ایده هاایده های صنعتی

طرح توليد كورن فلكس

طرح توجیهی فرآوری ذرت(توليد كورن فلكس)

سفارش طرح توجیهی

طرح توجیهی توليد كورن فلكس

طرح مورد بررسي تحت عنوان كلي «فرآوري ذرت» مي باشد. لازم به ذكر است كارخانه اي كه به منظور توليد و فرآوري مشتقات ذرت احداث مي گردد؛ مي تواند قابليت توليد روغن ذرت، گليتون نشاسته، اكسيد ذرت، خوراك دام و طيور، كنسرو و ساير مشتقات ذرت را داشته باشد. در طرح حاضر، به بررسي مطالعات پيش امكان سنجي كورن فلكس بعنوان يكي از محصولات بدست آمده از فرآوري ذرت پرداخته شده است. دليل اين انتخاب كشش بازار داخل كه از ميزان واردات آن مشخص است مي باشد.

موارد مصرف و كاربرد كورن فلكس

اين محصول به عنوان غذاي مكمل كودكان، صبحانه يا عصرانه و معمولاًبه همراه شير مصرف مي شود. نحوه مصرف به اين صورت است كه مقداري از كورن فلكس را درون يك ظرف ريخته و روي آن مقداري شير مي ريزند و به صورت مخلوط مصرف مي نمايند. علت اين مسئله اين است كه ذرت تعدادي از پروتئين هاي ضروري براي بدن انسان را دارا نمي باشد كه در شير موجود است؛ بنابراين جهت تكميل پروتئين هاي ضروري بدن، كورن فلكس را به همراه شير مصرف مي نمايند. علاوه بر اين مسئله اين محصول از نظر طعم اگر به همراه شير مصرف شود؛ خوش خوراك تر وبهتر مي باشد.

بررسي كالاهاي جايگزين و تجزيه و تحليل اثرات آن بر مصرف محصول

كورن فلكس عموماً به دو منظور استفاده ميشود:

 1. به عنوان تنقلات
 2. به عنوان صبحانه و غذاي وسط روز ؛ كه هر كدام از اين دو منظور داراي كالاهاي قابل جانشين زيادي است؛ ولي اگر منظور از مصرف، استفاده از يك منبع غذايي گياهي سرشار از ويتامين و پروتئين باشد؛ در بين غذاهاي آماده و تنقلات، كورن فلكس بهترين غذاي حاوي اين مواد مغذي است و كالاي مشابهي با اين كيفيت يافت نمي شود.

اهميت استراتژيكي كورن فلكس در دنياي امروز

با توجه به رشد روز افزون جمعيت و نياز هر چه بيشتر به مواد غذايي، خصوصاً مواد غذايي كه نياز به آماده كردن ندارد؛ روز به روز متقاضي چنين كالاهايي افزايش مي يابد. همچنين با توجه به اين مسئله كه كورن فلكس بيشتر به مصرف غذايي كودكان و نوجوانان مي رسد و با عنايت به اين موضوع كه جمعيت كشور ايران را عموماً قشر جوان و كودكان تشكيل مي دهند؛ مصرف اين كالا تضمين شده است.
همچنين در كشور هايي كه زمان يك پارامتر مهم در زندگي است؛ استفاده از چنين غذاهايي به عنوان صبحانه و يا غذاي ميان وعده رواج بسيار دارد و اكنون كورن فلكس نيز بدين منظور استفاده مي گردد.

كشورهاي عمده توليد كننده و مصرف كننده كورن فلكس

عمده توليد كنندگان «غذايي كه از غلات توليد شده باشد و با شير بعنوان صبحانه مصرف شود» در سال 2007 ميلادي كشورهاي اتبوپي، چاد، اتريش، تايلند و فرانسه مي باشند. نمودار زیر، مقادير توليد را در كشورهاي مختلف در سال 2007 نشان مي دهد.

كشورهاي عمده توليد كننده و مصرف كننده كورن فلكس

كشورهاي عمده وارد كننده ذرت نيز در سال 2005 در نمودار زير نشان داده شده اند. همان طور كه ملاحظه مي شود؛ كشورهاي تايلند، پرتغال، چين و اريتره، چهار كشور عمده وارد كننده اين محصول در سال 2005 بوده اند.

كشورهاي عمده توليد كننده و مصرف كننده كورن فلكس

بررسي نياز به محصول با الويت صادرات تا پايان برنامه چهارم

با توجه به استقرار كشورهاي استقلال يافته شمال ايران مي توان برنامه هاي توسعه كارخانه را با عنايت به بازار مصرف خارجي و صادرات نيز مد نظر قرار داد. محصول طرح حاضر در صورت دارا بودن كيفيت بالا و دارا بودن شرايط استاندار مي تواند در بازار هاي اروپا نيز داراي مشتري باشد؛ چرا كه با توجه به ارزان بودن نيروي انساني در كشور مي توان محصولي توليد كرد كه از نظر كيفيت و قيمت، بازار اروپا را تغذيه نماييد .

بررسی تكنولوژي و روش هاي توليد و عرضه كورن فلكس در كشور

طراحي و احداث صنايع نيازمند شناخت مباني تئوري و برخورداري از ديدگاه هاي تجربي و عملي متناسب با شرايط اقتصادي و فرهنگي حاكم و دانش فني موجود جامعه به منظور نيل به اهداف توليد مي باشد.
بررسي امكان احداث واحد از حيث نحوه تامين مواد اوليه، تعيين ميزان سرمايه گذاري، تطابق تكنولوژي صنعت مورد نظر با ميزان تخصص ها و مهارت هاي بالقوه و بالفعل موجود در كشور و … مطالعات هماهنگ و چند جانبه اقتصادي، فني، اقليمي و جغرافيايي را ايجاب مي نمايد. مطالعات فني ايجاد صنايع، مجموعه اي از تحقيقات در خصوص ماهيت مواد و محصولات، شناخت فرآيندهاي مختلف توليد و تكنولوژي هاي موجود و بررسي سيستم ها، تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز مي باشد. اين بررسي ها در راستاي نيل به هدف توسعه، توليد و افزايش كيفيت محصولات توليدي صورت مي گيرد كه با بهبود بافت فني واحدهاي جديد التاسيس در داخل كشور، پاسخگويي به نباز بازار و رقابت با ساير توليد كنندگان جهان را امكان پذير مي سازد.
در بررسي هاي فني ابتدا روشهاي مختلف توليد محصول مورد مطالعه قرار مي گيرد و پس از بررسي هاي لازم مناسبترين تكنولوژي كه با فرهنگ كاري و توانائي هاي بالقوه صنعت تناسب داشته باشد؛ انتخاب مي گردد.
با انتخاب مناسبترين روش توليد هر محصول، مي توان دستگاه ها و تجهيزات مورد نياز را بر اساس فرآيند منتخب، انتخاب نمود.

ارائه روش هاي مختلف توليد كورن فلكس

با عنايت به اين موضوع كه ماده اوليه تهيه كورن فلكس صرفاً ذرت مي باشد و فرآيند توليد فقط از يك روش تبعيت مي كند؛ لذا روش توليد كورن فلكس فقط به يك صورت انجام مي شود و روش هاي مختلفي براي آن متصور نيست. تنها تفاوتي كه ممكن است در تهيه كورن فلكس وجود داشته باشد؛ تفاوت در نوع فرآيند و استفاده از دستگاه ه هاي با ظرفيت بالاتر يا پايين تر و درك كل تفاوت در سطح اتوماسيون مي باشد.
روش كلي توليد كورن فلكس در كليه كارخانجات توليد اين محصول در دنيا يكسان و شامل مراحل زير است :

فلو شيت توليد كورن فلكس
فلو شيت توليد كورن فلكس

فرآيند توليد كورن فلكس

توليد كورن فلكس شامل دو مرحله است:

 1. آماده سازي دانه هاي ذرت
 2. تبديل دانه هاي ذرت به كورن فلكس

قبل از تشريح فرآيند توليد، لازم است نحوه ورود ماده اوليه اصلي كارخانه (ذرت) به داخل واحد توليدي تشريح گردد. ذرت داخل گوني 50 كيلوگرمي خريداري مي گردد و در انبار مخصوص ذرت نگهداري مي شود. پس از آماده نمودن دانه ذرت كه عبارت از بوجاري و پوست گيري و تبديل به بلغور مي باشد؛ بلغور آماده را داخل سيلوهاي مخصوص اين كار مي ريزند تا براي مراحل بعد و توليد كورن فلكس آماده گردد.

آماده سازي دانه هاي ذرت و تهيه بلغور

 1. بوجاري
  دانه هاي ذرت در طي مراحل برداشت و دان كردن و حمل و نقل حاوي مقاديري ناخالصي از قبيل كاه و كلش و شن و دانه هاي بذور علف هاي هرز مي باشد كه قبل از مراحل توليد لازم است اين مواد اضافي از دانه هاي ذرت جدا شوند. لذا از دستگاه بوجاري استفاده مي شود. اين دستگاه كاه و كلشن و ذرات شن و ماسه و ساير مواد اضافي را از دانه ذرت جدا كرده و ذرت خالص به دست مي آيد.
 2. رطوبت دهي
  در اين مرحله ذرت هاي پاك شده، وارد يك مارپيچ مي شوند كه مجهز به نازل هاي بخار مي باشد. پوسته دانه بر اثر جذب رطوبت نرم شده و آماده پوست گيري توسط دستگاه پوست گير، مي شود.
 3. پوست گيري و جوانه گيري
  دانه هاي مرطوب شده در اين قسمت توسط دستگاه پوست گير به آساني پوست گيري شده و در قسمت ديگر دستگاه دانه ذرت به سه قسمت تقسيم شده و جوانه از آن جدا مي شود و دانه ذرت به صورت بلغور در مي آيد
 4. خشك كردن
  بعد از دستگاه پوست گير و جوانه گير دستگاه خشك كردن قرار گرفته است. كار اين دستگاه اين است كه رطوبت موجود در بلغور و مخلوط پوست و جوانه را مي گيرد. هدف از گرفتن رطوبت، جدا سازي پوسته و جوانه و بلغور مي باشد كه در صورت وجود رطوبت، اين موارد به هم مي چسبد. لذا از دستگاه خشك كن استفاده مي شود تا نيروي چسبندگي بين ذرات كه بر اثر رطوبت به وجود آمده از بين برود و در مرحله بعد كه دستگاه جدا كننده قرار گرفته، ذرات به آساني از يكديگر جدا مي شوند. دستگاه خشك كن يك تونل مجهز به فن دمنده هواي داغ مي باشد كه رطوبت موجود در ذرات را جدا مي نمايد.
 5. جدا كردن پوست و دانه
  در دستگاه جدا كننده، دانه هاي ذرت از پوسته و جوانه همراه آن جدا مي گردد دستگاه جدا كننده بر اساس جرم حجمي ذرات عمل كرده و هر كدام از ذرات دانه، پوسته، جوانه را از يك لوله خروجي خارج مي نمايد. در اين قسمت بلغور خالص بدست آمده و آماده مراحل توليد كورن فلكس مي باشد. ظرفيت اين دستگاه 400 كيلو گرم در ساعت مي باشد.
 6. تبديل دانه هاي ذرت به كورن فلكس

  مراحل فوق الذكر مراحل آماده سازي ذرت مي باشد كه در سالن جداگانه انجام مي شود و محصول نهايي اين سالن در دو سيلو به ظرفيت هر كدام 10 تن ذخيره مي گردد. بلغور ذخيره شده در سيلو به تدريج وارد سالن توليد كورن فلكس شده و مراحل توليد كورن فلكس را پشت سر مي گذارد. در زير ادامه خط توليد از سيلو به دستگاه هاي توليد كورن فلكس ذكر مي گردد.

 7. پخت ذرت
  بلغور از داخل سيلو توسط بالابر وارد سالن توليد شده؛ ابتدا برروي يك الك اتوماتيك ريخته؛ ذرات ريز و غيرقابل استفاده آن جدا شده و بقيه داخل ديگ مي ريزد. ظرفيت ديگ پخت 300 كيلو گرم بوده و حدود 280 گرم ذرت به علاوه مقداري مواد اضافي از قبيل شكر، قند انورت، عصاره مالت، گليسرومونو استائارت كه در يك مخزن جداگانه تهيه شده به ذرات اضافه مي شود. ديگ پخت مجهز به 4 نازل بخار مستقيم را با دماي 125درجه سانتيگراد و فشار 1/5 بار به داخل ذرت ترزيق مي كند.
  ديگ پخت چرخان بوده و ذرت ها در حال چرخيدن در تماس مستقيم بخار و حرارت قرار مي گيرند. مدت زمان ماندن ذرت داخل ديگ بخار با توجه به واريته هاي مختلف آن متفاوت بوده و بين 130-70 دقيقه به طول مي انجامد. پس از طي شدن مدت زمان لازم از دريچه ديگ پخت تخليه شده و توسط يك تسمه نقاله به قسمت بعد روانه مي گردد
 8. خشك كن بلغور پخته شده
  ذرت پخته شده وارد يك دستگاه خشك كن دوار مي شود. اين خشك كن مجهز به پرده هاي به همزن ذرت مي باشد و همچنين مجهز به ونتيلاتور تخليه هوا و رطوبت و دمنده هواي گرم مي باشد. هواي گرم توسط يك مبدل حرارتي كه توسط بخار گرم مي شود؛ تامين مي گردد. رطوبت ذرت در اين قسمت از 32 %به 26 %تقليل مي يابد.
 9. سيلو كردن بلغور
  بلغورهاي ذرت پس از رسيدن به رطوبت 26 %وارد يك سيلوي چهار قسمتي مي شود كه در آن جا حدود 20 ساعت مي ماند. در طي اين مدت واكنش هاي آنزيمي به روي دانه ها انجام شده و رطوبت تا عمق دانه به صورت يكنواخت در مي آيد. پس از سپري شدن مدت زمان 20 ساعت دانه ها به نقطه Ripening يا رسيدگي مي رسد و آماده براي انجام مراحل بعدي مي گردد.
 10. بخار دادن
  دانه هاي ذرت بلغور شده، پس از طي زمان 20 ساعت وارد يك لوله مجهز به يك مارپيچ مي شوند كه در آن بخار به صورت غير مستقيم و مستقيم جريان دارد. هدف از انجام اين مرحله آماده كردن دانه هاي بلغور ذرت براي مراحل بعدي مي باشد. اين عمل به منظور گرم كردن بدنه مارپيچ مي باشد. دماي اين مارپيچ حدود 50 سانتيگراد مي باشد.
 11. تعديل دما
  ذرت هاي خروجي از مارپيچ بخار وارد يك دستگاه به نام باند تعديل دما يا tempering band مي شود كه شامل يك تسمه مي باشد. اين لوله مجهز به نازل هاي بخار براي تزريق مستقيم بخار براي گرم كرن بدنه مارپيچ مي باشد. دماي اين مارپيچ حدود 50 سانتيگراد مي باشد.
 12. ورقه كردن ذرت
  پس از خروج tempering band ذرت ها توسط يك بالابر نورد دستگاه نورديا Roller مي گردد. در اين دستگاه دانه هاي بلغور ذرت در اثر فشار وارده توسط دو غلطك به صورت مسطح درآمده و به شكل ورقه يا Flake در مي آيد. دستگاه نورد يا رولر شامل دو غلطك مي باشد كه دانه هاي بلغور در ميان اين غلطك قرار گرفته و تحت فشار به صورت ورقه در مي آيد. اين دو غلطك به علت اين كه مرتباً در حال فشار آوردن بوده و داراي اصطكاك زيادي نيز مي باشند و گرماي زيادي نيز توليد مي نمايد و اين گرما براي توليد مضر مي باشد. لذا دستگاه نورد مجهز به لوله كشي آب سرد مي باشد كه توسط پيلر دستگاه تامين مي گردد. پس از خروج بلغور از دستگاه رولر دانه ها به صورت ورقه يا Flake در مي آيد.
 13. تست كردن
  آخرين مرحله توليد كورن فلكس، مرحله تست كردن مي باشد كه در آن ورقه هاي (Flake)توليد شده وارد دستگاه تست شده و در آنجا در حدود 360 درجه سانتيگراد حرارت مي بيند. اين دستگاه شامل يك استوانه چرخان مي باشد كه مرتباً در حال چرخيدن و هم زدن فليكها مي باشد. حرارت مورد نياز دستگاه توسط سوختن گاز طبيعي توليد شده و فليكها را به اصطلاح تست مي كند. پس از طي شدن مرحله تست كورن فلكس هاي توليد شده از يك استوانه چرخان فلزي ديگر كه به دستگاه Toster متصل است؛ بيرون مي آيد. در دهانه خروجي استوانه يك نازل تعبيه شده كه مواد معطر و طعم دهنده را بر روي كورن فلكس ها اسپري مي نمايد. اين مواد معطر عبارتند از اسانس موز يا نارگيل، شكر، نمك و عصاره مالت. همچنين يك پرميكس ويتامين شامل 7 ويتامين نيز به اين مخلوط اضافه مي گردد. اين مواد با آب مخلوط شده و روي كورن فلكس ها اسپري مي گردد.
  پس از اضافه كردن محصول طعم دهنده – به علت اين كه رطوبت كورن فلكس بالا مي رود – در مرحله بعدي وارد يك خشك كن مي گردد.
 14. رطوبت گيري
  اين خشك كن – همان طور كه ذكر شد – براي رساندن رطوبت به مقدار مطلوب در كورن فلكس به كار برده مي شود و عبارت است از يك خشك كن تونلي ساده كه حرارت آن از طريق يك المنت برقي ايجاد شده و رطوبت محصول را در نهايت به 30% مي رساند
 15. بسته بندي
  كورن فلكس هاي توليد شده توسط يك بالابر وارد دستگاه بسته بندي شده و در كيسه هاي پلاستيكي به حجم 250 و 500 گرم بسته بندي شده و آماده قرار گرفتن در قوطي مي شوند. دستگاه بسته بندي مورد نظر از نوع اتوماتيك بوده و از اين دستگاه دو عدد براي بسته بندي بسته هاي 250 گرمي و يك عدد براي بسته بندي بسته هاي 500 گرمي استفاده مي گردد
 16. بسته بندي در قوطي
  كيسه هاي محتواي كورن فلكس در نهايت در كارتن هايي به ابعاد 50x32x24 و 50x50x38 بسته بندي شده و روانه انبار مي شود. بسته بندي اين مرحله توسط كارگر انجام شده و در انبار جهت خروج از كارخانه نگهداري مي شود.

بررسي ايستگاه ها و شيوه هاي كنترل كيفيت

رشد و تكامل صنايع جهان تا حدود زيادي مرهون رقابت بين واحد هاي صنعتي مي باشد. در اين راستا هر واحد صنعتي با افزيش كيفيت محصولات خود، سعي در كسب سهم بيشتري از بازار دارد و اين روند به مرور زمان باعث بهبود كيفيت محصولات و در نتيجه رشد كيفي جوامع صنعتي شده است. كنترل كيفيت جهت تعيين صحت عمل توليد، مطابق مشخصات فني تعيين شده، براي محصول انجام مي گيرد. اين عمليات سبب مي گردد تا ضمن جلوگيري از توليد محصولات معيوب، از هدر رفتن سرمايه ها جلوگيري به عمل آمده؛ قيمت تمام شده محصول كاهش يابد.

به طور كلي اهداف كنترل كيفيت را مي توان به صورت زير خلاصه كرد:

 • حفظ معيارهاي تعيين شده
 • تشخيص و بهبود انحرافات در فرآيند توليد
 • تشخيص و بهبود محصولات خارج از معيار
 • ارزيابي كارايي افراد و واحدها

به عبارت ديگر مي توان گفت كنترل كيفيت عبارتست از اطمينان از تهيه و توليد كالا و خدمات، بر طبق معيارهاي تعيين شده و بازرسي به عنوان يكي از اجزاء جدايي ناپذير كنترل كيفيت به منظور شناخت عيوب و تهيه اطلاعات مورد نياز براي سيستم كنترل كيفي كه در همه واحد هاي صنعتي انجام مي گيرد.

مراحل بازرسي كلي با توجه به وضعيت هر صنعت به ترتيب ذيل مي باشند:

 1. در مرحله تحويل مواد اوليه
 2. در مرحله آغاز توليد
 3. قبل از آغاز عمليات پر هزينه
 4. قبل از شروع عمليات غير قابل بازگشت
 5. پيش از آغاز عملياتي كه سبب پوشيده شدن عيوب مي گردد
 6. در مرحله پاياني كار

در اين واحد با توجه به ويژگي هاي اين صنعت، هر يك از مراحل ضروري كنترل ماده اوليه: ذرت هاي خريداري شده بايد خشك، رسيده و بدون فضولات جوندگان و باقي مانده آثار حشرات باشد. همچنين كليه مواد اوليه ديگر از جمله شكر، نمك، عصاره مالت و غيره بايد داراي شرايط لازم – كه توسط مسئول فني واحد اعمال مي شود – باشد.
كنترل كيفيت حين توليد: كنترل كيفيت حين توليد عموماً شامل كنترل دستگاه هاي خط توليد مي باشد كه در مورد هر دستگاه، كنترل، با توجه به محصول آن دستگاه انجام انجام مي شود. به عنوان مثال كنترل رطوبت ذرت خروجي از مارپيچ بخار يا كنترل قند قند جذب شده بعد از خروج از ديگ و غيره؛ كه اين عمل توسط مسئول آزمايشگاه در مورد هر دستگاه انجام مي گردد.
كنترل كيفيت محصول: كنترل كيفيت محصول نيز توسط كارشناس آزمايشگاه انجام مي گيرد. اين عمل در پايان خط توليد و در مورد مشخصات شيميايي، فيزيكي و ميكروبي انجام مي شود. در مورد كنترل فيزيكي آزمايشاتي از اين قبيل تعيين در صد رطوبت نهايي محصول، درصد رطوبت نهايي محصول و كنترل اندازه هر دانه كورن فلكس انجام مي شود.

سازندگان ماشين آلات خط فرآوري ذرت و كورن فلكس

Jian Saibainu و Jian Darin معروف ترين سازندگان ماشين آلات خط فرآوري ذرت و كورن فلكس هستند كه هر دو در كشور چين قرار دارند.

تعيين نقاط قوت و ضعف تكنولوژي هاي مرسوم در فرآيند توليد كورن فلكس

همان طور كه ذكر شد؛ فرآيند توليد كورن فلكس در دو بخش آماده سازي دانه هاي ذرت و تيديل دانه هاي ذرت به كورن فلكس صورت مي پذيرد كه واحدهاي توليدي از اين روش براي توليد كورن فلكس استفاده مي كنند و روش ديگري براي توليد آن وجود ندارد.

معرفي دستگاه ها و تجهيزات خط توليد كورن فلكس

همانطور كه قبلاً ذكر شد؛ دستگاه ها و تجهيزات خط توليد شامل دو مرحله است:
الف) آماده سازي ذرت
ب) تهيه كورن فلكس

آماده سازي ذرت شامل دستگاه ها و وسايل زير است:

 1. دستگاه بوجاري
  دانه هاي غلات از جمله ذرت در طي مراحل برداشت و دانه كردن و حمل ونقل داراي مقادير ناخالصي از جمله مقداري كاه و كلش و گاهي مقداري سنگ مي باشند كه قبل از مراحل توليد بايد اين ناخالصي ها جدا شود. براي اين منظور از يك دستگاه بوجاري استفاد مي نمايند.
  دستگاه بوجاري داراي سه مرحله است :
  1. مرحله اول پاكسازي تحت تاثير باد كه در آن گرد و غبار و اجزاء سبك، از محصول اوليه جدا مي گردد. به اين مرحله اصطلاحاً پيش بوجار گفته مي شود .
  2. در مرحله دوم كلش و دانه هاي بالاتر از حد استاندارد و فضولات اضافي را جدا مي كند. دانه هاي علف هرز و ذرت هاي شكسته و چروكيده كه در اثر عمليات دان كردن ذرت به وجود آمده نيز، در اين مرحله جدا مي شود.
  3. در مرحله سوم توسط يك استوانه محضر (تريور) دانه هاي گرد و سنگ و بذر علف هاي هرز از بذر اصلي جدا شده ودانه تقريباً خالص روانه مرحله بعدي مي گردد.

  مشخصات دستگاه بوجاري مورد نظر به شرح زير است :
  توان موتور 4kw ظرفيت دستگاه 500 كيلوگرم در ساعت

 2. دستگاه رطوبت دهي
  اين دستگاه عبارت است كه از يك لوله محتوي يك مارپيچ كه درون لوله نازلهايي جهت اسپري بخار تعبيه شده است. پوسته دانه در اثر جذب رطوبت نرم شده و آماده پوست گيري توسط دستگاه پوست گير مي شود. طول لوله 4 متر و الكتروموتوري كه نيروي محركه مارپيچ را تامين مي كند 2 كيلو وات توان نياز دارد.
 3. پوست گيري و جوانه گير
  دانه هاي مرطوب شده در اين قسمت توسط دستگاه پوست گير به آساني پوست گيري مي شود. اين دستگاه داراي الكتروموتوري با توان 4 كيلو وات مي باشد. ظرفيت اين دستگاه نيز 500 كيلو گرم در ساعت مي باشد.
 4. دستگاه خشك كن
  دستگاه خشك كن – كه براي خشك كردن دانه و پوست استفاده مي شود – يك دستگاه خشك كن تونلي مي باشد كه حرارت آن از طريق يك رادياتور كه با بخارآب گرم ميشود تامين مي گردد. اين دستگاه شامل يك ونتيلاتور مكنده هوا و همچنين يك دمنده هواي گرم مي باشد و توان مصرفي دستگاه 3 كيلو وات مي باشد. ظرفيت اين دستگاه نيز 500 كيلو گرم در ساعت مي باشد.
 5. جدا كننده
  اين دستگاه به منظور جدا كردن پوسته و دانه از يكديگر مي باشد. دستگاه سورتينگ بر اساس جرم حجمي ذرات عمل كرده و ذرات مختلف را از يكديگر جدا مي نمايد. ظرفيت دستگاه سورتينگ نيز 500 كيلو گرم در ساعت مي باشد و توان مصرفي دستگاه 4 كيلو وات است.
 6. ديگ پخت
  ديگ پخت به منظور پخت دانه هاي ذرت استفاده مي شود و به شكل استوانه توخالي است. ابعاد آن 2 متر طول و 2/1 متر قطر مي باشد كه مجهز به 4 نازل اسپري كردن بخار و 4 سوپاپ خارج كردن بخار مي باشد. جنس اين ديگ از فولاد ضد زنگ ساخته شده و ضخامت ورق اين ديگ 4 ميلي متر مي باشد.
  ديگ پخت به ديگ بخار متصل است و بخار مستقيم با دماي 125 و فشار 5/1 بار داخل آن اسپري مي گردد مدت زمان پخت بين 130-70 دقيقه بوده و ديگ در طول مدت پخت توسط يك الكترو موتور مي چرخد. توان مورد نياز اين دستگاه 2/2 كيلو وات مي باشد. ظرفيت اين دستگاه 300 كيلو گرم بلغور ذرت مي باشد.
 7. مخزن فرمولاسيون
  عبارت است از يك شبكه از جنس استيل ضد زنگ با ظرفيت 100 ليتر كه مواد فرمولاسيون كه عبارتند از : عصاره مالت، شكر، نمك، گليسرو مونو استئارت به همراه آب در آن مخلوط كرده و به همرا ه ذرت در ديگ مخلوط مي گردد.
 8. خشك كن
  جهت گرفتن رطوبت اضافي دانه هاي ذرت كه در مرحله پخت ايجاد شده از يك دستگاه خشك كن صفحه اي استفاده مي شود. اين دستگاه داراي كف مشبك به قطر 3mm مي باشد. قطر دستگاه 280 سانتيمتر و داراي موتوري با توان مورد نياز 5/5 كيلو وات و سرعت دوران 1000 دور در دقيقه مي باشد. داخل دستگاه خشك كن چهار بازوي پارويي شكل وجود دارد كه وظيفه به هم زدن توده ذرت را به عهد دارد.
  دستگاه خشك كن به وسيله يك كلاهك مكش از جنس فولاد ضد زنگ با ضخامت ورقه 5mm/1 تكميل مي گردد. اين كلاهك مكش مجهز به يك مكنده هوا به ظرفيت 3000 متر مكعب در ساعت مي باشد. پيش از خشك كن يك دمنده قرار مي گرفته كه هواي گرم را كه توسط يك تونل گرم كن كه با بخار گرم مي شود؛ تامين ميكند و به داخل خشك كن ترزيق مي نمايد. موتور اين ونتيلاتور 3 كيلو وات توان نياز دارد. رطوبت ذرت پس از خارج شدن از خشك كن به 26 %مي رسد. ظرفيت اين دستگاه 300 كيلو گرم در ساعت مي باشد.
 9. سيلوي موقت
  ذرت ها پس از خشك شدن توسط يك مارپيچ به داخل يك سيلوي موقت هدايت مي شوند. سيلوي مورد نظر يك استوانه فلزي به ابعاد 3 متر ارتفاع و 5/1 متر قطر مي باشد. در انتها سيلو نيز يك مارپيچ جهت تخليه سيلو در نظر گرفته شده كه ذرت هاي انبار شده را به طرف ادامه خط توليد هدايت مي كنند.
 10. مارپيچ بخار
  اين قسمت به منظور مرطوب كردن دانه هاي ذرت قبل از دستگاه نورد مي باشد. علت مرطوب كردن دانه ها اين است كه در اثر فشار وارده نورد به دانه هاي ذرت آن ها خرد نشده و به صورت آرد درنيايد. جنس مارپيچ و لوله هاي آن از فولاد V2A مي باشد كه از انواع فولادهاي مقاوم به حرارت و زنگ زدگي است. داخل لوله مارپيچ نازل هايي تعبيه شده كه بخار را بروي دانه ها به صورت يكنواخت اسپري مي كند. مارپيچ بخار مجهز به شيرهاي سوزني، در حد فشار و شيرهاي كاهنده، ترمومتر و لوله كشي براي نازل ها مي باشد. موتور لازم براي اين مارپيچ 5/0 كيلو وات توان نياز دارد.
 11. تسمه تعديل دما يا tempering band
  اين تسمه نقاله جهت ثابت نگاه داشتن دماي مورد نياز براي ارسال دانه ها به دستگاه نورد مي باشد. اين دستگاه مركب از يك تسمه برابر با 4 متر طول و 70 سانتيمتر عرض مي باشد. ذرت با سرعت فوق حدود 30 ساعت تا 45 دقيقه در اين دستگاه مي ماند. حرارت اين دستگاه حدود 50 درجه سانتيگراد مي باشد.
 12. نورد يا Roller
  پس از خروج از tempering band ذرت وارد دستگاه رولر يا نورد مي شود. در اين دستگاه ذرت به شكل flake يا ورقه در مي آيد.
  اين دستگاه شامل تعدادي استوانه فلزي است. قطر دستگاه 5 متر و طول دستگاه 8 متر مي باشد. استوانه هاي نورد از ورقه هاي محكم فولادي تهيه شده و درجه سنجش آن 500 برنيل مي باشد. سطح استوانه اي نورد سند بلاست شده تا به flake هاي توليد شده بافت مشخص بدهد.
  هر استوانه داراي حفره اي براي گردش آب سرد مي باشد. آب سرد مورد نياز توسط پيلر دستگاه تهيه مي گردد. موتور اين دستگاه 22 كيلو وات توان نياز دارد. همچنين اين دستگاه مجهز به يك الك اتوماتيك مي باشد كه كورن فلكس هاي توليدي خارج از حد استاندارد را از بقيه جدا مي سازد.
 13. دستگاه تست كردن يا Toster
  اين دستگاه كورن فلكس توليد شده را تحت حرارت خشك قرار مي دهد و رطوبت آن را گرفته و آخرين مرحله پخت را برروي آن انجام مي دهد.
  دستگاه Toster شامل قسمت هاي زير است:
  1. شبكه داخلي به منظور پخش كردن هواي لازم در سراسر فر
  2. ورودي محصول كه در ابتداي مسير ورود كورن فلكس به داخل فر مي باشد و از ورقه هاي فلزي مشبك ساخته شده است.
  3. شيارهاي هدايت كننده كه حركت كورن فلكس را در داخل ديگ هدايت مي كند.

  مجموع اين سه قسمت توسط ورقه آهن پوشيده شده.
  بدنه فر يا Toster داراي ساختمان دو جداره است. بين اين دو جداره با عايق پشم شيشه پر شده و مي تواند دماي 400 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در پايان محل خروج يك دريچه ورودي هوا تعبيه شده، همچنين در بالا و طرفين نيز دريچه خروجي هوا قرار گرفته كه وظيفه تخليه مواد را به عهد دارد.
  دستگاه Toster از فولاد نرم ساخته شده و با آلومينيم پوشيده شده است. دستگاه مجهز به شير كنترل هوا بوده و سوخت دستگاه گاز طبيعي مي باشد.
  محرك اصلي دستگاه يك الكتروموتور با توان 2 كيلو وات مي باشد.
  حرارت اعمال شده براي كورن فلكس هاي توليد شده توسط يك استوانه چرخان از دستگاه Toster خارج شده و در دهانه خروجي استوانه مواد طعم دهنده و مزه دهنده به آن اضافه مي شود. ظرفيت اين دستگاه 300 كيلو گرم در ساعت مي باشد.

 14. تانك موادافزودني
  عبارت است از يك مخزن كه مواد از قبيل شكر، نمك، قند انورت، اسانس موز يا اسانس هاي ديگر، عصاره مالت، به علاوه آب همچنين يك پرميكس ويتامين شامل 7 ويتامين در تانك مخلوط شده و توسط يك نازل بر روي محصول اسپري مي گردد. اين مخزن از جنس استيل است و داري يك پمپ براي اسپري كردن مواد افزودني بر روي كورن فلكس ها مي باشد كه توان برقي مصرفي براي پمپ يك كيلو وات پيش بيني مي گردد.
 15. خشك كن تونلي
  كورن فلكس توليد شده به علت اضافه نمودن مواد افزودني داراي مقداري رطوبت مي شود كه بايد براي حفظ كيفيت اين رطوبت گرفته شود. لذا پس از اضافه نمودن مواد افزودني، كورن فلكس بلافاصله وارد يك خشك كن تونلي مي گردد. اين خشك كن به طول 4 متر مي باشد و حرارت لازم براي آن توسط چند عدد المنت برقي تامين مي گردد. توان لازم براي الكتروموتور و المنت اين خشك كن برابر با 6 كيلو وات مي باشد.
 16. تسمه نقاله
  جهت حمل ذرت از ديگ پخت به دستگاه خشك كن از يك تسمه نقاله به ابعاد 5/0*3 متر استفاده مي گردد.
 17. بسته بندي
  كورن فلكس هاي آماده شده جهت بسته بندي وارد يك دستگاه بسته بندي تمام اتوماتيك گرديده و در آن جا در وزن هاي 250 گرمي و 500گرمي در كيسه هاي پلاستيكي بسته بندي مي شوند.
  براي بسته بندي بسته هاي 250 گرمي از دو عدد دستگاه بسته بندي با ظرفيت 450 عدد در ساعت و براي بسته هاي 500 گرمي يك دستگاه بسته بندي با ظرفيت 250 عدد در ساعت استفاده مي شود. توان مورد نياز هر كدام از دستگاه هاي بسته بندي 4 كيلو وات مي باشد. ظرفيت دستگاه هاي بسته بندي كمي بيشتر از حجم توليد در نظر گرفته مي شود تا در اثر توليد اضافي يا خرابي دستگاه هاي بسته بندي با تجمع مواد روبرو نشويم. اين دستگاه ها با كيفيت بالا و مناسب توسط توليد كنندگان داخلي ساخته مي شود.
 18. دستگاه بسته بندي ثانوي
  اين دستگاه كيسه هاي نايلوني را بطور اتوماتيك درون قوطي هاي كورن فلكس قرار مي دهد. به اين منظور از دو دستگاه استفاده مي نماييم. براي بسته بندي در قوطي هاي 50 گرمي و يكي براي قوطي هاي 250 گرمي. توان مورد نياز براي هر دستگاه 4 كيلو وات مي باشد. اين دستگاه توسط توليد كنندگان داخلي توليد مي شود. ظرفيت دستگاه بسته بندي 500 گرمي، 250 عدد در ساعت و ظرفيت دستگاه بسته بندي 250 گرمي، 900 عدد در ساعت مي باشد.

جمع بندي و پيشنهاد نهايي در مورد احداث واحدهاي جديد كورن فلكس

بررسي ميزان صادرات و واردات اين محصول در كشور اطلاعات مشخصي را بدست نمي دهد؛ چرا كه تعرفه آن به طور مشخص به محصول مورد نظر ما، اختصاص نيافته است. در حال حاضر يك واحد توليدي در كشور، كورن فلكس توليد مي كند. با توجه به فاصله زياد مصرف اين محصول در ايران، در مقايسه با مصرف آن در كشورهاي توسعه يافته، مي توان اميدوار بود،؛ مصرف اين محصول در بين نسلهاي آينده افزايش يابد.
از طرف ديگر با توجه به استقرار كشورهاي استقلال يافته شمال ايران، مي توان برنامه هاي توسعه كارخانه را با عنايت به بازار مصرف خارجي و صادرات نيز مد نظر قرار داد. محصول طرح حاضر در صورت دارا بودن كيفيت بالا و دارا بودن شرايط استاندار مي تواند در بازار هاي اروپا نيز مشتري داشته باشد. چرا كه با توجه به ارزان بودن نيروي انساني در كشور مي توان محصولي توليد كرد كه از نظر كيفيت و قيمت، بازار اروپا را تغذيه نمايد.

امتیاز کاربران: 2.75 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی