سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های کشاورزیچگونه راه اندازی کنم؟

کاشت درخت گردو

کاشت درخت گردو

کاشت درخت گردو و تکثیر آن از طریق بذر گردو صورت می گیرد و باید در دو سالگی به وسیله پیوند وصلهای پیوند زده شوند تا حاصل باغ گردو یکدست شود. بعد از آن که گردو کاشته شد و شروع به رشد کرد. (به اندازه ای رسید که بتوان آن را جابه جا کرد) نهال گردو را با ریشه از خاک در آورده و در چاله های عمیق حفر شده در زمینی که خاکش از نظر کوددهی آماده شده است کاشته می شود و با خاک اطرافش را می پوشانند تا برای آبیاری درخت مشکلی پیش نیاید.

بهترین فصل کاشت درخت گردو اوایل بهار است. در کاشت درخت گردو باید دقت کرد که درخت ۲۰-۳۰ سانتی متر بالاتر از کف جوی کاشته شود تا در آینده به بیماری آب سیاه مبتلا نشود. در احداث باغ های جدید باید سعی کرد حتما از نهال پیوندی استفاده شود. در ایران تقریبا همه درختان کاشته شده گردو بذری هستند ولی در اروپا و امریکا آن ها را مثل سایر درختان مثمر پیوند می کنند. پیوند گردو کمی با پیوند سایر درختان میوه مثلا سیب فرق دارد.

مطالب پیشنهادی : آشنایی با روش کاشت درخت بادام

پیوند متداول پیوند پوستی است. یعنی یک مقدار از پوست نوع مرغوب را از درخت مادر که دارای جوانه سالم و رسیده باشد جدا کرده و پس از جدا کردن همان اندازه پوست از پایه آن را روی قسمت بریده قرار داده و با نوار چسب یا باند می بندد که هوا و رطوبت داخل شکاف نشود.

برای این که این نوع پیوند به آسانی و دقیق انجام شود از چاقوهای مخصوص پیوند که دارای دو تیغه موازی می باشند استفاده می کنند. طرز عمل این طور است که دو تیغه چاقو را روی پوست پایه در دو جهت عمود به هم می کشند، در نتیجه یک قطعه پوست به شکل مربع بریده و جدا می شود. همین عمل را روی شاخه که از آن رقم پیوند گرفته می شود انجام می دهند. پوست حاوی جوانه را روی قسمت پوست گرفته شده قرار می دهند که کاملا با آن تطبیق می کند. سپس با باند یا چسب شکاف ها را می بندند و بدین ترتیب عمل پیوند انجام گرفته است. پیوند نیمانیم هات کالوس، جوانهای وصله ای و در بعضی موارد اسکنایه ای در گردو انجام می شود.
کاشت درخت گردو
پایه مورد استفاده در آمریکا به علت وجود بیماری باکتری بلایت، گردوی سیاه کالیفرنیا J.Hindssii J.Nigra است. این رقم گردو به اراضی شور و دارای املاح حساس است و نباید آن را در اراضی شور بکارند. همچنین در مقابل مرض پوسیدگی ریشه Armilaria ناتوان می باشد ولی در ایران اگر پیوند انجام گیرد برای ازدیاد نوع مرغوب تر و به دست آوردن محصول یک دست می باشد؛ این متن را از سایت ایـ توجیهی می خوانید بنابراین می توان از گردوهای سالم بذری به عنوان پایه استفاده کرد. بهتر است هر کس در منطقه خود سراغ تک درخت هایی که به تولید میوه مرغوب شناخته شده هستند سفید، پرمغز، پربار، مقاوم بگیرد و از آن پیوندک گرفته و نرکهای بذری را پیوند بکنند.

چون ریشه درخت گردو در یک یا دو سالگی به قدر کافی بلند است، باید چاله کاشت از حد معمول سایر درختان عمیق تر معمولا ۷۵-۱۰۰ سانتی متر کنده شود. درخت گردو به خفگی و پوسیدگی طوقه خیلی حساس می باشد، بنابراین باید نهایت دقت بشود که از داغ خاک که در خزانه نهال داشته عمیق تر کاشته نشود و باید دقت کنید طوقه درخت حتما بیرون از خاک باشد. نصب قیم و بستن نهال جوان ضرورت قطعی دارد. برای این که باد آن را تکان ندهد و ریشه زودتر محکم شود، دور طوقه را باید با خاکریز بالا آورد که آب به طوقه نرسد.

