ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید پوشال کولر

سفارش طرح توجیهی

معرفی پوشال کولر

محصول مورد بررسی این طرح پوشال کولر یا اصطلاحا پشم چوب می باشد که جهت استفاده در بدنه کولرهای آبی برای حفظ رطوبت لازم در هنگام عبور هوا از میان آنها و پایین آوردن دمای هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

بطور کلی یکی از اجزائی که در ساخت کولر مورد استفاده قرار می گیرد و نقش بسزایی در تکمیل و بالا بردن راندمان سرمازائی کولر دارد پوشال کولر نامیده می شود. پوشال عبارت است از رشته های کوتاه و بلندی که توسط ماشین پوشال سازی تولید گردیده است و در بسته بندی هایی متشکل از توریهای نایلونی مخصوص قرار گرفته است.

پوشال چوبی به دلیل قدرت بالای جذب آب شاید بهترین ماده ای باشد که برای بالا بردن راندمان در کولر مورد استفاده قرار می گیرد. چوب به دلیل متخلخل بودن و داشتن ساختمان فیبری می تواند آب را به خوبی در خود نگهداری نماید و در اثر حرکت باد تولید شده توسط پره های متصل به الکترو موتور موجب ایجاد خنکی بیشتر می گردد.

اندازه رشته های چوب مورد استفاده در پوشال متفاوت می باشد و عرض آنها 1 تا 2 میلیمتر و ضخامت آنها نباید بیشتر از 2 میلیمتر باشد. در حال حاضر کارخانجات کولرسازی کولرهایی با ابعاد مختلف تولید می نمایند که نام و سایز پوشال مورد استفاده در این کولر ها در جدول زیر ارائه شده است.

نوع کولر ابعاد بسته بندی پوشال (cm2)
3500 60×70
4000 70×80
4500 70×82
6500 80×90
7000 90×100

وزن هر بسته پوشال کولر 3 عددی، تقریبا 3 کیلوگرم و وزن هر عدد پوشال در داخل این بسته بندی یک کیلوگرم می باشد که پس از قرار گرفتن در توریهای مخصوص با منگنه یا نخ دوخت دوطرف این بسته بندی، دوخته می شود. چوب مورد استفاده در این محصول دارای خواص فیزیکی خاص ومتخلخل بوده و انعطاف بیشتری نسبت به چوبهای دیگر دارد.

از اینرو بهترین چوب جهت تولید پوشال کولر چوب سپیدار و تیره بید بوده که می توانند در منافذ خود آب را به بهترین نحو نگهداری نمایند، از دیگر مزایای این گونه چوب ها راحتی کار با آنهاست به طوریکه دستگاه های مورد مصرف جهت تولید به دلیل نرم و سبک بودن این نوع چوب دارای کمترین استهلاک و هزینه نگهداری می باشند. توری مورد استفاده در این محصول وظیفه نگداری پوشالها در یک مقطع مشخص را دارد که از نخ نایلونی شماره 100 بافته می شود.

موارد مصرف و کاربرد پوشال کولر

عمده ترین موارد کاربرد پوشال کولر همانگونه که از نام آن مشخص می باشد در کولرهای آبی می باشد و کولر آبی به وسیله ای اطلاق می شود که توسط حرکت پره های متصل به الکترو موتور و عبور هوا از قسمت های بدنه کولر که از پوشال مرطوب پوشیده شده است، موجب ایجاد هوای خنک گردیده و این جریان هوا از طریق کانال هائی که معمولا در ساختمان نصب می شود به قسمت های مختلف ساختمان هدایت می گردد.معمولا ُپوشال های تولید شده توسط کارخانجات پوشال سازی در بسته بندی های متفاوتی ارائه می گردد که با توجه به موارد کاربرد آنها جهت سایزهای مختلف کولرهای آبی مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی کالاهای جایگزین پوشال کولر

در بخش بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول ذکر این نکته ضروریست که در حال حاضر همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد دستگاههای تهویه مطبوع و کولرهای گازی می توانند به عنوان کالاهای جایگزین مطرح شوند لیکن هزینه سرمایه گذاری اولیه بسیار بالا به نسبت کولرهای آبی و نیز هزینه نگهداری بالا باعث می شود که این محصولات بیشتر در بخش های اداری و نیز برجها مورد استفاده قرار گیرند و هنوز کولرهای آبی به دلیل هزینه کم راه اندازی وهمچنین هزینه نگهداری بسیار پایین در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند.

اخیرا کولرهای سلولوزی نیز به بازار مصرف این محصولات اضافه شده اند که عملکرد آنها نیز تقریبا شبیه به کولرهای آبی موجود می باشد و لیکن هنوز نتوانسته اند بازار مناسبی را بدست آورند. دلیل بررسی خود کولر به جای پوشال کولر در این بخش اینست که عمده مصرف این محصول در این وسیله انجام می گیرد لذا بررسی اثرات وسائل سرمازای مشابه به عنوان کالای جایگزین بسیار با اهمیت است.

در مورد خود پوشال نیز ذکر این نکته حائز اهمیت است که پوشال یا پشم چوب صرفا به عنوان محصولی جهت کولرهای آبی به کار گرفته نمی شود بلکه از این محصول در بسته بندی و حفظ قطعات ظریف و شکستنی و همچنین در قسمتی از صادرات محصولات باغی نیز استفاده می شود که مقدار مصرف آن اگر بیشتر از کولر آبی نباشد مطمئنا کمتر نیز نخواهد بود لذا در این بخش یونولیت ها و نیز خرده کاغذهای ضایعاتی نیز میتوانند به عنوان کالاهای جایگزین پوشال محسوب گردند که موضوع بحث گزارش حاضر نمی باشد.

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده پوشال کولر

در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته از کولر آبی به ندرت استفاده می شود زیرا کولرهای گازی و نیز سیستم های تهویه مطبوع توانسته اند جایگذین مناسبی برای کولر آبی در بازار این کشورها باشند لیکن این وسیله به دلیل نیاز به حجم سرمایه گذاری اولیه کم و نیز مصرف برق بسیار پایین در مقایسه با سایر سیستمهای سرمایشی، مصرف آنها هنوز در کشورهای توسعه نیافته از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد لذا عمده کشورهای تولید کننده این محصول کشورهای توسعه نیافته و یا در حال توسعه هستند.

سازندگان ماشین آلات تولید پوشال کولر

مهمترین ماشین آلات مورد استفاده در این طرح عبارتند از اره فلکه، دستگاه پوشال ساز و همچنین یک دستگاه پرس جهت فشرده سازی پوشالهای تولیدی خروجی از دستگاه پوشال ساز برای انتقال به سالن بسته بندی که هر سه دستگاه فوق الذکر دارای تولید کنندگان داخلی بوده و به راحتی قابلیت تهیه از منابع داخلی را دارند از طرفی با توجه به اهمیت دستگاه پوشال ساز در این قسمت به اختصار به توضیح نحوه تهیه آن می پردازیم.

عمده تولیدکنندگان دستگاه پوشال ساز کشورهای آلمان، فرانسه و چین هستند که صاحب تکنولوژی مناسب جهت تولید این دستگاه می باشند لیکن بنابر ادعای تولید کنندگان داخلی این محصول، در حال حاضر شرکت های ایرانی تولیدکننده دستگاه های پوشال ساز با توجه به استفاده از تیغه های خارجی و نیز سابقه طولانی در تهیه این وسیله از توانایی کافی جهت تولید و ارائه دستگاه پوشال ساز با کیفیت و قیمت مناسب و قابل رقابت با نمونه های خارجی خود برخوردار هستند.از این رو درجدول ذیل مشخصات واحدهای تولید کننده دستگاه پوشال ساز ارائه گردیده است.

تولید کنندگان دستگاه پوشال ساز
نام واحد محل واحد
ماشین سازی ارسطو تهران
شجاعت تهران
صنعتی ریاحی تهران

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید پوشال کولر

در حال حاضر در ایران و سایر کشورها از دو روش جهت تولید پوشال کولر استفاده می شود. در روش اول پوشال کولر در چند مرحله تولید می شود به این شکل که ابتدا چوب توسط اره یا پرس در چند مرحله به صورت ورقه هایی به ضخامت کمتر از یک میلیمتر تبدیل می شود سپس این ورقه ها به صورت عرضی برش داده می شود و تبدیل به پوشال می گردد. در روش یک مرحله ای ابتدا چوب سپیدار و یا چوبهایی از خانواده تیره بید توسط اره به قطعات 50 سانتیمتری برش داده شده و گردبینه های (چوب آماده برای کار) لازم را تولید می نمایند.

قطر چوبهای خریداری شده نبایستی کمتر از 15 و بیشتر از 40 سانتیمتر باشد، زیرا چوبهای کمتر از 15 سانتیمتر دارای ضایعات زیاد بوده و چوبهای بیشتر از 40 سانتیمتر دارای الیاف خشن بوده و از کیفیت پوشال میکاهد. چوبهای بریده شده سپس به انبار چوب منتقل و با توجه به ظرفیت دستگاه و تعداد کارگران به خط تولید منتقل و توسط کارگران پوست کنی گردیده و پس از آن در محفظه مخصوص دستگاه پوشال ساز افقی قرار داده می شود.

با حرکت افقی رفت و برگشتی، چوب توسط تیغه های دستگاه به شکل پوشال در می آید. بدین ترتیب که توسط تیغه ها ضمن انجام برش افقی کمتر از یک میلیمتر برشهای عمودی 1-2 میلیمتری نیز زده شده و گردبینه به توده پشم چوب تبدیل گشته و پوشال بوجود می آید. دستگاه های پوشال ساز به گونه ای ساخته شده اند که می توانند همراه با یکدیگر 4 تا 6 عدد گردبینه را تبدیل به پوشال نمایند.

تیغه های دستگاه پوشال ساز قابل تنظیم بوده و در صورت نیاز می توان ابعاد عرضی و ضخامتی نوارهای ساخته شده را تغییر داد. آن گاه به منظور سهولت در امر نقل و انتقال آنها پوشال توسط دستگاه پرس کمی در هم فشرده شده، به صورت عدل خورده چوب درآمده به وسیله گاری های حمل و نقل داخل سالن به قسمت بسته بندی منتقل می گردد.

در این قسمت توری های بافته شده از نخ نایلون که در قسمت های قبلی راجع به آن صحبت شد در اندازه های معین بریده و روی میزهای بسته بندی پهن گردیده و روی آنها حدود یک کیلوگرم پوشال گذاشته می شود. در این مرحله بایستی سعی نمود پوشال مصرفی را با حرکت دست و لرزش های لازم مجددا به حالت اولیه برگرداند، بطوریکه قسمتی از فضاهای خالی که بوسیله پرس از بین رفته است به جای خود برگشته و پوشال به حال اولیه خود برگردانده شود آنگاه توری را آماده نموده و اطراف آن را بوسیله منگنه دوخته و عمل کنترل کیفیت انجام می شود در صورتیکه قطعات ساخته شده منطبق با نظر مصرف کننده بوده و اشکالی در آن مشاهده نشود هر سه عدد پوشال در یک کیسه نایلونی چهارلا قرار گرفته وبسته بندی میشوند و برای عرضه در بازار به انبار محصولات ساخته شده فرستاده می شود.

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید پوشال کولر

جهت تولید پوشال کولر در حال حاضر روش یک مرحله ای پیشنهاد می گردد. زیرا در این روش به دلیل کامل بودن روش تولید و جدا شدن الیاف ها از یکدیگر توده های نوار چوب ایجاد و به صورت پشم چوب در آمده و فضای خالی مورد نیاز جهت حفظ آب و نیز عبور بهتر هوا از لابه لای پوشال را ایجاد می کند در حالی که در روش نخست نوارهای تولید شده همگن نبوده و از نظر کیفی نیز دارای کیفیت مناسب نمی باشند. ضمنا در روش دو مرحله ای چوب دارای ضایعات بسیار زیاد بوده و راندمان تولید بسیار کاهش می یابد در حالی که در روش دوم یا روش یک مرحله ای ضایعات به نحو چشمگیری نسبت به روش اول کاهش می یابد.

میزان مواد اولیه عمده مورد نیاز و محل تامین

همانطور که اشاره گردید در ساخت پوشال کولر دو ماده اولیه اصلی چوب و توری نایلونی به کار برده شده و بقیه مواد برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. در این قسمت هر کدام از مواد به طور مجزا مورد توصیف قرار گرفته است.

 • چوب
  چوب به قطر 15-40 سانتی متر، یکی از مواد اصلی مورد مصرف است چوب لازم برای تهیه پوشال می بایستی دارای خلل و فرج بوده و نیز نرم باشد و بتوان در کوتاهترین زمان آنرا تهیه نمود. چوب درخت سپیدار یا صنوبر و چوب روسی مناسبترین ماده اولیه می باشند لیکن نظر به این که چوب روسی بسیار گران و نسبت به سایر چوب ها چندین برابر قیمت دارد، لذا تولید کنندگان از چوب سپیدار، کبوده و خانواده تیره بید استفاده می کنند.

  چوب های این خانواده نرم، با سختی 1/5 تا 0/2 ،مقاومت در مقابل کشش 200 تا 2600 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب را داشته و قابلیت انعطاف آنها بسیار زیاد بوده و براحتی شکسته نشده که این امر موجب طول عمر پوشال و استفاده بهتر از آن می گردد، رنگ این نوع چوب سفید و بدون گره می باشد. چوب تر را نمی توان بلافاصله پس از برش و انتقال به کارخانه مورد استفاده قرار داد بلکه می بایستی مدتی نگهداری نمود تا قدری از رطوبت آن کاسته گردیده و به صورت نمدار درآید.

  مقدار وزن کاسته شده در اثر از دست دادن رطوبت ، جزء ضایعات محسوب می شود. همچنین چوب مورد مصرف می بایستی توسط کارگران پوست کنی گردد که این نیز بخش دیگری از ضایعات می باشد از طرف دیگر گرچه خریداران چوب برای تولید پوشال دارای مهارت کافی در انتخاب مناسبترین چوب می باشند، لیکن به هر حال قسمت هایی نظیر سرشاخه های غیر مصرفی، خوردگیهای تنه درخت وغیره وجود دارد که نمی توان از آنها اجتناب نمود و جزء ضایعات چوب خریداری شده محسوب می گردد.

 • توری نایلونی
  قبلا تشریح گردید که پوشال تولیدی خود به تنهایی نمی تواند درون دریچه های کولر جای گرفته و از این جهت در توری های نایلونی بسته بندی شده تا هم بتواند براحتی در درون دیواره ها ایستادگی نموده و هم امکان عبور هوا و آب از میان آنها باشد که توری های مورد مصرف از نخ نایلون نمره 100 می باشد و در کارخانجات توری بافی ساخته شده است.
 • سوزن منگنه
  برای هر بسته بطور متوسط بیست عدد سوزن دوخت مورد نیاز است.
 • کیسه بسته بندی
  برای بسته بندی هر سه عدد پوشال مورد نیاز یک دستگاه کولر در یک بسته، نیاز به 208000 عدد کیسه از جنس پلی اتیلن در اندازه های 100×80 سانتی متر با احتساب 4 درصد ضایعات دارد.

امتیاز کاربران: 2.88 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی