سفارش طرح توجیهی
کارآفرینیمقالات آموزشیمقالات کسب و کار

یک طرح توجیهی کامل شامل چه اجزایی است؟

شما به عنوان یک کارآفرین چه در صدد راه اندازی یک کافی شاپ کوچک که به سرو قهوه های دلچسب می پردازد و چه در فکر تأسیس یک شرکت تجاری در ابعاد بزرگ باشید، باید کار خود را با ایجاد یک طرح توجیهی کامل شروع کنید.

طرح توجیهی در واقع اهداف شما از تأسیس کسب و کار مورد نظر را بیان کرده و به شرح جزئیاتی در جهت امکان پذیری و سودآور بودن آن می پردازد. یک طرح توجیهی جدای از چیستی و چگونگی آن، دارای اجزای مهمی است، که پیکره آن را تشیکل داده و به هیچ عنوان نباید از قلم بیفتند.

در این مقاله ما اجزای مهم و ضروری یک طرح توجیهی کامل را به شما معرفی می کنیم:

یک طرح توجیهی کامل شامل چه اجزایی است؟

 • خلاصه اجرایی؛ یکی از مهم ترین اجزای طرح توجیهی، خلاصه اجرایی آن است. در این بخش شما شرح می دهید که بر طبق انتظاراتتان کسب و کار شما چه اقداماتی را به انجام می رساند.
 • در این قسمت همچنین شما ملزم به توصیف کوتاهی از محصولات و خدمات خود هستید. به علاوه می توانید به طور خلاصه توضیح دهید که چرا به این حوزه کاری روی آورده اید و چه تجربیات حرفه ای در این زمینه دارید.

  33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - یک طرح توجیهی کامل شامل چه اجزایی است؟
 • توصیف کسب و کار؛ دومین جزء از اجزای طرح کسب و کار، ارائه اطلاعات کلیدی در مورد آن است. در این بخش شما می توانید اهداف و مسیری که برای رسیدن به آنها دارید را، شرح دهید.
  همچنین در این بخش می توانید بازار و مصرف کننده گان بالقوه ای که قصد فروش محصولات یا ارائه خدماتتان را به آنان دارید، معرفی کنید.
 • توصیف کسب و کار دومین جزء از اجزای طرح کسب و کار

 • تحلیل بازار؛ یکی دیگر از اجزای طرح توجیهی که باید با دقت هر چه تمام تر بررسی و شرح داده شود، تحلیل بازار است. این بخش یه مخاطبان طرح توجیهی شما نشان می دهد که کسب و کار مورد نظر را می شناسید و درک درستی از آینده مالی و بازار رقابتی آن دارید.
 • شرح مدیریت و سازماندهی؛ در این بخش از اجزای طرح کسب و کار، شما به طور خلاصه به معرفی کادر مدیریت، مهارت ها و مسئولیت های آنان می-پردازید.

  می توانید در این بخش از رسم نمودارهایی که زنجیره نیروهای اجرایی را به تصویر می کشد نیز، استفاده کنید. همچنین از عنوان کردن نوع کسب و کارتان بر اساس تقسیم بندی هایی چون مشارکتی بودن، تک مالکیتی و یا سهامداری در این بخش غافل نشوید.

 • شرح مدیریت و سازماندهی در طرح توجیهی کامل

 • معرفی محصولات و خدمات؛ اگر در بخش های دیگر شرح دقیقی از محصولات و خدمات خود ارائه نداده اید، یک قسمت مجزا را به آن اختصاص دهید.
  دور از انتظار نیست که کسانی که قصد سرمایه گذاری روی کسب و کار شما را دارند و یا به هر دلیلی طرح توجیهی شما را دریافت می کنند، بدانند که سرمایه و وقت و انرژی خود را صرف تولید یا فروش چه محصولات و خدماتی می کنند.

  در این بخش همچنین می توانید به ذکر مواد اولیه، تجهیزات و شرایط مورد نیاز برای شروع کسب و کار خود بپردازید.

 • توصیف برنامه بازاریابی؛ یکی از مهم ترین اجزای طرح کسب و کار برای شما ارائه یک روش تضمینی برای بازاریابی محصولات و خدماتتان است. در واقع این موضوع تمامیت کسب و کار شما به حساب می آید.
  فراموش نکنید که بودجه و دیگر جزئیات روش بازاریابی و کسب بازار مورد نظر محصولات و خدماتتان را نیز در این بخش شرح دهید.

 • استراتژی فروش؛ مهم ترین سؤالی که شما در این بخش باید از خودتان بپرسید این است که چطور می توانید محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید. با پاسخ دادن به این سؤال در طرح توجیهی کسب و کار خود در واقع مشخص می کنید، که به چه تعداد نیروی کاری در بخش فروش نیاز دارید، چطور این نیروی کار را انتخاب و استخدام می کنید و باید به چه میزان فروشی دست پیدا کنید.
 • درخواست برای جذب سرمایه؛ در این بخش از اجزای طرح توجیهی، شما به طور واضح بیان می کنید که به چه مقدار سرمایه برای شروع کار خود نیاز دارید و چه برنامه ای برای بازدهی هر چه بیشتر آن دارید.

  همچنین اگر به طور سالانه برای تکمیل پروژه هایی خاص در زمینه کسب و کارتان نیاز دارید، این قسمت جای درستی برای عنوان کردن آن است.

 • درخواست برای جذب سرمایه در طرخ توجیهی کامل

 • تخمین مالی؛ آخرین جزء از اجزای طرح توجیهی به اهداف مالی و انتظارات و پیش بینی هایی که شما بر اساس آن به تأسیس کسب و کار مورد نظر می-پردازید، اختصاص دارد.

  در این بخش شما باید سود پیش بینی شده ۱۲ ماه سال اول و پس از آن سود سالانه سال های اول تا پنجم تأسیس کسب و کارتان را ذکر کنید.
  در اینجا می توانید به ذکر وام های بانکی یا مؤسسات سرمایه گذاری دیگری که مد نظر دارید نیز، بپردازید.

 • اجزای طرح کسب و کار خود را قدم به قدم کامل کنید

  هر کسب و کاری بر اساس ماهیت، اهداف و رویکردی که دارد، طرح توجیهی متفاوتی نیز دارد. اما اجزای طرح توجیهی تا حد زیادی در همه کسب و کارها یکسان است. شما برای پیش برد اصولی و دقیق اهداف خود و ارائه یک طرح و برنامه درست و قابل اعتماد از کسب و کارتان، نیازمند صرف انرژی و زمان در این زمینه هستید.

  چنانچه در ایجاد طرح توجیهی کسب و کار خود یا تکمیل هر کدام از اجزای آن مشکل دارید و یا سؤالات بی پاسخی در این زمینه در ذهنتان مانده است، می توانید با مراجعه به وبسایت «ای توجیهی» به آدرس www.etojihi.com ، مطالبات خود را به ساده ترین شکل ممکن برآورده کنید.

  امتیاز نویسنده

  امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x