ایده هاایده های صنعتی

آشنایی با ایده تولید آبمیوه و مربای زرشک

سفارش طرح توجیهی

آشنایی با ایده تولید آبمیوه و مربای زرشک

ایران بزرگترین تولیدکننده زرشک دنیاست و سرمایه گذاری در تولید محصولات جانبی از این محصول سرمایه گذاری مطمئنی به شمار می رود. صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی نیز از گزینه های مناسب سرمایه گذاری است که در کشور کمتر به آن توجه شده است. طرح حاضر به فرآوری زرشک و تولید شربت ، کنسانتره و مربای زرشک اختصاص دارد. با توجه به وجود مواد اولیه مناسب و مرغوب در ایران خصوصا در مناطقی مانند خراسان جنوبی ، فراوری زرشک ایده مناسبی برای سرمایه گذاری است.

معرفی طرح

طرح حاضر به فراوری زرشک و تولید محصولات مختلف اختصاص دارد.

مطالب پیشنهادی: دانلود طرح توجیهی رایگان باغ زرشک، عناب و زعفران

آشنایی با زرشک

زرشک درختچه ای است دارای ساقه ای خاردار که ارتفاع آن تا ۴ متر نیز میرسد . چوب این درخت قهو ه ای ، قرمز و یا زردرنگ می باشد . برگ های آن بیضی شکل با دندانه های اره ای و گل های آنخوشه ای و زردرنگ است شاخه های زرشک تیغ زیادی درد . میوه زرشک قرمز رنگ ، گوشتی بیضوی شکل و دارای طعمی ترش است قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه ، پوست رشه و ساقه ، برگ گل و میوه آن است.

نوشته های مشابه

زرشک

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آشنایی با ایده تولید آبمیوه و مربای زرشک

خواص طبی زرشک

مصرف طبی زرشک به دوره مصر باستان می رسد که فراعنه و ملکه ها، این گیاه را با تخم رازیانه به منظور درمان طاعون مصرف می کردند. زرشک از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است و ایجاد قبض و تقویت قلب و کبد از خواص ان محسوب می شده است.

امروزه، گفته میشود این گیاه درد مفصلی، روماتیسم و تورم ناگهانی پسوریازیسرا تسکین می بخشد . انواع عفونت هایی که زرشک می تواند در درمان آن ها مؤثر واقع شود عبارت است از: عفونت گلو، مجاری ادراری، مجاری معده ای- روده ای، ریه ها، عفونت های مخمری و اسهال.

محصولات طرح

محصولات تولیدی این طرح شامل انواع فراورده های غذایی مانند آب زرشک به عنوان آب میوه، مربای زرشک، کنسانتره، رب زرشک سس و نکتار می باشد.

رب زرشک

رب زرشک از زرشک تازه ، تمیز، کاملا رسیده و عاری از آلودگی که پس از فشردن ، صاف کردن و غلیظ کردن بصورت محصولی نیمه سیال تا حداقل ۶۵ درصد ماده خشک در آب با روش حرارتی تحت خلاء بدست می آید .

رب زرشک

این محصول در انواع غذاهای ایران به صورت چاشنی بکار برده می شود.

سس زرشک

همانند رب زرشک ، سس زرشک نیز جهت استفاده در غذاها بخصوص پلومرغ باعث طعم دهی غذا می گردد . این سس از ترکیب رب زرشک با روغن زیتون و ادویه جات نظیر فلفل بدست می آید.

شربت میوه

شربت زرشک یا آب زرشک محصولی از آ ب میوه صاف شده و یا کنسانتره با آب و شکر به کمک حرارت بدست می آید.

شربت زرشک

بازار طرح

ایران تنها کشور تولید کننده زرشک اهلی می باشد و حدود ۹۰ % محصول نیز در داخل ایران مصرف می گردد . الباقی آن بصورت صادرات چمدانی در امارات متحده عربی و نیز ایالات متحده آمریکا مصرف می گردد.

بیشترین حجم مصرف محصول در داخل کشور، به زرشک بسته بندی شده اختصاص دارد و کمتر از محصولات جانبی استفاده می شود. علت این امر نیز عدم سرمایه گذاری مناسب برای تولید محصولات متعدد از زرشک می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده آب زرشک و مربای زرشک از تقاضای مناسبی در کشور برخوردار می باشد. علاوه بر خانوارها، صنایع مختلف مانند دارویی بهداشتی و غذایی نیز از مصرف کنددگان محصولات طرح میباشند.

روش تولید

روش Evaporation به عنوان روش تولید مناسب در این طرح پیشنهاد می گردد. از مزایای این روش سرمایه گذاری کمتر و کاهش هزینه های بهره برداری، مدیریت ساده تر و قابل انعطاف در پروسه تولید کارخانه، تولید کنستانتره با خلوص بالا و ظرفیت بیشتر و تعمیرات و نگهداری ساده تر و ارزان تر است.

شاخص های فنی و مالی

برای ایجاد یک واحد فراوری زرشک با ظرفیت اقتصادی حدود ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری مورد نیاز است. زمین مورد نیاز طرح ۴۰۰۰ متر مربع می باشد که حدود ۳۰۰۰ متر برای واحد تولید به کار می رود. نرخ بازدهی طرح حدود ۳۰ درصد بوده و با گذشت ۳٫۵ سال سرمایه طرح بازگشت می یابد.

نتیجه گیری

با توجه به وجود ماده اولیه مناسب و فراوان در کشور تولید محصولات جانبی زرشک فرصت مناسبی ارزیابی میگردد. با توجه به خواص درمانی محصولات طرح امکان صادرات آنها نیز وجود دارد.

امتیاز کاربران: 4.05 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x