انواع کاشت درخت گردو بر حسب حجم درخت و نوع آن و آب و هوا فرق می کند. معمولا از ۱۵ تا ۲۰ متر باید فاصله گذاشت. برای این که از فضای خالی بین درختان که چند سال بدون استفاده می ماند بهره برداری شود می توان با رعایت حریم لازم درخت و با دقت به این که آب پای طوقه جمع نشود زراعت یا درختان موقت دیگر کاشت ولی پس از بارور شدن باید همه زمین را به گردو یعنی درخت اصلی باغ اختصاص داد.

خاک مناسب کاشت نهال گردو

در چاله هایی که نهال گردو در آن ها کاشته می شود بایستی بعد از حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی کرد. هر چه عمق و قطر چاله ها بیشتر باشد بهتر است. اما معمولا باید چاله هایی به عمق و قطر ۱-۲ متر حفر کرد و خاک مناسب و غنی شده داخل آن ریخت. بهتر است این کار چند ماه یا سال قبل از کاشت نهال گردو در آن صورت گیرد. بعد از کاشت نهال گردو در چاله ها می توانیم در فصل بهار و تابستان سطح خاک اطراف نهال درخت گردو را با برگ های پوسیده یا باقی مانده گیاهان مانند کاه و کلش گندم بپوشانیم تا از تبخیر و هدر رفتن آب جلوگیری کنیم و خاک پای طوقه اصلاح شود.

آبیاری درخت گردو

آبیاری درخت گرد و اهمیت زیادی دارد. در طول دوره رشد درخت گردو مراحل مختلفی را می گذراند که در این مدت غفلت در آبیاری درخت گردو هم محصول سال و هم محصول سال های آینده را کاهش میدهد.

تعیین دقیق میزان آب مورد نیاز یک هکتار باغ گردو از کاشت تا برداشت گردو کار آسانی نیست؛ زیرا عوامل متعددی مثل سن و قدرت رشد و عمل کرد و تراکم درخت نیز در این امر دخالت دارد و میزان آب به شرایط محل کاشت بستگی دارد. آبیاری درخت گردو به چند روش مثل آبیاری غرقابی، نواری، قطرهای، بارانی و بابلر انجام می شود که می تواند آب چاه، رودخانه و یا قنات باشد.

در بین سیستم های تحت فشار بهترین روش بابلر است که در کنار هر درخت یک یا دو شیر نصب می گردد و باید دقت نمود درختان گردو از اواخر مهرماه دیگر آبیاری نشوند چون آبیاری درخت گردو در فصل پاییز و زمستان موجب سرمازدگی درختان می شود.

جدول تغییرات مصرف آب در یک هکتار باغ گردو بر حسب سن درخت

متر مکعب آب به هکتارسن درخت به سال
۷۰1
2002
4003 تا 5
6006 تا 7
8008 تا 9
90010 تا 11
1100از 11 سال به بالا

کوددهی درخت گردو

قبل از کاشت نهال گردو باید نیرو و بنیه خاک از لحاظ عناصر خاک مانند ازت، پتاسیم، فسفر، آهن، روی، مس، منگنز و کلسیم و غیره که توسط کارشناسان تعیین می شود غنی شود. این عناصر بایستی همراه خاک مخلوط و در چاله های حفر شده ریخته شود. نوع کود و میزان آن بستگی به نوع خاک دارد. تقویت خاک قبل از کاشت درخت گردو بسیار مفید و در رشد درخت مؤثر است و چون درخت گردو در سال های اولیه رشد و ریشه بندی زیادی دارد می توان از تقویت کننده هایی برای افزایش رشد ریشه نهال استفاده نمود، یکی از این ترکیبات بیورادیکانت می باشد که باعث تحریک رشد ریشه و در نتیجه افزایش جذب آب و مواد غذایی می گردد. ترکیب بیورادیکانت شامل اسیدهای آمینه، نیتروژن، آهن، منگنز، روی، بر و مولیبدن بوده و در افزایش رشد ریشه درخت مؤثر می باشد.
کاشت درخت گردو
کودهای آلی (کود حیوانی) بایستی همراه کودهای شیمیایی در زمستان به صورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود. چالکود گودالی به عمق یک متر و عرض ۴۰ سانتی متر و به طول یک متر است که در سایه انداز درخت حفر می گردد. برای یک درخت ۱۵ ساله گردو یک کیلوگرم سولفات پتاسیم، ۵۰۰ گرم سولفات روی، ۵۰۰ گرم سولفات آهن روی کودهای آلی (حیوانی) ریخته و باقی مانده چاله را با برگ های خشک پر می کنند و روی آن ها خاک مرغوب می ریزند. کودهای ازته ثمل، نیترات و اوره می باشد که در دو نوبت به درخت گردو داده می شوند.

چنان چه از نظر کمبود. آمبه ه ودیت نباشد در نوبتها اول در اسفند ماه مقدار ۳۰۰گرم نیترات آمونیم و در أوابی خردادماه هم ۱۰۰ گرم نیتراته أمونی که به درختان داده می شود. برای نقدیه بمناسبه درخت گردو بایستی علاوه بر کودهای ذکر نشده عناصر ریز مغذی دوخت، مثل آهن، روی، بر، مولیبدن، مس، منگنز و کبالست را نیز تأمین نمود. این عناصر یا به بیرورسته تکه عنصری این متن را از سایت ایـ توجیهی می خوانید و یا به جهمنا سادگی مشرف به صورت مجموعه ای در کنار هم مصرف می شوند. امروزه محصولی به نام اکع کروژل میکرومیکس به عناصر ریز مغذی را در کنار دارد و برای هر هکتار درخت گردو کیلو گرم آن متتاده می شوند.

آفت ها و بیماری های درخت گردو

برای جلوگیری از شیوع بیماری پاید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشت و نباید بگذاریم آب به تنه درخت برسد چون که آب موجب، انتقال بیماری می شود. و درختان دیگر را نیز آلوده می کند. علاوه بر این، آفتهای بسیاری وجود دارند که خانه با دمپانی به موقع می توان جلوی رشد، آنها را گرفت. بیماری مهمی که با تندهش مرگ درختان گردو می شود بیماری، آب سیاه می باشد.بیماری آنها سیاه یک بیماری قارچی بوده و عامل آن قارچ شهین و افترا می باشد. برای جلوگیری از شیوع این بیماری او باید از نهال سالم و توی استفاده کرد. ثانیا باید دور تا دور درخت را مانند تشتکه اشد می کرد تا آب با تنه درخت، تیرامون نداشته باشد.

درختانی که به بیماری آب سیاه (فیتوفترا) مبتلا می شوند. با این محل آلودگی تنه درخت را با کارد تراشید. تا جایی که به بافتها سالم درخت، برسد و سپین بافت های آلوده را سوزاند آن گاه محل تراشیده شده را با رسم آکسی کلرور مهندسی با آب آهک ضد عفونی کرد. البته می توان با محلول پاشی به وسیله شمس بیمکس درختان گردو را به قارچ شیتو فترا مقاوم نمود. به این نکته مهم باید توجه کرد که درخت گردو را نباید هیچ زمانی ددپاشی کرد و فقط قسمت های آسیب دیده را به موقع سمپاشی نمایید.

هرس کردن درخت گردو

گردو زیاد به هرس نیاز مند نیست. فرم طبیعی درخت یا شرم اولیه با سیستم محور فرعی که در سایر درختان مثمر سردسیری مثالا یب یا بأدام عمل می شود، در روی درختان گردو نیز قابل عمل می باشد. مطلبی که در مورد درخت گردو باید ذکر شود این است که چون نشانه های گردو تطور و بزرگ می شوند باید در روی محور اصلی یا فرعی آنها را طوری انتخاب کرد که از همدیگر فاصله کافی داشته باشند و در چهار جهت محور قرار گرفته باشند تا بعد از چند سال، جای همدیگر را تنگ، و سایه نکنند. هرس کردن شامل دو مرحله هرس فرم درخت گردو و هرس باردهی درخت گردو می باشد.

 1. هرس فرم: در سال های اولیه ونمد فیها صورت می گیرد. بدین صورت است که از فاصله ۵/۱ متری نهال در برداری می شود و محل بریدگی با چند باغبانی پوشانده می شود که این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو می شود در سال های بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده و بقیه شاخه ها از روی تنه حذف می شوند. با این روش هرس کردن که تدریج و در سال های اولیه رشد درخت، صورت می گیرد فرم صلی درخت شکل می گیرد.
 2. هرس باردهی: این نوع هرس معمولا در اواخر زمستان در ماشین در تابستان هم انجام می شود. که شامل حذف شاخه های مزاحم خشک و ناجور می باشد و باید سعی نمود که حتما محل بریدگی با چسبه باغبانی پوشانده شود. منظور از هرس حذف کامل نشد همای زیادی و نرک ها با آن قسمت هایی است که مانع تابش نور خورشید به داخل تاج درخت می شود. با دقت در انجام هرس می توان سلامت درختان را به نحو مطلوب تأمین کرد و از نامرغوب شدن گردوها جلوگیری کرد.

این هرس را می توان هر سال یک بار انجام داد. نمونه دیگر از هرس، هرس کردن درختان کهن سال گردو که بیشتر از ۳۰ سال سن دارند می باشد که به منظور جوان کردن درخت شاخه های پیر و درهم را هرس کرده و با این کار شاخه های جوان میوه دهی زیادتری خواهند داشت.

برداشت محصول گردو

فصل برداشت گردو بستگی به شرایط محیطی دارد. در اواخر تابستان یا اوایل پائیز بر حسب منطقه و نوع واریته محصول گردو می رسد. مثلا در مناطق سرد در اواخر مهرماه است. علامت آن تغییر رنگ پوست خارجی از سبز زیتونی به قهوه ای تیره و ترک برداشتن و شکافتن آنها می باشد که در اثر آن گردوها نمایان می شوند. در بعضی ارقام گردوی رسیده از غلاف خود این متن را از سایت ایـ توجیهی می خوانید خارج و به زمین می ریزد و غلاف در روی درخت باقی می ماند. اما آن چه مسلم است هنگام برداشت گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی در آمده باشد و پوست آن به راحتی از گردو جدا شود.
کاشت درخت گردو
برداشت محصول گردو باید در اولین فرصت که گردوها پوست می دهند انجام شود و بعد از چیدن گردوها باید آنها را پوست کنده و محصول را در سایه و در جای خشک پهن کرد تا خشک شوند. محل خشک کردن باید طوری باشد که هوا در آن جریان داشته باشد تا محصول به طور کامل خشک شود. در مناطقی که آفتاب ملایم باشد می توان محصول را بعد از پوست گیری در آفتاب ملایم خشک کرد. اگر آفتاب شدید باشد موجب سیاه شدن مغز گردو و عدم بازارپسندی آن می شود.

روش سنتی برداشت محصول گردو به این صورت است که با چوب بلند به شاخه های درخت ضربه می زنند که باعث تکیده شدن گردوها می شود که این روش علاوه بر زحمت زیاد و وقت گیر بودن آن باعث صدمه به درخت گردو می شود و ثمر سالهای آینده گردو را نیز از بین می برد. از آن جایی که ارتفاع درخت گردو زیاد است برای برداشت مکانیزه و اصولی از بالابر استفاده می شود که می توان آن را به تراکتور متصل نمود. پس طریقه جدید که برداشت ماشینی است که اصول آن به طور خلاصه به شرح زیر است: جند روز مانده به شروع برداشت باید زیر درختان را به کلی از علف هرز پاک کرد، سپس با ماشین برداشت که تشکیل می شود از یک بازوی هیدرولیک که با تراکتور کشیده می شود و یک دستگاه مکنده و یک تریلی عملیات برداشت را انجام میدهند. بدین ترتیب که بازو را به تنه یا شاخه های بزرگ می بندند.

با کار کردن تراکتور و لرزشی که ایجاد می شود شاخهها تکانده شده و گردوها روی زمین می ریزند و سپس ماشین دیگری آنها را به صورت نوارهای درازی در وسط دو ردیف درخت جمع می کند. بعد ماشین مکنده با مکیدن آنها را از خاک و به وسیله لوله بالا می فرستد که در داخل تریلیها ریخته و به انبار حمل می شود. پس از حمل به انبار کیسه بندی و به کارخانه های مخصوص شکستن و سفید کردن و بسته بندی و رقم بندی گردو فرستاده می شود که در آن جا کلیه عملیات فوق با ماشین انجام و سپس مغز گردوی استاندارد و یکنواخت و یکرنگ در جعبه ها بسته بندی در سردخانه نگه داری و به موقع برای فروش به بازار عرضه می شود. مصرف عمده گردو در صنعت شیرینی پزی و آجیل می باشد.

طرح توجیهی احداث باغ گردو (ویرایش 98)

25,000 تومان

17 صفحه فایل word و pdf
 حجم فایل : 2 مگابایت
لینک دانلود این فایل بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

طرح توجیهی احداث باغ گردو(ویرایش 98)

 

عنوان فعالیتاحداث باغ گردو
ظرفیت12 تن گردو در سال
اشتغال طرح25نفر
سرمایه ثابت طرح3,863میلیون ریال
سرمایه گذاری کل طرح5,385میلیون ریال
میزان زمین طرح52,000متر مربع
میزان زمین بنا80متر مربع
میزان تسهیلات مورد نیاز4,308میلیون ریال
نوع تسهیلاتواموام
نقطه سربه سر جاری35درصد
مدت برگشت سرمایه2/2سال
نرخ بازدهی سرمایه39درصد

 

سرفصل های طرح توجیهی احداث باغ گردو:

 • برآورد هزینه های سرمایه گذاری طرح
 • کل سرمایه گذاری طرح و نحوه تامین منابع مالی آن
 • هزینه های سرمایه در گردش
 • درصد به کل سرمایه‌گذاری
 • سرمایه گذاری ثابت طرح
 • تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
 • وسائط نقلیه و حمل ونقل
 • اثاثیه اداری و رفاهی
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • ماشین الات
 • سرمایه در گردش
 • براورد هزینه های دوران بهره برداری(تولید)
 • مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید(برای هر کدام از محصولات)
 • براورد هزینه های انرژِی
 • کارکنان تولیدی
 • کارکنان غیر تولیدی
 • تفکیک هزینه های ثابت و متغیر تولید(در حداکثر ظرفیت عملی)
 • پیش بینی قیمت فروش محصولات
 • پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات
 • اطلاعات چند ساله سود و زیان
 • نقطه سر به سر
 • نرخ بازدهی سرمایه
 • دوره بازگشت سرمایه
 • ارزش افزوده خالص
 • درصد ارزش افزوده ناخالص به فروش
 • درصد ارزش افزوده خالص به فروش

طرح توجیهی اختصاصی نیاز دارید؟

از طریق فرم زیر می توانید طرح توجیهی اختصاصی(فقط بخش مالی) را با هزینه 200 هزار تومان سفارش دهید.

لطفا قبل از ثبت سفارش به نکات زیر توجه کنید:

 1. زمان انجام کار 3 روز به شرط ارایه ورودی های لازم از طرف مشتری می باشد.
 2. این خدمت فقط برای طرح های زیر 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری قابل انجام است و طرح هایی با سرمایه گذاری بیشتر، در صورت تمایل ، از طریق نرم افزار کامفار نگارش می شود که هماهنگی لازم از طریق تماس تلفنی با شما انجام خواهد گرفت.
 3. اگر گزینه ای از فیلد های زیر برایتان مبهم است خالی بگذارید.

فرم سفارش طرح توجیهی اختصاصی (فقط مالی)

 • قیمت: 200,000 تومان

سرفصل های طرح اختصاصی (بخش مالی)

طرح توجیهی با سرفصل های زیر نگارش خواهد شد  :

 • براورد هزینه های ثابت – جاری – درامد ها
 • زمین محل اجرای طرح
 • محوطه سازی
 • ساختمانها
 • شرح مشخصات تجهیزات مورد نیاز
 • تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • وسائط نقلیه و حمل ونقل
 • تعیین نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک بخش ها و با ذکر تخصص مورد نیاز ( تولیدی ، غیرتولیدی )
 • مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید(برای هر کدام از محصولات)
 • برآورد میزان مصرف برق ، آب ، سوخت ، ارتباطات و غیره به تفکیک تولیدی و غیر تولیدی
 • تعمیر نگهداری
 • استهلاک
 • بررسی هزینه های متغیرو هزینه های ثابت
 • هزینه های عملیاتی
 • هزینه های غیر عملیاتی
 • سرمایه در گردش مورد نیاز
 • پیش بینی قیمت فروش محصولات
 • پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات
 • صورت سود و زیان طرح
 • نقطه سر به سر
 • دوره بازگشت سرمایه

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح توجیهی احداث باغ گردو (ویرایش 98)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن