سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های دام و طیور

پرورش گوسفند شاروله یکی از بهتربن نژادها برای سرمایه گذاری

چکیده این مطلب
  • بودجه : حدود یک میلیارد تومان
  • ظرفیت : ۱۰۰ راس مولد
  • تعداد استغال : ۴ نفر
  • مساحت زمین مورد نیاز طرح: ۱۵۰۰ متر مربع

معرفی گوسفند نژاد شاروله

گوسفند شاروله یکی از نژادهای مشهور گوسفند در جهان است. خاستگاه گوسفند شاروله کشور فرانسه است و هنوز هم این دام در سراسر فرانسه پرورش داده می شود. این گوسفند یک نژاد گوشتی-شیری است که پرورش آن در کشورهای دیگر نیز رایج است.

گوسفند شاروله

این نژاد تونایی تولید گوشت بالایی دارد و معمولا در مراتع آزاد و نیمه آزاد چرا می کند. زمان جفت گیری این گوسفندان در فصل پاییز است.

درصد دوقلوزایی در این گوسفندان در هر زایمان ۱/۸ بوده و بره های متولد شده اغلب سنگین و با لاشه بدون چربی هستند. رشد بره های شاروله سریع است به طوری که وزن ماده بالغ ۹۵-۸۰ کیلوگرم و وزن نر بالغ ۱۱۰-۱۷۰ کیلوگرم است. از نظر ژنتیکی برای اصلاح نژادی گوسفندان دیگر بسیار مناسب اند. کشور فرانسه سالیانه ۴۰ تا ۵۰ درصد از مواد ژنتیکی گوسفند را از نژاد شاروله صادر میکند.

نوشته های مشابه

بررسی ویژگی های گوسفند شاروله

افزایش وزن روزانه گرم ۳۵۱
وزن بره نر ۱ ماهه درصد ۱٫۸
وزن بره نر ۷۰ روزه کیلوگرم ۱۵٫۹
میزان دوقلوزایی در هر زایمان ۱٫۸ کیلوگرم
وزن گوسفند ماده بالغ کیلوگرم ۹۵-۸۰
وزن گوسفند نر بالغ کیلو گرم۱۱۰-۱۷۰

چرا نژاد شاروله

این نژاد به دلیل ویژگی های خوب گوشتی مانند رشد سریع، لاشه با کیفیت و با چربی پایین و سازگاری بالا و همچنین به دلیل ویژگی های خوب شیری مانند بلوغ زود رس، باروری و توانایی شیردهی بالا انتخاب می شود.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - پرورش گوسفند شاروله یکی از بهتربن نژادها برای سرمایه گذاری

چرا نژاد شاروله

ویژگی های ظاهری گوسفند شاروله

  • جثه متوسط تا برزگ و عضلانی
  • کمر دراز و ران و کپل بسیار ماهیچه ای
  • پاهای کوتاه و فاقد پشم

میزان باروری در گوسفندان نژاد شاروله قابل توجه است و درصد دوقلوزایی آنها نیز بالاست. این گوسفندان در فصل تولید مثل اغلب باردار می شوند و اغلب در آبان ماه زایش دارند. بره زایی (گوسفند ماده) در ماه آبان ۱۸۰ درصد و در بهمن ۲۰۰ درصد است.

ویژگی های ظاهری گوسفند شاروله

بره هایی که در بهمن ماه تا اسفند متولد می شوند به همراه مادرانشان در مرتع پرورش داده می شوند. این بره ها درصد لاشه قابل توجهی در حدود ۵۳ – ۵۰% دارند. بره های شاروله اغلب کم چرب و عضلانی دارند. این گوسفند ها در قسمت کمر و ران ماهیچه زیادی دارند.

پیشنهاد می شود مطلب پرورش بز سانن و آلپاین را مطالعه کنید.

درصد لاشه نژاد شاروله بیشتر از سایر نژاد ها است و به همین دلیل اغلب برای تولید گوشت پرورش داده می شوند. از قوچ های این نژاد برای اصلاح نژادهای دیگر و تولید بره زایی عضلانی استفاده می شود.

خصوصیات دیگر گوسفند نژاد شاروله

گوسفند شاورله میزان شیردهی قابل توجهی نیز دارد. این نژاد هم از نظر تولید گوشت و هم از نظر شیر یکی از بهترین نژاد ها در سراسر جهان است.

گله شاروله

این گوسفند مقاومت بالایی در شرایط آب و هوایی مختلف و سرمای سخت زمستانی دارد. در فصل زمستان بره های این نژاد همیشه در حال چرا هستند و فقط شب ها به آغل برده می شوند. اجرای برنامه های اصلاح نژادی برای این نژاد بیشتر با هدف افزایش کیفیت رشد دام و لاشه صورت می گیرد که در نهایت منجر به سوددهی بالا برای دامدار می شود.

مقاومت بالای در شرایط آب و هوایی سخت سرما

سالیانه ۸۰۰ هزار گوسفند شاورله تولید مثل می کنند و تمامی مشخصات آن ها در طی برنامه های اصلاح نژادی ثبت گردیده و تمامی اطلاعات طبق اصول آماری جمع آوری می شود. حدودا ۱۰۰ هزار راس از میش های نژاد شاورله به وسیله فناوری تلقیح مصنوعی و به روش لاپاراسکوپی بارور می شوند تا بره هایی اصلاح شده تولید کنند.

هم اکنون پرورش نژاد شاروله در ۲۵ کشور جهان رایج است که مهمترین این کشورها: فرانسه، کانادا، سوئیس، لهستان، اسلواکی، ژاپن، ترکیه و چین می باشد.

سرمایه مورد نیاز

راه اندازی واحد پرورش ۱۰۰ راسی مولد نیاز به ۴ نفر کارگر دارد. و زمین مورد نیاز برای اجرای طرح، حدود ۱۵۰۰ متر است و سرمایه مورد نیاز حدود، یک میلیارد تومان می باشد.

امتیاز کاربران: 2.42 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x