ایده هاایده های دام و طیور

آموزش کامل پرورش زالو در خانه

سفارش طرح توجیهی

آموزش کامل پرورش زالو در خانه

با توجه به با اهمیت شدن پرورش زالوی طبی در چندین سال اخیر در ایران و دنیا، پرورش زالو علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است و دلیل این جذابیت بازگشت سرمایه بسیار مناسب و بازار فروش بکر زالو میباشد. تکثیر و پرورش زالو یکی از فعالیت هایی است که در منازل مسکونی قابل انجام است و این امر علاوه بر ایجاد اشتغال، کمک بسزایی در ایجاد درآمد برای خانوارها دارد و توسعه این صنعت را رونق می بخشد.

در روش پرورش لارو زالو به صورت خانگی می توان با سرمایه کم، درآمد بسیار مناسبی را در مدت شش ماه بدست آورد. به فرض مثال با یک سرمایه کم و یک فضای کوچک به راحتی می‌توان با قراردادن وسایلی همچون یخچال و ظروف پلاستیکی و غیره و مقداری لارو در ماههای خرداد و تیر (پایین‌ترین قیمت خود را به علت وفور صید در طبیعت دارا میباشند) و فروش آن در ماه های آبان، آذر و دی با قیمت نرمال به سود مناسبی دست پیدا کرد که نسبت به سرمایه‌گذاری و وقت قرار داده شده توجیه بسیار مناسبی را دارا می‌باشد.

برای تهیه ی لارو زالو حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید . لاروها در حکم سرمایه ی شما هستند پس باید در تهیه ی آن ها دقت کنید . مانند هرچیز دیگری ، زالوها نیز گونه های مختلفی دارند اعم از سمی ، غیربهداشتی ، پزشکی و طبی و… شما برای کار خود به گونه ی پزشکی و طبی نیاز دارید بعد از بزرگ شدن لاروها ، زالوهایتان را می توانید مراکز حجامت بفروشید.

در روش خانگی به راحتی می‌توان در گل همراه زالو، زالو را در یخچال در دمای ۷ درجه سانتیگراد بیش از یک ماه نگهداری نمود بدون اینکه هیچ‌گونه آسیبی به زالو و قدرت مکندگی آنها وارد گردد. البته شایان ذکر است پس از گذشت مدت زمان یک ماه حتماً گل تعویض گردد زیرا زالو به خاطر پوست‌اندازی که دارند به نوعی از خود لعاب پس می‌زنند که باعث از بین رفتن شرایط مناسب نگهداری زالو در آن بستر می‌گردد. هم چنین رطوبت گل در گونی نخی که در آن گزارده می‌شود باید به نحوی باشد که آب از گونی چکه ننماید و همچنین گونی خشک نباشد.

روش پرورش زالو در خانه

چنانچه در یخچال در بطری نگهداری شود و بستر نگهداری آب باشد، بهتر است هر ۴ روز یک بار آب بطری تعویض گردد و ابعاد بطری بستگی به اندازه و تعداد زالو دارد مثلاً برای ۱۰۰۰ عدد لارو زالو می‌توان بطری ۵ لیتری در نظر گرفت (لارو هر ۵ لیتر ۱۰۰۰ عدد، بچه زالو هر ۵ لیتر ۲۵۰ عدد، متوسط طبی هر ۵ لیتر ۱۰۰ عدد، زالو مولد هر ۵ لیتر ۵۰ عدد) ولی در این صورت هر ۲ روز یکبار باید آب بطری را تعویض نمود. اگر بخواهید تولید کننده لارو باشید باید از شکل خانگی بیرون آمده و محیطی صنعتی یا نیمه صنعتی را فراهم کنید.

در ازای مبلغی که به عنوان سرمایه در نظر می گیرید ، حدودا دو برابر سود دریافت خواهید کرد ؛ یعنی ۲۰ میلیون برابر با ۴۰ میلیون خواهد بود .سودناشی از این کار بابت زحمت شما است ، حتما می پرسید کدام زحمت ! در کار پرورش شما باید روزی دو بار زالوها را چک کنید ؛

زندگی زالوها به صورت گروهی است. بنابراین اگر کوچکترین بیماری ای بگیرند دست کم ۱۰۰۰ زالو درگیر می شوند و ۱۰۰۰ زالو ضرر می کنید . شاید در نگاه اول روزی دو بار سرکشی ساده به نظر بیاید اما در عمل خواهید دید که اینگونه نیست. برای آنکه زحمت شش ماهه شما در پرورش لارو ها به درستی نتیجه دهد بهتر است از تجربیات افرادی که این مسیر را طی کرده اند استفاده کنید .

پاسخ به برخی سوالات متداول

 1. چه میزان سرمایه گذاری برای کار پرورش زالو نیاز هست؟
  برای یک کار کوچک (حتی خانگی) حداقل پانزده میلیون تومان سرمایه نیاز هست تا توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشد.
 2. کار پرورش زالو چه میزان سوداوری دارد؟
  برای کار پرورش (خرید لارو زالو و بزرگ کردن آن) حدودا در بازه زمانی ۶ الی ۸ ماهه ۵۰ -۶۰ درصد سوددهی خالص دارد و برای کار تکثیر با زالوی مولد در ۱۴ ماه حدود ۱۰۰-۱۵۰ درصد سوددهی دارد.
 3. بهترین زمان برای شروع کار پرورش و تکثیر زالو چه زمانی است؟
  بهترین زمان برای شروع کار پرورش، نیمه اول سال و نهایتا تا آخر مهر ماه بهترین زمان برای شروع تکثیر (بصورت مصنوعی) شش ماه دوم سال می باشد. البته می توان تکثیر بصورت طبیعی در نیمه اول سال هم انجام داد.
 4. کار پرورش زالو به چه میزان فضا نیاز دارد؟
  کار پرورش و تکثیر زالو حداقل ۲۰ متر مربع فضای بسته و مسقف شبیه به یک اتاق ساختمان یا زیر زمین نیاز دارد هر چه محیط تمیزتر و بهداشتی تر باشد کیفیت کار بالاتر می رود. البته بهترین متراژ برای کار ۴۰ مترمربع به بالا می باشد.
 5. برای کار پرورش زالو روزانه چه میزان وقت باید گذاشت؟
  روزانه دو ساعت زمان نیاز هست که این زمان صرف تعویض آب و نظارت و نوشتن گزارش کار می شود.
 6. کار پرورش و تکثیر زالو با روش آبی انجام می شود یا با گل؟
  کار پرورش زالو با آب انجام می شود.
  کار تکثیر زالو به روش طبیعی که فقط در ۴ ماه اول سال امکان پذیر است با روش گل و جزیره سازی انجام می شود.
  کار تکثیر زالو به روش مصنوعی، با تجمیع هر دو روش یعنی روش آبی و روش گل انجام می شود.
 7. فروش زالو چگونه است؟
  آمار دقیقی از میزان مصرف زالو در کشور موجود نیست ولی آنچه که ما در بازار زالو مشاهده می کنیم نشانگر این است که در اکثر ماه های سال با کمبود زالو مواجه هستیم بنابراین فروش زالو کار سختی نیست و شما می توانید با کمی بازاریابی زالوی خود را بفروشید.
 8. خریداران زالو چه کسانی هستند؟
  دو گروه زالو خریداری می کنند، پزشکان طب سنتی و شرکت هایی که بصورت عمده خرید می کنند.شما می توانید زالو را بصورت خرد به پزشکان طب سنتی و بصورت عمده به این شرکت ها بفروش برسانید.
 9. پرورش زالو در چه مناطقی از کشور قابل انجام است؟
  چون پرورش زالو در محیط سربسته انجام می شود و دمای داخل محیط با وسایل سرمایشی و گرمایشی همیشه کنترل می شود بنابراین در تمام مناطق کشور قابل اجرا می باشد.
 10. آیا می توان در محیط باز کار کرد؟
  کار پرورش زالو فقط در شمال کشور به روش روباز امکان پذیر است.

امتیاز کاربران: 1.48 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
0
()
x
0
بستن
بستن