سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید گچ آلفا

معرفی گچ آلفا

ژیپس عمومی ترین نوع ماده معدنی سولفات کلسیم بوده و در چندین فرم بلوری یافت می شود. رنگ ژیپس به طور طبیعی سفید بوده و ممکن است به خاطر ناخالصی های مواد آلی رس و اکسید آهن به رنگ های خاکستری، خاکستری مایل به آبی، صورتی یا زرد دیده شود . دارای سیستم تبلور منوکلینیک، وزن مخصوص 2/32 و سختی 1/5 تا 2 میباشد.

ژیپس مورد مصرف بعنوان سنگ گچ به صورت توده ای متبلور و دانه ریز تا سنگ به صورت دانه های درشت است. ژیپس در اسید کلریدریک و آب گرم به صورت محلول در می آید.

ژیپس سولفات کلسیمی با دو ملکول آب 2H2O.CaSO4 است که همین آب ملکولی عامل سودمندی برای کاربرد آن است.
ژیپس خالص دارای 20/9 درصد آب ترکیبی و 46/6 درصد SO4 و 32/5 درصد CaO است.

خلوص سنگ گچ بر مبنای درصد کانی ژیپس در آن تعریف می شود . طبق استاندارد ASTM حداقل خلوص لازم برای سنگ گچ در مواد صنعتی 70 درصد ژیپس است در صورتیکه اغلب سنگ گچ های تجارتی دارای 75 تا 90 درصد خلوص میباشند.

ناخالصی های موجود در سنگ گچ اغلب شیل، رس ها و کربنات کلسیم است و گاهی مواد آلی نیز در آن دیده می شود. سابقه مصرف گچ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی به هزاران سال پیش باز می گردد . قدیمی ترین آثار بجای مانده از گچ مربوط به 9000 سال قبل می باشد که در آناتولی و سوریه کشف شدهاند . مصریان باستان در حدود 5000 سال قبل سنگ گچ را در کورههای باز حرارت داده و بعد از خرد کردن و ترکیب با آب از آن در ساخت اهرام، کاخها و معابد خود استفاده کرده اند .

یونانیان از گچ بصورت خاص (گچ سلنیوم که شفاف است) در ساخت پنجره از آن استفاده میکردند. استفاده از گچ در نمای ساختمانها یا برای ساخت مجسمه از دیر باز رایج بوده است. رومیان با استفاده از گچ هزاران مجسمه از یونانیها کپی برداری کرده اند .
از ابتدای قرن بیستم، با پیشرفت روشهای تولید گچ، خواص آن نیز بهبود یافته و کاربردهای متنوع صنعتی برای آن ایجاد گردیده است.

در ایران نیز گچ از زمانهای بسیار دور مورد مصرف قرار گرفته است. کاربرد گچ در پوشش قوسی کانالها در قسمتی از بناهای تخت جمشید از دوره هخامنشی به یادگار مانده است. ملات گچ در دوره ساسانیان در اسکلتسازی بناها و همچنین جهت نماسازی کاربرد فراوان داشته است .

بیش از 300 معدن گچ در کشور شناسایی و مورد بهره برداری قرار گرفتهاند. سنگ گچ دارای مصارف متعددی از جمله صنایع ساختمانی،صنعت سیمان، ریخته گری، شیشه سازی، صنعت پزشکی و غیره میباشد. بخش عمده گچ تولید شده در ایران در صنایع ساختمانی مصرف شده و حتی صادرات گچ ایران نیز محدود به همین صنایع میباشد .

از نقطه نظر شیمیایی، گچ ها به دو نوع آلفا و بتا تقسیم میشوند که عبارتند از :

 • گچ آلفا
  گچ آلفا از نوع گچ های نرم و با زمان گیرایش بالا می باشد. ریز دانه بودن ابعاد و یا به عبارت دیگر میکرونزه بودن این نوع گچ از خصوصیات بارز آن محسوب می شود. این نوع گچ از نظر فنی خو د به دو نوع قابل تقسیم میباشد .

  گچ آلفا در انواع فرم های طبی، دندانپزشکی، صنعتی و ارتوپدی پلیمری در بازار جهانی تولید و خرید و فروش می شود. در نوع اول که به همان گچ آلفا معروف است، عملیات پخت در اتوکلاو و در فشار و حرارت 97 انجام میگیرد. در نوع دوم که بهنام گچ آلفای پزشکی مرسوم است پخت در دمای 100 انجام میگردد .

  مرغوبترین و با ارزشترین نوع گچ، گچ آلفا میباشد. گچ آلفا که به گچ صنعتی نیز معروف است در صنایع پزشکی و ساخت قالبهای چینی سازی، دندانسازی، مجسمه سازی و جواهرات استفاده می شود. خصوصیاتی از قبیل استحکام بالا که گچ آلفا دارد باعث شده که مصرف آن در سایر صنایع موجب بهبود کیفیت محصولات تولیدی گردد. با تولید گچ آلفا، ارزش افزوده سنگ گچ، افزایش قابل توجهی یافته و با افزایش تقاضای خارجی برای این نوع گچ، ارزش صادرات گچ و محصولات گچ کشور نیز رشد قابل توجهی خواهد داشت .

 • گچ بتا
  گچ بتا یا همان گچ ساختمانی، گچی است که از حلالیت بالا و زمان گیرش کوتاه برخوردار می باشد . همچنین دانه بندی این نوع گچ به نسبت گچ آلفا از مش بالاتری برخوردار می باشد . این گچ در مصارف ساختمانی و پوشش داخلی ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرد.

شرایط واردات گچ آلفا

محدودیت خاصی برای واردات این محصول در کشور وجود ندارد و با پرداخت حقوق گمرکی و رعایت شرایط ورود کالا و نیز بررسی نیاز کشور و یا صدور آن از ایران، واردات این کالا امکان پذیر است .

شرایط صادرات گچ آلفا

وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران هیچگونه محدودیت و شرایط خاصی برای صادرات این محصول برای ثبت نکرده است. از آنجا که این محصول، از کالاهای مهندسی محسوب می شود، بنابراین صادر کننده این محصول باید از مزیت رقابتی به لحاظ قیمت و کیفیت، توان مالی مناسب، آشنایی کامل با امور تجارت جهانی و بسته بندی برخوردار باشد .

توضیح موارد مصرف و کاربرد گچ آلفا

موارد استفاده گچ آلفا عبارتند از :

 • استفاده برای ساخت قالب دندان
  لثه انسان و همچنین دندان آن دارای شکل هندسی نامنظم می باشد. بنابراین برای ساخت قالب آن لازم است از مواد معطف و شکل پذیر استفاده گردد . از طرف دیگر پزشکان دندان ساز تخصص خاصی در استفاده از ماشین ابزار برای ساخت قالب دندان برخوردار نمی باشند و در نهایت گچ قالب گیری بسیار خوبی داشته و از قیمت بسیار کمتری نیز برخوردار است .دلایل فوق باعث استفاده آن در دندانسازی شده است . در این امر ابتدا قالب لثه با مواد خمیری شکل گرفته شده و سپس با برگرداندن آن به گچ، دندان مصنوعی انسان با استفاده از قالب گچی فوق ساخته میشود .
 • استفاده برای شکسته بندی
  در این حالت گچ مورد استفاده، گچ طبی نامیده می شود. از آن برای ثابت نگه داشتن اعضا شکسته انسانها استفاده میگردد .
  خاصیت صلب بودن گچ، گیرایش مناسب برای عملیات طبی، نرمی و بهداشتی بودن آن از جمله دلایل استفاده از آن در این حوزه های مصرف می تواند محسوب گردد.
 • استفاده برای ساخت قالب جواهرات
  جواهرات مختلف نیز مانند دندان انسان و حتی پیش از آن از شکل هندسی بسیار نامنظمی برخوردار بوده و لذا ساخت قالب برای تولید آنها استفاده از روش های موجود ماشین کاری ممکن نبوده و یا بسیار پرهزینه است. از اینرو برای ساخت این محصولات نیز از گچ استفاده میگردد .
 • استفاده برای مجسمه سازی
  یکی دیگر از موارد کاربردگچ پزشکی یا گچ آلفا، استفاده از آنها در ساخت قالب مجسمه ها و اشیاء تزئینی مشابه آن است . در این حالت نیز مجسمه از شکل هندسی نامنظم برخوردار بوده و گچ با نفوذ در خلل و فرج مجسمه، تولید قالب با دقت قابل قبول را مینمایند .
 • سایر موارد کاربرد گچ آلفا
  خواص مکانیکی، شیمیایی و همچنین نازل بودن قیمت گچ پزشکی، سبب شده است که در کلیه قالبسازی ها و همانندسازی های صنعتی و هنری (مانند ساخت نقش و نگار دور قاب تابلوها ، ساخت قالب ظروف و ساخت نما و دکوراسیون در ساختمانها)، کف های سرامیکی، ساخت مجموعه های بهداشتی، ساخت تجهیزات دکوراسیون و به عنوان پر کننده استفاده شود .

بررسی کالاهای جایگزینی گچ آلفا

خواص ارزان قیمت بودن، وجود ذخایر بسیار زیاد آن نقاط مختلف جهان، نداشتن اثرات زیانبار زیست محیطی و دیگر خواص منحصر به فرد آن موجب استفاده در صنایع و موارد مختلف شده است. بنابراین کالای جایگزینی مناسبی برای آن در حال حاضر وجود ندارد.

اهمیت استراتژیکی گچ آلفا در دنیای امروز

از آنجا که نوع گچ بکار رفته در پزشکی، تهیه قرص، جواهرسازی، حشره کش ها، تغذیه مخمرها، مجسمه سازی و غیره از نوع آلفا بوده و استحکام قابل قبولی نیز دارد، اهمیت آنرا نشان میدهد. ارزش گچ آلفا که در شرایط خشک (انیدر ) تهیه میشود چندین برابر نوع بتا است.

کارآمدی بسیاری از صنایع و پزشکی به گچ و مخصوصاً گچ آلفا بستگی دارد. در ایران به خصوص استان سمنان، واحدهای صنعتی زیادی در حال تولید گچ ساختمانی بوده و حتی میتوان گفت که بازار برای این محصول به حد اشباع رسیده است و در این میان گچ آلف به دلیل برخورداری از بازار جهانی و قابلیت صادراتی، میتواند به عنوان جایگزین برای بخشی از گچ ساختمانی تولیدی کشور مطرح گردد. بنابراین کالای مورد بررسی طرح هرچند از اهمیت استراتژیک برخوردار نیست ولی یک کالای مهم میتواند قلمداد شود.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده گچ آلفا

بیشتر کشورهای جهان از ذخایر و پتانسیل بالای گچ برخوردار هستند و تولید آن منحصر به چند کشور خاص نیست. در بیشتر کشورها این محصول تولید و مورد استفاده قرار میگیرد. در این میان گچ آلفا نیز از این قاعده مستثنی نیست و به همراه سایر انواع گچ در کشورهای جهان تولید میشود.

از میزان گچ آلفای تولیدی نیز در جهان آمار مشخصی در دست نیست ولی کشورهایی مانند آمریکا، چین، ایران، اسپانیا، مکزیک، ایتالیا، عربستان سعودی، ژاپن، تایلند، فرانسه و استرالیا بزرگترین ذخایر گچ را دارا هستند و انواع تولید گچ از جمله گچ آلفا از محصولات تولید این کشورها میباشد. در ادامه به میزان گچ تولیدی چند کشور جهان در سال 2009 اشاره میشود.

میزان تولید گچ در سال 2009 حدوداً 152000 میلیون تن برآورد شده است. در مورد میزان مصرف گچ آلفا در کشورهای مختلف جهان آمار مشخصی وجود ندارد. مصرف کنندگان گچ آلفا در ایران اغلب بیمارستان ها، مجتمع های دندانپزشکی، مجسمه سازها و تهیه کنندگان قالب و غیره هستند و آماری در زمینه شرکتهای مصرف کننده آن وجود ندارد .

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید گچ آلفا در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها

 • فرایند تولید گچ آلفا
  • فرآیند خردایش و دانه بندی
   سنگ گچ مصرفی لازم از بهترین و خالص ترین معادن گچ استخراج و به محل ذخیره بار ورودی به کارخانه حمل میشود. ابعاد درشت سنگ گچ در صورت نیاز توسط سنگ شکن خرد شده و به مرحله آسیا کردن منتقل میشود. مواد خام توسط آسیا تا دانه بندی مناسب در یک یا دو مرحله خرد شده و دانه بندی آن توسط سرند و یا تجهیزات طبقه بندی دیگر صورت میگیرد.

   مواد دانه ریز قبل از ورود به مرحله آسیا توسط نوار نقاله به همراه مواد خروجی آسیا به سیلوی مواد خام منتقل میشود. مواد خام خروجی از آسیا به قسمت پخت هدایت میشود. مواد افزودنی به منظور افزایش کیفیت گچ قبل از مرحله پخت و در فرایند مخلوط کردن افزوده میشود .

  • فرایند پخت
   مواد خام خروجی از آسیاها به کوره (ها اتوکلاو) منتقل میشوند تا عملیات پخت بسته به نوع گچ آلفا (صنعتی یا طبی) با دمای 97 یا 100 درجه سانتیگراد در اتوکلاو که دما و فشار آن کاملاً کنترل میشود، تکمیل و در انتهای کوره مواد پخته شده وارد آسیا میشوند تا به دانه بندی مورد نظر برسند .
  • فرایند آسیاکردن مواد پخته شده
   مواد پخته شده دوباره وارد آسیا شده و تا رسیدن به دانه بندی مورد نظر عملیات خردایش بر آن صورت میگیرد. پس از فرایند آسیا کردن، مواد پخته شده جهت همسان سازی دانه بندی از سرند انتهایی عبور داده میشوند. مواد باقیمانده روی سرند به دو آسیا که بهصورت موازی با یکدیگر کار میکنند منتقل میشوند. خروجی آسیا مجدداً به سرند مواد پخته هدایت میشود و سیکل بالا دوباره تکرار میگردد. محصول خروجی از سالن پخت به سیلوی ذخیره منتقل و در آنجا عملیات خنک کردن مواد پخت شده انجام میگیرد. پس از این مرحله مواد به قسمت بسته بندی حمل میشوند.
  • فرایند بسته بندی
   محصول سیلوهای مورد نظر به دستگاه بسته بندی منتقل و بسته بندی انجام میگیرد. محصول پس از بارگیری در کامیون روانه بازار مصرف میشود .
 • مقایسه روش تولید معمول کشورمان با دیگر کشورهای جهان
  تکنولوژی و روش تولید گچ آلفا در سایر کشورها همان روشی است که در ایران انجام میگیرد و تاکنون روش دیگری برای این کار در نقاط دیگر جهان معرفی نشده است. لیکن آنچه درفرآیند تولید گچ آلفا اهمیت دارد و حتی میتوان گفت که این عوامل کیفیت گچ تولید شده را تشکیل داده و در کشورهای صنعتی از درجه بالاتری برخوردار میباشد موراد ذیل هستند :
  • توان مهندسی واحد تولیدی در انتخاب مواد و آماده سازی آن
  • توانایی ماشین آلات در انجام عملیات مختلف فرآیند تولید
  • اضافه کردن مواد بهبود دهنده خواص مکانیکی و شیمیایی گچ مانند انواع پلیمرها
  • دقت عمل بالا در مرحله پخت گچ و کنترل دقیق فرایند پخت
  • دقت کنترل کیفیت در جلوگیری از ورود مواد نامرغوب به فرایند تولید

دیاگرام تولید گچ آلفا

دیاگرام تولید گچ آلفا
دیاگرام تولید گچ آلفا
 1. سیستم انتقال مواد
 2. سیستم مخلوط کردن مواد
 3. سیستم خردایش و طبقه بندی
 4. افزودنی ها
 5. انبار ذخیره آب گرم
 6. سیستم پخت (کوره)
 7. سیستم خنک کننده
 8. آسیا
 9. بارگیری و سیستم ذخیره محصول
 10. سیستم تولید انرژی
 11. فیلتراسیون

چندین تولید کننده ماشین آلات خط تولید گچ آلفا در ایران و جهان

 • مهندسی دانش فرآوران
 • آرتا سنگ شکن آذر
 • ماشین سازی پدرام
 • آرش صنعت غدیر
 • ایران سنگ شکن
 • شرکت ارس دوام
 • برهوت آریا
 • گروه صنعتی کوبش ماشین
 • کارخانه سنگ شکن سازی ممتاز
 • شرکت اطلس کوپکو
 • شرکت آلدیم صنعت آذران
 • شرکت یاران، تولید کننده کورههای صنعتی و آزمایشگاهی
 • Downer EDI Limited in Australian
 • Sepor
 • Metso Minerals
 • Nordberg
 • Autokompo
 • Dowding, Reynard & Associates (Pty) Ltd
 • Durga Metal Profiles, Belgaum
 • Neptune Engineering Co
 • Patel Enterprises, Udaipur
 • Dodhia Techno Engineering Private Limited
 • Evans Equipment Inc

امتیاز کاربران: 4.6 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی