ایده هاایده های خدماتی و گردشگری و تفریحیمقالات کسب و کار

بهداشت‌کار دهان و دندان شغلی پردرآمد بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی

معرفی رشته بهداشت‌کار دهان و دندان

سفارش طرح توجیهی

بهداشت‌کار دهان و دندان شغلی پردرآمد بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی

بهداشت‌کار دهان و دندان (به انگلیسی: Dental hygienist) متخصصی است که پس از طی دوره‌های آموزش رسمی به ارایه خدمات اولیه در ارتباط با بهداشت دهان و دندان زیر نظر دندانپزشک یا بطور مستقل می‌پردازد.

ماهیت کار بهداشت‌کار دهان و دندان

وظیفه بهداشت کار دهان و دندان برطرف کردن مواد ته نشین شده سخت و نرم از روی دندانها ( جرم گیری ) ، آموزش روشهای صحیح بهداشت دهان ودندان به بیماران و ارائه دیگزمراقبت های پیشگیری کننده دندان می باشد.
بهداشت کاران دهان و دندان ،‌ دندانها و لثه بیمار را معاینه کرده و موارد بیماری یا ناهنجاری را ثبت می کنند . آنها جرم و پلاکهای دندانی را می زدایند، از دندان ها عکس های اشعه ایکس گرفته و آنها را ظاهر میکنند و از مواد پیش گیری کننده پوسیدگی مانندفلوراید و مواد درزگیر برای حفره ها و ترکهای دندانی استفاده می کنند .
در بعضی کشورها ، بی حس کردن دندان , تراش دادن و پرکردن موقتی , پانسمان اطراف دندان , برداشتن بخیه , و صیقل دادن و پرداخت روکش های فلزی بر عهده بهداشت کاران دهان و دندان می باشد . با اینکه بهداشت کاران دهان و دندان ممکن است نوع بیماری را تشخیص ندهند ، اما میتوانند آزمایشات بالینی و آزمایشگاهی را جهت تشخیص نهایی دندانپزشک مهیا سازند . آنها گاهی در طی درمان به عنوان دستیار با دندانپزشکان همکاری می کنند .

بهداشت کاران دهان و دندان همچنین به بیماران کمک می کنند تا از بهداشت دهان و دندان بالایی بهره مند شده و آنرا حفظ کنند . به عنوان مثال ,آنها ممکن است در باره ارتباط میان رژیم غذایی با سلامت دهان و دندان و یا حتی رابطه بهداشت دهان ودندان با بیماریهای جدی مانند بیماری های قلبی و سکته های مغزی تو ضیحاتی را ارائه دهند . در ضمن درباره روش انتخاب مسواک و شیوه نخ کشیدن دندانها به بیماران اطلاعات می دهند .

آنها برای تمیز کردن و پرداخت دندانها از وسایل دستی ، چرخان و یا ماورای صوت و برای عکس برداری از دندان از دستگاه عکسبرداری با اشعه ایکس ، برای بی حس کردن از سرنگ و سر سوزن و برای توضیح بهداشت دهان و دندان از مدل دندانی استفاده می کنند .

بهداشت کار دهان و دندان در ایران

در ایران به دلیل کمبود شدید دندانپزشک در مناطق شهری و نبود دندانپزشک در مناطق روستایی و عشایری آموزشکده بهداشت دهان در دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۴ تأسیس شد. در سال ۱۳۶۰ با تصویب «قانون تربیت بهداشت‌کار دهان و دندان به منظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی در روستاها» وارد مرحله تازه‌ای شد و در حدود ۶۰۰۰ بهداشت کار دهان و دندان با تعهد ارایه خدت ۶ ساله در مناطق روستایی و محروم تربیت و جذب شدند. این افراد پس از طی این دوره و پشت سر گذاردن یک آزمون می‌توانستند وارد دوره پزشکی دندانپزشکی شوند. روز تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی بنام روز دندانپزشک نیز نامگذاری گردید.

محیط کار بهداشت‌کار دهان و دندان

انعطاف پذیری در شیفت کاری یکی از خصوصیات ممتاز این حرفه است و کار به شکل تمام وقت , پاره وقت , شبکاری و یاحتی در روزهای تعطیل انجام می شود.

غالبا بهداشت کاران دهان و دندان ۲ الی ۳ روز در هفته توسط دندانپزشکان استخدام می شوند و بنا براین آنها امکان کار درچندین مطب دندانپزشکی را میابند .

بهداشت کاران دهان و دندان در مطب های تمیز و با روشنایی مطلوب به کار می پردازند . بکارگیری شیوه های محافظت کننده به هنگام استفاده از گاز بی حسی و رعایت اصول رادیو لوژی از نکات مهم ایمنی در کار آنها محسوب می شوند . آنها به منظور محافظت خود دربرابر بیماریهای عفونی از عینک های محافظ، ماسک جراحی و دستکش استفاده می کنند.

وظایف و اختیارات بهداشت کار دهان و دندان در ایران

طبق آیین‌نامه «قانون تربیت بهداشت‌کار دهان و دندان» به منظور گسترش خدمات درمانی و بهداشتی در روستاها» که توسط وزارت بهداری وقت تهیه شده است وظایف بهداشت کار در ماده ۱۰ به شرح ذیل ارایه شده است:

  1. بهداشت کار برای تشخیص مجاز به معاینه بیماران دهان و دندان و رادیوگرافی بوده و به درمان هایی که در شرح وظایف برای او مجاز شناخته شده اقدام و موارد خارج از صلاحیت خود را به مرکز ذی‌صلاح ارجاع می‌دهد.
  2. بهداشت کار می‌تواند در حدود صلاحیت فنی خود بیمار را جهت انجام برخی آزمایش های پاراکلینیکی فقط به آزمایشگاه‌های بهداری محل معرفی نماید.
  3. بهداشت کار جهت ارتقاء سطح بهداشت دهان افراد جامعه ضمن انجام خدمت خود موظف به آموزش فردی و گروهی بصورت مستقیم یا از طریق
  4. رسانه‌های گروهی بر طبق برنامه تنظیم شده مراکز آموزشی بهداشتی، درمانی می‌باشد.
  5. بهداشت کار برای حفظ بهداشت دهان و دندان افراد جامعه مجاز به جرم‌گیری و بروساژ دندان ها می‌باشد.
  6. بهداشت کار مجاز به بیرون آوردن (کشیدن) دندان های عادی و ریشه‌های قابل رؤیت می‌باشد. بیرون آوردن دندان های عقل و دندان ها و ریشه‌های غیرعادی یا نهفته در الوئل از حدود صلاحیت فنی بهداشت کار خارج می‌باشد.
  7. بهداشت کار مجاز به ترمیم (پر کردن) دندانهای پوسیده در حد مینا و عاج می‌باشد. پولیکدمی و درمان کانال ریشه از حدود صلاحیت فنی بهداشت کار خارج است.
  8. بهداشت کار جهت بازتوانی دستگاه جونده فقط مجاز به ساختن دست دندان کامل و پلاکهای پارسیل اگریلیک می‌باشد.

طبق ماده ۱۱ و ۱۲ آیین‌نامه مربوط اختیارات بهداشت کار ،بهداشت کار حق نوشتن نسخه نداشته و داروهای مصرفی جهت خدمات مجاز منحصراً بوسیله شبکه‌های بهداری تأمین می‌گردد. خروج از حدود اختیارات و وظایف فوق دخالت غیر مجاز در امور پزشکی و تابع قوانین جزایی مربوطه می‌باشد.

فرصتهای شغلی برای رشته بهداشت‌کار دهان و دندان

از آنجایی که چند شغلی بودن در این رشته رایج است , لذا شمار مشاغل افزون بر تعداد بهداشت کاران دهان و دندان می باشد . بسیاری از آنها به شکل پاره وقت کار می کنند .

گروهی از بهداشت کاران در مطب های خصوصی دندانپزشکی مشغول بکارند .گروهی نیز در مراکز عمومی بهداشتی ، بیمارستانها و کلینیک ها به کار می پردازند .

آموزش و ادامه تحصیل در رشته بهداشت‌کار دهان و دندان

موضوعاتی مانند کالبد شناسی( آناتومی ) , عملکرد اعضا ( فیزیو لوژی) , شیمی , میکروب شناسی , دارو شناسی , علم تغذیه , عکسبرداری ٍ, بافت شناسی , شناخت بیماریهای لثه ، پاتولوژی , مواد دندانپزشکی , بهداشت کلینیکی دهان و دندان و علوم اجتماعی و رفتاری به شکل تئوری و آزمایشگاهی تدریس می شوند . بهداشت کاران دهان و دندان باید به خوبی با دیگران به کار بپردازند و از آنجایی که در فضای کوچک دهان , و با وسایل دستی مشغول به کارند لذا باید از چابکی دست بر خوردار باشنند .

چشم انداز آینده شغل بهداشت‌کار دهان و دندان

در پاسخ به نیاز افزاینده به مراقبتهای دندان و جایگزینی بهداشت کاران دهان و دندان به جای دندانپزشکان در ارائه بعضی خدمات ،‌ رشد فرصتهای شغلی در این رشته سریع خواهد بود .

رشد جمعیت و نگهداری بیشتر از دندانهای طبیعی نیاز به بهداشت کاران دهان و دندان را افزایش می دهد . دندانپزشکان قدیمی که کمتر بهداشت کاران دهان و دندان را استخدام می کردند کنار رفته و به جای آنان فارغ التحصیلانی مشغول بکار می شوند که از کمک بهداشت کاران بهره می جویند . به علت افزایش حجم کاری دندانپزشکان و به منظور انجام مراقبتهای پیشگیری کننده مانند جرم گیری ,گروهی از بهداشت کاران دهان و دندان توسط دندانپزشکان استخدام می شوند و بنابراین دندانپزشکان وقت خود را به امور مفیدتری اختصاص می دهند .

میزان در آمد بهداشت‌کار دهان و دندان

در سال ۲۰۰۰ میانگین در آمد ساعتی بهداشت کاران دهان و دندان در ایالات متحده ۶۸/۲۴ دلار بوده است . میزان در آمد بر اساس موقعیت جغرافیایی , وضعیت استخدام وتجربه کاری متغیر است . حقوق بهداشت کارانی که در مطب ها ی خصوصی مشغول بکارند به شکل ساعتی , روزانه , ماهیانه یا در صدی پرداخت می شود.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
منبع
ویکی پدیاکانون دانش
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
0
()
x
0
بستن
بستن