ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح توليد شلوار جين

سفارش طرح توجیهی

معرفي جين

بلو جين به عنوان يكي از مهم ترين توليدات صنعت پوشاك آمريكا در سال 1873 توسط ژاكوب ديويس (Jacob Davis) و لوي استراوس (Levi Strauss) اختراع شد. اين دو مهاجر با استفاده از پارچه كتاني، قيطان و نوعي پرچ فلزي، مردمي ترين محصول پوشاك را ساختند. اولين لباس هاي جين ساخته شده ، لباس كار ناميده مي شد. لغت جين در سال 1960 وقتي نسل جوان نام“بلو جين” را بر روي شلوارهاي مورد علاقه اش گذاشت، رايج شد . اولين شلوارهاي جين دو مدل بودند، شلوارهاي آبي – نيلي رنگ و شلوارهاي كتان قهوه اي شسته شده. شلوارهاي كتان چون نرم و راحت نبود به تدريج از دور خارج شد. هر چند سال هاي سال به عنوان لباس كار استفاده مي .شد سال 1980 و پس از آن جين به لباس مد روز تبديل شد. طراحان معروف لباس شروع به طراحي مدل هاي مختلف جين با ماركهاي اختصاصي خود كردند. فروش جين دائما رو به افزايش بود. امروزه شلوارهاي جين از پارچه هاي پنبه خالص توليد مي شوند و با استفاده از رنگزاهاي خمي و آزوئيك رنگ مي شوند .

پارچه هاي اين شلوارها مقاومت سايشي و تراكم و وزن مترمربع بالايي داشته و طرح آن سرژه 3/1 است. امروزه پارچه هاي دنيم (جين) در سرتاسر جهان به صورتهاي مختلف از كاليته ها و شيدهاي گوناگون توليد ميشوند و كاربردهاي فراواني دارند. دنيم پارچه استانداردي ميباشد كه هنوز احساس ميشود هر مرحله توليد آن به دانش فني خاصي نياز دارد.
امروزه پارچه هاي كلاسيك دنيم هنوز با اينديگو (كه از 1897 به صورت مصنوعي توليد ميشود) رنگرزي ميشود كه پروسه رنگرزي خاصي دارد به نحوي كه در آن فقط سطح نخ هاي تار رنگ ميشوند و مغز آنها سفيد باقي ميماند. به همين دليل است كه پارچه هاي دنيم هرگونه سايش را نشان ميدهند. معمولا يك يا چند مرحله سنگ شويي جهت دادن افكت خاص به شلوار انجام مي شود كه اين مرحله پس از توليد پارچه انجام مي شود.شكل 1 تصوير يك شلوار جين را نشان مي دهد .
شلوار جين

موارد مصرف و كاربرد شلوار جين

شلوار جين يكي از متداول ترين نوع شلوار جهت مصرف مي باشد. با توجه به جنسيت ، نوع و اندازه پارچه، مصرف اين محصول نيز متفاوت مي باشد. بررسي هاي نشان مي دهد كه اغلب مردم از اين نوع پوشش استفاده مي نمايند و خواص مطلوب اين محصول نظير استحام آن سبب مي شود تا اينگونه از شلوار جايگاه مناسبي را در ميان پوشاك ديگر به خود اختصاص دهد .

بررسي كالاهاي جايگزينی جين

توليد پارچه هاي متنوع از الياف طبيعي و مصنوعي سبب شده است تا تمامي البسه ها را بتوان از مواد ديگر بجز پارچه جين تهيه نمود. به طور مثال پارچه هاي پشم پلي استر، پلي استر و كتان به طور فراوان در توليد شلوار مورد استفاده قرار ميگيرد. از اين رو امكان توليد پلوار بجز از جين، با استفاده از الياف ديگر امكان پذير مي باشد .

اهميت استراتژيكي جین در دنياي امروز

مبحث مد امروزه به عنوان يكي از مقوله هاي مورد توجه در صنعت توليد پوشاك ميباشد. علاوه بر نوع محصول و كيفيت نهايي آن، ظاهر و شكل لباس نيز از جمله مواردي است كه مورد توجه خريداران امروزي ميباشد. پيراهن از جمله البسه اي است كه از طرف خريدار توجه فراواني به آن ميشود. از اينرو توليد محصول با استفاده از مواد اوليه مناسب و در نهايت توليد اين محصول در شكل و ظاهر مناسب از جمله عواملي است كه در فروش آن مؤثر ميباشد. از اينرو توليد شلوارهايي با كيفيت و قيمت مناسب و ظاهر آراسته سبب ميشود تا تقاضا جهت آن بيشتر شود. از طرف ديگر با توجه به سهولت توليد اين محصول و فراهم بودن مواد اوليه آن در كشور به برنامه ريزي دقيق در توليد اين محصول سبب ميشود تا توليد محصول علاوه بر رفع نيازهاي داخلي و خارجي، سبب ايجاد اشتغال و سوددهي در كشور گردد. شلوار جين از جمله محصولاتي مي باشد كه مورد توجه نسل جوان كشور مي باشد. با توجه به جمعيت جوان كشور و وجود كشورهايي نظير تركيه كه يكي از توليد كنندگان مطرح شلوار هاي جين مي باشد، از اين رو توجه بيشتر به اين محصول يكي از نيازهاي صنعت كشور مي باشد .

كشورهاي عمده توليد كننده و مصرف كننده شلوار جین

 

كشورهاي عمده توليدكننده شلوار جين

ردیف نام كشور نوع توليدات
1 ترکیه انواع البسه جين
2 چین انواع البسه جين
3 امریکا انواع البسه جين

 

كشورهاي عمده مصرف کننده شلوار جين

ردیف نام كشور نوع توليدات
1 امریکا انواع البسه جين
2 ترکیه انواع البسه جين
3 *
* به طور كلي شلوار جين در اكثر كشورها مورد استفاده قرار مي گيرد

بررسي اجمالي تكنولوژی و روش های توليد شلوار جین

ترتيب اجزاي عمليات توليد شلوار جين به شرح ذيل ميباشد :

 1. تهيه الگو
 2. پهن كردن لايه هاي روي ميز برش
 3. علامتگذاري
 4. برش
 5. دوخت اصلي
 6. دوخت زيپ و دكمه
 7. دوخت تزئيني
 8. دوخت مارك چرمي
 9. تميزكاري
 10. عمليات تكميلي
 11. كنترل نهايي
 12. بسته بندي

اما به راحتي ميتوان دريافت كه واحد توليد شلوار جين شامل سه قسمت عمده برش، دوخت و عمليات تكميلي ميباشد كه وظايف هر قسمت به اختصار آورده ميشود :

 1. قسمت برش:
  اين قسمت شامل تهيه الگو، پهن كردن پارچه روي ميز برش علامت گذاري و برش ميباشد. الگوهاي لازم براساس طرح مورد نظر و سايز آن را كاغذ تهيه و سپس اين الگوهاي كاغذي بسته به تعداد دفعات استفاده از مقوا يا صفحات فلزي به صورت شابلون هاي تعيين شده براي قطعات دوخت شلوار ساخته ميشوند. بعد از آن شابلون هاي فوق را روي لايه هايي از پارچه كه با توجه به راه بافت و ساير ويژگيهاي پارچه روي همديگر قرار گرفته اند به صورتيكه كمترين ضايعات و دم قيچي را ايجاد نمايد با دقت به اينكه اصطلاحاً بيراه نباشد علامتگذاري و سپس توسط قيچي دوار بريده ميشوند. انجام عمليات برش به دقت و مهارت بسيار زيادي احتياج دارد. كه به همين منظور براي اين قسمت از كارگران بسيار ماهر و با تجربه استفاده خواهد گرديد .
 2. قسمت دوخت :
  عمليات دوخت در اين واحد به صورت سري كاري ميباشد و معمولاً هر كارگر تنها يك كار را به صورت ثابت تكرار مينمايد بهعنوان مثال يك كارگر فقط جيب شلوار را نصب ميكند و الي آخر به اين ترتيب تا تكميل دوخت شلوار ايستگاه هاي مختلفي براي انجام دوخت اصلي، تزئيني، مارك چرمي و زيپ و دگمه وجود خواهد داشت كه بسته به طرح شلوار توليدي بايستي يك روال منطقي براي ترتيب عمليات براي مدلهاي مختلف متفاوت خواهد بود. نوع ماشين دوخت، نخ مصرفي و سوزن مورد نياز بسته به قطعه مورد نظر متفاوت و بايستي با دقت انتخاب گردد. شكل 2 تصوير چند چرخ خياطي مورد استفاده جهت دوخت شلوار جين را نشان مي دهد .
 3. قسمت عمليات تكميلي:
  عمليات تكميلي در اين واحد شامل تميزكاري، شستشو، كنترل نهايي و بسته بندي خواهد بود. تميزكاري به انجام عملياتي همچون گرفتن سرنخهاي اضافي از انتهاي دوختها و باز كردن جادگمه ها و غيره اطلاق مي شود. بعد از اين مرحله عمل شستشو و سنگشور كردن براي برخي از توليدات انجام ميگيرد كه اين امر به دليل پسند مشتريان از اينگونه شلوارها خواهد بود در حين عمل شستشو انجام اعمالي نظير ضد چروك كردن، نرم كردن و ضد جرقه كردن با مواد شيميايي مربوطه انجام گيرد. در نهايت محصولات توسط باد در فشار هواي گرم خشك شده، پس از كنترل نهايي بسته به نوع سفارش و پسند بازار بسته بندي ميگردند .

تعيين نقاط قوت و ضعف تكنولوژيهاي مرسوم در فرآيند توليد شلوار جین

سه فاكتور مهم در توليد شلوار جين مناسب و با كيفيت مطلوب استفاده از پارچه مرغوب، نيروي متخصص وماشين آلات به روز دنيا مي باشد. در كشور ما تمامي اين شرايط جهت توليد يك محصول با كيفيت بالا فراهم مي باشد. از اين رو با رعايت تمامي شرايط ذكر شده در توليد، شلوار توليد شده از كيفيت مناسب بر خوردار مي باشد و امكان عرضه آن به كشورهاي ديگر نيز فرآهم مي باشد .
ذكر اين نكته نيز ضروري است كه در برخي از اوقات استفاده از مواد اوليه نامرغوب و عدم توليد كالاي بدون كيفيت سبب مي شود كه كيفيت كالاي توليدي در داخل كشور به نسبت كالاي خارجي از كيفيت پايين تري برخوردار گردد .

ماشين آلات و تجهيزات مورد نیاز خط توليد شلوار جین

ردیف

شرح

1  ماشين برش
2 چرخ خياطي سه نخه
3 چرخ خياطي 5 نخه
4 چرخ خياطي 3 سوزنه
5 چرخ خياطي چرخ قسمت بالاي شلوار
6 چرخ خياطي يك سوزنه و دو سوزنه
7 دستگاه دوخت جا دگمه
8 ماشين سنگ شو و شستشو
9 دستگاه پرس
10 کمپرسور هوا
11 دیگ بخار
12 دستگاه خشک کن

پيشنهاد منطقه مناسب براي اجراي طرح تولید شلوار جین

در مكان يابي يك طرح توجه نكات ضروري بسياري، نظير نزديكي به محل تأميد مواد اوليه، بازارهاي عمده مصرف، امكانات زيربنايي، حمايتهاي دولت و نيروي انساني متخصص وجود دارد كه در ادامه به بررسي گزينه هاي فوق خواهيم پرداخت :

 • محل تامين مواد اوليه
  از آنجايي ماده اوليه اصلي در توليد پيراهن مردانه، انواع پارچه مي باشد. از اين رو شهرهايي كه در آن شركتهاي نساجي توليد كننده پارچه مشغول به فعاليت هستند مثل اصفهان، مركزي، يزد، قزوين ، آذربايجان شرقي و غربي ، خراسان رضوي، سمنان و قم از اولويت سرمايه گذاري به حساب مي آيند .
 • بازارهاي فروش محصولات
  يكي از معيارهاي مكان يابي براي يك طرح، انتخاب مكان مناسب براي ارائه محصولات توليد شده به بازار مصرف ميباشد. با توجه به ماهيت طرح، استانهاي بزرگ مانند تهران، اصفهان،خراسان، فارس و ديگر استانها مي توانند به عنوان اولويت سرمايه گذاري به حساب آيند .
 • امكانات زيربنايي طرح
  براي تامين نيازهايي زيربنايي طرح، مانند شبكه برق سراسري، راههاي ارتباطي و شبكه آبرساني و فاضلاب و غيره، در سطح نياز اين طرح در تمامي شهركهاي صنعتي فرآهم مي باشد .

 • نيروي انساني متخصص
  در طرح حاضر، نياز به افراد متخصص و با تجربه در زمينه هاي توليد شلوار جين است. با توجه به وجود مراكز آموزش عالي معتبر در زمينه تربيت نيروي متخصص، در استانهاي اصفهان، مركزي، يزد، قزوين ، آذربايجان شرقي و غربي ، خراسان رضوي، سمنان و قم ، امكان بهره گيري از نيروي متخصص باتجزبه در اين طرح وجود دارد .
 • حمايت هاي خاص دولت
  با توجه به اينكه طرح حاضر جزء طرحهاي صنعتي عمومي به حساب مي آيد، به نظر نميرسد كه شامل حمايتهاي خاص دولت شود. با اين حال اگر اين طرح در مناطق محروم راه اندازي شود، مشمول بعضي از حمايت هاي دولت ميشود .

باتوجه به بررسي پارامترهاي فوق در طرح توليد شلوار جين ، ميتوان نتيجه گيري كرد كه اصفهان، مركزي، يزد، قزوين، آذربايجان شرقي و غربي، خراسان رضوي، سمنان و قم داراي امكانات و شرايط مناسبتري نسبت به ديگر مناطق كشور براي راه اندازي چنين واحد توليدي مي باشند.

تجزيه و تحليل و ارائه جمع بندي

خوراك، پوشاك و مسكن سه نياز اساسي يك بشر مي باشد. البسه هر شخص علاوه بر رفع نياز وي به پوشاك، نشانگر فرهنگ و شرايط اجتماعي او مي باشد . استفاده از البسه مناسب با كيفيت بالا و قيمت مناسب سبب شده است تا توليد كنندگان پوشاك، علاوه بر افزايش كيفيت محصول خود، از هزينه تمام شده كالاي خود بكاهند. در ميان البسه استفاده از شلوارهاي جين مناسب يكي از خريدهاي اصلي خانواده ها در زمينه پوشاك مي باشد.شلوار جين بدليل استفاده از الياف پنبه در توليد آنها از راحتي مناسبي برخوردار هستند. از طرفي استحكام بالاي پارچه مورد استفاده در آنها سبب گرديده است تا كيفيت و استحكام اين نوع شلوار همواره بالا باشد. به دلايل ذكر شده اين نوع شلوار هميشه مورد توجه خانواده ها مي باشد .
بررسي آمار مربوط به توليد اين شلوارها نشان مي دهد كه توليد اينگونه از شلوارها اغلب در كارگاههاي غير صنعتي فاقد مجوز لازم تهيه مي شود. اين امر سبب ميشود تا آمار دقيقي از ميزان توليد اين محصول در اختيار نبوده و همچنين كنترل درستي از كيفيت محصولات توليدي صورت نپذيرد. از آنجايي كه جمعيت جوان كشور به عنوان مصرف كننده اصلي اينگونه از شلوار رو به افزايش است، نياز كشور به اين محصول روز به روز در حال افزايش مي باشد. ايجاد واحد جديد در زمينه توليد شلوار جين يكي از نيازهاي صنعت پوشاك كشور در سالهاي آتي مي باشد كه سبب مي شود تا علاوه بر رفع نيازهاي كشور، شرايط براي توليد صنعتي اين محصولات بيشتر فرآهم آيد .

امتیاز کاربران: 3.38 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی