ایده هاایده های کشاورزی

معرفی 11 درخت میوه مناسب برای مناطق سردسیر

درختان میوه به علت ارزش و سود اقتصادی که دارند بسیار مهم بوده و نگهداری و حفظ آن‌ها و همچنین انتخاب نمونه‌ای مناسب با شرایط اقلیمی از نکات و اصول اساسی باغ داری است.

نمی‌توان نادیده گرفت که درختان میوه امکان رشد و بقا را در هر منطقه‌ای نداشته و برخی از آن‌ها در کوهستان‌ها و اقلیم‌های سرد سیری مقاومت چندانی از خود نشان نمی‌دهند. به همین دلیل لزوم انتخاب نمونه‌هایی مقاوم از شرایط حفظ بقای درختان است.

انگور، گردو، آلبالو، گیلاس، زردآلو، گلابی، بادام، شلیل، به سیب گلاب، آلو همگی از مواردی هستند که می‌توانیم در بین درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی آن‌ها را بگنجانیم زیرا این درختان به‌خوبی در چنین آب و هوایی رشد کرده و میوه‌های مرغوب می‌دهند.قبلا در مورد درختان میوه مقاوم به کم آبی و خشکی صحبت شد و بنا داریم در ادامه به‌تفصیل در مورد درختان میوه مقاوم به سرما صحبت کنیم تا با ویژگی‌های هرکدام بهتر آشنا شوید.با ایـ توچیهی همراه باشید.

 1. درخت انگور و ویژگی‌های آن:

  درخت انگور مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  درخت انگور اغلب در مناطق معتدل رشد کرده و شاخ و برگ خوبی داشته و میوه‌های فراوان می‌دهد. اگر شما علاقه‌مند هستید که این درخت با میوه محبوب آن را در مناطق سردسیری و کوهستانی کاشته و به عمل‌آورید، انتخاب انگور خوشناو و سیاه مریوان و سردشت یا کشمشی میاندوآب می‌تواند بهترین گزینه‌ها باشند، زیرا این درختان در برابر سرما مقاوم بوده و آسیب نمی‌بینند.

  33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - معرفی 11 درخت میوه مناسب برای مناطق سردسیر

  نیاز به آب کم به علت سیستم ریشه‌ای قوی در کنار خاک رس-شنی و مواد آلی آن‌ها را به بهترین حالت ممکن می‌رساند.
  درختچه‌ای بالارونده که به کمک پیچک‌های خود می‌تواند موانع را طی کرده و خود را به گرما و نور خورشید برساند از ویژگی‌های ممتاز این درخت می‌باشد که آن را مناسب مناطق سرد قرار داده است.

  میوه‌های گوشت دار و شیرین آن‌که در رنگ‌های متفاوت و متناسب با نژاد انگور می‌باشند می‌توانند طیف وسیعی از ذائقه‌ها را پوشش دهند. قلمه زدن، خوابانیدن، پیوند، جوانه و استفاده از بذر روش‌های معمول ازدیاد انگور است که اغلب توسط باغداران انجام می‌شود. به‌هرحال بهار بهترین زمان کاشت درخت انگور بوده به همین دلیل در پاییز زمین بعدازآن که توسط کودهای معدنی و مواد آلی غنی شد به‌صورت جوی پشته درآمده و آماده کاشت نهال‌ها در چاله‌های cm50 می‌شوند.

  از کودهای موردنیاز برای درخت انگور می‌توان به ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم، کلسیم و کدهای آلی نام برد که بسیار برای رشد و میوه دهی درخت ضروری هستند.

  مطلب پیشنهادی: طرح تولید روغن هسته انگور

 2. درخت گردو و ویژگی‌های آن:

  درخت گردو مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  درخت گردو نیز از درختانی می‌باشد که به علت خواص فراوانی که در میوه آن وجود دارد استقبال ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. گردو قادر می‌باشد در هوای گرم و خشک جوانه‌زده و میوه بدهد؛ اما نوع دیررس آن نیز بسیار مناسب برای مناطق سرد بوده که در این حالت می‌توان به‌راحتی از جوانه آن در برابر سرمای شدید بهار در این مناطق محافظت کرد و درخت را به مرحله میوه رساند. به همین دلیل می‌توان آن را یکی از درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی دانست.

  در بسیاری از کوهستان‌ها نمونه‌هایی از آن به‌صورت گسترده با پراکندگی بالا یافت می‌شود که البته تا ارتفاع زیاد بالا نمی‌روند. در ایران جنگل‌های آستارا، رودبار، بندرگز و نواحی مختلفی از البرز و… وجود دارند که این درخت دوست‌داشتنی و زیبا در آن‌ها رشد کرده است.

  درخت گردو دارای ظاهری زیبا و سایه‌افکن بوده و میوه آن شفت مانند است و می‌توان از برگ، قسمت گوشت دار میوه، پوست ثانویه، مغز و چوب این درخت استفاده نمود و در درمان روماتیسم، نرمی استخوان، سل، دیابت، التیام زخم‌ها و …بهره برد.

  دانلود : طرح توجیهی احداث باغ گردو

 3. درخت آلبالو و ویژگی‌های آن:

  درخت آلبالو مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  اگرچه درخت آلبالو را در مناطق گرم سیری نیز می‌یابیم اما زادگاه اصلی آن مناطق کوهستانی است. به همین دلیل می‌توان گفت این درخت جزء مواردی است که سرما را دوست داشته و تا 7 درجه زیر صفر نیز می‌تواند آن را بدون کوچک‌ترین مشکلی تحمل کند.

  حتی تابستان‌های خنک را بر گرمای سوزان ترجیح می‌دهد و البته مقاومت قابل‌توجه آن در برابر خشکی و امکان رشد در خاک‌های شور و قلیایی آن را به درختی محبوب تبدیل کرده که گویی مراقبت چندانی نیاز ندارد. با مقداری هرس و جداسازی شاخه‌های معیوب و شکسته همیشه می‌توان درختی شاداب و جوان را مشاهده نمود که 3 تا 10 متر ارتفاع داشته و بین 25 تا 35 سال به‌صورت مداوم و هرساله میوه می‌دهد.

  اگرچه همگان به علت طعم فوق‌العاده خوشمزه‌ آلبالو آن را انتخاب می‌کنند اما خواص بی‌نظیر آن برای درمان بیماری‌هایی چون ورم معده، ناراحتی قلبی، بی‌خوابی و… توانسته آن را به دارویی معجزه‌گر نیز تبدیل نماید. اغلب سه نوع درخت آلبالوی مجاری، محلی و گیسی وجود دارد که می‌توان آلبالوی چمپای مشهد را مرغوب‌ترین نمونه آلبالوی ایرانی به‌حساب آورد.

  دانلود : طرح توجیهی احداث باغ گیلاس،زردآلو و آلبالو

 4. درخت گیلاس و ویژگی‌های آن:

  درخت گیلاس مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  یکی دیگر از درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی گیلاس است زیرا این میوه نیز مانند برادر خود آلبالو به سرمای زیر 5 تا 7 درجه آن‌هم در دوره استراحت نیاز داشته و بدون آن نمی‌تواند به باروری موردنیاز برسد.

  به همین دلیل می‌توان زمستان‌ها را بهترین فصل برای درختان گیلاس به‌حساب آورد که بارندگی نیز برای آن‌ها بسیار مناسب بوده و در بالا رفتن کیفیت میوه‌هایشان در تابستان اثر مثبت می‌گذارد. توجه به رطوبت محدود خاک برای گیلاس ضروری است زیرا در رطوبت بالا ریشه‌ها آسیب‌پذیر بوده و به‌سرعت می‌پوسند.

  بذر گیری، پیوند، قلمه زدن و خوابانیدن از روش‌های رایج تکثیر درختان گیلاس است. برای نگهداری و افزایش طول عمر این درختان و میوه‌های خوش‌طعم آن‌ها باید در ابتدا، هرس به‌موقع که بتواند زمینه‌ساز رسیدن بهتر نور خورشید و هوا به درختان شود و سلامت عمومی آن‌ها را تضمین نماید فراموش نکنید.

  در ادامه کود دهی نیز در زمان‌های مقتضی که درخت به علت کمبود انرژی برگ‌هایش روبه زردی رفته و یا شاخه‌های آن کمتر از 25-37 سانتی‌متر رشد کرده ضروری است.

  زهکشی مناسب که مانع انتقال بیش‌ازحد رطوبت به ریشه‌ها شود یکی دیگر از نکات مهم در مورد درختان گیلاس است تا بتوانید همیشه از میوه‌های آبدار و شیرین آن‌که در رنگ‌های زرد، سرخ و سیاه خودنمایی می‌کنند نهایت لذت را ببرید.

 5. درخت زردآلو و ویژگی‌های آن:

  درخت زرد آلو مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  یکی دیگر از درخت‌های مقاوم به سردسیری و کوهستانی را می‌توان زرد آلود قلمداد نمود، زیرا به سرما برای تحریک گلدهی نیاز دارد. ولی به علت اینکه شکوفه‌های آن زودتر از درختان دیگر بازشده به سرمای بهار حساس بوده و باید برای آنکه حداکثر میوه دهی را از آن شاهد باشید، زردآلو را رو به آفتاب کاشته به‌گونه‌ای که از نور خورشید به‌طور کافی برخوردار باشد.

  این درخت اغلب به ارتفاع 5 متر رسیده و میوه‌های گوشتی و زردرنگ داده که با آبیاری فراوان خصوصاً در سال‌های ابتدایی کاشت می‌تواند به رشد کافی برسد. طلایی بی‌نظیر و شیرین در گرمای تابستان که میل نمودن آن می‌تواند عجیب کام افراد را شیرین نماید.

  کاشت بذر و پیوند زدن از روش‌هایی است که بر روی این درخت جواب داده و باعث گسترش آن می‌گردد. انواع مختلف زردآلو وجود داشته که همگی عالی و طعم‌های شگفت‌انگیزی دارند و می‌توان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، سرطان ریه، تشنگی مفرط و… از این میوه استفاده نمود. زردآلوی بادامی، زردآلوی قوامی، زردآلوی شکرپاره و… نمونه‌های از زردآلوهای مرغوب می‌باشند.

 6. درخت گلابی و ویژگی‌های آن:

  درخت گلابی مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  درخت گلابی انواع مختلفی داشته که نگهداری از آن‌ها کار چندان سختی نیست و باکمی مراقبت به رشد کافی خواهند رسید. میوه این درخت شیرین و آبدار بوده و بلندی آن به ۲۰ تا ۳۰ متر می‌رسد و گل‌های آن‌ هم‌زمان با برگ‌ها می‌رویند.

  درخت گلابی دارای گونه‌های مختلفی است که در اندازه درخت، شکل تاج، شکل و رنگ میوه و زمان رسیدن میوه تفاوت‌ چشمگیری دارند. از ارقام مهم ایرانی می‌توان به گلابی درگزی، گلابی اسپادانا، گلابی وحشی، گلابی نطنز، گلابی شاه‌میوه و گلابی بیروتی اشاره نمود.

  جالب است بدانید که گلابی می‌تواند دمایی تا حدود منفی 30 درجه را تحمل کند به همین دلیل یکی از درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی است و برای میوه دادن به یک دوره سرما حتماً نیاز خواهد داشت. زهکشی، کود دهی، هرس و آبیاری کم از نیازهای این درخت می‌باشد که می‌توانند باعث آبداری و افزایش قند میوه‌ شوند.

  زمان صحیح چیدن ارقام مختلف گلابی عموماً هنگامی است که هنوز سبز و سفت هستند. در این میان می‌توان چند نمونه از دلایل رسیدن میوه را بزرگ شدن تدریجی حجم میوه ، نرم‌تر شدن و ظاهر نمودن رنگ و عطرشان دانست.

 7. درخت بادام و ویژگی‌های آن:

  درخت بادام مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  درخت بادام در ایران در مناطق نیمه‌خشک و کوهستانی کشت‌شده و در این مکان‌ها بهترین شرایط را برای رشد خواهد داشت به‌گونه‌ای که ارتفاع آن به 8 متر می‌رسد. آنچه در مورد درخت بادام جالب‌توجه می‌باشد دما است. درواقع بادام برای جوانه‌زنی یکنواخت در بهار، به سرمای زمستانه متوسطی نیاز دارد.

  این درخت می‌تواند، سرمای زمستان را در حد 20- تحمل نماید و اگر این روند کاهش دما به‌صورت تدریجی باشد تحمل این درخت نیز به بیش از این خواهد رسید؛ اما تحمل شکوفه‌های آن نسبت به سرمای ابتدایی بهار کم است که در این زمان استفاده از ارقام دیر گل می‌تواند مشکل باغداران را مرتفع نماید.

  همچنین می‌توان گفت بادام به علت داشتن ریشه‌های عمقی بیش از سه متر و برگ‌های چوبی شکل مقاومت زیادی نسبت به خشکی داشته البته مراقبت‌های زراعی خاصی را نیز می‌طلبد. هرس در سه مرحله ابتدایی رشد، مرحله بادهی، کهن‌سالی به‌منظور جوان‌سازی درخت و پس‌ازآن تغذیه مناسب با ازت، سولفات روی، فسفر و…، آبیاری به دو صورت قطره‌ای و سطحی، مبارزه با علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها همگی می‌توانند موجب بهبود رشد و افزایش عملکرد درختان بادام شوند.

  دانلود : طرح توجیهی احداث باغ بادام درختی

 8. درخت شلیل و ویژگی‌های آن:

  درخت شلیل مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  اگر به دنبال درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی هستید، انتخاب درخت شلیل به علت اینکه می‌تواند سرمای 21- درجه را تحمل نماید، بسیار عالی است؛ اما آنچه در این درخت ممتاز است تحمل فوق‌العاده آن در برابر گرمای شدید تابستان است که توانسته این درخت را برای تمامی مناطق مناسب قرار دهد. پیوند زدن و بذر گیری بهترین روش برای تکثیر درخت شلیل بوده و سرمای بهار بهترین زمان برای کاشت بذرها می‌باشد.

  شلیل درختی مرتفع است که ارتفاع آن از 4 تا 10 متر می‌رسد و اکنون بیش از 150 گونه از آن در اندازه‌ها، طعم‌ها، رنگ‌ها و بافت متفاوت وجود دارد. توجه داشته باشید برای حفظ کیفیت میوه‌ها باید از غرقاب شدن خاک آن جلوگیری کرده و زهکشی کامل را برای آن به انجام رساند. ولی درعین‌حال باید دانست که شلیل جزء میوه‌هایی است که به آب فراوان احتیاج داشته و نور مستقیم آفتاب از ملزومات رشد آن می‌باشد.

  البته کود دهی نیز در بهار و نخستین سال زندگی و قبل از گلدهی می‌تواند در قدرت میوه دهی آن تأثیر مثبت بگذارد. پس اگر در مناطق سردسیری زندگی می‌کنید با خیال راحت نهال آن را خریداری کرده و بدون نگرانی از سرما هوا به کاشت آن‌ها اقدام نمایید.

  دانلود : طرح توجیهی احداث باغ هلو و شلیل

 9. درخت به و ویژگی‌های آن:

  درخت بِه مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  اگرچه مقاومت درخت به در مقابل سرما به نسبت سیب و گلابی کمتر است اما آن را نیز می‌توان جزء درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی به‌حساب آورد که به دمای زیر 7 درجه نه‌تنها مقاوم بوده بلکه بدان نیازمند است.

  اگر ازنظر خاک آن، کمی نگرانی دارید بهتر است بدانید که درخت به در اکثر خاک‌هایی چون اسیدی، قلیایی، رس، شنی رشد کرده و حتی می‌تواند خود را به‌خوبی با آب‌های شور سازگار نماید.

  این درخت، به بی‌آبی حساس بوده و آن را به‌سرعت باکم شدن حجم و اندازه میوه‌هایش نشان می‌دهد، بدین ترتیب نمی‌تواند خشکی طولانی‌مدت را تحمل کند. وجود نور آفتاب مستقیم و پرهیز از سایه و وزش بادهای شدید به‌منظور پیشگیری از کاهش میوه دهی از نکات مهم است.

  توجه داشته باشید که درختان جوان احتیاجی به هرس نداشته و می‌توان به گونه‌های مختلف چون قلمه زدن، پاجوش، پیوند و خوابانیدن به تعداد بیشتری درخت به رسید. در هنگام چیدن میوه‌ها هم دقت نمایید که به روی درخت کاملاً نمی‌رسد بلکه باید آن را چید و در مکانی سرد حفظ و نگهداری کرد تا پر آب و رسیده شوند.

 10. درخت سیب گلاب و ویژگی‌ها:

  درخت سیب گلاب مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  مناطق معتدل سرد بهترین مکان برای رشد درخت سیب گلاب است و تحمل سرمای 35 تا 40 درجه اوج مقاومت این درخت را می‌رساند. سازگاری در هر نوع خاکی مطمئناً آن را جزء مواردی قرار داده که در هر آب‌وهوا و خاکی به رشد موردنظر دست‌یافته و باغداران را از سود خود بهره‌مند می‌نماید.

  نیاز سرمایی این درخت به حدی است که اگر برآورده نشود محصول تولیدشده مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. به‌گونه‌ای که اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که زمستان‌های گرم دارد نمی‌توانید بر روی محصول دهی خوب این سیب حساب بازنمایید.

  مقدار آب موردنیاز درخت نیز بر اساس کیفیت خاک و نوع درخت و شرایط آب و هوایی متغیر بوده اما به‌هرحال سیب گلاب به آب زیاد احتیاج داشته و در برابر کم‌آبی توان چندانی از خود نشان نمی‌دهد. توجه داشته باشید که آبیاری ثقلی و قطره‌ای بهترین روش برای آبیاری این درخت است.

  عمر مفید درخت سیب گلاب حدود 35 تا 45 سال بوده و نوع هرس آن با توجه به نوع رقم، سن و ارتفاع درخت دارای روش‌های هرمی و جامی می‌باشد.

  مطلب پیشنهادی: آموزش کشت درخت سیب
  دانلود : طرح توجیهی احداث باغ سیب

 11. درخت آلو و ویژگی‌های آن:

  درخت آلو مناسب مناطق سردسیر و کوهستانی

  درخت آلو با میوه‌های ترش و شیرین که رنگ‌ها متنوعی داشته، همراه خود خواص بی‌نظیری را وارد زندگی آدمی کرده‌ است. این درخت در اندازه متوسط بیشتر رشد نکرده و دارای دو نوع چینی و اروپایی می‌باشد.

  ازنظر مقاومت در برابر سرما نیز می‌توان آن را هم‌ردیف سیب و آلبالو دانست و جزئی از درخت‌های میوه مقاوم به سردسیری و کوهستانی برشمرد. دمای 7- درجه جزء نیازهای سرمایی این درخت محسوب شده همچنین به‌راحتی می‌تواند در خاک‌های مرطوب و سنگین به رشد و میوه دهی بپردازد، اگرچه خاک‌های لمونی شنی را بیشتر ترجیح می‌دهد.

  بیشتر ارقام درخت آلو بعد از شکل‌دهی ابتدایی تا پیش از سن 12 سالگی به هرس دیگری نیازی نداشته و اگر قصد ازدیاد آن را دارید به طریق پیوند، قلمه زدن (ویکی پدیا) و خوابانیدن می‌توانید به مقصود خود برسید. نور کافی و خاک کاملاً زهکشی (ویکی پدیا) شده و آبیاری مناسب تمامی نیازهای درختان آلو را مرتفع می‌کنند و دقت در رعایت این موارد باعث می‌شود که بتوان از 3 تا 7 تن در هکتار از این میوه برداشت نمود.

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: 4.29 ( 10 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ای توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x