ایده هاایده های دام و طیور

ایده فرآوری روده گوسفند با کاربرد در صنایع پزشکی، ورزشی، موسیقی

سفارش طرح توجیهی

تاریخچه

در گذشته پهلوانان و رزم آوران ایران قدیم در مبازرات جنگی و نمایشات سلحشوری خود از تیروکمان استفاده میکردند که در ساخت آن زه بکار برده می شد. زه را از تاباندن روده گوسفند و بز تهیه می کردند. علاوه بر کمان تیراندازی برای ساختن عزبان – کمان حلاجی- سیم تار- شلاق چهارپایان و نظایر آن نیز از زه استفاده می کردند.

باید دانست به همان نسبت که زه سخت و ناگسستنی است بعمل آوردن آن نیز کاری بس سخت و دشوار می باشد. علاوه بر روده گوسفند ، روده بره که باریک ، کم وزن و ظریف تر از روده گوسفند است در تهیه نخ بخیه جراحی ، تارهای راکت تنیس ، سیم تار و ویولون و در بعضی ماشین آلات صنعتی بکار برده می شود.

حدودا در هفتاد سال قبل مهاجرینی از کشور شوروی که در ساخت روده تخصص داشتند به ایران آمدند و از روده گوسفند و بز جهت صدور آن به خارج از کشور برای روکش سوسیس استفاده نموده و ساخت آنرا به کارگرانی که در ساخت زه مهارت داشتند آموزش دادند. ساخت روده بوسیله دست و با استفاده از چوب خیزران که دارای لعاب مخصوصی است انجام می گرفت و با برداشتن یک پوست داخلی و یک پوست خارجی روده را بحالت روکش آماده جهت پر نمودن گوشت مهیا می کرد.

روده گوسفند و بز بطریق یاد شده و بصورت ارژینال ابتدا به شوروی و سپس به آمریکا و آلمان غربی صادر می شد. در این کشورها، روده با قطر12 الی 30 میلی متر ابتدا بصورت دستی و سپس با دستگاهی شبیه کولیس مکانیکی کالیبره و از آب پر میشود. پس از آن کالیبرها را جدا نموده و آماده پر کردن گوشت بوسیله ماشینهای گوشت پرکنی منمودند.

نوشته های مشابه

بعدها چون هزینه کارگری در کشورهای غربی گران بود، شخصی بنام اپن هایمر از کشور آمریکا به ترکیه و ایران مسافرت نموده و کالیبره نمودن روده گوسفند و بز را به کارگران ایرانی آموزش داد، تا از آن پس روده به طریقی کالیبره شده طبق استاندارد بین المللی بدست مصرف کنندگان برسد. کارگران ایرانی با استعداد قابل توجه خود در کالیبره نمودن روده چنان شهره شدند که بعضی از آنها به خارج از کشور و به کشورهای غربی رفته و در آنجا مشغول بکار شدند . جنس روده ایران و کیفیت و مرغوبیت نوع کار آن باعث رونق بسیار این کالا شده و خریداران خارجی ترجیح میدادند روده ایران را خریداری نمایند.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - ایده فرآوری روده گوسفند با کاربرد در صنایع پزشکی، ورزشی، موسیقی

ایده فرآوری روده گوسفند با کاربرد در صنایع پزشکی، ورزشی، موسیقی

همانطور که ملاحظه می شود از جنسی که مصرف داخلی ندارد و با سخت ترین و دشوارترین کار آماده و مهیا میشود، مبالغ قابل توجهی ارز وارد کشور می گردد. مضافا اینکه هزاران کارگر ایرانی از این راه امرار معاش می کنند.

کشورهای غربی از سالها قبل درصدد تهیه و ساخت روده مصنوعی برآمدند و با ساخت آن تصور می کردند می توانند روده مصنوعی را جایگزین روده طیبعی نموده و با گرانی آن مبارزه کنند، لکن چندان موفقیتی بدست نیاوردند.

مزایای صادرات روده

 • روده تنها کالای صادراتی است که اثر ضد تورمی دارد. بدین معنی که هرچه صادرات و قیمت صادراتی آن بالا رود قیمت گوشت کاهش می یاید.
 • فرآیند تولید و صادرات روده هیچگونه ارزبری ندارد.
 • تمام مراحل به عمل آوردن این کالا با دست و ظرافت خاصی انجام می گیرد. بنابراین نیروی انسانی زیادی مشغول به کار خواهند شد.
 • روده ایران بعد از زعفران و خاویار در دنیا مقام سوم را دارد و از نظر کمی و کیفی مقام اول را دارد.

راهکارهای پیشنهادی

 • ذبح گوسفند و بز نسبت به سالهای اخیر خیلی کاهش یافته است . می توان با کشورهایی که فروشنده هستند قرارداد بسته و از این طریق ارزش افزوده زیادی حاصل آید.
 • برداشتن قوانین و مقررات دست و پاگیر در ارتباط با واردات روده، و صادرات آن در رابطه با همکاری بین وزارتخانه های جهاد کشاورزی-بازرگانی- راه و ترابری و سازمانهایی که در این امر دخیل هستند مثلا دامپزشکی، گمرک و …
 • گرفتن مجوز یکی از معضلات دیگر است. در این خصوص وزارت بازرگانی بیشترین سهم را دارد که میتواند راهکاری را ارائه دهد و این مشکل را حل نماید.
 • می توانیم با داشتن رایزنهای بازرگانی درکشورهای دارنده دام سبک و فروشنده روده از موقعیت های موجود بهره برداری نموده و با شناسایی بازارها به صادرات و واردات بیشتری دست یابیم . نکته قابل توجه این است که در خصوص این صنعت باید فرهنگ سازی شود و مردم به صادرکننده به همان دید بنگرند که به قهرمان المپیک می نگرند. چرا که قهرمان المپیک با تلاش خود نام ایران را بلند آوازه می نماید و یک صادرکننده که با محصولات و کالاهای مرغوب خود صادرات کشور را رونق می دهد و در دنیا هم با همان نام ایران را سربلند می گرداند.
 • دولت باید از صادرکنندگان حمایت بیشتری نماید چرا که مثلا” در فروش داخلی می توانیم هزینه های موجود را با بالا بردن قیمت پوشش دهیم ولی در صادرات نمی توانیم به خریداران خارجی بگوئیم بخاطر بالا بودن هزینه آب و برق و … قیمتمان را بالا بردیم، آنجا دیگر مشتری را از دست می دهیم.چرا
  که باید محصول با قیمت مناسب و کیفیت عالی تحویل مشتری دهیم.
 • رقیب ما کشور چین است که هم در قیمت از ما پائین تر است و سعی دارد که کیفیت خود را از ما بهتر نماید ولی با این وجود محصول ایران از ارزش بالاتری برخوردار است.

ایران جزء پنج کشور صادر کننده روده در جهان

ایران بزرگترین صادر کننده روده در جهان و نیز یکی از موفق ترین و با تجربه ترین صادر کنندگان این محصول به شمار می رود.

بزرگترین رقیب ایران در صادرات روده کشور چین است. اما روده فرآوری شده توسط چینی ها به دلیل کیفیت پایین محصول، با ایران قابل مقایسه نیست و همچنین کارگران چینی در فرآوری آن بی تجربه هستند.

ایده فرآوری روده گوسفند با کاربرد در صنایع پزشکی، ورزشی، موسیقی

بیشترین درصد صادرات روده ایران به کشور آلمان و مابقی به سایر کشورهای اروپایی نظیر سوییس، اسپانیا و فرانسه بوده است . این محصول در داخل کشور مصرف چندانی نداشته و فقط به مقدار بسیار ناچیز و محدود در کارخانجات سوسیس و کالباس به عنوان روکش استفاده می شود. روده به دلیل آن که از جنس گوشت و دارای منافذ بسیار ریز و طبیعی است، سوسیس با همان روکش روده طبخ و مصرف می شود. این محصول تاکنون به دلیل پیشرفت های تکنولوژیک فقط در صنایع غذایی به ویژه برای پوشش سوسیس استفاده می شود، اما برای تولید نخ بخیه ، تولید صنایع دستی ، تولید کاندوم ، تیر و کمان و زه تار نیز قابل استفاده بوده است .

روده از نظر قیمت سومین کالای ارزشمند اقتصادی در ایران محسوب شده و از نظر کمیت و کیفیت نیز در بازارهای جهانی جایگاه قابل توجهی دارد.

در حال‌ حاضر علاوه بر ایران شاید ۹ کشور دیگر هم در این عرصه فعالیت دارند. از جمله این کشورها ترکیه، مصر، پاکستان و چین که از اصلی ترین فعالان در این حوزه هستند.

صادرات روده مشتمل بر روده گاو، گوسفند، بز و خوک می‌شود که ایران در حوزه خوک مجاز به فعالیت نیست.در دنیا سهم بالایی از فعالیت‌های این بخش به خوک اختصاص پیدا می‌کند.

در زمینه روده گوسفند و بز نیز شاید حدود ۱۰ درصد بازار جهانی در اختیار ایران می باشد.اما در حوزه دام سنگین با توجه به مشکلاتی که در ارتباط با تامین مواد وجود دارد، شاید این رقم به یک درصد برسد.

بررسی مشکلات اصلی در صادرات روده

 1. قاچاق دام
 2. خشکسالی
 3. کاهش میزان دام
 4. گرانی قیمت گوشت و کم شدن قدرت خرید مردم

فعالیتهای کشتارگاهی مرتبط با فرآوری ضایعات دام

دامهایی که جهت کشتار به کشتارگاه دام روانه می شوند از دو کانال پرواربندی و میدان دام اعزام می شوند . دامهای اعزامی پس از معاینات دقیق در آغلهای انتظار کشتارگاه از طریق راهرو به درون تله کشتارگاه جهت ذبح هدایت می شوند. در طول خط کشتار گاوی و گوسفندی , لاشه ها در سه مرحله با نظارت کادر مجرب بهداشت پس از طی راحل پخت و آسیاب به محصولات زیر تبدیل می گردد پودر گوشت که دارای 40 الی 55 درصد پروتئین است که جهت تغذیه دام و طیور استفاده می شود.

 • پودر خون که دارای 55 الی 78 درصد پروتیین است که جهت خوراک دام و طیور استفاده می گردد.
 • چربی صنعتی درجه یک و دو که برای مصارق صابون سازی استفاده می شود .
 • علاوه بر محصولات فوق انواع پودر ماهی نیز استحصال می شود.

یکی از منابع تامین ارز برای کشور از محل صادرات روده های ساخت و ساز گوسفندی صورت می گیرد . طبق آمار 90% از روده های حاصله در ایران پس از عمل آوری , درجه بندی به کشورهای اروپایی صادر می شود .

این واحد دارای دو سالن بزرگ لشی و سورت می باشد. در سالن لشی لایه های اضافی روده جدا شده و روده اورژینال که لایه اصلی روده است استحصال و نمک سود می شود. این مرحله بسیار حساس بوده و با دستان هنرمندان این فن انجام می گیرد .

در سالن سورت روده های اورژینال مطابق استانداردهای بین المللی سورت شده و به صورت دسته هایی که اصطلاحا آن را “هنگ” می گویند منظم و پس از بستن نخ مشخصه کالیبر بر روی هنگها عملیات مجدد سود انجام شده و پس از پرس در نایلونهای پلاستیکی ریخته و در بشکه های 60 لیتری بسته بندی و آماده صدور می شوند.با ایـ توجیهی همراه باشید ،در ادامه به بحث سایر مصارف روده خواهیم پرداخت .

سایر مصارف روده

 • نخ بخیه :
  اولین نوع بخیه ها، بخیه های (کاتگوت) هستند که در واقع از روده گوسفند ساخته میشوند. نخهای قابل جذب پس از مدتی خودبه خود جذب شده و نیاز به خارج کردن آنها نیست. الزهراوی در قرن دهم اولین دانشمندی بود که ویژگی قابل جذب بودن روده گوسفند را متوجه شد و باید استفاده از این نخها را مدیون او بود. سالهاست که این نخها به طور وسیع در جراحی مورد استفاده قرار میگیرند. در حال حاضر خود این نخها به انواع مختلفی تقسیم میشوند. به طور مثال برخی از آنها پوششی از جنس کروم دارند در حالی که برخی دیگر فاقد این پوشش هستند. در حال حاضر نخهای دیگری هم در دسترس هستند که دیگر از جنس روده گوسفند نیستند و در اصل از نخهای مصنوعی تشکیل شده اند.
 • آلات موسیقی:
  اکثر آلات موسیقی منجمله تار تار دارای 6 سیم فلزی است و همچنین تار دارای 28 پرده است که 15 پرده آن سه لایی و 13 پرده آن چهار لایی بسته شده است . جنس این پرده ها از زه یا روده گوسفند است .
 • صنایع دستی از جمله گیوه :
  از جمله صنایعی که در استان خوزستان قدمت دیرینه دارد گیوه بافی وگیوه دوزی است که حدود 200 سال در این منطقه رواج دارد. از مراکز اصلی این صنعت در خوزستان دو شهر دزفول و بهبهان را می توان نام برد .

  گیوه انواع مختلف دارد:

  • گیوه های تخت چرمی که به چتری معروف هستند .
  • گیوه تخت لته ای که از پارچه های فرسوده و روده گوسفند تهیه می شود .
  • گیوه تخت لاستیکی
 • تجهیزات تیراندازی با تیروکمان :
  زه کمان: معمولا از جنس نخهای نایلونی باریک و مقاوم ساخته می شود. لازم به ذکر است که زه کمانهای حرفه ای از روده گوسفند ساخته میشوند ولی انواع آن از جنس کتان، فوریتان یا داکرون نیز ساخته میشود.

بررسی روند ساخت روده در واحد فرآوری

روده که از شکم گوسفند در می آید بنام روده لشی معروف است (حاوی محتویات) تخلیه باید سریع این کار صورت گیرد تا رنگ روده عوض نشود . سپس روده ها را به دسته های ده تایی تقسیم بندی می کنند.

انتقال به کارگاه لشی گیری: در این کارگاه روده ها را با چوب خیزران را پاک کرده و به کارخانه انتقال میدهند .کارخانه باید محیطی تمیز و عاری از میکروب باشد و اصول بهداشتی در آن کاملا رعایت شود. در این جا روده ها دسته بندی شده و به دسته های C,B,A یعنی درجه 1و2و3 تقسیم می شوند.

لازم به یادآوری است که کالیبر روده ها از معده به سمت مخرج فرق می کنند . پس آنها را به فاصله های 2 میلی متر برش می دهند . بطور مثال برای کالیبر 30-14 برشهای 16-14 و 18-16 و 20-18 و … تا 30 میلی متر داده و آنها را کنار هم می چینند.

جنس و نوع روده ها از نظر مرغوبیت نسبت به هم متفاوت است، روده های مناطق سردسیری که سفت تر هستند و روده های گوسفندی مرغوبیت بیشتری دارند. بمنظور صادرات این کالا نوع درجه 1 و 2 آن صادر می شود .

هر 91 متر روده یک هنگ نامیده می شود که مبنای محاسبه پولی و صادراتی است و در خارج از کشور آن را “یارد” می نامند . 90 %صادرات روده ایران به کشورهای اروپایی بخصوص کشور آلمان انجام می گیرد و قیمت آنها هم بر مبنای کالیبرها و درجه 1 و 2 متفاوت است.

روده ایران در سراسر دنیا از معروفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است. زیرا کارها توسط افراد متخصص بصورت دستی و با ظرافت و دقت بالایی انجام می گیرند.

گرما از مهمترین عواملی است که باعث فساد روده و غیرقابل مصرف شدن آن می شود به همین علت روده را پس از سرد کردن سریع نمک سود نموده و در سردخانه نگهداری می کنند.

زنبور نیز یکی دیگر از عوامل مهم خراب شدن روده است . اگر زنبور روده را نیش بزند باعث سوراخ شدن آن شده و دیگر نمی توان روده را استفاده کرد.

مراحل فرآوری روده گوسفند

مواد اولیه مورد نیاز کارگاه فرآوری روده گوسفند

ردیف مواد اولیه و بسته بندی
1 روده گوسفند
2 نمک
3 روغن نگهدارنده
4 کیسه دو جداره مخصوص نگهداری

کپی بخش یا کل این مطلب تنها با کسب مجوز مکتوب و لینک فعال منبع امکان پذیر است.

امتیاز کاربران: 4.2 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x