ایده هاایده های صنعتیایده های کشاورزی

آشنایی با ایده تولید کود بیولوژیک فسفره

سفارش طرح توجیهی

آشنایی با ایده تولید کود بیولوژیک فسفره

برای دستیابی به توسعه پایدار در کشاورزی و تحقق اهداف و سیاستهای پیش‌بینی شده در این راستا ، استفاده از راه کاری مناسب برای تأمین نیازهای غذایی گیاه به کمک موجودات زنده ساکن خاک ضروری خواهد بود که استفاده از کودهای بیولوژیک می‌تواند راهکار موثری برای این منظور باشد.
به دلیل کارایی مفید، این طرح در گروه سرمایه‌گذاری خوب قرار میگیرد.

آشنایی با ایده تولید کود بیولوژیک فسفره

امروزه آلودگی­های زیست محیطی و بهداشتی که از مصرف کودهای شیمیایی حاصل می­شود، متخصصین را بر آن داشته که هر چه بیشتر از موجودات زنده‌ی خاک در جهت تامین نیازهای غذایی گیاه کمک بگیرند و بدین‌سان تولید و مصرف کودهای بیولوژیک به عنوان مهمترین تحول در زمینه کشاورزی به شمار رفته و مورد توجه سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی در سطح جهان قرار گرفته است.

معرفی کود بیولوژیک فسفره

محصول طرح حاضر تولید کود بیولوژیک فسفره می‌باشد.

کود بیولوژیک (زیستی)، به مواد حاصل­ خیزکننده ­ای گفته می­ شود که حاوی تعداد کافی از یک یا چند میکرو ارگانیسم­ های مفید خاکزی هستند که ابتدا کشت و تکثیر داده می­ شوند و سپس به همراه نگهدارنده­ های خاصی به صورت مایع یا خشک بسته‌بندی و عرضه می­شوند.

کود بیولوژیک لازمه اصلی برای بهبود وضعیت خاک می­ باشد که می­تواند به صورت یک بخش در سطح خاک مورد استفاده قرار گیرد و یا می­تواند در داخل خاک وارد گشته و یا از طریق شخم با آن مخلوط گردد. کود بیولوژیک در بسیاری از مواقع خاک را از آلودگی­ های ناشی از وجود برخی حشرات و بیماری­ های مزاحم و مضر مصون نگاه می­دارد و برعکس جمعیت میکرو ارگانسیم ­های مفیدی را که می­توانند برخی از عوامل مضر را کنترل نمایند، در خاک افزایش می دهد و باعث رشد گیاهانی سالم­تر و قوی­تر شده که این گیاهان می­ توانند در برابر آفات و بیماری­ ها مقاومت بیشتری داشته باشند.

کود بیولوژیک انواع مختلفی دارد که در این طرح محصول اصلی کود بیولوژیک فسفره می‌باشد. میکرو ارگانیسم‌های حل کننده فسفات بصورت ساپروفیت در منطقه ریشه (ریزوسفر) فعالیت نموده و با مصرف ترشحات ریشه ترکیبات نامحلول فسفات (مانند تری کلسیم فسفات) را بصورت محلول قابل جذب گیاه در می‌آورند. این میکرو ارگانیسمها با تولید و ترشح اسیدهای آلی اعم از مالیک، سوکسینیک، پیروپیونیک، لاکتیک، سیتریک، کتوگلونیک در حلالیت فسفات های معدنی و کم محلول موثر می‌باشند و بعلاوه بسیاری از آنها با تولید آنزیم فسفات از آزاد شدن فسفر از ترکیبات آلی فسفر‌دار را موجب می‌شوند.

در ایران نیز پس از طی مراحل متعدد 22 سویه (باکتری مولد اولیه) باکتری حل کننده فسفات از خاکهای بومی ایران جدا‌سازی شده و از این تعداد در نهایت دو سویه برتر برای فرمولاسیون کود زیستی انتخاب می‌گردد. این کود زیستی حاوی دو نوع باکتری می‌باشد که با تولید اسیدهای آلی باعث رهاسازی فسفات از ترکیبات معدنی و با تولید و ترشح آنزیم فسفات از باعث رهاسازی فسفات از ترکیبات آلی می‌شود.

بررسی بازار کود بیولوژیک

بازار اصلی محصول طرح، مصارف کشاورزی است. کود بیولوژیک در کلیه کاربردهای کشاورزی اعم از سبز­جات، صیفیجات، درختان مثمر و غیرمثمر، فضاهای سبز، چمن کاری، گل کاری، جنگل کاری، پرورش قارچ و… قابل استفاده می ­باشد. یکی از مزایای کاربرد کودهای بیولوژیک افزایش راندمان استفاده از آب توسط گیاه است. از طرف دیگر به کارگیری کود‌های بیولوژیک از سفت شدن خاک­های زراعی نیز جلوگیری کرده و این امر باعث افزایش حرکت آب و هوا در خاک شده و رشد ریشه را تقویت می‌کند. با توجه به آنکه شرایط آب و هوایی، ویژگی ­های خاک و موقعیت جغرافیایی، استان آذربایجان شرقی را به منطقه­ای مناسب و مستعد برای کشاورزی و تولید انواع محصولات باغی، زراعی، سبزی و صیفی و حبوبات تبدیل کرده است بازار مناسبی برای محصول طرح در این استان در دسترس می­باشد.

لازم به ذکر است با بررسی‌های به عمل آمده عمده نیاز داخل به این محصول از طریق واردات تامین می‌گردد. لذا با احداث این واحد می‌توان شاهد بازار رقابتی در داخل کشور باشیم و بخش عمده‌ای از نیاز به این محصول به جای واردات از واحدهای تولیدی داخل کشور تامین گردد.

ردیفموضوعهزینه ها
1سرمایه گذاری ثابت29.798 میلیون ریال
2سرمایه در گردش1.701 میلیون ریال
3کل سرمایه گذاری31.499 میلیون ریال
4هزینه سالیانه تولید11.312 میلیون ریال
نرخ بازدهی داخلی43.07درصد
دوره بازگشت سرمایه عادی2.2سال
تعداد اشتغال زایی33نفر

توجه: این محاسبات برای سال 95 می باشد.

مزایای اجرای طرح تولید کود بیولوژیک فسفره

از جمله ویژگی‌های طرح می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صرفه‌جویی اقتصادی با جایگزینی کودهای بیولوژیک با کودهای شیمیایی
 • برخورداری از مزایای زیست محیطی
 • حفظ و توسعه باروری خاک به موازات افزایش حاصلخیزی خاک
 • جلوگیری از توسعه بیماری‌های ناشی از مصرف آب و محصولات آلوده
 • نرخ بازگشت مناسب طرح و در نتیجه توجیه‌پذیری سرمایه‌گذاری در صنعت مربوطه
 • بازار مناسب مصرف این محصول در بخش کشاورزی کشور و امکان پاسخگویی به نیاز این بخش از طریق تولید داخلی به جای واردات و جلوگیری از خروج ارز از کشور
 • استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا به منظور افزایش کیفیت محصولات تولیدی

User Rating: Be the first one !
به این مطلب امتیاز دهید:
1 رای5/5
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. با سلام
   دوره بازگشت سرمایه ۲٫۲ سال و کل سرمایه گذاری طرح ۳ میلیاردو ۱۰۰ میلیون تومان (در سال ۹۵)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن