ایده هاایده های دام و طیور

آشنایی با پرورش قرقاول

طرح توجیهی پرورش قرقاول

سفارش طرح توجیهی
چکیده این مطلب
 • طرح توجیهی پرورش قرقاول
 • معرفی نژادهای قرقاول
 • گونه‌های قرقاول در ایران
 • فواید اجزای بدن قرقاول
 • تغذیه قرقاول ها
 • کنیبالیسم (پرکنی) در قرقاول
 • اطلاعات تخصصی در مورد پرورش قرقاول
 • دستگاه جوجه‌کشی قرقاول
 • شاخص های فنی پرورش قرقاول

طرح پرورش قرقاول


پرورش قرقاول در پاره ای از مراکز مهم دامپروری دنیا نظیرکشورهای انگلستان، آلمان، لهستان، فرانسه، بلژیک، هلند و آمریکا جریان داشته و برخلاف سایر طیور اهلی نگهداری این حیوان چندان عمومیت ندارد. علت محدودیت فعالیت مذبور اکثراً بخاطر عدم اطلاع دامپروران در امر پرورش حیوان نامبرده است و تصور می شود که نمی توان استفاده های کافی و زیادی ازنگهداری قرقاول حاصل نمود.

زیرا عدم آگاهی از نحوه پرورش و نبودن دانش روز و منابع تحقیقاتی در خصوص این پرندگان اغلب باعث شکست علاقه مندان به پرورش در نتیجه زیانهای جبران ناپذیر از این بابت می باشد که در نهایت باعث دلسردی و کناره گیری می گردد. زیبائی خاص و رنگهای جالب و متنوع پرهای قرقاول موجب شده است که حیوان نامبرده جزء یکی از بهترین پرندگان زینتی جهان بشمار رفته و نژادهای مختلف آن باقیمت بسیار زیاد بفروش می رسد.

قرقاول از نژادهای متعددی تشکیل یافته که کلیه آنها با داشتن رنگهای مختلف مشخصات جداگانه باسامی خاصی نامیده شده و به آسانی از یکدیگر تمیز داده می شوند. ازنظر مشخصات ظاهری و فیزیولوژیکی کم و بیش تمام خود خواص گروه مایکان را دارا می باشد. قد حیوان به اندازه مرغ و خروس معمولی بوده ولی پرهای دمدرقرقاول بخصوص جنس نر آن رشد بسیار زیادی کرده است بطوری که در بعضی ازنژادها طول دم تا یک مترونیم رسیده است درازی قرقاول از سرتا انتهای دم ۲ متر هم می رسد وزن قرقاول های بالغ بین ۱ تا ۲ کیلوگرم می باشد و تنها در یکی ازنژادها که شرح آن بعداً خواهد آمد و معروف به غول قرقاول می باشد وزن تا ۴ الی ۵ کیلوگرم همه رسیده است.

جنسیت قرقاول تشخیص نر و ماده قرقاول بسهولت انجام پذیر است. قرقاولهای نر ازپرهای رنگین فوق العاده جالب و زیبا پوشیدن شده اند که ماده ها فاقد آن هستند. قرقاولهای ماده اندامی کوچک ولی کشیده و ظریف بوده و رنگ آن خاکستری کور متمایل به قهوه ای یکنواخت می باشد. سرحیوان کوچک و دارای فکی کوتاه و خمیده می باشد. سوراخ بینی ظریف و توسط پرهای رنگین مخفی می باشد

نوشته های مشابه

پرهای قرقاول به خلاف بسیاری از پرندگان مثلثی شکل کوتاه و منظم بوده و با نظم وترتیب خاصی برروی یکدیگر قرار گرفته اند و کلیه پرهای رنگین گذشته ازدرخشش جلای خاص حاشیه قهوه ای رنگ زیبا و منظمی دیده می شود وضع قرار گرفتن پرها در روی سر بطور خاصی صورت گرفته و رویهم رفته شکل دو شاخ را به قرقاول نر می دهد حالت مذبور نیز بنوبه خود در زیبائی حیوان سهم بسزائی دارد ساختمان پنجه در قرقاولها نظیر مرغ و خروس بنحوی است که حیوان قادر است براحتی و آسانی روی زمین راه برود.


33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آشنایی با پرورش قرقاول

قرقاول هنگام پرواز صدای مخصوصی تولید می نماید. صداهای مذبور در جنس نر کاهی اوقات خشن تر از حالت عادی بگوش می رسد و در چنین حالتی منظور از این آهنگ ها تهدید و تولید وحشت برای طرف مقابل می باشد. قرقاول از قدرت بدنی بالائی برخوردارست بطوریکه در استارت حرکت اولیه با قدرتحدود ۸۰ کیلومتر در ساعت از زمین بلند می شود. قرقاول حیوان ترسو بوده بهمین دلیل تا آخرین مرحله دید خود را مخفی نگه می دارد. قرقاول از شامه بسیار قوی برخوردار بوده و از بوی بد به شدت گریزان است. قرقاول پرنده ای دیرآشنا و بد غلق بوده و بهمین دلیل به سختی رام می شود

معرفی نژادهای قرقاول

بطور کلی نژادهای قرقاول دو دسته هستند. ۱ ـ قرقاول های با دم طویل که پرهای دم در آنها بلند بوده و از چند ردیف تشکیل یافته اند در این دسته بسیاری از قرقاولهای عادی و اهلی که امروزه پرورش داده می شوند و تعدادی ازقرقاول های که شکار خوبی برای شکارچیان بشمار می روند قرار دارند وپراکندگی آنهادر دنیا از سایر قرقاول ها بیشترند.

معرفی گونه‌های قرقاول در ایران


قرقاول های ایران همه از یک گونه‌اند ولی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تفاوتهای ظاهری برخی آنها را به ۴ زیر گونه تقسیم می‌کنند:
 1. قرقاولهای ارسباران و دشت مغان
 2. قرقاولهای تالش از آستارا تا چالوس
 3. قرقاول های گلستان از بابل تا گلستان
 4. قرقاول های سرخس و حوالی رودخانه مرزی هریرود

تفاوت قرقاول ایرانی و آمریکایی در حلقه دور گردن و اندازه طول دم و رنگ بندی می باشد دور کردن قرقاول امریکایی یک حلقه سفید قرار دارد که در قرقاول ایرانی این حلقه وجود ندارد.

فواید اجزای بدن قرقاول


 • گوشت آن بسیار لطیف، سریع‏الهضم، تولیدکننده خون، مقوى هوش، رافع فراموشى و وسواس خصوصاً اگر ۳ روز متوالى کباب آن خورده شود
 • چکاندن زهره و خون آن در چشم جهت آمدن آب در چشم
 • انفیه زهره آن جهت رفع نسیان، وسواس، خیالات واهى
 • مالیدن سرگین آن جهت درمان لک ‏هاى سفید بدن و اصلاح بشره زنان حامله
 • خاکستر پر آن سیاه‏ کننده مو ولى زود سفید مى‏گردد
 • ساییدن استخوان بسیار ساییده شده آن جهت التیام زخم‏ ها

سالن پرورش قرقاول


سالن های پرورش قرقاول به دو صورت سالن پوشیده و سالن توری یا فنسی است که هر روش تکنیک خود را دارد چه برای جوجه کشی و چه برای دوره تخم گذاری بستر پرورش باید حتی‌المقدور سر پوشیده و دارای کف بتنی باشد. اما برای جوجه‌ها یا گله‌های محدود، کف چوبی هم مناسب به نظر می‌رسد که متضمن شرایطی نظیر کیفیت چوب و فواصل تمیزکاری کف آن است. در صورتی که قبلا در بستر، ماکیانی از قبیل مرغ یا بوقلمون نگهداری می‌شده است، باید کاملا کف بستر را از هرگونه مواد ضایعاتی و کود زدوده و گندزدایی نمود.

به هر حال پس از هر نوبت پرورش باید سالن را تمییز و ضدعفونی نموده و چند روزی قبل از جایگزین جوجه های جدید، دمای آن را به حد مطلوب رسانده و بستر را خشک و بدون رطوبت نگه داشت. زیرا بستر خیس یا مرطوب آغاز شیوع بیماری‌هایی نظیر کوکسدیوز بوده که درمان آن چندان سهل نیست.

منابع گرمازا سالنهای پرورش قرقاول


مادر مصنوعی برای جوجه‌های ۱ تا ۳۰ روزه می‌توان از منابع گرمازا نظیر لامپ یا هیترهای آویزان استفاده نمود. برای مثال از لامپ‌های حرارتی ۲۵۰ وات می‌توان برای ۲۵۰ جوجه استفاده نمود. اما گزینه ایده‌آل این است که از لامپ‌های حرارتی پشت جیوه‌ای قرمز استفاده نمود. زیرا از مزیت‌هایی همانند مصرف کم‌تر برق (۶۰ وات)، نور قرمز (ضد قارچ و باکتری) و همچنین گرمای بیش‌تر برخوردار است.

به‌منظور تنظیم فاصله منابع گرمازا تا کف سالن، باید وضعیت جوجه‌ها را بررسی نمود، به طوری که اگر جوجه‌ها در زیر منبع حرارتی تجمع کرده‌اند، باید فاصله را کاهش‌ (افزایش دما) و در صورتی که به اطراف پراکنده شده‌اند، فاصله را افزایش داد (کاهش دما).
در اکثر موارد مشکلات ناشی از سرما است، اما باید توجه داشت که گرمای بیش از حد موجب خشکی عضلات جوجه‌ها و مرگ زودرس آن‌ها می‌گردد. در صورت استفاده از لامپ حرارتی باید در نظر داشت چنانچه هر یک از لامپ‌ها سوخته باشد یا اتصالی در مدار آن‌ها ایجاد گردد، منجر به افت دما می‌گردد که در مواقع بحرانی جوجه‌ها روی هم ریخته و درصدی از تلفات ناشی از خفگی را در پی خواهد داشت.

گارد یا محافظ جوجه‌ها


این مبحث تنها مربوط به جوجه‌های ۱-۱۰ روزه است، به طوری که باید با ایجاد گارد از جنس توری یا سایر وسایل همانند مقوا یا بلوک سفال، جوجه‌ها را نزدیک منبع حرارتی نگه داشت. این عمل باید تا زمانی ادامه یابد که جوجه‌ها به طور کامل با فضا آشنا شده و در صورت رها شدن از داخل محفظه گارد، قادر به پیدا کردن منبع حرارتی باشند. ارتفاع گارد باید قریب به ۳۰ سانتی‌متر و شکل آن به صورت مدور باشد، به طوری که چهار گوشه بستر که محل اصلی جمع شدن جوجه‌هاست حذف گردد. گارد (محافظ) را باید زمانی برداشت که جوجه‌ها قادر به پریدن از روی آن باشند که اغلب ۱۰ روزگی به بعد است. فضای گارد را باید همیشه تمییز نگه داشت و از خیس شدن یا کثیفی بیش از حد آن جلوگیری نمود.

ظروف آب‌خوری و دان خوری قرقاول


ظروف آب‌خوری و دان‌خوری، حتی‌الامکان باید از جنس پلاستیک باشد، زیرا در برابر خمیدگی یا شکستگی مقاوم بوده و به سهولت می‌توان آن را تمیز نمود. ظروف دان‌خوری جوجه‌ها در چند روز اول باید پهن و سینی مانند باشد تا به راحتی بتوانند به خوراک دسترسی داشته و همچنین پنجه‌های خود را با به هم زدن دان تقویت نمایند. اما با بالا رفتن سن جوجه‌ها باید از ظروف کشیده و دهن باریک برای جلوگیری از ضایعات و هرز رفتن خوراک استفاده نمود. در کنار ظروف دان‌خوری، برای هر ۵۰ جوجه باید ۲ تا ۳ ظرف آبخوری تعبیه نمود.

تغذیه قرقاول ها


خوراک مصرفی در دوره پرورش، بخش اعظمی از هزینه‌های این دوره را شامل می‌شود. لذا ترکیب و چگونگی تهیه آن بسیار حایز اهمیت است. باید توجه داشت که هرگز از خوراک سایر ماکیان، بالاخص مرغ، استفاده نگردد. دان مورد استفاده جوجه قرقاول‌ها باید دارای ۲۸ درصد پروتئین و در سنین بالغ ۲۴ درصد باشد. همچنین از تازه بودن و ترکیب ایده‌آل دان باید اطمینان حاصل نمود. زیرا اثر مطلوب اکثر مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در خوراک پس از مدتی طولانی از بین رفته و فاقد ارزش غذایی می‌شود. گندم، سویا و ذرت از ترکیبات اصلی خوراک قرقاول به شمار می‌آیند.

آشنایی با اقدامات درمانی در پرورش قرقاول


بهترین اقدامات درمانی برای دوره‌های پرورش، اعمال مدیریت صحیح است، به طوری که غذای مطلوب و آب تازه بهترین ر‍‍ژیم درمانی برای حصول نتایج ایده‌آل خواهد بود. از آن‌جا که ۸۰ درصد خون را آب تشکیل می‌دهد، می‌توان در نظر داشت که آب مصرفی چه تاثیری در پی خواهد داشت. آب مصرفی گله هر صبح و هر شب باید تعویض و ظروف آن هر دو روز یک‌بار تمیز و ضدعفونی گردد. در صورت اصرار به مصرف محلول‌های درمانی، می‌توان از مخلوط ویتامین الکترولیت استفاده نمود.

کنیبالیسم (پرکنی) در قرقاول


مسئله کنیبالیسم یا پرکنی در بین ماکیان پرورشی رایج تلقی می‌گردد که می‌توان آن را با توجه به دو نکته تحت کنترل قرار داد. محرک اولیه عمل پرکنی (همخواری) و مراتب حاد آن شلوغی گله یا فضای کوچک و نامناسب بستر است. همچنین نور شدید، تهویه نامطلوب و فقر پاره‌ای از مواد تغذیه همچون نمک می‌تواند عاملی جهت شیوع کنیبالیسم تلقی گردد.

در صورت شیوع کنیبالیسم باید آن را سریع در مراحل آغازین متوقف نمود. در غیر این صورت، کنترل آن دیگر میسر نخواهد بود. هنگام مشاهده عامل کنیبالیسم باید نور بستر را با پوشاندن پنجره‌ها و منافذ درب‌ها، کم و تاریک‌تر نمود، به حدی که تنها قادر به تشخیص و یافتن ظروف آب و غذا باشند. همچنین در صورت امکان باید بستر را گسترش داده یا تعدادی از گله را به مکانی دیگر انتقال داد. چنانچه هریک از راهکارهای فوق موثر واقع نگردید، باید گله را نوک‌چینی نمود. این عمل بسیار حساس بوده و تبحر خاص خود را می‌طلبد. به طوری که تنها باید نوک بالا را تا قسمت استخوانی قطع نمود.

در صورتی که پس از نوک‌چینی، خون‌ریزی مشاهده گردد، می‌توان از نیترات نقره به‌منظور جلوگیری از خون‌ریزی استفاده نمود. اما در مبحث کنیبالیسم بهترین راهکار جلوگیری از بروز آن است. بدین منظور باید به طور متناوب گله را چک نمود. با توجه به این که کنیبالیسم از قسمت پشت شایع است، لذا از ۱۵ روزگی به بعد باید هر چند روز یک‌بار تعدادی را از گله جدا نموده و وضعیت پرهای پشت آن‌ها را بررسی نمود.

انتخاب بهترین تخم برای جوجه‌کشی قرقاول


به‌منظور انتخاب بهترین تخم‌ها برای جوجه‌گیری باید به مشخصاتی از گله تخم‌گذار توجه داشت که در ذیل بیان می‌گردد:
 • روند توسعه نرمال گله و همچنین حصول اطمینان از شرایط بهداشت و سلامت کامل آن
 • سازگار با شرایط جفتگیری (جفت نر انتخاب شده) و تولید تخم با درصد بالای نطفه‌داری
 • عدم اختلال در فرایند جفتگیری
 • تغذیه شده با جیره مناسب گله مولد
 • عدم همخونی گله به طوری که در حد (f1) باشد
 • از ذخیره و نگهداری تخم‌های بیش از حد درشت یا ریز باید خودداری نمود، زیرا تخم‌های بیش از حد درشت درصد هچ پایینی دارند و تخم‌های ریز نیز جوجه‌هایی با جثه ضعیف و کوچک به بار می‌آورند.
 • از ذخیره و نگهداری تخم‌های با پوسته نازک یا ترک خورده باید خودداری نمود. زیرا این گونه تخم‌ها رطوبت مورد نیاز جهت رشد جنین را به سختی در خود نگه داشته و از سوی دیگر احتمال وقوع بیماری‌های ارگانیسمی در تخم‌های ترک خورده افزایش می‌یابد.
 • باید از قرار دادن تخم‌های با شکل غیرمعمول در دستگاه خودداری و تنها از تخم‌های تمیز و سالم برای جوجه‌کشی استفاده نمود. شستن تخم‌ها یا تمیز کردن آن‌ها با پارچه مرطوب توصیه نمی‌گردد، زیرا با شستن تخم پوشش محافظ آن از بین رفته و منافذی برای ورود انواع باکتری که عامل بیماری‌های ارگانیسمی است، ایجاد می‌گردد.

ذخیره و مراقبت از تخم قرقاول


در بسیاری از موارد، توجهات تنها معطوف به دوره جوجه‌کشی بوده و مراقبت خاصی از تخمهای ذخیره شده برای قرار گرفتن در دستگاه به عمل نمی‌آید. در حالی که مدت زمان ذخیره و نگهداری بیش از زمان جوجه‌کشی حایز اهمیت است. زیرا حتی در این زمان نطفه تخم به‌عنوان یک جنین، زنده و در حال زیست بوده و هرگونه غفلت و عدم رعایت نکات مربوط موجب هچ ناموفق و یا مشکلاتی اعم از مرگ جنین یا نقص عضو و مشکلات ارگانیسمی می‌گردد.

لذا در مدت زمان نگهداری تخم‌ها باید نکات زیر را مد نظر قرار داد:

 • تخم‌ها را باید حداقل روزی سه بار جمع‌آوری نمود. اما در صورتی که دمای روز به بالای ۸۵f رسید، باید دفعات جمع‌آوری را به پنج مرتبه افزایش داد. تخم‌ها را به طور کلی دو تا سه دفعه در صبح و یک تا دو دفعه در بعد از ظهر جمع‌آوری نمایید.
 • تخم‌های دارای آلودگی اندک همانند لکه خون روی پوسته، ذرات کود چسبیده یا گرد و غبار بستر را می‌توان با ساب‌زنی توسط کاغذ سنباده نرم برای زمان جوجه‌کشی ذخیره و آماده نمود.
 • تخم‌ها را باید در شرایط مرطوب و خنک (دمای ۱۵-۱۴ و رطوبت ۷۵-۷۳ درصد) نگهداری نمود.
 • تخم را باید به حالتی در شانه‌های ذخیره قرار داد که انتهای کوچک تخم رو به پایین باشد.
 • در صورت ذخیره تخم‌ها برای مدت زمانی بیش‌تر از ۶-۵ روز، باید آن‌ها را روزی ۲-۱ بار چرخاند و وضعیت آن‌ها را بررسی نمود. بهترین زمان برای نگهداری تخم‌ها ۸-۷ روز بوده و حداکثر تلرانس آن ۱۲-۱۱ روز است که توصیه نمی‌گردد. زیرا با گذشت زمانی بیش‌تر از آن، درصد هچ تخم‌ها افت می‌نماید.
 • هنگام انتقال تخم‌ها از اتاق ذخیره به دستگاه، باید اندکی تامل نمود تا دمای تخم‌ها که تقریبا ۱۵ درجه است با دمای معمول هوا منطبق گردد. در غیر این صورت، انتقال ناگهانی تخم‌ها از محفظه ذخیره به دستگاه باعث افزایش شدید دما و درنتیجه کندانس رطوبت و وارد آمدن شوک خسارت‌بار به تخم‌ها می‌گردد.

دستگاه جوجه‌کشی


برای واحدهای بزرگ می‌توان دستگاه ستر و هچر را به صورت مجزا در نظر داشت و در مورد واحدهای مبتدی یا دارای ظرفیت محدود می‌توان از یک دستگاه جوجه‌کشی دارای شانه‌های ستر و سبدهای هچر استفاده نمود، به طوری که بعد از ۲۱ روز تخم‌ها از شانه‌های ستر برداشته شده و به سبد هچر انتقال می‌یابد و داخل دستگاه قرار می‌گیرد.
اما آن‌چه در این میان حایز اهمیت است محل استقرار دستگاه در فضای مسقف و بسته‌ و دارای سیستم تهویه مطلوب برای فراهم آوردن هوای تازه است. گذشته از تهویه نامطلوب، چرخش تخم و گندزدایی دستگاه و تخم‌ها، بیش‌تر مشکلاتی که در زمان هچ روی می‌دهد ناشی از بی‌دقتی در کنترل دما و رطوبت دستگاه است، به طوری که دما و رطوبت بیش از حد کم یا زیاد طی فاصله زمانی خاصی در رشد و وضعیت زیستی جنین تاثیر گذاشته و مشکلاتی نظیر مرگ جنین، ضعف یا خروج سخت جوجه از تخم را به بار می‌آورد.

در دستگاه‌های تمام اتوماتیک که دارای فن جریان هوا است، بهترین دما تا ۲۱ روز، ۹/۹۸ f با تلرانس ۵/۰ f است. باید در نظر داشت که گرمای بیش از حد دستگاه یا موجب مرگ جنین در اثر تبخیر زود هنگام رطوبت می‌شود یا تولد زودرس جوجه‌ها پیش از زمان مقرر را باعث می‌گردد.
در مورد رطوبت دستگاه، تا روز ۲۱ باید آن را روی ۶۰-۵۸ درصد رطوبت نسبی یا ۸۶-۸۴ درصد قرار داده و در ۳ روز آخر آن را تا ۶۸ درصد افزایش داد. باید توجه داشت که میزان تهویه در روزهای آخر جوجه‌کشی و نیز در زمان هچ افزایش یابد.
تنظیم شرایط تهویه بدین دلیل حایز اهمیت است که اکسیژن از روزنه‌های تخم وارد شده و از سوی دیگر دی اکسید کربن به همین روش از تخم خارج می‌گردد. لذا با افزایش حجم و رشد جنین باید به میزان تهویه افزود تا اکسیژن بیش‌تری به جوجه برسد.

وضعیت کلی پرورش قرقاول


هزینه و زحمت پرورش قرقاول در مقایسه با دیگر طیور پایین تر است در ابتدا برای این کار باید برای پرورش این گونه با تعداد پایین شروع کنید تا کم کم با تجربه ای که کسب می شود به این کار ادامه دهید. قرقاول در برابر سرما و گرما مقاوم است و این مساله هزینه اولیه را برای پرورش کاهش می دهدبرای این کار تنها باید یک محوطه را حصار بکشید، چراکه این گونه پرنده پروازی است و حتما باید در محطه ای محصور نگهداری شود.

از آغاز پرورش این پرنده تا مرحله فروش بین ۳ تا ۴ ماه زمان لازم است، از طرفی بدلیل اینکه رقبای کمی در این حوزه فعالیت می کنند بازار خوبی برای این محصولات وجود دارد بطوری که طبق گفته تولیدکنندگان این پرنده تقاضا برای مصرف گوشت قرقاول افزایش یافته است و بدلیل چربی پایین این گونه بهترین جایگزین برای مرغ به حساب می آید و توسط بسیاری از پزشکان تجویز می شود.

این پرندگان از اواخر زمستان تا اواسط تابستان تخم ریزی می کنند و هر تخم این پرنده بین ۵ تا ۳۵ هزار تومان قیمت دارد و تنها از محل فروش تخم قرقاول در سال نزدیک به ۶۰ میلیون تومان درآمد کسب کرد، این در حالی است که هزینه پرورش این تعداد قرقاول نزدیک به ۵ میلیون تومان در سال است و این پرنده هیچ نیازی به واکسن ندارد و برای غذای آنها نیازی نیست که هرروز به محل نگهداری آنها مراجعه کنید، یعنی آن ها به اندازه غذای روزانه خود مصرف می کنند و باقی غذا رابرای وعده های بعد نگه می داردند، یعنی حتی اگر غذای یک هفته آنها را جلوی آنها بگذارید این غذا را در زول هفت روز مثرف می کنند نه اینکه در عرض یک روز همه غذاها را مصرف کنند.

 1. توجه: اولین شرط شروع به کار پرورش قرقاول داشتن دانش کافی در مورد واریته مورد پرورش، داشتن دانش فروش در بازار، مکان و امکانات مناسب برای پرورش
 2. توجه: باید اطلاعات کافی در مورد خصوصیات رفتاری پرنده داشته باشیم. برای مثال در مورد قرقاول پرنده ی بسیار جنگجو است که امکان نگهداری دو پرنده نر در فصل بهار و تابستان در کنار هم باعث درگیری های شدید بر سر ماده ها می شود حتی ممکن است منجر به کشته شدن یکی از پرندهای نر شود و این امر سبب ایجاد استرس برای پرنده های ماده می شود. پس باید در فصل جفتگیری پرنده نر را در پارتیشن های جدا با تعدادی ماده نگهداری کرد. در قرقاول (یک پرنده نر با پنج تاهفت ماده) البته در پرورش به صورت محیط باز می توان پرنده های نر را در کنار هم با ماده ها قرقاول ها داد، اما باید محیط کافی برای جابجایی پرنده ها باشد و قرقاول ها حتما نوک چینی شده باشند.

اطلاعات تخصصی در مورد پرورش قرقاول

 1. مکان و امکانات پرورش
  محیط پرورش قرقاول های تخم گذار کاملا متفاوت با محیط پرنده های گوشتی مورد پرورش است. و محیط جوجه قرقاول ها در هر سن کاملا متفاوت با سنین دیگر است برای مثال سالن جوجه های یک روزه با سالن جوجه های دو ماهه کاملا باید متفاوت باشد چه از لحاظ امکانات و چه از لحاظ شرایط نگهداری و اصول بهداشتی
 2. جیره غذایی
  در مورد قرقاول جیره ها باید برای سنین مختلف به صورت مجزا با فرمول خاص بسته به سن پرنده تهیه شود. برای مثال جوجه قرقاولها تا سن ۲ ماهگی باید از جیره با پروتئین ۲۸ درصد تغذیه شوند. اگر این جیره را به قرقاولهای تخم گذار بدهیم. چاق شده و تخم گذاریشان قطع شده و دچار پرولاپس و… می شوند. و اگر در جیره فرموله شده کمبودی باشد قرقاولها به کانیبالسم و.. دچار می شوند. مهمترین اصل پروش جیره غذایی مناسب است. میزان
 3. مقاومت به درجه حرارت
  قرقاول سرما را تا ۳۵- درجه سانتیگراد به راحتی تحمل می کند. در مورد کبک همین امر صادق است. اما گرما برای قرقاول بیشتر از ۴۰+ درجه سانتیگراد بر پرنده تاثیرات بدی می گذارد. اما کبک تا دمایی ۴۵+ را به راحتی تحمل کرده و بسیار سازگار است. اما جایی نگرانی برای پرورش کبک یا قرقاول در محیط های متفاوت وجود ندارد مثلا برای محیط های گرم سیری از سیستم خنک کننده استفاده شود. اگر پرورش رو باز است از سیستم مه پاش و غیره…
 4. نسبت نر به ماده
  در قرقاول میتوان یک پرنده نر را با ۵ تا ۷ ماده جفت کرد. اما در کبک ۴ تا ۵ مناسب تر است چون قرقاول از کبک از لحاظ جفت گیری فعال تر است. اما بهتر است که برای اطمینان از درصد نطفه گیری بالاتر از تخم از تبدیل ۱ به ۴ استفاده شود.
 5. جیره غذایی
  همانطور که در بالا اشاره شد. جیره کبک و قرقاول یک جیره تخصصی است. تا بیشترین بهره وری را داشته باشد. و پرورش دهنده دچار مشکل نشود. کبک و قرقاول در اسارت کرچ می شوند: بله کبک و قرقاول در اسارت نیز کرچ می شوند اما باید شرایط را برای کرچ شدن آنها فراهم کنید. برای مثال محیط آرام و ساکت و بدون استرس باشد. و محیط را یه صورت یک محیط طبیعی طراحی شده باشد.
 6. مدت زمان جوجه شدن تخم کبک و قرقاول (هچ)
  مدت زمان جوجه شدن تخم کبک و قرقاول ۲۴ روز است. میتوان تخم ها را زیر پرندگان دیگر مثل مرغ خانگی، بوقلمون، غاز، اردک، مرغ شاخدار بگذارید. اما بهترین نتیجه را خود قرقاول حاصل می کند. البته برای تولید صنعتی حتما از دستگاه جوجه کشی استاندارد استفاده شود.
 7. محیط نگهداری
  برای هر سه قرقاول یک متر مربع فضا لازم است. برای هر ۸ عدد کبک هم یک متر مربع شما می توانید در حیاط خانه نیز آنها را رها کرده و پرورش دهید. البته باید از بست بال استفاده کنید چون کبک و قرقاول از قدرت پرواز بالای برخوردار هستند.

شاخص های فنی پرورش قرقاول

 1. مراحل مختلف پرورش
  • طول دوره پورش گوشتی ۱۷ هفته
   1. ۰-۴ هفته ۱۰۰ قطعه در هر مترمربع
   2. ۵-۸ هفته ۴۰ قطعه در هر مترمربع
   3. ۹-۱۲ هفته ۳۰ قطعه در هر مترمربع
   4. ۱۳-۱۷ ( کشتار) ۲۰ قطعه در هر مترمربع
  • میانگین وزن نر ۱۳۶۰ گرم
  • میانگین وزن ماده ۱۱۳۵ گرم
  • تلفات دوره پرورش ۱۵ درصد
  • دان مصرفی دوره پرورش ۳/۵ کیلوگرم
  • میزان آب مصرفی روزانه قرقاول ۱۴/۰ لیتر
 2. شروع دوره تولید اول(۲۹-۳۰ هفتگی)
  • طول مدت نگهداری ۱۷ هفته +۱۱ هفته سیکل نوری+ ۲ هفته شوک نوری
  • اولین تولید تخم ۱۲ تا ۱۴ روز بعد از افزایش نور
 3. طول دوره تولید اول
  • طول دوره تولید اول ۱۳- ۱۵ هفته ( سن پرنده در ۴۴ هفتگی)
  • تخم تولیدی به ازاء هر ماده ۶۰-۷۰ عدد
  • میانگین وزن تخم ۲۷-۳۲ گرم
  • درصد تخم قابل جوجه کشی ۹۰
  • درصد هیچ ۷۰
  • جوجه تولیدی بازاء هر ماده مولد در مرحله اول ۳۸-۴۴ قطعه
  • میانگین وزن جوجه یکروزه ۲۲-۲۵ گرم
  • درصد تلفات در دوره تولید اول ۵
  • مقدار دان مصرفی در دوره تولید اول بازاء هر قطعه ماده ۷۰ گرم در روز
  • مقدار دان به ازای هر قطعه جوجه تولیدی ۴۵۸ گرم
  • (متوسط تعداد جوجه) ۴۰: ۱۸۳۵۰ – (گرم دان مصرفی دوره تولید) ۷۲۵۰ + ( گرم دان تا آغاز دوره تولید) ۱۱۰۰۰ ← ۴۵۸

طرح توجیهی پرورش کبک مادر و کبک گوشتی

۴,۰۰۰ تومان

 حجم فایل : 111 مگابایت
لینک دانلود این پکیج بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

طرح توجیهی پرورش کبک

 • فایل word شامل موارد زیر می باشد:
  • یک نمونه طرح توجیهی با ظرفیت 2000 قطعه کبک مادر و 2000 قطعه کبک گوشتی(قدیمی)
 • دنبال کردن این پرسش و پاسخ
  اطلاع از
  guest

  امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
  سفارش طرح توجیهی
  دانلود رایگان طرح توجیهی

  نوشته های مشابه

  دنبال کردن این پرسش و پاسخ
  اطلاع از
  guest
  1 دیدگاه
  جدید ترین
  قدیمی ترین بیشترین رای
  farhad
  farhad
  1 سال قبل

  خیلی خوب بود

  دکمه بازگشت به بالا
  Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
  1
  0
  ()
  x