ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید شلوار جین

سفارش طرح توجیهی

معرفی جین

بلو جین به عنوان یکی از مهم ترین تولیدات صنعت پوشاک آمریکا در سال 1873 توسط ژاکوب دیویس (Jacob Davis) و لوی استراوس (Levi Strauss) اختراع شد. این دو مهاجر با استفاده از پارچه کتانی، قیطان و نوعی پرچ فلزی، مردمی ترین محصول پوشاک را ساختند. اولین لباس های جین ساخته شده ، لباس کار نامیده می شد. لغت جین در سال 1960 وقتی نسل جوان نام“بلو جین” را بر روی شلوارهای مورد علاقه اش گذاشت، رایج شد . اولین شلوارهای جین دو مدل بودند، شلوارهای آبی – نیلی رنگ و شلوارهای کتان قهوه ای شسته شده. شلوارهای کتان چون نرم و راحت نبود به تدریج از دور خارج شد. هر چند سال های سال به عنوان لباس کار استفاده می .شد سال 1980 و پس از آن جین به لباس مد روز تبدیل شد. طراحان معروف لباس شروع به طراحی مدل های مختلف جین با مارکهای اختصاصی خود کردند. فروش جین دائما رو به افزایش بود. امروزه شلوارهای جین از پارچه های پنبه خالص تولید می شوند و با استفاده از رنگزاهای خمی و آزوئیک رنگ می شوند .

پارچه های این شلوارها مقاومت سایشی و تراکم و وزن مترمربع بالایی داشته و طرح آن سرژه 3/1 است. امروزه پارچه های دنیم (جین) در سرتاسر جهان به صورتهای مختلف از کالیته ها و شیدهای گوناگون تولید میشوند و کاربردهای فراوانی دارند. دنیم پارچه استانداردی میباشد که هنوز احساس میشود هر مرحله تولید آن به دانش فنی خاصی نیاز دارد.
امروزه پارچه های کلاسیک دنیم هنوز با ایندیگو (که از 1897 به صورت مصنوعی تولید میشود) رنگرزی میشود که پروسه رنگرزی خاصی دارد به نحوی که در آن فقط سطح نخ های تار رنگ میشوند و مغز آنها سفید باقی میماند. به همین دلیل است که پارچه های دنیم هرگونه سایش را نشان میدهند. معمولا یک یا چند مرحله سنگ شویی جهت دادن افکت خاص به شلوار انجام می شود که این مرحله پس از تولید پارچه انجام می شود.شکل 1 تصویر یک شلوار جین را نشان می دهد .
شلوار جین

موارد مصرف و کاربرد شلوار جین

شلوار جین یکی از متداول ترین نوع شلوار جهت مصرف می باشد. با توجه به جنسیت ، نوع و اندازه پارچه، مصرف این محصول نیز متفاوت می باشد. بررسی های نشان می دهد که اغلب مردم از این نوع پوشش استفاده می نمایند و خواص مطلوب این محصول نظیر استحام آن سبب می شود تا اینگونه از شلوار جایگاه مناسبی را در میان پوشاک دیگر به خود اختصاص دهد .

بررسی کالاهای جایگزینی جین

تولید پارچه های متنوع از الیاف طبیعی و مصنوعی سبب شده است تا تمامی البسه ها را بتوان از مواد دیگر بجز پارچه جین تهیه نمود. به طور مثال پارچه های پشم پلی استر، پلی استر و کتان به طور فراوان در تولید شلوار مورد استفاده قرار میگیرد. از این رو امکان تولید پلوار بجز از جین، با استفاده از الیاف دیگر امکان پذیر می باشد .

اهمیت استراتژیکی جین در دنیای امروز

مبحث مد امروزه به عنوان یکی از مقوله های مورد توجه در صنعت تولید پوشاک میباشد. علاوه بر نوع محصول و کیفیت نهایی آن، ظاهر و شکل لباس نیز از جمله مواردی است که مورد توجه خریداران امروزی میباشد. پیراهن از جمله البسه ای است که از طرف خریدار توجه فراوانی به آن میشود. از اینرو تولید محصول با استفاده از مواد اولیه مناسب و در نهایت تولید این محصول در شکل و ظاهر مناسب از جمله عواملی است که در فروش آن مؤثر میباشد. از اینرو تولید شلوارهایی با کیفیت و قیمت مناسب و ظاهر آراسته سبب میشود تا تقاضا جهت آن بیشتر شود. از طرف دیگر با توجه به سهولت تولید این محصول و فراهم بودن مواد اولیه آن در کشور به برنامه ریزی دقیق در تولید این محصول سبب میشود تا تولید محصول علاوه بر رفع نیازهای داخلی و خارجی، سبب ایجاد اشتغال و سوددهی در کشور گردد. شلوار جین از جمله محصولاتی می باشد که مورد توجه نسل جوان کشور می باشد. با توجه به جمعیت جوان کشور و وجود کشورهایی نظیر ترکیه که یکی از تولید کنندگان مطرح شلوار های جین می باشد، از این رو توجه بیشتر به این محصول یکی از نیازهای صنعت کشور می باشد .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده شلوار جین

 

کشورهای عمده تولیدکننده شلوار جین

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 ترکیه انواع البسه جین
2 چین انواع البسه جین
3 امریکا انواع البسه جین

 

کشورهای عمده مصرف کننده شلوار جین

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 امریکا انواع البسه جین
2 ترکیه انواع البسه جین
3 *
* به طور کلی شلوار جین در اکثر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید شلوار جین

ترتیب اجزای عملیات تولید شلوار جین به شرح ذیل میباشد :

 1. تهیه الگو
 2. پهن کردن لایه های روی میز برش
 3. علامتگذاری
 4. برش
 5. دوخت اصلی
 6. دوخت زیپ و دکمه
 7. دوخت تزئینی
 8. دوخت مارک چرمی
 9. تمیزکاری
 10. عملیات تکمیلی
 11. کنترل نهایی
 12. بسته بندی

اما به راحتی میتوان دریافت که واحد تولید شلوار جین شامل سه قسمت عمده برش، دوخت و عملیات تکمیلی میباشد که وظایف هر قسمت به اختصار آورده میشود :

 1. قسمت برش:
  این قسمت شامل تهیه الگو، پهن کردن پارچه روی میز برش علامت گذاری و برش میباشد. الگوهای لازم براساس طرح مورد نظر و سایز آن را کاغذ تهیه و سپس این الگوهای کاغذی بسته به تعداد دفعات استفاده از مقوا یا صفحات فلزی به صورت شابلون های تعیین شده برای قطعات دوخت شلوار ساخته میشوند. بعد از آن شابلون های فوق را روی لایه هایی از پارچه که با توجه به راه بافت و سایر ویژگیهای پارچه روی همدیگر قرار گرفته اند به صورتیکه کمترین ضایعات و دم قیچی را ایجاد نماید با دقت به اینکه اصطلاحاً بیراه نباشد علامتگذاری و سپس توسط قیچی دوار بریده میشوند. انجام عملیات برش به دقت و مهارت بسیار زیادی احتیاج دارد. که به همین منظور برای این قسمت از کارگران بسیار ماهر و با تجربه استفاده خواهد گردید .
 2. قسمت دوخت :
  عملیات دوخت در این واحد به صورت سری کاری میباشد و معمولاً هر کارگر تنها یک کار را به صورت ثابت تکرار مینماید بهعنوان مثال یک کارگر فقط جیب شلوار را نصب میکند و الی آخر به این ترتیب تا تکمیل دوخت شلوار ایستگاه های مختلفی برای انجام دوخت اصلی، تزئینی، مارک چرمی و زیپ و دگمه وجود خواهد داشت که بسته به طرح شلوار تولیدی بایستی یک روال منطقی برای ترتیب عملیات برای مدلهای مختلف متفاوت خواهد بود. نوع ماشین دوخت، نخ مصرفی و سوزن مورد نیاز بسته به قطعه مورد نظر متفاوت و بایستی با دقت انتخاب گردد. شکل 2 تصویر چند چرخ خیاطی مورد استفاده جهت دوخت شلوار جین را نشان می دهد .
 3. قسمت عملیات تکمیلی:
  عملیات تکمیلی در این واحد شامل تمیزکاری، شستشو، کنترل نهایی و بسته بندی خواهد بود. تمیزکاری به انجام عملیاتی همچون گرفتن سرنخهای اضافی از انتهای دوختها و باز کردن جادگمه ها و غیره اطلاق می شود. بعد از این مرحله عمل شستشو و سنگشور کردن برای برخی از تولیدات انجام میگیرد که این امر به دلیل پسند مشتریان از اینگونه شلوارها خواهد بود در حین عمل شستشو انجام اعمالی نظیر ضد چروک کردن، نرم کردن و ضد جرقه کردن با مواد شیمیایی مربوطه انجام گیرد. در نهایت محصولات توسط باد در فشار هوای گرم خشک شده، پس از کنترل نهایی بسته به نوع سفارش و پسند بازار بسته بندی میگردند .

تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژیهای مرسوم در فرآیند تولید شلوار جین

سه فاکتور مهم در تولید شلوار جین مناسب و با کیفیت مطلوب استفاده از پارچه مرغوب، نیروی متخصص وماشین آلات به روز دنیا می باشد. در کشور ما تمامی این شرایط جهت تولید یک محصول با کیفیت بالا فراهم می باشد. از این رو با رعایت تمامی شرایط ذکر شده در تولید، شلوار تولید شده از کیفیت مناسب بر خوردار می باشد و امکان عرضه آن به کشورهای دیگر نیز فرآهم می باشد .
ذکر این نکته نیز ضروری است که در برخی از اوقات استفاده از مواد اولیه نامرغوب و عدم تولید کالای بدون کیفیت سبب می شود که کیفیت کالای تولیدی در داخل کشور به نسبت کالای خارجی از کیفیت پایین تری برخوردار گردد .

ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز خط تولید شلوار جین

ردیف

شرح

1  ماشین برش
2 چرخ خیاطی سه نخه
3 چرخ خیاطی 5 نخه
4 چرخ خیاطی 3 سوزنه
5 چرخ خیاطی چرخ قسمت بالای شلوار
6 چرخ خیاطی یک سوزنه و دو سوزنه
7 دستگاه دوخت جا دگمه
8 ماشین سنگ شو و شستشو
9 دستگاه پرس
10 کمپرسور هوا
11 دیگ بخار
12 دستگاه خشک کن

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید شلوار جین

در مکان یابی یک طرح توجه نکات ضروری بسیاری، نظیر نزدیکی به محل تأمید مواد اولیه، بازارهای عمده مصرف، امکانات زیربنایی، حمایتهای دولت و نیروی انسانی متخصص وجود دارد که در ادامه به بررسی گزینه های فوق خواهیم پرداخت :

 • محل تامین مواد اولیه
  از آنجایی ماده اولیه اصلی در تولید پیراهن مردانه، انواع پارچه می باشد. از این رو شهرهایی که در آن شرکتهای نساجی تولید کننده پارچه مشغول به فعالیت هستند مثل اصفهان، مرکزی، یزد، قزوین ، آذربایجان شرقی و غربی ، خراسان رضوی، سمنان و قم از اولویت سرمایه گذاری به حساب می آیند .
 • بازارهای فروش محصولات
  یکی از معیارهای مکان یابی برای یک طرح، انتخاب مکان مناسب برای ارائه محصولات تولید شده به بازار مصرف میباشد. با توجه به ماهیت طرح، استانهای بزرگ مانند تهران، اصفهان،خراسان، فارس و دیگر استانها می توانند به عنوان اولویت سرمایه گذاری به حساب آیند .
 • امکانات زیربنایی طرح
  برای تامین نیازهایی زیربنایی طرح، مانند شبکه برق سراسری، راههای ارتباطی و شبکه آبرسانی و فاضلاب و غیره، در سطح نیاز این طرح در تمامی شهرکهای صنعتی فرآهم می باشد .

 • نیروی انسانی متخصص
  در طرح حاضر، نیاز به افراد متخصص و با تجربه در زمینه های تولید شلوار جین است. با توجه به وجود مراکز آموزش عالی معتبر در زمینه تربیت نیروی متخصص، در استانهای اصفهان، مرکزی، یزد، قزوین ، آذربایجان شرقی و غربی ، خراسان رضوی، سمنان و قم ، امکان بهره گیری از نیروی متخصص باتجزبه در این طرح وجود دارد .
 • حمایت های خاص دولت
  با توجه به اینکه طرح حاضر جزء طرحهای صنعتی عمومی به حساب می آید، به نظر نمیرسد که شامل حمایتهای خاص دولت شود. با این حال اگر این طرح در مناطق محروم راه اندازی شود، مشمول بعضی از حمایت های دولت میشود .

باتوجه به بررسی پارامترهای فوق در طرح تولید شلوار جین ، میتوان نتیجه گیری کرد که اصفهان، مرکزی، یزد، قزوین، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، سمنان و قم دارای امکانات و شرایط مناسبتری نسبت به دیگر مناطق کشور برای راه اندازی چنین واحد تولیدی می باشند.

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی

خوراک، پوشاک و مسکن سه نیاز اساسی یک بشر می باشد. البسه هر شخص علاوه بر رفع نیاز وی به پوشاک، نشانگر فرهنگ و شرایط اجتماعی او می باشد . استفاده از البسه مناسب با کیفیت بالا و قیمت مناسب سبب شده است تا تولید کنندگان پوشاک، علاوه بر افزایش کیفیت محصول خود، از هزینه تمام شده کالای خود بکاهند. در میان البسه استفاده از شلوارهای جین مناسب یکی از خریدهای اصلی خانواده ها در زمینه پوشاک می باشد.شلوار جین بدلیل استفاده از الیاف پنبه در تولید آنها از راحتی مناسبی برخوردار هستند. از طرفی استحکام بالای پارچه مورد استفاده در آنها سبب گردیده است تا کیفیت و استحکام این نوع شلوار همواره بالا باشد. به دلایل ذکر شده این نوع شلوار همیشه مورد توجه خانواده ها می باشد .
بررسی آمار مربوط به تولید این شلوارها نشان می دهد که تولید اینگونه از شلوارها اغلب در کارگاههای غیر صنعتی فاقد مجوز لازم تهیه می شود. این امر سبب میشود تا آمار دقیقی از میزان تولید این محصول در اختیار نبوده و همچنین کنترل درستی از کیفیت محصولات تولیدی صورت نپذیرد. از آنجایی که جمعیت جوان کشور به عنوان مصرف کننده اصلی اینگونه از شلوار رو به افزایش است، نیاز کشور به این محصول روز به روز در حال افزایش می باشد. ایجاد واحد جدید در زمینه تولید شلوار جین یکی از نیازهای صنعت پوشاک کشور در سالهای آتی می باشد که سبب می شود تا علاوه بر رفع نیازهای کشور، شرایط برای تولید صنعتی این محصولات بیشتر فرآهم آید .

امتیاز کاربران: 3.38 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی