سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های کشاورزی

آموزش اجمالی راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی

چکیده این مطلب
 • چگونه اقدام به راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی کنیم ؟ امروزه افراد بسیاری هستند که علاقه مند می باشند بعد از یک روز کاری خسته کننده وارد خانه شده و محیط شاد و پرانرژی را تجربه کنند. همان طور که می دانید بیشتر مردم کشور در محیط های آپارتمانی ساکن هستند و نگهداری و پرورش گل در چنین محیط های دشواری های خود را دارد ولی در عین حال طرفداران بسیاری دارد و می توان با راه اندازی یک کسب و کار گلخانه گیاهان آپارتمانی سود خوبی را کسب کرد. تا در کنار علاقه شخصی و زیبایی این کار درآمدی نیز داشته باشیم.

راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی

داشتن یک گلخانه در محیط آپارتمانی بسیار لذت بخش است و باعث میشود یک محیط پرانرژی و شاداب داشته باشیم. ولی نکته اصلی این است که راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی متفاوت از سایر گلخانه ها می باشد و اصول و روش های مخصوص به خود را دارد که بایست بدانیم. اگر واقعا به گل و گیاه علاقه مند هستید و هم چنین یک مکان یا زمین خالی بلا استفاده دارید، پیشنهاد ما مطالعه کامل این نوشته است زیرا راهنمایی ها و راه حل های مناسبی جهت راه اندازی گلخانه گل های آپارتمانی و گل های زینتی خدمت تان ارائه خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با کشت گلخانه ای زعفران

مکانی که شما در اختیار دارید هم می تواند دارای سقف باشد و هم بدون سقف! در هر صورت قابلیت تبدیل به گلخانه گل های آپارتمانی را خواهد داشت و شما گل ها را درون گلدان های پلاستیکی یا سفالی خواهید کاشت، بنابراین کف گلخانه می تواند سیمانی یا کاشی کاری شده باشد. تنها عواملی که باید در گلخانه آپارتمانی رعایت شود، دما، رطوبت، آب رسانی و آفات است. ما در این نوشته سعی کرده ایم به نیاز های مخاطبانی که هم تصمیم به راه اندازی کسب و کار کوچک داشته اند و هم به علایق شخصی خود پرداخته اند ، پاسخگو باشیم.
راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی

برای شروع چه کار کنیم؟

همانطور که در مقاله قبلی نیز اشاره شد، اولین اقدام جهت احداث گلخانه وجود زمین مناسب است، این مورد در راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی نیز مستثنا نیست. البته ناگفته نماند که برخی به دلیل کمبود مکان و یا استفاده بهینه از مکان های موجود، اقدام به احداث گلخانه در مغازه یا انباری خود می کنند، البته این مورد هم قابل پیاده سازی می باشد، ولی با توجه به اینکه برخی از محصولات کشاورزی اعم از گل، میوه یا صیفی جات برای رشد و نمو نیاز به نور خورشید دارند، بنابراین در صورت پرورش گل های حساس به نور خورشید در مکان های این چنینی احتمال ورشکستی بالا خواهد بود و برای این منظور گل هایی وجود دارند که بدون نیاز به نور خورشید قادر به رشد هستند و به نام گل های آپارتمانی شهرت دارند. پس اگر قصد راه اندازی گلخانه در گاراژ، انباری، اتاق، زیر زمین و … را دارید، پرورش این گل ها می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. البته نگران فروش خود نباشید به دلیل اینکه این گل ها نیاز چندانی به نور آفتاب ندارند به همین دلیل ترجیح مردم بیشتر بر خرید این گل ها می باشد و از بازار فروش خوبی برخوردار است. این گل ها عبارتند از:

مطلب پیشنهادی: بررسی گیاهان دارویی متناسب با هر اقلیم و استان

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آموزش اجمالی راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی
 • درختچه اژدها
 • آناناسیان
 • پرسیاوش
 • چتر پاپیروس
 • گیاه خزنده
 • فیلودندرون
 • گیاه ماری
 • پوتوس
 • گیاهان عنکبوتی
 • برگ انجیری
 • برگ بیدی
 • کالانکوئه
 • حُسن یوسف
 • شلفرا
 • قاشقی
 • گل داوودی
 • گل شیپوری
 • آلوئه ورا
 • ژربرای دیزی
 • بگونیا وکس

مطلب پیشنهادی : چگونه یک گلخانه صیفی جات راه اندازی کنیم؟

و اگر هم دارای زمین خالی هستید و قصد تبدیل این مکان به یک گلخانه را دارید باید هزینه هایی را برای تجهیز سقف و دیوارهای گلخانه بپردازید که در ادامه توضیح خواهیم داد. خوبی این گلخانه ها در این است که شما به صورت همزمان می توانید انواع مختلف گل ها را پرورش دهید و هیچ محدودیتی از این لحاظ ندارید، یعنی هم گل های آپارتمانی و هم گل های آفتابگیر قابل پرورش هستند، فقط در مورد گل های آپارتمانی باید دقت کنید که زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیرند.
راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی

چگونه گلخانه خود را بنا کنیم؟

این گلخانه نیز مانند هر گلخانه دیگری نیاز به یک سقف محکم و نایلون های مخصوص گلخانه uv دار نیاز دارد. شما برای اسکلت بندی گلخانه هم می توانید از چوب، هم از لوله های pvc و هم از میلگرد یا پروفیل های فلزی استفاده کنید. این کاملا بستگی به شما و میزان سرمایه شما دارد، اگر از چارچوب چوبی استفاده کنید هزینه تمام شده کمتری خواهد داشت ولی عمر گلخانه نیز ۳ الی ۴ سال بیشتر نخواهد بود و شاید با وزش یک تند باد گلخانه شما خراب شود.

لوله های pvc دوام و عمر بالایی دارند ولی برای گلخانه کوچک کاربرد دارد و برای ساخت گلخانه های بزرگ صرفه اقتصادی ندارد. مسلما آخرین و بهترین گزینه استفاده از میلگرد یا پروفیل های فولادی خواهد بود، فولاد به دلیل عمر بالا و مقاومت زیادی که دارد گلخانه شما را بسیار محکم و با دوام خواهد نمود و تا سالیان سال پا بر جا خواهد ماند. بسته به متراژ و ارتفاع گلخانه شما، هزینه خرید پروفیل ها متفاوت خواهد بود.

در راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی ، پس از ساخت چارچوب کلی گلخانه، شما نیاز به عایق بندی آن دارید، بدین منظور نایلون های ضخیمی مخصوص گلخانه طراحی و تولید شده اند که اصطلاحا uv دار هستند و مانع از نفوذ اشعه های فرا بنفش خورشید به درون گلخانه می شود. شما می توانید از این نایلون ها برای تجهیز گلخانه خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با سازه های گلخانه ای

برای راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

برای راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی بر خلاف گلخانه های دیگر شما نیاز به زمین کشاورزی ندارید و زمین کشاورزی در لیست تجهیزات گلخانه ای این مورد قرار ندارد. همانطور که در مقدمه متن نیز توضیح داده شد، زمین شما می تواند به صورت آسفالت، سیمانی یا کاشی کاری شده باشد. بنابراین پس از بنا نمودن گلخانه شما نیاز به تجهیزات زیر خواهید داشت که عبارتند از:

 1. مقداری خاک حاصلخیز : برای ریختن درون گلدان و مقدار آن به تعداد گلدان های شما بستگی دارد.
 2. تعدادی گلدان : جهت کاشت بذر گل درون آنها و تعداد آن به فضای گلخانه شما بستگی دارد.
 3. هیتر مخصوص گلخانه : برای گرمایش گلخانه در زمستان، اگر گلخانه شما در حد ۲۰ متر می باشد، وجود یک بخاری گازی کفایت می کند.
 4. مه پاش : برای مرطوب نمودن هوای گلخانه در مواقع نیاز
 5. فن های خنک کننده : برا خنک نمودن گلخانه در فصل تابستان
 6. بذر انواع گل های آپارتمانی و باغچه ای
 7. کود حیوانی یا شیمیایی : برای تقویت ریشه گل ها و تسریع در رشد آنها
 8. و سایر تجهیزات مورد نیاز …

شما باید ابتدا ظرفیت گلخانه خود را محاسبه کنید، سپس تعداد گلدان های مورد نیاز را خریداری کنید، اندازه گلدان ها بهتر است کوچک باشد تا بلافاصله بعد از گل دادن آنها را بفروشید. درون هر کدام از گلدان ها مقداری خاک حاصلیز همراه با مقداری کود بریزید، پس از کاشتن بذر ها مقداری آب به آنها بدهید.

بهتر است در کف گلدان ها چند سوراخ ایجاد کنید و زیر آنها یک سینی کوچک قرار دهید تا آب به راحتی به کف گلدان برسد و آب اضافی برای تغذیه بعدی خاک در سینی باقی بماند. شما برای کاشت گل ها هیچ محدودیتی ندارید زیرا گل ها در هر زمانی که شرایط گرما و رطوبت آنها مهیا باشد، امکان رشد خواهند داشت. پس از کاشت گل ها باید چند ماه صبر کنید تا گل ها کاملا رشد کنند و آماده فروش شوند.

چطور گل های پرورش داده خود را بفروشیم؟

معمولا مشتریان شما که کم کم شما را بشناسند، خودشان برای خرید گل به سراغتان خواهند آمد و برای شروع کار کافیست خودتان را به آنها معرفی کنید. بهتر است از فک و فامیل شروع کنید. اگر گلخانه شما بسیار بزرگ است و شما ماهانه قادر به تولید چند هزار بوته گل هستید. بنابراین برای فروش محصولات نیاز به روش های بازاریابی حرفه ای دارید. اولین و کم هزینه ترین روش برای تبلیغ و بازاریابی استفاده از اینترنت است.

شبکه های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، سایت های درج آگهی مانند دیوار و شیپور و پیام رسان های پر مخاطب مانند تلگرام بهترین گزینه برای تبلیغ محصولات و جذب مشتری می باشند. در حالت حرفه ای تر شما می توانید تعدادی بازاریاب استخدام کنید و درصدی از درآمدتان را به آنها بدهید، دقت کنید که هر چه درصد بالایی در نظر بگیرید بازاریاب های حرفه ای تری به سراغتان خواهند آمد. همچنین می توانید ما سازمان مدیریت فضای سبز شهر خود وارد مذاکره شوید و با آنها همکاری داشته باشید.

مطالب پیشنهادی : محصولات کشاورزی پر درآمد را بیشتر بشناسیم

سخن آخر

خلاقیت در هر کاری می توان باعث پیروزی چند برابر شود. در مورد راه اندازی گلخانه گیاهان آپارتمانی نیز این مورد تاثیر گذار می باشد. برای نمونه می توانید برای جذب بهتر مشتریان و افزایش فروش می توانید از گلدان های رنگی همراه با سنگ ریزه های رنگی برای تزیین گلدان استفاده کنید.

در این نوشته سعی شد تا راهنمایی کلی در مورد نحوه راه اندازی گلخانه گل های آپارتمانی و گل های زینتی به زبانی کاملا ساده خدمت تان ارائه گردد. اگر قصد شما برای راه اندازی گلخانه کاملا جدی می باشد، حتما تحقیقات لازم را در این مورد به عمل آورید و به این نوشته اکتفا نکنید.

امتیاز کاربران: 4.45 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x