آشنایی با ماشین آلاتایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید کاغذ فلوتینگ

سفارش طرح توجیهی

طرح تولید کاغذ فلوتینگ

صنعت ظریف کاغذ سازی در حدود 100 سال پس از میلاد در چین آغاز شد . بشر کشف کرد که با صاف کردن سوسپانسیونی از خمیر که از خیساندن پوست داخلی خیزران به دست آمده بود بر روی یک توری با منافذ ریز، میتوان نمدی از الیاف به دست آورد .این نمد، پس از فشرده شد ن و خشک شدن، برای نوشتن و رسامی به کار می رفت.

تا اوایل قرن نوزدهم، کاغذ همچنان به طور دستی ساخته میشد .لوئی رابرت نخستین ماشین پیوسته کاغذ سازی را در سال 1799 به ثبت رساند . اولین ماشین پیوسته در سال 1803 در انگلستان شروع به کار کرد .اما این برادران فور در ینیر بودند که در سال 1804 نخستین ماشین کاغذ سازی تجارتی را با
موفقیت ساختند ودر سال 1807 آن را به نام خود به ثبت رساندند.
ماشین های نخستین شامل یک مخزن بودند که از آن مواد کاغذ سازی بر روی یک توری متحرک قرار گرفته بین 2 استوانه ریخته میشد سپس، لایه تر حاصل پرس و جمع آوری میشد تا به شکل کاغذ خشک در آید.

کاغذ در طول تاریخ پیدایش خود تا کنون مانوس ترین،پایدار ترین و قابل اعتمادترین ابزار انتقال اندیشه بشری بوده و بی تردید تا مدتهای مدید چنین خواهد بود .در واقع بخش عظیمی از دانش بشر که مجموعه بزرگی از تجربیات و تفک رات او را در بر دارد به برکت کاغذ به دست ما رسیده است و از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است بطورکلی از زمانی که بشر کوشش کرد تا دانسته ها و تجربیات خود را به آسان ترین شیوه ضبط و ثبت نموده و پس از آن به دیگران نیز منتقل نماید .
با توجه به احتیاجات و نیاز های مختلف انسان این پدیده همواره دارای کاربردهای وسیعی شده و سرانجام به کلی در هر شرایطی با نیازهای بشر تناسب یافته است بطوریکه می توان گذشته از نقش اساسی فوق ، کاربرد بسیار زیاد کاغذ و مقوا را در صنایع بسته بندی ذکر نمود .بطورکلی افزایش مصرف سرانه کاغذ نشان دهنده غنای سیستم ارتباطی و تنوع تولیدات ناشی از سیستم های مختلف بسته بندی جامعه است که در کل بیانگر رشد و تحول تکنولوژی آن جامعه به شمار می رود.

معرفی کاغذ فلوتینگ

فلوتینگ کاغذ ضخیم ومحکم میباشد که به عن وان کالای واسطه ای برای تولید کارتن به کار می رود .در واقع کاغذ فلوتینگ همان مقوای کنگره ای می باشد که از خشک کردن ( خمیر قهوه ای ) تولید شده از ضایعات کشاورزی در شرایط خاصی به دست می آید . طبق استاندارد بین المللی کاغذ فلوتینگ به آن نوع کاغذ گفته می شود که وزن یک متر مربع آن 170 گرم می باشدوبه دلیل استحکام و انعطاف پذیری آن در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

انواع کاغذ فلوتینگ

 1. کاغذ فلوتیگ نیمه شیمیایی
 2. کاغذ فلوتینگ کاهی

در کشور ایران در سالهای گذشته به علت محدود بودن سطح جنگلها،نیاز کلی و مصرف زی اد چوب در صنایع دیگر توجه بیشتر به قسمت منابع غیر چوبی الیاف معطوف گشته همچنین بالا بودن ارزش افزوده تولیدات حاصل از منابع غیر چوبی نسبت به انواع چوبی آن بواسطه ارزانی مازاد محصولات کشاورزی که به عنوان مواد اولیه در تولید خمیر کاغذ مورد استفاده قرار میگیر ند،سبب گردیده که تلاش بیشتری در جهت بهره برداری از این منابع بعمل آید.

منابع الیاف غیر چوبی در ساخت کاغذ فلوتینگ

عنوان کلی نمونه
-1  مازاد تولید محصولات کشاورزی تفاله نیشکر(باگاس)،کاه غلات،کلش و…
-2  گیاهانی که به صورت طبیعی می رویند بامبو،پاپیروس،علف اسپارتو و…
-3  برگ بعضی از درختان تک لپه ای موز ،آناناس ،خرماو…
-4  گیاهان غیر چوبی که برای استفاده ازالیاف

آنها مورد استفاده قرار می گیرند

کتف،کتان،پنبه شامل الیاف، لینتر پنبه وپارچه

پنبه ای وکنفی وکتانی

 -5 ضایعات کاغذ ضایعات کارخانه ای ،مصرفی ،روزنامه ،صنایع

بسته بندی،چاپخانه

شرایط واردات کاغذ فلوتینگ

بر اساس اطلاعات مندرج در کتب مقررات و شرایط صادرات وزارت بازرگانی به واسطه نیاز شدید داخلی به ورود این ماده اولیه سود بازرگانی و حقوق گمرکی متعلق به آن 4 بوده و هیچ نوع شرایط خاصی برای ورود این ماده اولیه در نظر گرفته نشده است.

موارد مصرف و کاربرد کاغذ فلوتینگ

با توجه به اینکه میزان مصرف کارتن تابعی از میزان تولید کالاهای مختلف می باشد ودر نهایت جهت بسته بندی از کارتن استفاده می شود وبا توجه به اینکه تولید کارتن در سطح کشور هنوز به خودکفایی نرسیده است و همچنین توجه دولت در زمینه ی تولید محصولات مختلف در داخل کشور ودر نتیجه احتیاج به بسته بندی محصولات مورد نظر ، روند مصرف کارتن به طور کلی در حال افزایش است که از اجزای اصلی کارتن کاغذ فلوتینگ است.
از آنجا که محصول مورد بررسی به عنوان یک کالای واسطه ای بوده و بطور مستقیم قابل عرضه به مصرف کنندگان نهائی نمی باشد , لذا مصرف عمده آن در کارخانجات تولید کارتن به عنوان لایه میانی کارتن به کار می رود.

لایه کنگره ای میانی سفتی مورد نیاز برای کارتن سازی را به مقوا می دهد . مهمترین خواص این مقواها باید سفتی و مقاومت در برابر خرد شدن و
شکستگی باشد . خواص مربوط به استحکام مکانیکی از قبیل مقاومت کششی ، ترک خوردگی و پارگی، جز در موارد استثنایی ، با اهمیت شمرده نمی شوند.
در بسیاری از موارد از شکل ظاهری مقوا نیز می توان گذشت . عموما خمیر های نیمه شیمیایی برای تهیه لایه میانی کنگرهای بهترین خمیر ها هستند چون سفتی خوبی دارند و در برابر خرد شدن مقاوم هستند، اگر چه از نظر مشخصات مقاومتی ضعفهای قابل توجهی دارند . یک مسئله ویژه در مورد لایه کنگره ای آن است . حرکت پذیری معانی متفاوتی دارد و در اینجا به معنی توان ورقه در تحمل تنش ها و کششهای عملیات کنگره دار کردن بدون ترک و شکست است.

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه تحلیل اثرات آن

این ماده به طور مستقیم برای ساخت انواع کارتن های بسته بندی در ابعاد وشکل های مختلف به کار میرود. در بعضی موارد می توان از مواد پترو شیمی قابل استفاده در صنایع بسته بندی قابلیت که جانشینی با مقوا را دارند استفاده کرد.

اهمیت استراتژیکی کاغذ فلوتینگ

با توجه به حساسیت وظرفیت تولیدات صنعتی که در سایه پیشرفت های تکنولوژی بوجودآمده است (نظیر قطعات پلاستیکی والکترونیکی ) ،از یک سو و همچنین نقش صادرات وحمل ونقل کالاهای آسیب پذیر از طرف دیگر (نظیر انواع کالاهای شکستنی ومیوه )، وتاثیری که بسته بندی مناسب یکی کالا در جلب نظر مصرف کننده دارد ،جهان امروز را مجبور به بها دادن به صنایع بسته بندی کرده است.
به طور کلی کلیه تولید کنندگان صنعتی وکشاورزی ناگزیرند که با بسته بندی کالاهای خود در واقع سلامت آنها را تا رسیدن به دست مصرف کنندگان نهایی تضمین کنند واین مهم به عهده ی صنایع بسته بندی می باشد که با تولید ظروف بسته بندی مناسب ،سایر بخش های تولیدی را در این راه یاری داده واز به هدر رفتن وضایع شدن تولیدات ملی جلوگیری نماید.

از میان تمام وسایل بسته بندی اعم از چوبی ،فلزی ،پلاستیکی، وغیره ،مقوا وکارتن به عنوان یک بسته بندی مناسب ،مطمئن ،کم حجم ، سبک ، ارزان و قابل دسترس ، توجه کلیه تولید کنندگان را به خود جلب کرده است وبه طوریکه امروزه این صنعت به عنو ان یکی از شاخه های مهم در صنایع سلولزی در جهان شناخته شده است.

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده کاغذ فلوتینگ

از عمده تولید کنندگان کاغذ در دنیا می توان به کشورهای آمریکای شمالی، اروپای غربی و ژاپن اشاره کرد. همچنین مصرف کنندگان این محصول شامل کشور خاصی نمی ش ود و می توان گفت که همه کشورها از مصرف کنندهای این محصول می باشند.

شرایط صادرات کاغذ فلوتینگ

با توجه به اینکه عمده ماده اولیه کاغذ فلوتینگ را خمیر کاغذ تشکیل می دهد و تولید داخلی این ماده اولیه جوابگوی نیاز کشور نمی باشد و حدود 85% نیاز این ماده اولیه از طریق و اردات تامین می گردد لذا برای صادرات کاغذ فلوتینگ باید قیمت رقابتی و همچنین کیفیت این محصول را در بازارهای جهانی مد نظر قرار داد، و از لحاظ مقررات دولتی نیز با مراجعه به مقررات واردات صادرات وزارت بازرگانی، می توان گفت که هیچگونه محدودیتی در امر صادرات کاغذ فلوتینگ وجود ندارد.

بررسی تکنولوژی و روش های تولید کاغذ فلوتینگ در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها

در این جا به توضیحات مختصری راجع به روند تولید و ورود مواد به ماشین کاغذ می پردازیم. ورود مواد به ماشین کاغذ به حلقه پمپ اصلی اشارت دارد که در آن، عملیات تنظیم و اندازه گیری ، رقیق سازی ،اختلاط با هر نوع افزودنی ضروری و سر انجام غربال و پاکیزه سازی دوغاب کاغذ سازی انجام می شود .سیستم ورود مواد از مخزن ماشین شروع می شود و تا دریچه هد باکس ادامه می یابد .گاهی ،بعضی مخازن مواد و پالاینده ها را هم جزئی از این حلقه به شمار می رود . قلب سیستم ورود مواد،پمپ اصلی است که کار مخلوط کردن خمیر با آب سفید وانتقال مواد حاصل به هد باکس را بر عهده دارد.

در ذیل به مراحل تولید بعد از ورود مواد به ماشین اشاره شده است:

 1. پخش کننده خمیر روان:
  هدف این سیستم ،توزیع یکنواخت جریان مواد در تمام طول ماشین است.
 2. هد باکس تحت فشار:
  این جعبه دارای فشار داخلی است و الیاف را روی توری متحرک شکل دهنده الیاف وتشکیل دهنده کاغذ توزیع میکند .در واقع کار اصلی هد باکس این است که خمیر را که به وسیله پمپ جابجا شده است.بگیرد و آن را به شکل یکنواخت و هم اندازه با عرض ماشین کاغذ سازی در آورد وبا سرعت مناسب به روی توری میز کاغذ سازی بریزد.
 3. توری فوردرینیر:
  توری متحرک وبی انتهایی است که الیاف را به لایه نمدی تبدیل می کند واین امکان را به وجود می آورد که آ ب موجود در خمیر بر اثر مکش از آن خارج شود .توری بین دو استوانه بزرگ امتداد یافته است ،استوانه اول در نزدیکی هد باکس و استوانه دوم در انتهای میز قرار دارد . استوانه اول جامد و تو پر است و صرفا به عنوان نگهدارنده توری در سیستم فوردرینید عمل می کند .استوانه دو م تو خالی و مشبک بوده و مجهز به پمپ های مکنده است واز ورقه آبگیری می کند .
 4. بخش پرس:
  لایه با عبور از چند پرس متوالی آب بیشتری از دست می دهد و نمد حاصل متراکمتر می شود (یعنی بین الیاف تماس نزدیک ایجاد می شود )هدف اصلی عملیات پرس خارج ساختن آب و ایجاد است حکام در کاغذ است می توان عملیات پرس را دنباله فرآیند آبزدایی از ورقه دانست که قبلا روی توری آغاز شده است.
 5. بخش خشک کن:
  پس از مرحله پرس،کاغذ وارد بخش خشک کن می شود تا آب باقیمانده در آن تبخیر شود .در ماشینهای کاغذ ،انرژی گرمایی مورد نیاز برای خشک کردن ، ب ا پیچاندن کاغذ بر روی یک سری استوانه های بزرگ چرخان پر از بخار به کاغذ منتقل می شود .(با تماس کاغذ تر حاصل باچند استوانه خشک کن بخاری ،آب باقیمانده حذف و تماس بین الیاف بیشتر می شود ).
 6. بخش اتوزنی:
  اتو زنی یک اصطلاح کلی است که معنی آن پرس کردن با استفاد ه از استوانه ها (غلتک ها)است بر اثر عملیات اتو زنی،کاغذ فشرده تر می شود .عموما،اتو زنی روی کاغذ خشک انجام می شود اما در مواردی،ممکن است عمل اتو زنی روی کاغذ نسبتا تر انجام شود . هدف مهم دیگر اتو زنی،بهبود یکنواختی کاغذ و ضخامت آن در جهت عرض ماشین است که از نظر جمع آوری کاغذ به صورت حلقه(رول)دارای اهمیت است .
  کاغذ از میان غلتک های فلزی عبور می کند و اتو می خورد تا ضخامت آن کم و به صورت کنگره ای از غلتک خارج می شود.
 7. بخش جمع آوری:
  پس از خشک کردن کاغذ و اتو زنی،لازم است کاغذ تولید شده را به نحو مطلوبی جمع کنند تا مصرف آن آسان باشد .به این منظور از قرقره های طبلی بزرگ استفاده می شود این قرقره با موتور های قوی کار میکند تا قدرت کشیدن کاغذ از میان غلطک های اتو زنی و پیچاندن آن به دور خود را داشته باشد .کاغذ خشک شده و اتو خورده به دور قرقره های بزرگی پیچانده شده و از مدار تولید خارج می شود .

نمودار فرآیند تولید کاغذ فلوتینگ

نمودار فرآیند تولید کاغذ فلوتینگ

تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید کاغذ فلوتینگ

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد بر ای تولید کاغذ فلوتینگ در همه جای دنیا از فرآیند واحدی استفاده می شود با این تفاوت که تکنولوژی ماشین آلات تولید کاغذ فلوتینگ متفاوت است و برخی کشورها از تکنولوژی بالاتری برخوردارند.
سطح تکنولوژی مورد استفاده در تولید کاغذ فلوتینگ در قسمت گذشته معرفی شد . از اینرو در این قسمت بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های فوق الذکر آورده خواهد شد:

شرح تکنولوژی نقاط قوت نقاط ضعف
تکنولوژی بالا  1- قابلیت تولید با کیفیت بالا  1- حجم سرمایه گذاری بالا
 2- قابلیت تولید تیراژ بالاتر 2- استفاده از مواد اولیه با قیمت و کیفیت بالاتر
 3- درصد ضایعات کمتر
تکنولوژی معمول قابلیت استفاده برای عموم کارخانجات و حجم سرمایه گذاری قابل اجرا برای بسیاری از متقاضیان 1-  ظرفیت تولید پایین تر
2-  درصد ضایعات کمتر

ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید کاغذ فلوتینگ

ردیف نام دستگاه مشخصات فنی منبع تامین
1 میکسر 3000 لیتری با موتور 25 اسب چینی داخلی
2 ریفاینر 5تن با موتور 30 اسب چینی داخلی
3 مخزن 200 کیلوئی دیواری داخلی
4 فرم دهنده دو طبقه دارای 2مرحله پرس و 1 دستگاه

الکترو موتور 3اسب

داخلی
5 وکیوم 600 متر مکعب داخلی
6 پرس 2 مرحله دارای 2دستگاه الکترو موتور 3 اسب داخلی
7 خشک کن 3سیلندر دارای 3 دستگاه مشعل و 1 دستگاه الکترو موتور دور متغیر داخلی
8 پمپ لجن کش داخلی
9 ماشین پرس و برش بغل وگیوتین دارای 2 دستگاه الکترو موتور 3 اسب داخلی
10 انیور تر دیجیتال داخلی
11 مخزن دیواری دارای الکترو موتور 3 اسب داخلی

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید کاغذ فلوتینگ

 • تحلیل های مرتبط به دسترسی به مواد اولیه
  بیشتر مواد اولیه برای تولید کاغذ فلوتینگ در استان های مازندران واصفهان یا در استان هایی نظیر و قم و قزوین و تهران می باشد که در اولویت های بعدی قرار می گیرند.
 • تحلیل های مرتبط به دسترسی به بازار مصرف
  عمده مصرف کاغذ فلوتینگ در کارخانه های مقوا و کارتن سازی میبا شد بنا بر این عمده مصرف آن در استان های ما زندران و اصفهان در بالاترین سطح می باشد و با توجه به این که این مناطق در منطقه ی مناسبی از لحاظ ساخت وساز قرار دارد بازار مصرف مناسبی برای این محصولات وجود دارد.
 • تحلیل های مرتبط به دسترسی به منابع نیروی انسانی
  در تولید این محصولات نیروی انسانی متخصص خاصی مورد نیاز نمی باشد و دسترسی به نیروی انسانی ماهر و نیمه ماهر در تهران و استانهای همجوار آسان می باشد.
 • تحلیل مربوط به شرایط زیست محیطی
  پس از آنکه جوامع بشری از لحاظ صنعتی به سرعت رشد نمودند، انسان در پی کسب آرامش و رفاه بیشتر در امر زندگی خود با معضلات غیر قابل پیش بینی مواجه شده است . معضل آلودگی محیط زیست به علت تخلیه پسابها، فاضلاب و … باعث خطرات جدی در ادامه حیات بر روی زمین گردیده است . در صورتیکه احداث هر واحد صنعتی در هر نقطه از جهان معادل از بین رفتن و آلوده شدن محیط زیست آن محل شود، به دلیل گسترش واحدهای صنعتی، خطر انهدام محیط زیست بیش از بیش خود را نمایان می سازد پس لازم است در کنار احداث هر واحد صنعتی مسائل آلودگی محیط زیست به نحو مطلوب مورد مطالعه قرار گیرد و روشهای حفاظت محیط زیست همگام با احداث آن واحد در نظر قرار گیرد.
در نهایت با در نظر گر فتن موارد فوق جهت محل اجرای این طرح می توان یکی از شهرک های صنعتی واقع در استان های مازندران یا اصفهان را پیشنهاد کرد.

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی

در کل با بررسی دقیق بازار مصرف کاغذ فلوتینگ در ایران می توان به نتایج زیر اشاره نمود :

 1. با توجه به مصرف روز افزون کاغذ در صنایع مختلف خصوصا بسته بندی که درصد بالایی از آنها از کاغذ جهت بسته بندی استفاده می کنند، قطعا نیازمند تولید بیشتر کاغذ فلوتینگ خواهیم بود.
 2. با توجه به این که واحدهای فعال در زمینه تولید کاغذ فلوتینگ در کشورمان معدود می باشد و حدود 20% نیاز کشور از طریق واردات تامین می گردد و صادرات این محصول بسیار کم می باشد، لذا احداث واحد ها ی جدید در زمینه تولید کاغذ فلوتینگ اقتصادی می باشد.

با در نظر گرفتن موارد فوق و نیز بررسی بازار عرضه و تقاضا به نظر میرسد احداث واحد های جدید تولید کاغذ فلوتینگ در صورت انتخاب محل مناسب برای احداث و همچنین بررسی و تحقیق در زمینه کیفیت محصولات تولیدی دارای سودآوری مناسبی باشد .

امتیاز کاربران: 4.25 ( 3 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی