ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید ضد یخ

سفارش طرح توجیهی

معرفی ضد یخ

اکثریت سیستم های خنک کننده خودروهای سواری و سنگین دارای یک سیال هستند که با گردش در اطراف موتور، بخش اعظم گرمای ایجاد شده را جذب و به بیرون منتقل میسازند. ساده ترین، ارزانترین و در دسترس ترین سیال شناخته شده، آب است.

اما به دلایلی چند از جمله محدودیت استفاده در دماهای خاص (عموما بین ٥ تا ٦٠درجه سانتیگراد) و ایجاد زنگزدگی در قطعات فلزی این سیال به تنهایی پاسخگوی نیاز سیستم نبوده و نقاط ضعف آن به طریقی جبران میشود.

در سیستم های خنک کننده، مخلوطی یکسان از آب و ماده ضدیخ با فرمولاسیون شیمیایی خاص استفاده میشود که علاوه بر پایین آوردن دمای انجماد سیال تا کمتر از ٣٥ -درجه سانتیگراد، موجب افزایش نقطه جوش تا بیش از ١١٢درجه سانتیگراد و نیز جلوگیری از خوردگی و زنگزدگی میشود. لذا برخی از تولیدکنندگان این ترکیب شیمیایی نام «ضدیخ- ضدجوش- ضدزنگ» را برای محصول خود انتخاب مینمایند.

مشابه هر ترکیب شیمیایی دیگر، ضدیخ از عناصر و مواد گوناگونی تشکیل یافته است که با گذشت زمان و محدودیتهای زیست محیطی و قوانین وضع شده در این زمینه، روز به روز شرایط سختتری برای تولیدکنندگان این ترکیب به وجود میآید. امروزه فرآورده «ضد یخ- ضد جوش» تولیدکنندگان معتبر، عاری از فلزات سنگینی همچون باریم و ترکیبات مضری از قبیل بوراکس میباشد که مصرفکننده در هنگام خرید بایستی به این نکته دقت نماید.

نکاتی که در هنگام استفاده از ضد یخ باید به آن توجه داشت:

 • عمر مفید ضدیخ برحسب زمان و شرایط کاری متغیر میباشد. زمان مناسب تعویض ضدیخ دو سال، توصیه میشود.
 • رنگ ضدیخ ربطی به کیفیت آن نداشته و سازندگان برای مشخص کردن محصولات خود از رنگ های گوناگونی استفاده مینمایند.
 • همرنگ بودن ضدیخها دلیلی بر کیفیت یکسان آنها نیست، بنابراین از مخلوط کردن آنها باید جداً اجتناب کرد.
 • در مورد نسبت صحیح رقیقسازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه نمود. بهترین کارایی ضدیخ- ضدجوش ترکیب آن به نسبت یک به یک با آب است.
 • اگر عمل مخلوط سازی به نسبت یک به یک با آب صورت گیرد، ضد یخ- ضد جوش تا دمای ٣٨-درجه سانتیگراد نقطه انجماد مخلوط را پایین خواهد آورد.
 • در مورد رقیقسازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه کرد. اگر غلظت ضدیخ بیشتر از مقدار توصیه شده باشد، امکان خرابی واترپمپ و افزایش خوردگی وجود دارد. همچنین اگر غلظت ضدیخ کمتر از حد توصیه شده باشد، موجب افزایش نقطه انجماد و یخ زدن آن در مجاری سیستم رادیاتور میشود
 • باید به این نکته توجه شود که کیفیت آب استفاده شده در رقیقسازی ضد یخ، مهم است. حتی المقدور باید از آب با املاح کم استفاده کرد.
 • سطح سیال باید دائما کنترل شود تا از میزان مشخص شده کمتر نباشد.
 • ضد یخها معمولا کف تولید نمیکنند. مشاهده کف میتواند به علت وارد شدن هوا به سیستم و سوراخ شدن بخش مکش واترپمپ باشد. در این صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لولههای رابط، واشرها، بستها و ترموستات را بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.

پیش از افزودن ضدیخ در سیستم خنک کننده باید از سلامت و کارایی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگها و درب رادیاتور مطمئن شد. با بازکردن بست اتصال خروجی از ترموستات و شیلنگ لاستیکی باید تمام مسیر گردش ضدیخ، با آب یا محلولهای ویژه، شستوشو و تمیز شود. بدنه بیرونی رادیاتور به وسیله برس پلاستیکی نرم با محلول آب و صابون شسته میشود تا عبور هوا از میان پره های رادیاتور بهتر انجام شود.

با توجه به عدم مصرف اتانول، اغلب ضدیخ های موجود، پایه اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول دارند و بدین لحاظ طبقه بندی خاصی از نظر نوع ترکیبات وجود ندارد و تنها از نظر درصد ترکیبات تفاوتهایی در انواع ضدیخ وجود دارد. محصول مورد نظر مایعی است سمی و چون مونو اتیلن گلیکول به خودی خود بیرنگ و بی بو میباشد، در طول فرایند تولید یک مرحله افزودن اندیکاتور وجود دارد تا ضدیخ تولیدی به رنگ سبز مایل به آبی درآید و به این ترتیب از مایعات مشابه مانند آب قابل تشخیص گردد.

بر خلاف اکثر محصولات مایع پتروشیمی، این ماده در شرایط محیط امکان انفجار آتش سوزی ندارد و به همین دلیل ایمنی انبار کردن آن بالا میباشد. مونو اتیلن گلیکول به دلیل داشتن OH در ساختمان خود به راحتی در آب به صورت صددرصد حل میشود و بر اثر مرور زمان دوفازی نخواهد شد.

محصول فوق الذکر چون به طور معمول در سیستم آب خنک کننده موتورهای ماشین کاربرد دارد و از طرفی مونو اتیلن گلیکول به شدت خورنده میباشد، در دمای بالا نزدیک سیلندر و حتی در داخل رادیاتور میتواند ایجاد خوردگی، سوراخ و پوسیدگی کند. به همین علت از مواد ضد خورندگی (AntiOxidant) استفاده میکنند تا در مقابل اکسید شدن فلزات مختلف موجود در طول مسیر جریان آب خنک کننده، مقاومت ایجاد نموده و عمر آنها را کم نماید. این مواد به طور کلی به دو دسته آلی و غیر آلی تقسیم میشوند. ماد آلی مانند آمین ها، آمید ها، بنزوات ها، مرکاپتان ها، تری آزول ها و مواد غیر آلی مانند برات ها، نیترات ها، فسفات ها، سیلیکات ها و کربنات ها میباشند.

این مواد بازدارنده، به صورت اطلاعات محرمانه هر واحد تولید ضدیخ تلقی شده و مرغوبیت محصول تولید شده را به شدت تحت تاثیر قرار میدهند.
بسته بندی ضدیخ به صورت ظروف ۱ و ۴ و در موارد خاص ۲۰ و ۲۲۰ لیتری انجام میگیرد که این ظروف از دو جنس فلزی و پلاستیکی تهیه میشوند. با توجه به عدم امکان انفجار و آتش سوزی و یا ایجاد خوردگی در صورت سوراخ شدن و ضربه خوردن، احتیاج به اینکه بسته بندی بسیار مقاوم باشد، نیست و میتوان از قوطی های فلزی و پلاستیکی با ضخامت های معمولی استفاده نمود. با توجه به اینکه ضدیخ خاصیت ضد خوردگی نیز دارد، قوطی های فلزی از جنس ورق گالوانیزه معمولی برای بسته بندی ضدیخ مناسب است.

شرایط واردات

حقوق ورودی برای ضدیخ تحت تعرفه 2905/31 و 2905/32 برابر ۴% میباشد.

توضیح موارد مصرف و کاربرد ضدیخ

با شروع فصل زمستان یکی از کالاهایی که مورد تقاضای دارندگان خودرو قرار می گیرد، مایعات خنک کننده موتور است که در بازار اصطلاحاً با عنوان ضدیخ شناخته می شود. ضدیخ، یک ترکیب شیمیایی شامل اتیلن گلیکول، بازدارنده های خوردگی، مواد ضدکف، رنگ و آب است که مخلوطی از آن با آب به عنوان پایین آورنده نقطه انجماد مایعات خنک کننده موتورخودرو به کار می رود.

ضدیخ همچنین به عنوان افزایش دهنده نقطه جوش آب در سیستم خنک کننده موتورهای درون سوز نیز به کار می رود که مخلوط٤٠ تا٧٠ درصد آن در چهار فصل سال مناسب است.
اجزای تشکیل دهنده مایعات خنک کننده موتور عبارتند از: سیال پایه، بازدارنده های خوردگی، مواد ضدکف، آب، رنگ.

براساس استانداردهای بین المللی و استاندارد ملی ایران انواع مایعات خنک کننده موتور را می توان به این شرح برشمرد:

 1. مایعات خالص بر پایه اتیلن گلیکول
 2. مایعات خالص بر پایه پروپیلن گلیکول
 3. مایعات از پیش رقیق شده، آماده برای مصرف بر پایه اتیلن گلیکول(٥٠ درصد حجمی)
 4. مایعات از پیش رقیق شده، آماده برای مصرف بر پایه پروپیلن گلیکول(٥٠ درصد حجمی)

لازم به ذکر است که برخلاف عقیده بعضی، با قرار دادن ضدیخ در فریزر نمی توان به کیفیت و مرغوبیت آن پی برد، زیرا از این طریق فقط خاصیت ممانعت از انجماد ضدیخ سنجیده میشود و وجود مواد افزودنی بازدارنده خوردگی در آن مشخص نمیشود. همچنین نمی توان دریافت که سیال اصلی ضدیخ، از نوع گلیکول های مرغوب است یا از موادی مثل متانول، که سمی و آتشگیر هستند.
از آن جایی که نقطه انجماد ضدیخ خالص ١٣/٥- تا ١٨- درجه سلسیوس است، اگر ضدیخی که به عنوان ضدیخ خالص در فریزر قرار داده میشود در دمایی پایین تر از١٨- منجمد شود، نشاندهنده مخلوط شدن آن با آب و نامرغوب بودن آن است.

موارد کاربرد ضد یخ در ادامه ذکر شده است:

 • سیستم خنک کننده انواع موتورهای درون سوز
 • سیستم های خنک کننده صنعتی
 • نیروگاه ها
 • انواع سیستم های خنک کننده خودروهای سنگین

مزایای استفاده از ضد یخ عبارتند از :

 • کاهش نقطه انجماد تا ۳۸- درجه سانتیگراد
 • افزایش نقطه جوش تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد
 • قابلیت محافظت از سیستم خنک کننده خودرو در تمام فصول سال
 • جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی
 • عمر مفید تا ۲ سال

کشورهای عمده تولید کننده ضدیخ

کشورهای عمده تولید کننده اتیلن گلیکول در ادامه ذکر شدهاند. اتیلن گلیکول ماده اصلی تولید ضدیخ است که در جهان استفاده میشود.

 • امریکا
 • عربستان
 • چین
 • کانادا
 • هند
 • ژاپن
 • تایوان
 • کره جنوبی

همانطور که از اطلاعات فوق پیداست، کشورهای امریکا و کانادا و کشورهای آسیای شرقی مانند چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی و همچنین عربستان از تولید کنندگان عمده اتیلن گلیکول در جهان به شمار میروند.

بررسی اجمالی تکنولوژی و روشهای تولید ضدیخ

طراحی و احداث صنایع نیازمند شناخت مبانی تئوری و برخورداری از دیدگاههای عملی و تجربی متناسب با شرایط اقتصادی و فرهنگی حاکم و دانش فنی موجود جامعه، به منظور نیل به اهداف تولید میباشد.

بررسی امکان احداث واحد از حیث نحوه تامین مواد اولیه، تعیین میزان سرمایه گذاری و تطابق تکنولوژی صنعت مورد نظر با میزان تخصص ها و مهارت های بالقوه و بالفعل موجود در کشور، مطالعات هماهنگ و چند جانبه اقتصادی، فنی، اقلیمی و جغرافیایی را ایجاب مینماید.

مطالعات فنی ایجاد صنایع، مجموعه ای از تحقیقات در خصوص ماهیت مواد و محصولات، شناخت فرایندهای مختلف تولید و تکنولوژی های موجود و بررسی سیستمها، تجهیزات و ماشین آلات میباشد. این بررسی ها در راستای نیل به هدف توسعه، تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی صورت میگیرد که با بهبود بافت فنی واحدهای جدید التاسیس در داخل کشور، پاسخگویی به نیاز بازار و رقابت با سایر تولید کنندگان جهانی را امکان پذیر میسازد.

فرایند تولید ضدیخ بسیار ساده است و با اختلاط چند ماده درون همزن تولید میگردد و در این میان استفاده از اتانول به عنوان ماده اصلی کاملا منسوخ شده و بین استفاده از پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول، به علت وارداتی بودن پروپیلن گلیکول و هزینه بالای استفاده از آن، میتوان تنها استفاده از مونو اتیلن گلیکول را توصیه کرد. استفاده از مواد ضد خورندگی به تشخیص تولید کننده قابل تغییر است. به منظور تولید ضد یخ، مواد مورد نیاز با حجم خاصی درون مخزن ریخته شده و تحت شرایط محیط به هم زده میشوند.

تشریح فرایند تولید ضدیخ
آمار و ارقام نسبت به ظرفیت ٩٦٠متر مکعب (١٠٧٠ تن درسال) بیان شده است.
به منظور تولید ضد یخ ۸۰۰ لیتر مونو اتیلن گلیکول از مخزن ذخیره خود به وسیله پمپ به داخل مخزن اختلاط تزریق شده و از واحد تصفیه آب، ۱۰۰ کیلوگرم آب به آن اضافه شده و ۹۰ لیتر مواد افزودنی در آن ریخته و پس از اضافه کردن ۱۰ لیتر اندیکاتور، همزن را روشن کرده و به مدت ۲۰ دقیقه عمل اختلاط را انجام میدهند. پس از انجام اختلاط، مواد توسط دستگاه پرکن مکیده شده و در قوطی های ۴ لیتری بسته بندی شده (برچسب میخورد) و توسط کارگران در کارتن قرار میگیرد و روی پالت گذاشته میشود.

فرایند تولید ضدیخ

تنها مورد قابل انتخاب، نوع اختلاط و درجه اتوماسیون کارگاه میباشد که در این راستا نوع پره انتخابی و شرایط عملکرد آن به صورتی در نظر گرفته شده است که حتی الامکان بهترین شکل اختلاط را با توجه به قدرت موتور خود و سادگی ظرف همزن داشته باشد. در صورتی که این پره در یک سوم ارتفاع از کف همزن قرار بگیرد، باتوجه به لزوم ایجاد اختلاط در کف مخزن کارایی خوبی خواهد داشت.

این همزن در هنگام عملکرد مطابق شکل عمل اختلاط را انجام میدهد که چون پره های روی شافت، مایع را به سمت جداره و کمی رو به پایین حرکت خواهند داد، دو جریان ایجاد خواهد شد که یکی با شدت بیشتر، مواد را از ته ظرف کنده و با خود به سمت مرکز شافت حرکت میدهد و سیکل دوم، عمل اختلاط با باقیمانده مایع را انجام خواهد داد. انتخاب سیستم پرکن اتوماتیک به این علت بوده است که از طرفی دور ریز بسیار کمی در هنگام بسته بندی خواهد داشت و نیز امکان بسته بندی ظروف فلزی و بستن در آنها به صورت اتوماتیک وجود دارد.

2018 10 16 11 33 45 - طرح تولید ضد یخ

رشد و تکامل صنایع جهان تا حدود زیادی مرهون رقابت بین واحدهای صنعتی میباشد. در این راستا هر واحد صنعتی با افزایش کیفیت محصولات خود، سعی در کسب سهم بیشتری از بازار دارد و این روند به مرور زمان باعث بهبود کیفیت محصولات و در نتیجه رشد کیفی جوامع صنعتی شده است. کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید، مطابق مشخصات فنی تعیین شده برای محصول انجام میگیرد. این عملیات سبب میشود تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب، از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده و قیمت تمام شده محصول کاهش یابد.

به طور کلی اهداف کنترل کیفیت را میتوان به صورت زیر خلاصه کرد.

 • حفظ استانداردهای تعیین شده
 • تشخیص و بهبود انحرافات در فرایند تولید
 • تشخیص و بهبود محصولات خارج از استاندارد
 • ارزیابی کارایی افراد و واحدها

به عبارت دیگر میتوان گفت کنترل کیفیت عبارت است از اطمینان از تهیه و تولید کالا و خدمات، بر طبق استانداردهای تعیین شده و بازرسی به عنوان یکی از اجزا جدایی ناپذیر کنترل کیفیت به منظور شناخت عیوب و تهیه اطلاعات مورد نیاز برای سیستم کنترل کیفی که در همه واحدهای صنعتی انجام میگیرد.
مراحل بازرسی کلی با توجه به وضعیت هر صنعت به ترتیب ذیل میباشد.

 1. در مرحله تحویل مواد اولیه
 2. در مرحله آغاز تولید
 3. قبل از آغاز عملیات پر هزینه
 4. قبل از شروع عملیات غیر قابل بازگشت
 5. پیش از آغاز عملیاتی که سبب پوشیده شدن عیوب میگردد
 6. در مرحله پایانی کار

هر یک از این مراحل بازرسی ممکن است در محل عملیات یا آزمایشگاه انجام گیرد.
چون روش تولید ضدیخ در طول زمان تغییری نمیکند، اگر مواد اولیه و درصد اختلاط آنها ثابت باشد، تولید آنها احتیاج به کنترل دائمی نخواهد داشت. اما چون همیشه عمل اختلاط دستی مطمئن نمیباشد و در ضمن کیفیت مواد اولیه تهیه شده از بازار ثابت نمیباشد، یک آزمایشگاه که در آن به صورت تصادفی، نمونه هایی از محصول را از جهات نقطه جوش، نقطه انجماد، اندازه گیری خاکستر، آزمون خوردگی و تستهای فیزیکی روی ظروف بسته بندی برای اطمینان از مقاومت در هنگام حمل، تحت آزمایش قرار دهد.

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم

فرایند تولید ضدیخ بسیار ساده است و با اختلاط چند ماده درون همزن تولید میگردد و در این میان استفاده از اتانول به عنوان ماده اصلی کاملا منسوخ شده و بین استفاده از پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول، به علت وارداتی بودن پروپیلن گلیکول و هزینه بالای استفاده از آن، میتوان تنها استفاده از مونو اتیلن گلیکول را توصیه کرد. استفاده از مواد ضد خورندگی به تشخیص تولید کننده قابل تغییر است.

به منظور تولید ضد یخ، مواد مورد نیاز با حجم خاصی درون مخزن ریخته شده و تحت شرایط محیط به هم زده میشوند. در نتیجه تفاوت خاصی بین روشهای تولید ضدیخ وجود نداشته و نقاط قوت و ضعف قابل ملاحظه ای وجود ندارد.

تجهیزات و ماشین آلات اصلی مورد نیاز

برای معرفی دستگاهها و تجهیزات خط تولید، ضمن مرور فرایند تولید، تجهیزات مورد استفاده برآورد میگردد.

 1. منبع ذخیره مونو اتیلن گلیکول : برای ذخیره اتیلن گلیکول و داشتن حاشیه امنیت برای تعطیل نشدن خط تولید به علت کمبود ماده اولیه اصلی، یک مخزن ذخیره به گنجایش ۲۵ تن در نظر گرفته شده است. این مخزن حتما باید از جنس فولاد ضدزنگ باشد زیرا اتیلن گلیکول به تنهایی خاصیت خورندگی شدید دارد.
 2. خط لوله مسیر بین مخزن ذخیره و مخزن اختلاط از جنس فولاد یا پلی اتیلن
 3. یک پمپ سانتریفیوژ با پره و شافت فولادی به ظرفیت آبدهی ۵ متر مکعب در ساعت
 4. مخزن اختلاط : این مخزن به منظور اختلاط و به هم زدن مواد اولیه و تولید محصول به کار میرود و اقتصادی ترین جنس موجود در بازار برای این مخزن که شرایط خاص کاربردی را تامین خواهد کرد، پلی اتیلن است. ظرفیت این مخزن یک تن میباشد.

  مخزن اختلاط دارای متعلقات زیر است:

  • بدنه مخزن
  • پره فولادی به قطر ۲۰ سانتیمتر
  • شفت حامل پروانه به ارتفاع ۷۰ سانتیمتر از جنس فولاد
  • امکانات ریختن آب سختی گیری شده ( از طریق خط لوله) و مواد ضد خورندگی و اندیکاتور (به صورت دستی)
  • پایه نگهدارنده موتور با امکان جابجاشدن در جهت افقی برای هنگام ریختن مواد از بالا به داخل ظرف
  • محل تعبیه شده برای خروج محصول در پایین ظرف
 5. مخزن ذخیره ضدیخ : این مخزن از جنس ورق گالوانیزه است.
 6. دستگاه پرکن: این واحد به صورت اتوماتیک مایع را از داخل مخزن ذخیره ضدیخ مکیده و در گالن های ۴ لیتری پر میکند.
 7. دستگاه در بندی: این دستگاه با نصب شدن به انتهای دستگاه پرکن، سبب میگردد تا به صورت اتوماتیک قوطی های پر شده دربندی گردند و آماده بسته بندی شوند.
 8. منبع ذخیره آب سختی گیری شده : این مخزن به گنجایش ۲ متر مکعب آب سختی گیری شده را در خود ذخیره و سپس به مخزن اختلاط هدایت میکند.

امتیاز کاربران: 4.85 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی