سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

تولید میلگردهای شیشه ای، یک سرمایه گذاری به روز و سودآور

طرح توجیهی تولید تیرآهن و میلگردهای کامپوزیت

محصول این طرح تولید تولید تیرآهن و میلگردهای کامپوزیت است . میلگردهای کامپوزیت از نظر شکل ظاهری مشابه میلگردهای متداول هستند ولی به جای فولاد از الیاف شیشه با مقاومت بسیار بالا نسبت به فولاد به همراه یک نوع رزین پلیمری ساخته شده اند. میلگردهای کامپوزیت FRP به عنوان جایگزینی مناسب برای میلگردهای فولادی در بسیاری از سازه های بتنی می باشد.

سابقه مصالح کامپوزیت

آشناترین مثال برای کامپوزیت، دیوار کاه گلی است. در گذشته بشر کاه و گل را با هم ترکیب کرد و ماده‌ای ساخت که از لحاظ خواص فیزیکی با هر دو آن‌ها متفاوت بود. این ترکیب، ترکیبی است فیزیکی و این مواد با هم آلیاژ نشده‌اند بلکه در کنار هم قرار گرفته‌اند. بشر اولیه به این ماده دسترسی پیدا کرد؛ چیزی که امروز آن را به نام کامپوزیت یا مواد مهندسی شده می‌شناسیم و در واقع، ترکیبی است از مواد مختلف در سه زیر شاخه پایه پلیمر،‌ پایه سرامیک و پایه فلزی.
تولید میلگرد شیشه ای
در پایه پلیمر به جای گل از رزین استفاده می‌شود که پلاستیک است. پلاستیک زنگ نمی‌زند، سبک است، به راحتی شکل می‌گیرد،‌ ریخته‌ گری می‌شود، می‌توان آن را ذوب کرد و قابل بازیافت می‌باشد. ولی یکی از معایب آن عدم استحکام آن است. بنابراین برای استحکام بخشیدن به آن ترکیب دیگری مورد نیاز است. به جای کاه از نوعی الیاف مثل الیاف شیشه یا همان فایبرگلاس استفاده می‌شود.

البته کلمه فایبرگلاس که به کامپوزیت اطلاق می‌شود، ‌اصطلاحی غلط است، زیرا الیاف شیشه تنها یکی از الیافی است که در این ترکیب مورد استفاده قرار می‌گیرد. الیاف کربن، کولار و پلی‌پروپیلن نیز در این صنعت کاربرد دارند. در نهایت تمام این الیاف با یک رزین ترکیب می‌شوند.

موارد استفاده کامپوزیت‌ها

مواد کامپوزیت در سه رده تکنولوژی در صنعت مصرف دارند. در رده‌های پایین در ساختن وان حمام و وسایل بهداشتی، وسایل بازی در پارک‌ها، دکه‌های گل فروشی و غیره به کار می‌روند. در رده متوسط در صنعت خودرو، انتقال آب و نفت و نیرو و … مورد استفاده قرار می‌گیرند و در رده تکنولوژی بالا در صنایع هوا و فضا مورد مصرف دارند.

مطالب پیشنهادی: دانلود طرح توجیهی رایگان تولید میلگرد از ضایعات

همچنین مواد کامپوزیت عمدتاً در ساختمان کاربرد وسیعی دارند. این مواد به صورت لوازم بهداشتی داخل ساختمان مثل وان، دستشویی، در و پنجره و … برای جلوگیری از انتقال حرارت کار گذاشته می‌شوند. مواد کامپوزیت ترک نمی‌خورند و در مقابل ضربه و خوردگی و خمش مقاومند.

در حالت دیگر این مواد در سازه ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بطوری که می‌توان از آن‌ها به جای تیرآهن یا میل‌گرد داخل بتن استفاده کرد. تقویت خارجی و داخلی سازه‌های بتنی هم اکنون یک تجارت بسیار مهم در جهان امروز است.
طرح توجیهی تولید میلگرد شیشه ای

پروفیل‌ های کامپوزیتی FRP

پروفیل‌ های FRP به روش پالتروژن ساخته می‌شوند. در این روش دسته‌ای از الیاف، پس از آغشته شدن با رزین پس از عبور از یک قالب در کنار هم قرار گرفته و یک پروفیل دارای مقطع ثابت را بوجود می‌آورند. از عمده‌ترین مزایای روش پالتروژن چند منظوره بودن آن و کاربردهای گوناگون آن در صنایع مختلف است. به عبارتی صرفاً با تغییر قالب دستگاه می‌توان علاوه بر محصولاتی که در صنعت کاربرد دارد، همانند پروفیل‌ها، محصولات گوناگون دیگری در حوزه‌های مختلف ازجمله تسمه‌های ماشین نساجی، ریل‌ها، محافظ اتوبان‌ها، چارچوب پنجره‌ها و درها، تیرهای با مقطع I شکل، نبشی‌ها و غیره تولید نمود. عمر محصولات پالتروژنی بسیار بالاست و سرعت تولید یک محصول پالتروژنی نیز نسبتاً زیاد است.

محصولات کامپوزيتي پايه پليمر از رزین های سخت تقویت شده با الیاف شیشه و به نحوی طراحی و ساخته می شوند که یکپارچگی سازه ای آن‌ها با انواع فولادی و آلومینیمی رقابت می کند؛ با این تفاوت که مشکلات خوردگی، سنگینی وزن و هدایت الکتریکی آنها را ندارند.
.

نقاط قوت نسبت به رقبا

این محصولات در مقایسه با فولاد یا آلومینیوم، دارای نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی هستند درحالی که یکپارچگی سازه ای مشابهی با آن‌ها دارند. پروفیل های کامپوزیتی پالترود شده که در این سیستم ها به کارگرفته می‌شوند دارای وزن مخصوصی حدود یک چهارم فولاد و یک سوم آلومینیوم هستند که این امر حمل و نقل و برپا کردن آن‌ها را تسهیل می‌کند. برخلاف فولاد زنگ نزن این قطعات را می‌توان در محل و با وسایل دستی برید و سوراخ کرد.

از نظر جغرافيايي حاشيه جنوبي و شمالي ايران داراي شرايط اقليمي خورنده است که فلزاتي همچون آهن و فولاد را به سرعت مي‌پوشاند. براي مبارزه با اين مشکل، راه‌حل‌هاي مختلفي وجود دارد. مي‌توان از فولادهاي ضد زنگ که بسيار گران‌قيمت هستند استفاده نمود و يا آنکه پروفيل‌ آهني را با روش‌هاي متداول محافظت الکتروشيميايي کنيم. به‌کارگيري پوشش‌هاي ضد زنگ مانند رنگ‌هاي اپوکسي نيز از ديگر راه‌حل‌هاي متداول است.

اما هر کدام از راه‌حل‌هاي فوق هزينه‌بر و زمان‌گير و گاه بسيار دشوار يا غيرممکن هستند. اگر اين قبيل هزينه‌هاي تعمير و نگهداري و عمر کوتاه پروفيل‌هاي آهني را در ملاحظات اقتصادي لحاظ کنيم، خواهيم ديد که استفاده از آهن ارزان ‌قيمت چندان هم به‌صرفه‌تر از آرماتورها و پروفيل‌هاي کامپوزيتي نمي‌باشد.
طرح توجیهی میلگرد شیشه ای

بررسی بازار و رقبا

کشور ما نیاز بسیار گسترده‌ای به استفاده از کامپوزیت ها در قالب پروفیل‌ های کامپوزیتی دارد. هم اکنون بسیاری از سازه‌های بنا شده در محیط‌های خورنده مناطق مختلف کشور همچون پلهای دریاچه ارومیه و یا ساختمان‌های جنوب کشور دچار معضل خوردگی هستند که استفاده از کامپوزیتها می تواند پاسخگوی مشکل این قبیل سازه‌ها باشد.

بزرگترین سهم بازار مصرف مواد مرکب (کامپوزیت) در اختیار صنعت ساختمان است. در این میان پروفیل های کامپوزیتی به میزان وسیعی در ساختمان سازی بویژه احداث بناهای ساحلی و یا سازه‌های مستقر شده در شرایط اقلیمی خورنده کاربرد یافته اند. گسترش تکنولوژی ساخت این پروفیل ها می‌تواند علاوه بر مرتفع ساختن نیاز صنعت ساختمان، راه گشای تولید انواع محصولات در صنایع دیگر همچون وسایل ورزشی، خودرو و غیره باشد.

هم اکنون بعضی از صنایع الکتریکی و شرکت‌های نفتی مصرف کننده پروفیل‌ های کامپوزیتی هستند با این وجود می‌توان ادعا کرد که رقم مصرف فعلی در برابر پتانسیل پنهانی که بازار ایران برای مصرف این محصولات دارد بسیار ناچیز است. این پنهان بودن ریشه در دو عامل بی اطلاعی و بی اعتمادی نسبت به فناوری‌های جدید دارد. حتی اگر هزینه های تعمیر و نگهداری آهن و کامپوزیت را بررسی کنیم در می یابیم که در دراز مدت استفاده از پروفیل های پالتروژن به صرفه تر است اما به علت بی اطلاعی و بی اعتمادی تاکنون این پروفیل‌ ها به این بازار راه نیافته اند.

مثال دیگر سازه های بنا شده در مناطق خورنده است. این سازه‌ها بعضاً در کمتر از 5 سال دچار خوردگی مخرب می‌شوند. در این مورد استفاده از پروفیل های کامپوزیتی راهکاری اقتصادی و مناسب است اما به علت بی اطلاعی سازندگان و نبودن این محصولات در کشور تاکنون در ساخت سازه ها از این مواد استفاده نشده است.

بازارهای متعدد دیگری همچون تجهیزات خطوط انتقال نیرو یا مصارف کشاورزی نیز وجود دارند که مصارف خوبی برای پروفیل های پالتروژن محسوب می شوند.

مزایای اجرای طرح

امروزه استفاده از مصالح و موادی که در ساخت تجهیزات موجب افزایش کارآیی و طول عمر تجهیز شوند و جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی باشند، با توجه به محدودیت منابع و معادن یک اولویت به شمار می‌آید. مقاومت در برابر عوامل خورنده محیطی و زنگ‌زدگی، عدم نیاز به سیستم حفاظتی و اندازه‌گیری دوره‌ای و احیاء آن، کاهش خطرات ناشی از برق‌گرفتگی در اثر اتصال بدنه، کاهش قابل ملاحظه وزن، سهولت در حمل و نصب و بهره‌برداری و تنوع در مصالح اولیه با در نظر گرفتن محدودیت منابع و معادن از جمله مزایای اصلی این طرح می‌باشد.

امتیاز کاربران: 3.97 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی