ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید سقف کاذب (یونوبلوک)

سفارش طرح توجیهی

معرفی سقف کاذب (یونوبلوک)

سقف کاذب (یونوبلوک یا یونولیت) در ابتدای سـال 1930 در سـوئد بعنـوان اولـین ترموپلاسـتیک انبـساطی معرفی گردید. با این حال، تا بعد از جنگ جهانی دوم تجاری نشد. فرایند تولیـد تجـاری ایـن مـاده بـر پایـه اکستروژن مخلوط پلی استایرن و پک عامل پف زای با نقطه جوش پایین که در دمای فرآینـد مـذاب پلیمـر، منبسط می شود بوده است که ساختار سلولی ایجاد شده بعد از سرد شدن، در پلیمر باقی می ماند. با معرفی سقف کاذب به بازار و کاربردهای آن در صنعت ساختمان، سـقف کـاذب جایگـاه خـود را در این صنعت یافته است. دو نکته مهم در ساخت و سازهای کنونی، صرفه جویی انرژی در ساختمان (عایقهای حرارتی) و سبک سازی در ساختمان است. نیاز به مسکن و حجم بالای سـاخت و سـاز، لـزوم اقتـصادیتـر شدن و ایمنتر کردن ساخت و سازها را موجب مـی شـود. در نتیجـه در تولیـد مـصالح جدیـد سـاختمانی سرعت بخشیدن به فرایند ساخت، افزایش دوام، عمر مفید، سبک سازی، ایمنی در برابر حوادثی نظیر زلزلـه و آتشسوزی و صرفهجویی در مصرف انرژی مورد توجه قرار می گیرد.

موارد کاربرد و مصرف سقف کاذب (یونوبلوک)

سقف کاذب کاربردهای متنوعی را به شرح ذیل به خود اختصاص داده است. بیش از 50 سال است که این محصول در بسیاری از کاربردهای بستهبندی جای خود را باز کرده است. سقف کاذب در سالهای اخیر جاذبه زیادی در بخشهای مختلف صنعت ساختمان پیدا کرده است. از جمله کاربردهای مهم این فومها در ساختمان می توان، استفاده بعنوان بلوک سقفی، عایق حرارتی یا صوتی را نام برد که در سالهای اخیر سقف کاذب جایگزین سفال در سقف منازل و ساختمانها شده است. سقف کاذب سبک ، عایق حرارتی، برودتی و صوتی می باشد و با استفاده از این بلوک ها به جای بلوک های سنتی، حدود 70 درصد از هدررفت انرژی جلوگیری می شود. نمونه ای از سقف کاذب در شکل زیر نشان داده شده است.

نمونه ای از یونوبلوک
شکل 1 -1 -نمونه ای از یونوبلوک

به طور کلی دانه های پلی استایرن انبساطی به عنوان یک محصول نهایی به بازار عرضه میشود که در کارگاه های مصرف کننده بدون انجام هیچگونه واکنش شیمیایی تبدیل به انواع قطعات و ورق های پلی استایرن انبساطی (یونوبلوک) میشود که این سقف کاذب بر حسب دانسیته و شکل و اندازه در زمینه بسته بندی و یا عایق کاری به کار برده میشود. به علت قابلیت قالب پذیری این ماده در هر شکل و اندازهای، خطوط مصرف کننده پلیاستایرن انبساطی توانایی تولید انواع محصول را به هر شکل و اندازه ای دارا میباشند و این کار فقط با تعویض قالب امکانپذیر است.

از دلایل گسترش کاربرد این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد که علاوه بر کاهش وزن، باعث صرفه جویی هزینه های ساخت در ساختمان تا حدود 40 درصد می شود.

 • قیمت نسبتاً پایین
 • وزن بسیار پایین
 • افزایش سرعت اجرا که به دلیل سبکی قطعه و حجم بالا، زمان اجرا حدود 28 درصد کاهش می یابد.
 • کاهش هزینه نیروی انسانی
 • کاهش حجم و هزینه بتن
 • افزایش کیفیت بتن
 • کاهش قطر سازه های فلزی و بتونی
 • اجرای راحت لوله کشی در ضخامت سقف
 • صرفه جویی در هزینه اسکلت و فونداسیون
 • صرفه جویی در هزینه کلی اجرای سقف شامل صرفه جویی در بلوک سیمانی دو عدد در هر متر مربع و صرفه جویی در مصرف تیرچه با تغییر دهانه تیرچه ها از 50 سانتی متر به 60 سانتی متر و حتی 90 سانتی متر که به صرفه جویی 20 تا 40 درصدی آهن ساختمان می انجامد.
 • صرفه جویی در اندود گچ و خاک و دیگر نیازی به رابیس بندی نمی باشد.
 • صرفه جویی در آهن آلات: در هر متر مربع 22% کاهش می یابد.
 • صرفه جویی در قالب بندی: نیاز به قالب بندی خاص نمی باشد و به دلیل برش آسان امکان پوشش کناره ها را دارد.
 • صرفه جویی در حمل بار و انرژی: به جای حمل 12 متر مکعب بلوک سیمانی به وزن 10 تن با همان کامیون مقدار 36 متر مکعب به وزن 504 کیلوگرم حمل می گردد و زمان تخلیه نیز 30% کاهش می یابد.
 • کاهش مصرف آب، در این نوع بلـوک نیـازی بـه مـصرف آب نیـست و تنهـا در منـاطق گرمـسیر، در مقایسه با بلوک های سنتی حدود 30% به آب نیاز دارد.

با استفاده از بلوکهای سقفی پلی استایرن، از وزن سقف ساختمان در هر 100 متر 32 تن کاسته می شود. بعنوان مثال، برای هر 100 متر آپارتمان، کارگر باید 32 تن بار را سوار بر کامیون و برای حمل به طبقات گوناگون مجدداً تخلیه نماید. مقدار خساراتی که در این راه، به بارها (سفال و تیغه) وارد می شود، بسیار سنگین است. در حالی که با استفاده از پلی استایرن، این موارد در مدتی کوتاه و با مبلغ کمتر انجام می شود. در مرحله نصب نیز با بهره گیری از این روش جدید، می توان وزن را کم تر کرد. ضمن این که در مصرف تیرچه- میل گرد و سیمان هم بسیار صرفه جویی می شود. هم چنین ساختمان ها نیز از استحکام مناسب برخوردار خواهند شد. با کاهش وزن یک ساختمان 100 متری، به میزان 32 تن، در هنگام زلزله، ستون ها در برابر لرزش زمین بیشتر مقاومت خواهند داشت و از احتمال ویران شدن ساختمان چندین برابر کاسته می شود. بدین ترتیب، کاهش وزن ساختمان می تواند به بهبود رفتار سازه در برابر زلزله نیز کمک نماید.

بررسی کالاهای جایگزین سقف کاذب (یونوبلوک)

سفال و آجر تنها رقیب اصلی یونوبلوک در صنعت ساختمان هستند که بیشترین مصرف در ساختمان را بخود اختصاص داده اند. در خصوص کاربرد سقف کاذب (یونوبلوک) بعنوان عایق حرارتی و صوتی نیز می توان از انواع اصلی عایق های موجود در کشور پشم شیشه، پشم سنگ، پشم سرباره، فوم پلی یورتان صلب و فرآورده های پرلیت منبسط استفاده کرد.
سایر عایق های رایج در کشورهای صنعتی نیز عبارتند از: فرآورده های فوم فنولیک، فرآورده های پشم و الیاف چوب، فرآوردههای پشم و پنبه و فرآورده های شیشه سلولی که می توانند جایگزین سقف کاذب در صنعت ساختمان شوند. استفاده از این محصول وابستگی ساخت و ساز در کشور را به سیمان و گچ و بعضی مواد دیگر کم کرده و همچنین ساختمان ها را در برابر زلزله مقاوم تر کرده و باعث ایمنی بیشتر در ساختمان ها می شود.

اهمیت استراتژیکی سقف کاذب (یونوبلوک)

یونوبلوک ها دارای اهمیت فوق العاده ای در دنیای امروز هستند، بدین معنی که این محصول با توجه به اهمیت عایق کاریهای صوتی و حرارتی در ساختمانها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. همچنین این محصول با توجه به اینکه سبک می باشد و بعنوان جایگزین سفال در ساختمانها استفاده می شود از این حیث نیز اهمیت دارد. بطور خلاصه می توان گفت که این محصول به علت سبکی، عایق بودن صوتی و حرارتی تقریبا جایگزین مواد دیگر مورد استفاده در صنعت ساختمان گردیده است.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده سقف کاذب (یونوبلوک)

سقف کاذب در فرآیندی کاملاً فیزیکی تولید می شود و عمدتاً محصولاتی سبک و حجیم هستند. به همین علت، واحدهای صنعتی در مناطقی احداث می شوند که به مراکز مصرف نزدیک باشند. به همین دلیل، واردات و صادرات برای این محصول صورت نمی گیرد. همچنین، آمار دقیقی در خصوص ظرفیت، تولید و مصرف سقف کاذب در مناطق مختلف جهان وجود ندارد. بر پایه اطلاعات موجود برای پلی استایرن انبساطی تنها می توان روند رو به رشدی را برای کاربرد این محصول در صنعت ساختمان سازی متصور دانست.
اکثر کشورهای تولید کننده پلی استایرن انبساطی، تولید کننده این محصول نیز می باشند. کشورهای بزرگ تولید کننده پلی استایرن عبارتند از : آمریکا، چین، آلمان، فرانسه، کره جنوبی، سنگاپور و ژاپن.در این کشورها به میزان نیاز پلی استایرن انبساطی تبدیل به سقف کاذب می شود.

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید سقف کاذب (یونوبلوک)

منطقه مناسب برای اجرای این طرح جنوب کشور و استانهای آذربایجان (غربی، شرقی و اردبیل) می باشد تا به محل تامین مواد اولیه نزدیک تر باشد. همچنین لازم به توضیح است که این مناطق از نظر تامین انرژی و همچنین از نظر تامین نیروی انسانی ماهر مناسب احداث واحد می باشند.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی