سفارش طرح توجیهی
آشنایی با ماشین آلاتبخش صنعت

آشنایی با خط تولید بستنی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آشنایی با خط تولید بستنی

بستني يك فرآورده شيري ويا از اب ميوه لذيذ ، مطبوع و خوشايند ذائقه است كه در تمام فصول سال مخصوصا بهار و تابستان مصرف كنند گان فراوان دارد ، اگر بستني به نحوه بهداشتي و با رعايت اصول استاندارد تهيه و بسته بندي شود و به دست مصرف كننده برسد

، علاوه بر ايفاي نقش يك فرآيند تفنني ، منبع سر شاري از مواد انرژي زا جهت سوخت و ساز بدن خواهد بود.
بستني در انواع مختلف به قشر خاصي از جامعه محدود نبوده ، و كليه افراد بخصوص طبقات جوان تر مصرف كنندگان عمده ان محسوب مي شوند.
استاندارد بستني كه به وسيله كميسيون فني استاندارد شير و فرآورده‏ هاي آن زير نظر كميته ملي استاندارد مواد خوراكي و فرآورده ‏هاي كشاورزي و تحت نظارت شوراي عالي استاندارد در مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران تهيه و تدوين گرديده است به استناد ماده يك قانون مواد الحاقي به قانون تأسيس مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مصوب ۲۴ آذرماه ۱۳۴۹ به عنوان استاندارد رسمي ايران منتشر مي‏ گردد. ( شماره استاندارد بستني ۱۹۶۹ مي باشد.)
آشنایی با خط تولید بستنی

معرفي انواع و كاربردهاي محصول

بستني خامه‏ اي
 • حالت عمومي‏

  منظور بستني‏ هایي است كه حداقل حاوي ۸ درصد (بر حسب گرم نسبت به وزن محصول نهائي‏ چربي شير بوده و ماده خشك آن حداقل ۳۲ درصد بر حسب گرم نسبت به وزن محصول نهائي‏ ) باشد.

 • ميوه ‏اي‏
 • وقتي مقدار ميوه خورد شده يا عصاره ميوه به حداقل ۱۵ درصد برسد در مورد ليمو ده درصد حداقل مقدار چربي بايد ۶ درصد و حداقل ماده خشك ۳۰ درصد باشد.
 • تخم مرغي‏
 • درصورتي كه به بستني تخم مرغ اضافه شود بستني بايد حداقل داراي ۷ درصد زرده تخم مرغ مايع يا معادل آن به شكل خشك باشد.

بستني شيري

 • حالت عمومي‏

  منظور بستني‏ هایي است كه حداقل حاوي ۳ درصد برحسب گرم نسبت به وزن محصول نهائي‏ چربي شير بوده و ماده خشك آنها حداقل ۲۸ درصد برحسب گرم نسبت به وزن محصول نهائي‏ باشد.

 • ميوه‏ اي‏

  روي بسته ‏بندي بايد كلمه بستني شيري‏ ذكر شود.

مثال‏: بستني توت فرنگي (بستني شيري‏)

همان طور که قبلا بيان شد بستني يک کالاي مصرفي است ، و مي توان به آن به عنوان يک تامين کننده ويتامين هاي و يا يک مکمل غذايي نگاه نمود.
طبق برنامه ريزي دولت يکي از مهمترين اهداف برنامه چهارم توسعه کشور و همچنين چشم انداز بيست ساله کشور حرکت به سمت صادرات غير نفتي است در حال حاضر عمده صادرات ايران مربوط به صادرات کالاهاي نفتي مي باشد لذا براي رشد و گسترش صادرات غير نفتي، برنامه ريزي براي افزودن واحدهاي جديد و همچنين استفاده بهينه از امکانات فعلي، ضروري به نظر مي رسد . بستني را نمي توان به عنوان كالايي استراتژيك در نظر گرفت اما مي توان اينگونه عنوان نمود كه اهميت ان به عنوان كالاي مصرفي بيان نمود.

با توجه به بررسی های میدانی تمامی دستگاه ها تجهیزات خط تولید بستنی در ایران ساخته می شود ولی برخی از شرکت های بزرگ که از توان مالی خوبی برخورداند دستگاه های تولید بستنی را از کشور هایی مانند آلمان و ایتالیا وسویس و… خریداری می کنند که تمام اتوماتیک بوده ودر هیچ بخشی به دلیل رعایت نکات بهداشتی که در صنایع خوراکی بسیار مهم می باشد ,انسان دخالتی ندارد.
از دیگر نکاتی که می توان بیان کرد فرم قالب های بستنی می باشد , امروزه برخی شرکت ها برالی جلب نظر مشتریان محصولات خود را به اشکال گوناگون و مخلوطی از طعم های مختلف ارائه می کنند و برای تولید اینگونه از محصولات به تکنولوژی های جدید احتیاج دارند , به عنوان مثال در تهیه بستنی های میوه ای, مخلوط ۲ یا ۳ نوع میوه شرکت دارند که در قالبهای بستنی مایع بستنی تزریق شده و پس از انجماد محصول مورد نظر تولید می گردد.
لذا تکنولوژی های مرسوم در تولید بستنی را می توان به ۳ دسته تکنولوژی سنتی که در مغازه ها وفروشگاه های داخل شهر ها مرسوم است و به صورت محلی به تولید بستنی می پردازند, تکنولوزی متوسط که اکثر کار خانه های کوچک کشور از آن استفاده می کنند , تکنولوژی بالا که اکثر کارخانجات بزرگ کشور از آن استفاده می کنند و محصولات آنها در جامعه شناخته شده است.

مراحل توليد بستني عبارتند از

مخلوط کردن مواد اوليه، پاستوريزاسيون، هموژنيزاسيون، رسيدن مخلوط، انجماد، بسته بندي، سخت کردن.

 1. مخلوط کردن

  در اين مرحله نخست مواداوليه براساس دستور تهيهٔ بستني موردنظر انتخاب ميشوند. سپس مواد براساس وزن خشک توزين ميشوند تا پس از مخلوط شدن ترکيب مشخصي بهدست بيايد. براي مخلوط کردن مواداوليه بايد ظرف محتوي مخلوط به شدت تکان داده شود تا ترکيبات پودري بهطور يکنواخت با موادمايع آميخته شوند. به همين دليل، اغلب از مخلوطکنهاي با سرعت زياد استفاده ميشود.

 2. پاستوريزاسيون

  در اين مرحله مخلوط به دست آمده پاستوريزه مي شود. فرآيند پاستوريزاسيون يک مرحلهٔ کنترل بيولوژيکي است که براساس تخريب کامل باکتري هاي بيماري زا طراحي شده است. علاوه بر اين، فرآيند پاستوريزاسيون در کاهش تعداد ميکروب هاي مولد فساد نظير سايکروتروپها (Psychrotroph) مؤثر است و از سوي ديگر به هيدراته شدن بعضي از ترکيبات همچون پروتئينها و پايدارکننده ها کمک بسيار زيادي ميکند.
  براي به وجود آمدن اين ويژگي ها دماي ۶۹ درجهٔ سانتيگراد به مدت ۳۰ دقيقه يا ۸۰ درجهٔ سانتيگراد به مدت ۲۵ ثانيه لازم است.در اين فرآيند از هر دو روش غيرمداوم و مداوم (HTST) استفاده مي شود.
  در روش پاستوريزاسيون غيرمداوم، مخلوط کردن مواد اوليه در مخزن بزرگ سرپوشيده صورت ميگيرد. اين مخزن با يک سيستم حرارتي از نوع بخار يا آب داغ تجهيز شده است. مخلوط بستني در اين مخزن تا حداقل ۶۹ درجهٔ سانتيگراد حرارت داده ميشود و سپس به مدت ۳۰ دقيقه در اين حرارت باقي ميماند.
  در اين حالت باکتريهاي بيماريزا بهطور کامل تخريب ميشود و تعداد کل باکتريها تا ماکزيمم صدهزار عدد در هر گرم کاهش مييابد. پس از پاستوريزاسيون، مخلوط هموژن ميشود و سپس با عبور از چند نوع مبدل حرارتي خنک ميشود وبه دماي ۴ درجهٔ سانتيگراد ميرسد.

  اما در سيستم پاستوريزاسيون مداوم از حرارت زياد و زمان کوتاه استفاده مي شود. در اين سيستم، مواد پس از مخلوط شدن در يک مخزن بزرگ و جداگانه با بعضي از سيستمهاي پيش حرارتي تا حدود ۳۰ ـ ۴۰ درجهٔ سانتيگراد گرم مي شوند. اين حرارت براي ترکيب شدن مواد با يکديگر لازم است. سيستم پاستوريزاسيون مداوم با يک بخش حرارتي، يک بخش خنککننده و يک بخش احياء تجهيز شده است. بخش خنککنندههاي اين سيستم براي بستني معمولاً بزرگتر از سيستم خنک کنندهٔ شير است.

  هموژنيزاسيون:

  پس از پاستوريزه شدن، مخلوط هموژن مي شود که در اين حالت در نتيجهٔ شکسته شدن يا کاهش ميزان گلبولهاي چربي موجود در شير يا خامه به کمتر از ۱mm ، امولسيون چربي تشکيل ميشود. معمولاً براي مخلوط بستني از سيستمهاي هموژنيزاسيون دو مرحله اي استفاده مي شود. شواهد نشان داده است که استفاده از هموژنيزاتورهاي يک مرحله اي باعث ميشود گلبولهاي چربي هنگام سرد شدن خوشهاي شوند که اين امر موجب افزايش ويسکوزيته، کندي زده شدن و کاهش ميزان افزايش حجم ميشود.

آشنایی با خط تولید بستنی

اما اين معايب در هموژنيزاسيون دو مرحله اي از بين ميرود و در کنار آن فوايد زير حاصل مي شود:

 1. کاهش ميزان گلبولهاي چربي
 2. افزايش سطح تماس
 3. تشکيل غشاء
 4. امکان استفاده از کره و خامهٔ منجمد
 5. نرم و يکنواخت شدن بافت بستني
 6. پايداري بهتر هوا و افزايش مقاومت بستني در برابر آب شدن

فرآيند هموژنيزاسيون بايد در همان درجهٔ حرارت پاستوريزاسيون صورت گيرد. زيرا حرارت زياد، شکسته شدن گلبولهاي چربي را در هر فشاري امکانپذير و از تجمع و خوش هاي شدن چربي جلوگيري مي کند. فشار مطلوب برحسب ترکيب مخـلوط متغيــر است امـا بـه طـور کـلي در همـوژنيزاتورهاي دو مرحـله اي يک فشار ۲۰۰۰ ـ ۲۵۰۰ psi در مرحلـهٔ اول و ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ psi در مرحلهٔ دوم ويژگي مطلوب را در اکثر موارد ايجاد مي کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

امتیاز کاربران: 4 ( 4 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی