ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید پودر سیر، پیاز و سیب زمینی

سفارش طرح توجیهی

معرفی پودر سیر، پودر پیاز و پودر سیب زمینی

محصول مورد مطالعه طرح حاضر، پودر پیاز، پودر سیر و پودر سیب زمینی خشک شده آماده طبخ می باشد .با ایـ توجیهی تا پایان همراه باشید.
این محصولات مواد غذایی بوده که در تهیه انواع غذاها، سوپ ها، پیش غذاها و غیره دارای کاربرد است. پیاز و سیر سبز یهایی هستند که حضور آن در بخش عمده غذاها ی محلی و عمومی کشورمان به عنوان چاشنی و طعم دهنده مورد استفاده دارد و شاید کمتر غذایی را می توان معرفی کرد که در آن پیاز و سیر به اشکال مختلف کاربرد نداشته باشد.

شکل مصرف پیاز و سیر عموماً به صورت اسلایس های سرخ شده در روغن است به طوری که پیاز و سیر تازه پوست گیری شده و سپس به شکل اسلایس برش و در نهایت به همراه سایر غذاها و یا بصورت تکی در روغن سرخ می گردد. مسئله قابل طرح در ا ینجا وجود مشکلات تهیه و آماده ساز ی پیاز بر ای استفاده در غذاها است که از آن جمله می توان به پوست گیری و اسلایس آن اشاره کرد . اجرای این امور معمولاً برای آشپزها، خانم های خانه دار و غیره به دلیل اشک آور بودن و بوی بد و همچنین دشوار ی اسلا یس، آنچنان مطلوب نمی باشد و روی همین امر تولید صنعتی اسلایس و پودر پیاز و سیر آماده طبخ ایجاد و در سال های اخیر از توسعه قابل توجهی نیز برخوردار گردیده است.

پودر سیر و پودر پیاز در ا ین حالت لازم است به منظور ا یجاد قابلیت نگهدار ی بلند مدت، از حداقل رطوبت برخوردار باشد که بدینوسیله با گرفتن رطوبت پیاز و سیر تازه، اسلایس آن به صورت خشک تهیه می گردد. یکی دیگر از کارهای زمان بر در آشپزی صنعتی و خانگی آماده سازی سیب زمینی برای طبخ غذا میباشد. پودر سیب زمینی در غذاهایی مثل سوپ، برخی خورشت ها و … قوام دهنده یا امولسیفایر بسیار خوبی است از اینرو با تولید این محصول زمان آماده سازی بسیاری از غذاها پایین آمده و هزینه های تولید پایین می آید مورد مصرف دیگر پودر سیب زمینی در تولید چیپس می باشد که با توجه به مصرف بالای چیپس در کشور میتواند بسیار مورد توجه قرار گیرد .
پودر سیر، پیاز و سیب زمینی

ویژگی های پودر سیر، پودر پیاز و پودر سیب زمینی و خواص آن

محصولات طرح پودر سیر،پودر پیاز و پودر سیب زمینی میباشند که بصورت خشک شده هستند. فلسفه علمی خشک کردن مواد غذایی، ایجاد قابلیت نگهداری بلند مدت غذا می باشد . اساس این روش بر این اصل ساده استوار است که میکروارگانیسم های موجود روی مواد غذایی خشک شده قادر به رشد نخواهند بود، بدین معنی که این موجودات نمی توانند روی موادی که فعالیت آبی آنها کمتر 0/6 از است، رشد نمایند .

نوشته های مشابه

سیستم خشک کردن سبزی ها و میوه ها در چهار شکل زیر صورت می گیرد :

  • خشک کردن درآفتاب
  • خشک کردن صنعتی با استفاده از هوای داغ
  • خشک کردن حرارتی تحت خلاء
  • خشک کردن تصعیدی

هر کدام از روش های خشک کردن مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند . لذا در صورتی که از لحاظ کیفیت محصولات خشک شده مورد بررسی قرار گیرد، در آن صورت روش خشک کردن با هوای داغ ( بهترین روش خشک کردن سبزی و میوه جات از لحاظ راندمان به شمار آمده) روش انتخاب شده طرح حاضرو در آن محصول خشک شده از درجه کیفی بسیار بالائی برخوردار است . علت این امر را می توان در مکانیزیسم فنی خشک کنی جستجو کرد . در فرایند خشک کردن اصلی ترین عواملی که اثرگذار در کیفیت محصول خشک شده محسوب می گردند زمان و درجه حرارت خشک کردن می باشد چرا که تحت شرایط خشک کردن در دما و زمان بالاتر، بسیاری از مواد مغذی سبزی مانند ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی، رنگدانه ها، عطر و طعم از بین می رود . در طرح حاضر به دلیل استفاده از روش خشک کردن با هوای داغ، پیاز، سیر و سیب زمینی خشک شده دارای درجه مرغوبیت بالا بوده و تفاوت اندکی با نوع تازه آن خواهد داشت که از این موضوع می توان به عنوان یک مزیت بزرگ برای محصول طرح حاضر یاد کرد .

از طرف دیگر برگ های سیب زمینی، پیاز و سیر بسیار کوچک هستند و این امر سبب می گردد در سایر روشهای خشک کردن به دلیل کارامله شدن قند محتوی آن، محصول خشک شده به رنگ قهوه ای مبدل گردد که این امر نه تنها سبب ایجاد ظاهر نامطلوب برای آن می شود بلکه سبب تغییر مزه محصولات می گردد.

بررسی کالاهای جایگزین پودر سیر، پودر پیاز و پودر سیب زمینی

در صنعت غذا هر چند که در شرایط خاص و در صورت عدم دسترسی به ماده غذائی مورد نظر، تا حدودی امکان جایگزینی برخی دیگر از موارد غذائی وجود دارد، لیکن این جایگزینی آنچنان از مطلوبیت مصرف برخوردار نبوده و به جرأت می توان گفت که هر ماده غذائی مصرف خاص خود را داشته و مصرف کننده علاقه ای برای جایگزینی آن با سایر مواد غذائی را ندارند محصول مورد مطالعه نیز از وضعیت مشابه برخوردار هستند و هر کدام حوزه های مصرف مخصوص بخود را دارا بوده و بازار طالب آن می باشد .

لیکن از نگاه دیگر سیب زمینی، پیاز و سیر تازه را می توان به نوعی کالای جایگزین نوع آماده طبخ محصولات طرح معرفی کرد و از نظر قدرت جایگزینی باید گفت که با عنایت بر فرهنگ مصرف پیاز و سیر در کشور ما و جدید بودن نوع آماده طبخ آن، بیشتر خانوارها ترجیح می دهند که از پیاز و سیر تازه استفاده نمایند و لذا مصرف پیاز آماده طبخ در نزد گروه های مرفه جامعه، رستوران ها، افراد شاغل و برخوردار از وقت محدود برای آشپزی و موارد مشابه طرفدار جدی دارد و بدینوسیله قابل نتیجه گیری است که قدرت جایگزینی پیاز و سیر تازه برای نوع آماده طبخ، بسیار بالا بوده و در بسیاری از حوزه های مصرف این جایگزینی براحتی قابل انجام است. در مورد پودر سیب زمینی نیز با توجه به اینکه عمده مصرف کنندگان این محصول تولید کنندگان چیپس می باشند و آنها نیز مجبور می باشند از سیب زمینی تازه بعنوان محصول جایگزین استفاده نمایند. ولی باید به این نکته توجه داشت که استفاده از پودر سیب زمینی میتواند بشدت هزینه های تولید این واحدها را کاهش داده و تمایل به مصرف این واحدها برای استفاده از این محصول بسیار بالاست .

با توجه بر مطالب ذکر شده می توان گفت که تقاضای پودر سیب زمینی، سیر و پیاز خشک آماده طبخ کاملاً متاثر از قیمت و سهولت دسترسی پیاز، سیر و سیب زمینی تازه است و لذا تولید کنندگان این محصول باید با توجه بر این موضوع، قیمت گذاری و شیوه های توزیع و فروش خود را سازماندهی نمایند .

اهمیت استراتژیکی پودر سیر، پودر پیاز و پودر سیب زمینی

اینگونه محصولات در کلیه خانوارها و اقشار مختلف جامعه بعنوان ماده غذائی مصرفی دارای کاربرد است .خشک کردن مواد غذائی یکی از روشهای جلوگیری از فساد میکروبی آنهاست .در این روش در اثر کاهش میزان رطوبت ماده غذائی ( پایین آوردن آب فعال) امکان فساد میکروبی بسیار کم میشود وسرعت دیگر واکنشهای مضر نیز به مقدار قابل توجهی کم میشود .خشک کردن ضمن اینکه روی محصول اثر حفاظتی دارد وزن و حجم آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش میدهد، در نتیجه از هزینه های حمل و نقل و ذخیره سازی میکاهد .در ضمن خشک کردن مواد غذائی اغلب باعث تولید فراورده هائی میشود که مصرف آنها راحت تر و آسانتراست.

کشورهای عمده تولید کننده پودر سیر،پودر پیاز و پودر سیب زمینی

کشورهای تولید کننده پودر سیر کشورهای تولید کننده پودر سیب زمینی کشورهای تولید کننده پودر پیاز
چین چین هند
هند روسیه چین
کره جنوبی هند استرالیا
مصر آمریکا آمریکا
روسیه اکراین ترکیه
آمریکا آلمان پاکستان
اسپانیا لهستان روسیه
آرژانتین بلژیک کره جنوبی
میانمار هلند ژاپن
اکراین فرانسه اسپانیا

امتیاز کاربران: 3.2 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی