سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های دام و طیور

پرورش بز و گوسفند محلی

آموزش پرورش بز و گوسفند محلی

دامداری و پرورش بز محلی و پرورش گوسفند محلی با کمترین سرمایه ممکن و سود خوب راه اندازی می شود در صورتی که زمین کشاورزی داشته باشید و به مراتغ و چراگاه ها درسترسی داشته باشید تنها سرمایه شما فقط هزینه خرید تعدادی بز و گوسفند است.

برای شروع تعدادی بز و گوسفند که در محل زندگی شما رایج است و با محیط سازگار است بخرید و سپس به کمک یکی از روش های پرورشی زیر اقدام به نگهداری و پرورش آنها بکنید.

اگر میخواهید بیشتر هزینه کنید تا بیشتر سود کنید میتوانید از نژادهای دیگر بز و گوسفند مثل: سانن, آلپاین, رومانوف،مورسیا و… استفاده کنید.

نوشته های مشابه

همیشه هم خرید دام کوچک و بزرگ کردن آنها سود بیشتری دارد و شما میتوانید ترکیب دام کوچک و بزرگ داشته باشید تا از فرآوردههای دیگر هم استفاده کنید.
آموزش پرورش گوسفند
در ایران حدود 27 نوع نژادهای مختلف دامی گوسفند وجود دارند که برای پرورش تنها برخی از نژادها مناسب هستند. و از پرورش آن ها می توان به سود دهی بالایی رسید. بهترین نژاد برای پرواربندی، نژاد گوشتی می باشد. برای انتخاب بهترین نژادها، دانستن اطلاعات کلی درباره نژادها بسیار مهم است. اولین قدم در انتخاب بهترین نژاد، تعیین هدف از پرورش است.


33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - پرورش بز و گوسفند محلی

باید مشخص شود هدف از تولید پرواربندی، پشم است یا گوشت؟ ایجاد نسل مهم تر بوده یا تولید فراورده های گوشتی و لبنی؟ پاسخ به این سوالات در گرو شناخت بیشتر انواعی از نژادها است. مرحله بعدی تعیین قیمت دام و تعیین بودجه می باشد. دامدار باید نسبت به بودجه خود، برای خرید دام ها اقدام کرد. مهم ترین ویژگی دام ها برای انتخاب، سازگاری با شرایط بوده است.برای شروع پرورش دام بهتر است 100 نوع گوسفند زنده خریداری کرد. انتخاب دام بسیار مهم است،شما برای ایجاد یک گله مشابه باید از نژادهایی انتخاب کنید که یکدست بوده و دارای مشخصات یکسانی باشند.

معاینه دام ها قبل از خرید چگونه باید باشد؟

اگر قصد خرید دام را دارید سعی کنید خودتان برای خرید اقدام نمایید. برای خرید می توانید به مراکز معتبر فروش دام مراجعه نمایید. و وارد گله دام شوید، سپس با بررسی سلامت دام ها یکی از آن را انتخاب نمایید. اما هنگام خرید دام های زنده باید به نکاتی توجه نمایید تا بتوانید از سلامت دام ها مطمئن شوید.
آموزش پرورش گوسفند

نکات مهم در هنگام خرید دام

گردن دام ها زیاد نباید بلند و شل باشد. برای پرواربندی نباید دامی را انتخاب کنید که فاصله بین دو دست با سینه کم باشد. در این صورت امکان کوچک بودن قلب و یا ریه وجود دارد، این ویژگی در دام ها مناسب نمی باشند. دام های کپل و آن هایی که اتاقک رشد جنین یا تهیگاه کوچکی دارند برای زایمان مناسب نبوده و نمی توان از آن برای پرواربندی استفاده کرد. به عبارت دیگر بره متولد شده از این دام ها، بسیار کوچک بوده و نمی توان از آن ها برای تولید شیر و محصولات دیگر استفاده کرد.

فک پایین در گوسفندان باعث می شود تا گوسفندان نتوانند خوب چرا کنند، بنابراین تغذیه درستی خواهند داشت. دام های مسن معمولا دارای دندان های از هم باز شده یا شکسته می باشند. علائمی نظیر: سستی در بدن و پلک، کم رنگ شدن و یا زرد شدن پوست، نشانه ای از وجود بیماری های انگلی در بدن دام می باشد. توجه کنید گوسفندان سالم دارای پلک های صورتی رنگ هستند. توجه کنید از گله ای که دام های آن مشابه نیستند یا به عبارتی رنگشان باهم متفاوت است نباید دام خرید، زیرا این گونه دام ها از یک نژاد نخواهند بود. دام ها ممکن است در نواحی چون:پشم و مو، پستان یا گوش، دارای شپش باشند. این گونه دام ها قظعا به انگل های خارجی مبتلا شده اند.

گوسفندانی که پوستی سفت دارند را نخرید. توجه کنید گوسفندانی که بالغ اند ولی شیردهی نداشته اند، سینه هایشان در زیر شکمشان قرار دارد، ولی آن هایی که شیرهی بالایی دارند دارای سینه های آویزان، نرم و کمی بزرگ اند.

در هنگام خرید میش باید آن هایی را دنبه کوتاه و سبک داشته اند را بخرید،زیرا بهترین دام جهت پرواربندی می باشند.شما باید هنگام خرید دام مورد نظر از مواد و تجهیزات سالم برایبررسی سلامت انتخاب نمایید. در حین پرواربندی و فروش دام ها حتما از لباس مخصوص،ماسکچکمه انتخاب استفاده کنید.

روش های مختلف پرورش بز و گوسفند محلی

 1. پرورش بز و گوسفند محلی به روش چرای مرتعی (عشایری)
  این روش پرورش در جاهایی انجام می گیرد که مراتع وسیعی وجود دارد. عشایر ایران با این روش بز و گوسفند محلی را پرورش می دهند. در این روش پرورش بز و گوسفند محلی به طور کامل به مرتع وابسته است. متاسفانه تعداد دام بیشتر ازظرفیت مرتع می باشد هر ساله وضعیت مراتع کشور بدتر می شود. اگر تعداد دام کاهش پیدا نکند درچند سال اخیر آینده بیشتر مراتع کشور از بین خواهد رفت.
  بره های نر باید به موقع از مراتع خارج و در واحدهای پرواربندی پروار شوند تا هم فشار بر روی مراتع کاهش یابد و نیز تولید گوشت افزایش پیدا کند.
 2. آموزش پرورش گوسفند

 3. پرورش بز و گوسفند محلی به روش چرای روستایی
  این روش توسط دامدارانی که دام های خود را در روستا نگهداری می کنند و به مرتع و دسترسی دارند انجام میشود. در این روش گله توسط چوبان به مراتع برده می شود و شب هنگام به جایگاه داخل روستا بر می گردد. در مناطقی که دسترسی به مراتع کوهستانی دارند دامداران دامهای خود را در فصل بهار به مراتع کوهستانی میبرند و در فصل سرما دامها را در جایگاه خود در روستا نگهداری می کند.
 4. پرورش بز و گوسفند محلی به روش چرای مزرعه ای
  در این روش پرورش بز و گوسفند محلی از ته چرغلات و زمین هایی که کشت در آنها انجام نمیشود و دارای پوشش گیاهی نسبتا مناسبی می باشند تغذیه می کنند. این روش در بیشتر روستاها که به مراتع وسیع دسترسی ندارند و در حوالی روستا زمین های کشاورزی زیادی وجود دارد معمول می باشد.
 5. پرورش بز و گوسفند محلی به روش پروار بندی در جایگاه
  پرواربندی گوسفند و بره یکی از بهترین و مهمترین روشهای تولید گوشت در تمام دنیا از جمله ایران است. پرواربندی عبارت است از مدیریت و تغذیه ی مناسب دام ها جهت به دست آوردن حداکثر اضافه وزن در یک مدت معین با حداقل هزینه و به کسی که به این کار مشغول است پرواربند گفته میشود.

شرایط عمومی و مناسب محل نگهداری دام

 • بهتر است که محل دام از ساختمان های مسکونی فاصل داشته باشد باید به فاصله ای باشد که خودتان اذیت نشوید.
 • سعی کنید بهترین محل را برای ساخت دامداری انتخاب کنید که فضای باز زیادی داشته باشد.
 • دامداری باید طوری مقاوم باشد که در برابر ورزش باد خراب نشود.
 • کف جایگاه باید مقاوم و غیر قابل نفوذ باشد.
 • توجه به اینکه بتوانید ساختمان دام را با استانداردها بسازید و آغل را طوری بسازید که میکروب ها و آلودگی ها به راحتی وارد آغل نشود و گوسفندان بیمار نشوند.
 • کف آغل می تواند خاکی باشد اما بهترین گزینه این است که کف آغل باید سیمانی باشد که بتوانید حتی آغل را ضدعفونی کنید.
  البته سقف آغل هم می تواند سیمانی باشد و هم می تواند از چوب ساخته شود اما باید سقف آغل طوری ساخته شود که در هنگام وزش باد خراب نشود.

آموزش پرورش گوسفند

آخور گوسفند

آخور به محلی گفته می شود که گوسفندان بتوانند در آن علوفه و دام خود را بخورند. آخور می تواند به صورت ثابت از کاهگل یا حتی از سیمان ساخته شود اما ساخت با سیمان بهترین گزینه است زیرا می تواند بعدا آنرا به خوبی تمیز کرد.

تغذیه دام

برای تغذیه دام میتوانید از: یونجه, کاه غنی سازی شده و کنستانتره های مناسب و… استفاده کنید.
از نخود بعنوان جایگزین کنجاله سویا و ذرت استفاده کنید، مسلما به دلیل اینکه کشور ایران حاوی مقدار زیادی نخود است و حتی صادرات انجام می شود و درصد بالایی از نخود نسبت به کنجاله سویا و ذرت در بازار وجود دارد می توان در جیره غذایی دام ها بخصوص گوسفند از نخود استفاده کرد.

آبخوری گوسفند

آبشخور یا آب خوری گوسفند مکانی است که بعضا با سیمان ساخته می شود و حتی ممکن است از آهن سفید ساخته شود اما باید توجه کنید که هنگام ساخت آبشخور گوسفند محلی برای خالی کردن کامل آب بگذارید زیرا در طولانی مدت اگر آبشخور تمیز نشود محل وجود باکتریها و میکروب ها میشود.

با توجه به ساخت محل نگهداری گوسفند باید بتوانید با تامین مواد غذایی و علوفه مناسب بزها گوسفندان را به خوبی پرورش دهید تا بتوانید بهره وری خوبی داشته باشید.

استرس و بیماریها در بز و گوسفند محلی

 • تخلیه کود در فراهم کردن شرایط مناسب برای پرورش گوسفند و بز و جلوگیری از بیماری خیلی ضروری است.
 • روش های درمان اضطراب و افسردگی گوسفندان را یاد بگیرید.
 • بیماری های شایع و روش درمان و داروهای لازم را بدانید. مثل بیماری بیماری تب برفکی, انواع انگل ها, بیماری آنتروتوکسمی و…

کسب درآمد از فرآورده های بز و گوسفند محلی

 • انسان از شیر, گوشت, مو, کرک, پوست و روده بز و گوسفند محلی و حتی شاخ بز هم استفاده می کند.
 • از پوست این دام ها در صنعت چرم سازی استفاده میشود و از پشم آنها در تولید نخ و پارچه و از روده آن هم به عنوان روکش سوسیس و کالباس (که در ایران بسیاد نادر است) استفاده میکنند.
 • و گوشت و جگر و کله پاچه آن هم که مصرف خوراکی دارد. در کل از تمامی قسمت های گوسفند و بز میتوانید پول کسب کنید.
 • از شیر آنها فرآورده های دیگری مثل: ماست, پنیر, کره, روغن زرد, دوغ و… به دست می آید که میتوانید از فروش آنها درآمد کسب کنید و حتی برای استفاده شخصی خود هم استفاده کنید.

انواع فرآورده های لبنی شیر بز و گوسفند محلی

این فراورده‌ها می‌تواند به صورت سنتی یا صنعتی که فرایندهای پاستوریزه شدن و هموژنیزه شدن را می‌گذراند تولید شود.

 • سرشیر، چربی بسته شده شیر پس از جوشاندن شیر در روی آن که مزه ای خوشایند دارد.
 • خامه، چربی شیر است که از سرشیر گرفته می‌شود یا در روش صنعتی مستقیم از شیر خام گرفته می‌شود.
 • کره، چربی شیر است که از هم زدن خامه حاصل می‌شود.
 • پنیر، از راه مایه زدن به شیر یا افزودن سرکه که شیر را دَلَمه می‌کند فراهم می‌کنند. سپس این بخش دلمه شده را که جامد آبکی است از آب پنیر جدا کرده و درون پارچه ای زیر فشار می‌گذارند تا آبش در رود. گفتنی ست روش‌های زیادی برای درست کردن پنیر هست و پنیر انواع بسیار زیادی دارد.
 • ماست، از راه افزودن باکتری‌های استرپتوکوک و لاکتوباسیل یا همان مایه که شیر را تخمیر می‌کند حاصل می‌شود.
 • کشک، از جوشاندن دوغ و صاف کردن و خشک کردن آب آن بدست می‌آید.
 • تَرف یا سُج یا قره قروت، خوردنی ای ترش مزه که از جوشاندن آب صاف شده کشک و خشکاندن آن بدست می‌آید.
 • مَسکه، کره ایکه از زدن ماست و جدا کردن دوغ بدست می‌آید، به آن کره دوغی هم می‌گویند.
 • دوغ، به دو شیوه بدست می‌آید: ۱ آمیختن آب و ماست؛ ۲ زدن ماست و جدا کردن دوغ از مسکه (کره دوغی) که این دوغ ترش تر است.
 • پینو، نوعی کشک است.
 • لور، پنیر دلمه شده سفت نشده‌است که مزه ای شیرین دارد.
 • آروشه، خوردنی خوشمزه که از سودن پنیر تازه در روی دیگ آتش که به روغن می‌نشیند و افزودن آرد بدست می‌آید.
 • دورده یا دووِه، باقیمانده ترش و شور مزه کره ای که داغ شده و روغنش جدا شده‌است.
 • روغن زرد یا کرمانشاهی، روغن خالص کره که از جوشاندن کره یا مسکه بدست می‌آید.
 • شکر پنیر، شیرینی ای که از آمیختن آب پنیر و شکر و پختن آن فراهم می‌شود.
 • بستنی، خامه ایست که به آرامی یخ بسته‌است. گاه قدری ثعلب نیز بدان می‌افزایند.
 • شیر غنی‌شده، شیری است که با تبخیر، آب آن به کار رفته و قوام گرفته‌است؛ معمولاً به آن شکر هم می‌افزایند.
 • شیر خشک، با پراندن آب شیر به صورت صنعتی به دست می‌آید.
 • خامه ترش، خامه ایست که به وسیله باکتری تخمیر و ترشیده‌است.
 • کفیر، نوشابه ای خوشمزه شبیه به دوغ که از افزودن دانه‌های کفیر یا همان مایه کفیر به شیر و تخمیر شیر فراهم می‌شود.
 • خامه مخصوص قنادی که از ترکیب خامه طبیعی به همراه شیر کره و یا روغن به دست می آید.

فرآورده های بز و گوسفند چیزی است که نیاز روزانه مردم است و همیشه بازار و سوددهی خود را دارد.

امتیاز کاربران: 3 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x