سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های دام و طیور

پرورش شتر و اقدامات لازم جهت شروع کار

چکیده این مطلب
 • پرورش شتر
 • معرفی طرح پرورش شتر
 • وضعیت پرورش شتر در ایران
 • پرورش شتر، تبدیل تهدید به فرصت
 • محصولات تولیدی از شتر
 • انواع سیستم های پرواربندی شتر
 • دستورالعمل ها و ضوابط مربوط به احداث واحدهای شترداری
 • بررسی بازار و توجیه اقتصادی طرح نگهداری و پرورش شتر

طرح پرورش شتر


پرورش شتر در سال های اخیر به عنوان یکی از پر سودترین بخش های دامداری در کشور مورد توجه بیشتر قرار گرفته است. این حیوان به دلیل شرایط خاص فیزیکی برای زندگی در شرایط سخت مناسب است. مناطق بیابانی و نیمه بیابانی که نیمی از مساحت کشور را تشکیل می دهد بستر طبیعی و ارزان قیمتی است برای توسعه صنعت شتر است. شتر با قناعتش در خوراک و آب در مقابل بیماری ها و از همه مهم تر اختلاف دما بسیار مقاوم است. شتر، از حیوانات سوددهی است که در برخی از مناطق ایران بصورت سنتی نگهداری می شود. با بهین صنعت یاب همراه باشید.

معرفی طرح پرورش شتر


پرورش شتر در کشور سابقه‌ای دیرینه دارد و گذشتگان از دیرباز از کرک، مو، شیر و گوشت شتر استفاده می‌کردند. صنعت شترداری فواید بسیار زیادی دارد که عواید زیادی را نصیب بهره برداران خود می‌کند و از پوست، گوشت، شیر، کرک، و کوهان شتر می‌توان استفاده کرد و استفاده از هرکدام از این موارد می‌تواند صنعت پرورش شتر را به صنعتی سودآور تبدیل کند.

شتر حیوانی است نیرومند و تنومند با توش و توان بالا از خانواده شترسانان؛ نشخوارکننده و با دست و گردنی دراز. بر پشت خود یک یا دو کوهان دارد که ساختارش از پیه و چربی است. در ایران سه نژاد شتر، شترهای دو کوهانه، یک کوهانه و آمیخته که این نژادها دارای تیره‌های متعددی‌اند. شتر آسیائی دو کوهانه بوده که کوهان اول بر روی کمر و کوهان دوم بر روی کپل حیوان قرار دارد و شتر در آن اقدام به ذخیره‌سازی غذا می‌کند. رنگ پشم این گونه شترها سرخ- خاکستری است، پشم‌ها به صورت انبوه و بلند در پشت گردن و در اطراف بخش بالائی اندام‌های خلفی و قدامی رشد می‌کنند. گونه دیگر شتر، شتر عربی یا یک کوهانه است که این شتر در صحراهای کشورهای عربی و آفریقائی وجود دارد.

این حیوان با کمترین هزینه ممکن برای نگهداری به دلیل دستگاه خاص گوارشی منحصر به فرد، بی ارزشترین گیاهان را از لحاظ تغذیه ای تبدیل به سلولز و انرژی می کند و این درحالی است که در شرایط کم آبی نیز این حیوان تا مدتها هیچ نیازی به آب ندارد. این خصوصیات شتر را به سرمایه ای سرگردان در کویر تبدیل کرده است. شتر در استفاده از مراتع با هیچ دام دیگری رقابت ندارد و از علوفه ای استفاده می کند که توسط سایر دام ها استفاده نمی شود.

وضعیت پرورش شتر در ایران


پرورش شتر طی سال های اخیر به عنوان یکی از پر سودترین بخش های دامداری در کشور مورد توجه بیشتر قرار گرفته است این حیوان به دلیل شرایط خاص فیزیکی برای زندگی در شرایط سخت است و به گفته برخی کارشناسان می توان از شتر تعبیر خرما را در بخش کشاورزی داشت. پرورش شتر در کشور سابقه‌ای دیرینه دارد و گذشتگان از دیرباز از کرک، مو، شیر و گوشت شتر استفاده می‌کردند.

در حال حاضر پرورش شتر به صورت سنتی در بیابان‌های کشور و یا به صورت سنتی در برخی استان های مرکزی و جنوب کشور رواج دارد، و برپایه عادت مردم در پرورش این دام شکل گرفته اند و برنامه منسجم و دقیقی برای توسعه این صنعت در این شهرستان ها وجود ندارد، از این رو فرآورده‌های شتر مانند شیر و دوغ این حیوان کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران سه نژاد شتر، شترهای دو کوهانه، یک کوهانه و آمیخته که این نژادها دارای تیره‌های متعددی‌اند. استفاده از گوشت شتر، کرک، شیر و بهره‌وری از شتر برای باربری یکی از جمله مسائلی بوده باعث نگهداری شتر می‌شود.

در شرایطی که خشکسالی و کم آبی بسیاری از دام های استان های کم آب کشور مانند سمنان، کرمان و… را تلف کرده و هر سال از جمعیت گاو و گوسفندهای دامداران کم می شود چرا تاکنون طرح پرورش شتر که در این شرایط به خوبی رشد و نمو می کند و درآمدزایی بالایی نیز برای صاحبانش دارد مورد توجه قرار نگرفته است. شتر علی رغم نیاز کم به آب، علوفه و همچنین مقاومت بسیار بالایی که به بیماری های عفونی دارد یکی از مهم ترین زمینه های اشتغال و منبع درآمد برای روستاییان به شمار می رود.

مناطق شتر خیز ایران عبارتند از: یزد، کرمان، اصفهان، سیستان و بلوچستان، خراسان، کرمان، هرمزگان، گرگان، گنبد، قم، سمنان، خوزستان و اردبیل. بنابر گزارشات وزارت جهاد کشاورزی تعداد شتر در سال ۱۳۵۴ به ۳۰۰ هزار نفر رسیده که این تعداد به تدریج رو به کاهش گذارده است. جمعیت شتر و بچه شتر کشور از ۱۶۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۲ به ۱۶۲ هزار نفر در سال ۱۳۹۳ رسیده و برابر ۱,۲۵درصد رشد داشته است.

پرورش شتر، تبدیل تهدید به فرصت


در شرایط بحرانی خشکسالی در کشور و در حالی که وضعیت بارندگی مساعد نیست و چشمه ها و چاه ها هر سال با کاهش سطح آب روبرو هستند مدیریت مصرف آب و اقتصاد تنها تغییر الگوی کشت در کشاورزی و یا صرفه جویی در مصرف آب و اجرای طرح های مکانیزه آب نیست، پرورش شتر پتانسیلی که دارد می تواند خشکسالی را به فرصت تبدیل کند و با یک مدیریت برنامه محور می توان از چنین شرایطی استفاده کرده و در نهایت موجب تقویت اقتصاد روستاها به عنوان پایه اقتصاد جامعه شد.

ایران از نظر پرورش شتر در رتبه ۲۰ جهان قرار دارد و در آسیا رتبه هفتم را دارد. در مناطق خشک و کم آبی مانند استان بوشهر که ۹۵۰ هزار هکتار مرتع دارد پرورش شتر یک مزیت اقتصادی به شمار می رود. شتر در استفاده از مراتع با هیچ دام دیگری رقابت ندارد، در واقع شتر از علوفه ای استفاده می کند که توسط سایر دام ها استفاده نمی شود، این حیوان از خار شتر یا گیاهان شور دیگر استفاده می کند و با مصرف آن ها می تواند تولید شیر و گوشت داشته باشد.

صنعت شترداری وضعیت موجود، با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد به همین دلیل فعالیت هایی با بهره گیری از روش های نوین پرورش شتر آغاز شده تا ایران از کشورهای همسایه در این زمینه عقب نیفتد. پرورش شتر تا سال ۲۰۱۳ میلادی در کشورهای همسایه به طور متوسط ۱,۴۵ درصد رشد داشته و در این میان عمان بیشترین رشد و امارات بزرگترین مزرعه شتر جهان را دارد، اما شاخص ایران در این زمینه منفی بوده است. در حالی که بیابان های ایران در حال گسترش است و کره زمین گرم تر می شود، در چنین شرایطی با توجه به رویکرد اقتصادی مقاومتی، شترداری از ارزش افزوده بالاتری نسبت به دیگر فعالیت های مشابه برخوردار است.

محصولات تولیدی از شتر

 • شیر
  شیر شتر که به دوغ شتر هم معروف است دارای خواص بی‌شماری است که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. شیر شتر گرم و یا سرد آن نسبت به گاو و گوسفند خوشمزه‌تر می‌باشد و چربی آن نیز سبک‌تر است. شیر شتر برای درمان بیماری‌های کبد و کم خونی و سل و بیماری‌های هنگام پیری و شکنندگی استخوان‌ها و نرمی استخوان در کودکان و برای درمان سرماخوردگی، تب و آنفولانزا و همچنین درمان هپاتیت ب مفید است.
  شتر می‌تواند مقدار زیادی در حدود ۴ تا ۸ کیلوگرم در روز شیر دهد و این میزان در برخی اوقات به ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در روز می‌رسد، در مقابل گاوها،‌ قادر به تولید این مقدار شیر در شرایط آب و هوائی گرم و مراتع فقیر که غیر از درختچه‌ها و گیاهان سوزنی چیزی ندارد،‌ نیستند. دوره شیر دوشی در شترهای ماده بین ۱۰ تا ۱۸ ماه بوده و متوسط تولید روزانه شیر مابین ۸ تا ۱۰ لیتر است.
 • گوشت
  کمبود پروتئین حیوانی و افزایش جمعیت باعث گردیده که همه ساله ارز زیادی جهت خرید گوشت از مملکت خارج گردد با توجه به اقلیم مناسب پرورش شتر و تعداد جمعیت شتر در کشور و با رشد و توسعه متعادل می توان از گوشت آن پاره ای از نیاز جامعه را بر طرف نمود. مصرف گوشت شتر در تمام نقاط کشور متداول نبوده ولی در اغلب مناطق شتر خیز رواج دارد مناطقی مانند استان خراسان، سمنان، تهران، قم، اصفهان، یزد، کرمان، بخصوص در بخش ها و روستاهای حاشیه کویرهای ایران پروار بندی و مصرف گوشت شتر متداول است، همچنین میزان تولید گوشت شتر در کشور ۴۶۰۰ تن در سال برآورد شده است. این گوشت در مقایسه با گوشت گاو از میزان پروتئین و چربی کمتری برخوردار بوده و در مقایسه با سایر گوشت‌های دیگر حاوی سدیم بیشتر و پتاسیم کمتری است. میانگین وزن لاشه این حیوان ۲۱۶ کیلوگرم و بازده لاشه آن را ۴۹ درصد می باشد.
 • پوست و پشم
  از موی شتر، رو اندازی به‌ نام خرسک و پوزه بند تولید و همچنین از پوست آن برای تهیه کیف، کفش، زین و کمربند استفاده می‌شود. پشم شتر برای عبابافی استفاده می‌شود و عبایی که در شهرستان دشتی در استان بوشهر با این پشم‌ها بافته می‌شود، شهرت جهانی دارد.
  از پیخال کاملاً خشک آن به عنوان سوخت استفاده می‌گردد و میزان چربی موجود در کوهان شتر دوکوهانه در حدود ۱۰۰ کیلوگرم برآورد می‌‌شود و به عبارت دیگر می‌توان گفت کمتر قسمتی از شتر وجود دارد که بی‌مصرف و دور انداختنی باشد.

انواع سیستم های پرواربندی شتر

 1. پرواربندی به روش باز یا مرتعی که در این سیستم دام در مراتع چرا نموده و هیچ گونه تغذیه دستی در اختیار دام قرار نخواهد گرفت.این روش پرواربندی شتر،در سالهای پر باران انجام می شود
 2. پروار بندی به روش نیمه بسته یا نیمه باز که در این روش دام در مرتع چرا نموده و شب ها در جایگاه ساده ای مقداری کنسانتره در اختیار دام قرار می دهند.
 3. پروار بندی به روش بسته که دام را در جایگاه بسته ای محصور می کنند و تغذیه صد در صد به صورت دستی انجام می گیرد.در این روش جایگاه دام از ۲ قسمت بهاربند و فضای سرپوشیده یا سایبان تشکیل گردیده و انبار ذخیره ی کنسانتره و هانکار علوفه نیز برای آن واحد در نظر می گیرند.
 1. پیشنهاد می شود به ازای هر ۶ نفر شتر به طور میانگین ۳ متر مربع سایبان و ۶ متر مربع بهاربند با مصالح ارزان قیمت بومی و عرف معماری محلی ساخته شود.
 2. توصیه می گردد جهت احداث آخور و آبشخور به ازای هر نفر شتر ۱متر آخور و ۰٫۵ متر آبشخور در نظر گرفته شود.

طرح توجیهی پرورش شتر

 1. سن بلوغ
  شتر از جمله حیواناتی است که دیر بالغ میشود . شتر ماده در سن ۳ سالگی و شتر نر در سن ۴-۵ سالگی به بلوغ جنسی می رسد . ولی مناسب ترین سن برای استفاده از شتر سن ۸ سالگی است.
 2. دوره آبستنی شتر : ۳۷۰تا ۳۹۰روز
 3. اولین زایش : اواخر سن ۴ سالگی و یا در سن ۵ سالگی
 4. شروع زمان شیردهی :
  شیردهی شتر از سن ۵ سالگی شروع میشود . از ماه پنجم یا ششم حاملگی ممکن است شیردهی شتر متوقف شود .
 5. عمر اقتصادی شتر :
  شتر تا سن ۲۰ سالگی می تواند حامله شود . در این مدت ۷ تا ۸ کره تولید می کند .
 6. نامهای محلی انواع شتر
  1. لوک – شتر نر بعد از سه سالگی (بالغ)
  2. لوکچه – شتر نر از یک سالگی تا سه سالگی
  3. مجی – شتر ماده از یک سالگی تا سه سالگی
  4. اروانه – شتر ماده بعد از سه سالگی ( بالغ)
  5. دیلاغ – بچه شتر تا یک سالگی
  6. حاشی – بچه شتر تا یک سالگی
 7. درصد تلفات سالیانه : ۱ تا ۲ درصد
 8. درصد کره گیری : با توجه به میزان موفقیت تلقیح ۶۵ درصد در سال
 9. وزن کره شتر هنگام تولد: بسته به نوع شتر ۲۵ تا ۵۲ کیلوگرم
 10. وزن شتر بالغ :
  وزن زنده شتر بسته به نوع آن متفاوت است وزن شتر ماده یک کوهان در ایران حدود ۳۵۰کیلوگرم و شتر نر در صورت پروار به ۵۳۰کیلوگرم بالغ خواهد شد . بزرگترین و سنگین ترین شترها دورگه ها ( تلاقی شترهای یک کوهان با شترهای دو کوهان) هستند که وزن زنده آنها به ۶۵۰ کیلوگرم نیز می رسد .
 11. تولید شیر :
  بسته به نژاد آن متفاوت است در ایران با توجه به تغذیه کره از شیر مادر تولید شیر چندان قابل توجه نیست . بطور متوسط در یک دوره شیرواری ۱۸ ماهه می توان حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم از شتر ماده یک کوهان شیر گرفت . چربی شیر شتر حدود ۳ درصد است .
 12. تولید پشم :
  در طول یک سال در شتر ماده یک کوهان بسته به جثه و نژاد آن ۵/۱ تا ۳ کیلوگرم و در شتر نر ۲ تا ۴ کیلوگرم و در بچه شتر حدود ۱ کیلوگرم می باشد .
 13. قدرت حمل بار :
  شترهایی که برای حمل بار مورد استفاده قرار میگیرند می توانند حدود ۲۰۰کیلوگرم بار را تا مسافت ۳۰ الی ۶۰ کیلومتر طی نمایند.
 14. شتر نر مورد نیاز برای جفتگیری : به ازای هر ۴۰ نفر شتر ماده یک نفر شتر نر در نظر گرفته می شود .
 15. تغذیه شتر :
  شتر معمولا از گیاهان مرتعی تغذیه می کند و ممکن است در روز حدود ۲۰ کیلوگرم از انواع علوفه موجود در مرتع تغذیه نماید .
 16. مدت پروار : ۱۰۰ روز در نظر گرفته شود .
 17. افزایش وزن روزانه :
  رقم مستندی بدست نیامده ولی پرواربندان شتر در یزد ۷۰۰-۸۰۰گرم در روز برآورد نموده اند .
 18. ضریب تبدیل : در این زمینه نیز رقم مستندی بدست نیامده و برآورد پرواربندای ۸ کیلو علوفه به ازای یک کیلوگرم افزایش وزن دام است .

دستورالعمل ها و ضوابط مربوط به احداث واحدهای شترداری

 1. حداقل مساحت مورد نیاز برای واحد نگهداری و پرورش شتر،به شرح ذیل تعیین می شود:
  غیر مسقف(محصور) مسقف/سایبان جایگاه/پناهگاه نحوه بهره برداری واحد
  ۱۲ ۶ شتر ماده مولد (اروائه) نگهداری و پرورش شتر داشتی
  ۱۲ ۶ شتر نر مولد(لوک)
  ۴ ۲ بچه شتر ماده/نر کمتر از ۱ سال
  ۸ ۴ شتر ماده/نر ۱ تا ۴ سال
  ۱۰ ۵ هر نفر شتر (ترکیبی از گرو ههای سنی و جنسی متفاوت ) نگهداری و پرورش شتر پرواری
  • تبصره ۱:حداقل ظرفیت برای واحد نگهداری و پرورش شتر داشتی،۲۰ نفر(شتر ماده مولد) و برای هر واحد نگهداری و پرورش شتر پرواری،۲۰ نفر شتر(در هر دوره پرورش) تعیین می شود و برای ظرفیت های بیش از ۲۰ نفر شتر،بر اساس جدول فوق محاسبه میشود.
  • تبصره ۲:در واحد نگهداری و پرورش شتر علاوه بر فضاهای در نظر گرفته شده در جدول فوق،حداقل ۲۰ متر مربع برای انبار علوفه /کنسانتره و ۱۵ متر مربع برای زایشگاه و درمانگاه در نظر گرفته میشود.و برای ظرفیت های بیش از ۲۰ نفر شتر به ازای هر نفر شتر ۰٫۵ متر مربع به مساخت های در نظر گرفته شده برای انبار علوفه/کنسانتره و نیز زایشگاه و درمانگاه اضافه می شود.
  • تبصره ۳: فضاهای در نظر گرفته شده در جدول فوق ،برای شیوه(پرورش مزرعه ای)می باشد که به ازای هر نفر شتر مولد،باید ۰٫۱ هکتار زمین کشاورزی آبی و یا ۰٫۵ هکتار زمین مرتعی درجه ۳ (زمین غیر مستعد زراعی با قابلیت کشت گیاهان علوفه ای شور پسند)،در نظر گرفته شود.
  • تبصره ۴: برای شیوه (پرورش مزرعه ای-مرتعی) از فضا های غیر مسقف مندرج در جدول فوق ۲۵ در صد کاسته  و به ازای هر نفر شتر مولد، باید ۲ هکتار زمین مرتعی درجه ۱ (با کیفیت خوب ) یا ۴ هکتار زمین مرتعی درجه ۲(با کیفیت متوسط ) و یا ۱۴ هکتار زمین مرتعی درجه ۳ (با کیفیت ضعیف یا زمین غیر مستعد زراعی با قابلیت کشت گیاهان علوفه ای شور پسند)،در نظر گرفته شود
  • تبصره ۵:برای شیوه(پرورش مرتعی) از فضا های غیر مسقف مندرج در جدول فوق ۴۰ در صد کاسته  و به ازای هر نفر شتر مولد، باید ۵ هکتار زمین مرتعی درجه ۱ (با کیفیت خوب ) یا ۷ هکتار زمین مرتعی درجه ۲(با کیفیت متوسط ) و یا ۱۴ هکتار زمین مرتعی درجه ۳ (با کیفیت ضعیف یا زمین غیر مستعد زراعی با قابلیت کشت گیاهان علوفه ای شور پسند)،در نظر گرفته شود
 2. نحوه محاسبه مساحت فضاهای مسقف و غیر مسقف برای یک واحد نگهداری و پرورش در شیوه پرورش مزرعه ای، با احتساب ۲۰ نفر شتر ماده مولد (کل گله ۴۰ نفر و بر حسب متر مربع)،مطابق جدول زیر می باشد.
  اجزای ترکیب گله ترکیب گله(نفر) مساحت مورد نیاز(متر مربع)
  مسقف(سایبان) غیر مسقف
  شتر ماده مولد ۵۰ ۲۰ ۱۲۰ ۲۴۰
  شتر نر مولد ۱ ۱ ۶ ۱۲
  شتر ماده ۱ تا ۴ ساله ۱۹ ۷ ۲۸ ۵۶
  شتر نر ۱ تا ۴ ساله
  بچه شتر ماده کمتر از ۱ سال ۱۵ ۶ ۱۲ ۲۴
  بچه شتر نر کمتر از ۱ سال ۱۵ ۶ ۱۲ ۲۴
  انبار علوفه/کنسانتره ۲۰
  زایشگاه و درمانگاه ۱۵
  جمع کل: ۱۰۰ ۴۰ ۲۱۳ ۳۵۶

  در صورت نگهداری شتر نر( ۱ تا ۴ ساله) به ازای هر نفر شتر ۴ متر مسقف و ۸ متر غیر مسقف به جدول فوق اضافه و در ظرفیت پروانه اصلی لحاظ نمی گردد.

بررسی بازار و توجیه اقتصادی طرح نگهداری و پرورش شتر


بررسی بازار و توجیه اقتصادی در این طرح بر سه اساس است، شترهای شیری، گوشتی، و سواری (جمال) که نژاد اکثر شترهای استان هرمزگان جمال است. کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی نقاط کشور علاقه بسیار زیادی به گوشت و محصولات لبنی این حیوان دارند و حتی در بحث ورزشی و برگزاری مسابقات زیبایی شتر این حیوان مورد توجه قرار دارد.

به‌منظور حمایت و سرمایه‌گذاری از بخش صادرات غیرنفتی و باهدف ایجاد اشتغال و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه منطقه و دارا بودن شرایط مستعد پرورش شتر در استان های کشور در صورت حمایت‌های لازم در آینده‌ای نزدیک می‌تواند صادرات شتر به‌عنوان یکی از کالاهای اصلی صادراتی تبدیل شود.

سرمایه گذاری در این بخش بسیار سود آور است اما با توجه به بازار فرا منطقه ای باید حمایت های ویژه از سوی دستگاه های اقتصادی و بازرگانی از پرورش دهندگان صورت گیرد و زمینه دسترسی آنها به بازارهای هدف باید مهیا شود.اقتصادی بودن پرورش شتر شامل درآمدهی حاصل از گوشت، شیر، پوست، پشم و زاد و ولد شتر می باشد.

ارزش اقتصادی یک شتر بیش از ۶٫۵ میلیون تومان است که این ارزش در نوع دو کوهانه بالاتر است. شتر تک کوهانه با فیزیولوژی خاصی که دارد در گرمای مناطق کویر لوت، حاشیه مرکزی و جنوب شرق کشور مقاوم است، شتر دو کوهانه نیز با پشم زیادی که دارد در برابر سرمای شدید مناطق سردسیر شمال غربی و شرقی کشور مقاومت خوبی دارد. بیمارهای شایعی که هم اکنون بین دام های سبک و سنگین وجود دارد در این حیوان رایج نیست و کمترین نیاز به نهاده های تولید دارد.

پرورش شتر یکی از سودآورترین و در عین حال کم هزینه ترین بخش های دامداری است که در عین حال کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت اقتصادی شتر در سیستم کشاورزی متراکم امروزی شاید از لحاظ تولید قابل‌توجه نباشد ولی قدرت تولید و زیست شتر در شرایط بسیار سخت و تولید محصولات دامی ارگانیک ازجمله عوامل پرورش و نگهداری این دام را کاملاً توجیه می‌سازد.به رقم شرایط نامناسب پرورش شتر در کشور خوب است سرمایه گذاران بدانند که بازدهی پرورش شتر دو برابر پرورش گاو است و در مقابل هزینه های پرورش این حیوان سودمند هم نصف می شود. پرورش شتر فرصتی سودآور در کویر ایران است که می تواند زمینه ساز صنعتی سود آور در کشور نیز باشد.

جمع بندی


مردم تنها سهمی که از پرورش شتر دیده اند تابلوهای هشدار برخورد با شتر در جاده های کشور است و صدها شتری در اطراف جاده ها رها شده اند و گاه گاهی خبری از برخورد آنها نیز با خودروها به گوش می رسد اما سوال اینجاست سهم این حیوان کاملا تجاری و سود مند که همانند به طلایی سرگردان در اعماق کویر می ماند در اقتصاد چیست؟طی سال‌های اخیر با خشکسالی‌های پیاپی، کاهش بارش باران، از بین رفتن مراتع، بیش از گذشته نیاز به پرورش شتر احساس می گردد شتر نیاز اندکی به آب و مواد غذایی داشته و نسبت به تغییرات اقلیمی و گرم‌شدن هوا مقاوم است ، ضمن اینکه این حیوان در مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی رشد می‌کند و اگر بتوان صنعت پرورش شتر را توسعه داد، بخش مهمی از اقتصاد مناطق بیابانی رونق بخشیده خواهد شد.

هر آنچه در این نوشتار گفته شد گویای لزوم توجه بیشتر به این حیوان است، از سوی دیگر با توجه به پتانسیل‌های خوبی که در زمینه پرورش شتر در کشور وجود دارد امید است با حمایت مسئولان از ایجاد این صنعت در کشور گامی موثر در رونق صنعت شترداری و توسعه اقتصادی کشور برداشته شود.

امتیاز کاربران: 4.06 ( 10 رای)
سفارش طرح توجیهی
برچسب ها
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
0
()
x
0
بستن
بستن