سفارش طرح توجیهی
آشنایی با ماشین آلاتبخش صنعت

آشنایی با خط تولید ترمووود

آشنایی با خط تولید ترمووود

ترمووود یکی از روش‌های تیمار گرمایی چوب است و از آن جهت که در روش ترمو از هیچ گونه مواد شیمیایی برای تیمار چوب استفاده نمی شود در جهت بهبود کیفیت چوب از آن به کار می برند و دامنه کاربرد آن ها نیز بسیار وسیع است. تیمار گرمایی به عنوان جانشینی برای مواد اشباع کننده حفاظتی مطرح می باشد و در عین حال در هر گونه از چوب به علت تفاوت ساختار سلولی و ترکیبات شیمیایی اثر متفاوتی دارد. در واقع کلیه باکتری های مضر داخل چوب و هم چنین موادی که باعث تغییر فرم چوب (از قبیل رطوبت، صمغ و…) می شود در این فرایند ۳۶ ساعته بافت چوب را ترک کرده و یک چوب جدید به نام ترمو با قابلیت های بالا به وجود می آورد.
افزایش مقاومت چوب در برابر تغییر ابعاد در شرایط متفاوت رطوبتی، خاصیت عایق حرارتی، مقاومت در برابر پوسیدگی و هوازدگی و هم چنین کاهش تغییر شکل ناشی از رطوبت و ایجاد رنگهای جدید و شبیه به چوبهای مناطق گرمسیری استوایی از مزایای ترموود هستند. فرآیند ترمووود در 3 فاز اجرا می‌شود.

فاز ۱: افزایش دما و خشک کردن چوب

در فاز نخست فرآیند ترمووود دمای چوب با استفاده از گرما و بخار آب یکباره افزایش داده می‌شود، به‌نحوی که دمای کوره به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. سپس به تدریج و به شکل یک‌نواخت دما تا۱۳۰ درجه سانتی گراد افزایش داده می شود. در این فاز از فرآیند ترمووود از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب در جریان حرارت‌دهی بهره گیری می شود. به علاوه بخار آب مانع بروز واکنش‌های شیمیایی داخل چوب می‌شود. در این مرحله محتوای رطوبت چوب ترمووود تقریباً به صفر می رسد.

فاز ۲: حرارت‌دهی

وقتی خشک‌سازی چوب در دمای بالا انجام گرفت در فاز دوم فرآیند ترمووود دمای داخل کوره تا حدود ۱۸۰-۲۱۵ درجه سانتی گراد (بسته به استاندارد ترمووود) افزایش می یابد. پس از رسیدن به این دما بنا به کاربرد نهایی مورد نظر برای چوب ترمو به مدت ۲ تا ۳ ساعت این دما حفظ می شود. در این فاز بخار آب از آتش گرفتن چوب جلوگیری می‌کند.

فاز ۳: رطوبت‌دهی و خنک کردن

در مرحله نهایی فرآیند ترمووود با اسپری کردن آب بر روی چوب ها دمای آن ها کاهش پیدا می‌کند. وقتی دمای چوب ترمو به حدود ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد رسید رطوبت‌دهی مجدد برای رساندن چوب به رطوبت مناسب رخ می‌دهد. نتیجه این کار ایجاد چوب ترمووود با رطوبتی معادل ۴ تا ۷ درصد است.در واقع کلیه باکتری های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب (از قبیل رطوبت ،صمغ،…….)می شوددر این فرایند ۳۶ ساعته بافت چوب را ترک کرده و یک چوب جدید به نام ترمو با قابلیت های بالا به وجود می آورد.

آشنایی با خط تولید ترمووود

امتیاز کاربران: 4.25 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی