ایده هاایده های کشاورزی
موضوعات داغ

آموزش کامل پرورش آلوئه ورا

کاشت ،داشت و برداشت آلوئه ورا

سفارش طرح توجیهی

مقدمه

گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن ویژگی های خاص از جمله: تحمل شرایط کم آبی، گرمای هوا و خواص دارویی از دیرباز در مناطق خشک گرمسیری و نیمه گرمسیری و حاره ای به عنوان گیاه زینتی و همچنین گیاه دارویی کشت می شده است. به علت رویش در مناطق بیابانی به نام «لاله بیابان» نیز مشهور است. این گیاه هم اکنون در جنوب ایران در استان های هرمزگان و بوشهر به صورت اهلی و در سایر نقاط به صورت گلخانه ای کشت می شود. این گیاه دارای خواص دارویی ارزنده ای است.

اقتصاد ایران از دهه پنجاه به این طرف تحت حمایت مداوم درآمد نفتی به گونه ای شکل گرفت که عدم توازن و هماهنگی بین بخش های اقتصادی از مشخصه های بارز آن گردید. چنانچه در این راستا چاره اندیشی نشود نه تنها مشکلات جدید و غیر قابل کنترل به آنها اضافه شده و در آینده بخش های تولید در کشور دچار بحران عمیق می گردد. افزایش صادرات غیر نفتی به ویژه گیاهان دارویی شاخص و ایندمیک و دارای مزیت نسبی تولید یکی از راه حل های معضل فعلی است. لذا شناسایی بازارهای هدف برای صادرات گیاهان دارویی امری ضروری است که در این صورت می توان عوامل موثر در صادرات مانند تربیت نیروی انسانی متخصص، توسعه تحقیقات کاربردی در خصوص تولید، فرآوری و بسته بندی استاندارد گیاهان دارویی، ایجاد ارتباط سیستمیک با مؤسسات و مراکز خرید، ساماندهی جوامع تخصصی، و برقراری شبکه سریع و مطمئن صادرات را مطالعه نمود.

از طرفی می توان با اعمال روش های عملی و استفاده از دانش و تکنولوژی برتر در کنترل کیفیت و کمیت، تقویت NGOها و بخش های خصوصی و نهادهای ذیربط غیردولتی دست اندر کار گیاهان دارویی در ابعاد مختلف به منظور مشارکت فعال و کار آمد محققین و متخصصین مربوطه برای تحقق اهداف کلان بخش از جهت کاهش تصدی گری دولت و دستیابی به مدیریت توسعه پایدار بالاخص در ابعاد کلان توسعه اقتصادی، سیستم بهینه تهیه و توزیع، آموزش و تقویت بنیه علمی تجار و بازرگانان داخلی، اصلاح قوانین و مقررات را مدیریت و برنامه ریزی نمود.

سرفصل های دوره آموزشی کاشت گلخانه ای و مزرعه ای آلوئه ورا

 • مشخصات گیاه شناسی
 • خصوصیات فیزیولوژی
 • موقعیت مناسب مزرعه و گلخانه پرورش آلوئه ورا
 • مراحل و فرآیند تولید گیاه آلوئه ورا
 • روش های تکثیر
 • شرایط کاشت،داشت و برداشت گیاه
 • تاریخچه کاشت گیاه
 • نیازهای اکولوژیکی
 • بیماری های گیاه و روش های مقابله با بیاری ها و علف های هرز
 • پرورش آلوعه ورا در منزل
 • زمان و روش برداشت
 • ارزش اقتصادی
 • قسمت های مورد استفاده و ترکیبات شیمیایی
 • طریقه نگهداری و استفاده از برگ های آلوئه ورا
 • خواص دارویی
 • بازیابی و فروش
 • با اعطای مدرک مورد تایید نظام مهندسی و جهاد کشاورزی

توجه:در پایان فیلم مرحله به مرحله کار پرورش الوئه ورا و جزوه برای کارآموزان ایمیل می شود و پس از دوره هم پشتیبانی تخصصی مدرس دوره را خواهید داشت.

 • مکان: شیراز (دوره هایی که محل برگزاری شیراز است ، به دلیل اینکه ثبت نام فقط آنلاین انجام می شود آدرس دقیق بعد از پرداخت هزینه دوره نمایان خواهد شد و از طرف آموزشگاه نیز جهت هماهنگی بیشتر با شما تماس گرفته می شود)
 • زمان برگزاری دوره : جمعه 17 آبان 98
 • مدت دوره : 1 روز ( 8 صبح تا 17) به همراه نهار و پذیرایی
 • هزینه دوره : 300 هزار تومان

توجه:برای شرکت در دوره حتما بایستی دوره را رزرو بفرمایید، جهت رزرو و پرداخت هزینه دوره کلیک کنید.خرید پاجوش آلوئه ورا

شرح شغل

این شغل از نوع تولیدی بوده که با هدف تولید اقتصادی صبر زرد و عرضه آن به بازارهای داخلی و خارجی ایجاد و توسعه یافته است. حوزه شغلی این حرفه با توجه به سوابق قبلی کشت بومی و در مواردی کشت گلخانه ای، از جنس توسعه ای به شمار می آید. زیرا هدف از این حرفه تولید محصول با فناوری روز می باشد به نحوی که از نظر کیفیت و نحوه عرضه نیز واجد نوآوری باشد.

این محصول دارای کاربری های غذایی، دارویی و زینتی است که می توان به خواص دارویی و غذایی آن به شرح ذیل اشاره نمود:
تقویت کننده بدن انسان، معالج آسم، تصفیه کننده خون، ضد کرم، برطرف کننده سوء هاضمه، برطرف کننده یبوست و تمیز کننده روده ها، معالج اسهال خونی، برطرف کننده ریزش موی سر، مفید برای پوست های خشک، برطرف کننده گرفتگی های کبدی، کنترل کننده قند خون، شستشو دهنده و ضدعفونی کننده چشمها، معالج اگزما، ضد آفتاب، ضدعفونی کننده دهان و دندان، برطرف کننده زخم معده و ورم معده، شکننده سنگ کلیه، آنتی اکسیدان، لینت دهنده کننده و مسهلی بسیار قوی، معالج صرع، برطرف کننده آثار ناشی از آفتاب سوختگی، برطرف کننده خارش ناشی از گزیدگی حشرات، از بین برنده لک صورت، چروک زیر چشم، پر کننده ابرو و لطیف کننده پوست صورت و بدن، اثر ضد قارچ و ضد باکتریایی

پراکنش جغرافیایی آلوئه ورا در ایران

این گیاه در استان هرمزگان به ویژه در بندر لنگه، بندر سیریک ،ارتفاعات بشاگرد ،روستای نصیرابی میناب ، 35 کیلومتری بندرعباس در قلعه قاضی، بندر خمیر ،بندر کنگ ، بندر مقام، قشم ودر بوشهر وسیستان و بلوچستان می روید این گیاه در پانصد سال قبل از آفریقا به جزیره قشم آورده شده است.

موقعیت مناسب مزرعه پرورش آلوئه ورا

مناطق اصلی کشت فضای باز این محصول استان های گرمسیری ایران از جمله بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان می باشد. از آنجایی که محل استقرار این طرح در مزارع جنوب کشور پیش بینی شده تمامی امکانات لازم اعم از نهاده های اولیه، نیازهای اکولوژی و…. جهت کشت مهیا می باشد.

گیاه آلوئه ورا بومی در مناطق جنوبی با آداب و رسوم این منطقه گره خورده است. این محصول به دلیل کشت آسان و تولید کم هزینه و نیاز آبی کم به عنوان یک گیاه مهم و مقرون به صرفه جهت کشت و سودآوری در مناطق جنوبی کشور به حساب می آید. به طور مثال یکی از نقاط مناسب برای کشت این گیاه شهرستان برازجان در استان بوشهر می باشد.

سایر مناطق مشابه آب و هوایی در استان های جنوبی فراوان می باشد که می تواند برای کشت و تولید این گیاه دارویی مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی در نمودار (نقشه) ذیل مناطق مناسب کشت باز و گلخانه ای آلوئه ورا نشان داده شده است.
نقشه ی مناطق مستعد کشت با اولویت کشت فضای باز :
موقعیت مناسب مزرعه پرورش آلوئه ورا

 • استان: بوشهر ،هرمزگان و سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان؛
 • شهرستان: بوشهر، بندر عباس، برازجان ، میناب، کازرون، اهواز؛
 • ابعاد و مساحت محل اجرای طرح : ۱۰۰۰۰m؛
 • نزدیک ترین شهر و فاصله آن تا محل کسب و کار: واقع در شهرستان و یا روستاهای استان های مذکور؛
 • امکانات تأمین مواد و لوازم در محل: دست یابی آسان به نهاده های اولیه؛
 • امکانات تأمین نیروی کار ماهر در منطقه: در جهت اشتغال زایی برای منطقه مورد نظر، تمامی کارکنان، بومی همین منطقه خواهند بود.

مراحل و فرآیند تولید گیاه آلوئه ورا

 • روش تولید کشت ارگانیک (اصولی)
 • کشت ارگانیک پاجوش ها مطابق با استانداردهای روز دنیا به روش اصولی به دست دانش آموخته های رشته ی کشاورزی صورت می پذیرد.
 • مواد اولیه ی مورد نیاز (پاجوش آلوئه ورا) از مزارع صبر زرد استان بوشهر و یا هرمزگان تامین می شود و بعد از آماده سازی زمین، کشت ارگانیک پاجوش آغاز می گردد. همچنین به منظور تأمین نیروی کار مورد نیاز در مزارع از افراد بومی منطقه استفاده می شود.

نمودار فرآیند تولید گیاه آلوئه ورا

نمودار فرآیند تولید گیاه آلوئه ورا

روشهای تکثیر آلوئه ورا

کشت گیاه آلوئه ورا به ۴ طریق امکان پذیر است، اما بهترین و مناسب ترین روش برای کشت هرچه بهتر و مناسب تر، کشت به وسیله ی پاجوش ها می باشد که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه و هم از لحاظ کیفی و عملکرد بالاترین سطح را دارا می باشد.
روشهای تکثیر آلوئه ورا

شرایط کشت گیاه آلوئه ورا

 1. نیاز آبی
 2. نیاز خاکی
 3. نیاز کودی
 4. تاثیر نور
 5. تاثیر دما و رطوبت
 6. تاثیر شوری و PH

آبیاری گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا به آبیاری زیادی نیاز ندارد؛ زیرا آبیاری این گیاه به شیب و بافت زمین، فصل زراعی، کشت مختلط، روش آبیاری و وجود و سرعت بادهای گرم در منطقه بستگی دارد. آبیاری آلوئه ورا به روش های مختلف ثقلی(فارو های کم عمق) ، قطره ای و بارانی امکان پذیر است و به طور کلی این گیاه با توجه به اقلیم منطقه و گرمای هوا بایستی هر ۷-۱۰ روز یک بار آبیاری می شود. همچنین نکته مهم منظم بودن آبیاری می باشد، زیرا نظم در آبیاری عملکرد ژل را افزایش میدهد. در آبیاری بیش از حد یا خیلی کم، برگ های گیاه شروع به خشک شدن و تحلیل رفتن ژل می کند و ممکن است رنگ برگ ها زرد یا قهوه ای شده و در نهایت گیاه از بین برود.

خاک مناسب گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا شدیدا نیازمند خاکی با زهکش بالاست. از این رو می توان از مخلوط ماسه (بادی) یا سنگریزه با خاک اصلی برای گیاه استفاده کرد. این گیاه در ماسه خالص به رشد مطلوب دست نمی یابد. گیاه صبر زرد ریزوم دار است و بر آن ساقه های هوایی ایجاد می شود، لذا خاک شنی لومی برای کاشت این گیاه بسیار مناسب است.


به طور کلی، خاک مناسب باید دارای: 1/3 خاک رس (خاک مزرعه) + 1/3 ماسه بادی + 1/3 خاک برگ باشد، تا تأثیر فوق العاده بر رشد گیاه آلوئه ورا داشته باشد.

نیاز کودی و مواد غذایی آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی کم توقع است، ولی چنانچه خواستار شادابی همیشگی و تولید برگهایی مملو از ژل می باشید باید قبل از کشت در سال اول به مزرعه یا گلخانه حتما ۵۵_۴۵ kg / h فسفر، ۶۵_۵۵ kg / h ازت، ۴۵_ kg / h۳۵ پتاس به اضافه ی کودهای حیوانی (مرغی و دامی) کاملا پوسیده اضافه نمود سپس عملیات آفتاب دهی (soilsolariztion) و در پی آن کشت پاجوش صورت پذیرد.

نور مناسب گیاه آلوئه ورا

بهتر است گیاه آلوئه ورا نور را به صورت مستقیم دریافت نماید، البته چنانچه اشعه مستقیم در تماس با گیاه قرار گیرد، ممکن است گیاه را بسوزاند. رشد گیاه صبر زرد ( آلوئه ورا) با باد گرم و آفتاب شدید رابطه معکوس دارد. در این حالت برگها به رنگ قهوه ای روشن در می آیند. و رشد آن متوقف و از فعالیت گیاه به شدت کاسته می شود. چنانچه گیاه در گلدان و درون منزل نگهداری می شود، می بایست آن را در مکانی آفتاب گیر یا پشت پنجره قرار داد، و بهتر است گلدان هر روز چند ساعت در محیط خارج از منزل قرار داده شود.

دما و رطوبت مورد نیاز آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاه بومی مناطق گرم و خشک است، از این رو تحمل گرما و خشکی را دارد و حداقل و حداکثر دمای قابل تحمل برای این گیاه ۱۰-۵۰ درجه سانتی گراد و بهترین دما برای رشد گیاه بین ۲۰-۳۰ می باشد. معمولا دمای محیط رشد آن می بایست بالاتر از ۲ درجه سانتی گراد باشد. آلوئه ورا از جمله گیاهاتی است که در صفر درجه سانتی گراد از بین می رود. این گیاه در هوای مرطوب نیز به خوبی رشد می کند و نیاز به آبیاری کمتری دارد.

شوری، PH مناسب برای آلوئه ورا

میزان تحمل گیاه آلوئه ورا به شوری براساس مطالعات صورت گرفته، بین ۵ -۱۵ دسی زیمنس بر متر می باشد. افزایش شوری بالاتر از ۸ دسی زیمنس برمتر سبب کاهش کیفیت محصول می شود. گیاه آلوئه ورا حدود ۹۹ تا ۹۹/۵ ٪ آب دارد و pH برگ آن حدود ۴ – ۴/۵ و برای کشت حدود ۶/۵ می باشد.

کاشت گیاه آلوئه ورا

این گیاه به طور گسترده به عنوان گیاه گلدانی و خانگی کشت می شود. تکثیر آلوئه ورا از راه بذر ،قلمه برگ و جداسازی پاجوش های حاصل از گیاه مادری انجام می شود در حالت طبیعی تکثیر آلوئه و را غالبا از طریق پا جوش صورت می گیرد، به این صورت که پاجوش های تولید شده در اطراف پایه مادری به آرامی و با خارج کردن خاک اطراف آن طوری که ریشه هایش صدمه زیادی نخورد را بیرون آورده و در زمین و در محلی مناسب به صورت ردیفی می کارند. در روش جداسازی پاجوش ها از گیاه مادری ، هنگامی که 4 برگی باشد ،جداسازی انجام می شود.

در صورت رشد مناسب بوته مادری هر بوته بین 1 تا 15 پاجوش در مرحله 3 نهال کوچک در اطراف خود تولید می کند. هدف از کاشت ، برداشت ژل است . زمان کاشت گیاه هنگامى است که باد گرم و آفتاب شدید کمتر باشد در زمان کاشت هرچه دما بالاتر و باد گرم بیشتر باشد سرعت استقرار گیاه کمتر خواهد بود . فاصله کاشت گیاهان 70 سانتیمتر در خاک هاى غنى و مرغوب و حد اکثر 100 سانتیمتر در خاک هاى شنى مى باشد .

فاصله گیاهان را باید رعایت کرد زیرا گیاه به سرعت و به تعداد زیاد تولید پاجوش مى کند . هرچه تراکم بوته ها بیشتر باشد مقاومت آنها در مقابل حرارت شدید و کمبود آب بیشتر است . خاک شنى لومى بسیار مناسب کشت این گیاه است . خاک باید زهکش خوبى داشته باشد . رشد گیاه صبر زرد با باد گرم وآفتاب شدید رابطه معکوس دارد درحضور این دو ، گیاه به صورت قهوای رنگ در آمده و رشد آن متوقف شده و از فعالیت گیاه به شدت کاسته می شود. با کاهش دما در زمستان به زیر 10 درجه سانتی گراد به تدریج گیاه تغییر رنگ داده تا جایی که به صورت قهوه ای سوخته درمی آید در این هنگام رشد گیاه متوقف می شود و درچنین شرایطی حتی گلدان های زینتی درحیاط بایستی به درون منزل منتقل شوند.

اخیرا از طریق کشت بافت به صورت تجاری نیز تکثیر می شود. برای تهیه قلمه برگ ، قطعات برگ جدا شده ، باید چند روزی در هوای آزاد قرار گیرند و محل های بریدگی در خاکستر چوب زده شوند تا با از دست دادن رطوبت ، محل بریدگی ،کمی جمع شود. با این عمل پوسیدگی محل ریشه زایی بسیار کمتر می شود. این قلمه ها در بستر مناسب (ماسه شسته) ، خزانه گیری می شوند. در مناطق دارای زمستان های سرد این گیاه باید طی فصل سرد در گلخانه نگهداری شود.


تحمل به شورى گیاه بین 5 تا 15 دسى زیمنس مى باشد و افزایش شورى بالاتر از 8 دسى زیمنس سبب کاهش محصول مى شود . تک بوته هاى صبر زرد در محیط هاى طبیعى ، مقاومت خوبى در مقابل استرس هاى محیطى ندارند این گیاه یکسال کاشته شده و تا 8 سال مورد استفاده قرار مى گیرد.

کاشت گیاه آلوئه ورا

دست یابی به فناوری تکثیر از روش کشت بافت آلوئه ورا توسط پژوهشگران ایرانی

به منظور تولید تجارتی گیاهچه یا افزایش عملکرد برگ از طریق افزایش سطح زیر کشت، روش هایی مورد نیاز است تا بتوان در مدت زمان کوتاه تعداد زیادی گیاهچه تولید کرد.
در تکثیر آلوئه ورا به روش بذر به دلیل پدیده نر عقیمی و دگرگشنی، افزایش تفرق ژنتیکی قابل توجهی در نتاج ظاهر می شود.

در سال های اخیر بسیاری از کشورها به دلیل این که ازدیاد این گیاه به روش های سنتی (بذر یا پا جوش) نمی تواند در کوتاه مدت گیاه، مورد نیاز برای تولید تجاری را فراهم آورد و از طرفی برگ بوته های آلوئه ورا معمولا حدود 2 سال بعد از زمان کاشت پاجوش ها قابل برداشت است، بنابراین با استفاده از کشت درون شیشه ای نسبت به تولید انبوه و سالم گیاه آلوئه اقدام شده و سرعت تکثیر را افزایش می دهند.

در روش کشت بافتی این گیاه، بخش کوچکی از سلول های انتهایی در حال تکثیر گیاه ، کشت داده شده و گیاه کامل از آن استحصال می شود. داشتن توان تولید سریع ( 30 تا 100 برابر افزایش سرعت تکثیر نسبت به پرورش معمولی) تولید گیاهان همسان و دارای ثبات ژنتیکی و عاری بودن از بیماری های ویروسی ،قارچی و انگلی از مزایای این روش تولید است.

این طرح در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با موفقیت انجام و مراحل تجاری سازی آن پشت سر گذاشته شده است و هم اکنون تولید انبوه این گیاه با روش کشت بافت در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی در حال انجام است.

در روش طبیعی تکثیر گیاه آلوئه ورا ، هر 6 ماه فقط یک تا 3 گیاه جدید تولید می شود اما در این روش تازه در مدت مشابه حداقل 100 گیاه جدید تولید می شود و تعداد تکثیر 30 تا 100 برابر می شود.

در این روش با به دست آوردن سلول های بنیادی گیاه و تمایز آن ،امکان تولید یک گیاه کامل وجود دارد و مزیت بارز این روش سرعت بخشیدن به تکثیر یک گیاه خاص و تکثیر گیاهان صنعتی در حال انقراض است. این روش با موفقیت در تکثیر گیاه آنغوزه نیز انجام شده است.

داشت گیاه آلوئه ورا

آبیاری گیاه دارویی صبر زرد به بافت خاک، فصل زراعی، روش کاشت، روش آبیاری و وجود باد های گرم درمنطقه بستگی دارد.درمناطقی که کشت گیاه به صورت وسیع انجام می گیرد. بایستی طوری آبیاری شود که بازده اقتصادی داشته باشد ودرترکیبات دارویی آن نیز خللی صورت نگیرد، آبیاری زمانی صورت می گیرد که گیاه حتما یک دوره خشکی را گذرانده باشد ،بافت سبک خاک و باد های گرم که سبب از دست رفت آب مزرعه می شوند باعث کاهش پلی ساکارید می شود.

آبیاری صبر زرد (آلوئه ورا) نباید به میزان زیاد انجام شود و با توجه به اقلیم منطقه و گرمای هوا آبیاری 10-15 روز یک بار انجام می شود. نکته مهم ، منظم بودن آبیاری می باشد که عملکرد ژل را افزایش خواهد داد. در فصل تابستان دور آبیارى به 3-5 روز می رسد.نحوه آبیارى جوى و پشته اى و قطره اى است که در روش قطره اى هم به لحاظ مصرف کمتر آب و هم به دلیل امکان تهیه محلول غذایى ومصرف هم زمان با آبیارى اولویت دارد . در بوشهر و هرمزگان دور آبیارى 7 روزه مى باشد. کوددهی پای بوته ها موجب تحریک تولید هال های جدید می شود.

بیماری های معمول در گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا به بیماریهای زنگ آلوئه ورا، لکه سیاه، کنه، پوسیدگی ریشه، برخی از بیماری های قارچی ویروسی و شپشک آرد آلو حساس می باشد. در مجموع خطر بیماری ها در این گیاه نسبت به گیاهان دیگر بسیار کم است. در صورت آبیاری بیش از اندازه، گیاه به شدت در معرض بیماری پوسیدگی ریشه قرار می گیرد، زیرا این گیاه به آب بسیار ناچیزی نیاز دارد.
تصویر گیاه بیمار

 1. پوسیدگی ریشه:
  از آبیاری زیاد ایجاد می شود. لازم به ذکر است توصیه های اشاره شده در کاشت حتماً رعایت شود.
 2. بیماری لکه سیاه:
  که در اثر گزش حشرات و تخ مریزی آنها روی برگ های آلوئه ورا (آلوورا ) ایجاد می شود که این لکه فقط در پوست است و به ژل داخل برگ نفوذ نمی کند و مصرف این گونه برگ ها مشکلی ایجاد نمی کند.
 3. شپشک آرادآلود:
  این بیماری در اثر آبیاری غلط (باران یا پاشیدن آب با شیلنگ روی بر گها) به وجود می آید که در صورت مشاهده این برگ ها باید آنها را جدا کرده و از مزرعه خارج کرد.

علف های هرز

معروف ترین و معمول ترین علف هرز صبر زرد گیاه سلمه تره (Chenopodium album) از تیره ی چغندریان (Chenopodiaceae) می باشد.
علف های هرز

روش های مقابله با بیماریها و علفهای هرز

به طور کلی باید گفت اگر کشت گیاه به صورت اصولی (ارگانیک) و تحت نظر متخصصین صورت پذیرد مبارزه با بیماریها و علف های هرز به حداقل خود می رسد زیرا در مجموع خطر بیماریها و علفهای هرز در این گیاه نسبت به گیاهان دیگر بسیار کم است، اما برای مبارزه با بیماری های قارچی از قارچ کش میشکارپ و برای مقابله با کنه از سمی بنام دیازینون استفاده می گردد. همچنین زمان آغاز مبارزه با علف های هرز از هنگام وجین صورت می پذیرد که این امر نه تنها باعث جلوگیری از ازدیاد علف های هرز شده بلکه باعث هوادهی خاک نیز می گردد که بسیاری از بیماریها به این شیوه از بین خواهند رفت.

زمان و روش برداشت آلوئه ورا

قسمت مورد برداشت صبر زرد ، برگ های گوشتی آن است که به منظور استخراج عصاره یا صمغ برداشت می شود . پس از برداشت ،برگ ها به ارتفاع یک متر روی هم انباشته شده و عصاره برگ ها به تدریج از کف جاری می شوند.
برداشت پس از گذشت یک و نیم (1.5) سال و هنگامی انجام می شود که گیاه رشد رویشى خود را پشت سر گذاشته و وارد مرحله زایشى شده و زمان گل دهى آن فرا رسیده و شکوفه کرده باشد . ماه های آذر – دى و بهمن ،زمان مناسب برداشت صبر زرد ( آلوئه ورا) در استان هرمزگان می باشد.

در زمان برداشت، بوته باید کف بر شود و برش به نحوى باشد که به برگ ها آسیبى نرسد ، سپس برگ ها را یکى یکى جدا نموده و در صندوق هاى مخصوص جهت ارسال آماده کرده تا ژل در محیط کاملاًبهداشتى جدا شود . در زمان برداشت هر سه ماه یک بار از هر بوته، 3-4 برگ کنارى برداشت می شود. پس از برداشت بلافاصله باید در محیطی کاملا بهداشتی اقدام به استخراج ژل نمود یا برگ ها را توسط کانتینرها ی یخچال دار به کارخانه فر آوری منتقل نمود.

ارزش اقتصادی آلوئه ورا

طبق آمارهای منتشر شده درخصوص بازار فروش برگ آلوئه ورا در جهان فقط 85 تا 110 میلیون دلار بازار جهانی داشته است که پس از خرما با 250 میلیون دلار فروش در رتبه دوم جهان قرار دارد. براساس گزارشی که از سوی یک مجله آلمانی به نام SOFW که در این زمینه فعالیت می کند و در ژانویه 2003 منتشر شد ، بین سال های 2001 تا 2002 یک هزار و 557 محصول جدید از آلوئه ورا به بازارهای جهانی ارائه شده است.

در حالی که بازار فروش محصولات آلوئه ورا در سال 2000 میلادی فقط 25 میلیارد دلار بود، در سال 2004 میلادی این رقم به 110 میلیارد دلار افزایش یافت. هم اینک 50 هزار کمپانی در سراسر جهان محصولات آلوئه ورا را تولید می کنند. ارزش تجارت جهانی محصول خام صبرزرد حدود 125 میلیون دلار و ارزش محصولات نهایی تولید شده آن بالغ بر 110 میلیارد دلار است.

پرورش آلوئه ورا در منزل

برای مصارف عمومیمیتوان گیاه آلوئه ورا را در منزل و در گلدان پرورش داد. کاشت و نگهدارى این گیاه در فضاى آپارتمان بسیار ساده است. براى کاشت، باید بوته گیاه را خریدارى کرده و در مکانى که نور شدید نباشد با آبیارى کم مى توان در منزل آن را پرورش داد.

در محیط خارج از فضای منزل ( باغچه ) نیز این گیاه را می توان پرورش داد ،کشت آن بسیار راحت است و فقط نیاز به زهکشی خوب ،دمای معتدل و آب مناسب دارد. انواع آن در خاک شنی که آب را خوب جذب کرده و در نور کم کشت میشوند .

البته اگر دمای محیط بیرون حدود Cº 4/4 باشد میتوان آن را به داخل منزل منتقل کرد. این گیاه میتواند در تمام مدت در مقابل نورخورشید هم قرار گیرد ولیکن بایستی تعداد دفات آبیاری آن را افزایش داد، البته زمانی میبایست به آن آب داد که خاک آن رو به خشک شدن رود .

طریقه استفاده از آن در صورت کاشت در منزل

براى استخراج شیره، یک تکه از برگ را بریده و از قسمت میانى آن را باز کرده و شیره از آن خارج مى شود. قبل از استخراج شیره بهتر است برگ هاى گیاه شسته شوند. همچنین قبل از مصرف خوراکى باید پوسته سبز آن را به مدت نیم ساعت در آب انداخت تا تلخى گیاه از بین برود.

مدت زمان نگهدارى شیره یا برگ ها پس از قطع

در صورتى که این گیاه از طریق تولید در منزل مورد استفاده قرار گیرد، مدت زمان مصرف آن حداکثر سه تا چهار روز پس از استخراج شیره است. در غیر اینصورت آلودگى هاى محیطى ، جذب گیاه شده و خواص درمانى آن را ازبین مىبرد.

قسمت های مورد استفاده گیاه آلوئه ورا

قسمت مورد برداشت صبر زرد (آلوئه ورا)، برگ گوشتی آن است که به منظور استخراج عصاره یا صمغ برداشت می شوند.

User Rating: 3.35 ( 3 votes)
به این مطلب امتیاز دهید:
32 رای3.4/5
گرد آورنده
ایـ توجیهی
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

12 دیدگاه

 1. سلام ببخشید می خواستم بدونم چ جنس نایلونی برای پوشش گلخانه باید انتخاب کنم
  ساده یا یو وی دار؟؟؟
  اگه یو وی دا خوبه چند درصد؟؟؟
  ممنون از لطفتون

 2. سلام…. من میخوام برای این دوره ی حضوری که درشیراز هست ثبت نام کنم ولی کلیک میکنم روش صفحه باز نمیشه…. چطور میتونم ثبت نام کنم

 3. باسلامروخسته نباشی خدمت شما .خیلی سایت ومطالب مفیدی گذاشتی که برخود لازم دیدم تشکر وقدردانی کنم از شما.
  بند اهل استان یرد شهرستان اردکان هستم.منظقه ما هوای گرم وخشکی دارد و زمینی کویری که عمدتا محصولاتی چون پسته و گندم و جو انار کاشت می شود.لیکن اگرخدابخواهد ویاری کند به عنوان اولین نفری هستم که بعداز چندماه تحقیق وپژوهش در مورد این گیاه د راستانه ی ایجاد گلخانه برای پرورش این گیاه درشهرستان اردکان هستم که نه در شهرستان بلکه در استان یزد تا انجا که بنده تحقیق کردم کسی مشغول به این کار نیست .انشاالله در شرف ایجاد دوعدد گلخانه 500 متری برای پرورش این گیاه هستم درضمن همچنین در شرف اماده کردن زمینی به مساحت 1000 مترمربع برای پرورش این گیاه در هوای ازاد هم هستم که ببینیم هرکدام چجوری جواب می دهد.انشاالله برای خرید پاجوش مزاحم شما می شم.البته اگرکانال یا راه ارتباط رو بگدارید.باتشکر
  حاجی احمدی

  1. سلام ممنون از لطفتان.
   فروش پاجوش نداریم ما ، اگر طرح توجیهی الوئه ورا نیازتون هست برای نگارشش ما در خدمتتون هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن