ایده هاایده های دام و طیور

پرورش عقرب و روش های سم گیری از آن

سفارش طرح توجیهی

توجه : طبق تحقیقات انجام شده ی مجموعه ما و ارتباط با پرورش دهندگان متعدد، طرح پرورش عقرب در حال حاضر فاقد توجیه اقتصادی است زیرا خریداری برای سم عقرب در ایران موجود نیست.

مقدمه


عقرب های ایرانی از دو خانواده اسکرپیونیده و بوتیده تشکیل شده اند. عقرب مزوبوتوس اپئوس از خانواده بوتیده می باشد که در قسمت های مختلف کشور پراکنده شده است .

در مورد پراکندگی کلی عقربهای ایران یادآوری این نکته لازم است که شعاع پراکندگی جغرافیایی تیره بوتیده در ایران بیشتر است.

تیره اسکرپیونیده محدود به مناطقی از شهرهای جنوب، جنوب غربی، استان مرکزی و استان آذربایجان، کرمانشاه، کردستان و خراسان میشود،


در حالیکه انواع مختلفی از جنسهای تیره بوتیده از تمام نقاط ایران گزارش شده است.

تنوع و پراکندگی وسیع تیره بوتیده در ایران میتواند نتیجه قدمت بیشتر آن نسبت به تیره اسکرپیونیده باشد. با توجه به اینکه زهر عقرب مزوبوتوس اپئوس ایرانی مرگ آور می باشد، جداسازی و مطالعه اجزای سمی زهر این عقرب می تواند باعث تهیه پادزهر اختصاصی به منظور ارائه خدمات پزشکی بهتر و مؤثرتر به افراد عقرب زده باشد و راه حل مناسبی برای مقابله با مرگ و میر و عوارض وخیم ناشی از این نوع عقرب زدگی خواهد بود. اخیرا در مرکز سرم سازی رازی اثر این سم بر روی سیستم تنفسی و قلب بررسی گردید .

عمده تاثیر توکسین ها بر روی مسدود کردن کانالهای سدیمی، پتاسیمی و کلرایدی می باشد. توکسین های با زنجیره بزرگتر از 60 اسید آمینه بیشتر بر روی کانالهای سدیمی و زنجیره های 30تا 40 اسید آمینه بر روی کانالهای پتاسیم و کلرایدی تاثیر می گذارند. برای تهیه سم خالصتر، از روش تحریک الکتریکی غده سمی نیز استفاده میشود.

روش های سم گیری از عقرب

روشهای استخراج زهر عقرب متفاوت بوده که دو روش عمده آن روش شوک الکتریک و روش سایش غدد می باشد. تجربه نشان داده که روش اول مناسب تر بوده و پروتئین های بزرگی همچون موکوها کمتر در زهر ترشح می شوند.

 1. روش شوک الکتریک

  برای اینکار عقرب زنده را با دو پنس مناسب از ناحیه سر و دم مهار و نیش جانور را وارد ظرف شیشهای کوچک می کنند، دو سر الکترود دستگاه الکتروشوک را برای لحظه ای در طرفین غده سمی قرار میدهند.
  در اثر عمل انقباض عضلات وابسته، سم خالص داخل ظرف پاشیده میشود. ترشحات اولیه سم، زلال و شفاف است ولی بتدریج کدر و چسبناک میشود. در این حالت سم با مخاط مخلوط شده است.

 2. روش سایش غدد

  در این روش از بند انتهایی دم عقرب که غده سمی نامیده می شود استفاده می کنند. (دم عقرب ها شامل 5 بند می باشد)
  برای سم گیری ابتدا غده سمی را از محل اتصال با آخرین بند دم(بند پنجم) قطع می کنند و آن را شستشو می دهند سپس در دستگاههای خشک کننده حدود یک ماه قرار می گیرد تا به طور کامل خشک شود ، پس از آن غده ها را در هاونهای بلورین می کوبند تا خرد شوند سپس با آب مقطر حل می کنند . محلول بدست آمده را در سانتریفوژ قرار می دهند تا مایع محتوی سم جدا شود.

ولتاژ مناسب برای سم گیری از عقرب


مقدار ولتاژ و فرکانس لازم برای تحریک الکتریکی بسته به نوع عقرب متفاوت است. معمولاً ولتاژهای 6 تا 10 ولت قادر است سم خالص به صورت شفاف بدست بدهد. در ولتاژهای بالاتر، امکان ترشح مخاط افزایش مییابد.

نگهداری از سم حاصله


سم حاصل از هریک از دو روش را میتوان در حالت انجماد و خلاء خشک کرده و بصورت پودر درآورد. از دیسیکاتور نیز برای خشک کردن محلول سم میتوان استفاده کرد. در این حالت سم خشک شده بصورت کریستال درمی آید.
سم های حاصل در شیشه های دربسته و در محلی خشک و تاریک نگهداری میشود. 2 الی 4 درجه سانتیگراد، درجه حرارت مناسبی برای نگهداری طولانی سم است. سمگیری باید از گونه و در صورت امکان از زیرگونه های یکسان، که همگی متعلق به یک جمعیت و یک ناحیه باشند انجام شود.
سم عقرب، ماده ای است پروتئینی، در حالت تازگی و خلوص، شفاف و بیرنگ و با PH برابر خنثی تا قلیایی است. پودر آن سفید تا کرم روشن و کریستال آن زرد رنگ است.

فراکشنهای سمی (Toxic) سم عقرب را میتوان با استفاده از روشهای الکتروفورز، کروماتوگرافی و همچنین فیلتراسیون روی ژل سفادکس از سم عقرب جدا کرد.

وسیع ترین تکنیک مورد استفاده برای خالص سازی توکسینهای سم عقرب شامل استخراج محلول سم خام در طی انحلال در آب و سانتریفوژ کردن و به دنبال آن کروماتوگرافی ستونی است. توکسینها پلی پپتیدهای بازی هستند بنابراین یک رزین تعویض کننده کاتوینی مانند کربوکسی متیل سلولز برای مرحله دوم خالص سازی مناسب و کافی به نظر میرسد ولی معمولاً یک مرحله سوم کروماتوگرافی برای اینکه توکسینها در شکل هموژن بدست آیند، لازم میشود.

شرایط سم گیری و نگه داری سم

 • زهر مایع زیر نیم ساعت فاسد می شود.
 • دمای اتاق در هنگام زهرگیری باید چهار درجه باشد وبعد از زهرگیری باید در فریزر مخصوص آزمایشگاهی نگهداری شود.
 • در دمای منفی هشتاد زهر به مدت زیاد تری ماندگار هست.البته باید پدیده شکست پروتئین رو هم کامل اطلاع داشته باشیم و اعمال کنیم.
 • سم خشک دوسال ماندگاری دارد.
 • دمای نگهداری سم خشک C°+۴
 • دمای نگهداری سم مایع ۸۰-C°
 • دمای انتقال سم مایع ۲۰-C°

پیشنهاد میشود مطلب آشنایی با نحوه پرورش کرم میل ورم را نیز مطالعه نمایید.

روش آماده سازی سم خام لیوفیلیزه


پس از استخراج زهر عقرب توسط روش شوک الکتریکی، آن را لیوفیلیزه نموده و در فریزر نگهداری می شود. سپس برای انجام این کار ابتدا مقداری از پودر لیوفیلیزه سم خام عقرب مزوبوتوس اپئوس که توسط روش تحریک الکتریکی بدست آمده بود در آب مقطر حل و به مدت 3 ساعت به هم زده می شود. سپس این محلول بمدت 48 ساعت درون کیسه دیالیز و در سردخانه با دمای حدود 4 درجه سانتیگرادقرار میگیرد. کیسه دیالیز 32 میلی متر جهت این کار استفاده می شود. پس از دیالیز، نمونه مورد نظر بمدت 17 دقیقه در سانتریفوژ SIGMA 6k15 ساخت کشور آلمان و روتور 12172 و با 14000 دور در دقیقه و دمای 4 درجه سانتیگراد سانتریفوژ میشود و قسمت محلول از موکوپروتئین های نامحلول جدا میگردد، حضور موکوپروتئین ها موجب سد شدن ستون ژل خواهد شد. بعد از سانتریفوژ نمودن محلول از فیلتر 0/45 میکرومتر عبور داده می شود.

موارد کاربرد سم عقرب


 • تحقیقات متعددیی جهت بررسی فعالیتهای بیولوژیکی زهر حشرات و خزندگان مختلف بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است و ثابت شده است که تاثیرات زهر عقربها بیشتر به پپتیدهایی با وزن پایین است .
  بررسی زهر عقربهای ایرانی و همچنین جداسازی فراکشنهای سمی آنها این امکان را به محققان خواهد داد تا بتوان با شناخت محل تمرکز فراکشن های سمی در بدن و مسیر توزیع آنها به اقدامات درمانی و طراحی پادزهرهای مناسب دست یابند .
 • یکی از موثرترین کاربردهای سم عقرب در جهت نابودی حشرات و آفات در بخش کشاورزی است. این امر منجر به کاهش استفاده از مواد شیمیایی در روش های سنتی می شود که براحتی می تواند به حفظ محیط زیست و تعادل اکوسیستم و پایداری حیات کمک کند.
  از سوی دیگر مطالعات نشان داد این سم در طبیعت تجزیه خواهد شد، بنابر این منجر به تغییر ساختار آب و خاک نشده و نمی تواند به بدن حیوانات و انسان ها راه یابد.

  تحقیقات نشان داد این سم به عنوان یک آفت کش پتانسیل بالایی دارد. هر ترکیب سمی پپتیدی درون زهر دارای میلیون ها سال تجربه برای نابودی حشراتی خاص بوده و ممکن است آن زهر برای انسان بی خطر باشد، چرا که برای نابودی یک حشره خاص در طبیعت سازگار شده است.
  از این رو دانشمندان با رمزگشایی این سموم توانستند برخی نسخه هایی را بسازند که مانند نمونه اصل عمل کند، اما هنوز چالش های فراوانی در رابطه با توزیع این سموم میان گیاهان و شناخت بیشتر کاربردهای این سموم در بخش کشاورزی وجود دارد.

 • سم موجود در نیش عقرب می تواند به سلامت افراد و بهبود زخم آنها کمک کند. بعضی از سم های تولید شده توسط عقرب تنها روی سلول های پستانداران موثر است که احتمالا نوعی مکانیسم دفاعی بوده و می تواند روی انسان نیز موثر باشد.
  بررسی ها نشان می دهد، این سم می تواند ترکیبات سمی سلول ها را از بین ببرد. به این ترتیب پپتیدی که از زهر عقرب استخراج می شود، برای هدف گیری، درمان و مهار سلول های سرطانی قابل استفاده است.
 • پژوهشگران اعلام کردند همچنین سم عقرب می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای مسکن قوی به منظور کاهش درد بیماران باشد، تحقیقات دانشمندان درخصوص شیوه های نوین ابداع داروهای مسکن جدید با منشأ ترکیبات طبیعی، نشان داد مواد سمی پپتیدی موجود در سم نیش عقرب، در دستگاه عصبی و ماهیچه ای واکنش نشان می دهد.
  هم اکنون محققان در حال بررسی نحوه تعامل سم عقرب در سطح مولکولی هستند و می کوشند از این طریق مسکن هایی ابداع کنند که همانند ترکیبات طبیعی سم عقرب عمل می کنند.
  هدف از این تحقیقات تولید داروهایی با منشأ طبیعی و بدون استفاده از ترکیبات مصنوعی به منظور کاهش عوارض جانبی آنها در میان بیماران است که نیش عقرب برای ساخت این ترکیبات دارای پتانسیل بالایی بوده، اما هنوز بسیار ناشناخته است.با توجه به گستردگی گونه های مختلف عقرب در کشور، جداسازی فراکشنهای سمی زهر گونه های مختلف این عقرب ها بخصوص خانواده بوتیده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.زهر عقربهای خانواده بوتیده بیشتر از پپتیدهای نوروتوکسیک و پپتیدهای کوچک دیگری که عملکرد مشخصی ندارند تشکیل شده است.

دستگاه رباتیک VES-4 برای سم گیری از عقرب


جمع‌آوری زهر عقرب برای مصارف مختلف کار خطرناکی است و ممکن است به بهای جان افراد تمام شود. اما محققان به تازگی دستگاهی اختراع کرده‌اند که می‌تواند به راحتی زهر آن را بگیرد.
دستگاه VES-4 رباتی برای استخراج و ذخیره سازی زهر عقرب است که می تواند به راه های پر خطر دیگری که توسط دانشمندان طراحی شده است خاتمه دهد. دانشمندان دانشگاه Ben M’sik Hassan II در موروکو تصدیق کردند که این ربات نه تنها عمل استخراج زهر را با سرعت بیشتری انجام می دهد بلکه این روش ایمن تر نیز است.
زهر عقرب در زمینه های مختلف پزشکی از جمله تحقیقات درباره ی سرطان و پیشرفت در زمینه ی داروهای ضد مالاریا کاربرد دارد. روش های برداشت امروزی این زهر بیشتر شامل روش های تحریک الکتریکی و مکانیکی می باشد که با توجه به شوک الکتریکی وارد شده از تجهیزات می تواند برای عقرب ها مرگ آور و برای دانشمندان دردرساز باشد. حال گذشته از آن که صرفا تصور جمع آوری زهر عقرب به اندازه کافی ترسناک و وحشتناک می باشد.
دستگاه VES-4 دستگاه سبک وزنی که توسط Mouad Mkamel و تیم تحقیقاتی وی ساخته شده است رباط قابل حملی است که هم در آزمایشگاه و هم در طبیعت قابلیت کاربرد دارد. این کار با بستن دم عقرب و تحریک الکتریکی جانور برای استخراج زهر صورت میگیرد که پس از استخراج زهر را ذخیره مینامید. دستگاه VES-4 اولین رباطی نیست که توسط دانشمندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه VES-4 برای استخراج زهر عقرب بدون آسیب رساندن به جانور و امنیت بیشتر برای دانشمندان طراحی شده است. شخص می تواند با استفاده از یک کنترل از راه دور با امنیت بیشتری زهر عقرب را استخراج نمایند . Mouad Mkamel

روش کار دستگاه VES-4 برای استخراج زهر عقرب


دستگاه VES-4 بر روی گونه های مختلف عقرب امتحان شده است و از طریق تنظیمات قابل تغییر خود می تواند برنامه ریزی شود که آنها را در حافظه ی خود ثبت نماید. این ربات همچنین یک LED نیز دارد که نام گونه های مختلف را نمایش میدهد.

روش کار دستگاه VES-4 برای استخراج زهر عقرب

این دستگاه به طور هم‌زمان قادر است زهر چهار عقرب را جمع‌آوری کند. برای این کار، عقرب‌ها را به ردیف کنار هم قرار می‌دهند و با گیره، آنها را ثابت نگه می‌دارند.
سپس از الکترودهای ساخته شده برای دادن شوک الکتریکی به عقرب استفاده می‌کنند که باعث ترشح قطره‌های زهر می‌شود که آن را در ویال (ظرف محتوی دارو) جمع می‌کنند. محققان از میزان شوک‌های مختلف برای گونه‌های مختلف عقرب استفاده می‌کنند.
بعد از اتمام زهرگیری، محققان عقرب را بدون آسیب رها می‌کنند. استفاده از یک کنترل از راه دور مادون قرمز به کاربران امکان می‌دهد که از فاصله‌ای تعیین شده دستگاه را کنترل کنند.

اگر سوالی دارید در قسمت کامنت (پایین صفحه) با کارشناسان ایـ توجیهی مطرح کنید و در کوتاهترین زمان پاسخ سوالتان را دریافت کنید…

پیشنهاد میشود برای آشنایی با نحوه ی پرورش عقرب مطلب پرورش عقرب در ایران را مطالعه نمایید .

User Rating: 5 ( 2 votes)
به این مطلب امتیاز دهید:
21 رای3.1/5
گرد آورنده
ایـ توجیهی
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. با سلام من اصفهان هستم و میخاستم این کار را راه اندازی کنم بعد من هیج اطلاعات حرفه ای از این نوع کار و روش هاش ندارم چگونه میتوانم توی این شغل موفق باشم؟؟
  بعد این که فرض کنیم من زهر عقرب گرفتم بعد زهر ها را باید به چه کسانی فروخت یا به کدام مراکز فروخت ؟
  بعد برای این که بفروشیم نمیدونم پروانه کسب و غیره لازمه یا خیر ؟؟
  با تشکر

  1. با سلام
   مرکز خاصی نیست که زهر رو بخره ولی اشخاصی هستن که به صورت شخصی سم رو میخرن که آنالیز معتبر اگه ارائه بدید ما میتونیم شمارو در فروش سمتون کمک کنیم البته در حال حاضر.
   برای شروع پرورش عقرب مجوز لازمه که باید از محیط زیست بگیرید.برای صادر کردن سم خشک عقرب باید مجوز از سازمان غذا و دارو بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن