سفارش طرح توجیهی
چگونه راه اندازی کنم؟مقالات آموزشی

اصول طراحی سالن مرغداری متناسب با روشهای نوین پرورش

چکیده این مطلب
 • در پرورش و نگهداري طيور، ساختمان كمك مؤثري به كنتـرل عوامل محيطي ميكند. اين امر موجب استفاده بهتـر از موادغذايي و درنتيجه افزايش توليد ميشود. در صورت عدم وجود شرايط محيطي مطلوب، قسمت اعظم انرژي حاصل از غذاي مصـرف شده صـرف گرم كردن و يا خنك كردن بدن مرغ ميشود، به عنوان مثال استفاده از سقف گنبدي (طاق ضـربي)، در سالهاي اخير در مورد ساختمانهاي پرورش طيور ابداعاتي به عمل آمده است و علاوه بر تهويه، اهميت ساخت سالن مناسب بر اساس عواملي، مانند كاهش سطح به ازاي هر پرنده، كارگر كمتر، باروري بالاتر در مرغ هاي مادر، جمع آوري و حذف بهتـر مدفوع و بهداشت مناسبتر مورد توجه قرارگرفته است.

مقدمه


پرورش مرغ به شکل صنعتی در ایران از سال 1333 با واردکردن جوجه مرغ های یک روزه یا تخم مرغ های نطفه دار از نژادهای اصلاح شده خارجی آغاز شد و توسعه آن در این مدت به حدی بود که امروزه توانسته است بخش قابل توجهی از پروتئین حیوانی کشور را فراهم کند.

درحال حاضر واحدهای مختلف مرغداری در سطح وسیع و در اقصی نقاط ایران توسعه یافته است. به طوریکه در رابطه با برخی فعالیتها توسعه این صنعت در حد نیاز است. ظرفیت اسمی مرغداریهای گوشتی کشور سه میلیون و 400 هزار تن است که درحال حاضر سالانه دو میلیون و 900 هزار تن گوشت مرغ تولید میکنند.

تعداد مرغداریهای سنتی و صنعتی کشور دو هزار و سیصد واحد است که 23 هزار تولیدکننده در این بخش فعال هستند. میزان جوجه ریزی سالانه در مرغداری های گوشتی کشور یک میلیارد و 200 میلیون قطعه است. با وجود پیشرفت هایی در زمینه تغذیه و اصلاح نژاد، معماری و ساختمان مرغداری ها مورد غفلت قرارگرفته است.

در کشور، 21/5 میلیون مترمربع جایگاه مسقف در بخش دام و طیور وجود دارد. در نتیجه توجه به مصالح، نوع و تیپ، تعداد و محل استقرار هواکش ها و پنجره ها، سیستم باز و بسته بودن سالن ها بسیار ضروری است.

اهمیت ساختمان در صنعت پرورش طیور

بخش عمدهای از هزینه های سرمایه گذاری واحدهای پرورش طیور صرف تهیه جایگاه نگهداری میشود و عدم توجه به آن ممکن است بر روی طیور که حیواناتی آسیب پذیر و حساس هستند آثار نامطلوبی بگذارد.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - اصول طراحی سالن مرغداری متناسب با روشهای نوین پرورش

هر گونه مشکل محیطی ناشی از سهل انگاری در ساخت سالنها میتواند منجر به ایجاد تنش، کاهش تولید، افزایش تلفات و شیوع بیماریها شود و صدمه های جبران ناپذیری را به واحدهای فوق وارد کند.

نگهداری طیور در آب و هوای معتدل آسان است اما در اقیلم سرد کشور که در فصل زمستان میانگین درجه حرارت میتواند به 12/2- سانتیگراد، رطوبت نسبی به طور متوسط به بالای 80 درصد و نور آفتاب کمتر از هشت ساعت در روز میرسد، و در تابستان برعکس در اقلیم گرم و مرطوب کشور که درجه حرارت روزانه متوسط بالای 35 درجه سانتیگراد است، نگهداری صحیح مرغ های گوشتی که راندمان بالایی دارند با مشکل مواجه میشود.

درصورتیکه با طراحی مناسب ساختمان و تأسیسات مرغداریها، تا حد زیادی میتوان از اثرات نامناسب محیطی کاست.

هر موجودی برای نشان دادن عملکرد واقعی خود به یک محیطی مناسب نیاز دارد. ساختمان و تأسیسات پرورش و نگهداری نقش بسیار مهمی در فراهم آوردن محیط مناسب دارد.

به طور مسلم به کمک ایجاد شرایط مناسب میتوان تولیدات حیوان را بهبود بخشید و حداکثر تولید را بهدست آورد. از طرفی چون احداث ساختمان مستلزم هزینه های سنگین است، رعایت اصول مهندسی ساختمان دامپروری الزامی و ضامن موفقیت در امر پرورش طیور است.

لازم به ذکر است که کار با موجود زنده کاری بسیار حساس و مستلزم رعایت نکته های ظریف مدیریتی در جایگاه و امور پرورشی است.

نکات قابل توجه در ساخت مرغداری

 1. امکان تهیه و فروش محصولات در منطقه
 2. نوع نژاد مرغ
 3. وجود راه ارتباطی جهت رساندن محصول تولیدی به بازار مصرف
 4. فاصله مجاز بین واحد پرورش و منطقه مسکونی و سایر واحدهای دامپروری
 5. استفاده از مصالح ساختمانی ارزان قیمت و با کیفیت مناسب
 6. دور بودن محل مرغداری از مسیر سیل و طوفان و بادهای شدید
 7. شرایط جغرافیایی منطقه مورد احداث مرغداری

ساخت سالنها

با تنوع آب و هوایی که در کشورمان وجود دارد لازم است تأسیسات پرورش طیور به نحوی طراحی و احداث شود که در حد امکان با شرایط خاص هر منطقه و گلباد منطقه ای سازگار باشد. در مناطق گرمسیر بهتر است ساختمان عمود بر جهت وزش باد ساخته شود. تا بتوان از جریان باد برای خنک کردن سالن استفاده کرد. ساختمانها دارای پنجره شمالی و شرقی باشند تا نور خورشید باعث گرمشدن ساختمان نشود (شکل2).

در مناطق سردسیر ضروری است ساختمانها طوری ساخته شود که باد کمتری وارد شود (شکل 1). در مناطق سردسیر بهتر است پنجره ساختمانها، جنوبی و غربی باشد تا از گرمای خورشید بیشترین استفاده صورت گیرد.

چندسالی است پنجره اینلت (دریچه هایی که در زیر سقف و به تعداد زیاد در دیواره طولی سالن تعبیه میشود) برای تهویه در زمستان نصب میشود. این پنجره ها بیشتر در فصول سرد به خصوص در زمستان کاربرد دارد و مکمل پنجره های اصلی است.

به طورکلی محاسبه تعداد و محل نصب پنجره های اینلت تابع سیستم تهویه حداقلی (یا تهویه زمستانه با تعداد هواکش کم) و نیاز پرنده در مواقع سرد سال است.

جهت قرارگرفتن سالنهای مرغداری در مناطق سردسیر و گرمسیر با توجه به جهت وزش باد
شکل 1: جهت قرارگرفتن سالنها در مناطق سردسیر و گرمسیر با توجه به جهت وزش باد
جهت قرارگرفتن سالن ها و پنجره های مرغداری در مناطق سردسیر و گرمسیر
شکل 2: جهت قرارگرفتن سالن ها و پنجره ها در مناطق سردسیر و گرمسیر

مصالح ساختمانی مناسب

با توجه به تنوع آب و هوایی در کشور مصالح ساختمانی ساختمان های پرورش طیور باید با شرایط اقلیمی محل مورد نظر تطابق داشته باشند. همچنین تهیه آنها راحت و قیمت آنها مناسب باشد.

فاصله مجاز بین واحدهای دامپروری

ساختمانهای پرورش طیور نباید با بعضی از واحدها مثل کارخانه خوراک دام و طیور فاصله زیادی داشته باشد (در شعاع 1000 تا 2000 متری) ولی باید یک حداقل فاصله با بعضی دیگر از واحدها مثل خانه های مسکونی و مرغداری های دیگر داشته باشد (حداقل 400 متر). همچنین محل احداث مرغداری لازم است با راه های اصلی، فرودگاه و کارخانجات صنعتی دارای یک حداقل فاصله باشد. در این خصوص میتوان از اطلاعات جداول کتاب نظام دامپروری استفاده کرد.

طرح کلی ساختمانهای پرورش طیور

طرح کلی و ابعاد سالنهای پرورش طیور به میزان قابل توجهی تابع مساحت و شکل زمین مورد استفاده است. در سالن های بزرگ بهتر است فرم سالنها به صورت مستطیل باشد. احتمالاً مستطیل در نظر گرفتن سالنها به دلیل این است که در این سالنها نیاز به استحکامات پایه و سقف کمتری است و در شکل مربع نیاز به تعداد پایه و تقویت آهن آلات سقف است.

معمولاً توصیه میشود حداکثر عرض سالنها 16-12 متر در نظر گرفته شود. در صورت اضافه شدن عرض باید در وسط سالن از ستون (شکل 3) یا تیرآهن های قویتر استفاده کرد. در مورد طول سالنها، مخصوصاً در سالن هایی با تهویه طولی، عامل تعیین کننده تهویه است. همچنین در صورت زیادبودن طول سالن سیستم دانخوری اتوماتیک و زنجیری دچار اشکال میشود.

اضافه شدن ستونها در سالن در حال احداث به عرض 22 متر
شکل 3- اضافه شدن ستونها در سالن در حال احداث به عرض 22 متر

سطح زیربنای مورد نیاز واحدهای پرورش طیور

تأمین فضای لازم و مناسب برای گله های پرورشی امری ضروری است. زیرا با بالا رفتن تراکم، بیماریها در گله شیوع پیدا میکند و از طرف دیگر وجود فضای اضافی نیز از نظر اقتصادی مقرون بهصرفه نیست.

معمولاً برای جوجه های گوشتی تا سن هشت هفتگی به ازای هر 13 قطعه نیمچه یک مترمربع یا مقدار 30 تا 35 کیلوگرم گوشت تولیدی در هر مترمربع فضا در نظر گرفته میشود. در صورت تهویه مناسب، این مقدار به 40 کیلوگرم در مترمربع هم میرسد.

سقف سالنهای پرورش

شکل و طرح سقف سالن های پرورش اهمیت زیادی دارد و ضروری است و براساس شرایط اقلیمی، شیوه معماری و مصالح موجود در منطقه، طراحی و ساخته شوند.

معمولاً سقف ها بهصورت طاق قوسی، سقف صاف، سوله و خرپا با استفاده از مصالحی همچون آجر، ورق آهنی، تیرآهن، ایرانیت سیمانی و بتون احداث میشود. ارتفاع سقف مرغداری های گوشتی را معمولاً در اقلیم سرد از 2/20 تا 2/40 متر و در اقلیم گرم از 2/60 تا 2/80 متر در قسمت بغل دیوار در نظر میگیرند.

دیوار سالنهای پرورش

دیوار سالنها معمولاً از جنس آجر و یا بلوک سیمانی، بلوکهای سبک (CLC) الیافدار، تریدیپنل و گچی ساخته میشوند و برای عایقکاری از یونولیت استفاده میشود و از داخل و خارج به وسیله آستری از سیمان پوشیده میشود. ساخت دیواره از مصالح با فضای خالی و الیاف مانند پشم شیشه و پشم سنگ این مزیت را دارد که به عنوان عایق نیز عمل می کند.

در ورودی سالن های پرورش

درهای اصلی را معمولاً به عرض200 تا 240 سانتیمتر و به ارتفاع 210 تا 230 سانتیمتر در نظر میگیرند گرچه درهایی به عرض 90 تا 120 سانتیمتر نیز ساخته میشوند.

روش تهویه سالن های پرورش

تهویه سالن ها به سه روش طبیعی، مصنوعی با فشار منفی و مصنوعی با فشار مثبت صورت میگیرد.

 1. تهویه طبیعی: جهت ایجاد تهویه طبیعی از دریچه های سقفی یا پنجره در سالن استفاده میشود. این روش تهویه معمولاً برای سالنهایی با عرض کم و در محلهایی که جریان دایم باد وجود دارد در نظر گرفته میشود. احتمالاً علت این است که در سالنهایی با عرض کم میتوان تا حدی به تهویه عرضی اکتفا کرد.
 2. تهویه مصنوعی با فشار منفی: در سیستم تهویه با فشار منفی از یک مکنده هوا استفاده میشود و در اثر خروج هوای سالن از یک طرف، هوا از طرف دیگر وارد میشود. (این روش بیشتر در سالنهای بدون پنجره منظور میشود).
 3. تهویه مصنوعی با فشار مثبت: در این روش هوا توسط سیستم دمنده وارد سالن میشود و هواکشها در معرض هوای آلوده که باعث استهلاک آنها میشود قرار ندارند (شکل 4). از طرف دیگر هوای ورودی میتواند گرم یا سرد شود.
   تغییر محل نصب هواکشها بعد از احداث سالن
  شکل 4: تغییر محل نصب هواکشها بعد از احداث سالن

سیستمهای طراحی تهویه سالنهای مرغداری

 • تهویه عرضی:
  در این روش تهویه، هواکش ها و هواده ها در دیوار عرضی سالن نصب میشوند و به این ترتیب تهویه به صورت عرضی صورت میگیرد. این روش مناسب سالنهایی با عرض کم (8 تا 12 متر) است. در صورت عرض کمتر در سالن کوران ایجاد میشود و عرضهای بالاتر از 12 متر نیز تهویه به خوبی انجام نمیشود. در این روش باید دقت شود که هواکشها و هواده ها روبه روی هم نباشند تا نقطه کور هوایی در سالن ایجاد نشود.
 • تهویه طولی:
  در این روش دریچه های ورود هوا در انتهای یک طرف سالن و هواکشها در طرف مقابل آن در انتهای دیگر سالن نصب میشوند. این سیستم تهویه در سالنهایی با طول کمتر از 60 متر قابل اجرا است. چنانچه طول سالن بیشتر از 60 متر باشد دریچه های ورود هوا در وسط سالن و هواکشها در دو طرف سر و ته سالن و یا برعکس نصب میشوند (شکل 5).
 • تهویه سقفی:
  در این روش هواکشها در سقف و ورودیهای هوا در دیواره ها است. این روش بیشتر در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرارمیگیرد.
 • تهویه فن جت:
  در این روش از کانالهای پلاستیکی که بر روی آن سوراخهایی وجود دارد و هوا داخل آن دمیده میشود استفاده میکنند. مزیت این روش دادن هوای یکنواخت در طول سالن و یا امکان گرمکردن و سردکردن هوای ورودی است (تهویه در این روش در سر سالن وجود دارد و هوا به صورت فشار مثبت وارد سالن و از خروجیها خارج میشود).
 • تهویه در سالنهای دو طبقه:
  در این روش سالنها دو طبقه است و هواکشها در طبقه پایین ساختمان نصب میشود و ورودیها در طبقه بالا است. مزیت این روش آن است که چون هوای متصاعدشده از کود، حاوی آمونیاک و سایر گازهای آلاینده است مستقیماً توسط هواکشها خارج میشود و در معرض مرغها قرارنمیگیرد.
  تهویه طولی در سالنهای مرغداری
  شکل 5: تهویه طولی در سالنهای مرغداری

جهت باد در طراحی سالنهای پرورش

در طراحی سالن ها جهت باد بسیار مهم است زیرا باد میتواند آلودگی را به سالن وارد کند. به خصوص اگر در مسیر خود از منابع آلودگی سایر مزارع پرورش طیور عبور کند.

به همین خاطر برای انتقال پیدا نکردن اجرام میکروبی و ویروسی به سالن مجاور که احیاناً از فن ها خارج میشوند بهتر است چیدمان طراحی سالنها طوری باشد که جهت باد از سمت پرنده های حساستر (سن کمتر) به سمت پرنده هایی با سن بیشتر باشد.

چون پرنده های با سن بیشتر احتمالاً ناقل بعضی از بیماریها هستند ولی به دلیل مقاومت بالا علائمی نشان نمیدهند ولی جوجه ها این مقاومت را ندارند و زود درگیر بیماری میشوند.

انواع سالنهای پرورش طیور

 1. سالنهای باز:
  در این سالنها قسمتی از تهویه و تأمین نور متکی بر محیط است. دو نوع سالن باز وجود دارد:
  • سالنهای با دیوار جانبی باز که 30 درصد دیوار جانبی باز است. این سبک سالن بیشتر در آب و هوای معتدل مثل شمال کشور دیده میشود. برای تهویه بهتر و خروج رطوبت از سالن، 30 سانتیمتر از زیر سقف باز است و در صورت لزوم توسط پرده و برزنت پوشیده میشود.
  • سالنهای پنجره دار که در یک طرف و یا دو طرف سالن پنجره ایجاد میشود. این نوع سبک سالن تا چند سال پیش در ایران رواج داشت ولی به دلیل عدم کنترل در سیستم های گرمایش، برودتی و نور و بالا رفتن قیمت حامل های انرژی درحال حاضر کمتر مورد استفاده قرارمیگیرد.
 2. سالنهای بسته (بدون پنجره):
  در این سالنها تهویه و روشنایی به صورت مصنوعی تأمین میشود. برای جلوگیری از ورود نور خورشید در جلوی هواکشها از نورگیر استفاده میشود. طول این سالنها معمولاً 45 تا 60 متر و عرض آنها معمولاً 16-12 متر است. بهدلیل اشکالاتی که در سیستم دانخوری و تهویه سالنها ایجاد میشود؛ افزایش طول در این سالنها محدودیت دارد.

تیپ ساختمانهای مرغداری از نظر شکل سقف

 • طاق ضربی (قوسی)

  این سالنها بیشتر در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرارمیگیرد. ارتفاع سقف معمولاً در قسمت تیزی به 2/80 تا 3/20 متر میرسد، از نظر هزینه اولیه چون در ساخت سقف از آهن استفاده نمیشود احتمالاً هزینه اولیه کمتر از سایر تیپها خواهدشد.

  عرض قوسها حداکثر سه متر است و معمولاً سالنهای با تهویه عرضی بدین شکل ساخته میشوند. مصالح مورد استفاده گچ و آجر است که برای پوشش از ایزوگام، آسفالت و یا کاهگل استفاده میشود، گاهی به جای آجر از قالب بتنی مسلح نیز استفاده میشود.

  نمونه ای از سالن مرغداری به سبک طاق ضربی
  شکل7: نمونه ای از سالن به سبک طاق ضربی
 • سقف خرپا

  این سالنها را معمولاً از نبشی یا قوطی آهنی، اسکلت فلزی تهیه میکنند و روی دیوارها میگذارند. سقف در این روش شیبدار یکطرفه یا دوطرفه است.

  جهت پوشش آن از ایرانیت سیمانی و یا فلزی با ورق گالوانیزه استفاده میشود. بر روی خرپاها از آهن Z و یا قوطی 40 در 80، جوش داده میشود. این نوع سقف در اکثر مناطق قابل اجرا است.

  نمونه ای از سالن مرغداری به سبک خرپا
  شکل 9: نمونه ای از سالن به سبک خرپا
 • سقف سوله

  معمولاً سوله ها پیش ساخته است و از یک طرف و یا دو طرف شیب دارد. در سوله به جای جوش از پیچ و مهره جهت اتصال قسمتهای مختلف استفاده میشود.

  در زیر پایه ها فونداسیون مخصوصی لازم است که بولتها بر روی آن قرارمیگیرند. جهت پوشش آن معمولاً از ایرانیت سیمانی و یا ورق گالوانیزه موجدار استفاده میشود که بر روی آهنهای Z پیچ میشوند. معمولاً هزینه اولیه این تیپ بیشتر از روشهای دیگر است.

  نمونه ای از سالن مرغداری به سبک سوله
  شکل 11: نمونه ای از سالن به سبک سوله

هواکش های سالن پرورش

 1. هواکش ها معمولاً سه فاز یا تک فاز و به صورت شعاعی و محوری هستند.
 2. بسیار مناسب است که از هواکشهای سه فاز در مرغداری استفاده شود.
 3. هواکشهای کوچک بدون تسمه دارای سرعت700 تا 1400 دور در دقیقه هواکشهای با تسمه و فولی دارای سرعت300 تا 400 دور در دقیقه هستند.
 4. دور هواکشها معمولاً به وسیله رئوستا و یا کوچک و بزرگ کردن فولی تغییر میکند (شکل 12).
 5. هرچه تعداد هواکشها بیشتر و فاصله آنها از هم کمتر باشد هوای یکنواخت تری در اختیار مرغ ها قرارمیدهد.
کنترل خروجی هواکش ها براساس نیاز پرنده
شکل 12: کنترل خروجی هواکش ها براساس نیاز پرنده

محل نصب هواکشها

 1. در مناطق گرمسیر هرچه محل نصب هواکشها بالاتر باشد بهتر است. چون هوای گرم بهدلیل سبکی در زیر سقف جمع میشود و هواکشها میتوانند آن را از سالن خارج کنند.

  ولی به این نکته نیز باید توجه داشت که در صورت نصب هواکش در ارتفاع خیلی بالا به دلیل گذشتن جریان هوا از بالای سر جوجه ها و عدم تأمین اکسیژن موردنیاز منطقه ساکن هوایی ایجاد خواهدشد و باعث تجمع گازهای آلاینده در این منطقه میشود (شکل 13).

 2. ایجاد منطقه ساکن هوایی در سطح جوجه ها در صورت نصب هواکش ها در ارتفاع خیلی بالا
  شکل 13: ایجاد منطقه ساکن هوایی در سطح جوجه ها در صورت نصب هواکشها در ارتفاع خیلی بالا
 3. در مناطق سردسیر هر چه ارتفاع نصب هواکشها کمتر باشد بهتر است ولی نباید این اندازه کمتر از 70 سانتیمتر باشد. در غیر اینصورت باعث کوران میشود و ممکن است در زمان شستشو موتور هواکشها دچار آسیب شود(شکل 14).
 4. نحوه گردش مناسب هوا در سالن های مرغداری با اقلیم سرد
  شکل 14: نحوه گردش مناسب هوا در سالن های مرغداری با اقلیم سرد
 5. در پشت هواکشها باید از دارک (کانالی که در پشت هواکش نصب شدهاست و از ورود نور آفتاب به داخل سالن جلوگیری و اجرام خروجی از سالن را به حوضچه ضدعفونی هدایت میکند) استفاده شود.
 6. محل نصب هواکش ها باید در قسمتی از سالن باشد که رو به وزش بادهای شدید نباشد. چرا که بادهای شدید میتوانند از عملکرد هواکشهای تک فاز به میزان نصف و از عملکرد هواکش های سه فاز به میزان یک سوم بکاهد.
 7. حتماً باید در پشت هواکش ها از دمپر یا پرک برای مواقعی که هواکش خاموش است برای جلوگیری از حرکت برعکس هواکش استفاده کرد.

پیشنهادها درخصوص عایق کاری ساختمان مرغداری

برای ساخت مرغداری ابتدا لازم است ضریب انتقال حرارتی لازم برای دیوارها و سقف و اقلیم منطقه مشخص شود. جدول زیر نشان میدهد در اقلیم مختلف برای ساخت مرغداری چه ضـرایب انتقال حرارتی لازم است (جدول2).

جدول 2- مقدار مقاومت حرارتی (R) لازم برای دیوار و سقف مرغداری در اقلیم مختلف

نوع آب و هوا ارزش R
اقلیم دیوار سقف
گرم 2 4
معتدل 5.2 8
سرد 9 13

نور و روشنایی سالن پرورش

طراحی سیستم روشنایی سالن باید به گونه ای باشد که علاوه بر تأمین نیاز پرنده، از نظر نور، قابلیت آن را داشته باشد که به صورت اتوماتیک در ساعات مشخصی روشن و یا خاموش شود. همچنین شدت نور هم در لامپ ها باید توسط دستگاه دیمر قابل کاهش و یا افزایش باشد. شدت نور در سالنهای مرغداری باید توسط دستگاه لوکس متر کنترل شود

سیستم گرم کننده سالن پرورش

طیور برای اینکه بتوانند بیشترین عملکرد خود را برای تولید گوشت نشان دهند نیاز به این دارند که دمای مورد نیاز آنان براساس سن پرورش تأمین شود.

صنعت طیور کشور بزرگترین مصرف کننده سوخت و انرژی در بخش کشاورزی است و سالانه حدود سه میلیارد لیتر سوخت مصرف میکند.

پرورش طیور در ایران بهعنوان دومین صنعت بزرگ کشور بعد از نفت، از جایگاه ویژهای برخوردار است و درحال حاضر بیش از 7000 واحد مرغداری بزرگ و کوچک در سراسر ایران پراکنده اند و علیرغم گازرسانی به تعدادی از آنها، اکثراً از گازوئیل به عنوان سوخت اصلی خود جهت گرمایش استفاده میکنند.

مناسبترین سیستمهای تولید حرارت در سالنهای مرغداری هیترهای هوای گرم یا هیترهای کابینتی و جتهیترها هستند که علاوه بر اینکه مصرف سوخت کمتری دارند، کمتر هوای سالن را آلوده میکنند.

خلاصه مطلب

برای اینکه از تمام پتانسیل ژنتیکی طیور در تولید استفاده شود و بیشترین بازدهی را داشته باشد باید محیط مناسبی برای پرورش پرنده فراهم شود.

شرایط محیطی باید طوری باشد که جوجه ها انرژی خوراک را تماماً برای تولید استفاده کنند نه برای خنک کردن و یا گرمکردن خود. در انتخاب محل مرغداری در رعایت فاصله ها باید دقت لازم صورتگیرد.

پس از انتخاب محل، نقشه سایت پلان مرغداری یا همان جایابی ها صورت میگیرد و چیدمان سالنهای پرورش جهت آنها و سایر ساختمانهای موجود در یک واحد مرغداری پیشبینی میشود.

در ساخت سالنها بهتر است از مصالح و سازه های سبک و عایق استفاده شود. در طراحی ابعاد سالنها به اقلیم منطقه توجه خاص صورت گیرد.

سیستمهای حرارتی و برودتی مورد استفاده از سیستمهای با مصرف کم و بهره وری بالا انتخاب شوند. سالن مرغداری به سیستمهای روشنایی مناسب، دیمر و تایمر مجهز باشد.

در آب و هوای سرد سالن مرغداری حتماً واجد پنجره های زمستانه (اینلت) و سیستم تهویه زمستانه (تهویه حداقلی) باشد. در تمام مراحل طراحی، ساخت و تجهیز یک واحد مرغداری کمترین قیمت تمام شده با بهترین کارایی مدنظر باشد.

امتیاز کاربران: 1.75 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x