آشنایی با ماشین آلاتایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید لواشک از محصولات سردرختی

طرح توجیهی تولید لواشک

سفارش طرح توجیهی

معرفی لواشک

لواشک یک خوراکی ایرانی است که از شیره غلیظ شده و قوام آمده میوه هایی همچون آلوچه، آلو، قیسی و امثال آن تهیه میکنند .لواشک در واقع نوعی عصاره گرفته شده از میوه هاست که متخصصان تغذیه به آن «اکستراکت» میگویند و در زبان عربی موسوم به «قمر الدین» است و با خشک کردن به دست می آید. خشک کردن از ساده ترین و متداولترین روش های نگهداری مواد غذایی است.
تهیه لواشک از زمانی شروع شد که مردم با استفاده از یک آسیاب سنگی تو خالی، میوه را له کرده و آن را در مقابل آفتاب، خشک و برای زمستان نگهداری می کردند. بعد ها به جای سنگ پارچه های نخی ضخیم به ویژه کرباس برای له کردن و آب گیری میوه مورد استفاده قرار گرفت.سال ها بعد استفاده از پالپ یا گوشت میوه ها به جای میوه کامل رایج شد. در این روش گوشت میوه را به صورت کاملا نرم در آورده، در برابر آفتاب پهن می کردند تا رطوبت خود را ازدست داده و به شکل ورقه نازکی از میوه خشک شده در آید.با توجه به فراوانی میوه در کشور به ویژه در فصول خاص، تولید لواشک در ایران از دیرباز رواج داشته است.
لواشک به مخلوطی از عصاره و پالپ یک یا چند میوه گفته می شود که پس از طی مراحل فرآیند تا اندازه معینی خشک شده و عمدتاً به صورت ورقه و گاهی به اشکال دیگر بسته بندی و عرضه می شوند. دو طرف محصول توسط پلاستیک (نایلکس) جهت جلوگیری از تماس با محیط و دست در هنگام مصرف پوشیده شده و این مجموعه در درون پلاستیک های مخصوص بسته بندی می شود.

بررسی قیمت لواشک

پارامترهای مختلفی بر قیمت محصول موثر خواهند بود که برخی از پارامترهای مهم در ذیل شرح داده شده است:

 1. قیمت مواد اولیه مصرفی که یکی از مهمترین هزینه های متغیر تولید می باشد و نقش عمده ای را در تعیین قیمت تمام شده محصول دارد.
 2. منطقه جغرافیایی احداث واحد به خصوص از لحاظ دسترسی به منابع تامین مواد اولیه و کانونهای مصرف محصول، هزینه های مربوط را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 3. نوع تکنولوژی مورد استفاده از طریق تاثیر بر سرمایه گذاری ، کیفیت محصول تولیدی و میزان ضایعات و….بر قیمت فروش محصول موثر خواهد بود.
 4. هزینه نیروی انسانی مورد نیاز تاثیر مستقیم در هزینه های متغیر تولید و قیمت تمام شده محصول دارد.
 5. ظرفیت تولید واحد بر روی قیمت فروش محصول موثر است، به این ترتیب که افزایش ظرفیت تولید از طریق سرشکن نمودن هزینه های سربار باعث کاهش قیمت تمام شده محصول می گردد.

با توجه به نکات فوق، قیمت فروش محصول تولید شده علاوه بر این که می بایست هزینه های تولید را تامین نماید، باید در حدی باشد که بتوان سهمی از بازار را بدست آورد.همچنین در صورتی که صادرات محصول تولیدی نیز مد نظر قرار گیرد، قیمت گذاری باید به نحوی باشد که رقابت با تولیدکنندگان خارجی امکان پذیر باشد.با توجه به استعلام انجام شده در بازارهای داخلی هر کیلوگرم انواع لواشک حدودا بین ١۵٠٠٠٠-٣٠٠٠٠٠ ریال (بستگی به نوع لواشک و سطح کیفیت) به فروش می رسد.

موارد مصرف و کاربرد لواشک

لواشک همان عصاره گرفته شده ی میوه ها است که مورد علاقه همه افراد به ویژه بچه ها می باشد. خشک کردن از ساده ترین و متداولترین روشهای نگهداری مواد غذایی است و امروزه در کشورهای مختلف به شکل های گوناگون از روشهای سنتی تا الگوهای صنعتی انجام میشود . امروزه با توجه به توسعه صنایع غذایی، روشهای تهیه لواشک هم تحول یافته و نمونه های نوین این محصول با نظارت بهداشتی کافی تولید میشود .

انواع لواشک

طبقه بندی لواشک معمولاً بر اساس انواع میوه به کار رفته در تولید آن صورت می گیرد به عنوان مثال می توان لواشک سیب ،زرشک،آلبالو و… را نام برد و همچنین نوع بسته بندی نیز در طبقه بندی محصول مدنظر قرار می گیرد .

بررسی کالاهای قابل جایگزین لواشک

از کالاهای جایگزین لواشک می توان انواع تنقلات مانند چیبس و…. و میوه خشک نام برد که در دنیا از استقبال خوبی برخودار می باشند،لیکن به دلیل خواص منحصر به فرد لواشک و نیز به دلیل اینکه مصرف شیرینی ها، چیپس و مواد مشابه همگی به علت کالری بالا، باعث چاقی می شوند که این مشکل با مصرف لواشک بروز نمیکندو سهولت در دستیابی به لواشک جایگزینی برای این محصول وجود ندارد.

مشخصات فنی و خواص لواشک

برتری لواشک نسبت به بقیه تنقلات، بالا بودن ارزش غذایی لواشک در مقایسه با این کالاها می باشد، چرا که لواشک با اندکی تغییر در ترکیب میوه تولید می گردد.خیلی از خواص میوهها مانند فیبر و رنگدانه های آنتیاکسیدانی در لواشک میوه ها هم وجود دارد و املاح میوهای که به صورت لواشک درمی آید، نه تنها کم نمیشود، بلکه با جوشاندن، تغلیظ و خشک کردن، افزایش هم مییابد. میوه ها ترکیبات شیمیایی متعددی دارند که ساختمان و میزان این ترکیبات می توانند متفاوت باشند. ترکیبات شیمیایی میوه ها می توانند شامل آب ، کربو هیدرات ها و چربی ها و پروتیین ها باشند و مواد دیگری که نسبتا به مقدار کم در میوه ها وجود دارند عبارتند از مواد آلی و معدنی مختلف هستند .فراوان ترین ترکیب تشکیل دهنده میوه ها آب است.

بررسی میوه های قابل استفاده در تولید لواشک

در تهیه ی لواشک از میوه هایی استفاده می گردد که دارای ارزش تغذیه ای و خواص درمانی فوق العاده می باشند . باید توجه داشت که در مراحل مختلف تولید و فراوری ارزش این مواد پایین نیامده و با افزودن عصاره ی تازه ، خواص میوه ها را حفظ نمود.

 • آلو:
  گیاهی از تیره ی سرخیان و خانواده ی بادامیان که به صورت خشک و تازه به مصرف می رسد . آلو ضد باکتری ، ضد ویروس ، ملین دار و دارای فیبر قابل حل است که برای کاهش کلسترول ودر نتیجه کاهش حمله ی قلبی مفید است و نیز برای دفع مدفوع و درمان یبوست موثر ومفید است.
 • آلوچه:
  گیاهی است از خانواده ی گل سرخ از جنس گوجه و آلو با میوه ای گوشتی که به صورت تازه یا خشک به مصرف می رسد و در تهیه ی غذا و تولید لواشک به کار برده می شود.
 • گوجه سبز:
  نوعی آلو یا گوجه با گوشت و پوست سبز طلایی که در اصل فرانسوی می باشد.
 • زرد آلو و برگه ی آن:

  درختی است از تیره ی گل سرخیان و خانواده ی بادامیان با هسته ای سخت که گوشت میوه ی آن خوراکی است . مغز هسته بعضی از آن تلخ و بعضی شیرین است . از گوشت میوه محصولاتی مانند : پر زرد آلو ، کمپوت ، شربت ، شربت غلیظ و اخیراً لواشک تهیه می شود ، دارای ویتامین های a ، b و c و برای بیماری سیروز تجویز می گردد . زرد آلو قیسی دارای مس می باشد و در درمان بیماری های کبدی بسیار موثر است. برگه به دو صورت گوگردی و آفتابی از خشک کردن گوشت میوه به دست می آید . این برگه باید دارای بو و مزه ی طبیعی و عاری از هر گونه آفت باشد.

 • هلو و برگه ی آن:
  هلو میوه ی رسیده درخت هلو از خانواده ی رز استایه می باشد . از هلو و برگه ی آن برای تهیه ی لواشک استفاده می گردد هلو مقوی معده و روده می باشد و برای رفع بوی دهان موثر است .
 • انار :
  انار میوه ی درخت یونیکاگراناتوم و از خانواده ی یونیکاسیا می باشد . انار برای قلب مقوی است و خون را تصفیه می کند و ضد یرقان بوده و کبد را تقویت می نماید . انار ضد خارش پوست و آلرژی می باشد و نیز انار ترش ضد عفونی کننده ی معده و روده می باشد و برای درمان جوش دهان موثر است . رنگ آن ارغوانی تا ارغوانی تیره است . طعم ترش و شیرین و مزه ی گس دارد و میزان ph آن بین 2/6 تا 3/4 باید باشد.
 • زغال اخته:
  گیاهی است درختچه ای از تیره ی زغال اخته نزدیک به زیتونیان با میوه ای کوچکتر از زیتون ، گوشتی و قرمز رنگ که به صورت تازه ، مربا و کمپوت مصرف می شود . به دلیل طعم و رنگ عالی از میوه های اصلی در تهیه ی آلوچه و لواشک استفاده می گردد. زغال اخته در درمان بیماری قند ، سرفه و بی اختیاری در ادرار ، در مرض های معدوی و روده ای بسیار نافع می باشد.
 • آلبالو:
  آلبالو از خانواده ی گل سرخیان گفته می شود . آلبالو میوه ای ملین دار که خون و معده را تمیز می کند . مصرف آن برای بهبود تنگی رگ ها ی قلب مفید است و صفرا بر می باشد. آلبالو خشکه از خشک کردن میوه های آلبالو به دست می آید و بسیار متداول و رایج می باشد و از آن در تهیه ی لواشک نیز استفاده می شود.
 • سیب:
  از میوه های اصلی در تولید لواشک است که کلسترول را کاهش می دهد و دارای عوامل ضد سرطانی و ضد ویروس و ضد التهابی است و از یبوست جلوگیری می نماید.
 • گلابی:
  از میوه های مورد استفاده در لواشک سازی است . در گلابی مقدار زیادی فیبر وجود دارد که برای درمان یبوست و کاهش کلسترول موثر است . در گلابی عنصر بور وجود دارد که به بالا بردن جذب کلسیم کمک می نماید.
 • انگور ، غوره و آب غوره:
  در تهیه ی انواع لواشک از موارد فوق استفاده می گردد که سرشار از مواد ضد اکسید کننده و ضد سرطان هستند .
نکته: از زرشک ، شاه توت در لواشک سازی به عناوین مختلف استفاده می گردد که تمشک نیز در فرمولاسیون انواع لواشک می تواند نقش به سزایی داشته باشد .

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید لواشک

در ابتدا میوه توسط مسئول مربوطه درجه بندی می شود. میوه ها جهت شستشو در حوضچه ای ریخته می شود و توسط فشار آب در کانال هدایت می شود تا مرحله اولیه شستشو انجام می شود. در این مرحله میوه در آب غلطانده می شود و خاک و آشغال ها از میوه جدا می شود.در شستشوی بعدی، میوه ها در چند مرحله از زیر دوش های آب عبور می کنند تا سطح میوه تمیز شود. این دوش ها در چند جای مسیر وجود دارد تا آلودگی چسبیده به میوه کاملا” از بین بروند. در ضمن افرادی نیز در طول مسیر جهت کنترل دقیق تر و جدا سازی آشغال های رد شده از مرحله قبل، هستند تا فقط “میوه” وارد دستگاه خرد کن شود و اطمینان دو چندان شود.

روش تولید لواشک

میوه ها وارد خردکن می شوند و بعد از آن میوه خرد شده وارد دستگاهی می شود تا حرارت ببیند و به اصطلاح میوه را پیش پز کند. این عمل باعث می شود میوه به طور کامل له شود و جداسازی پوست آن به راحتی صورت گیرد.
صافی های مخصوصی وجود دارد که وظیفه جدا کردن پوست میوه را به عهده دارد. این دستگاه میوه خالص را که لواشک از آن بدست می آید را از پوست، دانه و ….. جدا می کند. پوره میوه توسط پمپ از طریق لوله های استیل به مخازنی بزرگ جهت پخت هدایت می شوند تا در آنجا پخت نهایی انجام شود.

روش تولید لواشک

میوه موجود در این مخازن تحت خلاء پخته می شوند تا در ضمن پخته شدن، آب آن نیز تبخیر شود. چون این عمل در درجه حرارت پائین تحت خلاء انجام می گردد مواد مغزی حفظ می شوند. در این مرحله ٢% نمک و ۴% اسید سیتریک به عنوان افزودنی مجاز اضافه می شود تا علاوه بر ماندگاری ، طعم خوبی هم به لواشک بدهد. عمل آوری خمیر تا آنجا ادامه پیدا می کند که کارشناسان میزان پخت و آب موجود در خمیر را مناسب تشخیص دهند. اگر شرایط به حد
استاندارد رسیده باشد، خمیر حاصل آماده تبدیل شدن به لواشک است.
در این مرحله خمیر بدون دخالت دست و توسط پمپ های استیل به قسمت خشک کن ها برای تبدیل شدن به لواشک فرستاد می شود، و یا می توان آنرا در بشکه هایی به صورت استریلیزه برای زمان نگهداری بیشتر ذخیره کرد که به اصطلاح به آن Aseptic (ضد عفونی کردن) گفته می شود.
قبل از ورود به خشک کن این خمیر باید روی نایلکس به طور یکنواخت توسط دستگاه دیپازیتور پهن شود که این عمل بدون دخالت دست انجام می شود. سپس وارد خشک کن شده تا خشک شود. چند ساعتی طول می کشد تا خمیر به لواشک تبدیل شود و از طرف دیگرِ خشک کن، به صورت نواری بیرون آید. پس از آن به اندازه های مشخص و یکنواخت برش خورده و پس ازپوشش روی هم چیده می شوند.

098 - طرح تولید لواشک از محصولات سردرختی

به خاطر خاصیت چسبندگی زیاد لواشک که آمادگی جذب سریع گرد و غبار را دارد، در طرف دیگر آن نیز نایلکس کشیده می شود. به این ترتیب دو طرف لواشک دارای حفاظ نایلکس برای جلوگیری از آلودگی می باشد.

روش تولید لواشک

لواشک ها بر روی میزهای مخصوصی چیده می شوند و از آنجا در انبار موقت جهت دوران قرنطینه و یکنواختی می ماند و سپس به قسمت بسته بندی برده می شوند.

طرح توجیهی تولید لواشک

در اینجا اول لواشک ها به ابعاد مختلف برش داده می شوند؛ بعد هر کدام جهت بسته بندی به طرف دستگاه مربوطه هدایت می شوند. توسط ماشین های بسته بندی با دقت و نظارت کارشناسان بسته بندی انجام می شود تا در نهایت پاکیزگی، بتوان لواشک را برای مدت طولانی نگهداری و از ورود آلودگی جلوگیری کرد. بسته ها در داخل کارتن چیده می شوند و از آنجا به انبار محصول برده می شوند.

فرایند تولید لواشک

 1. تحویل میوه
 2. شست و شوی میوه که خود شامل مراحل شست و شوی اولیه ، علف گیری ، شست و شوی ثانویه ، دریچه ی کنترل ورودی ، بازرسی میوه و شست و شوی نهایی آن است.
 3. خرد کردن
 4. پیش گرم نمودن
 5. صاف نمودن
 6. جمع آوری پوره ی میوه
 7. تغلیظ پوره ی میوه
 8. ذخیره سازی خمیر لواشک
 9. خشک کردن
 10. بازرسی پس از خشک کردن
 11. قرنطینه
 12. برش نهایی
 13. برچسب زدن
 14. بسته بندی
 15. کنترل کیفیت
 16. انبار داری

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید لواشک

انتخاب منطقه و محل مناسب برای طرح از جنبه های مختلف از جمله اثرات بر محیط زیست حائز اهمیت است. در این مورد باید محل ایجاد کارخانه به فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مراکز شهر باشد. همچنین دسترسی به مواد اولیه و نیروی انسانی نیز و دسترسی به بازار فروش و تاسیسات زیربنایی و راه های ارتباطی از مواردی است که در انتخاب محل مناسب دخیل می باشد.
چه بسا اشکال در هر یک از موارد فوق ممکن است در قیمت تمام شده محصول و یا حتی کیفیت کالا اثر بگذارد. مثلاً دور بودن فاصله محل تولید از بازار فروش باعث افزایش هزینه حمل و نقل و در نتیجه افزایش هزینه تولید خواهد شد و یا دسترسی نداشتن به تاسیسات زیربنایی نظیر آب و برق و … موجب کاهش در اثر تولید و تغییر در کیفیت محصول نهایی خواهد شد.با این مقدمه با توجه به اینکه محصول تولیدی یک محصول غذائی میباشد،نزدیکی به بازار مصرف یک پارامتر مهم در مکان یابی طرح است.
در نتیجه استانهای اطراف تهران و اصفهان و آذربایجان شرقی و کلاً استانهای پر جمعیت از اهمیت بالاتری برخوردار هستندو در ضمن احداث این واحد در استان آذربایجان شرقی شرایط خوبی برای صادرات محصول به کشور ترکیه را دارد و استان آذربایجان شرقی با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون بزرگترین و پرجمعیت ترین استان ناحیه شمال غربی محسوب میشود، استان آذربایجان با توجه به پتانسیل بالای محصولات باغی و با زیرکشت داشتن بیش از ۳۰ گونه مختلف میوه باغی (رتبه اول تولید زردآلوی کشور با ١١ هزار هکتار سطح زیرکشت، ٧٠ هزار تن محصول و ٢٠ درصد تولید کشور از آن آذربایجان شرقی است، در تولید سیب با سطح زیرکشت ٣٩ هزار هکتار و تولید سالانه ۴۵٠ هزار تن آلو و گوجه با ۴ هزار هکتار، توت با ۵٠٠ هکتار، ذغال اخته با ٢۵٠ هکتار، آلبالو با ١٨٠٠ هکتارو شلیل با ۴۵ هکتار سطح زیر کشت، رتبه دوم کشور را آذربایجان شرقی از آن خود ساخته است). و کسب رتبه اول تا پنجم در تولید ۱۹ گونه محصولات باغی کشور، عنوان قطب باغبانی کشور را به خود اختصاص داده است و به همین دلیل احداث واحد تولید لواشک از محصولات سر درختی در استان آذربایجان شرقی کاملا توجیه پذیر می باشد.

امتیاز کاربران: 3.66 ( 10 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی