سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های کشاورزی

طرح توجیهی برای فعالیت در بخش کشاورزی چه اهمیتی دارد؟

شما بدون در دست داشتن فرمان اتومبیل نمی توانید آن را برانید، پس بدون داشتن طرح توجیهی نیز قادر به گرداندن یک مزرعه نیستید.
اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی تا جاییست که بدون آن کشاورز یا مزرعه دار استراتژی روشن و هدفمندی از نحوه مدیریت کسب و کار خود ندارد. در واقع نیروی انسانی هر کسب و کاری تنها با در دست داشتن یک طرح توجیهی کامل است که می توانند سازنده و متمرکز عمل کنند.

در ادامه به شرح مهم ترین دلایلی که برای شما اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی را روشن می کند، می پردازیم:

طرح توجیهی برای فعالیت در بخش کشاورزی

داشتن هدف و برنامه

از لحظه تصمیم گیری برای راه اندازی یک کسب و کار در حوزه کشاورزی و یا انتخاب یک زمین برای تأسیس مزرعه، داشتن یک برنامه مشخص و هدفمند امری ضروری است.

در واقع شما با داشتن یک طرح توجیهی درست و اصولی، مسیر پیش روی خود را به خوبی می شناسید و برای طی کردن آن، رسیدن به اهدافتان و کسب موفقیت در آن برنامه ریزی کرده اید.

پیش بینی ریسک ها و جلوگیری از ورشکستگی

فعالیت های کشاورزی به دلیل حساسیت زیادی که نسبت به دگرگونی های طبیعی دارند، در دسته کسب و کارهای پر مخاطره قرار می گیرند.

طرح توجیهی در واقع همه ریسک های موجود در عرصه کشاورزی و مزرعه داری مانند؛ شرایط نامطلوب آب و هوایی، کم-آبی و خشکسالی، شیوع غیرمنتظره آفت و بیماری های گیاهی، حمله حشرات و پرندگان به محصولات کشاورزی، رویش مخرب علف های هرز، عدم حاصلخیزی زمین کشاورزی، نبود ثبات در درآمد مزرعه داری و نوسان شدید قیمت در محصولات کشاورزی را پیش بینی کرده و در صورت امکان راه حلی برای مقابله با آنان مطرح می کند.

جذب سرمایه گذار و شرکای تجاری

اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی در بحث جذب سرمایه گذار و شرکای تجاری نیز قابل درک است. داشتن یک طرح توجیهی قوی به بانک ها و دیگر سرمایه گذاران نشان می دهد، که در کسب و کار کشاورزی خود جدی هستید و برای انجام آن برنامه و هدف دارید.

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، فعالیت های حوزه کشاورزی دارای حساسیت بالایی هستند و جذب سرمایه گذار شاید یکی از دشوارترین مراحل راه اندازی کسب و کار در این زمینه باشد.

اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی در بحث جذب سرمایه گذار

همچنین بازار رقابت در این عرصه به شدت داغ است، چرا که محصولات آن نیاز روزانه مصرف کننده گان است و همین موضوع جمعیت زیای را به سمت آن کشانده است.

بنابراین شما در جذب سرمایه گذار و جلب نظر بانک ها برای اختصاص وام های بانکی و تسهیلات به کسب و کارتان با چالش-های زیادی روبرو هستید. خبر خوب اینکه شما با داشتن یک طرح توجیهی که بتواند صاحبان اعتبار را به سرمایه گذاری در کسب و کار کشاورزی شما تشویق کند، این مرحله دشوار را از سر می گذرانید.

حساسیت زمان و برنامه زمان بندی شده

یکی دیگر از مواردی که اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی را اثبات می کند این است، که در آن یک برنامه زمان بندی شده برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد.

این موضوع برای فعالیت های کشاورزی که تا حد زیادی تحت تأثیر زمان بندی های سالانه و فصلی هستند، اهمیت زیادی دارد.
در واقع چنانچه به موضوع زمان توجه کافی نشود، محصولات کشاورزی دچار آسیب هایی زیادی چون سرمازدگی و یا فساد شده و بار سنگین ورشکستگی را بر گردن شما می گذارند.

اهمیت طرح توجیهی در حساسیت زمان و برنامه زمان بندی شده

ارزیابی مالی و تحلیل اقتصادی

یکی از بخش های مهمی که باید در طرح توجیهی فعالیت های کشاورزی عنوان و موشکافی شود، ارزیابی و تحلیل امور مالی است.

در واقع یک برنامه مالی دقیق و حساب شده می تواند زمینه ساز بهره وری اقتصادی، رشد و توسعه بخش تولیدی، سوآوری مالی و بالا رفتن بازده اقتصادی شود. بهترین زمان برای انجام این برنامه ریزی مالی در شروع کار و بهترین جا برای مطرح کردن آن، طرح توجیهی است

ارزیابی فنی و تجهیزات

همانطور که می دانید راه اندازی کسب و کاری در زمینه کشاورزی و مزرعه داری نیازمند تجهیزات، ماشین آلات و ابزارهای متنوعی است. اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی در اینجا نیز ثابت می شود؛ چرا که در یک طرح توجیهی کامل فهرستی از کلیه ملزومات فنی کسب و کار کشاورزی عنوان شده و بودجه خرید هر کدام نیز در آن لحاظ می شود.

البته ارزیابی فنی به بحث تجهیزات محدود نمی شود، موضوعاتی نظیر شرایط زمین کشاورزی و مزرعه مورد نظر از نظر مکان جغرافیایی، حاصلخیزی و کیفیت خاک و شرایط آب و هوایی نیز جزء موارد بررسی شده در طرح توجیهی هستند؛ که در شروع کار دید کاملی از آنچه که پیش رو دارید به شما می دهند.

ارزیابی مالی و تحلیل اقتصادی در طرح توجیهی کشاورزی

بررسی بازار عرضه و تقاضا

محصولات کشاورزی جزء نیازهای روزانه مردم همه دنیا هستند و همواره بازار فروش خوبی دارند. البته این موضوع باعث نمی شود که شما فهرست کاملی از محصولات خود و روش بازاریابی و فروش آن در طرح توجیهی نداشته باشید.

پس یکی دیگر از دلایل اهمیت طرح توجیهی برای کشاورزی این است که در آن شما به همکاران احتمالی و همه کسانی که به نوعی مخاطب طرح شما هستند، نشان می دهید که قصد وارد کردن چه محصولاتی را به بازار دارید و برای فروش آنها چه برنامه ای مد نظر گرفته اید.

کمک بگیرید

فراموش نکنید که راه اندازی کسب و کار در حوزه کشاورزی به دانش کافی و تجربه عملی بالایی نیاز دارد و مستلزم کسب آگاهی نسبت به کم و کیف این عرصه و پیش بینی ریسک های آن است. وبسایت «ایـ توجیهی» به آدرس www.etojihi.com با ارائه اطلاعات گسترده ای که در زمینه کشاورزی، طرح توجیهی، مزرعه داری و سرمایه گذاری در این بخش دارد؛ می تواند در این مسیر چالش برانگیز به شما کمک کند.

برای ارسال درخواست نگارش طرح از فرم سفارش طرح توجیهی استفاده کنید تا کارشناسان ما سریعا با شما تماس بگیرند.

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی