ایده هاایده های کشاورزی

کشت درخت صنوبر میانبری برای ثروتمند شدن

کشاورزی این روزها به یکی از پر طرفدارترین شغل ها تبدیل شده است؛ زمین، خاک، بذر، آب و کمی چاشنی خلاقیت می تواند دنیایی پر از طراوت را پیش روی شما قرار دهد.

کاشت و فروش نهال صنوبر از آن دسته کارهایی است که برای وارد شدن به آن فقط باید زمین تهیه کنید، نه ابزار کاشت می‌خواهد، نه کود، نه کارگر و نه هیچ وسیله‌ی دیگری. در دنیای کشاورزی، پرورش صنوبر یکی از این میانبرهای پر سود است؛ نهال های کوچک بیست سانتی که با قیمت 700 تومان می تواند یک سال بعد از کاشت، سود زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. احسان حجتی تجربه ی شش ساله ی خود را در پرورش این درخت ها با ما در میان می گذارد.

درخت صنوبر پر سود

احسان حجتی ۳۶ ساله است، کارشناس منابع طبیعی با گرایش مرتع و آبخیزداری؛ ۶ سال پیش فعالیتش را در قالب یک شرکت وارد کننده کود و سم شروع کرد و همزمان با آن، کار پرورش نهال صنوبر را هم آغاز کرد، کاری که به گفته ی او یکی از پرسودترین شاخه های کشاورزی است که در دو زیر مجموعه ی پرورش و زراعت چوب می توان به عنوان یک شغل با درآمد خوب از آن یاد کرد.

نوشته های مشابه

البته همه اینها به شرطی است که در سال اول شروع به کار پشتکار و تلاش را فراموش نکنید و تمام زیر و بم کاشت و برداشت این نهالهای کوچک را خوب یاد بگیرید. اگر همه‌ی این کارها را انجام دهید، مطمئن باشید با یک سرمایه ی اندک می توانید به سود خوبی دست پیدا کنید و وارد بازار این تجارت پرسود شوید.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - کشت درخت صنوبر میانبری برای ثروتمند شدن

مقاوم به سرما با رشد سریع

اگر بخواهیم یک دلیل مهم و اصلی برای انتخاب صنوبر برای پرورش انتخاب کنیم، بی شک باید به فاکتور مقاوم بودن آن در برابر سرما و رشد سریع آن اشاره کنیم. به همین خاطر در هر نقطه‌ی کشور، با هر دمایی امکان کاشت نهال صنوبر وجود دارد. و می توانید با خیال راحت بدون نیاز به گلخانه و شرایط خاص، با تهیه‌ی قلمه‌های بیست سانتی که مناسب و آماده برای کاشت هستند قدم اول را برای شروع پرورش صنوبرهایتان بردارید. یکی دیگر از ویژگی های صنوبر طریقه ی تکثیر غیر جنسی آن است که فرایند رشدش را بیشتر می کند و در نتیجه این رشد سریع، میزان سودهی هم افزایش پیدا می کند‌.

پرورش درخت صنوبر

خزانه‌داری صنوبر

اگر می خواهید پرورش صنوبر را به عنوان شغل اصلی و اول خود انتخاب کنید پیشنهاد من به شما خزانه داری صنوبر است. در روش خزانه داری بعد از داشتن زمین، داشتن «وقت» یکی از فاکتورهای اصلی است؛ در این روش به حداقل ۱۰۰متر زمین نیاز دارید تا بتوانید پرورش و کاشت نهال را شروع کنید.

حداقل زمین مورد نیاز

اگرچه که موقعیت جغرافیایی زمین در پرورش این نوع نهال اهمیت ندارد، به همان اندازه مراقبتهای خاص از آب و خاک محیط مساله‌ی مهمی تلقی می شود. به همین خاطر باید بعد از انتخاب زمین به تغذیه ی خاک و سلامت نگه داشتن آن توجه زیادی کرد.

برای روش خزانه داری به عمق زیادی از خاک احتیاج نداریم، حداقل عمقی که برای ریشه گرفتن صنوبر در خاک نیاز است، سی سانت است و این مساله کار را برای کسانی که تا به حال کشاورزی نکرده اند راحت تر می کند، چون نیازی به شخم زدن و زیر و رو کردن عمیق خاک نیست.

حداقل عمق کشت

برای اطمینان از کیفیت خاک بعد از اضافه کردن ریزه های مغذی با آزمایش کردن و نمونه برداری از آن می توانید با خیال راحت، نهالهای‌تان را بکارید و مطمئن باشید با همین آزمایش ساده، نیمی از راه موفقیت را طی کرده اید.

برای قلمه زدن نهال های یک زمین با متراژ هزار متر، حداکثر زمانی که احتیاج دارید سه تا چهار روز است که می توانید با دست آن را انجام دهید اما اگر زمین انتخابی شما متراژ بزرگ و قابل توجهی داشته باشد دیگر به روش سنتی با دست نمی توانید کاشت را انجام بدهید و احتیاج به ماشین های مخصوص قلمه زنی (که در بازار یافت می‌شود) دارید که به صورت اتوماتیک با رعایت فاصله های کرت بندی شده، نهال ها را در زمین می کارد.

تهیه نهال

برای شروع باید نهال های صنوبر را از یک پرورش دهنده خریداری کنید، قیمت هر نهال صنوبر تبریزی حدود ۲۵۰۰ تومان است. در خرید نهال به جوانه های روی آن دقت کافی داشته باشید، روی هر نهال باید حداقل سه جوانه وجود داشته باشد که یک جوانه به ریشه و دو جوانه ی دیگر به رشد و اندامهای هوایی اختصاص پیدا می کند.

مشخصات نهال خوب

اگر نهالها تازه نباشند به راحتی با متورم شدن جوانه ها و برآمدگی که روی ساقه ی نهال ایجاد می شود می توانید آن را تشخیص دهید. خرید و حمل و نقل این نهالها راحت و آسان است. از هر خزانه ای که اقدام به خرید کنید بعد از یک بار بازدید و اطمینان از کیفیت نهالها خود خزانه دار نهالها را برای شما برش های ۲۰ سانتی متری می زند و در گونی های مرطوب می ریزد و همین قطعه قطعه شدن آنها حمل و نقل و انتقال را راحت‌تر می‌کند و نهالهای شما در کمال سلامت و صحت به زمین شما می رسند.

اوایل فروردین بکار!

بهترین زمان برای کاشت نهال ها اوایل فروردین هر سال است چون در این فصل شیرابه‌ی نهال هنوز جاری نشده و تازه بعد از گرم شدن هوا شروع به فعالیت زیستی می کند و فرصت مناسبی برای پرورش پیدا می کند. در روش خزانه داری به ساخت و ایجاد گلخانه و مسقف کردن زمین احتیاجی نیست، به همین خاطر هزینه ای اضافی بابت درست کردن گلخانه ندارید و می توانید آن را در خریدن نهال صرف کنید.

نیاز به ساخت و ایجاد گلخانه و مسقف کردن زمین نیست

سودتان را حساب کنید

اندازه ی نهالهای صنوبر حداقل ۱۷۰سانت و حداکثر تا ۲۲۰ سانت است که برای کاشتن باید آنها را به اندازه‌های ۲۰سانتی متری برش بزنید؛ مهم ترین نکته در کاشت نهال‌ها دقت در مستقر کردن آنهاست، باید توجه کافی به جوانه های روی قلمه داشته باشید که موقع کاشت آن ها را وارونه داخل زمین قرار ندهید و حتما نوک جوانه به سمت بالا باشد.
پرورش درخت صنوبر

این نهالها به راحتی ریشه می گیرند و نیازی به تزریق هورمون ندارند. برای تهیه ی هر قلمه از این صنوبر ها باید حدود ۲۵۰۰ تومان هزینه کنید و به دلیل ارزان بودن قیمت قلمه ها اگر زمین انتخابی تان این امکان را به شما می دهد می توانید تعداد بیشتری از آن را خریداری کنید، چون بعد از یک سال که زمان رشد خود را سپری کرد، با درنظر گرفتن رشد حداقلی ۱۷۰ سانتی متری می‌توانید از هر نهال ۸ قلمه صنوبر داشته باشید که در اولین برداشت سود قابل توجهی را برای شما رقم می‌زند.

دوران مراقبت

بعد از کاشتن نهالها وارد فاز مراقبت می شوید که مهمترین قسمت زراعت محسوب می شود. روییدن علف های هرز و پیچیدن آن ها دور قلمه ها یکی از خطرناک ترین آفتهایی است که سلامت نهال شما را تهدید می کند.

دوران مراقبت

گیاه انگل یکی دیگر از خطرهایی است که ممکن است نهال شما با آن مواجه شود، این گیاه خودرو که از شیرابه های نهال تغذیه می کند مانند نخ به دور آن می پیچد و نهال را ضعیف و خشک می کند. از اولین بهار که شروع به کاشت می کنیم باید مراقبت های خاص را برای نهال هایمان انجام بدهیم تا پاییزی که از راه می رسد.

اگر بخواهیم زمان کار سختی که در پیش داریم را تخمین بزنیم شش ما ه اول سال را باید درنظر بگیریم که در آن مراقبت باید به شکل ویژه ای انجام شود تا نهال مان پا بگیرد پس عملا کسی که بخواهد نهال صنوبر بکارد ۶ ماه اول سال زمان فشرده ی کاری اش محسوب می شود و بعد که به قول کشاورزها در فصل پاییز درخت به خزان رفت کار سبک تر می شود و از مراقبت های هر روزه کم می شود.

زراعت چوب

در بحث خزانه داری فرد باید همیشه پای زمین باشد و در اصطلاح کشاورزها ساکن زمین تا بتواند به موقع از عهده ی مراقبت، آب پاشی، سم پاشی و کارهایی از این دست بر بیاید. اما اگر شما جز افرادی هستید که شغل اولی دارید و قصد دارید در کنار شغل فعلی تان یک کار پرسود را تجربه کنید، پیشنهاد ما به شما زراعت چوب صنوبر است که حجتی در این خصوص توضیح می‌دهد.

برای این کار هم نیاز به مراقبتهای خزانه داری و سر زدن های مدام به زمین تان ندارید. همین که یک زمین زنده داشته باشید کافی است تا با یک استارت سود خوبی نصیبتان شود. البته زمینی حداقل به ابعاد یک هکتار یا بیشتر. برای این کار کافی است نهال های یک ساله و کامل ۱۷۰ سانتی متری را با قیمت حدودی بین ۲۵۰۰ تومان به بالا خریداری کنید و در فاصله های یک متر در سه متر بکارید. همین و بس!

زراعت چوب

اگر زمین تان در کنار نهر یا رودخانه ای باشد که کارتان راحت تر است و نیازی به جوی کشی هم ندارید. این نهالهای یک ساله ی کامل بعد از ۸ سال ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلو می شوند و بین ۱۷ تا ۱۵ متر ارتفاع و ۵ سانت قطر دارند که چوب سفید و صیقلی و بی پستی و بلندی آن را می توان به راحتی به عمده ترین شکل ممکن به کارخانه های چوب و کاغذ و یا کارخانه های نجاری با قیمت مناسبی فروخت.

پیدا کردن مشتری

برای پیدا کردن مشتری چه در بحث خزانه داری و چه در بحث زراعت چوب به مشکل برنخواهید خورد. اگر خزانه داری را انتخاب کنید که تحت هر شرایطی افرادی که می خواهند وارد این کسب و کار شوند خودشان به سراغتان می آیند و نهال هایتان را خریداری می کنند؛ اگر هم وارد بخش زراعت چوب شوید باز هم می‌توانید نهال های ۱۷۰ سانتی متری را به کارخانه‌های مختلف صنایع سلولوزی به صورت عمده و همچنین در مصارف خرده فروشی به کارخانجات و کارگاه های نجاری بفروشید.

پرورش درخت صنوبر

نکته ی قابل توجهی که در این تجارت پرسود وجود دارد این است که حتی می اوانید از خاک اره هایی که برش صنوبرها به دست می آید هم پول در بیاورید و آنها را به نوئپان و ام دی اف تبدیل کنید و بفروشید.

امتیاز کاربران: 3.5 ( 10 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x