ایده هاایده های خدماتی و گردشگری و تفریحی

طرح راه اندازی کلینیک دندانپزشکی با در آمد روزانه 15 میلیونی

سفارش طرح توجیهی

طرح راه اندازی کلینیک دندانپزشکی با در آمد روزانه 15 میلیونی

آمار رسمی وزارت بهداشت در پایان سال ۹۵ نشان می دهد که ۱۸٫۵ درصد از هزینه های پرداخت شده از سوی مردم به دندانپزشکی اختصاص یافته است. در حالیکه نزدیک به ۴۰ درصد از مردم کشور از خدمات دندانپزشکی محروم هستند، اختصاص ۱۸٫۵ درصد از کل هزینه ها نشان از بالا بودن هزینه های دندانپزشکی در کشور دارد.به گزارش ایده و خلاقیت به نقل از پول نیوز، براساس آمار چهار دهک از خانوار ایرانی از خدمات دندانپزشکی محروم هستند و بیشتر خدمات دندانپزشکی به دهک های بالای جامعه اختصاص پیدا می کند. وزارت بهداشت در سال گذشته اعلام کرد دهک های بالای جامعه بیش از ۲۵ درصد هزینه های درمانی را در بخش دندانپزشکی صرف کرده اند. این موضوع نشان می دهد که یک کلینیک دندانپزشکی باید گروه مرفه و متوسط جامعه را هدف قرار داده و براساس درآمدهای این قشر از جامعه کسب و کار خود را برنامه ریزی کند.

در حال حاضر بررسی های میدانی نشان می دهد که در نقاط پایین و کم درآمد جامعه کلینیک دندانپزشکی خصوصی وجود ندارد و اگر موردی هم باشد مربوط به سازمان ها و ارگان های دولتی است. در دندانپزشکی، حداکثر موادی که مصرف می شود ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه است و بقیه هزینه هایی که گرفته می شود، هزینه های جانبی و دستمزد پزشک است. مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی در کمترین صورت بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد.
هر کلینیک به طور متوسط بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ مراجعه کننده در ماه دارد. اگر تنها ۱۲ درصد از هزینه ها صرف مواد اولیه و هزینه های جانبی کلینیک شود با یک حساب سر انگشتی می توان گفت که یک کلینیک دندانپزشکی در کمترین حالت ۱۵ میلیون درآمد دارد که با کسر ۱۲ درصد هزینه ها بین ۱۲٫۵ تا ۱۳ میلیون سود خالص دارد که در آمد ماهانه آن به بیش از ۳۰۰ میلیون تومان می رسد.

برای راه اندازی یک کلینیک دندانپزشکی باید شرایط عمومی و تخصصی را به صورت یکجا داشت. شرایط عمومی تاسیس یک درمانگاه دندانپزشکی عبارت است از:

 1. تاسیس هر گونه موسسه درمانی به نام مرکز دندانپزشکی قبل از هر گونه اقدام، منوط به کسب موافقت اصولی و پروانه تاسیس از وزارت متبوع است.
 2. نداشتن سوء پیشینه
 3. داشتن ساختمان مناسب و مورد تایید کارشناس وزارتخانه متبوع (فضای فیزیکی مورد نیاز مرکزدرمانی براساس تعداد یونیت دندانپزشکی و بخش های مصوب محاسبه می شود که حداقل مساحت مناسب برای هر یونیت و متعلقات مربوطه ۱۰ متر است).
 4. مراکز درمانی عمومی و تخصصی دندانپزشکی می توانند در حداقل مساحت ۱۵۰ متر مربع و در یک یا چند طبقه ساختمان احداث شود. اصل هر مرکز درمانی اعم از تخصصی و عمومی با مرکز مشابه نباید از ۵۰۰ متر کمتر باشد.

علاوه بر این شرایط عمومی، شرایط تخصصی هم باید در راه اندازی یک کلینیک دندانپزشکی مورد توجه قرار گیرد. براساس آیین نامه تاسیس درمانگاه های دندانپزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، شرایط تخصصی راه اندازی یک کلینیک عبارت است از:

 1. وجود یک دستگاه اتوکلاو با حجم حداقل ۱۷ لیتر به ازای هر پنج دستگاه یونیت دندانپزشکی الزامی است.
 2. وجود حداقل یک دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال.
 3. مراکز تخصصی می توانند علاوه بر بند (۵-۳) یک دستگاه رادیولوژی پانورکس ولترال سفال نیز داشته باشند.
 4. برای بهره برداری اولیه از مراکز، تعداد حداقل پنج دستگاه یونیت صندلی دندانپزشکی و متعلقات مربوطه ضروری است.
 5. دارو و تجهیزات اتاق اورژانس (شامل کپسول اکسیژن، قفسه داروهای اورژانس، ست احیا شامل آمبوبگ و. . . حتی المقدور الکتروشوک) ضروری است.
 6. وجود حداقل یک نفر پرستار دندانپزشکی با تحصیلات دانشگاهی جهت ارائه خدمات درمانی مانند جرم گیری و آموزش بهداشت و همکاری با دندانپزشکان در هر نوبت کاری ضروری است.
 7. وجود حداقل یک نفر تکنیسین رادیولوژی با تحصیلات دانشگاهی در هر مرکز تخصصی دندانپزشکی در صورت داشتن دستگاه پانورکس ولترال سفال در کلیه نوبت های کاری فعال مرکز ضروری است. گفتنی است با توجه به تعداد یونیت و نوع تخصص، نیروی انسانی اعم از دندانپزشک و پیرادندانپزشک تعیین می شود. با توجه به شرایط عمومی و تخصصی ذکر شده راه اندازی یک درمانگاه دندانپزشکی دارای هزینه های بسیاری بالایی است که مهم ترین آن را تجهیزات و لوازم مربوط به آن تشکیل می دهند.

بخش دیگر هزینه های یک درمانگاه را هزینه رهن، اجاره یا خرید ساختمان تشکیل می دهد. با توجه به اینکه ملک مورد نیاز یک درمانگاه دندانپزشکی باید دارای مجوز اداری باشد در نتیجه ملک نسبت به ملک مسکونی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه بیشتری دارد.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - طرح راه اندازی کلینیک دندانپزشکی با در آمد روزانه 15 میلیونی

دکتر حسین اقدامی دارای درمانگاه و مطب دندانپزشکی در غرب تهران است، وی می گوید «خرید هر متر ساختمان در این محوطه بین ۵٫۵ تا ۷ میلیون تومان قیمت گذاری می شود اما به دلیل بالا بودن قیمت املاک اداری و تجاری باید بیش از ۲۰ درصد گران تر یک ملک را خریداری کرد.»
به گفته وی «برای راه اندازی یک کلینیک دندانپزشکی در غرب تهران در کم ترین حالت باید بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان هزینه رهن پرداخت. همچنین اگر قصد اجاره آن وجود داشته باشد باید بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون اجاره برای یک ساختمان در نظر گرفت.»
وی معتقد است در هر نقطه از شهر تهران که کلینیک دندانپزشکی راه اندازی می شود نیاز به سرمایه ای بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون فقط برای تامین هزینه های ساختمان وجود دارد. اما در کلینیک های دندانپزشکی علاوه بر هزینه وسایل و تجهیزات ساختمان دستمزد کارکنان هم بسیار بالا است.

در کلینیک ها معمولا روال بدین صورت است که دندانپزشک یک حقوق ثابت دریافت کرده و به ازای هر بیمار نیز درصدی به عنوان حق العمل می گیرد. هزینه های مواد مورد نیاز هم بستگی به سیاست های خرید دندانپزشک در مطب خصوصی یا شورای کلینیک دارد که معمولا دندانپزشک ها برای مطب شخصی خود مواد کمتری خریداری می کنند که در این صورت هزینه ها بیشتر می شود.

البته باید توجه داشت که کلینیک ها به دلیل خرید قابل توجه همیشه تخفیف های قابل توجهی هم دریافت می کنند. اما میزان درآمدی که این کلینیک ها دارند به خوبی می تواند پاسخگوی میزان هزینه کرد آن باشد. بررسی های میدانی در کلینیک دندانپزشکی نشان می دهد که متوسط قیمت حضور در دندانپزشکی بیش از ۱۰۰ هزار تومان است.

لیست قیمت خدمات دندانپزشکی در کلینیک های دولتی و دانشگاهی به شرح زیر است. معاینه تشخیص ۱۵هزار تومان، رادیوگرافی ۹۵۰۰ تومان، کشیدن درد دندان از ۴۰ هزار تومان تا ۱۰۰هزار تومان، درمان ریشه یک کانال ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان، درمان ریشه دو کانال ۱۹۰ هزار تومان تا۲۲۰ هزار تومان، درمان ریشه سه کانال ۲۶۰ هزار تومان تا۳۲۰ هزار تومان، ترمیم و پر کردن دندان ۸۵ هزار تومان تا۱۲۰ هزار تومان، ترمیمی و پرکردن دندان با کامپوزیت ۹۵ هزار تومان تا ۱۶۵ هزار تومان، جراحی لثه از ۳۳۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان، پروتز ثابت از ۳۹۵ هزار تومان تا ۵۷۲ هزار تومان، ایمپلنت از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۵۰هزار تومان است که ایمپلنت دندان های دو فک تا ۸۰ میلیون هزینه بردار است.

قابل ذکر است در کلینیک های خصوصی قیمت این خدمات به بیش از ۴۰ درصد می رسد. دندانپزشکان علاوه بر کارهایی مانند کشیدن دندان و امور مربوط به درمان از بخش دیگری به نام زیبایی دندان درآمد کسب می کنند. یکی از بخش هایی که درآمد قابل توجهی برای دندانپزشکان دارد ایمپلنت کردن دندان ها است.

یکی دیگر از مراحل درمانی زیبایی دندان ها سیم کشی آنها است. مبلغ درمان ارتودنسی به مورد خاص هر بیمار، نوع بریس و درمان انتخابی و طول مدت درمان بستگی دارد. محدودیت ها و مزایای ارتودنسی به بودجه در نظر گرفته شده برای درمان بستگی دارد.

امتیاز کاربران: 4.21 ( 6 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x