سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

آشنایی با ایده خشک کردن میوه ها و پاستوریزاسیون و بسته بندی خشکبار

آشنایی با ایده خشک کردن میوه ها و پاستوریزاسیون و بسته بندی خشکبار

خشک کردن میوه ها و بسته بندی خشکباز از آن دست کسب و کارهایی است که همیشه جواب داده است و ریسک زیادی ندارد. باید بتوانید برند خود را در بازار جا بیندازید. همچنین نیم نگاهی به کشورهای منطقه داشته باشید.

معرفی طرح

به طور کلی آجیل به میوه ‏هایی گفته میشود که قسمت خوراکی آن پس از رسیدن به گونه طبیعی رطوبت فراوانی دارد و بخش اعظم این رطوبت با خشک کردن به شیوه ‏های گوناگون برای افزایش عمر نگهداری یا کاربردهای دیگر، از میوه‏ ها گرفته می‌شود. خشک کردن میوه‌جات یکی از روشهای جلوگیری از فساد میکروبی آنهاست. در این روش در اثر کاهش میزان رطوبت، امکان فساد میکروبی بسیار کم می‌شود و سرعت دیگر واکنشهای مضر نیز به مقدار قابل توجهی کم می‌شود. خشک کردن ضمن اینکه روی محصول اثر حفاظتی دارد وزن و حجم آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد، در نتیجه از هزینه‌های حمل و نقل و ذخیره سازی می‌کاهد. در ضمن خشک کردن در برخی موارد باعث تولید فرآورد‌هائی می‌شود که مصرف آنها آسانتر است.

خشک کردن میوه

اهمیت اقتصادی توسعه صادرات میوه جات خشک شده، توزیع نامناسب منابع غذائی و انواع محصولات کشاورزی و فصلی و منطقه‌ای بودن تولید بسیاری از محصولات در جهان از جمله دلایل اهمیت تولید آجیل میوه‌‍ می‌باشد. همچنین نیاز بیش از حد بعضی از کشورها به اینگونه محصولات بدلیل شرایط خاص اقلیمی آن ها و همچنین هزینه بالای حمل و نقل سبزیجات و میوه‌جات تازه و محدود بودن زمان نگهداری آنها دلایل دیگر این امر و بیانگر اهمیت این محصول در دنیای امروز است. از طرف دیگر بهینه سازی شرایط کیفی محصولات و شرایط خشک کردن از لحاظ کاهش میزان انرژی مصرفی و کاهش آلودگی محصولات خشک شده نیز حائز اهمیت است.

نوشته های مشابه

محصول دیگر این طرح پاستوریزاسیون و بسته‌بندی خشکبار می‌باشد. خشکبار از نظر رده‌بندی هرم غذایی در گروه گوشت و جانشین‌های آن قرار می‌گیرد. این خوراکی به عنوان یک میان ‌وعده مفید بخشی از نیاز بدن به کالری و همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی را تامین می‌کند. سدیم، پتاسیم، کلسیم و برخی ویتامین‌ها از جمله ویتامین E جزء ریز مغذی‌هایی هستند که در ترکیب آجیل موجود است. نکته مهم در مورد مغزها نوع و میزان چربی آنهاست که همانند یک شمشیر دو دم عمل می‌کند.

مصرف این چربی‌ها از یک سو موجب برقراری تعادل مثبت بین چربی‌های خون به نفع چربی‌های مفید می‌شود و می‌تواند در برابر بیماری‌های قلبی،عروقی و سکته‌های مغزی و قلبی اثر پیشگیری‌کننده داشته باشد. اما از سوی دیگر مسئله بالا بودن کالری این دسته از خوراکی‌ها بوده که مصرف بیش از حد این مواد منجر به اضافه وزن می شود. خشکبار در گذشته به صورت فله‌ای عرضه می‌شده است اما به ویژه در یکی دو دهه‌ اخیر، بسته‌بندی خشکبار رواج بیشتری یافته است و حتی توانسته است تا حد زیادی به سایر کشورهای جهان نیز صادر شود.

بررسی بازار

مواد غذایی خشک شده در مقایسه با سایر مواد غذایی که به روش‌های دیگر نگهداری می‌شوند، دارای مزایای خاصی همچون سبکی، کم‌حجم بودن محصول، بی‌نیازی از سردخانه جهت نگهداری، جلوگیری از فساد، سادگی بسته‌بندی، حمل و نقل و نگهداری با حداقل امکانات است. چیپس میوه‌ می‌تواند مصارف غذایی داشته باشند مانند آلو یا به شکل اسلایس، خلال، حبه یا دانه کامل خشک در رده خشکبار و آجیل قرار گیرند. چیپس میوه‌ها اگر بدون شکر باشند، جایگزین خوبی برای تنقلات غیرسالم محسوب می‌شوند.

بسته بندی خشکبار

با توجه به بررسی‌های به عمل آمده واحدهای موجود پاسخگوی تقاضای کشور نمی باشند و میزان تقاضای این محصول رو به افزایش است. لذا پیش بینی می گردد تولید این محصول با تقاضای مناسبی در کشور روبرو گردد. علاوه بر موارد بیان شده در صورت تولید با کیفیت مناسب و توجه به بسته‌بندی محصول توانایی رقابت در بازارهای صادراتی نیز فراهم خواهد بود. در سال های اخیر کشور عراق بعد از چین بالاترین حجم صادرات کشور را به خود اختصاص داده است و خشکبار ایران نیز برای صادرات به این کشور جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است لذا می تواند بازار مناسبی برای انواع میوه های آجیلی و خشکبار داشته باشد.

سرمایه گذاری مورد نیاز

برای احداث واحد بسته بندی خشکبار حدودا به 68 میلیارد ریال سرمایه اولیه نیاز دارید. به طور معمول واحدهای بسته بندی نیازمند سرمایه در گردش بالایی نیز می باشند و برای این کار نیز بیشتر از 40 میلیارد ریال سرمایه در گردش نیاز دارید. . در ادامه خلاصه‌ای از نیازمندی‌های احداث یک واحد صنعتی با ظرفیت عملی 1.152 کیلو گرم در سال که محصولات آن شامل مغز بادام و مغز گردو و آلبالو و توت خشک می باشد ارائه می گردد.

هزینه های بسته بندی خشکبار

مزایای اجرای طرح

با توجه به مواردی چون امکان صادرات به کشور عراق و آذربایجان و کشورهای خاورمیانه و صادرات زمینی تا سواحل دریای مدیترانه و از آنجا به کشورهای اروپایی و آفریقایی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده محصولات صادراتی این طرح به صادر کننده از یک سو و نرخ بازده داخلی و بازگشت سرمایه مناسب مناسب، طرح را به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری ارزشمند میتوان معرفی نمود.

امتیاز کاربران: 2 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی