ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید کورن فلکس

طرح توجیهی فرآوری ذرت(توليد كورن فلكس)

سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی تولید کورن فلکس

طرح مورد بررسی تحت عنوان کلی «فرآوری ذرت» می باشد. لازم به ذکر است کارخانه ای که به منظور تولید و فرآوری مشتقات ذرت احداث می گردد؛ می تواند قابلیت تولید روغن ذرت، گلیتون نشاسته، اکسید ذرت، خوراک دام و طیور، کنسرو و سایر مشتقات ذرت را داشته باشد. در طرح حاضر، به بررسی مطالعات پیش امکان سنجی کورن فلکس بعنوان یکی از محصولات بدست آمده از فرآوری ذرت پرداخته شده است. دلیل این انتخاب کشش بازار داخل که از میزان واردات آن مشخص است می باشد.

موارد مصرف و کاربرد کورن فلکس

این محصول به عنوان غذای مکمل کودکان، صبحانه یا عصرانه و معمولاًبه همراه شیر مصرف می شود. نحوه مصرف به این صورت است که مقداری از کورن فلکس را درون یک ظرف ریخته و روی آن مقداری شیر می ریزند و به صورت مخلوط مصرف می نمایند. علت این مسئله این است که ذرت تعدادی از پروتئین های ضروری برای بدن انسان را دارا نمی باشد که در شیر موجود است؛ بنابراین جهت تکمیل پروتئین های ضروری بدن، کورن فلکس را به همراه شیر مصرف می نمایند. علاوه بر این مسئله این محصول از نظر طعم اگر به همراه شیر مصرف شود؛ خوش خوراک تر وبهتر می باشد.

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

کورن فلکس عموماً به دو منظور استفاده میشود:

 1. به عنوان تنقلات
 2. به عنوان صبحانه و غذای وسط روز ؛ که هر کدام از این دو منظور دارای کالاهای قابل جانشین زیادی است؛ ولی اگر منظور از مصرف، استفاده از یک منبع غذایی گیاهی سرشار از ویتامین و پروتئین باشد؛ در بین غذاهای آماده و تنقلات، کورن فلکس بهترین غذای حاوی این مواد مغذی است و کالای مشابهی با این کیفیت یافت نمی شود.

اهمیت استراتژیکی کورن فلکس در دنیای امروز

با توجه به رشد روز افزون جمعیت و نیاز هر چه بیشتر به مواد غذایی، خصوصاً مواد غذایی که نیاز به آماده کردن ندارد؛ روز به روز متقاضی چنین کالاهایی افزایش می یابد. همچنین با توجه به این مسئله که کورن فلکس بیشتر به مصرف غذایی کودکان و نوجوانان می رسد و با عنایت به این موضوع که جمعیت کشور ایران را عموماً قشر جوان و کودکان تشکیل می دهند؛ مصرف این کالا تضمین شده است.
همچنین در کشور هایی که زمان یک پارامتر مهم در زندگی است؛ استفاده از چنین غذاهایی به عنوان صبحانه و یا غذای میان وعده رواج بسیار دارد و اکنون کورن فلکس نیز بدین منظور استفاده می گردد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده کورن فلکس

عمده تولید کنندگان «غذایی که از غلات تولید شده باشد و با شیر بعنوان صبحانه مصرف شود» در سال 2007 میلادی کشورهای اتبوپی، چاد، اتریش، تایلند و فرانسه می باشند. نمودار زیر، مقادیر تولید را در کشورهای مختلف در سال 2007 نشان می دهد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده کورن فلکس

کشورهای عمده وارد کننده ذرت نیز در سال 2005 در نمودار زیر نشان داده شده اند. همان طور که ملاحظه می شود؛ کشورهای تایلند، پرتغال، چین و اریتره، چهار کشور عمده وارد کننده این محصول در سال 2005 بوده اند.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده کورن فلکس

بررسی نیاز به محصول با الویت صادرات تا پایان برنامه چهارم

با توجه به استقرار کشورهای استقلال یافته شمال ایران می توان برنامه های توسعه کارخانه را با عنایت به بازار مصرف خارجی و صادرات نیز مد نظر قرار داد. محصول طرح حاضر در صورت دارا بودن کیفیت بالا و دارا بودن شرایط استاندار می تواند در بازار های اروپا نیز دارای مشتری باشد؛ چرا که با توجه به ارزان بودن نیروی انسانی در کشور می توان محصولی تولید کرد که از نظر کیفیت و قیمت، بازار اروپا را تغذیه نمایید .

بررسی تکنولوژی و روش های تولید و عرضه کورن فلکس در کشور

طراحی و احداث صنایع نیازمند شناخت مبانی تئوری و برخورداری از دیدگاه های تجربی و عملی متناسب با شرایط اقتصادی و فرهنگی حاکم و دانش فنی موجود جامعه به منظور نیل به اهداف تولید می باشد.
بررسی امکان احداث واحد از حیث نحوه تامین مواد اولیه، تعیین میزان سرمایه گذاری، تطابق تکنولوژی صنعت مورد نظر با میزان تخصص ها و مهارت های بالقوه و بالفعل موجود در کشور و … مطالعات هماهنگ و چند جانبه اقتصادی، فنی، اقلیمی و جغرافیایی را ایجاب می نماید. مطالعات فنی ایجاد صنایع، مجموعه ای از تحقیقات در خصوص ماهیت مواد و محصولات، شناخت فرآیندهای مختلف تولید و تکنولوژی های موجود و بررسی سیستم ها، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز می باشد. این بررسی ها در راستای نیل به هدف توسعه، تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی صورت می گیرد که با بهبود بافت فنی واحدهای جدید التاسیس در داخل کشور، پاسخگویی به نباز بازار و رقابت با سایر تولید کنندگان جهان را امکان پذیر می سازد.
در بررسی های فنی ابتدا روشهای مختلف تولید محصول مورد مطالعه قرار می گیرد و پس از بررسی های لازم مناسبترین تکنولوژی که با فرهنگ کاری و توانائی های بالقوه صنعت تناسب داشته باشد؛ انتخاب می گردد.
با انتخاب مناسبترین روش تولید هر محصول، می توان دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز را بر اساس فرآیند منتخب، انتخاب نمود.

ارائه روش های مختلف تولید کورن فلکس

با عنایت به این موضوع که ماده اولیه تهیه کورن فلکس صرفاً ذرت می باشد و فرآیند تولید فقط از یک روش تبعیت می کند؛ لذا روش تولید کورن فلکس فقط به یک صورت انجام می شود و روش های مختلفی برای آن متصور نیست. تنها تفاوتی که ممکن است در تهیه کورن فلکس وجود داشته باشد؛ تفاوت در نوع فرآیند و استفاده از دستگاه ه های با ظرفیت بالاتر یا پایین تر و درک کل تفاوت در سطح اتوماسیون می باشد.
روش کلی تولید کورن فلکس در کلیه کارخانجات تولید این محصول در دنیا یکسان و شامل مراحل زیر است :

فلو شیت تولید کورن فلکس
فلو شیت تولید کورن فلکس

فرآیند تولید کورن فلکس

تولید کورن فلکس شامل دو مرحله است:

 1. آماده سازی دانه های ذرت
 2. تبدیل دانه های ذرت به کورن فلکس

قبل از تشریح فرآیند تولید، لازم است نحوه ورود ماده اولیه اصلی کارخانه (ذرت) به داخل واحد تولیدی تشریح گردد. ذرت داخل گونی 50 کیلوگرمی خریداری می گردد و در انبار مخصوص ذرت نگهداری می شود. پس از آماده نمودن دانه ذرت که عبارت از بوجاری و پوست گیری و تبدیل به بلغور می باشد؛ بلغور آماده را داخل سیلوهای مخصوص این کار می ریزند تا برای مراحل بعد و تولید کورن فلکس آماده گردد.

آماده سازی دانه های ذرت و تهیه بلغور

 1. بوجاری
  دانه های ذرت در طی مراحل برداشت و دان کردن و حمل و نقل حاوی مقادیری ناخالصی از قبیل کاه و کلش و شن و دانه های بذور علف های هرز می باشد که قبل از مراحل تولید لازم است این مواد اضافی از دانه های ذرت جدا شوند. لذا از دستگاه بوجاری استفاده می شود. این دستگاه کاه و کلشن و ذرات شن و ماسه و سایر مواد اضافی را از دانه ذرت جدا کرده و ذرت خالص به دست می آید.
 2. رطوبت دهی
  در این مرحله ذرت های پاک شده، وارد یک مارپیچ می شوند که مجهز به نازل های بخار می باشد. پوسته دانه بر اثر جذب رطوبت نرم شده و آماده پوست گیری توسط دستگاه پوست گیر، می شود.
 3. پوست گیری و جوانه گیری
  دانه های مرطوب شده در این قسمت توسط دستگاه پوست گیر به آسانی پوست گیری شده و در قسمت دیگر دستگاه دانه ذرت به سه قسمت تقسیم شده و جوانه از آن جدا می شود و دانه ذرت به صورت بلغور در می آید
 4. خشک کردن
  بعد از دستگاه پوست گیر و جوانه گیر دستگاه خشک کردن قرار گرفته است. کار این دستگاه این است که رطوبت موجود در بلغور و مخلوط پوست و جوانه را می گیرد. هدف از گرفتن رطوبت، جدا سازی پوسته و جوانه و بلغور می باشد که در صورت وجود رطوبت، این موارد به هم می چسبد. لذا از دستگاه خشک کن استفاده می شود تا نیروی چسبندگی بین ذرات که بر اثر رطوبت به وجود آمده از بین برود و در مرحله بعد که دستگاه جدا کننده قرار گرفته، ذرات به آسانی از یکدیگر جدا می شوند. دستگاه خشک کن یک تونل مجهز به فن دمنده هوای داغ می باشد که رطوبت موجود در ذرات را جدا می نماید.
 5. جدا کردن پوست و دانه
  در دستگاه جدا کننده، دانه های ذرت از پوسته و جوانه همراه آن جدا می گردد دستگاه جدا کننده بر اساس جرم حجمی ذرات عمل کرده و هر کدام از ذرات دانه، پوسته، جوانه را از یک لوله خروجی خارج می نماید. در این قسمت بلغور خالص بدست آمده و آماده مراحل تولید کورن فلکس می باشد. ظرفیت این دستگاه 400 کیلو گرم در ساعت می باشد.
 6. تبدیل دانه های ذرت به کورن فلکس

  مراحل فوق الذکر مراحل آماده سازی ذرت می باشد که در سالن جداگانه انجام می شود و محصول نهایی این سالن در دو سیلو به ظرفیت هر کدام 10 تن ذخیره می گردد. بلغور ذخیره شده در سیلو به تدریج وارد سالن تولید کورن فلکس شده و مراحل تولید کورن فلکس را پشت سر می گذارد. در زیر ادامه خط تولید از سیلو به دستگاه های تولید کورن فلکس ذکر می گردد.

 7. پخت ذرت
  بلغور از داخل سیلو توسط بالابر وارد سالن تولید شده؛ ابتدا برروی یک الک اتوماتیک ریخته؛ ذرات ریز و غیرقابل استفاده آن جدا شده و بقیه داخل دیگ می ریزد. ظرفیت دیگ پخت 300 کیلو گرم بوده و حدود 280 گرم ذرت به علاوه مقداری مواد اضافی از قبیل شکر، قند انورت، عصاره مالت، گلیسرومونو استائارت که در یک مخزن جداگانه تهیه شده به ذرات اضافه می شود. دیگ پخت مجهز به 4 نازل بخار مستقیم را با دمای 125درجه سانتیگراد و فشار 1/5 بار به داخل ذرت ترزیق می کند.
  دیگ پخت چرخان بوده و ذرت ها در حال چرخیدن در تماس مستقیم بخار و حرارت قرار می گیرند. مدت زمان ماندن ذرت داخل دیگ بخار با توجه به واریته های مختلف آن متفاوت بوده و بین 130-70 دقیقه به طول می انجامد. پس از طی شدن مدت زمان لازم از دریچه دیگ پخت تخلیه شده و توسط یک تسمه نقاله به قسمت بعد روانه می گردد
 8. خشک کن بلغور پخته شده
  ذرت پخته شده وارد یک دستگاه خشک کن دوار می شود. این خشک کن مجهز به پرده های به همزن ذرت می باشد و همچنین مجهز به ونتیلاتور تخلیه هوا و رطوبت و دمنده هوای گرم می باشد. هوای گرم توسط یک مبدل حرارتی که توسط بخار گرم می شود؛ تامین می گردد. رطوبت ذرت در این قسمت از 32 %به 26 %تقلیل می یابد.
 9. سیلو کردن بلغور
  بلغورهای ذرت پس از رسیدن به رطوبت 26 %وارد یک سیلوی چهار قسمتی می شود که در آن جا حدود 20 ساعت می ماند. در طی این مدت واکنش های آنزیمی به روی دانه ها انجام شده و رطوبت تا عمق دانه به صورت یکنواخت در می آید. پس از سپری شدن مدت زمان 20 ساعت دانه ها به نقطه Ripening یا رسیدگی می رسد و آماده برای انجام مراحل بعدی می گردد.
 10. بخار دادن
  دانه های ذرت بلغور شده، پس از طی زمان 20 ساعت وارد یک لوله مجهز به یک مارپیچ می شوند که در آن بخار به صورت غیر مستقیم و مستقیم جریان دارد. هدف از انجام این مرحله آماده کردن دانه های بلغور ذرت برای مراحل بعدی می باشد. این عمل به منظور گرم کردن بدنه مارپیچ می باشد. دمای این مارپیچ حدود 50 سانتیگراد می باشد.
 11. تعدیل دما
  ذرت های خروجی از مارپیچ بخار وارد یک دستگاه به نام باند تعدیل دما یا tempering band می شود که شامل یک تسمه می باشد. این لوله مجهز به نازل های بخار برای تزریق مستقیم بخار برای گرم کرن بدنه مارپیچ می باشد. دمای این مارپیچ حدود 50 سانتیگراد می باشد.
 12. ورقه کردن ذرت
  پس از خروج tempering band ذرت ها توسط یک بالابر نورد دستگاه نوردیا Roller می گردد. در این دستگاه دانه های بلغور ذرت در اثر فشار وارده توسط دو غلطک به صورت مسطح درآمده و به شکل ورقه یا Flake در می آید. دستگاه نورد یا رولر شامل دو غلطک می باشد که دانه های بلغور در میان این غلطک قرار گرفته و تحت فشار به صورت ورقه در می آید. این دو غلطک به علت این که مرتباً در حال فشار آوردن بوده و دارای اصطکاک زیادی نیز می باشند و گرمای زیادی نیز تولید می نماید و این گرما برای تولید مضر می باشد. لذا دستگاه نورد مجهز به لوله کشی آب سرد می باشد که توسط پیلر دستگاه تامین می گردد. پس از خروج بلغور از دستگاه رولر دانه ها به صورت ورقه یا Flake در می آید.
 13. تست کردن
  آخرین مرحله تولید کورن فلکس، مرحله تست کردن می باشد که در آن ورقه های (Flake)تولید شده وارد دستگاه تست شده و در آنجا در حدود 360 درجه سانتیگراد حرارت می بیند. این دستگاه شامل یک استوانه چرخان می باشد که مرتباً در حال چرخیدن و هم زدن فلیکها می باشد. حرارت مورد نیاز دستگاه توسط سوختن گاز طبیعی تولید شده و فلیکها را به اصطلاح تست می کند. پس از طی شدن مرحله تست کورن فلکس های تولید شده از یک استوانه چرخان فلزی دیگر که به دستگاه Toster متصل است؛ بیرون می آید. در دهانه خروجی استوانه یک نازل تعبیه شده که مواد معطر و طعم دهنده را بر روی کورن فلکس ها اسپری می نماید. این مواد معطر عبارتند از اسانس موز یا نارگیل، شکر، نمک و عصاره مالت. همچنین یک پرمیکس ویتامین شامل 7 ویتامین نیز به این مخلوط اضافه می گردد. این مواد با آب مخلوط شده و روی کورن فلکس ها اسپری می گردد.
  پس از اضافه کردن محصول طعم دهنده – به علت این که رطوبت کورن فلکس بالا می رود – در مرحله بعدی وارد یک خشک کن می گردد.
 14. رطوبت گیری
  این خشک کن – همان طور که ذکر شد – برای رساندن رطوبت به مقدار مطلوب در کورن فلکس به کار برده می شود و عبارت است از یک خشک کن تونلی ساده که حرارت آن از طریق یک المنت برقی ایجاد شده و رطوبت محصول را در نهایت به 30% می رساند
 15. بسته بندی
  کورن فلکس های تولید شده توسط یک بالابر وارد دستگاه بسته بندی شده و در کیسه های پلاستیکی به حجم 250 و 500 گرم بسته بندی شده و آماده قرار گرفتن در قوطی می شوند. دستگاه بسته بندی مورد نظر از نوع اتوماتیک بوده و از این دستگاه دو عدد برای بسته بندی بسته های 250 گرمی و یک عدد برای بسته بندی بسته های 500 گرمی استفاده می گردد
 16. بسته بندی در قوطی
  کیسه های محتوای کورن فلکس در نهایت در کارتن هایی به ابعاد 50x32x24 و 50x50x38 بسته بندی شده و روانه انبار می شود. بسته بندی این مرحله توسط کارگر انجام شده و در انبار جهت خروج از کارخانه نگهداری می شود.

بررسی ایستگاه ها و شیوه های کنترل کیفیت

رشد و تکامل صنایع جهان تا حدود زیادی مرهون رقابت بین واحد های صنعتی می باشد. در این راستا هر واحد صنعتی با افزیش کیفیت محصولات خود، سعی در کسب سهم بیشتری از بازار دارد و این روند به مرور زمان باعث بهبود کیفیت محصولات و در نتیجه رشد کیفی جوامع صنعتی شده است. کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید، مطابق مشخصات فنی تعیین شده، برای محصول انجام می گیرد. این عملیات سبب می گردد تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب، از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده؛ قیمت تمام شده محصول کاهش یابد.

به طور کلی اهداف کنترل کیفیت را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • حفظ معیارهای تعیین شده
 • تشخیص و بهبود انحرافات در فرآیند تولید
 • تشخیص و بهبود محصولات خارج از معیار
 • ارزیابی کارایی افراد و واحدها

به عبارت دیگر می توان گفت کنترل کیفیت عبارتست از اطمینان از تهیه و تولید کالا و خدمات، بر طبق معیارهای تعیین شده و بازرسی به عنوان یکی از اجزاء جدایی ناپذیر کنترل کیفیت به منظور شناخت عیوب و تهیه اطلاعات مورد نیاز برای سیستم کنترل کیفی که در همه واحد های صنعتی انجام می گیرد.

مراحل بازرسی کلی با توجه به وضعیت هر صنعت به ترتیب ذیل می باشند:

 1. در مرحله تحویل مواد اولیه
 2. در مرحله آغاز تولید
 3. قبل از آغاز عملیات پر هزینه
 4. قبل از شروع عملیات غیر قابل بازگشت
 5. پیش از آغاز عملیاتی که سبب پوشیده شدن عیوب می گردد
 6. در مرحله پایانی کار

در این واحد با توجه به ویژگی های این صنعت، هر یک از مراحل ضروری کنترل ماده اولیه: ذرت های خریداری شده باید خشک، رسیده و بدون فضولات جوندگان و باقی مانده آثار حشرات باشد. همچنین کلیه مواد اولیه دیگر از جمله شکر، نمک، عصاره مالت و غیره باید دارای شرایط لازم – که توسط مسئول فنی واحد اعمال می شود – باشد.
کنترل کیفیت حین تولید: کنترل کیفیت حین تولید عموماً شامل کنترل دستگاه های خط تولید می باشد که در مورد هر دستگاه، کنترل، با توجه به محصول آن دستگاه انجام انجام می شود. به عنوان مثال کنترل رطوبت ذرت خروجی از مارپیچ بخار یا کنترل قند قند جذب شده بعد از خروج از دیگ و غیره؛ که این عمل توسط مسئول آزمایشگاه در مورد هر دستگاه انجام می گردد.
کنترل کیفیت محصول: کنترل کیفیت محصول نیز توسط کارشناس آزمایشگاه انجام می گیرد. این عمل در پایان خط تولید و در مورد مشخصات شیمیایی، فیزیکی و میکروبی انجام می شود. در مورد کنترل فیزیکی آزمایشاتی از این قبیل تعیین در صد رطوبت نهایی محصول، درصد رطوبت نهایی محصول و کنترل اندازه هر دانه کورن فلکس انجام می شود.

سازندگان ماشین آلات خط فرآوری ذرت و کورن فلکس

Jian Saibainu و Jian Darin معروف ترین سازندگان ماشین آلات خط فرآوری ذرت و کورن فلکس هستند که هر دو در کشور چین قرار دارند.

تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید کورن فلکس

همان طور که ذکر شد؛ فرآیند تولید کورن فلکس در دو بخش آماده سازی دانه های ذرت و تیدیل دانه های ذرت به کورن فلکس صورت می پذیرد که واحدهای تولیدی از این روش برای تولید کورن فلکس استفاده می کنند و روش دیگری برای تولید آن وجود ندارد.

معرفی دستگاه ها و تجهیزات خط تولید کورن فلکس

همانطور که قبلاً ذکر شد؛ دستگاه ها و تجهیزات خط تولید شامل دو مرحله است:
الف) آماده سازی ذرت
ب) تهیه کورن فلکس

آماده سازی ذرت شامل دستگاه ها و وسایل زیر است:

 1. دستگاه بوجاری
  دانه های غلات از جمله ذرت در طی مراحل برداشت و دانه کردن و حمل ونقل دارای مقادیر ناخالصی از جمله مقداری کاه و کلش و گاهی مقداری سنگ می باشند که قبل از مراحل تولید باید این ناخالصی ها جدا شود. برای این منظور از یک دستگاه بوجاری استفاد می نمایند.
  دستگاه بوجاری دارای سه مرحله است :
  1. مرحله اول پاکسازی تحت تاثیر باد که در آن گرد و غبار و اجزاء سبک، از محصول اولیه جدا می گردد. به این مرحله اصطلاحاً پیش بوجار گفته می شود .
  2. در مرحله دوم کلش و دانه های بالاتر از حد استاندارد و فضولات اضافی را جدا می کند. دانه های علف هرز و ذرت های شکسته و چروکیده که در اثر عملیات دان کردن ذرت به وجود آمده نیز، در این مرحله جدا می شود.
  3. در مرحله سوم توسط یک استوانه محضر (تریور) دانه های گرد و سنگ و بذر علف های هرز از بذر اصلی جدا شده ودانه تقریباً خالص روانه مرحله بعدی می گردد.

  مشخصات دستگاه بوجاری مورد نظر به شرح زیر است :
  توان موتور 4kw ظرفیت دستگاه 500 کیلوگرم در ساعت

 2. دستگاه رطوبت دهی
  این دستگاه عبارت است که از یک لوله محتوی یک مارپیچ که درون لوله نازلهایی جهت اسپری بخار تعبیه شده است. پوسته دانه در اثر جذب رطوبت نرم شده و آماده پوست گیری توسط دستگاه پوست گیر می شود. طول لوله 4 متر و الکتروموتوری که نیروی محرکه مارپیچ را تامین می کند 2 کیلو وات توان نیاز دارد.
 3. پوست گیری و جوانه گیر
  دانه های مرطوب شده در این قسمت توسط دستگاه پوست گیر به آسانی پوست گیری می شود. این دستگاه دارای الکتروموتوری با توان 4 کیلو وات می باشد. ظرفیت این دستگاه نیز 500 کیلو گرم در ساعت می باشد.
 4. دستگاه خشک کن
  دستگاه خشک کن – که برای خشک کردن دانه و پوست استفاده می شود – یک دستگاه خشک کن تونلی می باشد که حرارت آن از طریق یک رادیاتور که با بخارآب گرم میشود تامین می گردد. این دستگاه شامل یک ونتیلاتور مکنده هوا و همچنین یک دمنده هوای گرم می باشد و توان مصرفی دستگاه 3 کیلو وات می باشد. ظرفیت این دستگاه نیز 500 کیلو گرم در ساعت می باشد.
 5. جدا کننده
  این دستگاه به منظور جدا کردن پوسته و دانه از یکدیگر می باشد. دستگاه سورتینگ بر اساس جرم حجمی ذرات عمل کرده و ذرات مختلف را از یکدیگر جدا می نماید. ظرفیت دستگاه سورتینگ نیز 500 کیلو گرم در ساعت می باشد و توان مصرفی دستگاه 4 کیلو وات است.
 6. دیگ پخت
  دیگ پخت به منظور پخت دانه های ذرت استفاده می شود و به شکل استوانه توخالی است. ابعاد آن 2 متر طول و 2/1 متر قطر می باشد که مجهز به 4 نازل اسپری کردن بخار و 4 سوپاپ خارج کردن بخار می باشد. جنس این دیگ از فولاد ضد زنگ ساخته شده و ضخامت ورق این دیگ 4 میلی متر می باشد.
  دیگ پخت به دیگ بخار متصل است و بخار مستقیم با دمای 125 و فشار 5/1 بار داخل آن اسپری می گردد مدت زمان پخت بین 130-70 دقیقه بوده و دیگ در طول مدت پخت توسط یک الکترو موتور می چرخد. توان مورد نیاز این دستگاه 2/2 کیلو وات می باشد. ظرفیت این دستگاه 300 کیلو گرم بلغور ذرت می باشد.
 7. مخزن فرمولاسیون
  عبارت است از یک شبکه از جنس استیل ضد زنگ با ظرفیت 100 لیتر که مواد فرمولاسیون که عبارتند از : عصاره مالت، شکر، نمک، گلیسرو مونو استئارت به همراه آب در آن مخلوط کرده و به همرا ه ذرت در دیگ مخلوط می گردد.
 8. خشک کن
  جهت گرفتن رطوبت اضافی دانه های ذرت که در مرحله پخت ایجاد شده از یک دستگاه خشک کن صفحه ای استفاده می شود. این دستگاه دارای کف مشبک به قطر 3mm می باشد. قطر دستگاه 280 سانتیمتر و دارای موتوری با توان مورد نیاز 5/5 کیلو وات و سرعت دوران 1000 دور در دقیقه می باشد. داخل دستگاه خشک کن چهار بازوی پارویی شکل وجود دارد که وظیفه به هم زدن توده ذرت را به عهد دارد.
  دستگاه خشک کن به وسیله یک کلاهک مکش از جنس فولاد ضد زنگ با ضخامت ورقه 5mm/1 تکمیل می گردد. این کلاهک مکش مجهز به یک مکنده هوا به ظرفیت 3000 متر مکعب در ساعت می باشد. پیش از خشک کن یک دمنده قرار می گرفته که هوای گرم را که توسط یک تونل گرم کن که با بخار گرم می شود؛ تامین میکند و به داخل خشک کن ترزیق می نماید. موتور این ونتیلاتور 3 کیلو وات توان نیاز دارد. رطوبت ذرت پس از خارج شدن از خشک کن به 26 %می رسد. ظرفیت این دستگاه 300 کیلو گرم در ساعت می باشد.
 9. سیلوی موقت
  ذرت ها پس از خشک شدن توسط یک مارپیچ به داخل یک سیلوی موقت هدایت می شوند. سیلوی مورد نظر یک استوانه فلزی به ابعاد 3 متر ارتفاع و 5/1 متر قطر می باشد. در انتها سیلو نیز یک مارپیچ جهت تخلیه سیلو در نظر گرفته شده که ذرت های انبار شده را به طرف ادامه خط تولید هدایت می کنند.
 10. مارپیچ بخار
  این قسمت به منظور مرطوب کردن دانه های ذرت قبل از دستگاه نورد می باشد. علت مرطوب کردن دانه ها این است که در اثر فشار وارده نورد به دانه های ذرت آن ها خرد نشده و به صورت آرد درنیاید. جنس مارپیچ و لوله های آن از فولاد V2A می باشد که از انواع فولادهای مقاوم به حرارت و زنگ زدگی است. داخل لوله مارپیچ نازل هایی تعبیه شده که بخار را بروی دانه ها به صورت یکنواخت اسپری می کند. مارپیچ بخار مجهز به شیرهای سوزنی، در حد فشار و شیرهای کاهنده، ترمومتر و لوله کشی برای نازل ها می باشد. موتور لازم برای این مارپیچ 5/0 کیلو وات توان نیاز دارد.
 11. تسمه تعدیل دما یا tempering band
  این تسمه نقاله جهت ثابت نگاه داشتن دمای مورد نیاز برای ارسال دانه ها به دستگاه نورد می باشد. این دستگاه مرکب از یک تسمه برابر با 4 متر طول و 70 سانتیمتر عرض می باشد. ذرت با سرعت فوق حدود 30 ساعت تا 45 دقیقه در این دستگاه می ماند. حرارت این دستگاه حدود 50 درجه سانتیگراد می باشد.
 12. نورد یا Roller
  پس از خروج از tempering band ذرت وارد دستگاه رولر یا نورد می شود. در این دستگاه ذرت به شکل flake یا ورقه در می آید.
  این دستگاه شامل تعدادی استوانه فلزی است. قطر دستگاه 5 متر و طول دستگاه 8 متر می باشد. استوانه های نورد از ورقه های محکم فولادی تهیه شده و درجه سنجش آن 500 برنیل می باشد. سطح استوانه ای نورد سند بلاست شده تا به flake های تولید شده بافت مشخص بدهد.
  هر استوانه دارای حفره ای برای گردش آب سرد می باشد. آب سرد مورد نیاز توسط پیلر دستگاه تهیه می گردد. موتور این دستگاه 22 کیلو وات توان نیاز دارد. همچنین این دستگاه مجهز به یک الک اتوماتیک می باشد که کورن فلکس های تولیدی خارج از حد استاندارد را از بقیه جدا می سازد.
 13. دستگاه تست کردن یا Toster
  این دستگاه کورن فلکس تولید شده را تحت حرارت خشک قرار می دهد و رطوبت آن را گرفته و آخرین مرحله پخت را برروی آن انجام می دهد.
  دستگاه Toster شامل قسمت های زیر است:
  1. شبکه داخلی به منظور پخش کردن هوای لازم در سراسر فر
  2. ورودی محصول که در ابتدای مسیر ورود کورن فلکس به داخل فر می باشد و از ورقه های فلزی مشبک ساخته شده است.
  3. شیارهای هدایت کننده که حرکت کورن فلکس را در داخل دیگ هدایت می کند.

  مجموع این سه قسمت توسط ورقه آهن پوشیده شده.
  بدنه فر یا Toster دارای ساختمان دو جداره است. بین این دو جداره با عایق پشم شیشه پر شده و می تواند دمای 400 درجه سانتیگراد را تحمل نماید و در پایان محل خروج یک دریچه ورودی هوا تعبیه شده، همچنین در بالا و طرفین نیز دریچه خروجی هوا قرار گرفته که وظیفه تخلیه مواد را به عهد دارد.
  دستگاه Toster از فولاد نرم ساخته شده و با آلومینیم پوشیده شده است. دستگاه مجهز به شیر کنترل هوا بوده و سوخت دستگاه گاز طبیعی می باشد.
  محرک اصلی دستگاه یک الکتروموتور با توان 2 کیلو وات می باشد.
  حرارت اعمال شده برای کورن فلکس های تولید شده توسط یک استوانه چرخان از دستگاه Toster خارج شده و در دهانه خروجی استوانه مواد طعم دهنده و مزه دهنده به آن اضافه می شود. ظرفیت این دستگاه 300 کیلو گرم در ساعت می باشد.

 14. تانک موادافزودنی
  عبارت است از یک مخزن که مواد از قبیل شکر، نمک، قند انورت، اسانس موز یا اسانس های دیگر، عصاره مالت، به علاوه آب همچنین یک پرمیکس ویتامین شامل 7 ویتامین در تانک مخلوط شده و توسط یک نازل بر روی محصول اسپری می گردد. این مخزن از جنس استیل است و داری یک پمپ برای اسپری کردن مواد افزودنی بر روی کورن فلکس ها می باشد که توان برقی مصرفی برای پمپ یک کیلو وات پیش بینی می گردد.
 15. خشک کن تونلی
  کورن فلکس تولید شده به علت اضافه نمودن مواد افزودنی دارای مقداری رطوبت می شود که باید برای حفظ کیفیت این رطوبت گرفته شود. لذا پس از اضافه نمودن مواد افزودنی، کورن فلکس بلافاصله وارد یک خشک کن تونلی می گردد. این خشک کن به طول 4 متر می باشد و حرارت لازم برای آن توسط چند عدد المنت برقی تامین می گردد. توان لازم برای الکتروموتور و المنت این خشک کن برابر با 6 کیلو وات می باشد.
 16. تسمه نقاله
  جهت حمل ذرت از دیگ پخت به دستگاه خشک کن از یک تسمه نقاله به ابعاد 5/0*3 متر استفاده می گردد.
 17. بسته بندی
  کورن فلکس های آماده شده جهت بسته بندی وارد یک دستگاه بسته بندی تمام اتوماتیک گردیده و در آن جا در وزن های 250 گرمی و 500گرمی در کیسه های پلاستیکی بسته بندی می شوند.
  برای بسته بندی بسته های 250 گرمی از دو عدد دستگاه بسته بندی با ظرفیت 450 عدد در ساعت و برای بسته های 500 گرمی یک دستگاه بسته بندی با ظرفیت 250 عدد در ساعت استفاده می شود. توان مورد نیاز هر کدام از دستگاه های بسته بندی 4 کیلو وات می باشد. ظرفیت دستگاه های بسته بندی کمی بیشتر از حجم تولید در نظر گرفته می شود تا در اثر تولید اضافی یا خرابی دستگاه های بسته بندی با تجمع مواد روبرو نشویم. این دستگاه ها با کیفیت بالا و مناسب توسط تولید کنندگان داخلی ساخته می شود.
 18. دستگاه بسته بندی ثانوی
  این دستگاه کیسه های نایلونی را بطور اتوماتیک درون قوطی های کورن فلکس قرار می دهد. به این منظور از دو دستگاه استفاده می نماییم. برای بسته بندی در قوطی های 50 گرمی و یکی برای قوطی های 250 گرمی. توان مورد نیاز برای هر دستگاه 4 کیلو وات می باشد. این دستگاه توسط تولید کنندگان داخلی تولید می شود. ظرفیت دستگاه بسته بندی 500 گرمی، 250 عدد در ساعت و ظرفیت دستگاه بسته بندی 250 گرمی، 900 عدد در ساعت می باشد.

جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحدهای جدید کورن فلکس

بررسی میزان صادرات و واردات این محصول در کشور اطلاعات مشخصی را بدست نمی دهد؛ چرا که تعرفه آن به طور مشخص به محصول مورد نظر ما، اختصاص نیافته است. در حال حاضر یک واحد تولیدی در کشور، کورن فلکس تولید می کند. با توجه به فاصله زیاد مصرف این محصول در ایران، در مقایسه با مصرف آن در کشورهای توسعه یافته، می توان امیدوار بود،؛ مصرف این محصول در بین نسلهای آینده افزایش یابد.
از طرف دیگر با توجه به استقرار کشورهای استقلال یافته شمال ایران، می توان برنامه های توسعه کارخانه را با عنایت به بازار مصرف خارجی و صادرات نیز مد نظر قرار داد. محصول طرح حاضر در صورت دارا بودن کیفیت بالا و دارا بودن شرایط استاندار می تواند در بازار های اروپا نیز مشتری داشته باشد. چرا که با توجه به ارزان بودن نیروی انسانی در کشور می توان محصولی تولید کرد که از نظر کیفیت و قیمت، بازار اروپا را تغذیه نماید.

امتیاز کاربران: 4.1 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی