سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتی

آشنایی با ایده تولید لوستر

تولید لوستر نیاز به هنر و مهارت فراوان دارد و باید ریزه‌کاری‌های فراوان آن را در نظر گرفت. اما این صنعت دیرپا این روزها حال و روز خوشی را تجربه نمی‌کند. رکود فراگیر و کسادی بازار عرصه را بر تولید‌کنندگان لوستر و روشنایی تنگ کرده است. این کالا از معدود تولیدات ایرانی است که بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه آن در داخل کشور تامین می‌شود.

گرچه گسترش تقاضای کشورهای مختلف به لوسترهای ساخت ایران در ۱۵سال گذشته رونقی در این صنعت به‌وجود آورده، ولی تعطیلی ۲۵درصد از کارگاههای رسمی و غیررسمی و زیرپله‌ای ساخت لوستر در همین سال‌ها، بیانگر وجود مشکلات فراوان این صنف است. درحال ‌حاضر حدود ۲۰۰ هزار کارگر ماهر در رشته‌های مختلف ساخت، تزیین و نصب لوستر به فعالیت مشغول هستند که هر ساله تعدادی از این افراد به‌دلیل مشکلات فراروی این صنعت سراغ شغل‌های دیگر برای امرار معاش می‌روند.

حمید نصیری، مدیر اجرایی اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوستر تهران در این خصوص می‌گوید: ساخت لوستر نیاز به چند حرفه مختلف دارد که مجموع آنها به تولید لوستر ختم می‌شود. تراش‌کاری، خم‌کاری، پرس‌کاری، ریخته‌گری، آب‌کاری، قلم‌زنی و حرفه‌های دیگر در قالب لوسترسازی جمع شده‌اند.

تولید لوستر

قبلا همه این کارها را تولیدکننده‌‌ها خودشان انجام می‌دادند، ولی الان از پس هزینه‌های دستمزد و بیمه برنمی‌آیند. در حال حاضر هر کدام از این کارها به‌صورت جداگانه و روزمزدی انجام می‌شود که این رویه حجم تولید را کم کرده و باعث پایین آمدن کیفیت کالاهای تولیدی شده است. باتوجه به شرایط نامناسب اقتصادی مردم و عدم قدرت خرید، حجم تولید پایین آمده و هم اینکه به‌خاطر کمبود نقدینگی خانواده‌های ایرانی لوستر دیگر یک نیاز اصلی به حساب نمی‌آید.

لوستر یک کالای لوکس و تزیینی است و خرید آن در هر شرایطی توجیه اقتصادی برای خانوار ندارد. در حال حاضر علاوه بر رکود با اشباع بازار مواجه هستیم. نصیری عوامل مهم وضعیت نامناسب فعلی را رکود ساخت وساز مسکن و آمار پایین ازدواج در کشور می‌داند. وقتی مسکن دچار بحران ساخت و عرضه می‌شود به نسبت آن خیلی از صنایع هم دچار مشکل می‌شوند. وقتی کسی خانه نداشته باشد لوستر به چه دردش می‌خورد؟ بالا رفتن سن ازدواج و شرایط فعلی سخت اقتصادی زوج‌های جوان را از خریدن وسایلی مثل آینه و شمعدان و وسایل تزیینی منصرف می‌کند.

بیش از ۳۰۰ تولیدکننده فقط دراستان تهران

یکی از فعالان بازار لوستر و روشنایی، در مورد تنوع موجود در این بازار به صمت گفت: بازار لوستر و روشنایی بازاری بسیار متنوع است چرا که فقط دراستان تهران بیش از ۳۰۰ سازنده لوستر وجود دارد که هر یک از آنان نیز حداقل ۱۰ مدل لوستر تولید می‌کنند. علاوه بر این، تعداد بسیار زیادی از تولیدکنندگان و فروشندگان لوستر در بازار این کالا به فعالیت مشغول هستند که هیچ گونه مجوزی نداشته و حتی زیر نظارت اتحادیه و نهادهای مربوطه دیگر نیستند. حسین مردانی افزود: نکته مهمی که در بازار لوستر وجود دارد به مسائل و مشکلات مواد اولیه این کالا مربوط می‌شود، چرا که همه ساله، نوسان قیمت مواد اولیه این کالا موجب ایجاد نگرانی‌های چشمگیری در قیمت فروش این کالا در بازارهای مصرف می‌شود. وی تاکید کرد: برنج، نیکل، آهن، بلور و کریستال از جمله مواد اولیه مورد نیاز در صنایع لوسترسازی هستند که هرگونه نوسان قیمتی در بازار آن‌ها تاثیر زیادی بر بازار خرید و فروش انواع لوستر داشته و خطر سرمایه‌گذاری را در این بازار به شدت افزایش می‌دهد. مردانی با اشاره به اینکه مسئله واردات لوستر و روشنایی، خاصه لوسترهای چینی بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: در واقع واردات لوسترهای چینی به بازارهای ایرانی، خطر سرمایه‌گذاری در بازار لوستر را برای سرمایه‌گذاران ایرانی به شدت افزایش داده است.

در بازار داخلی موجودی بیشتر مغازه‌ها ایرانی است و چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰درصد لوسترها چینی است. بنا به گفته یکی از فروشنده‌های خیابان ۱۵خرداد تولیدات ایتالیایی، چک و آلمانی هم در حد محدود در بازار وجود دارد. اجناس ایرانی با جنس بدنه برنج و برنز با آب‌کاری‌های مختلف هستند ولی چینی‌ها بیشتر آهنی هستند (که به اسم استیل فروخته می‌شوند)، البته تک و توک برنج و آلیاژهای روی هم پیدا می‌شود.

نقطه قوت لوسترهای ایرانی کیفیت بسیار بالای آنهاست و نقطه ضعف‌شان طراحی یکنواخت و قدیمی که البته خیلی‌ها با این نظر موافق نیستند. مدل‌ها و طرح‌های زیادی از سوی سازنده‌های داخلی ارائه می‌شود که بسیار متنوع و زیباست. ضمن اینکه کارهای ایرانی دارای ضمانت نامه از سه تا هفت‌سال هستند، ولی اجناس رنگ ولعاب‌دار خارجی به‌خصوص چینی هیچ گارانتی ندارد و صاحب اول و آخرش خریدار کم‌پول است. مشکل عمده این صنعت مثل بیشتر صنایع تولیدی، رکود و عدم حمایت دستگاه‌های اجرایی از بخش تولید است.

مشکلات تولید

هزینه‌های بالای تولید قیمت ‌تمام‌شده را بیشتر کرده و در نتیجه به کاهش تولید منجر شده است. هزینه دستمزد ماهانه، حق بیمه ۳۰درصدی، محاسبه گاز و برق با نرخ تجاری و واردات اقلام خارجی از چالش‌های پیش روی این صنعت ریشه‌دار کشور است. بنا بر آمارهای موجود بیش از هزار واحد تولیدی فعال تولیدی وجود دارد که ۱۵ تا ۲۰ درصد آنها تعطیل شده و بقیه با نیمی از ظرفیت اسمی خود مشغولند.

دبیر اجرایی اتحادیه همچنین در مورد تولید و صادرات در این زمینه می‌گوید: در همین تهران بیش از ۳۰۰واحد تولیدی فعال هستند. در کل بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تولیدکننده خیلی خوب و عالی داریم که ساخته‌های آنها به خارج از کشور حتی ایتالیا و آلمان که مهد این صنعت هستند، صادر می‌شود. با این همه دردسرهای تولید و فروش تمامی ندارد و شرایط کاری را سخت کرده است. مسئله دیگر واردات است.

تولید لوستر

نصیری در این باره می‌افزاید: واردات لوستر و وسایل روشنایی به‌صورت ممنوع اعلام شده ولی قطعات لوستر مثل حباب، طوقه، آویز به‌صورت جداگانه در حجم زیاد وارد شده و بعد از ورود به کشور روی هم سوار می‌شود. مواد اولیه برای تولید کریستال، بلور، نیکل، برنج، برنز، آلومینیوم، زاماک (آلیاژ قله و سرب) تا اندازه زیادی در داخل کشور موجود است ولی همان‌طور که گفتم تولید روزبه‌روز کاهش پیدا کرده است.پنج‌سال پیش یکی از واحدهای تولیدی ۳۷۰نفر پرسنل داشت، ولی الان با ۵۰ نفر به کارش ادامه می‌دهد.

این صنعت توان اشتغال‌زایی فراوانی دارد که اگر حمایت‌های لازم برای تولیدکنندگان مهیا شود به رونق بسیار خوبی در این زمینه خواهیم رسید. وی همچنین اضافه می‌کند که از ویژگی مهم چنین مشاغلی این است که از افراد دارای مهارت استفاده می‌شود و افراد متخصص در شاخه‌های مختلف ساخت لوستر در این بازار حضور دارند، بنابراین با ادامه روند نامناسب تولید، نیروی ماهر بازار کار را بیکار می‌کنیم.

امتیاز کاربران: 3.43 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام وعرض ادب
    مرسی از اطلاعات عالی که تو این مقاله با ما در میون گذاشتید
    استفاده کردیم. و امیدوارم که روز به روز موفق تر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی