ایده هاایده های دام و طیور

پرورش الاغ شیری تا تولید گرانترین پنیر دنیا !

سفارش طرح توجیهی

در مسیر معرفی قهرمانان کسب و کار کوچک و متوسط، سراغ کاسبی جالب توجه بانویی از روستای تقوّیه بخش خضرآباد شهرستان اشکذری استان یزد میرویم که از طریق پرورش «الاغ» توانسته چرخ سنگین معیشت خود و اطرافیانش را به گردش درآورد. ایده قابل توجه، بدیع و سودآوری که می‌توان به عنوان یک نمونه منحصر به فرد از آن یاد کرد. تنها یک نمونه از محصولات پرورش «الاغ»، پنیر به دست آمده از این حیوان است که در بازارهای اروپایی ۱۰۰۰پوند قیمت دارد. برای تهیه یک کیلو پنیر الاغ باید از ۲۵کیلو شیر الاغ استفاده کرد. چینی‌ها هم از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که بر اساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعد‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است. مجموعه این ویژگی‌های منحصربه فرد باعث شده تا توجه صفحه بنگاه‌ها در یک چنین روزی به ابعاد و زوایای مختلف بیزینس این بانوی اشکذری جلب شود.

بازار قابل توجه محصولات

طاهره زارع، بانوی کارآفرین اشکذری نخستین مزرعه پرورش الاغ را در روستای تقوّیه بخش خضرآباد این شهرستان راه‌اندازی کرده است. بدون تردید این پرسش در ذهن بسیاری از خوانندگان به وجود آمده که پرورش الاغ چه ویژگی‌هایی دارد که این بانوی اشکذری به سمت آن جلب شده است؟

پرورش الاغ شیری

ویژگیهای اقتصادی پرورش«الاغ» تنها به پنیر و پوست این حیوان ختم نمی‌شود، با توجه به خواص دارویی و صنعتی برخی فرآورده‌های قابل استحصال از الاغ، پرورش این حیوان در کشورهای مختلف مانند چین و برخی کشورهای آفریقایی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و دیگر کشورها نیز در زمینه واردات و پرورش این حیوان اقداماتی را آغاز کرده‌اند. شیر، پوست و حتی فضولات الاغ که با نام «عنبرنسارا» شناخته می‌شود، خواص درمانی دارد و در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوشته های مشابه

طاهره زارع با اشاره به روزهای ابتدایی اجرای ایده کارآفرینی‌اش می‌گوید: «این کار با سرمایه‌گذاری اولیه ۳۰ میلیون تومان آغاز شد و هم‌اکنون در این مزرعه ۱۵۰ راس الاغ وجود دارد که از این تعداد ۴۰ راس آن شیرده هستند.»

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - پرورش الاغ شیری تا تولید گرانترین پنیر دنیا !

تولید روزانه ۳۰ کیلوگرم شیر

این بانوی کارآفرین اشکذری با اشاره به اینکه کار خود را از سال۹۲ آغاز کرده، تصریح کرد: «خرید الاغ‌ها از شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری انجام و برای خرید هر الاغ و کره آن یک میلیون تومان هزینه شد.»

زارع از تولید روزانه ۳۰ کیلوگرم شیر الاغ در این مزرعه خبر داد و گفت: «شیر الاغ تولیدی به صورت قرارداد یک‌ ساله کیلویی 20 هزار تومان و از طریق فروش خانگی هر کیلو 40 هزار تومان انجام می‌شود. شیر الاغ برای درمان برخی بیماریها مانند آسم، قند خون، سرماخوردگی، آلرژی و برای پایین آوردن تب ناشی از عفونت تجویز می‌شود.»

وی تصریح کرد: «از دیگر فرآورده‌های الاغ، روغن قلم پا و پی آن است که کیلویی ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، ولی به دلیل اینکه بیماری و تلف‌شدگی در حیواناتی مانند الاغ بسیار کم است، تولید این فرآورده اندک است.»

انگیزه ایجاد مزرعه پرورش

زارع درباره انگیزه ایجاد این مزرعه گفت: «برای بهبودی فرزندم که از بیماری آلرژی شدید رنج می‌برد، پزشک شیر الاغ تجویز کرد؛ از این رو در ابتدا برای درمان خانگی چند الاغ خریداری کردم و بعدا تعداد آن ها را افزایش دادم. فضولات الاغ یا عنبرنسارا نیز اثر آنتوبیوتیکی دارد و برای درمان سرماخوردگی، بیماریهای تنفسی، برونشیت و خارش پوست مفید است، از آن در آفت‌کشی و کرم‌کشی مزارع نیز استفاده می‌شود و هم‌اکنون فضولات این حیوان کیلویی ۴ هزار تومان به فروش می‌رسد.»

این بانوی کارآفرین درباره مشکلات این مزرعه نیز گفت: «کمبود آب و علوفه در روستا به دلیل خشکسالی برای بخش کشاورزی مشکل‌ساز شده و هم‌اکنون هزینه زیادی برای تامین آب پرداخت می‌شود.» وی فقدان مکان مناسب در محدوده خارج از روستا برای نگهداری از الاغ‌های این مزرعه و اجبار به نگهداری حیوانات در محدوده روستا که با اعتراض مردم مواجه شده را از مشکلات مقابل روی این مزرعه عنوان کرد.

سرفصل های دوره پرورش الاغ شیری

 • مقدمه، تاریخچه و اهمیت پرورش
 • آماده سازی مکان و واکسیناسیون
 • نژادهای اصیل الاغ
 • الاغ های شیری بومی ایران
 • ارزیابی ظاهری الاغ
 • مقدمات پرورش الاغ
 • جایگاه باز و نیمه باز و بسته
 • مواد خوراکی مورد استفاده در تغذیه الاغ
 • تغذیه و نگهداری الاغ های شیرده و تغذیه و نگهداری کره الاغ ها
 • زایمان و مراقبت های قبل و بعد از زایمان
 • مراقبت از کره های تازه زا
 • بهداشت (ضدعفونی جایگاه –واکسیناسیون)
 • جایگاه الاغ و تغذیه آن تا سه ماهگی-شش ماهگی
 • عوامل موثر بر سن مناسب تلقیح
 • تغذیه در دوره آبستنی و قبل از زایمان
 • شیردوشی و روش های آن
 • نکات بهداشتی در شیردوشی
 • کار با دستگاه شیردوش و مراقبت های لازم از دستگاه
 • مدیریت گله ها
 • عمر اقتصادی، مدیریت تولیدمثل
 • ارزیابی اقتصادی پرورش الاغ در ایران و مقایسه با سایر دام ها
 • جایگاه و تجهیزات موردنیاز
 • خصوصیات رفتاری الاغ
 • مدیریت بهداشت و بیماری ها
 • تولیدات الاغ
 • بازارهای جهانی ،مارکتینگ و بازاریابی

توجه: در پایان مدرک مورد تایید نظام مهندسی و سازمان محیط زیست اعطا می گردد.

مکان: شیراز
زمان برگزاری دوره : به صورت خصوصی،متعاقبا اعلام میگردد.
مدت دوره : 2 روز ( 9 صبح تا 18) به همراه پذیرایی(1 روز اموزش و 1 روز بازدید از مزرعه پرورش)
هزینه دوره : 300 هزار تومان
توجه:برای شرکت در دوره حتما بایستی دوره را رزرو بفرمایید، جهت رزرو و پرداخت بیعانه(50 هزار تومان) کلیک کنید.

logo1 - پرورش الاغ شیری تا تولید گرانترین پنیر دنیا !

نیازسنجی صحیح برای سرمایه‌گذاری

نخستین و مهمترین معادله در راه‌اندازی یک کسب و کار، نیازسنجی از بازاری است که کارآفرین قصد ورود و سرمایه‌گذاری در آن را دارد. گزاف نیست اگر این مرحله را شاه‌کلید توفیق یا عدم توفیق یک سرمایه‌گذاری محسوب کنیم.

ایده پرورش الاغ ازجمله ایده‌‌هایی است که می‌توان آن را یک نمونه مناسب از نیازسنجی صحیح تلقی کرد؛ شاید تصور کنید که خاویار گرانترین فرآورده حیوانی در تمام جهان باشد، اما پنیر تولید شده از شیر الاغ هم ازجمله محصولاتی است که طالبان آن باید پول هنگفتی برای آن پرداخت کنند. آدمهای زیادی در کشورهای مختلف نیستند که بتوانند این پنیر را امتحان کنند. قیمت این پنیر به‌ قدری زیاد است که فقط آدم‌‌های خاص علاقه‌مند به فرآورده‌های لبنی شاید دل به دریا بزنند و برای امتحان طعم آن پول‌‌شان را خرج کنند. این پول در‌واقع به خاطر پنیری است که از شیر الاغ تهیه می‌شود.

برای دیدن تنها کارخانه درست کردن پنیر الاغ جهان باید به ۵۰ مایلی غرب بلگراد بروید. جایی که مدت زیادی طول می‌کشد تا صاحبان کارخانه بتوانند از ۲۵ لیتر شیر الاغ، یک کیلوگرم پنیر تهیه کنند. به گفته صاحبان این کارخانه، تهیه پنیر از شیر الاغ بسیار زمانبر است، به همین خاطر قیمت پنیر آنها اینقدر بالاست و بیشتر از ۱۰۰۰ پوند برای هر کیلوگرم در می‌آید. مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه از اقصا نقاط جهان تامین می‌شود و مشتریان خاص و ثروتمندی در لیست مصرف این محصول قرار دارند. برخی از ثروتمندان اعتقاد دارند که شیر الاغ برای لطافت پوست مفید است و به همین خاطر هزینه گزافی را پرداخت می‌کنند تا از محصولاتی که از شیرالاغ به دست می‌آید، استفاده کنند.

پرورش الاغ شیری

بازار پر رونق الاغ در جهان

تاجران چین در سال‌های اخیر تجارت گسترده‌یی با خرید و فروش الاغ از سراسر جهان به راه انداخته‌اند. در گذشته کشورهای آفریقایی مقصد اصلی تاجران چینی برای خرید الاغ و فرآورده‌هایش بودند، اما در سال‌های اخیر کشورهای آسیایی نیز به لیست تجار چینی برای تجارت الاغ اضافه شده‌اند.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، چینی‌ها از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که براساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعد‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است.

افزایش تقاضا برای واردات الاغ در چین، به دنبال سقوط شدید جمعیت این چهارپا در چین به‌عنوان یکی از کشورهای صنعتی جهان رخ داده است. جمعیت الاغ‌ها در چین از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون از ۱۱ میلیون راس به ۶ میلیون راس کاهش یافته است. این کاهش میزان سرانه‌های الاغ، قیمت محصولات مرتبط با این حیوان را در بازارهای جهانی افزایش داده است.

این در حالی است که به گفته «عیسی»، متوسط قیمت یک خر نیز نسبت به سال قبل حدود ۳برابر افزایش یافته است. روزنامه ملی کنیا نیز به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: «دولت این کشور در حال تاسیس کشتارگاه‌های جدید است که می‌توانند روزانه ۱۰۰ راس الاغ را ذبح و برای صادرات به چین آماده کنند».

دانلود رایگان طرح توجیهی پرورش الاغ شیری

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x