سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های دام و طیور

پرورش مرغ گینه یا مرغ مروارید (شاخدار)

طرح توجیهی پرورش مرغ گینه

مرغ شاخدار با نام علمی Numida meleagris برگرفته از نام یکی از قهرمانان یونان است. مرغ شاخدار احتمالا در ابتدا توسط یونانیان باستان نگهداری و پرورش داده می شده است. رومی ها این مرغ را به عنوان پرنده خانگی نگهداری می نموده و یکی از لذیذترین غذاهای ان زمان بشمار می رفته است. انها برای اولین بار این پرنده را با خود به فرانسه بردند.

بعد از پایان اقتدار رومی ها مرغ شاخدار به دست فراموشی سپرده شد تا این که در قرن ۵۱ میلادی دگر بار بعنوان یکی از سرچشمه های مواد غذایی شناخته شد. مرکز اصلی مرغ شاخدار از افریقا و کشور گینه است به همین خاطر مرغ گینه نیز گفته میشود. امروزه فرانسه بعنوان بزرگترین کشور تولید کننده مرغ گینه در جهان شناخته شد.

مطلب پیشنهادی : نحوه پرورش مرغ بومی

همه چیز در مورد گوشت مرغ شاخدار

گوشت مرغ شاخدار در سنین پایین بسیار خوش طعم و مطبوع است و آن را قابل مقایسه با کبک، بلدرچین و قرقاول میدانند. از لحاظ میزان انرژی، لاشه مرغ مروارید بعد از گوشت بوقلمون مقام دوم را به خود اختصاص داده است و دارای ۵۳۱ کیلوکالری انرژی به ازای هر ۵۱۱ گرم است. گوشت مرغ مروارید فاقد چربی و حاوی اسیدهای چرب ضروری است.

آفریقا موطن اولیه مرغ مروارید است؛ نام اولیه آن مرغ گینه بوده که میتواند معرف منشاء و زادگاه اصلی آن به حساب آید. این مرغ تحت عنوان مرغ شاخدار یا مرغ مروارید نیز شناخته میشود.

امروزه مرغان مروارید به عنوان یک منبع اقتصادی قابل توجه به شمار میروند. در ایران هنوز آمار دقیقی از تعداد مرغان مروارید وجود ندارد. زیستگاه این مرغ بیشتر در غرب و شمال غرب کشور است. تراکم جمعیت آنها در استان آذربایجان شرقی و اردبیل بیش از سایر مناطق بود و به رنگهای خاکستری و خاکستری مایل به آبی و به ندرت سینه سفید مشاهده میشود.

این پرنده به علت سر و صدای فراوانی که با دیدن افراد غریبه از خود ایجاد میکند و به نوعی نقش نگهبان خانه را ایفاء میکند و همچنین باعث کاهش حشرات میشود. این پرنده برعکس مرغ، قادر به پنجول زدن به زمین نیست، بنابراین ضرر جزئی به باغهای محل پرورش وارد میکند.

تخم مرغان مروارید در مقایسه با تخم مرغان معمولی از میزان بالای ویتامین A ،B۲ و E برخوردار است و برای تغذیه کودکان در حال رشد و زنان باردار و افراد مسن توصیه میشود. وزن لاشه در حدود ۷۶ درصد وزن زنده پرنده است و حاوی اسیدآمینه های بیشتری نسبت به گوشت مرغ است.

فسفر و کلسیم در گوشت مرغ مروارید بیشتر از سایر طیور بوده و میزان کلسترول در زرده تخم مرغ مروارید در کمترین میزان است. مرغان مروارید برای پرورش به محیط خشک نیاز دارند. از طرف دیگر نسبت به بیشتر بیماریهای متداول در طیور صنعتی مقاوم بوده و تولید آن حتی در شرایط ضعیف مدیریت نیز کمتر تحت تأثیر قرار میگیرد.

به دلیل مقاومت در بیماریها در مرغ مروارید در این گونه از واکسنها و داروها استفاده نمیشود و به همین دلیل علاوه بر کاهش هزینه های تولید در هنگام بروز بیماریهای واگیردار تلفات چندانی ندارند.

به دلیل تخمگذاری مناسب قدرت تولید مثلی خوبی در مقایسه با سایر ماکیان داشته و در ازدیاد نسل به صورت صنعتی از اهمیت ویژهای برخوردار هستند. به علت مقاومت خارق العاده در برابر شرایط محیطی و بخصوص دمای مورد نیاز پرورش (مقاومت در درجات دمایی منفی) هزینه های تأمین حرارت را به پرورش دهنده تحمیل نمیکنند.

مطلب پیشنهادی : نحوه پرورش مرغ گوشتی

مرغان مروارید قادر هستند تا از مواد کم ارزش استفاده کرده و اقلام فیبری را مورد تغذیه قرار دهند به همین دلیل هزینه های تغذیه ای را کاهش میدهند. با این وجود، بهره برداری بهتر از این گونه مستلزم اجرای پروژه های تحقیقاتی بیشتر درباره افزایش وزن و همچنین قدرت تولید مثلی آن است.

به کارگیری برنامه های نوری جهت افزایش تولید تخم در مرغان مروارید، تعیین نیاز حرارتی مرغان مروارید جهت افزایش بهره وری پرورش در سالنهای صنعتی، استفاده از پسماندهای کارخانجات صنایع غذایی و کشاورزی در تغذیه مرغان مروارید و به کارگیری تکنیکهای نوین جهت اصلاح ژنتیکی مرغان مروارید از برنامه های تحقیقاتی در مورد مرغان مروارید است.
پرورش مرغ شاخدار
از آنجا که مرغ شاخدار برای پرورش به هزینه های تغذیه ای کمتری نسبت به سایر طیور نیاز داشته و هزینه تأمین حرارت برای پرورش این نوع از ماکیان کاهش چشمگیری دارد و با در نظر گرفتن ارگانیک بودن گوشت مرغ شاخدار میتواند برای پرورش به تولیدکنندگان و علاقه مندان به پرورش طیور معرفی شود تا در سبد غذایی خانوار ایرانی قرار گیرد.

پرورش مرغ گینه بصورت سنتی

در این روش پرند گان در فضایی ازاد یا در محوطه فنس نگهداری می شوند. برای هر پرنده رعایت بهداشت بسیار مهم است زیرا منشاء بیشتر بیماریهای طیور عدم رسیدگی به بهداشت محیط است.

در نگهداری بصورت سنتی پرنده از مقاومت بیشتری برخوردار میشود. تاثیر نور خورشید در زیر پوست پرند گان کمک به تولید ویتامین D3 می باشد.نقش این ویتامین در تنظیم متابولیسم و فسفر و کلسیم می باشد. به همین علت پرندگانی که در معرض افتاب هستند از استخوان بندی محکم تری بر خوردارند.

مرغ های شاخدار نیمه وحشی هستند مانند کبک پرواز می کنند اما بر خلاف کبک به محیط عادت می کنند و در محیط ازاد صبح زود به دنبال غذا می روند و معمولا از مقر خود زیاد دور نمی شوند و باتاریک شدن هوا بر می گردند.حیوانات وحشی قادر به گرفتن انها نیستند وقتی با انها روبرو می شوند دسته جمعی با سر و صدای زیاد بسوی دشمن حرکت میکنند که موجب وحشت دشمن شده و فرار می کنند.

باغ ها، زمینهای کشاورزی , محیط های باز , خانه ها با محوطه بزرگ , بهترین مکان ها برای نگهداری این مرغ است.مرغ شاخدار را می توان در کنار مرغ خانگی بوقلمون و …نگه داری کرد.مرغ شاخدار به ندرت کرچ می شود.به همین دلیل در طول بهار و تابستان حدود 100 الی 150 عدد تخم می گذارد .

مطلب پیشنهادی : ایده تولید تخم مرغ نطفه دار با بازدهی عالی

تعداد 15 عدد زیر پای مرغ و تعداد 22 عدد زیر بوقلمون کافیست .به دلیل طبیعی بودن در صد جوجه در اوری بسیار باالست و مادر میتواند براحتی جوجه ها را بزرگ کند .بهتر است مادر و جوجه ها را تا 20 روزگی در محیطی به مساحت 1 مترمربع نگهداری کرد و بعد از ان بیرون اورده و به محیط عادت دهید.در طول این مدت ازغذای کرامبل که بصورت پودر است استفاده کنید.جوجه های مرغ شاخدار بسیار ترسو و وحش هستند.

اگر بتوانید در چند روز اول تخم مرغ اب پز در کنار دانه به جوجه ها بدهید تمام ویتامین های بدن انها را تامین میکند. مواظب باشید ظرف ابخوری انها طوری نباشد که جوجه ها خیس شوند.سعی کنید از ابخوری مخصوص استفاده کنید تا جوجه ها از بین نروند.روباه ، سمور و زاغ بزرگترین دشمنان جوجه ها هستند.وجود کنه های ریز در بدن جوجه ها موجب از پای در اوردن انها میشود که در صورت مشاهده می توانید از پودر مورچه به مقدار کم استفاده کنید.

پرورش مرغ گینه بصورت صنعتی

در جوجه کشی مصنوعی دمای مطلوب جهت جوجه در اوری 37.5 درجه سانتیگراد یا 99.5 درجه فارنهایت است. رطوبت مناسب بین 55 تا 60 درصد میباشد.حرارت مناسب برای جوجه ها در هفته اول 36 تا 38 درجه سانتیگراد بوده که می توان هر هفته 2 درجه حرارت را کاهش داد و به 20 درجه سانتیگراد رسانید.

رعایت سکوت و نور کم دائمی سبب جلوگیری ازترس جوجه ها و نشان دادن عکس العمل های شدید میگردد.با توجه به مصرف کم اب توسط جوجه ها بهداشت محیط و اب سالم و ظروف تمیز غذا خوری و ضد عفونی محیط توسط قارچ کش های مخصوص سالن های پرورش طیور بخصوص در 8 هفته اول نقش بزرگی را برای جلوگیری از تلفات احتمالی جوجه ها ایفا می کند.
پرورش مرغ شاخدار
وزن تخم ها در حدود 40 گرم و در نژادهای پرورشی این مرغ تعداد تخم های گذارده شده به 170 عدد در طول سال می رسد.اولین تخم به صورت معمول در سن 31 هفتگی گذاشته می شود. احتیاجات پروتئینی مرغ شاخدار بیشتر از مرغان محلی است.

در طول دوران تخم گذاری مرغ مادر نیاز به 100 تا 110 گرم غذای مناسب چون مخلوط ذرت با کنجاله بادام زمینی تخم پنبه علوفه و… که در واقع تامین کننده نیاز های بدنش چون کلسیم، فسفر، پروتئین خام، لایزین متیونین، متیونین سیستین است را دارد. مرغ های شاخدار نسبت به پرندگان دیگر مقاومت بیشتری را در قبال بیماریهای مرسوم همچون بیماریهای ویروسی باکتریایی از خود نشان می دهند.

جوجه های مرغ های شاخدار در طول هفته های اول زندگی خویش در مقابل بیماری نیوکاسل مقاوم نیستند.تاکنون بیش از چهارده نوع بیماری (ویروسی-باکتریایی-انگلی و کمبود تغذیه ای به عنوان مثال ویتامین B2 که سبب خمیدگی انگشتان پا میگردد) در بین جوجه ها به ثبت رسیده ولی قدر مسلم ان است که اعمال مدیریت صحیح که نهایتا منجر به رعایت اصول بهداشتی میتواند در هفته اولیه از مرگ و میر جوجه ها جلوگیری بعمل اورد.

مرغ های پرورشی بعد از 10 تا 12 هفته با وزن 1.6 کیلوگرم به بازار عرضه می گردد.گوشت مرغ شاخدار بسیار نرم و دارای مقدار کمی چربی ولی سرشار از پروتئین و کلسترول کم و نیاسین خوب است و به عنوان تامین کننده منبع ویتامین B6 سلنیوم و ویتامینهای دیگر مورد نیاز بدن انسان میباشد.

خصوصیات مرغ گینه

مهمترین خصوصیت مرغ شاخدار مقاومت بسیار بالای این پرنده در مقابل بیماری هاست. تلفات ان بسیار ناچیز است.این پرنده در برابر گرما نیز مقاومت زیادی دارد.در بعضی از کشورها از مرغ شاخدار جهت از بین بردن افات مزارع استفاده میشود.

مرغ شاخدار به انگلیسی (Guinea Fowl): پرندهای زیبا بوده که همانند کبوتر قادر به پرواز است. این پرنده در حدود 10 تا 15 عدد تخم میگذارد و در دمای 37 درجه در حدود 25 تا 28 روز طول میکشد تا تخمها به جوجه تبدیل شود.

مرغان مروارید جزو رده ی پرندگان قرقاول محسوب میشوند، این مرغان به علت دارابودن بدنی قوی و نسبتآ گرد و توپر جلب توجه میکنند. اندازه مرغ گینه ای در نژادهای مختلف متفاوت بوده و ما بین 40 تا 72 سانتیمتر در طول است و وزن آنها نیز به 700 گرم تا 2.5 کیلو گرم میرسد. معمولا علامت خاصی برای تشخیص جنسیت این پرنده وجود ندارد ولی قدر مسلم آن است که نرها از ماده ها بزرگترند و ماده ها دارای جثه ای ظریفتر و صدایی که از خود تولید میکنند تندتر و آرامتر است و شاخ نرها کمی بزرگتر از جنس ماده است.
پرورش مرغ شاخدار
فعالیت این پرندگان در طول روز است و معمولا در هنگام گرمای طاقت فرسای ظهر به استراحت پرداخته و در هنگام غروب بدنبال درختی برای گذراندن شب میگردند و تا صبحگاهان بر بالای درخت باقی می مانند. بیشتر فعالیت مرغان گینه ای در طی ساعات اولیه صبحگاه و قبل از غروب آفتاب می باشد.

مرغهای آفریقایی در خارج از فصل جفتگیری دارای زندگی اجتماعی و بصورت گروهی می باشند. این رابطه گروهی بسیار قوی و پایدار است . معمولا گروه های 10 تا 40 تایی هستند اما تا تعداد 200 عدد در یک گروه از این پرندگان در ساوانا دیده شده است.

مطلب پیشنهادی : سیر تا پیاز پرورش شتر مرغ

این پرندگان از قلمرو خاصی برای خویش دفاع نمی کنند و نیاز به حرکت زیاد دارند و بسیار ترسو و عصبی میباشند که سبب جیغ زدنهای پی در پی آنها در هنگام ترس خواهد شد. در فصل جفتگیری معمولا هر جفت به دنبال مکانی مناسب چون درون تنه درختان، لابه لای بوته های انبوه و علوفه های بلند و متراکم و یا در درون سوراخی در زمین گشته و با پیدا نمودن محل مناسب ماده ها شروع به ساخت لانه که جمع آوری علوفه های خشک است ، می کنند . در این هنگام نر پرنده از وی جدا شده و در فاصله ای مشخص به نگهبانی و آگاه ساختن مرغ ماده از خطرات احتمالی با صدای بلند می پردازد. در شرایط مناسب این پرندگان تا دو مرتبه در سال اقدام به جفتگیری ، تخم گذاری و پرورش جوجه می نمایند.

بلوغ مرغ گینه

مرغان شاخدار در سن 6 تا 7 ماهگی به سن بلوغ میرسند. مرغ مادر اقدام به گذاردن 4 تا 19 عدد تخم نموده و زمان خارج شدن جوجه ها از تخم 23 تا 28 روز به طول می انجامد . جوجه ها بعد از خارج شدن از تخم بلافاصله لانه را ترک کرده و در کنار والدین بدنبال غذا گشته و به گروه می پیوندند. در تمام مدتی که مادر بر روی تخم ها خوابیده جفت وی به نگهبانی در اطراف لانه می پردازد. بزرگترین دشمن جوجه ها، گربه ها ، کلاغ ها و دیگر پرندگان شکاری، جانوران چون سمور و روباه و موش صحرایی و … می باشند.

متوسط تولید تخم و میزان مصرف دان مرغان مروارید در یک دوره ی 300 روزه تخمگذاری

متوسط تولید تخم و میزان مصرف دان مرغان مروارید در یک دوره ی 300 روزه تخمگذاری
تعداد تخم تولیدی159.4 عدد
وزن متوسط تخم تولیدی47.7 گرم
مقدار دان مصرفی117.3 گرم
دان مصرف شده برای تولید یک عدد تخم241 گرم
دان مصرف شده برای تولید یک کیلو تخم5.159 کیلوگرم

مقایسه کمی و کیفی تخم مرغان مروارید و تخم مرغ معمولی

مقایسه کمی و کیفی تخم مرغان مروارید و تخم مرغ معمولی
اجزاءتخم مرغ معمولیتخم مرغ مروارید
وزن کل58 گرم46.9 گرم
وزن پوسته6.6 گرم8 گرم
وزن زرده17.3 گرم15.8 گرم
وزن سفیده34.1 گرم23.1 گرم
فسفر101 میلی گرم61.4 میلی گرم
ویتامین a(I.E)555(I.E)927
ویتامین e2.3 میلی گرم
ویتامین B20.13 میلی گرم7.6 میلی گرم

عادات غذایی مرغ گینه

غذای اصلی این پرندگان تشکیل شده از میوه ، گل ، برگ ، بذر و ریشه گیاهان ، علف و حشراتی همچون کرم ، جیرجیرک ، سوسک ، ملخ ، هزار پا ،عنکبوت ،کنه ،مورچه ، حلزون ، و دگر حشرات بی مهره و حتی مارهای کوچک می باشد . درصد بالای غذای یافت شده با تحقیقاتی که بر روی گونه های وحشی این پرندگان انجام گرفته است مشخص شده که آنان در هنگام یافتن غذا دسته های میمونها را تعقیب میکنند تا ته ماندهای غذاهایی که از بالای درخت به پائین می ریزد را بخورند. این پرندگان حتی بدنبال دسته های پاویانها یا گله های دیگر حیوانات به راه می افتند تا حشراتی را که از ترس آنها در چراگاه از جلوی آنان اقدام به فرار کردند را شکار کنند.

در چینه دادن این پرندگان در نوع پرورشی دانه های ذرت بوده البته باید در نظر داشت که در گونه های مختلف تنوع غذایی نیز متفاوت است. احتیاجات پروتئینی مرغ شاخدار بیشتر از مرغان محلی است. در طول دوران تخمگذاری مرغ مادر نیاز به 100 تا 110 گرم غذای مناسب چون مخلوط دانه ذرت با کنجاله بادام زمینی ،تخم پنبه ،علوفه و غیره که در واقع تامین کننده نیازهای بدنش چون کلسیم ،فسفر ، پروتئین خام،الیزین،متیونین ،متیونین سیستین است را دارد.
پرورش مرغ شاخدار
مرغهای پرورشی بعد از 10 تا 12 هفته با وزن 1.6 کیلوگرم به بازار عرضه می گردند. .گوشت مرغ گینه ای بسیار نرم و دارای مقدار کمی چربی ولی سرشار از پروتئین و کلسترول کم است و به عنوان تامین کننده منبع ویتامین B6 ، سلنیوم و ویتامینهای دیگر مورد نیاز بدن انسان میباشد.

متاسفانه کشاورزان در آفریقای جنوبی بر اساس یک باور غلط به این پرندگان مفید به چشم آفت می نگرند در صورتیکه هیچگونه دلیل منطقی برای این اندیشه غلط وجود ندارد و در واقع این پرندگان مفید اقدام به از بین بردن آفات مزارع می نمایند. در بعضی نقاط برای مبارزه و کنترل کنه از مرغان شاخدار استفاده می گردد. این پرنده قادر به پرواز در فواصل کوتاه میباشد و محیط آپارتمانی و خانه مکان مناسبی برای نگهداری از آن نمی باشد و فقط محیط های باز چون باغ و مزارع مناسب است. از سر و صدا و انسان بیزار است و بسیار سخت اهلی میشود.

User Rating: Be the first one !
به این مطلب امتیاز دهید:
2 رای5/5
گرد آورنده
ایـ توجیهی
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. باسلام
    احتراما پیشنهاد می گردد ایده های جدید کشاورزی و صنعتی کم آب به اشتراک گذاشته شود
    ارادتمند
    دهدشتی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن