ایده هاایده های صنعتی

آشنایی با ایده تولید ترمز ضد قفل

سفارش طرح توجیهی

این فرصت سرمایه گذاری یک طرح انحصاری و بدون رقیب می باشد. ترمز ضد قفل یا ABS بازار بزرگی دارد و کل نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.

ترمز ضد قفل یا ای‌بی‌اس یک سامانه ایمنی برای ترمز در خودروها است که مانع قفل‌ ماندن چرخ‌های اتوموبیل در هنگام ترمز گرفتن توسط راننده می‌شود. قفل نشدن ترمزها باعث می‌شود راننده بتواند حتی در حالی که پدال ترمز را تا آخرین حد فشرده است، بدون از دست دادن کنترل خودرو، موانع را با فرمان‌دادن دور بزند و از محدوده خطر خارج شود.

با توجه به به بازار گسترده داخل و همچنین عدم وجود تولیدکننده داخلی تولید ترمز ضدقفل یک فرصت سرمایه گذاری جذاب و بی رقیب محسوب می شود.

ترمز ضد قفل

معرفی محصولات تولیدی این طرح

اجزاء منفصله سیستم ترمز ضد قفل برای انواع محصولات تولید داخل

نوع و مشخصات محصول

محصولات تولید شده در این طرح شامل تولید بخشی از اجزا مورد نیاز ترمز بوده و مجموعه مدولاتور ABS نیز مونتاژ میگردد. اجزا مختلف محصولات تولید شده شامل قسمت های زیر میباشد:

 • واحد کنترل الکترونیکی یا (ECU(Electronic Control Unit
 • واحد کنترل هیدرولیکی یا (HCU (Hydraulic Control Unit
 • همچنین تولید پمپ ، سیلندر اصلی ، سلونوئیدها ، اکومولاتورها ، حسگرهای سرعت از دیگر محصولات طرح می باشد.

هدف از اجرای طرح تولید ترمز ضد قفل

بومی سازی تولید اجزای ترمز ABS همراه با انتقال تکنولوژی و دانش فنی، همچنین افزایش عمق ساخت داخل به منظور کاهش قیمت تمام شده مجموعه ترمز ABS به منظور رفع نیاز داخل می باشد.

ترمز ضد قفل

مکانیسم عمل دستگاه

حسگرهای سرعت با تشخیص سرعت چرخ ها ، اطلاعات لازم را به شکل سیگنال به ECU ترمز ABS ارسال می کند.
ECU- با محاسباتی دقیق که اطلاعات اولیه آن را تغییرات سرعت چرخشی چرخ ها و سرعت – خودرو تشکیل می دهد ، وضعیت چراغ ها را بدست می آورد.

در ترمزهای شدید ECU به فعال کننده سیستم فرمان می دهد که فشار بهینه و لازم را به هر کدام از ترمزها اعمال کند.
واحدهای فشار هیدرولیک ترمز براساس فرمانی که از ECU میگیرد فشار هیدرولیک را کاهش یا افزایش میدهند و یا ثابت نگه میدارند به این ترتیب برای جلوگیری از قفل شدن چرخها نرخ لغزش مطلوب که 10 تا 30 درصد می باشد ایجاد می شود.

بررسی بازار

هر دستگاه تولید خودروی تولید داخل ملزم به استفاده از یک سامانه ترمز ضد قفل میباشد. همچنین خودروهای موجود نیز در صورت فرسودگی و خرابی نیاز به قطعات یدکی و یا تعویض کل سامانه ترمز دارند. بنابراین بازار این طرح بسیار بزرگ بوده و به میزان تولید خودرو در هرسال و همچنین نسبتی از خودروهای موجود می باشد. در حال حاضر کل نیاز کشور از طریق واردات تامین میگردد و هیچ تولیدکننده داخلی وجود ندارد. نیاز سالانه کشور برای این محصول به طور متوسط حدود 1,500,000 دستگاه در سال می باشد.

 • مصرف كنندگان عمده: صنایع خودروسازی
 • میزان تقاضا : 1،500،000ست
 • میزان تولیدات داخلی: در حال حاضر تولید کننده داخلی در کشور وجود نداشته وصرفاً تامین نیاز خودرو سازان داخلی از مجاری بازرگانی انجام می‌گیرد.
 • پیش بینی ظرفیت و تركیب تولید طرح: 500 هزار ست(مجموعه) ظرفیت اسمی در سال با راندمان 90 درصد
 • پیش بینی قیمت تمام شده محصول : هر مجموعه در حدود 87 دلار
 • قیمت فروش محصول : هر مجموعه برابر با 100 دلار

دستگاهها و تجهیزات و مواد اولیه مصرفی مورد نیاز

دستگاه ها و تجهیزات تولید و همچنین دانش فنی مورد نیاز را می توان از کشورهای متعددی تامین نمود. مطابق بررسی های به عمل آمده توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ، تکنولوژی شرکت Zhejiang Wanxiang Precision Industry ،بزرگترین تولید کننده قطعات خودرو در چین مورد تایید بوده و می تواند دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز را تامین نماید. این مجموعه قطعات مختلفی مانند ترمز ضدقفل، پلوس، جعبه فرمان، سیستم ترمز، اجزاء سیستم تعلیق و غیره را تولید می نماید.

ترمز ضد قفل

عمده مواد مصرفی مورد نیاز نیز شامل قطعات الکترونیکی، مکانیکی و مصرفی می باشد که از بازار داخلی و خارجی قابل تامین می باشد.

امکانات مورد نیاز

مطابق تحقیقات برای ایجاد یک واحد صنعتی تولید ترمز ضد قفل با ظرفیت 500 هزار واحد در سال به 20 هزار متر مربع زمین نیاز می باشد.

 • آب : 17 متر مكعب در روز
 • برق ‌: 500 کیلووات در روز
 • گاز‌ : 700 متر مكعب در ساعت
 • نزدیکی به شبکه حمل و نقل سراسری از دیگر نیازمندی های طرح می باشد.

سرمایه گذاری مورد نیاز تولید ترمز ضد قفل

مطابق تحقیقات برای ایجاد این واحد تولیدی به 219 میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت نیاز دارید. طرح در مقیاس طرح های صنعتی بازدهی مناسبی برخوردار بوده و نرخ بازده داخلی آن حدود 37 درصد می باشد. درآمد سالیانه از فروش محصولات در ظرفیت اسمی حدود 150 میلیارد تومان بوده و حدود 20 میلیارد تومان از سود خالص عملیاتی برخوردار می باشد. زمان بازگشت سرمایه نیز بین 3 تا 5 سال بر اساس حجم فروش عملیاتی متغیر می باشد. با توجه به نیاز کشور به محصولات طرح امکان استفاده از تسهیلات کوتاه مدت و بلندمدت ریالی جهت تامین مالی وجود دارد. همچنین به منظور تامین سرمایه در گردش مورد نیاز نیز باید برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد. این طرح از اشتغال زایی بالایی برخوردار بوده و امکان اشتغال 99 نفر را فراهم می نماید.

نتیجه گیری

با توجه به نتایج حاصله ارزش حال سرمایه گذاری طرح مثبت بوده و از جذابیت قابل قبولی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد. از آن جایی كه نرخ بازگشت سرمایه حدود 37 درصد بوده اجرای این طرح از جذابیت خوبی برخوردار بوده و نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل حساسیت نیز موید توجیه اقتصادی طرح می باشد.

همچنین با توجه وجود خریدار انحصاری ( شركتهای خودروسازی)، بایسته است با عقد قرارداد تضمین فروش محصولات طرح به مصرف کننده نهایی ، ریسک سرمایه گذاری را تاحد قابل ملاحظه ای کاهش داد.

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی