سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی تولید شیرآلات صنعتی

لوله و شیرآلات فولادی از قطعات اصلی پرکاربرد در خطوط انتقال سیالات مانند آب، فاضلاب، نفت و گاز، مواد شیمیایی و … هستند. این شیرآلات به‌منظور جلوگیری از ورود محصولات به کشور و خروج ارز، ایجاد اشتغال برای جوانان در سایزهای و ابعاد مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این اواخر با توجه به افزایش روزافزون کاربرد این شیرها و لوله‌ها تولیدات آن‌ها بیشتر و گسترده‌تر شده است.

همین عوامل هم سبب رونق بازار شده است به‌گونه‌ای که ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان دور صادرات این لوله‌ها و شیرآلات صنعتی انجام شود. به همین سبب در ادامه به بررسی طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی و فولادی می‌پردازیم. پس با ما تا انتها همراه باشید.

نکاتی پیرامون محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

لوله و شیرآلات صنعتی به‌عنوان قطعات اصلی با کاربرد در حوزه خطوط انتقال سیالات مختلف مثل آب و فاضلاب و … در اندازه‌های مختلفی تولید و عرضه می‌گردند. این لوله‌ها و شیرآلات دارای مشخصات فنی منحصربه‌فردی هستند. به‌نحوی‌که نمی‌توان آن‌ها را با هیچ کالای دیگری جایگزین کرد.

قطعات مختلفی در تولید این شیرآلات استفاده می‌شود. تمامی این قطعات اصلی دارای استانداردهای از پیش تعریف شده‌ای هستند که باید مطابق آن استاندارد تولید و ساخته شوند. در استاندارد این قطعات ارتباط مشخص و دقیقی بین قطر، کلاس کاری (فشار قابل تحمل)، نوع شیر (پروانه‌ای، دروازه‌ای، توپی و …) و دیگر مشخصات شیر وجود دارد.

نوشته های مشابه

تولیدکننده هم با در نظر گرفتن این استاندارها و شرایط شیرآلات صنعتی فولادی می‌سازد. در انتخاب شیرآلات معیارهای مختلفی وجود دارد. کلاس کاری یا در حقیقت همان فشار قابل تحمل شیر ازجمله اصلی‌ترین معیارها جهت انتخاب است. این معیار در واحد بار یا PSI مورد سنجش قرار می‌گیرد.

طرح توجیهی تولید شیرآلات گاز از شمش برنج به این مقاله مرتبط است که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید.

موارد مصرف و کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

لوله و شیرآلات صنعتی در صنایع مختلف آب، فاضلاب، نفت، گاز، پتروشیمی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر به تعدادی از این کاربردها اشاره شده است. این کاربردها عبارت‌اند از:

 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • خطوط لوله نفت و گاز
 • خطوط لوله آب‌رسانی
 • تأسیسات آب‌رسانی
 • پالایشگاه‌ها
 • نیروگاه‌های تولید برق

تولید شیرآلات صنعتی

استانداردهای مهم جهت اجرای طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

با مراجعه و تفحص فهرست استانداردهای ملی مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایرانی، استاندارد خاصی جهت تولید لوله و شیرآلات صنعتی پیدا نشد. طی بررسی‌های انجام شده تعدادی استاندارد با شماره‌های زیر جهت تولید لوله و شیرآلات صنعتی وجود دارد. شماره این استانداردهای خارجی عبارت‌اند از:

(ASTM A106/A53gr.DB.PSL1.PSL2.X42.X52.X60.X65)

تجهیزات مورد نیاز در زمینه تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

تجهیزات مصرفی در زمینه تولید این محصولات عبارت‌اند از:

دستگاه آنالیز xrs، دستگاه تست کشش فولاد، دستگاه تست ضربه، دستگاه سختی سنج، دستگاه تست گاز ترش، دستگاه تست جوش (ut)، دیزل ژنراتور 63kw، جرثقیل سقفی ۲۰ تن، جرثقیل سقفی ۱۵ تن، جرثقیل سقفی ۵ تن.

کشورهای عمده فعال در زمینه تولیدکننده و مصرف‌کننده لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

لوله و شیرآلات صنعتی جزو تجهیزات صنعتی هستند و به همین دلیل بیشتر در کشورهای صنعتی تولید می‌شوند تا سایر کشورها. کشورهای آلمان، آمریکا، انگلستان، چین، فرانسه، ایتالیا، پرتقال، اسپانیا، هند و روسیه لوله و شیرآلات صنعتی را با مقادیر و تنوع زیادی تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

شرایط لازم جهت واردات و صادرات محصول

با بررسی و مطالعه کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی، شرایط خاصی برای واردات و صادرات این محصول یافت نشد. جهت واردات این محصول فقط کافی است ۲۰ درصد حقوق ورودی پرداخت شود.

اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

حتماً می‌دانید که صنعت خطوط لوله که وظیفه انتقال نفت و گاز و آب‌رسانی را بر عهده دارد جزو صنایع مادر در کشورها طبقه‌بندی می‌شود. از آنجایی که لوله و شیرآلات صنعتی فولادی هم در این حوزه استفاده می‌شود، بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که لوله و شیرآلات هم بسیار حائز اهمیت است و توسعه تجهیزات سازی قطعات آن بسیار مهم و حیاتی است.

همان‌گونه هم که در چند خط بالاتر هم به آن اشاره شد لوله و شیرآلات صنعتی فولادی در صنایع بسیار کاربرد دارد به‌گونه‌ای که بدون وجود آن قسمت اعظمی از صنعت، خطوط لوله نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، تجهیزات و خطوط لوله آب‌رسانی و …از دست می‌رود و دیگر فعالیتی نخواهد داشت. پس می‌توان گفت تولید لوله و شیرآلات صنعتی از جایگاه مهم و ویژه‌ای در صنایع برخوردار است.

فرآیند ساخت و تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی

 1. ریخته‌گری: اولین مرحله از فرآیند تولید شیرآلات صنعتی ریخته‌گری بدنه شیر است. جنس بدنه شیرآلات از فولاد هست و از طریق ریخته‌گری در ماسه تولید می‌شود. پس در این مرحله شمش فولادی در دستگاه ریخته‌گری قالب ماسه‌ای قرار داده و بدنه شیر ساخته می‌شود.
 2. ماشین‌کاری: طی این مرحله بدنه و سایر قطعات قطعه ریخته و با استفاده از ماشین‌کاری به سایز و ابعاد لازم می‌رسد. تعیین و آماده‌سازی دقت ابعادی قطعه نیز در این مرحله انجام می‌شود. لذا این مرحله اهمیت زیادی دارد.
 3. پولیش محل آب‌بندی: پولیش محل آب‌بندی در شیرها بسیار حائز اهمیت است و بایستی با دقت بسیار بالایی انجام شود. انجام این مرحله از فرآیند تولید شیرآلات به وسیله ماشین‌آلات مخصوص پولیش‌کاری است. لازم به ذکر است که قطعات ساختی دیگر هم برش، ماشین‌کاری می‌شوند و درنهایت محل آب‌بندی آن‌ها پولیش زده می‌شود.
 4. مونتاژ کردن: مرحله نهایی مونتاژ است. طی این مرحله قطعات جدا به وسیله قطعات تولید شده و خریداری شده از بازار که به‌صورت آماده است مونتاژ می‌شود.
 5. فناوری تولید لوله و شیرآلات صنعتی و فولادی

  تکنولوژی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی در سرتاسر دنیا به یک شکل است و تاکنون روش جدید و نوینی در این زمینه یافت نشده است. در کشور ما نیز تولید انبوه آن دقیقاً مشابه سایر کشورهای تولیدکننده است. در حال حاضر هم کشور با تولید بخش کوچکی از قطعات و وارد کردن تعدادی از قطعات مورد نیاز از خارج از کشور این لوله‌ها و شیرآلات صنعتی فولادی را تولید می‌کند.

  تولید لوله و شیرآلات صنعتی و فولادی

  بازار رقابت برای تولید لوله و شیرآلات صنعتی و فولادی

  در بازار رقابتی امروزه‌روز بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از ماشین‌آلات دقیق و نیروی ماهر و متخصص و درنهایت طراحی دقیق شیرآلات خوب و باکیفیتی تولید نمایند. همین امر هم برای موفقیت و پیروزی در این بازار اهمیت بسیاری دارد. مثلاً شرکت‌ها سعی می‌کنند شیرآلاتی تولید کنند که نشتی نداشته باشد. زیرا نشتی شیرآلات باعث انفجار، آتش‌سوزی و به بار آمدن خسارت زیادی می‌شود.

  این نشتی معمولاً به دلیل استفاده نکردن از ماشین‌آلات دقیق در مرحله ماشین‌کاری اتفاق می‌افتد. پس می‌توان گفت برای تولید محصول باکیفیت و فاقد نشتی استفاده از ماشین‌آلات دقیق نقش مهمی دارد. ما در ادامه به معرفی این ماشین‌آلات می‌پردازیم.

  ماشین‌آلات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی

 • ماشین تولید بدنه شیر از طریق ریخته‌گری
 • ماشین تولید قطعات آببندی
 • ماشین پولیش قطعات درشت
 • ماشین پولیش قطعات ریز

سخن پایانی

طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی به‌منظور آشنایی و شناخت بیشتر ایده‌ها، فرآیند و کاربرد این محصول بیان شد. امید است مطالب ذکر شده مفید واقع شود. از همراهی شما بینهایت سپاسگزاریم.

برای مشاوره و سفارش طرح توجیهی تولید لوله و شیرآلات صنعتی فولادی با اعداد و ارقام به روز و اختصاصی با نرم افزار کامفار (فایل word , pdf) جهت اخذ جواز تاسیس و تسهیلات بانکی می توانید با شماره 09120085243 تماس حاصل فرمایید.

امتیاز نویسنده

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی