ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید آب معدنی طعم دار

انرگید (Energade)، آب معدنی طعم دار ورزشی

سفارش طرح توجیهی

مقدمه

آب ماده ای فراوان در کره زمین است. به شکل های مختلفی همچون دریا، باران ، رودخانه و… دیده می شود. آب در چرخه خود، مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود، اما از بین نمی رود. هر گونه حیات محتاج آب می باشد.

مروری بر سوابق تمدنهایی که در طول تاریخ شکل گرفته اند و شکوفا شده اند، نشانگر این واقعیت است که وجود آب و امکان دسترسی به آن ، یکی از کلیدی ترین عوامل فراگیری و استمرار آنها بوده است. افزایش تقاضا برای آب و اوجگیری رقابت بین مصرف کنندگان مختلف موجب شده، انسان برای ایجاد موازنه و تعادل بین توزیع نیازها و منابع آب موجود، مستقیماً در وضعیت طبیعی رودخانه ها دخالت کند و با ایجاد تأسیسات گوناگون ذخیره و توزیع آب، شرایط طبیعی را بمنظور تأمین نیازهای خود تغییر دهد.

مطلب مرتبط : طرح توجیهی تولید آب معدنی و آب آشامیدنی

معرفی آب معدنی طعم دار

آبهای معدنی، از چشمه های طبیعی یا چشمه هایی که مصنوعاً ایجاد شده اند، جریان دارند و آنها را در همان سرچشمه در ظرف مخصوصی پر می کنند و برای مصرف حمل می نمایند. آب چشمه ها بطور کلی دارای نمکهایی هستند که در موقع عبور آب از سطح زمین در آن حل شده، ولی آب مقطر فاقد این نمک هاست. مقدار این نمکها در آبهای معدنی بمراتب زیادتر و لااقل به یک در هزار می رسد. محصول مورد بررسی در این طرح آب معدنی طعم دار است ، آب معدنی است که با انواع اسانس های میوهای و گیاهی معطر شده و درصد قند اضافه شده به این آن نیز نصف قند موجود در آب میوه ها و نوشابه های موجود در بازار ست.

شرایط واردات آب معدنی طعم دار

در خصوص محصول طرح پیشنهادی که آبمعدنی طعم دار است، همانند نوشابه های انرژی زا که به یکباره وارد کشور شد و بازار خیلی خوبی نیز پیدا کرد، مطمئناً بزودی شاهد واردات این محصول به کشور نیز خواهیم بود. چون یک محصول کاملا جدید و مورد تأیید سازمان جهانی غذا و دارو می باشد و براحتی می تواند جایگزین بخش عمده ای از نوشابه های انرژی زا و گازدار که اخیراً مورد توجه شدید ورزشکاران و جوانان شده است ، گردد. شرایط واردات این محصول پس از ورود به کشور وضع خواهد شد.

بررسی موارد کاربرد و مصرف آب معدنی طعم دار

آب بعنوان حیاتی ترین ماده مورد نیاز زندگی از اهمیت خاصی برخوردار است. بویژه آب آشامیدنی که رابطه تنگاتنگی با زندگی انسانها دارد. بطوریکه در بسیاری از کشورهای دنیا آب آشامیدنی بصورت کنترل شده از لحاظ کیفی و در بسته بندیهای مناسب به مصرف کننده عرضه می گردد.
مهمترین موارد مصرف و کاربرد آبمعدنی طعم دار، استفاده از آن در هنگام تعریق و ورزش کردن ، بجای آب، نوشابه های انرژی زا، گازدار و حتی آبمیوه می باشد.

طبقه بندی آب های بسته بندی شده

آبهای بسته بندی شده به دو دسته اساسی تقسیم می شوند:

 1. آبهای آشامیدنی (فرامعدنی)
 2. آبهای معدنی
 1. تعریف آب آشامیدنی (فرامعدنی)
  آب آشامیدنی آب گوارایی است که عوامل فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی آن در حدی باشد که مصرف آن عارضه سوئی در کوتاه مدت و یا دراز مدت در انسان ایجاد ننماید. آب آشامیدنی بسته بندی شده یا فرامعدنی که جهت آشامیدن مورد مصرف انسان قرار می گیرد، ممکن است حاوی مواد مصرفی ، دی اکسید کربن co۲ (که بطور طبیعی در آن وجود دارد و یا به طریق مصنوعی به آن اضافه شده است)، باشد. ولی حاوی مواد شیرین کننده، مواد طعم دهنده و یا سایر مواد افزودنی غذایی نیست.
  آیا می دانید آب آشامیدنی بسته بندی شده، یک ماده غذایی سالم محسوب می گردد؟
  آب آشامیدنی را از چشمه ها، قنات ها و یا چاه های عمیق استخراج می کنند و انواع تصفیه مربوط به آب فرا معدنی شامل؛ کلیه فراوری های فیزیکی، حرارتی، شیمیایی یا ضد میکروبی ایمن و مناسب، مجاز است. این فراوری ها می توانند به تنهایی یا ترکیبی مورد استفاده قرار گیرند. هر نوع فرآوری ضد میکروبی انجام شده، نباید ترکیبات اولیه آب را تغییر داده و یا ترکیبات ثانویه در آب ایجاد نماید.
  انواع آبهای آشامیدنی (فرا معدنی)
  1. آبهای آشامیدنی که بطور طبیعی دارای گاز دی اکسید کربن co۲ می باشند.
  2. آبهای آشامیدنی که بطور مصنوعی گاز دی اکسیدکربن به آنها تزریق می شود.
 2. تعریف آب معدنی
  آبهای معدنی مستقیماً از چشمه های طبیعی و یا نقاط حفر شده از طبقات زیر زمینی جریان دارند و حاوی نسبتهای متناسبی از املاح معدنی معین و عناصر می باشند. اینگونه آبها در همان نزدیکی مظهر چشمه و با رعایت اصول بهداشتی بطری شده و برای مصرف حمل می شوند. در ابمعدنی ترکیباتی مانند نمکهای ید و ترکیبات ارسینک و ترکیبات گوگرد دار و مواد رادیو اکتیو و نظیر آنها وجود دارد که در آب معمولی نیست.
  آیا می دانید مزه آبهای معدنی در رابطه با املاح موجود در آنهاست؟
  از آنجایی که ترکیبات قشر زمین در نقاط مختلف متفاوت می باشد، اینگونه است که ترکیبات آبهای معدنی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. چنانچه آبهای کلروره سر یک شور و آهن دار قابض و منیزیم دار، تلخ می باشند و سرانجام آبهای سلیس دار دارای لمس چسبنده می باشند. ذکر این نکته الزامی است که آبهای معدنی بطری شده بایستی به همان صورتی که از زمین خارج می شوند، در اختیار مصرف کننده قرار گیرند. ولی مسائلی مانند حذف آهن و گاز و اختلاط با مواد دیگر و یا مواد مختلف در برخی از کشورها به مورد اجرا در می آیند.
  انواع آبهای معدنی
  آبهای معدنی با وجود تأثیر متناوب عوامل مختلف طبیعی ، بایستی از نظر ترکیبات، دما و میزان آب، از تغییرات جزئی برخوردار باشند. انواع آبهای معدنی عبارتند از:
  1. آب معدنی گاز دار : آبی است که پس از فراوری مجاز و بسیار جزئی ، مقدار گاز آن برابر با مقدار گازی می باشد که آب در مظهر چشمه دارد.
  2. آب معدنی بدون گاز : آبی است که پس از گذراندن فراوری جزئی، دارای گاز کربنیک co۲ فقط به مقدار لازم جهت نگهداری املاح بی کربنات و یا گازهای دیگر باشد.
  3. آب معدنی گازدار شده : آبی است که در انتهای حذف آهن از منبع دیگری گاز دی اکسید کربن به آن افزوده می شود.
  4. آب معدنی طعم دار :آبهای طعم دار آبهایی هستند که با انواع اسانس های میوه ای و گیاهی معطر شده و درصد قند اضافه شده به این آبها نیز نصف قند موجود در آبمیوه ها و نوشابه های موجود در بازارست. محصول مورد مطالعه ما در این مقاله نیز آبمعدنی طعم دار می باشد.

املاح موجود در آب

بطور طبیعی ، املاح گوناگون در آب حضور دارند. ولی علاوه بر این املاح، بعضی مواد شیمیایی در حین فرآوری به آب افزوده می گردد. از اینرو است که در پایان فراوری و یا بطور کلی قبل از مصرف آب، باید از نظر کیفی کنترل شوند. در مورد تعدادی از این املاح ، بشرح ذیل توضیحاتی داده می شود :

 • کلسیم و منیزیم (Mg , Ca)
  این دو فلز از مهمترین عناصر مورد نیاز بدن هستند و روزانه ۳۵٪ کلسیم و منیزیم مورد نیاز ، از طریق مصرف مواد غذایی جذب بدن می شود. املاح این دو فلز موجب سختی آب هستند.
 • روی (Zn)
  وجود انسان به عنصر روی نیاز دارد (حدود ۱۰ میلی گرم در روز) و این فلز از طریق ادرار و مدفوع انسان دفع می گردد و در بدن انباشته نمی شود. مقادیر بیش از ۵ میلی گرم در لیتر آن در اثر تولید هیدرات و هیدروکربنات روی طعم نامطبوعی در آب ایجاد می کند. وجود روی در آب آشامیدنی به سبب گالوانیزه بودن لوله های آب می باشد.
 • مس ( Cu)
  مسی در آبهای طبیعی در غلظتهای بسیار پایین وجود دارد. ولی آبهای خورنده و آبهای اشباع از اکسیژن می توانند از لوله های آب ، مقداری مس در آب وارد نمایند. مقادیر زیاد مس در آب، علاوه بر ایجاد طعمهای نامطبوع ، باعث پیدایش لکه های سیاه ، روی کاشی و لباسهای سفید در حین شتشو خواهد بود. مقدار ۰/۱ ppm از مس در آبهای آشامیدنی مجاز می باشد. مس برای نوزادان به ازاء هر کیلو وزن بدن ۰/۱ 1/mg ضروری است. ولی مقادیر زیاد آن مضر بوده و باعث بیماری کبودی می شود.
 • آهن (Fe)
  آهن یکی از فراوان ترین عناصر موجود در طبیعت است و بعلت استفاده فراوان از لوله های انتقال و توزیع آب و با در نظر گرفتن خوردگی سریع آهن، انتظار حضور آهن در آبهای شهری فراوان وجود دارد.در آبهای سطحی (حاوی اکسیژن) آهن به نسبتهای کمتری موجود می باشد. ولی در آبهای زیرزمینی در غیاب اکسیژن محلول و وجود غلظتهای بالای دی اکسید کربن، حالت متفاوتی نسبت به آبهای سطحی به وجود می آید و غلظت آهن در این نوع آبها نسبتاً بالا می باشد. آهن همانند مس و روی در بدن انسان انباشته نمی شود و بدن انسان در تشکیل هموگلوبین خون به این عنصر نیازمند است.
  بخصوص در موارد کم خونی و اواخر دوران بارداری زنان ، از طریق پزشک تجویز می شود. تا مقدار ۰/۳ ppm اهن در ابهای اشامیدنی مجاز است. غلظت بیش از ۰/۵ میلی گرم در لیتر اب شرب، به اب طعم فلز می دهد.
 • سرب (Pb)
  سرب برخلاف مس و روی در بدن انسان انباشته می شود و متابولیسم بدن نیاز چندانی به این عنصر ندارد. سرب سبب بروز مسمومیت و بی اشتهایی و دردهای عضلانی می گردد و آن هم به سبب جایگزین شدن سرب به جای کلسیم در ترکیب استخوانهاست. علاوه براین سرب عملکرد آنزیمهای سازنده هموگلوبین را مختل می نماید و لذا منجر به کم خونی های حاد می گردد. حد مجاز آن ۰/۱ ppm در آب آشامیدنی می باشد.
 • آر سینک (As)
  آبهای زیرزمینی حاوی آر سینک تا غلظتهای صفر میلی گرم بر لیتر می باشند. آر سینک همانند سرب در بدن انباشته می شود. این فلز مسموم کننده می باشد. مصرف مداوم آبهای حاوی غلضتهای بالاتر آر سینک، می توانند منجر به پیگمانتاسیون پوست و انواع گوناگون از بیماریهای گوارشی ، خون و کلیوی گردد. مقدار مجاز آن در آب ۰/۰۵ ppm است.
 • منگنز (Mn)
  منگنز همانند آهن از بدن دفع می گردد. ولی مقادیر بیش از حد آن غالباً در اثر مصرف مستمر وارد بدن می شود که منجر به اختلالات مغزی می گردد. املاح منگنز همانند آهن لکه های سیاه و قهوه ای بروی پارچه و کاغذ ایجاد می نماید. مطابق استانداردهای آب آشامیدنی ، مقدار منگنز ۰/۰۵ ppm مجاز می باشد.
 • کادمیم (Cd)
  کادمیم از جمله عناصری است که در بدن انسان انباشته می گردد. املاح محلول این فلز باعث سوزش جداره روده و معده می گردد. مطابق استاندارد آبهای آشامیدنی ، مقدار مجاز کادمیم ۰/۰۱ ppm می باشد.
 • جیوه ( Hg)
  این عنصر بسیار خطرناک و مسموم کننده است و متأسفانه با صنعتی شدن جوامع ، رو به افزایش است. وجود این عنصر در آبهای آشامیدنی حتی در مقادیر فوق العاده ناچیز، ممنوع می باشد.
 • سلنیوم (Se)
  در آبهای طبیعی سلنیوم به مقدار بسیار کم وجود دارد. این عنصر در کبد و کلیه ذخیره می گردد. اگردر ناحیه ای سنگهای حاوی سلنیوم وجود داشته باشد ، ابهای ان ناحیه حاوی ۰۵/ ۰ تا ۰/۱ میلی گرم در لیتر سلنیوم می باشند. مقدار مجاز این عنصر در آبهای آشامیدنی ۰/۰۱ ppm می باشد.
 • آلومینیوم (Al)
  سولفات آلومینیوم ممکن است در فرآیند فراوری آبها مورد استفاده قرار گیرد. این فلز خوشبختانه مسمومیت زا نیست. البته وجود عناصر آلومینیوم در آب، برای بیماران کلیوی خطرناک می باشد.
 • کروم (Cn)
  این فلز در صنایع مختلف کاربرد دارد و مسمومیت زا نمی باشد.
 • سيانور (CN)
  سیانور از جمله آنیونهایی است که بندرت در آبهای سطحی و زیرزمینی مشاهده می گردد. ولی در پسابهای صنعتی می توان آن را جست. مخصوصاً در صنایع آبکاری . این آنیون به شدت مسموم کننده می باشد. غلظت مجاز آن در آبهای آشامیدنی ۰/۰۵ ppm می باشد.
 • سولفات ها (SO۴)
  این آنیون به مقدار بسیار زیاد در آبهای سطحی و زیرزمینی مشاهده می گردد و ترکیبات آن شامل سولفات سدیم، سولفات پتاسیم و سولفات منیزیم در آبهای آشامیدنی ایجاد طعم می نماید. آبهایی که حاوی مقادیر بالای سولفات سدیم و سولفات منیزیم هستند ، معمولاً مزه گس و تلخی خواهند داشت. مقدار مجاز این آنیون در آب آشامیدنی ۲۵۰ ppm می باشد.
 • کلرورها (CIL)
  این آنیون نیز همانند سولفات به مقدار بسیار زیاد در آبهای سطحی و آبهای زیرزمینی مشاهده می گردد. مقدار مجاز آن در آبهای آشامیدنی در حدود ۳۰۰ ppm می باشد. ترکیبات آن شامل کلرور سدیم،کلرور پتاسیم و کلرور منیزیم می باشند. چای یا قهوه تهیه شده با آبهای کلرور دار، معمولاً بدرنگ و بد طعم می باشند.
 • فلنور (F)
  فلئور یکی از آنیونهای تشکیل دهنده آب است که در غلظتهای کم مفید، ولی در غلظتهای بالا مضر می باشد. میزان فلئور در آبهای آشامیدنی برای سلامت دندانها ۱ ppm می باشد. چنانچه سطح فلئورید آب بیشتر از ۱/۵ میلی گرم در لیتر باشد، منجر به خطر افتادن دندانها یا به عبارتی بیماری فلئورزیس و همچنین ناراحتی های استخوانی می گردد.
 • ید (I)
  معمولا در آبهای طبیعی مقادیر بسیار کمی ید وجود دارد. ولی در آبهای شور طبیعی مقدار آن چشمگیر می باشد. در صنایع مختلف از ید بعنوان ضد عفونی کننده قوی استفاده می شود و یکی از موارد مصرف آن به عنوان ضد عفونی کننده استخرهای شنا می باشد. اگر چه مصرف ید که یکی از عناصر مورد نیاز غده تیروئید در ساختن تیروکسین است، در آب آشامیدنی مفید است، ولی گاهاً سبب بروز حساسیت می گردد. لذا در سالهای اخیر ید به همراه نمک طعام تجویز می گردد. زیادی ید در بدن منجر به بیماری یدیسم که علائم اولیه آن جاری شدن آب دهان، بینی و چشم است، می گردد.
 • آمونیاک، نیتریت و نیترات
  وجود ترکیبات از ته همچون آمونیاک، نیتریت و نیترات که بوسیله آزمایشات شیمیایی مشخص می شوند، ممکن است در رابطه با وجود جرم های بیماری زا در آب باشد که دارای ارزش فراوان در روشن ساختن کیفیت آب می باشد. مواد ازت دار به شیوه های مختلف نظیر تماس منابع آب با فاضلاب و یا تماس آب با آبهای شستشوی زمینهای کشاورزی در رودخانه و همچنین از طریق اکسیداسیون مواد آلی ازت دار، نظیر پروتئین ها، منجر به تولید ازت می شوند. آمونیاک حاصل شده نیز پس از مدتی به نیتریت اکسید شده و نیتریت هم به نیترات تبدیل می گردد. وجود نیترات و نیتریت در آبهای آشامیدنی بر حسب میلی گرم در لیتر ازت ، نباید بیش از ۱۰ باشد.
 • با توجه به مطالب ذکر شده در توضیحات فوق، توصیه می شود آب معدنی را جایگزین آب آشامیدنی (فرامعدنی) نکنید. کارشناسان و محققین با توجه به فواید املاح معدنی موجود در آب معدنی ، مصرف آن را بطور دائمی توصیه نمی کنند. با توجه به اینکه آبهای معدنی با میزان املاح موجود در آنها طبقه می گردند و هر یک از این املاح و ترکیبات، مزه ویژه ای به آب معدنی می بخشند، لذا مصرف هر نوع از این آبهای معدنی برای افراد با ویژگی های فیزیولوژیکی خاصی توصیه می گردد و استفاده دائم از آبهای معدنی برای افراد مبتلا به امراض خاص (از جمله ناراحتی های کلیه، مثانه و مجاری مستعد سنگ سازی) منجر به خطر افتادن سلامتی می گردد و سنگ سازی بدن به دلیل غلظت املاح ، تسریع می گردد.

آبهای معدنی اسیدی

فواید بدنی این آبها شامل اسید کربنیک محلول در آب، موجب تسریع حرکت دودی شکل روده می گردد و مقدار عصاره هایی که در روده ریخته می شود را زیادتر می کند. در نتیجه هضم غذا تسریع می شود و نیز اشتها آور است. آبهای قلیایی نیز فعالیت معده را زیاد نموده و اسید معده را از بین می برند و در معالجه درد مفاصل مفیدند.

آب چشمه های تلخ

مهمترین ماده شیمیایی که در آب این چشمه ها موجود است و موجب تلخ شدن مزه آنها می گردد، سولفات منیزیم می باشد. ولی علاوه بر آن سولفات سدیم و کلرورسدیم نیز در آنها وجود دارد. آبهای تلخ اثرات خوبی در بر طرف نمودن یبوست و چاقی دارند. اما آشامیدن این آبها برای اشخاص ضعیف و کم خون و مسلول و نظیر اینها مناسب نیست و آبهای آهن دار برای درمان کم خونی بسیار مفید می باشند.

آب معدنی دارای املاح فراوان است، اما استانداردهای خاص خود را دارد که در هر کشور متفاوت است و در صورت عدم رعایت این استانداردها توسط شرکتهای تولید و بسته بندی کننده ، نمی توان در سلامت آن اطمینان حاصل نمود.همچنین بایستی توجه داشت که از لحاظ میکروبیولوژیکی و شیمیایی، ضوابط بهداشتی حاکم بر آب آشامیدنی (فرا معدنی) به مراتب سخت تر از آبمعدنی می باشد و ضمناً در مورد فراوری های مجاز انجام شده بروی آب آشامیدنی، می توان گفت که مجاز به استفاده از روش های فراوری مختلف خواهند بود تا آب آشامیدنی ، منطبق با جداول استاندارد گردد. ولیکن در مورد آبمعدنی شرایط اینگونه نمی باشد. به عنوان مثال حدود مجاز ذکر شده در توضیحات فوق مربوط به آبهای آشامیدنی (فرامعدنی) می باشند.

آب معدنی امروز به عنوان یک نوشیدنی، علاوه بر آب آشامیدنی روزانه تلقی می گردد و به عبارتی مصرف روزانه نخواهد داشت و این هم به دلیل فراوانی املاح معدنی آن می باشد. شواهد آماری بسیاری حاکی از آن است که ما بین سختی آب آشامیدنی تا حوالی ۱۷۵ میلی گرم در لیتر و کاهش احتمالی وقوع برخی انواع بیماری های قلبی رابطه ای وجود دارد. این شواهد بیانگر این مطلب است که نرمسازی آبهای آشامیدنی ، اثرات نامطلوبی در سلامتی افراد دارد. پاره ای از روش های نرمسازی از جمله استفاده از رزینهای کاتیونی منجر به افزایش سدیم آب می گردد که این موضوع می تواند برای افراد دارای بیماری های قلبی و کلیوی نامطلوب باشد.

انرگید (Energade) یا آب معدنی طعم دار ورزشی

نوشابه مطلوب برای ورزش چه ویژگی هایی دارد؟ بدن در حین فعالیت به چه چیزهایی نیاز دارد؟
برای حفظ قدرت بدنی در حین فعالیت، بدن به مایعات ، کربوهیدرات ها و الکترولیت نیاز دارد و این دقیقاً خاصیتی است که انرگید (Energade) تأمین می کند. بدن نیازی به ترکیباتی مانند ویتامین ها، پروتئین و کافئین که گاهی اوقات به عنوان مکمل به نوشابه های ورزشی افزوده می شود، ندارد و بدن در حین ورزش زیاد نمی تواند از آنها استفاده کند.

بهترین مزه زمانی که شما در حال فعالیت هستید چیست؟
تعجبی ندارد که مردم نوشیدنی های اسانس دار را بیشتر استفاده می کنند. آنچه بیشتر باعث تعجب مردم است اینکه در زمان ورزش ، ذائقه انسان بطور قابل توجهی تغییر می کند. کمپانی انرگید، تحقیقات بسیاری در زمینه طعم خوب نوشیدنی هنگام تعریق و گرما کرده است. اسانس هایی که انرگید در نوشابه های خود بکار می برد، این نیاز را برطرف می کند. با این همه ، انتخاب نوشیدنی ، بهترین محافظ برای از دست دادن آب بدن می باشد.

 • میزان کربوهیدرات
  میزان کربوهیدرات در نوشیدنی بر طعم، جذب مایع و عملکرد آن تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که محلول کربوهیدرات ۶٪ (یعنی ۶ گرم کربوهیدرات در ۱۰۰ میلی لیتر نوشیدنی یا ۱۴ گرم در هر انس)، طعم مطلوبی می دهد. جذب را بالا می برد و انرژی کربوهیدرات را برای سوختگیری ماهیچه های فعال، تامین می کند .
 • نوع کربوهیدرات
  جذب سریع کربوهیدرات، به میزان مناسب و نوع کربوهیدرات بستگی دارد. انرگید شامل ترکیبی از شربت سوکرز است که موجب جذب بهتر مایعات در بدن می شود. هنوز ثابت نشده که نوع دیگر کربوهیدرات مانند مالتودکسترین (یا پلیمرهای گلوکز) با کربوهیدراتهایی که در انرگید موجود است، جویست .
  نوشابه های ورزشی فقط شامل فروکتوز هستند و از فرکتوزها در سطح بالاتر نباید استفاده شود. زیرا جذب آنها به سرعت کربوهیدراتهای دیگر نیست و ممکن است باعث ناراحتی معده شود.
 • الکترولیت (سديم و پتاسیم)
  مانند کربوهیدراتها، هم مقدار و هم نوع الکترولیت ها، فاکتورهای کلیدی علمی در نوشابه های ورزشی است. الکترولیتها مانند سدیم، مشخص می کنند که چه مقدار مایع هنگام جذب آب، باید در بدن باقی بماند.
 • گازدار سازی
  گازدار سازی در نوشابه های ورزشی مناسب نمی باشد. زیرا حباب در سر راه آشامیدن قرار می گیرد. انرگید، طوری فرموله شده که می توان آن را در حجم زیاد به سرعت نوشید. بعد از تعریق، بدن به جایگزینی سریع مایعات نیاز دارد.
 • کافئین
  کافئین مواد مخدر است نه مواد مغذی. پس در انرگید وجود ندارد. کافئین باعث افزایش ادرار می شود و بعد از ورزشی ، باز جذب آب را کاهش می دهد.
 • جایگزینی مایعات برای ورزشکاران
  • آموزش ورزشکاران در ارتباط با تأثیر از دست دادن آب هنگام فعالیت های ورزشی .
  • آگاه کردن ورزشکاران در مورد چگونگی تنظیم آب بدن .
  • تشویق مربی ها به این مطلب که آبگیری در طول تمرینات و مسابقات، به اندازه خود تمرینات و فعالیت های ورزشی، ضروری است. جانشینی مایعات باید تقریباً به اندازه ادرار و عرق از دست رفته باشد. یعنی حداقل کمتر از ۲٪ آب از دست رفته.
  • در طول ورزش، وقتی مقدار زیادی مایع جذب می شود، ضروری است برای حفظ آب بدن، میزان ترکیبات کربوهیدرات دار، پایین باشد (به عنوان مثال کمتر از ۷٪) زیرا با معده خالی مایعات بهتر جذب می شود.

  آب گیری مناسب در هر ورزشی ، ویژگی خاص خود را دارد. در ورزش هایی مانند فوتبال ، بدنسازی ، تنیس و سونا که آب رسانی به کرات صورت می گیرد، ورزشکار می تواند بستگی به میزان تعریق و وضعیت آب و هوایی منطقه، آب را در حجم کمتری استفاده کند.
  اما در ورزش هایی مانند چوگان و دوی استقامت که آبرسانی در زمان خاصی صورت می گیرد، باید مقدار زیادی آب در زمان های تعیین شده مصرف شود.

  جدول مقایسه نوشیدنی ها بمنظور توصیف تفاوت فاحشی که در ترکیبات انواع نوشیدنی های موجود وجود دارد، ارائه می گردد:
  جدول مقایسه نوشیدنی ها

این تفاوتها مهم هستند. زیرا نه تنها نوع و مقدار مواد مغذی که به بدن می رسد را مشخص می کنند ، بلکه تأثیر عکس العمل فیزیکی بدن در جذب مایع، آبگیری و عملکرد را نیز نشان می دهند.
برای مثال ، مقدار کم کربوهیدرات در عملکرد بدن تاثیر نمی گذارد. در حالیکه مقدار زیادی کربوهیدرات جذب می کند. مقدار کم الکترولیتها باعث اختلال در آبگیری می شود. اما مقدار زیاد آن هم طعم را خراب می کند.
فرمول انرگید – ترست کوئنچر (Thirst Quentcher) – براساس منابع علمی بدست آمده است. انرگید کار علمی خود را اواسط دهه ۱۹۶۰ زمانیکه محققین پزشکی بین المللی ابتدا آزمایشات خود را بر روی نتایج کربوهیدرات الکترولیت که بویژه برای نیاز ورزشکاران فرموله شده بود، آغاز کرد. طی چندین سال ، فرمول انرگید با اطلاعات علمی رایج مطابقت داده شده است.
خلاصه، ما اعتقاد داریم که فرمول انرگید بهترین فرمول برای نوشابه های ورزشی است زیرا دقیقاً براساس بهترین پژوهش ها و تحقیقات علمی بدست آمده است.

آب طعم دار جدید

آب طعم دار بسته بندی شده جدیدی با برند VITSMART بتازگی در انگلستان عرضه شده است. این آب حاوی آبمیوه، ویتامینها و عصاره های گیاهی است که در چهار طعم مرکبات، میوه گل ساعت / پرتقال ، بلوبری و میوه های جنگلی عرضه شده است.
عصاره های طبیعی بکار رفته عبارتند از: gingko ،Echinacea ، rose hip ،guarana، چای سبز ، Schizandra ، (گل بامیه) hibiscus . (جین سنگ) ginseng.

یک بطری ۵۰۰ میلی لیتری VitSmart نیمی از سهم روزانه توصیه شده (RDA) از ویتامینهای مختلف را در نوشیدنی تأمین می نماید. نوشیدنی VitSmart در بطریهای ۵۰۰ میلی لیتری به قیمت ۰/۹۹ پوند انگلیس موجود می باشند. نوشیدنی VitSmart با طعم بلوبری حاوی عصاره چای سبز، یک منبع غنی از آنتی اکسیدانت ها است که به عفونت زدایی و تجدید انرژی بدن کمک می کند. ویتامین های C ، اسید پنتوتنیک و B۶ مقاومت بدن را در مقابل عفونت ها بالا برده و باعث آزادسازی مؤثر انرژی از کربوهیدراتها و چربیها می گردد.

نوشیدنی VitSmart با طعم مرکبات شامل عناصر بالابرنده مکانیزم دفاعی بدن در مقابل بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، سرفه، گرفتگی گلو و سینه، و غیره می باشد. این نوشیدنی حاوی عصاره ROS Hip، یک منبع غنی از ویتامین C، و عصاره Echinacea یک تحریک کننده و بالابرنده قوی سیستم ایمنی بدن است. همچنین ویتامین های C ،A و E را داراست.
نوشیدنی VitSmart با طعم میوه های جنگلی شامل عناصر طراوت بخش و انرژی زاست. این نوشیدنی حاوی عصاره Guarana است که به افزایش بنیه و استقامت بدن و رفع خستگی کمک کرده ، هوشیاری ذهنی را افزایش می دهد. طیفی از ویتامین های B۳ ، اسید پنتوتنیک و B۶ ، بعلاوه مواد معدنی اصلی در این محصول بکار رفته است. نوشیدنی VitSmart با طعم میوه گل ساعت /پرتقال شامل ویتامین های C ، A و E است بعلاوه عصاره Schizandra که به کاهش استرسی کمک می کند و نیز عصاره های Ginseng و Hibiscus که به خواص آرامبخشی ذهنی و بدنی معروفند.

امتیاز کاربران: 4.45 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی