ایده هاایده های صنعتی

طرح تولید کفش چرمی

سفارش طرح توجیهی

معرفی کفش چرمی

کفش به عنوان پای پوش از ابتدا برای انسان مطرح بوده، دارای قدمتی بسیار کهن میباشد. این پای پوش در گذشته قطعه به صورت دستی تولید شده که با گسترش تکنولوژی و ماشینی شدن صنایع مختلف، امروز صنعت تولید کفش نیز از این تکنولوژی بینصیب نمانده است. گرچه کفش دوستدوز هنوز هم حرف اول را از نظر کیفیت و مرغوبیت می زند اما به علت پایین بودن راندمان تولید علیرغم کیفیت مطلوب و بالایی که دارد، در جامعه ماشینی نمیتواند توجیه اقتصادی داشته باشد به همین ترتیب دیده میشود که هرچه جامعه به سمت ماشینی شدن و تولیدات بیشتر پیشرفت نماید به همان نسبت از صنایع هنرهای دستی جدا و فاصله میگیرد. اما آنچه که امروز برای صنعت شناخته شده این است که اگر قرار باشد هر صنعتی به طرف تولید انبوه حرکت نماید و در بازار مصرف حرف اقتصادی برای عرضه کردن داشته باشد، اجباراً باید به طرف صنعتی کردن و ماشینی نمودن تولیدات حرکت نماید.

در این تحقیق به بررسی ،طبقه بندی و روش تولید انواع کفش چرمی که جهت پای پوشی استفاده میشود پرداخته می شود، با ایـ توجیهی همراه باشید .
انواع کفش چرمی را میتوان براساس موضوعات زیر طبقه بندی کرد :

 1. انواع کفش از نظر مصرف کنندگان .
 2. انواع کفش از نظر فرآیند .
 3. انواع کفش از نظر مواد اولیه مصرفی

انواع کفش از نظر مصرفکنندگان به سه دسته کفش های مردانه، زنانه و بچه گانه تقسیم بندی میشود. اما از نظر فرآیند تولید انواع کفش چرمی به صورت زیر تقسیم بندی می شود :

 1. کفش چرمی با دوخت حاشیه چرمی دور تا دور کفش .
 2. کفش چرمی با دوخت پیرامون رویه به کفی داخلی و پرس نمودن زیره به رویه توسط چسب .
 3. کفش چرمی با دوخت مستقیم رویه به زیره کفش (این روش در تولید کفشهای تمام چرم استفاده می گردد ).
 4. کفش چرمی با تزریق مستقیم مواد P.V.C یا P.U جهت زیره .
 5. کفش چرمی با دوخت رویه بین دولایه زیره و کفی کفش .

لازم به ذکر است نوع فرآیند تولیدی تأثیر اساسی بر روی ویژگی های کفش و ظاهر آن دارد .
اما در تقسیم بندی چرمها از نظر نوع مواد اولیه به قسمتهای مختلف یک کفش میتوان اشاره نمود که شامل رویه، زیره، پاشنه، کفی، آستری و زبانه است. معمولاً به کفشهایی کفش چرمی اطلاق میشود که رویه آن از جنس چرم باشد .
چرم رویه میتواند از انواع چرم سبک گاوی، بز، مار، گوسفند، خوک و غیره باشد. برای زیره کفش میتوان از انواع چرمهای طبیعی مثل چرم سنگین گاوی، اسب و مواد پلیمری مصنوعی مثل (P.V.C) یا (P.U) استفاده کرد. سایر قسمت های کفش اعم از آستری، کفه و مواد پرکننده نیز میتواند از انواع مختلف مواد مصنوعی یا طبیعی تولید گردد .

نوشته های مشابه

مشخصات فنی انواع کفش های چرمی و تولیدی منطبق بر استاندارد ملی به شماره 728 به شرح زیر میباشد :

 1. چرم زیرین عبارت است از چرم سنگین گاوی یا گاومیش دباغی شده با مواد گیاهی با ویژگیهای مندرج در استاندارد ملی ایران به شماره 81 تحت عنوان ویژگی های چرم زیرین یا پای پوش میباشد .
 2. نخ دوخت مصنوعی برای رویه از نخ پنبه ای مرسریزه شده سه لا یا شش لا با حداقل نیروی پارگی 2 کیلوگرم یا نخ ریون یا نایلون با حداقل نیروی فوق خواهد بود. تعداد بخیه نیز باید 5 تا 6 بخیه در سانتیمتر باشد .
 3. زیره چرمی به صورت دوخت از داخل به کفی وصل میشود و نخ دوخت بخیه زیرین 8 لا از جنس پنبه با نمره 18 لینین و حداقل نیروی پارگی 23 کیلوگرم برای ماسوره نخ و نخ 18 لینین 10 لا با حداقل نیروی پارگی 30 کیلوگرم برای سوزن و ماشین دوخت به کار میرود. (نمره نخ لینین برابر با نمره 62 در سیستم تکس میباشد ).
 4. در صورت نیاز به منگنه سوزنهای منگنه بایستی دارای روکش لعابی و یا ضدزنگ یا منگنه پلاستیکی متناسب با کفش انتخاب گردد .
 5. پنجگی و پشتی باید از چرم یا مواد نسجی آغشته به مواد سخت کننده، ترکیبات صمغی یا مواد صنعتی تهیه شود .
 6. تخت کفش های تولیدی کفش های درجه یک و دو بایستی یک تکه بوده و برای کفش های درجه سه ممکن است در قسمت پاشنه دو تکه باشد .
 7. اندازه و تناسب کفش های تولیدی منطبق بر استاندارد ملی ایران به شماره 459 تحت عنوان ویژگی ها و تناسب کفش خواهد بود. سیستم اندازه گیری براساس همین استاندارد روش متری خواهد بود .

بررسی موارد مصرف و کاربرد کفش چرمی

با توجه به خواص مطلوب چرم طبیعی و سازگاری آن با بدن، از این منسوج اغلب در تهیه البسه و کیف و کفش مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از کفش های چرمی از دیرباز مورد توجه انسانها قرار داشته است. اینگونه از کفش ها در مقایسه با انوع دیگر که از پلیمرهای مصنوعی در تهیه آن استفاده میشوند، از راحتی و کیفیت بسیار بالاتری برخوردار میباشند .

بررسی کالاهای جایگزین کفش چرمی

از انجایی که منابع تولید چرم طبیعی در دنیا محدود میباشد، از اینرو استفاده از چرم طبیعی در کفشها، سبب بالا رفتن قیمت تمام شده این گونه از کفشها میگردد. به منظور کاهش هزینه تمام شده کفش، از چرم های مصنوعی و یا برخی از پلیمرهای مصنوعی در جهت تولید کفش استفاده میگردد. استفاده از اینگونه مواد در تولید کفش و هزینه کم کفش های تولیدی با این مواد، سبب میشود تا صنعت تولید کفش چرمی روز به روز محدودتر شده و تولید اینگونه از کفش ها تنها در برخی از واحدهای تولیدی صورت پذیرد. بنابراین استفاده از چرم های مصنوعی و دیگر پلیمرها در تولید چرم سبب میشود صنعت تولید کفش چرم طبیعی رونق زیادی نداشته باشد .

بررسی اهمیت استراتژیکی کفش چرمی

پاهای انسان یکی از مهمترین اعضای بدن انسان میباشد که هر روزه فعالیت بسیار زیادی را دارد. توجه به این عضو حیاتی سبب میشود تا مشکلات جسمی ایجاد شده برای آن خصوصاً در سالهای پیری، تا حدود زیادی کاهش یابد. استفاده از کفش مناسب سبب میشود تا راحتی این عضو بیشتر شده و اسیب وارده به پا در گذر زمان بر روی آن کاهش یابد. کفش چرمی علاوه بر داشتن راحتی بیشتر به دلیل استفاده از چرم طبیعی سبب میشود حساسیت ها و بیماری های پا تا حدود زیادی کاهش یابد. این در حالی است که در کفشهای معمولی به دلیل تولید ماشینی اینگونه از کفشها و استفاده از پلیمرها به جای مواد طبیعی، مشکلات ایجاد شده بر روی پا زیاد میباشد .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده کفش چرمی

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 امارت متحده عربی انواع کفش
2 چین انواع کفش
3 آلمان انواع کفش
4 ازبکستان انواع کفش
5 اتریش انواع کفش
6 ترکیه انواع کفش
7 ایتالیا انواع کفش

کشورهای عمده تولیدکننده کفش چرمی

 

ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 چین انواع کفش
2 آمریکا انواع کفش
3 پاکستان انواع کفش
4 هنگ کنگ انواع کفش
5 آلمان انواع کفش
6 انگلیس انواع کفش
7 فرانسه انواع کفش
8 ایتالیا انواع کفش

کشورهای عمده مصرف کننده کفش چرمی

از آنجایی که کفش یکی از نیازهای ضروری انسان می باشد، از این رو تمای کشورها این محصول را مورد استفاده قرار میدهند.

بررسی منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید کفش چرمی

در مکان یابی یک طرح توجه نکات ضروری بسیاری، نظیر نزدیکی به محل تأمید مواد اولیه، بازارهای عمده مصرف، امکانات زیربنایی، حمایتهای دولت و نیروی انسانی متخصص وجود دارد که در ادامه به بررسی گزینه های فوق خواهیم پرداخت .

 • محل تامین مواد اولیه
  اولین پارامتر در بررسی شرایط سرمایه گذاری در خصوص یک محصول سهولت دسترسی به منابع تامین کننده مواد اولیه و قیمت ارزان تر آن می باشد.با توجه به اینکه مواد اولیه مورد نیاز در این صنعت در شهر ورامین تهران و شهر تبریز تولید میشود، در صورتی که اولویت سهولت تامین مواد اولیه مورد نظر باشد باشد، استانهای تهران و آذربایجان شرقی اولویت اصلی قرار میگیرد .
 • بازارهای فروش محصولات
  یکی از معیارهای مکان یابی برای یک طرح، انتخاب مکان مناسب برای ارائه محصولات تولید شده به بازار مصرف میباشد. با توجه به ماهیت طرح، استانهای بزرگ نظیر تهران، اصفهان، شیراز، آذربایجان شرقی، خراسان و گیلان از اولویت برخوردار هستند .
 • امکانات زیربنایی طرح
  برای تامین نیازهایی زیربنایی طرح، مانند شبکه برق سراسری، راههای ارتباطی و شبکه آبرسانی و فاضلاب و غیره، در سطح نیاز این طرح تمامی استانهایی که دارای شهرک صنعتی هستند از اولویت برخوردار هستند .
 • نیروی انسانی متخصص
  در طرح حاضر، نیاز به افراد متخصص و با تجربه در زمینه های صنعت تولبد و پرداخت چرم و صنعت تولید کفش چرمی است. با توجه بهوجود مراکز آموزش عالی معتبر در زمینه تربیت نیروی متخصص، در استانهای تهران، آذربایجان شرقی وقم ، امکان بهره گیری از نیروی متخصص باتجزبه در این طرح وجود دارد .
 • حمایت های خاص دولت
  با توجه به اینکه طرح حاضر جزء طرحهای صنعتی عمومیبه حساب میآید، به نظر نمیرسد که شامل حمایتهای خاص دولت شود. با این حال اگر این طرح در مناطق محروم راه اندازی شود، مشمول بعضی از حمایت های دولت میشود .

باتوجه به بررسی پارامترهای فوق در طرح تولید کفش چرمی، میتوان نتیجه گیری کرد که استانهای تهران، آذربایجان شرقی و قم دارای امکانات و شرایط مناسبتری نسبت به دیگر مناطق کشور برای راه اندازی چنین واحد تولیدی میباشند .

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی

تولید کفش چرمی و سرمایه گذاری در این خصوص نیاز به توجه به برخی از نکات دارد. کفش چرمی به دلیل استفاده از چرم طبیعی در آن مزایای زیادی را در خود دارد. حساسیت و تعرق کم پا در هنگام استفاده از کفش، راحتی و انعطاف پذیری مناسب چرم در این کفش، دوام بالا و کیفیت مناسب کفش های چرمی همگی از جمله مزایای استفاده از کفش چرمی میباشد.

اما تولید اینگونه از کفشها و استفاده از آنها با برخی موانع همراه است. تولید اینگونه از کفش ها نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی میباشد. استفاده از چرم طبیعی به عنوان ماده اولیه در تولید این کفش ها و استفاده از نیروی متعدد در تولید آنها سبب میشود تاقیمت تمام شده این کفش ها در مقایسه با کفش های دیگر بیشتر باشد. این در حالی است که وجود محصولات چینی با قیمتهای بالاتر از یک طرف تولید این کفش ها را مقرون به صرفه ننماید و از طرف دیگر تمایل مشتری به اینگونه از کفش ها را کمتر نماید.

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که به این مطلب رای می دهد!
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی