ایده هاایده های کشاورزی

آشنایی با ایده کشت هل یکی از ادویه های گرانقیمت

هل (معرفی این گیاه در ویکی پدیا) یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی و ادویه ای است. در کتاب های قدیمی سانسکریت این گیاه به نام الا معرفی شده و خواص دارویی آن شرح داده شده است. از میوه های هل در صنایع غذایی، شیرینی سازی، نوشابه سازی و صنایع تولید نان استفاده می شود. در چای نیز عنوان طعم دهنده و ضد نفخ استفاده می شود.
در اکثر منابع علمی از این گیاه، به عنوان موادی ضد نفخ، طعم دهنده، تقویت کننده قلب و دستگاه گوارش یاد شده است.

این گیاه در حال حاضر در سطوح مختلفی در اکثر کشورهای واقع در شبه جزیره هند کشت می شود. بیش از ۶۰ درصد هل مورد نیاز جهان در کشورهای هند، گواتمالا، تانزانیا و سریلانکا تولید می شود.

خصوصیات گیاهشناسی درخت هل

هل گیاهی علفی، چندساله و همیشه سبز است. این گیاه متعلق به تیره زنجبیل می باشد. ارتفاع این گیاه متفاوت و بین ۲ تا ۲.۵ متر می باشد. اگرچه در برخی مناطق ارتفاع آن به چهار متر نیز می رسد.برگ های این گیاه طویل، نیزه ای شکل و به رنگ سبز تیره بوده و در ناحیه رگبرگ ها کم و بیش کرکدار است.

خصوصیات گیاهشناسی درخت هل

این درخت از سیستم ریشه ای نسبتاً قوی برخوردار است و شامل ریشه اصلی و ریزوم ها می باشد. از ریزوم ها، ساقه های متعدد رویشی و همچنین ساقه های گلدهنده به طول ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر منشعب می شوند. ساقه های گلدهنده دی ماه ظاهر شده و به طور مستقیم یا بعضاً به صورت خوابیده روی زمین قرار می گیرند. گل ها در این گیاه کوچک، دوجنسی و به رنگ سفید با سبز روشن است. این گل ها به تدریج از فروردین تا مرداد و حتی در برخی شرایط اقلیمی تا شهریور ماه ظاهر می شوند. طول گل ها ۳ تا ۴ و پهنای آن به ۱.۵ تا ۱.۷ سانتیمتر می رسد.


33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آشنایی با ایده کشت هل یکی از ادویه های گرانقیمت

میوه ها کپسول سه خانه ای، بیضی شکل و به رنگ زرد یا سبز روشن است. طول میوه تازه متفاوت است و به رقم و شرایط اقلیمی محل رویش بستگی داشته و بین ۱ تا ۵ سانتیمتر است.

هل تازه

طول میوه کاملاً رسیده در واریته ماژور بین ۲.۵ تا ۵ سانتیمتر و رنگ آن زرد تیره می باشد. هنگامی که خشک می شود رنگ آن قهوه ای تیره می گردد. این واریته مرغوب ترین نوع هل بوده و به هل صادراتی یا سیلانی معروف است.داخل هر میوه هل ۱۲ تا ۵۰ عدد دانه وجود دارد. رنگ دانه ها قهوه ای تیره و سطح آنها ناصاف، کم و بیش قلبی شکل و یا به شکل مثلث است. وزن هزاردانه ۲۲ تا ۲۳ گرم است.

شرایط محیطی مناسب پرورش هل

منشأ هل مناطق گرم و حاره ای گزارش شده است. از این رو این گیاه در طول رویش به نور کافی، آب فراوان و گرمای مناسب نیاز دارد. در اقلیم هایی که بارندگی سالانه آن بین ۱۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیمتر باشد می روید. بارندگی باید در طول رویش گیاه از پراکنش مناسبی برخوردار باشد.

این گیاه را می توان در ارتفاعات ۷۶۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا کشت کرد. کشت هل در ارتفاعات بالاتر (بیش از ۱۵۰۰ متر از سطح دریا) مناسب نبوده و سبب محدودیت در رشد گیاه می شود.

این درخت در طول رویش به وزش باد بسیار حساس است و کشت آن در مناطق بادخیز سبب کاهش شدید عملکرد محصول می شود. از این رو، کشت گیاه در این مناطق توصیه نمی شود مگر آنکه کشت در پناه بادشکن های مناسب صورت گیرد. هل خاک های سنگین رسی و لوم رسی را ترجیح می دهد. این گیاه به آب ایستایی بسیار حساس بوده و این عمل سبب کاهش محصول و گسترش بیماری های قارچی می شود.

مطالب پیشنهادی: محصولات کشاورزی پر سود

«پی اچ» مناسب خاک برای رشد و نمو گیاه هل بین ۴.۲ تا ۶.۸ می باشد.

آفات و بیماری ها

گیاهان در طول رویش ممکن است تحت تأثیر بیماری های قارچی، باکتریایی و یا ویروسی قرار گیرند. آفات نیز می توانند صدمات زیادی به محصول وارد کنند.

از مهمترین بیماری های درخت هل بیماری پوسیدگی کپسول است. عامل این بیماری گونه های مختلف قارچ فیتوفتورا و فوزاریوم می باشد. برگ های آلوده به این بیماری حالت آبگزیدگی پیدا کرده و این حالت از نوک و حاشیه برگ ها به سمت مرکز برگ توسعه یافته و به تدریج تمام برگ را آلوده می کند. محل آلوده خشک شده و در نهایت بافت های آلوده خرد می شوند. میوه های آلوده به این بیماری نیز به مرور قهوه ای شده و می پوسند. این میوه ها خیلی زود ریزش کرده و به اطراف پراکنده می شوند. رطوبت بالا و پایین بودن دمای خاک طی ماه های تیر تا شهریور سبب شیوع این بیماری می شود.

آفات و بیماری ها

 • از بیماری های دیگر هل، پوسیدگی ریزومی است. عامل این بیماری قارچ ریزوکتونیا سولانی است. در سطح برگ های آلوده به این بیماری، لکه های زرد کمرنگ مشاهده می شود. برگ های آلوده به شدت پژمرده شده و اندام های هوایی گیاهان آلوده نیز شکننده می گردند.
 • بوته میری نیز توسط قارچ های ریزوکتونیا سولانی و برخی گونه های پی تیوم ایجاد می شود. بوته های آلوده به این بیماری سبزخشک می شوند.
 • بیماری های ویروسی نیز مانند ویروس موزائیک هل می تواند صدمات زیادی به محصول وارد کند.
 • نماتدها از بیماری هایی هستند که هر ساله خسارات سنگینی به مزارع هل وارد می کنند. نماتدها سبب جلوگیری از رشد گیاه، کاهش ساقه دهی و باریک شدن برگ ها می شوند. همچنین در سطح زیرین برگ های گیاه آلوده به نماتدها، گال هایی مشاهده می شود. سایه بیش از حد، خاک مرطوب و هوای گرم در شیوع نماتدهای هل نقش عمده ای دارند.
 • تریپس درخت هل، کرم ساقه خوار و کپسول خوار، کرم ریشه، شته ها و کنه ها از آفاتی هستند که می توانند تولید و عملکرد محصول هل را به مخاطره اندازند.

استفاده از روش های به زراعی و همچنین سمپاشی مناسب و به موقع گیاهان نقش مهمی در کنترل آفات و بیماری های گیاه هل دارند.

نیازهای محیطی کشت و پرورش هل

آبیاری

نه تنها وجود رطوبت در خاک بلکه وجود رطوبت در هوای اطراف برگ ها نیز از جمله شرایط رشد بهینه آن است . البته آبیاری بیش از اندازه و نامناسب این گیاه می تواند منجر به سیاه شدن برگها بخصوص برگهای پایینی گیاه ، پوسیدگی ساقه‌ها و ریشه‌های گیاه و از بین رفتن آن شود. خشکی و کمیود رطوبت خاک نیز در ابتدا موجب سوختگی و خشکی حاشیه و نوک برگها و سپس قهوه‌ای شدن و چروکیدگی تمامی برگ می شود.

البته این حالت در اثر خشکی هوا نیز روی می‌دهد. به همین دلیل اولا زمانی باید این گیاه را آبیاری کرد که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده باشد و نه اینکه کاملا خشک شده باشد و دوما با عمل غبارپاشی نسبت به افزایش رطوبت هوای اطراف برگها اقدام کرد. البته برای افزایش رطوبت از روش زیرگلدانی حاوی قلوه سنگ و آب نیز می‌توان استفاده کرد.

مقدار اب مورد نیاز درخت

بدین صورت که یک زیرگلدانی را (که البته قطر آن حداقل 20٪ از قطر دهانه گلدان بیشتر است) ابتدا از قلوه سنگهای کوچک کاملا و تا لبه گلدان پر می کنیم.سپس تا نیمه ارتفاع دیواره زیرگلدانی آب می‌ریزیم و بعد گلدان حاوی گیاه را بر روی قلوه سنگ ها قرار می‌دهیم. آب موجود در زیرگلدانی به هیچ وجه نباید با کف گلدان در تماس باشد. آب موجود در زیرگلدانی به تدریج تبخیر شده و قسمتی از رطوبت مورد نیاز برگهای گیاه را فراهم می کند.

نور

مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب برای این گیاه مناسب است.حتی این گیاه در موطن خود در زیر درختان که سایه -آفتاب است رشد خوبی دارند و در معرض نور مستقیم آفتاب کشت نمی شوند.

وجود نور مستقیم بخصوص زمانی که هوا گرم است از دلایل سوختگی نوک و حاشیه برگها و همچنین پژمردگی و خشکیدگی آنها است. اگر نور کافی نباشد به تدریج فاصله برگها بر روی یک ساقه از هم بیشتر می شود، برگهای جدید ریزتر و رنگ پریده می‌شوند.

دما

درخت هل بهترین رشد را در دمای 24-22 و حداکثر 26 درجه سانتیگراد دارد. با بیشتر شدن گرمای هوا می‌بایست نه تنها رطوبت خاک را با دقت بیشتری تنظیم و فراهم کرد بلکه می‌بایست نسبت به تامین مناسب رطوبت هوا نیز اقدام کرد.

دمای رشد درخت هل

گرمای هوا و خشکی هوا از جمله دلایل عدم رشد مطلوب این گیاه است اما اگر بتوانیم رطوبت خاک و به خصوص هوا را فراهم کنیم این گیاه می‌تواند دما را تا حدود 35 درجه نیز تحمل کند .

از طرفی این گیاه دما را حداقل تا حدود 10 درجه تحمل می‌کند و قسمتهای زیرزمینی و داخل خاک از بین نمی‌روند اما در این دما و به دلیل سرمای هوا برگها حالتی افتاده پیدا می کنند و رشد گیاه نیز متوقف می شود.

بنابراین بهتر است که دمای هوای مکان نگهداری به زیر 15 درجه نزول نکند. توجه داشته باشید که با سردتر شدن هوا نیاز آبیاری این گیاه کاهش می یابد به نحوی که بهتر است اگر دما به حدود 10 درجه رسید نسبت به قطع آبیاری و یا آبیاری با فواصل زیاد و فقط در حدی که خاک کاملا خشک نشود اقدام کنیم. با این وجود چنین شرایطی به گیاه آسیب وارد می کند.

خاک

خاک مناسب کشت

خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و آب اضافی حاصل از عمل آبیاری را در خود نگه ندارد. در اینصورت و ماندگاری آب اضافی در محیط اطراف ریشه ها برگها بخصوص برگهای پایین گیاه به تدریج سیاه می شوند ، گیاه استحکام خود را از دست می دهد و در نهایت دچار پوسیدگی ریشه و ساقه می شود.

میتوان از مخلوط های خاک برگ +کوکوپیت +پرلایت و یا خاک برگ + خاک معمولی + 10٪شن (با ذرات حدود 2 میلیمتر) استفاه کرد. ته گلدان حتما باید منافذی برای خروج آب اضافه وجود داشته باشد و روی این منافذ را می بایست با چند تکه سفال شکسته قبل از کاشت گیاه پوشاند.

در طی فصل رشد و برای کوددهی این گیاه می‌توان از کودهایی همانند 10-5-10 (پتاسیم و نیتروژن برابر اما بیش از فسفر است ) و 10-5-5 (فسفر و نیتروژن برابر اما کمتر از پتاسیم هستند ) یا سایر فرمولهای مشابه با همین نسبتها استفاده کرد و کودهی را می توان هر 4 هفته یکبار انجام داد. البته در مورد گیاهان بالغ که به میوه دهی رسیده اند می توان فرمول هایی همانند 20-5-10 استفاده کرد که به میوه دهی گیاه نیز کمک شود.

همچنین با شروع فصل رشد می توان لایه ای به ضخامت حدود 5 سانیتمتر از خاک برگ بر روی سطح خاک پخش کرد تا در طی فصل رشد به تغذیه گیاه کمک شود .در ابتدای کاشت این گیاه، گلدانی که حداقل قطر دهانه آن حدود 40 سانتیمتر است مناسب است و بهتر است در هر گلدان فقط یک گیاه کاشت و نگهداری کرد زیرا در صورت تمایل به نگهداری دو گیاه درکنار هم و البته در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و رشد خوب گیاه ، باید بین هر دو گیاه حدود دو متر فاصله در نظر گرفته شود تا فضای کافی برای گستراندن سیستم ریشه و همچنین برگسار خود داشته باشند.

کوچک شدن گلدان گیاه یکی از دلایل عدم رشد و عدم شکل گیری برگ جدید است . بنابراین اگر مدتی است که گیاه شما رشدی نکرده و یا اینکه ریشه ها از منافذ زیرین گلدان بیرون آمده اند و یا در سطح خاک پدیدار شده اند بهتر است که نسبت به تعویض گلدان اقدام کنیم. بهترین زمان تعویض نیز اواخر زمستان و یا اوایل بهار است. گلدان جدید را می توان حدود 20٪ بزرگتر از گلدان قدیمی در نظر گرفت.

نحوه کاشت درخت هل

کاشت بذر این گیاه یکی از راه های روشهای تکثیر آن است. عمر بذرهای در داخل میوه‌ها حدود 2 سال است و اگر از بذرهای کهنه تر استفاده شود این بذرها جوانه نمی‌زنند. بذرها را می توان از داخل پوشش هل در آرود و مصرف کرد البته بذرهایی مناسب است که سبز و نارس نباشند و قهوه‌ای رنگ شده باشند. سبز بودن بذر نشانه نرسیده بودن آن است .

نحوه کشت

اگر هل تازه دارید (هل تازه پوششی نرم و آبدار دارد) آنها را در مکانی گرم و خشک قرار دهید تا پوشش آنها خشک شوند . سپس پوشش هل را باید شکست تا بتوان بذرها را آزاد کرد . اگر پوشش آن سفت است هل را بین دستمال کاغذی یا حوله قرار دهید و فشار دهید تا پوشش شکاف بردارد و بتوانید بذرها را آزاد کنید . خیساندن بذرها به مدت 24-12 ساعت در آب ولرم به جوانه زنی بهتر آنان کمک می کند.

از مخلوط خاک برگ + شن می توان برای کاشت بذرها استفاده کرد. مخلوط خاک را به خوبی آبیاری کنید سپس بذرها را بر روی سطح خاک قرار دهید و با پوششی نازک از خاک برگ نرم به ضخامت 0.3 میلیمتر بذرها را بپوشانید و با غبارپاشی سطح خاک را مجددا مرطوب کنید. برای اینکه خاک برگ نرم داشته باشیم می توانیم مقداری از خاک برگ را الک کنیم تا بافتی نرم و یکنواخت داشته باشد و از آن برای پوشاندن روی بذرها استفاده کنیم. تا زمان جوانه زنی بذرها می‌توان با همین عمل غبارپاشی نسبت به ابیاری سطح خاک اقدام کرد .

بذرهای هل آهسته و به کندی جوانه می زنند یعنی 4 الی 8 هفته جوانه زنی آنها می تواند طول بکشد بنابراین باید صبور باشیم و در طی این مدت می بایست سطح خاک را مرطوب نگه داشت اما مراقب باشید که سطح خاک خیس و گل آلود نشود. دمای مناسب جوانه زنی بذرها حدود 24 درجه است و در طی این مدت نباید اجازه ندهید که دما به زیر 15 درجه نزول کند . از زمان روییدن گیاه از بذر تا زمان بالغ شدن گیاه و تولید هل، حدود سه سال زمان مورد نیاز است.

از روی ساقه های زیرزمینی ساقه های هوایی (آنهایی که ما مشاهده می کنیم) تولید می شود و به بیرون از خاک رشد می کنند. بعد از مدتی رشد و نمو یک گیاه در یک گلدان و تراکم بیش از اندازه ریزوم ها و ساقه های هوایی گیاه می توان نسبت به تقسیم توده ریشه به همراه ریزومهای این گیاه اقدام کرد.

درخت هل

به منظور این کار می توان هنگام تعویض گلدان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار و زمانی که تمامی گیاه را از گلدان بیرون آورده ایم با کمک دست و یا در مواردی که ریشه ها بیش از اندازه به هم پیچیده هستند با کمک وسیله ای تیز همانند قیچی ، توده ریشه ها و ریزومها را از هم جدا و هر قسمت را در گلدانی جداگانه و مستقل کشت کرد.

روش های تکثیر گیاه هل

هل به دو صورت رویشی (تقسیم ریزوم ) و زایشی کاشت بذر در گلخانه تکثیر می یابد.

برای تکثیر رویشی توده های بزرگی از ریزوم را از گیاه در حال رشد گرفته (می برند) و آنها را از هم جدا و به توده های کوچک تر تبدیل می کنند. هر یک از توده ها باید دسته کم یک سال سن و یک جوانه داشته باشند و سپس آنها را در چاله های آماده شده می کارند. با تکثیر رویشی، گیاه سریعتر رشد می کند.

برای کاشت آن، ابتدا گودالی هایی در حدود 0.3 در 0.6 به ارتفاع 0.6 متر با فاصله 1.5 در 1.5 یا 3 در 3 متر بسته به نوع واریته حفر می کنند. سپس چاله ها را با مخلوطی از خاک سطحی و کمپست و کود گاو یک تا دو ماه پیش از شروع کاشت پر می کنند.

برای تولید در مقیاس زیاد از دانه استفاده می شود . برای این کار بذر های پر محصول و مرغوب را انتخاب می کنند و برای رسیده شدن و کامل شدن بذر ها ، کپسول های حاوی بذر را برای چند دقیقه در آب فرو می برند ، سپس دانه ها را با فشار کمی که به کپسول ها وارد می شود از داخل کپسول خارج می کنند. پوشش چسبناک دانه با شستن در آب سرد حذف می شود ، سپس بذر ها را بلا فاصله بعد از جوانه زنی می کارند. تاریخ کاشت بذر در ماه های شهریور و مهر یا آبان و آذر می باشد.

گلخانه هل

بهترین مکان برای کاشت بذر گلخانه ای با شیب ملایم و قابل دست رسی به آب می باشد . دانه ها به صورت خطی یا یکپارچه در فضای به ابعاد 1 در 6 متر و ارتفاع کرت دود 0.3 متر نسبت به زمین کناری آن کاشته می شوند .

میزان بذر مورد احتیاج برای این کار 10 گرم بر متر مربع می باشد. سپس روی آن را ابتدا با لایه نازک و تخت ماسه و سپس با کاه برنج می پوشانند. جوانه زدن دانه ها در مدت 30 روز و در نهایت 90 روز ادامه دارد. بعد از 6 ماه نهال های سبز شده از محیط کشت اولیه به محیط کشت ثانویه انتقال می یابد.

در محیط کشت ثانویه که نهال ها به مدت یک سال در آن باقی می مانند ، نهال ها با فاصله 0.3 متر از هم کاشته می شوند. بستر بذر باید به طور مکرر آبیاری شود و سایه بالای سر آن نیز تأمین گردد.کپسول ها را تا زمانی که تقریباً رسیده هستند برداشت می کنند یعنی قبل از این که رنگ آنها به زرد گرائیده شود.

آموزش کاشت،داشت و برداشت گیاهان دارویی

۲۰,۰۰۰ تومان

کتاب اول : 230 صفحه فایل pdf
کتاب دوم: 204 صفحه فایل Pdf
 حجم فایل اول: 9 مگابایت
 حجم فایل دوم: 8 مگابایت
لینک دانلود این فایل بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

سرفصل های کتاب آموزش کاشت،داشت و برداشت گیاهان دارویی

بخش اول : آماده سازی زمین گیاهان دارویی

 • فرق گیاه دارویی با گیاهان دیگر چیست؟
 • کلیاتی در مورد گیاهان دارویی
 • موقعیت گیاهان دارویی در کشور ایران
 • مواد گیاهی دارویی
 • تعریف گیاهان دارویی
 • ترکیبات گیاهان دارویی
 • گیاهان دارویی برحسب نوع کاربرد
 • اندام های قابل استفاده در گیاهان دارویی
 • انواع گیاهان دارویی بر اساس چرخه زندگی
 • ضرورت کشت گیاهان دارویی
 • محدودیت های استفاده از گیاهان دارویی خودرو
 • عوامل مؤثر و کلیدی در زمینه تصمیم گیری اولیه جهت کشت گیاهان دارویی
 • عوامل محیطی مؤثر بر رشد و مواد مؤثره گیاهان دارویی
 • نگهداری وحفاظت از گیاه دارویی
 • انتخاب زمین مناسب
 • عوامل آلودگی خاک
 • پاک سازی زمین
 • از بین بردن عوارض زمین
 • اصلاح خاک وکود دهی
 • خصوصیات فیزیکی خاک
 • خصوصیات شیمیایی خاک
 • تعریف انواع کود
 • مقدار مصرف کودهای شیمیایی
 • خاک ورزی
 • عمق شخم
 • نهرکن ها
 • شیارکش ها
 • مرزکش ها
 • شکل دهی زمین
 • ایجاد جوی و پشته
 • کرت بندی

بخش دوم : تکثیر به روش خوابانیدن

 • انتخاب پایه مناسب
 • انواع روش خوابانیدن
 • محیط رشد گیاهان

بخش سوم: تکثیر با قلمه

 • اهمیت و ضرورت تکثیر گیاهان دارویی
 • ازدیاد غیرجنسی (رویشی) گیاهان دارویی
 • ضرورت تکثیر با قلمه
 • عوامل مؤثر در ریشه زایی قلمه
 • سن، نوع بافت قلمه و زمان قلمه گرفتن
 • مرحله رشد گیاه
 • عوامل بیرونی یا محیطی
 • نحوه گزینش قلمه از گیاهان مادری
 • انواع قلمه ها
 • قلمه گیری
 • مرحله درجه بندی سر شاخه ها
 • جایگاه نگهداری سرشاخه و قلمه گیری
 • مرحله رتبه بندی قلمه ها
 • مرحله تیمار کردن قلمه ها
 • مرحله انتقال قلمه به داخل بستر
 • آماده سازی بستر قلمه
 • بستر مناسب برای کاشت قلمه
 • مراقبت از قلمه های در حال ریشه زایی
 • آماده کردن قلمه برای کاشت
 • کاشت گل محمدی به روش قلمه زدن
 • تکثیر گل محمدی
 • مراقبت و نگه داری گل محمدی
 • برداشت گل محمدی

بخش چهارم: تکثیر گیاهان دارویی با پا جوش

 • کشت گیاه آلوئه ورا
 • گیاه شناسی آلوئه ورا
 • کاربرد و خواص آلوئه ورا
 • نیازهای اکولوژیکی آلوئه ورا
 • آماده سازی خاک آلوئه ورا
 • مراقبت و نگه داری آلوئه ورا
 • برداشت محصول آلوئه ورا
 • جدا کردن پاجوش از گیاه مادری آلوئه ورا
 • تکثیر کاکتوس

بخش پنجم: تکثیر گیاهان دارویی با غده، ریزوم و پیاز

 • ازدیاد به وسیله اندام های رویشی
 • انواع پیاز
 • دو گروه ریزوم ها
 • تعیین زمان رسیده بودن پیاز،ریزوم و غده
 • تشخیص زمان رسیده بودن پیاز و سیر
 • تشخیص زمان رسیدن غده های سیب زمینی
 • آماده کردن پیاز، ریزوم و غده
 • آماده سازی بستر کاشت غده، ریزوم و پیاز
 • تهیه بستر کشت سیر
 • کاشت سیر
 • مواد و عناصر غذایی مورد نیاز کشت سیر
 • آماده نمودن زمین زعفران
 • کشت و کار زعفران
 • موارد مصرف وکاربرد زعفران
 • نیازهای اکولوژیکی زعفران
 • مراقبت و نگه داری زعفران
 • برداشت گل های زعفران
 • آماده سازی خاک برای کاشت زنجبیل
 • جابه جایی پیازها
 • کاشت سیب زمینی ترشی
 • کاشت زنجبیل
 • مراقبت و نگه داری زنجبیل
 • برداشت زنجبیل
 • کاشت زنجبیل در گلدان

بخش ششم: تکثیر گیاهان دارویی با بذر

 • بذر
 • خصوصیات و نشانه های بذر خوب برای کاشت
 • کاشت گیاهان دارویی با کمک بذر
 • آماده سازی زمین اصلی و کاشت
 • خرید و تهیه بذرگیاهان دارویی
 • خلوص فیزیکی بذر
 • اندازۀ بذر
 • رشد درون زمینی و برون زمینی
 • قوه نامیه بذر
 • محاسبه سرعت جوانه زنی بذر
 • ضدعفونی کردن بذر
 • رکود و خواب بذر
 • بذر پاش ها
 • خطی کارها
 • غده کارها
 • ماشین نشاء کار
 • خصوصیات نشاء خوب جهت انتقال به زمین اصلی
 • روش انتقال نشاءها
 • روش های کاشت بذرگیاهان دارویی از نظر پخش بذر
 • روش کاشت از نظر رطوبت لازم برای جوانه زنی
 • دیم کاری در گیاهان دارویی

بخش هفتم: گلخانه

 • تکثیر و نگهداری گیاهان دارویی در محیط های سرپوشیده
 • پوشش های گلخانه
 • تأسیسات باغبانی
 • خزانه هوای آزاد
 • تونل پلاستیکی
 • مزایای پرورش گیاهان در گلخانه
 • انواع گلخانه ها
 • نکات مهم در احداث گلخانه
 • ساخت گلخانه خانگی
 • بسترهای کشت در گلخانه
 • ضد عفونی کردن بستر های کشت خاکی
 • سیستم های کشت بدون خاک
 • کنترل شرایط محیطی گلخانه
 • آبیاری درگلخانه
 • تهویه در گلخانه

بخش هشتم: برداشت بذر گیاهان دارویی

 • اهمیت و ضرورت بذر گیری از گیاهان دارویی
 • زمان بذر گیری از گیاهان دارویی
 • روش های برداشت بذر در گیاهان داروی ی
 • خرمن کوبی و جداسازی
 • مراحل بوجاری کردن بذور
 • مهم ترین ماشین های بوجاری بذر
 • خشک کردن بذر
 • بسته بندی و انبار
 • عوامل مؤثر بر انبارداری بذرها
 • انواع انبارهای بذر

بخش نهم: برداشت گیاهان دارویی

 • زمان برداشت گیاهان دارویی
 • تعیین اندام قابل برداشت
 • زمان مناسب برای برداشت اندام های مختلف گیاهان دارویی
 • شیوه های برداشت گیاهان دارویی
 • برداشت گیاه دارویی آویشن
 • آماده نمودن گیاهان دارویی قبل از خشک کردن
 • تمیز
 • شست وشو
 • عملیات قبل از خشک کردن
 • هدف از خشک کردن گیاهان دارویی
 • انواع رطوبت موجود در گیاهان دارویی از نظر پیوندهای شیمیایی عبارت اند از
 • مراحل خشک کردن گیاهان دارویی
 • جدا سازی و درجه بندی گیاهان دارویی
 • بسته بندی گیاهان دارویی خشک شده
 • انبار کردن گیاهان دارویی

گیاهان مورد بحث (کتاب دوم204 صفحه PDF)

 • بادرشبو ( Dragon head)
 • زنیان ( Ammi)
 • اسطوخودوس (Lavander)
 • اِسفرزه ( Flea seed)
 • آنیسون (Anise)
 • بابونه ( Chamomile)
 • بادرنجبویه ( Balm)
 • باریجه ( Galbanum)
 • بومادران (Yarrow)
 • تاتوره (Jimson weed)
 • ترخون ( Tarragon)
 • خاکشیر ( Herb Sophia)
 • خردل ( Mustard)
 • رازیانه ( Fennel)
 • زعفران ( Saffron)
 • زیره سبز ( Cumin)
 • زیره سیاه ( Caraway seed)
 • سداب ( Rue)
 • سنبل الطیب ( Valerian)
 • شاهدانه (Hemp)
 • شوید (Dill)
 • شیرین بیان (Licorice)
 • قدومه ( Alyssum)
 • کاسنی ( Cichory)
 • کرچک (Ricin)
 • گشنیز ( Coriander)
 • گل گاوزبان ( Borago)
 • گلپر (Marjoram)
 • گلرنگ ( Safflower)
 • مرزنگوش ( Marjoline)
 • مرزه (Summer savory)
 • مریم گلی ( Sage)
 • نعناع ( Mint)
 • بلادونا (Belladona)
 • جین سینگ ( Ginseng)
 • رازک ( Hops plant)
دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest

امتیاز کاربران: 3.7 ( 4 رای)
سفارش طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x