سفارش طرح توجیهی
چگونه راه اندازی کنم؟

سودآوری و نحوه کاشت و پرورش درخت نارنگی

چکیده این مطلب
 • نارنگی یکی از محبوبتربن میوه های پاییزه و زمستانه می باشد، که قبل از فرار رسیدن فصل سرما اقدام به کاشت درخت نارنگی می کنند تا بتوانند در زمستان از این میوه بهره برداری و استفاده کنند.

نارنگی از دسته خانواده مرکبات همانند پرتقال، لیمو، نارنج .. می باشد که نحوه کاشت درخت نارنگی مشابه کاشت درخت لیمو ترش و کاشت درخت نارنج دارد، این میوه کوچک نارنجی رنگ گونه های مختلفی دارد که از نظر طعم و شکل ظاهری کمی با یکدیگر متفاوت هستند، گاهی این میوه نارنجی رنگ را هم با نام ماندرین شناخته می شود، شما می توانید برای یادگیری نحوه کاشت و پرورش درخت نارنگی در ادامه مطلب همراه ما باشید.

مناطق مناسب کشت و پرورش مرکبات در دنیا و ایران

مرکبات تقریبا در تمام مناطق نیمه گرمسیری و اکثر مناطق گرمسیری جهان در شرایط وجود خاک و رطوبت مناسب کشت می شود.باغات مرکبات جهان در قسمت هایی قرار دارند که آب و هوای خیلی خشک یا خیلی مرطوب نداشته و سرمای هوا شدید نباشد.

طرح توجیهی احداث باغ نارنگی (ویرایش 98)

این درختان درحد فاصل عرض های جغرافیایی 40 درجه شمالی و جنوبی و دراقلیم های شبه مدیترانه ای تا نیمه گرمسیری در صورت عدم یخبندان کشت و کار می شود.

اولویت های استانی بالقوه کشت مرکبات به ترتیب شامل :


33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - سودآوری و نحوه کاشت و پرورش درخت نارنگی
 1. استان های اولویت اول: استان های کرمان، فارس، مازندران و هرمزگان
 2. استانهای اولویت دوم: خوزستان و گیلان
 3. استان های اولویت سوم: استان های گلستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد

تقسیم بندی ارقام تجاری شده نارنگی و مراکز کشت آن در ایران

نارنگی های شمال

نارنگی انشو، نارنگی یافا(کلمانتین)، نارنگی محلی شمال، نارنگی پیج، نارنگی تانجیلا، یونسی

نارنگی های جنوب

نارنگی کینو، نارنگی بندری(سیاهو)، نارنگی کلمانتین، کارا-مینئولا و اورلاندو تانجلو

 • نارنگی ساتسوما ( انشو unshi) (Satsuma mandarines)

  این نارنگی از معروف ترین نارنگی های زودرس در دنیاست که درسال 1309 وارد شمال ایران گردید و تاسال 1342 که سرمازدگی بسیار شدیدی در مرکبات شمال ایران رخ داد چندان موردتوجه نبود با بروز سرمای مذکور وانتخاب ارقام مقاوم در مقابل سرما نارنگی انشو با تحمل 9- درجه سانتیگراد دما به عنوان مقاومترین رقم مرکبات درمقابل سرما در شمال ایران معرفی گردید . این رقم در کشورهای اروپائی و آمریکائی به نام نارنگی ساتسوما نامیده میشود. بومی ژاپن است واز طریق ترکیه وارد کشور گردیده است و 80 درصد کل زیرکشت مرکبات ژاپن را این رقم تشکیل میدهد و بسیار خوش طعم و عطر و بدون بذر بوده دارای پوست نازک پرتقالی و براحتی از گوشت جدا میشود درصورتیکه بیش از حد برسد بین گوشت و پوست فضای خالی ایجاد و ازخاصیت انباری آن میکاهد در ایران فقط در نوار ساحلی دریای خزر قابل پرورش است. زمان رسیدن آن درشمال ایران 15 مهر تا 15 آبان است . بهترین محل کاشت این رقم، شرق مازندران است. درختان از عرض رشد کرده و شکل چتری پیدا میکنند.

  مطالب پیشنهادی : آموزش کشت درخت سیب

  درختان پرمحصول و بیتیغ بوده و میوه دارای پوست صاف و نازک، پرآب، نسبتاً درشت، پخ با دم کشیده است

 • نارنگی کلمانتین (یافا) (mandarines Clemantin)

  اندازه میوه آن در مقایسه با انشو متوسط بوده و برخلاف نارنگی انشو بذردارد که از معایب این رقم بشمار میرود ولی درسالهای اخیر سویه های (استرین strain) کم بذرتری نیز در اسپانیا حاصل شده است که کادوکس و کوهونا از آن جمله اند این نارنگی نیز منطقه شمال ایران را می پذیرد در بعضی از نقاط جنوبی کشور نظیر دلفارد، جیرفت و دامنه های خنک آن میتواند پرورش داده شود . نارنگی کلمانتین در ایران ( یافا ) نیز نامیده می شود . رقمی است نسبتاً مقاوم درمقابل سرما ونیازمند خاکهای سبک است در خاکهای سنگین میوه آن ریز و پوست کلفت و نیاز مبرم خصوصاً درشرق مازندران به آبیاری دارد تاریخ رسیدن میوه آن بعد از نارنگی پیج و وانشو می باشد . درختان کلمانتین میوه هایی با اندازه مختلف (قطر متوسط حدود 5 سانتیمتر) و با شکلی متغیر (اندکی پخ تا کروی یا کشیده و گاهی نیز هرمی فرم) تولید می کنند. ضخامت پوست در حد متوسط، نسبتاً سفت و چسبیده به گوشت اما براحتی قابل پوستگیری است و تا بعد از بلوغ نیز حالت پفدار به خود نخواهد گرفت. رنگ گوشت نارنجی تیره، ترد، گوشتی و پرآب، شیرین و معطر است. از لحاظ زمان بلوغ رقمی زودرس محسوب میشود. درختان کلمانتین ضمن فشردگی تاج و پاکوتاهی، از محصول بالا و کیفیت خیلی خوبی نیز برخوردارند.

 • نارنگی پونکن (یونسی) (Puncan)

  پونکن یکی از ارقام معروف نارنگی های بذردار و مبداء آن هندوستان است. بذر آن اولین بار درسال 1347از ایالت فلوریدای آمریکا توسط آقای یونس ابراهیمی پژوهشگر مرکبات به ایران آورده شده است و پس از کارهای پژوهشی توسط ایشان به عنوان یک رقم مناسب معرفی شد و به همین دلیل به نام یونسی معروف شده است. درختان این رقم قوی، بالارونده و سالآور است. خطر شکستن شاخه ها در اثر باد و برف سنگین وجود دارد. میوهها در انتهای شاخهها تولید میشود و از انواع نارنگی های گوشت دار بذردار زودرس است میوه آن درشت تر از سایر ارقام نارنگی است و بازار پسندی آن بسیار خوب است از نظر زمان رسیدن جزو گروه ارقام زودرس نارنگی محسوب میشوند و بعد از نارنگی انشو وکلمانتین درشمال ایران می رسد شکل میوه گرد پخ، دارای ناف کوچک، پوست کلفت و صاف است. رنگ گوشت نارنجی و مزهای نسبتاً دلچسب و معطر دارد. این رقم نسبت به اغلب نارنگیها مقاومت کمتری به سرما دارد

 • نارنگی پونکن

 • نارنگی پیج (Page)

  میوه آن پهن و گرد به رنگ پرتقالی متمایل به قرمز ، خوش فرم دارای پره های درشت و ترد است . پوست آن در مقایسه با انشو ضخیم ولی صاف و تعداد بذر زیاد و لپه ها به رنگ زرد است تنها عیبی که این نارنگی در شمال از خود نشان میدهد ترکیدگی میوه است که بررسی های انجام شده ارتباط آنرا با کمبود آب در تابستان و عناصر کمیاب نشان میدهد که درصورت رفع این مشکل یکی از ارقام خوب و پرمحصول در شمال ایران میباشد .

 • نارنگی پیج

 • نارنگی کینو (پاکستانی) (Kinnow mandarins)

  همان نارنگی معروف به پاکستانی است که سال ها به مقدار زیادی وارد کشور شده است پرآب ، شیرین ، گوشتی و دارای پوستی نازک است رنگ قرمز پرتقالی دارد و تعداد دانه آن زیاد است . دو رگی است بین نارنگی های کینگ (King) و ویلولیف (Willow – leaf) و پس از نارنگی محلی رقم دوم نارنگی درمنطقه نوار مرکزی میباشد . این رقم از ارقام خوب پاکستان بوده و درختان آن بالا رونده، بی تیغ، پرمحصول و میان رس است. اندازه میوه متوسط، کمی پخ، نوک و قاعده میوه پهن و کمی تورفته شده است. پوست نسبت به نارنگی ها چسبندگی بیشتری به گوشت دارد. پوست ظاهری خشن، چرمی، بسیار صاف و براق که گاهی نقاط فرورفته خیلی ظریفی به رنگ زرد مایل به نارنجی روی پوست میوه رسیده مشاهده میشود. گوشت به رنگ زرد نارنجی پررنگ، پرآب، سفت، با عطر عالی، است.

 • نارنگی کینو

 • نارنگی محلی در نوار مرکزی

  نارنگی محلی ایران در واقع بذر نارنگی اونه کوی (اونکو) بوده که از هندوستان وارد ایران شده است. نارنگی غالب در نوار مرکزی کشور می باشد که از طریق بذر زیاد شده است. در نقاط گوناگون به نام های بمی، جهرمی، دزفـولی سیاهو و محلی نامیده میشود. رقمی قدیمی و میانرس بوده و به دلیل بالا بودن درصد چند جنینی صفات مـادری را حفظ کرده است. این رقم فاقد بیماریهای ویروسی است و به خوبی با شرایط محیطـی شـمال و جنـوب کشـور سازگاری پیدا کرده است. در شمال نارنگی انشو جایگزین این رقم محلی شده است. کیفیت این نارنگی در شـمال کشور به خوبی مناطق جنوبی نیست و با توجه به مناسب بودن قیمت این نارنگی در شمال کشور اغلب بـه عنـوان تقلب جایگزین نارنگی جنوب می شود که البته تفاوت در رنگ و مزه این محصول قابل مقایسـه بامحصول کشت شده در جنوب کشور نمی باشد، بسته بندی خاص آن جعبه های چوبی می باشد که برای نوع تقلبی نیـز اسـتفاده می گردد.

 • نارنگی محلی در نوار مرکزی

 • نارنگی اورلاندو (Orlando tangelo)

  دورگ گریپ فروت دانکن با نارنگی دانسی است ودرسالهای 1344- 1343 وارد ایران گردیده است درخت آن چتری و پرمحصول با برگهای قاشقی و برای تولید محصول بیشتر بهتر است با نارنگی محلی ودانسی به نسبت 10 : 1 کاشته می شود. شکلی گرد اما قدری تخت، میانرس، پرآب و تا حدی معطر، گوشتی و تعداد بذر آن زیاد و به گرما مقاوم است. در ناحیه مرکزی ایران کاشته می شود. اندازه درشت تا متوسط و شکلی گرد دارند. دارای پوستی به رنگ نارنجی تیره هستند. زمان رسیدن نارنگی اورلاندو اواخر آذر تا اواخر دی ماه است.

 • نارنگی اورلاندو

 • نارنگی مینولا (Minneola tangelo)

  از دورگ گیری همان والدین اورلاندوتانجلو حاصل گردیده ولی شکل آن کشیده تـر از اورلاندو و پرمحصول میباشد . خوشرنگ درموقع رسیدن میوه وتعداد بذر آن درمقایسه با والدین کمتر است درسال های بین 1344- 1343 وارد کشورشده است ویکی از ارقام نارنگی های معرفی شده در جنوب کشور میباشد . یکی از فراوان ترین و محبوب ترین گونه tangelo می باشد. اندازه میوه بزرگ و پوستشان صاف و نا رنجی مایل به قرمز است، قدری کشیده اند و دارای تعدادی دانـه هستند و در انتهای ساقه قسمتی دکمه مانند دارند. میان رس و زمان رسیدن مینولا اواخـر آذر تـا اواخـر دی مـاه است. یکی از ارقام معروف شده در جنوب کشور می باشد (نارنگی مینولا بسیار شبیه تانجلو می باشـد و بـه همـین خاطر شناسایی این دو محصول سخت است و در نرخ گذاری با عنوان تانجلو یا انواع نرخ گذاری می شود).

 • نارنگی مینولا

 • نارنگی های تانجلو (Tangelo mandarins)

  میوه مشخصاتی شبیه به نارنگی و گریپفروت دارد. به طورکلی درختان تانجلوها نسبتاً قوی، مقاوم به سرما و برخوردار از نوعی پارتنوکارپی ضعیف هستند. به همین دلیل دگرگشنی و وجود تلقیح کنندههای قوی و یا استفاده از اسید جیبرلیک به صورت پاششی، تولید کافی میوه و محصول را به همراه دارد. مساعدترین شرایط برای این رقم در جیرفت، خوزستان و سواحل خلیج فارس وجود دارد. میوه دارای عملکرد بالا و پرآب بوده ولی ذائقه پسندی خوبی به دلیل عطر کم ، ترش مزه یا ملس بودن آن در ایران ندارد.پوست آن به راحتی نارنگی انشو از گوشت جدا نمی شود،دارای وزن حجمی زیاداست، رنگ پوست نارنجی متمایل به قرمز است و برآمدگی مشخصی روی دمگل میوه وجود دارد زمان رسیدن آن و آخر آذر تا اوخر دی ماه می باشد.

 • نارنگی های تانجلو

 • نارنگی کارا (Kara)

  این رقم در سال 1915 از تلاقی بین نارنگی انشو و کینگ به دست آمد. تیپ کلی درخت شبیه به نارنگی انشو، گرد، بی تیغ و پرمحصول است. میوه دارای پوست کلفت و ناصاف شبیه به پرتقال، تقریباً به گوشت چسبیده، ترد، پرآب، با بذر زیاد و دارای خاصیت چندجنینی است.

 • نارنگی کارا

 • نارنگی دنسی (Dancy)

  نارنگی های Dancy از مراکش به فلوریدا معرفی شدند و زمانی تجاری ترین گونه به شمار می رفتند اما امروزه به مقدار فراوان پرورش نمی یابند. ویژگی چند جنینی این رقم تقریباً 100 درصد گزارش شده است. سالآوری مشاهده شده در این رقم مشابه سایر ارقام گروه تانجرین است. در سالی که محصول وجود دارد میوهها خیلی کوچک هستند. نیاز گرمایی این رقم بالاست، بنابراین برای مناطق گرم ایران توصیه میشود. اندازه آنها از کوچک تا متوسط است دارای میوههای پوست نازک، گوشت نارنجی، ترد، پرعطر و ترش مزه با بذر چند جنینی است.

 • نارنگی دنسی

نحوه کاشت درخت نارنگی

برای کاشت درخت نارنگی شما می توانید هم از طریق هسته آن و هم از طریق نهال های کوچکی که در بازار وجود دارد این درخت را کشت کنید که در اینجا هر ۲ روش را در اختیارتان قرار می دهیم.

 • برای کاشت و پرورش درخت نارنگی ابتدا باید مکان مناسبی را برای کاشت در نظر بگیرید.
 • مکان مناسب برای کاشت درخت نارنگی مکانی است که از نظر نور و خاک شرایط خوبی داشته باشد.
 • مهم ترین نکته برای رشد درخت نارنگی قابلیت زهکشی بالای خاک، دریافت ۶ ساعت نور خورشید می یاشد که اگر این شرایط مهیا نباشد نهال به مرحله میوه دهی نمی رسد.
 • اگر قصد کاشت آن را در باغچه خانه دارید باید ابتدا یک گودال با عمق و عرض مناسب برای کاشت درخت نارنگی در زمین حفر کنید.
 • سپس نهال را به آرامی به داخل گودال ببرید و خاک اطراف ریشه های آن را به آرامی جدا کنید و سپس ریشه های نهال را در داخل گودال قرار دهید و با دستانتان خاک را نرم کنید و داخل گودال بریزید تا به خوبی روی ریشه ها را بپوشاند.
 • بعد از قرار دادن نهال نارنگی درون گودال اطراف نهال را با استفاده از خاک بالا بیاورید تا آب بتواند درون آن بایستد سپس درون آن را پر از آب کنید تا زمانی که حلقه اطراف آن پر آب است از آب دادن به آن خودداری کنید.
 • در هفته اولی که درخت نارنگی را کاشته اید باید ۳ مرتبه آن را ابیاری کنید.
 • بعد از یک هفته نهال را ۱ الی ۲ بار آبیاری کنید.
 • برای تقویت درخت نارنگی بعد از آن که کمی رشد کرد و بزرگتر شد می توان هر سال ۴ بار به اندازه یک فنجان کود شیمیایی به پای آن بریزید.

برای کاشت درخت نارنگی از طریق بذر به دلیل زمان بردن بین ۴ تا ۷ سال برای رسیدن به مرحله میوه دهی گزینه مناسبی نیست در هر صورت شما می توانید برای کاشت درخت نارنگی از هسته های آن استفاده کنید. برای کشت ابتدا باید شما یک گلدان تهیه کرده و کف آن را با سنگریزه بپوشانید سپس بر روی سنگ ریزه ها ماسه و مقداری کود بریزید تا از قدرت زهکشی خوبی برخوردار شود، سپس خاک را به خوبی مرطوب کرده و دانه ها را در عمق ۳ سانتی خاک بکارید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا رطوبت داخل آن به ریشه دهی و جوانه زنی سریعتر هسته کمک کند. گلدان را به مکانی با دمایی بالا انتقال دهید، پس از مشاهده جوانه کیسه پلاستیکی را کنار بزنید و گلدان را به محیطی با سایه روشن انتقال دهید.

شرایط نگهداری و پرورش درخت نارنگی

 • موثرترین و بهترین خاک برای پرورش درخت نارنگی خاکی سنگین با قدرت زهکشی بالا است. خاک لومی می تواند گزینه مناسبی برای کاشت نارنگی باشد.
 • نیاز نوری درخت نارنگی ۶ ساعت در طول روز است. نبود نور کافی باعث متوقف شدن رشد گیاه می شود.
 • این درخت در شرایط سایه نمی تواند رشد خوبی داشته باشد و آفتاب کامل برای رشد بهینه ی آن بسیار مفید است و همچنین خاک های مرطوب را می پسندد. درخت نارنگی به منطقه‌ای برای کاشت نیاز دارد که آب ایستا نداشته باشد.
 • در فصل رشد از کودهای تقویتی برای رشد بهتر درخت استفاده کنید.
 • بهترین دما برای رشد و پرورش این درخت ۲۲ درجه سانتی گراد است.

انواع آفات و بیماری های میوه نارنگی

عبارت است از هر عامل زنده مانند حشرات، کنه ها، قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها، نماتدها (در هر یک از مراحل مختلف رشد) که طی داشت، برداشت، فرآیند، نگهداری، حمل و نقل موجب تقلیل کمی و کیفی محصول شود.

  سپرداران

 1. این آفات به برگ و میوه و گاهی شاخه های سبز حمله کرده و باعث زرد شدن و ریزش شدید برگ و کوچک ماندن میوه ها میشود . این سپرداران از مهمترین آفات میوه نارنگی در ایران محسوب می شوند . سپرداران احتیاج زیادی به رطوبت هوا دارند و هر قدر هوا خشک تر باشد ، شرایط زندگی برایشان دشوارتر میگردد.
  سپرداران

بیماری فوماژین مرکبات (دودهی مرکبات)

 • خارج شدن مواد قندی (عسلک) گیاه که در نتیجه فعالیت حشرات مکنده بر روی مرکبات به وجود می آید. شرایط مناسبی برای تکثیر و رشد قارچ های ساپروفیت محیا می نماید.دراثر فعالیت این قارچ هاعسلک گیاه تجزیه شده و کپک سیاه رنگ این قارچ که شباهت زیادی به دوده دارد در روی پوست میوه و شاخ و برگ درخت ایجاد می گردد.مبارزه با این بیماری فقط از طریق کنترل حشرات ایجاد کننده عسلک(شته ها و شپشک ها)
  میباشد.

  بیماری فوماژین مرکبات

 • تریپس مرکبات : citrus thrips

 • این آفت در ابتدای فصل رشد یعنی زمانی که میوه در حال شکل گیری میباشد،خسارت خود را بر مرکبات وارد می سازد .پوست قسمتی از میوه که مورد حمله این آفت قرار گرفته است زنگار مانند شده و سخت و سفت می گردد.
 • میزان تولید و سود دهی نارنگی در هر هکتار

  بسته به ارقام (گونه) درخت نارنگی تناژهای هر یک متفاوت است که در زیر تعدادی از ارقام را معرفی میکنیم:

  • گونه “میان رس پیچ و کلمانتین” با تولید متوسط 50 تن در هر هکتار میوه می دهد.
  • گونه نارنگی “انشو” با تولید متوسط 90 تن در هر هکتار میوه می دهد.
  • گونه نارنگی “میاکاوا” با تولید متوسط 70 تن در هر هکتار میوه می دهد.

  برای محاسبه سود دهی باغ نارنگی میتوانید تناژ هر یک از گونه ها را ضرب در قیمت فروش باغداران کنید.

  جهت سفارش طرح توجیهی اختصاصی احداث باغ نارنگی با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۱۵۰۸ تماس حاصل فرمایید.

  طرح توجیهی احداث باغ نارنگی (ویرایش 98)

  ۲۵,۰۰۰ تومان

  ۱۹ صفحه فایل word و pdf
   حجم فایل : 2 مگابایت
  لینک دانلود این فایل بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

  طرح توجیهی احداث باغ نارنگی ۱۵ هکتاری

   

  عنوان فعالیت احداث باغ نارنگی 15 هکتار
  ظرفیت 1000 تن نارنگی درجه یک
  300 تن نارنگی درجه دو
  اشتغال طرح 15 نفر
  سرمایه ثابت طرح 37,927 میلیون ریال
  سرمایه گذاری کل طرح 38,498 میلیون ریال
  میزان زمین طرح 160,000 متر مربع
  میزان زمین بنا 90 متر مربع
  میزان تسهیلات مورد نیاز 30,798 میلیون ریال
  نوع تسهیلات وام وام
  نقطه سربه سر جاری 21 درصد
  مدت برگشت سرمایه 2.9 سال
  نرخ بازدهی سرمایه 32 درصد

   

  سرفصل های طرح توجیهی احداث باغ نارنگی:

  • براورد هزینه های ثابت – جاری – درامد ها
  • زمین محل اجرای طرح
  • محوطه سازی
  • ساختمانها
  • شرح مشخصات تجهیزات مورد نیاز
  • تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
  • هزینه های قبل از بهره برداری
  • وسائط نقلیه و حمل ونقل
  • تعیین نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک بخش ها و با ذکر تخصص مورد نیاز ( تولیدی ، غیرتولیدی )
  • مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید(برای هر کدام از محصولات)
  • برآورد میزان مصرف برق ، آب ، سوخت ، ارتباطات و غیره به تفکیک تولیدی و غیر تولیدی
  • تعمیر نگهداری
  • استهلاک
  • بررسی هزینه های متغیرو هزینه های ثابت
  • هزینه های عملیاتی
  • هزینه های غیر عملیاتی
  • سرمایه در گردش مورد نیاز
  • پیش بینی قیمت فروش محصولات
  • پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات
  • صورت سود و زیان طرح
  • نقطه سر به سر
  • دوره بازگشت سرمایه

  طرح توجیهی اختصاصی نیاز دارید؟

  از طریق فرم زیر می توانید طرح توجیهی اختصاصی(فقط بخش مالی) را با هزینه 200 هزار تومان سفارش دهید.
   
  لطفا قبل از ثبت سفارش به نکات زیر توجه کنید:

  1. زمان انجام کار 3 روز به شرط ارایه ورودی های لازم از طرف مشتری می باشد.
  2. این خدمت فقط برای طرح های زیر 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری قابل انجام است و طرح هایی با سرمایه گذاری بیشتر، در صورت تمایل ، از طریق نرم افزار کامفار نگارش می شود که هماهنگی لازم از طریق تماس تلفنی با شما انجام خواهد گرفت.
  3. اگر گزینه ای از فیلد های زیر برایتان مبهم است خالی بگذارید.

  فرم سفارش طرح توجیهی اختصاصی (فقط مالی)

  • قیمت: 350,000 تومان

  سرفصل های طرح اختصاصی (بخش مالی)

  طرح توجیهی با سرفصل های زیر نگارش خواهد شد  :

  • براورد هزینه های ثابت – جاری – درامد ها
  • زمین محل اجرای طرح
  • محوطه سازی
  • ساختمانها
  • شرح مشخصات تجهیزات مورد نیاز
  • تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
  • هزینه های قبل از بهره برداری
  • وسائط نقلیه و حمل ونقل
  • تعیین نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک بخش ها و با ذکر تخصص مورد نیاز ( تولیدی ، غیرتولیدی )
  • مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید(برای هر کدام از محصولات)
  • برآورد میزان مصرف برق ، آب ، سوخت ، ارتباطات و غیره به تفکیک تولیدی و غیر تولیدی
  • تعمیر نگهداری
  • استهلاک
  • بررسی هزینه های متغیرو هزینه های ثابت
  • هزینه های عملیاتی
  • هزینه های غیر عملیاتی
  • سرمایه در گردش مورد نیاز
  • پیش بینی قیمت فروش محصولات
  • پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات
  • صورت سود و زیان طرح
  • نقطه سر به سر
  • دوره بازگشت سرمایه
  دنبال کردن این پرسش و پاسخ
  اطلاع از
  guest

  امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
  سفارش طرح توجیهی
  دانلود رایگان طرح توجیهی

  نوشته های مشابه

  دنبال کردن این پرسش و پاسخ
  اطلاع از
  guest
  0 Comments
  دکمه بازگشت به بالا
  Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
  0
  ()
  x