سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های خدماتی و گردشگری و تفریحی

درآمد ماهیانه سه میلیون تومان از دستگاه خودپرداز

درآمد ماهیانه سه میلیون تومان از دستگاه خودپرداز

شاید این عنوان در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد. مگر خودپرداز بجز پرداخت وجه و سایر سرویسها، درآمد هم دارد؟ بهتر است کمی به عقب برگردیم. زمانی بانکها فقط به مشتریان یا به اصطلاح دارندگان کارت خودشان خدمات می دادند. پس از اتصال بانکها توسط شبکه شتاب (شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی) در سال ۱۳۸۱، و ارائه خدمات بانکها به مشتریان یکدیگر، قوانینی وضع شد. شبکه شتاب با هدف یکپارچه کردن و به هم پیوستن سامانه های کارت تمامی بانکهای کشور آغاز به کار کرد. در حال حاضر به عنوان سوئیچ ملی کارت بانک در کشور فعال می باشد.

صادرکننده و پذیرنده

بانک صادر کننده کارت، Issuer و بانک پذیرنده، Acquirer نامیده می شود. فرض کنید حساب بانکی و کارت شما در بانک پارسیان می باشد و شما برای دریافت وجه به بانک ملی مراجعه می نمایید. در این مثال، پارسیان صادر کننده و ملی پذیرنده کارت شما می باشد. در صورتی که شما از خودپرداز بانک خودتان وجهی دریافت نمایید، بانک مشمول کارمزد نخواهد بود. اما اگر شما از خودپرداز بانک دیگری دریافت وجه نمایید، بانک صادرکننده (بانکی که شما در آن حساب دارید) طبق بخشنامه بانک مرکزی، موظف به پرداخت کارمزد می باشد. دلیل پرداخت کارمزد هم ارائه سرویس پرداخت وجه توسط بانک پذیرنده به بانک شماست. بانک پذیرنده، امکانات شامل دستگاه و وجه نقد و شبکه و سایر ملزومات آنرا فراهم نموده و به شما که مشتری اش نیستید، سرویسی ارائه داده است و لذا باید کارمزد دریافت نماید.

کارمزد دستگاه خودپرداز

طی بخشنامه مورخ ۱۳۸۶/۱۰/۲۰ بانک مرکزی مقرر شد که از تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۲۰ کارمزد برداشت وجه در شبکه شتاب بدین شرح باشد:

کارمزد قابل پرداخت به بانک پذیرنده، از طرف بانک صادر کننده، معادل ۱.۱۵ درصد مبلغ تراکنش می باشد. به عنوان مثال اگر مشتری بانک پارسیان، از خودپرداز بانک ملی، ۱۰۰ هزار تومان وجه دریافت نماید، بانک پارسیان کارمزدی معادل ۱۱۵۰ تومان به بانک ملی پرداخت می نماید. (در مطلب عنوان شده که ۱.۱ درصد سهم پذیرنده و ۰.۰۵ درصد سهم صندوق مشاع می باشد.)

 • بانک صادر کننده همچنین مبلغ ثابت ۱۰۱۳ ریال کارمزد به شبکه شتاب پرداخت می کند.
 • سایر تراکنشها نیز کارمزدهایی دارند که توسط دارنده یا صادر کننده کارت یا هردو به پذیرنده و شتاب پرداخت می گردد.

  33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - درآمد ماهیانه سه میلیون تومان از دستگاه خودپرداز

  درآمد خودپرداز

  طبق مطالب فوق، هر بانک، بسته به اینکه چه تعداد خودپرداز نصب شده و چه تعداد کارت صادر شده دارد، در نهایت مبالغی به عنوان کارمزد پرداخت و دریافت می نماید و پس از کسر این مبالغ، در نهایت، بدهکار یا بستانکار شبکه بانکی می شود. بانکهایی که تعداد بیشتر و گستردگی مناسبتر شبکه خودپرداز دارند، ممکن است بستانکار شده و بانکهایی که به نسبت کارتهای بیشتری صادر کرده اند و دستگاههای کمتری دارند، ممکن است بدهکار شوند. این مبالغ بانکها را بر آن داشت که در قدم اول نسبت به نصب دستگاههای خارج از شعبه اقدام نمایند.

  واگذاری دستگاه خودپرداز به اشخاص

  پس از آن، برخی بانکها با ارائه مجوز ارتباط دستگاه خودپرداز به شبکه بانک، اقدام به تسهیم این کارمزد با اشخاص حقیقی کردند. بدین ترتیب که با تسهیم کارمزدهای دریافتی از دستگاه مربوطه با مالک دستگاه، اشخاص حقیقی را ترغیب کردند تا نسبت به سرمایه گذاری در این حوزه و خرید خودپرداز اقدام نمایند. اشخاص حقیقی با سرمایه شخصی و یا با اخذ تسهیلات بانکی، اقدام به خرید دستگاههای خودپرداز از شرکتها کرده و پس از طی فرایند مربوطه، دستگاه را به سوئیچ بانک متصل کرده و کلیه خدمات آنرا از جمله پولگذاری انجام می دهند. سپس بانک مربوطه، کارمزدهای دریافتی از سایر بانکها را محاسبه و بخشی از آن (مثلاً ۶۰ درصد) را به مالک دستگاه پرداخت می نماید. درآمد دستگاه خودپرداز با ورود چند بانک به این عرصه، اشخاص حقیقی را ترغیب کرده که در این حوزه سرمایه گذاری نمایند.

  کارمزد پرداخت وجه طبق این فرمول محاسبه می شود:

  مبلغ پرداختی x سهم پذیرنده (معمولاً ۶۰%) ۱.۱x%

  مثلاً در صورت پرداخت ۱۵ میلیون تومان در یک روز، کارمزد دریافتی ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ضربدر ۶۰% ضربدر ۱.۱% و برابر با ۹۹,۰۰۰ می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که پرداخت وجه به دارندگان کارتهای همان بانک، کارمزد ندارد و همچنین کارمزد سایر تراکنشها مثل انتقال وجه، مانده حساب، شارژ و … ناچیز بوده و به طور تقریبی پرداخت ۱۵ میلیون تومان در یک روز، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان کارمزد در آن روز یا ۳ میلیون تومان کارمزد ماهیانه دارد.

  امتیاز کاربران: 0.3 ( 2 رای)
  سفارش طرح توجیهی
  دانلود رایگان طرح توجیهی

  نوشته های مشابه

  دنبال کردن این پرسش و پاسخ
  اطلاع از
  guest
  0 Comments
  دکمه بازگشت به بالا
  Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
  0
  ()
  x