سفارش طرح توجیهی
آشنایی با ماشین آلاتبخش صنعت

آشنايي با ماشین الات تولید ملات خشک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آشنايي با ماشین الات تولید ملات خشک

ملات ماده ای خمیری و البته چسبنده است که برای ساخت ساختمان به کار می رود، ملات موجب چسپاندن قطعات مصالح مختلف ساختمانی به يكديگر مي شود. ملات ها به دلیل آن که قطعات مختلف ساختمان را یکپارچه می کنند

نیرو های مختلف را به سمت پی و یا به عبارت بهتر به منطقه زیرین اسکلت ساختمان منتقل می کند، ملات ها از دو قسمت اصلي تشكيل مي شوند، چسب كه حجم کمی از ملات را به خود اختصاص می دهد و جسم پركننده كه تقريبا” در حدود ۸۰% حجم ملات را تشكيل مي دهد. بعنوان نمونه در ملات ماسه سيمان، سيمان بعنوان چسب و ماسه بعنوان جسم پركننده می باشد.
ملات خشک که در زبان انگلیسی اغلب با نام های Dry Mix، Ready Mix Mortar، Dry Mortar از آن یاد می شود از ترکیب سه ماده اصلی یعنی سیمان، سنگدانه ها و مواد افزودنی شیمیایی تهیه می شود. نسبت ترکیب و نوع مواد یاد شده براساس تولید محصولات مختلف ملات خشک متفاوت است.
محصولات ملات خشک همان طور که اشاره شد در محل کارخانه پیمانه و مخلوط شده اند و به صورت خشک به صورت پاکت و یا فله به محل کارگاه ساختمانی حمل می شوند و در آنجا به نسبت مشخصی با آب مخلوط گشته و قابل استفاده می شوند، ملات های خشک انواع گوناگونی دارند و کاملا برتر از انواع سنتی هستند.

در محصولات ملات خشک از آنجا که این محصولات در کارخانه تولید می شوند انواع نظارت ها روی آن ها صورت می گیرد و کیفیت مواد اولیه و میزان اختلات مواد اولیه گوناگون و … به صورت دقیقی صورت میگیرد، در نتیجه محصول نهایی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. در روش سنتی علاوه بر آنکه ترکیب مواد اولیه با نسبت های صحیحی صورت نمی گیرد و موجب کاهش کیفیت ملات می گردد، این مسئله در سطح کلان به دلیل کاهش عمر بنا موجب حیف و میل منابع ملی و تخریب محیط زیست به دلیل ورود نخاله ساختمانی به آن می گردد. از سویی دیگر اختطلاط های سنتی برای ساخت ملات موجب هدر رفتن مواد اولیه نیز می شود به طوری که میزان اتلاف سیمان در کشور ایران را سالیانه بیش از ۹ میلیون تن تخمین می زنند.

کاربردها و مزیتهای ملات خشک

ملات ها به سه گونه مورد استفاده قرار می گیرند
 • در روش اول انواع مواد اولیه به صورت جداگانه به محل کارگاه ساختمانی حمل می شوند و در آنجا به صورت سنتی و نادقیق با یکدیگر ترکیب می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.
 • روش دوم که به نام ملات تر شناخته می شود، ملات ها در کارگاههایی با مخلوط کردن مواد اولیه تهیه می شوند و این ملات ها قبل از حمل به سمت کارگاه های ساختمانی تحت نظر آزمایشگاه کنترل کیفیت کارگاه سازنده ملات تر قرار می گیرند. این روش برای استفاده در حجم های بالا مقرون به صرفه است و معمولا در ساخت پی ساختمان ها، ستون ها، سقف مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش میکسرها وظیفه حمل ملات را برعهده دارند. مشکل دیگر این روش آن است که می بایست فاصله پر کردن میکسر تا استفاده در محل کارگاه ساختمانی کم باشد (حدود یکساعت) تا خاصیت های ملات تر حفظ شود و ملاتی استاندارد مورد استفاده قرار گیرد ولی در شهرهایی مانند تهران که ترافیک بالایی دارند رعایت این شرط بسیار دشوار می باشد و یا در بسیاری از شهرها و به خصوص روستاهای کشور ایران ممکن است نزدیکترین کارگاه ساخت ملات با محل ساخت ساختمان ساعت ها فاصله داشته باشد که عملا استفاده از ملات تر را غیر ممکن می سازد.
 • در روش سوم که به ملات خشک شهرت دارد مواد اولیه در کارخانه تحت نظارت های دقیق پیمانه و با یکدیگر مخلوط می شود و تحت نظارت های کنترل کیفیت قرار میگیرد و بصورت خشک در پاکت و یا فله با پر کردن سیلو تحویل مشتری نهایی میگردد و در محل کارگاه به هر میزان که مورد نیاز است با نسب مشخصی از آب مخلوط می شود و مورد استفاده قرار میگیرد.

ملات خشک آماده که از آن تحت نام هاي ملات پيش مخلوط شده يا ملات نيمه آماده نيز ياد شده است، در واقع شامل انواع اندودهاي داخلي يا بيروني ساختمان ، انواع ملات هاي بنايي، کف سازي و کرم بندي مي باشد، که در کارخانه از توزين و اختلاط مواد و مصالح تشکيل دهنده بصورت خشک ، تهيه مي شوند. استفاده از اين ملات هاي خشک ، به دليل سادگي و سهولت کاربرد موجب افزايش سرعت اجرا مي شود. هم چنين اين ملات ها به دليل توليد و توزين کنترل شده از سطح کيفي مطلوبي نيز برخوردار مي باشند.

مصالح تشکيل دهنده ملات هاي خشک آماده ، بسته به کاربرد ، شرايط اقليمي و رويارويي ، مي تواند از اجزاء زير تشکيل شود:

 1. انواع سيمان پرتلند ( و سيمان پرتلند سفيد)
 2. انواع سيمان هاي آميخته ( سيمان پرتلند پوزولاني، سيمان پرتلند پوزولاني ويژه ، سيمان پرتلند سرباره اي ، سيمان پرتلند ضد سولفات ، سيمان بنايي ، سيمان پرتلند آهکي و…)
 3. انواع مواد افزودني معدني ( پوزولان هاي طبيعي و مصنوعي )
 4. آهک هيدراته
 5. انواع سنگدانه هاي طبيعي و مصنوعي ( شامل سبکدانه ها)
 6. انواع مواد افزودني شيميايي ( شامل مواد پليمري )
 7. انواع فيلرها
 8. رنگدانه ها
 9. الياف

ملات از خوب در هم کردن يک جسم چسباننده مانند سيمان ، گچ و يک جسم پرکننده مانند دانه هاي ريز و درشت ماسه و يا سبکدانه ها ساخته مي شود.ملات خوب ترکيبي است از مصالح مرغوب ، دانش فني، انتخاب طرح اختلاط مناسب ، لوازم دقيق اندازه گيري مصالح تشکيل دهنده ، ماشين آلات مخلوط کننده همگن مصالح و کنترل و نظارت تخصصي و ….فراهم آوردن همه اين عوامل در کارگاه هاي ساختماني امکانپذير و اجرائي نيست.

توليد ملات به روش سنتي در کارگاه ها همواره با مشکلاتي از قبيل : عدم کنترل بر ميزان مواد تشکيل دهنده ، عدم مخلوط شدن مناسب مصالح با يکديگر ، ميزان ضايعات بالا ، بکارگيري نيروي انساني زياد و …همراه بوده است. به دليل همين ضعف ها ، ملات تهيه شده در روش سنتي يا فاقد کيفيت مناسب و استاندارد بوده و يا مجريان جهت پيدا کردن اطمينان خاطر با افزايش ميزان مواد مصرفي مانند سيمان باعث غير اقتصادي شدن ملات بدست آمده مي شوند.
مخلوط های گروت آماده جهت مصارف مختلفی چون، زیرصفحه ستونها، آنکربلت ها، نصب ریل ماشین آلات، برینگ پلها، بلتها، ریلها، حایل ها و … کاربردی دارند.
این گروتها به گونه ای طراحی شده اند که توان جذب نیروهای وارده و انتقال آنهابه بخش زیرکار را داشته باشند.
برای مثال در هنگام نصب انواع ماشین آلات نیروهای وراده از آنها توسط گروت یاملات به فنداسیون بتنی منتقل می گردند. ملاتها و گروتها موجب حصول مقاومتهای مطلوبو مطمئن و همچنین اتصال پایدار بین ملات و سازه ای که قرار است بر روی آن گروت یا ملات قرارگیرد از یکطرف و سطح زیرکار از طرف دیگ می گردند.

دو روش ملات ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو وجود دارد که عبارتند از :

 • گروت یا ملات خشک (Dry-pack Mortar) : در این روش ملات با استفاده ازنیروی تراکمی Tamping جایگذاری می شود.
 • گروت یا ملات سیال (Flow Mortar) : بعلت روانی در هنگام ریختن، گروت یا ملاتخود به خود جایگذاری می شود.

هرچند مصرف گروت یا ملاتهای نوع خشک بطور کاملاً رضایت بخشی در عمل در کارهایساختمانی بکار برده می شود ولی این روش جایگذاری همیشه روش مناسبی نیست، به همینخاطر است که در عمل تمایل به استفاده از روش ملات سیال رو به افزونی دارد. روش ملاتسیال در محلهایی که حفرات تقریباً بسته و مسدود و غیر قابل دسترسی بوده بیرون ازآن، گروت کاری براحتی امکان پذیر نیست کاربرد فراوان دارد.

فرآيند توليد ملات خشک به صورت كلي به شرح زير است. بديهي است كه بر اساس توانمندي ها و تكنولوژي هاي هر شركت اين مراحل متغير خواهد بود.
 • دریافت و ذخیره سازی سنگدانه های سیلیس و آهک و مواد افزودنی
 • خشک کردن، خرد کردن و دانه بندی سنگدانه ها
 • انتقال سنگدانه ها به بالای برج تولید با استفاده از نوار نقاله ها و بالابرها
 • توزین و پیمانه زنی سنگ دانه ها و افزودنی ها بر اساس نوع محصول و دستورالعمل ها
 • انتقال سنگدانه ها و افزودنی ها به وسیله هوای فشرده به مخلوط کن
 • مخلوط کردن سنگ دانه ها با سایر مواد افزودنی در مخلوط کن مخصوص
 • تخلیه ملات خشک مخلوط شده و بسته بندی آنها در پاکتهای ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرمی در ماشین بسته بندی
 • تخلیه ملات خشک مخلوط شده و انتقال به سیلوهای ذخیره جهت حمل با کامیون بصورت فله
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
[/vc_column][/vc_row]

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی