ایده هاایده های کشاورزی

ایده کاشت سیر

سفارش طرح توجیهی

مشخصات گیاه شناسی سیر

سیر یک گیاه چند ساله (دائمی) است با ساقه ای لوله ای و محکم و سطح آن نرم است و ارتفاع ساقه به ۴۵- ۳۰ سانتیمتر می رسد و مستقیم از زمین بیرون می آید، پیاز سیر از تعدادی پیاز کوچک و پهن تشکیل شده و اصطلاحاً به آن سیرچه می گویند. سیرچه ها برخلاف سیرچه های موسیر با پوسته نازکی احاطه گردیده که پس از مدتی از بین می رود. بوته سیر در مناطق سرد سیر یا معتدل تولید بذر نمی کند ولی گاهی اوقات ممکن است به جای گل، پیازهای کوچکی روی ساقه ظاهر شوند که بتوان با آن گیاه رانیز ازدیاد کرد.

دوره آموزشی حضوری کاشت سیر (پنج شنبه 30 خرداد 98)

سرفصل های دوره آموزش کاشت سیر
 • مقدمه
 • مشخصات گیاه شناسی
 • انواع سیر
 • اکولوژی
 • آماده سازی بستر
 • روش کاشت
 • عمق کاشت
 • نیاز غذایی سیر
 • مدیریت علف های هرز در زراعت سیر
 • آبیاری
 • زمان برداشت سیر
 • روش برداشت سیر
 • حمل و نقل سیر
 • عمل آوری و خشک کردن سیر
 • تعیین زمان خاتمه فرآیند خشک کردن پس از برداشت
 • نگهداری سیردر انبار
 • آسیب های انباری
 • روشهای ممانعت یا کاهش آسیب های انباری
 • نگهداری سیر بذری در انبار
 • بسته بندی انبار
 • حمل و نقل سیر
 • توجیه اقتصادی و برآورد هزینه ها

توجه: مدرک دوره کاشت سیر مورد تایید نظام مهندسی و جهاد کشاورزی می باشد.

مکان: شیراز
زمان برگزاری دوره : پنج شنبه 30 خرداد 98
مدت دوره : 1 روز ( 8:30 صبح تا 16)
هزینه دوره : 275 هزار تومان
توجه:برای شرکت در دوره حتما بایستی دوره را رزرو بفرمایید، جهت رزرو و پرداخت بیعانه(75 هزار تومان) کلیک کنید.

پرداخت و رزرو دوره

مواردی که در انتخاب پیاز سیرچه رعایت می شود

 1. اگر پیاز سیر را در زمستان خریداری می کنید باید دقت نمود پیاز یخ زده نباشد. راه تشخیص وقتی پیاز را لمس می کنید قسمتی از آن نرم شده است.
 2. از سیرچه های ریز و تا حدودی سبک و از پیازچه هایی که گوشت نرم یا قسمتی از آن کنده یا جوانه سبز آن قابل مشاهده می باشد، از کاشت آنها خودداری کنید.
 3. تا موقع کاشت نباید سیرچه ها از هم جدا شوند، زیرا رطوبت از بین می رود و موجب پوک شدن آن می شود.

نکات مهم که باید به آن توجه شود

به جز در مواردی که شما می خواهید بلافاصله کشت سیر را انجام دهید، پیاز سیر را در یک جای سرد و خشک با گردش هوای خوب و با دمای ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی گراد نگه دارید. پیاز سیر را می توان چند هفته قبل از کاشت ذخیره کرد. در یخچال قرار ندهید. جوانه گل سیر را تا زمان کاشت از آن جدا نکنید . اگر نمی خواهید سیر را بلافاصله بکارید آن ها را با این جوانه ها ذخیره کنید.

سیر را از اولین سرمای منطقه تا اواخر نوامبر بکارید. هدف رشد ریشه خوب است اما هیچ رشدی قبل از زمستان وجود ندارد. کاشتن سیر در بهار باعث می شود که اندازه سیرها کوچک شود.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - ایده کاشت سیر

سیر می تواند بعد از رشد، ۷ تا ۱۰ روز بیشتر در زمین باقی بماند. تغییر رنگ غلاف به قهوه ای طبیعی است. زیبایی ظاهری سیر تاثیر چندانی در بهره وری آن ندارد.

سیر تغذیه سنگینی دارد و برای رشد سیرهای بزرگ به خاک حاصلخیز نیاز است که تمام مواد مغذی را در اختیار گیاه قرار دهد. آفتاب کامل برای رشد سیر بسیار خوب است. به دلیل این که ترکیب هوموس و زهکشی خوب بسیار مهم است، اضافه کردن کمپوست بهتر است. بهترین PH برای رشد سیر 6.5 تا 7 است.

سیرها را با با فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر بکارید و ردیف های آن ها باید ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر از هم فاصله داشته باشند. دانه های سیر را ۳ تا ۵ سانتی متر درون خاک قرار دهید . خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد . بعد از کاشت، کود گیاهی(چکن، یونجه، کاه و یا برگ) به طور مستقیم به خاک بدهید.

در فصل بهار کود گیاهی ندهید و از کمپوست یا کود کامل استفاده کنید زیرا باعث افزایش محصول می شود. نیازی نیست که در پاییز به خاک کود بدهید، در صورتی که بخواهید در پاییز هم کود بدهید کود گیاهی را پیشنهاد می کنیم.

منطقه را از علف های هرز خالی کنید. سیر نمی تواند با علف های هرز به خوبی رقابت کند.
رطوبت خاک مهم است و باید بر برنامه آب دهی و رطوبت خاک نظارت داشت. زمانی که نزدیک به بلوغ سیر است برای خشک نگه داشتن خاک، برنامه آبیاری باید کم شود.

سیر جزء خانواده پیاز است و می تواند بیماری ها و آفات مشابه پیاز داشته باشد . برای به حداقل رساندن بیماری و آفات تهیه بذر با کیفیت و نظارت منظم ضروری است

شرایط آب و هوایی مناسب کاشت سیر

زمان کاشت در مناطق سرد سیری اوایل بهار است ولی در مناطقی که زمستان ملایم دارند، در هر موقع از پاییز می توان به کشت آن اقدام نمود. سیرهمانند پیاز معمولی برای تشکیل غده به دو عامل طول روز و حرارت نیازمند است و یک سبزی روزبلند می باشد و برای تشکیل غده حدود ۱۵ ساعت طول روز نیاز دارد بوته سیر در اوایل، رشد رویشی دارد (در موقعی که طول روز کوتاه است) به محض آنکه بوته شروع به تولید غده نمود (در زمانی که طول روز بلند است) رشد رویشی متوقف می شود که می توان گفت سیر در ابتدای فصل دمای خنک و در زمان رسیدگی هوای گرم نیاز دارد.

کاشت سیر

خاک و تهیه بستر کاشت سیر

سیر در هر نوع خاک از خاکهای شنی لومی تا خاکهای رسی سنگین و همچنین، خاکهای هوموسی قابل کشت می باشد. خاک رسی برای کاشت سیر مناسب نیستند، زیرا یا غده خوب در آنها تشکیل نمی شود ویا پیاز بدست آمده، بد شکل می گردد. مگراینکه این خاکها به وسیله کود دامی پوسیده سبک شوند.

برای تهیه بستر کاشت باید ابتدا زمین را متناسب با نوع آن با استفاده از شخم، دیسک و ماله کاملاً نرم و مسطح کرد و در مناطق خشک نسبت به نوع آبیاری که پشته بندی یا کرت بندی است آن را آماده نمود.

نحوه کاشت سیر

برای برداشت محصول زودرس باید سیر را در اواخر پاییز کاشت و اگر آن را زودتر بکاریم ممکن است پیش از زمستان جوانه بزند و یخ نابودش می کند. سیر را به دو روش کرتی وجوی پشته می کارند، بهترین روش برای کاشت سیر روش جوی پشته است که ابتدا سیرچه را از پیاز سیر جدا کرده، سیرچه های خیلی ریز را برای کاشت مناسب نبوده و از سیرچه متوسط برای کاشت استفاده کنید فاصلۀ خطوط کشت در حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر و فاصلۀ هر سیرچه از یکدیگر ۷- ۱۰ سانتیمتر و عمق مناسب سیر ۵- ۳ سانتیمتر می باشد سیرچه را طوری در خاک قرار می دهید که نوک سیر به سمت بالا و انتهای سیرچه به سمت پایین قرار گیرد. مقدار مصرف سیرچه در یکصد متر مربع حدود ۱۵ سیر در نظر می گیرد یا به عبارتی دیگر هر ۳ کیلو سیر برای ۱۰ متر مربع زمین کافی است.

انتخاب پیاز بذری سیر برای کاشت

اهمیت کیفیت بذر برابر با عملیات زراعی مناسب است. سیر کاران باید بخشی از سیر تولیدی خود را برای کاشت سال آینده نگهداری کنند. در انتخاب بذر، اندازه پیاز مهمتر از اندازه سیرچه است. درحالی که بعضی از کشاورزان بزرگترین پیازها را انتخاب می کنند که برای کاشت مجدد ظاهری خوب دارند. کشاورزان با تجربه اظهار می کنند که پیازهای بزرگ بذر ضعیفی می دهند. تعجب نباید کرد اگر پیازهای کوچک گاه گاهی سیرچه های بزرگی تولید کنند. به همین ترتیب، کاشت سیرچه های بزرگ ضرورتا بیشترین عملکرد را تولید نمی کند. سیرچه های با اندازه متوسط بیشترین عملکرد اقتصادی را دارند. برای نگهداری سیرچه بذری، پیازهای کوچک را حذف کنید. بزرگترین ها را برای خوردن یا فروش استفاده کنید و اندازه های متوسط و سالم را برای کشت مورد استفاده قرار دهید. مواردی که در انتخاب پیاز سیرچه رعایت می شود.:

 • اگر پیاز سیر را در زمستان خریداری می کنید باید دقت نمود پیاز یخ زده نباشد. (راه تشخیص وقتی پیاز را لمس می کنید قسمتی از آن نرم شده است).
 • از کاشت سیرچه های ریز و تا حدودی سبک و از سیرچه هایی که گوشت نرم یا قسمتی از آن کنده یا جوانه سبز آن قابل مشاهده می باشد، خودداری کنید.
 • تا موقع کاشت نباید سیرچه ها از هم جدا شوند، زیرا رطوبت آنها از بین می رود و موجب پوک شدن آنها می شود.

کاشت سیر

نحوه آبیاری گیاه سیر

سیر، به خشکی حساس است و رطوبت مناسب برای رشد آن ضروری است. تنش رطوبت رشد اولیه و تکثیر پیازها را تحت تأثیر قرار داده و باعث می شود سیرچه ها کوچکتر شده و در زمان برداشت پیازهای کوچک تولید شوند. نوع خاک می تواند در تعیین فواصل آبیاری و میزان آب مصرفی در هر دوره مؤثر باشد. به طوری که در خاکهایی با بافت سبکتر دوره آبیاری کوتاه تر و میزان آب مصرفی در هر دوره کمتر می باشد. درحالی که در خاکهای با بافت سنگین تر می توان دور آبیاری را افزایش داد. گفتنی است کاهش مدار آبیاری در خاکهای سنگین موجب افزایش رطوبت خاک شده و می تواند باعث توسعه بیماریهای قارچی گردد.

نحوه کوددهی گیاه سیر

استفاده از انواع کود در بالا بردن میزان محصول نقش عمده ای دارد. کود دامی برای خاکهای رسی از اهمیت زیادتری برخوردار است. سیر به کود دامی زیاد احتیاج دارد،می توان گفت میزان مصرف کود حیوانی دو برابر سایر سبزیجات است، در خاکهای شنی کود شیمیایی بیشتر توصیه می شود اما بطور کلی کود ازته ۶۰- ۸۰ کیلوگرم و کود فسفر ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار و کود پتاس ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار برای مزرعه سیر مورد مصرف قرار می گیرد.

زمان برداشت سیر

موقع برداشت سیر زمانی است که قسمتهای هوایی آن شروع به زرد و قهوه ای شدن می کنند. اگر مصرف از برداشت تازه خوری باشد نیاز به قطع برگهای سیر نیست ولی اگر مصرف خشک کردن و نگهداری در انبار باشد بعد از خارج کردن سیر برگها از ۳-۱ سانتیمتر بالای غده قطع می کنیم، غده ها به مدت ۱ الی ۲ هفته در مقابل آفتاب در مزرعه قرار می دهیم تا رطوبت به حداقل برسد، این کار قدرت انبارداری سیر را افزایش می دهد. پس از آن سیرهای سالم را در درجه حرارت صفر درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی بسیار پایین و تهویه مناسب می توان آنها را برای مدتی انبار کرد.

کاشت سیر

زمان بلوغ سیر

سیر معمولا در اوایل تابستان به بلوغ می رسد. ساقه سختی به شکل میله به سمت بالا رشد خواهد کرد و بلوغ به این شکل خواهد بود. تا وقتی که این ساقه سخت نشده و سبز است آن را قطع کنید و در آشپزی و درست کردن ترشی از آن استفاده کنید. اگر شما این ساقه های جوان را قطع نکنید اندازه سیر شما ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

زمانی که برگ های پایینی شروع به زرد شدن می کنند قبل از این که رنگ برگ ها قهوه ای شود نشانه بلوغ سیر است. برداشت در تابستان است ( معمولا از ماه ژوئن تا آگوست که بستگی به منطقه شما دارد). برداشت را خیلی طولانی نکنید. سیرها را با چنگال بیل زن از خاک بیرون آورید، مراقب باشید به سیرها آسیبی وارد نشود و کبود نشوند.

بعد از برداشت خشک کردن سیر برای جلوگیری از پوسیدگی در طول ذخیره سازی مهم است. سیرها را در یک جای سایه دار با گردش هوای خوب نگه دارید. برای جلوگیری از خسارت به سیرها، از آفتاب مستقیم و درجه حرارت بالا در تابستان جلوگیری کنید. سیرها را بسته بندی یا خشک کنید. خشک کردن ۲ تا ۳ هفته طول می کشد، اجازه دهید تا پوست بیرونی خشک شود. سر چند سیر را به هم گره بزنید و آن ها را آویزان کنید یا در یک کیسه مشبک ذخیره کنید. بهترین درجه برای نگه داری طولانی مدت ۱ درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

کاشت سیر

ارزش غذایی و اهمیت اقتصادی

حدود ۵۰ تا ۶۰ در صد مواد متشکله سیر را آب تشکیل می دهد و در نتیجه مقدار مواد خشک آن نسبت به سایر سبزیها بیشتر است. سیر حاوی حدود ۳۰ درصد کربوهیدارت، حدود ۱۰ درصد چربی و حدود ۷ درصد پروتئین است. ماده آلی که باعث طعم ویژه این گیاه می شود آلیسین (Allicin) نام دارد و از مجموعه ترکیبات آلی گودگردی تشکیل شده است سیر به علت دارای بودن املاح ید و سیلیس در تنظیم گردش خون موثر است و به علت دارا بودن آنتی بیوتیک برای درمان بیماریهای باکتریایی از دیر زمان توصیه می شد.

آفات گیاه سیر Thrips tabaci Lindeman

این گونه آفت که گونه ای بسیار پلی فاژ با انتشار جهانی بوده ودارای میزبانهای متعددی از جمله پیاز، توتون، پنبه،کلم ، گل کلم، کتان، چغندر قند، کنف، سیب زمینی با بادمجان، خیار، خربزه، گوجه فرنگی، لوبیا، نخود، کرفس،شلغم و جعفری می باشد. اولین زمان ظهور آفت در مزرعه سیر مصادف بامرحله سه برگی شدن می باشد هر چند در طول دوره کاشت سیر کل جمعیت آفت دستخوش نوسانات زیادی می شود.

 • مشخصات و علایم ظاهری

  رنگ این حشره زرد مایل به سبز و طول آن در حدود یک میلی متر است شاخکها ۷ مفصلی و سینه اول پهن و بالها باریک و زرد رنگ است.

 • زیان آفت

  این حشره وارد برگهای کوچک میانی گیاه میزبان می شود و از شیرۀ آن تغذیه می کند در نتیجه گیاه مورد حمله تغییر رنگ می دهد و کمرنگ می شوند.

 • روشهای کنترل

  1. برای مبارزۀ زراعی با این حشره باید علفهای هرز مزرعه از بین برده شوند.
  2. استفاده از ارقام زودرس: ارقام زودرس در مقایسه با ارقام دیررس نسبت به این مقاومتر می باشد.
  3. شخم: باتوجه به اینکه این حشره زمستان را در عمق ۶-۸ سانتیمتری خاک سپری می کند، بنابراین اجرای شخم با گاو آهن برگردان داری که بتواند آن را به اعماق پایین ببرد در کاهش جمعیت آفت مؤثر است.
  4. استفاده روشهای مبارزه بیولوژیکی: این حشره دارای دشمنان طبیعی متعددی است. این دشمنان می توان لاور بالقوری سبز و کفشدوزک را نام برد.
  5. مبارزه شیمیایی: استفاده از سموم دیازنیون ۶۰%Ec به مقدار ۵/۱ -۱ لیتر در هر هکتار و یا مالاتیون ۵۷% Ec به مقدار ۲ لیتر در هر هکتار و دیکلرووس ۵۰% Ec به مقدار ۲- ۵/۱ لیتر در هکتار مورد مصرف قرار دارد.

کشت سیر در خانه

باید حبه های جوانه زده را به صورت مستقیم در خاک طوری قرار دهید تا جوانه از خاک بیرون بزند. اگر سیر های شما جوانه نزده اند اشکالی ندارد اما از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید و سپس آنها را طوری در خاک بگذارید تا نوک نیز آنها به سمت بالا باشد.

گلدان را در محل آفتابی قرار دهید. خاک گلدان نباید زیادی مرطوب باشد زیرا باعث کندیدگی و از بین رفتن حبه میشود. هریک از سیر ها باید با فاصله ۶ سانتی متری از هم کاشته شوند.

بعد از این مرحله باید منتظر بمانید و شاهد رشد سیر های خود باشید. به طور مرتب آبیاری کنید و مواظب باشد آن را غرقاب نکنید.
هنگامی که سیر ها جوانه میزنند دو برگ اولیه آنها سبز میشود. در انتهای فصل هنگامی که رشد آنها کامل میشود برگها قهوه ای میشود و میریزند. این زمان برداشت محصول است. زودتر از موقع اگر برداشت کنید حبه های سیر بسیار ریز خواهند بود.

امتیاز کاربران: 4.25 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x