سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توليد گچ آلفا

معرفی گچ آلفا

ژیپس عمومی ترین نوع ماده معدنی سولفات كلسیم بوده و در چندین فرم بلوری یافت می شود. رنگ ژیپس به طور طبیعی سفید بوده و ممكن است به خاطر ناخالصی های مواد آلی رس و اكسید آهن به رنگ های خاكستری، خاكستری مایل به آبی، صورتی یا زرد دیده شود . دارای سیستم تبلور منوكلینیك، وزن مخصوص 2/32 و سختی 1/5 تا 2 میباشد.

ژیپس مورد مصرف بعنوان سنگ گچ به صورت توده ای متبلور و دانه ریز تا سنگ به صورت دانه های درشت است. ژیپس در اسید كلریدریك و آب گرم به صورت محلول در می آید.

ژیپس سولفات كلسیمی با دو ملكول آب 2H2O.CaSO4 است كه همین آب ملكولی عامل سودمندی برای كاربرد آن است.
ژیپس خالص دارای 20/9 درصد آب تركیبی و 46/6 درصد SO4 و 32/5 درصد CaO است.

خلوص سنگ گچ بر مبنای درصد كانی ژیپس در آن تعریف می شود . طبق استاندارد ASTM حداقل خلوص لازم برای سنگ گچ در مواد صنعتی 70 درصد ژیپس است در صورتیكه اغلب سنگ گچ های تجارتی دارای 75 تا 90 درصد خلوص میباشند.

ناخالصی های موجود در سنگ گچ اغلب شیل، رس ها و كربنات كلسیم است و گاهی مواد آلی نیز در آن دیده می شود. سابقة مصرف گچ به عنوان یكی از مصالح ساختمانی به هزاران سال پیش باز می گردد . قدیمی ترین آثار بجای مانده از گچ مربوط به 9000 سال قبل می باشد كه در آناتولی و سوریه كشف شدهاند . مصریان باستان در حدود 5000 سال قبل سنگ گچ را در كورههای باز حرارت داده و بعد از خرد كردن و تركیب با آب از آن در ساخت اهرام، كاخها و معابد خود استفاده كرده اند .

یونانیان از گچ بصورت خاص (گچ سلنیوم كه شفاف است) در ساخت پنجره از آن استفاده میكردند. استفاده از گچ در نمای ساختمانها یا برای ساخت مجسمه از دیر باز رایج بوده است. رومیان با استفاده از گچ هزاران مجسمه از یونانیها كپی برداری كرده اند .
از ابتدای قرن بیستم، با پیشرفت روشهای تولید گچ، خواص آن نیز بهبود یافته و كاربردهای متنوع صنعتی برای آن ایجاد گردیده است.

در ایران نیز گچ از زمانهای بسیار دور مورد مصرف قرار گرفته است. كاربرد گچ در پوشش قوسی كانالها در قسمتی از بناهای تخت جمشید از دوره هخامنشی به یادگار مانده است. ملات گچ در دوره ساسانیان در اسكلتسازی بناها و همچنین جهت نماسازی كاربرد فراوان داشته است .

بیش از 300 معدن گچ در كشور شناسایی و مورد بهره برداری قرار گرفتهاند. سنگ گچ دارای مصارف متعددی از جمله صنایع ساختمانی،صنعت سیمان، ریخته گری، شیشه سازی، صنعت پزشكی و غیره میباشد. بخش عمده گچ تولید شده در ایران در صنایع ساختمانی مصرف شده و حتی صادرات گچ ایران نیز محدود به همین صنایع میباشد .

از نقطه نظر شیمیایی، گچ ها به دو نوع آلفا و بتا تقسیم میشوند كه عبارتند از :

 • گچ آلفا
  گچ آلفا از نوع گچ های نرم و با زمان گیرایش بالا می باشد. ریز دانه بودن ابعاد و یا به عبارت دیگر میكرونزه بودن این نوع گچ از خصوصیات بارز آن محسوب می شود. این نوع گچ از نظر فنی خو د به دو نوع قابل تقسیم میباشد .

  گچ آلفا در انواع فرم های طبی، دندانپزشكی، صنعتی و ارتوپدی پلیمری در بازار جهانی تولید و خرید و فروش می شود. در نوع اول كه به همان گچ آلفا معروف است، عملیات پخت در اتوكلاو و در فشار و حرارت 97 انجام میگیرد. در نوع دوم كه بهنام گچ آلفای پزشكی مرسوم است پخت در دمای 100 انجام میگردد .

  مرغوبترین و با ارزشترین نوع گچ، گچ آلفا میباشد. گچ آلفا كه به گچ صنعتی نیز معروف است در صنایع پزشكی و ساخت قالبهای چینی سازی، دندانسازی، مجسمه سازی و جواهرات استفاده می شود. خصوصیاتی از قبیل استحكام بالا كه گچ آلفا دارد باعث شده كه مصرف آن در سایر صنایع موجب بهبود كیفیت محصولات تولیدی گردد. با تولید گچ آلفا، ارزش افزوده سنگ گچ، افزایش قابل توجهی یافته و با افزایش تقاضای خارجی برای این نوع گچ، ارزش صادرات گچ و محصولات گچ كشور نیز رشد قابل توجهی خواهد داشت .

 • گچ بتا
  گچ بتا یا همان گچ ساختمانی، گچی است كه از حلالیت بالا و زمان گیرش كوتاه برخوردار می باشد . همچنین دانه بندی این نوع گچ به نسبت گچ آلفا از مش بالاتری برخوردار می باشد . این گچ در مصارف ساختمانی و پوشش داخلی ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرد.

شرایط واردات گچ آلفا

محدودیت خاصی برای واردات این محصول در كشور وجود ندارد و با پرداخت حقوق گمركی و رعایت شرایط ورود كالا و نیز بررسی نیاز كشور و یا صدور آن از ایران، واردات این كالا امكان پذیر است .

شرایط صادرات گچ آلفا

وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران هیچگونه محدودیت و شرایط خاصی برای صادرات این محصول برای ثبت نكرده است. از آنجا كه این محصول، از كالاهای مهندسی محسوب می شود، بنابراین صادر كننده این محصول باید از مزیت رقابتی به لحاظ قیمت و كیفیت، توان مالی مناسب، آشنایی كامل با امور تجارت جهانی و بسته بندی برخوردار باشد .

توضیح موارد مصرف و كاربرد گچ آلفا

موارد استفاده گچ آلفا عبارتند از :

 • استفاده برای ساخت قالب دندان
  لثه انسان و همچنین دندان آن دارای شكل هندسی نامنظم می باشد. بنابراین برای ساخت قالب آن لازم است از مواد معطف و شكل پذیر استفاده گردد . از طرف دیگر پزشكان دندان ساز تخصص خاصی در استفاده از ماشین ابزار برای ساخت قالب دندان برخوردار نمی باشند و در نهایت گچ قالب گیری بسیار خوبی داشته و از قیمت بسیار كمتری نیز برخوردار است .دلایل فوق باعث استفاده آن در دندانسازی شده است . در این امر ابتدا قالب لثه با مواد خمیری شكل گرفته شده و سپس با برگرداندن آن به گچ، دندان مصنوعی انسان با استفاده از قالب گچی فوق ساخته میشود .
 • استفاده برای شكسته بندی
  در این حالت گچ مورد استفاده، گچ طبی نامیده می شود. از آن برای ثابت نگه داشتن اعضا شكسته انسانها استفاده میگردد .
  خاصیت صلب بودن گچ، گیرایش مناسب برای عملیات طبی، نرمی و بهداشتی بودن آن از جمله دلایل استفاده از آن در این حوزه های مصرف می تواند محسوب گردد.
 • استفاده برای ساخت قالب جواهرات
  جواهرات مختلف نیز مانند دندان انسان و حتی پیش از آن از شكل هندسی بسیار نامنظمی برخوردار بوده و لذا ساخت قالب برای تولید آنها استفاده از روش های موجود ماشین كاری ممكن نبوده و یا بسیار پرهزینه است. از اینرو برای ساخت این محصولات نیز از گچ استفاده میگردد .
 • استفاده برای مجسمه سازی
  یكی دیگر از موارد كاربردگچ پزشكی یا گچ آلفا، استفاده از آنها در ساخت قالب مجسمه ها و اشیاء تزئینی مشابه آن است . در این حالت نیز مجسمه از شكل هندسی نامنظم برخوردار بوده و گچ با نفوذ در خلل و فرج مجسمه، تولید قالب با دقت قابل قبول را مینمایند .
 • سایر موارد كاربرد گچ آلفا
  خواص مكانیكی، شیمیایی و همچنین نازل بودن قیمت گچ پزشكی، سبب شده است كه در كلیه قالبسازی ها و همانندسازی های صنعتی و هنری (مانند ساخت نقش و نگار دور قاب تابلوها ، ساخت قالب ظروف و ساخت نما و دكوراسیون در ساختمانها)، كف های سرامیكی، ساخت مجموعه های بهداشتی، ساخت تجهیزات دكوراسیون و به عنوان پر كننده استفاده شود .

بررسی كالاهای جایگزینی گچ آلفا

خواص ارزان قیمت بودن، وجود ذخایر بسیار زیاد آن نقاط مختلف جهان، نداشتن اثرات زیانبار زیست محیطی و دیگر خواص منحصر به فرد آن موجب استفاده در صنایع و موارد مختلف شده است. بنابراین كالای جایگزینی مناسبی برای آن در حال حاضر وجود ندارد.

اهمیت استراتژیكی گچ آلفا در دنیای امروز

از آنجا كه نوع گچ بكار رفته در پزشكی، تهیه قرص، جواهرسازی، حشره كش ها، تغذیه مخمرها، مجسمه سازی و غیره از نوع آلفا بوده و استحكام قابل قبولی نیز دارد، اهمیت آنرا نشان میدهد. ارزش گچ آلفا كه در شرایط خشك (انیدر ) تهیه میشود چندین برابر نوع بتا است.

كارآمدی بسیاری از صنایع و پزشكی به گچ و مخصوصاً گچ آلفا بستگی دارد. در ایران به خصوص استان سمنان، واحدهای صنعتی زیادی در حال تولید گچ ساختمانی بوده و حتی میتوان گفت كه بازار برای این محصول به حد اشباع رسیده است و در این میان گچ آلف به دلیل برخورداری از بازار جهانی و قابلیت صادراتی، میتواند به عنوان جایگزین برای بخشی از گچ ساختمانی تولیدی كشور مطرح گردد. بنابراین كالای مورد بررسی طرح هرچند از اهمیت استراتژیك برخوردار نیست ولی یك كالای مهم میتواند قلمداد شود.

كشورهای عمده تولید كننده و مصرف كننده گچ آلفا

بیشتر كشورهای جهان از ذخایر و پتانسیل بالای گچ برخوردار هستند و تولید آن منحصر به چند كشور خاص نیست. در بیشتر كشورها این محصول تولید و مورد استفاده قرار میگیرد. در این میان گچ آلفا نیز از این قاعده مستثنی نیست و به همراه سایر انواع گچ در كشورهای جهان تولید میشود.

از میزان گچ آلفای تولیدی نیز در جهان آمار مشخصی در دست نیست ولی كشورهایی مانند آمریكا، چین، ایران، اسپانیا، مكزیك، ایتالیا، عربستان سعودی، ژاپن، تایلند، فرانسه و استرالیا بزرگترین ذخایر گچ را دارا هستند و انواع تولید گچ از جمله گچ آلفا از محصولات تولید این كشورها میباشد. در ادامه به میزان گچ تولیدی چند كشور جهان در سال 2009 اشاره میشود.

میزان تولید گچ در سال 2009 حدوداً 152000 میلیون تن برآورد شده است. در مورد میزان مصرف گچ آلفا در كشورهای مختلف جهان آمار مشخصی وجود ندارد. مصرف كنندگان گچ آلفا در ایران اغلب بیمارستان ها، مجتمع های دندانپزشكی، مجسمه سازها و تهیه كنندگان قالب و غیره هستند و آماری در زمینه شركتهای مصرف كننده آن وجود ندارد .

بررسی اجمالی تكنولوژی و روش های تولید گچ آلفا در كشور و مقایسه آن با دیگر كشورها

 • فرایند تولید گچ آلفا
  • فرآیند خردایش و دانه بندی
   سنگ گچ مصرفی لازم از بهترین و خالص ترین معادن گچ استخراج و به محل ذخیره بار ورودی به كارخانه حمل میشود. ابعاد درشت سنگ گچ در صورت نیاز توسط سنگ شكن خرد شده و به مرحله آسیا كردن منتقل میشود. مواد خام توسط آسیا تا دانه بندی مناسب در یك یا دو مرحله خرد شده و دانه بندی آن توسط سرند و یا تجهیزات طبقه بندی دیگر صورت میگیرد.

   مواد دانه ریز قبل از ورود به مرحله آسیا توسط نوار نقاله به همراه مواد خروجی آسیا به سیلوی مواد خام منتقل میشود. مواد خام خروجی از آسیا به قسمت پخت هدایت میشود. مواد افزودنی به منظور افزایش كیفیت گچ قبل از مرحله پخت و در فرایند مخلوط كردن افزوده میشود .

  • فرایند پخت
   مواد خام خروجی از آسیاها به كوره (ها اتوكلاو) منتقل میشوند تا عملیات پخت بسته به نوع گچ آلفا (صنعتی یا طبی) با دمای 97 یا 100 درجه سانتیگراد در اتوكلاو كه دما و فشار آن كاملاً كنترل میشود، تكمیل و در انتهای كوره مواد پخته شده وارد آسیا میشوند تا به دانه بندی مورد نظر برسند .
  • فرایند آسیاكردن مواد پخته شده
   مواد پخته شده دوباره وارد آسیا شده و تا رسیدن به دانه بندی مورد نظر عملیات خردایش بر آن صورت میگیرد. پس از فرایند آسیا كردن، مواد پخته شده جهت همسان سازی دانه بندی از سرند انتهایی عبور داده میشوند. مواد باقیمانده روی سرند به دو آسیا كه بهصورت موازی با یكدیگر كار میكنند منتقل میشوند. خروجی آسیا مجدداً به سرند مواد پخته هدایت میشود و سیكل بالا دوباره تكرار میگردد. محصول خروجی از سالن پخت به سیلوی ذخیره منتقل و در آنجا عملیات خنك كردن مواد پخت شده انجام میگیرد. پس از این مرحله مواد به قسمت بسته بندی حمل میشوند.
  • فرایند بسته بندی
   محصول سیلوهای مورد نظر به دستگاه بسته بندی منتقل و بسته بندی انجام میگیرد. محصول پس از بارگیری در كامیون روانه بازار مصرف میشود .
 • مقایسه روش تولید معمول كشورمان با دیگر كشورهای جهان
  تكنولوژی و روش تولید گچ آلفا در سایر كشورها همان روشی است كه در ایران انجام میگیرد و تاكنون روش دیگری برای این كار در نقاط دیگر جهان معرفی نشده است. لیكن آنچه درفرآیند تولید گچ آلفا اهمیت دارد و حتی میتوان گفت كه این عوامل كیفیت گچ تولید شده را تشكیل داده و در كشورهای صنعتی از درجه بالاتری برخوردار میباشد موراد ذیل هستند :
  • توان مهندسی واحد تولیدی در انتخاب مواد و آماده سازی آن
  • توانایی ماشین آلات در انجام عملیات مختلف فرآیند تولید
  • اضافه كردن مواد بهبود دهنده خواص مكانیكی و شیمیایی گچ مانند انواع پلیمرها
  • دقت عمل بالا در مرحله پخت گچ و كنترل دقیق فرایند پخت
  • دقت كنترل كیفیت در جلوگیری از ورود مواد نامرغوب به فرایند تولید

دیاگرام تولید گچ آلفا

دیاگرام تولید گچ آلفا
دیاگرام تولید گچ آلفا
 1. سیستم انتقال مواد
 2. سیستم مخلوط كردن مواد
 3. سیستم خردایش و طبقه بندی
 4. افزودنی ها
 5. انبار ذخیره آب گرم
 6. سیستم پخت (كوره)
 7. سیستم خنك كننده
 8. آسیا
 9. بارگیری و سیستم ذخیره محصول
 10. سیستم تولید انرژی
 11. فیلتراسیون

چندین تولید كننده ماشین آلات خط تولید گچ آلفا در ایران و جهان

 • مهندسی دانش فرآوران
 • آرتا سنگ شكن آذر
 • ماشین سازی پدرام
 • آرش صنعت غدیر
 • ایران سنگ شكن
 • شركت ارس دوام
 • برهوت آریا
 • گروه صنعتی كوبش ماشین
 • كارخانه سنگ شكن سازی ممتاز
 • شركت اطلس كوپكو
 • شركت آلدیم صنعت آذران
 • شركت یاران، تولید كننده كورههای صنعتی و آزمایشگاهی
 • Downer EDI Limited in Australian
 • Sepor
 • Metso Minerals
 • Nordberg
 • Autokompo
 • Dowding, Reynard & Associates (Pty) Ltd
 • Durga Metal Profiles, Belgaum
 • Neptune Engineering Co
 • Patel Enterprises, Udaipur
 • Dodhia Techno Engineering Private Limited
 • Evans Equipment Inc

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی