ایده هاایده های دام و طیور

پرورش زالو تجارتی پرسود و ناشناخته

طرح پرورش زالو

سفارش طرح توجیهی

پرورش زالو سرمایه زیاد نمی خواهداین کار در گام اول سرمایه چندانی لازم ندارد و با یک سرمایه پنج میلیون تومانی و داخل خانه هم می‌توان کار را شروع کرد. اما در عوض به تخصص زیادی نیازمند است، پس اگر اولین بار است که سراغ این حرفه می‌روید، حتما با افراد باتجربه در این حیطه مشورت کنید.

چگونه زالو پرورش دهیماگر بخواهید در خانه به پرورش زالو بپردازید، کافی است یک وان آب داشته باشید و بلد باشید جزیره‌سازی کنید و زالوهای مولد خود را داخل آن بریزید. زالوها اواخر زمستان جفت‌گیری می‌کنند و در فصل بهار و تابستان کوکون‌ریزی (کوکون چیزی شبیه به پیله است.) می‌کنند و بالاخره در اواخر تابستان و اوایل پاییز نوزادان زالو از داخل کوکون بیرون می‌آیند. از این زمان حدود هشت ماه زمان می‌‌برد که این زالوها به سن بلوغ برسند. یعنی تقریبا در عرض یک سال و سه چهار ماهه می‌توان به تولید طبیعی زالو رسید. حتی می‌توان با اقداماتی مثل کم و زیاد کردن دمای هوا می‌توان کاری کرد که زالوها بیشتر کوکون‌ریزی کنند و در نتیجه میزان تولید را افزایش پیدا کند.
برای تغذیه زالوها باید از خون پستاندار استفاده کرد؛ مراقب باشید حتما باید از خون پستاندار استفاده کنید و گرنه دچار مشکل خواهید شد. این نکته را فراموش نکنید شما فقط در صورتی می‌توانید به خون دسترسی پیدا کنید که مجوز رسمی داشته باشید وگرنه نمی‌توانید از سلامت خون اطمینان حاصل کنید. کم نبوده‌اند کسانی که با خون های آلوده کل سرمایه خود را از دست داده‌اند! در این کار حتما به یک مشاور نیاز دارید که قدم به قدم شما را راهنمایی کند.


درآمد این کار خوب است، اگر صبور باشیددرآمد پرورش زالو به شرط پشتکار خوب است. شما اگر پنج میلیون تومان برای این کار سرمایه گذاری کردید، تقریبا نصف این سرمایه به خرید زالوهای مولد صرف می‌شود. زالوها دو جنسه هستند؛ یعنی در هر جفت‌گیری هر دو زالو بارور می‌شوند؛ بنابراین خیلی زود تکثیر می‌‌شوند و تعدادشان زیاد می‌شود. برای کسی که تازه وارد این حرفه می‌شود، ضریب سوددهی با توجه به احتمالات خطا، هر زالو یک به ۱۲ حساب می‌شود و اگر بتواند به این میزان از سوددهی برسید، منطقی است و اگر به بیشتر از میزان برسید، سود بیشتری نصیبتان شده است. اگر سوددهی را همین یک به ۱۲ بگیریم و فرض کنیم دو هزار عدد از این زالوها تلف شده‌اند، حدود ۱۰هزار زالو خواهید داشت که می‌توانید حداقل ۱۸ میلیون تومان در بازار بفروشید. از این میزان باید هزینه انرژی و کارگر را کسر کنید. البته این برآورد برای افراد ناشی است که تازه وارد این کار شده اند و در سالهای آتی این سود چند برابر خواهد شد و به ضریبی مثل یک به ۵۰ می‌رسد. این حرفه می‌تواند خیلی درآمدزا باشد؛ گرچه این در صورت رعایت اصول کار است؛ چرا که در صورت خطا کل سرمایه شما بر باد می‌رود! درواقع این به درایت تولیدکننده برمی‌گردد که به اندازه‌ای سرمایه‌گذاری کند که بتواند برداشت کند.

ساعت کاری کم، درآمد خوب


کار پرورش زالو از شما زمان زیادی نمی‌برد؛ یعنی اگر به صورت میانگین در نظر بگیریم شما باید در روز سه ساعت مفید کارکنید. در فصل زمستان ساعت کاری کمتر و در بهار بیشتر می‌شود. درواقع در این حرفه وقت اضافی زیادی خواهید داشت و در این وقت اضافه می‌توانید به یک شغل دوم هم فکر کنید. در ضمن به پرسنل زیادی احتیاج ندارید و در ازای هر پنج‌هزار زالو یک کارگر کفایت می‌کند.

چرا زالو؟ارزش هر چهار زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است! زالو مصارف زیادی دارد؛ برای همین در خارج از ایران طرفداران زیاد دارد و می‌توان به راحتی آنها را صادر کرد. زالو خواص درمانی زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند. علاوه بر این موارد از زالو می‌توان در تولید مواد آرایشی‌بهداشتی استفاده کرد. با توجه به اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان را دارد، طرفدارن زیادی دارد؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشید.

وضعیت زالو در ایراناز آنجایی که در گذشته زالو در طبیعت ایران صید و در پزشکی استفاده می‌شد، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی، تعداد زالوها کاهش چشمگیری یافته است. زهکشی تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شخم زدن زمین‌های کشاورزی با تراکتور به جای اسب از دیگر دلایل کم شدن زالوی طبیعی در ایران است و همین امر تولید زالو را به ضرورتی پر سود تبدیل کرده است.
براساس آمار، پرورش زالو در کشور برای اولین بار در شهرستان جویبار توسط دکتر کرد افشاری متخصص طب سنتی در فضای سر پوشیده به مساحت ۵۰۰ مترمربع در داخل استخر‌های فایبر گلاس انجام گرفت.
در حال حاضر نیز تکثیر و پرورش زالو با موفقیت انجام پذیرفته، به‌طوری‌که در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار قطعه زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد و این در حالی است که پرورش زالو توجیه اقتصادی خوبی دارد و در حال حاضر هر قطعه زالو در ایران ۵۰۰ تا۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است که قیمت این آبزی در اروپا ۸ تا ۱۲ دلار است. تفاوت قیمتی که صادرات زالو را برای کارآفرینانی که مزارع مصنوعی پرورش زالو تأسیس کرده‌اند بسیار پر سود می‌کند.
به این ترتیب است که با توسعه پرورش زالو از یک سو فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بیکار ایجاد می‌شود و از سوی دیگر افزایش درآمد اقتصادی روستاییان رقم خواهد خورد و سود خوبی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود.
در حال حاضر، تکثیر و پرورش زالو در برخی از استان‌های ایران مانند مازندران، آذربایجان شرقی و خراسان با موفقیت انجام می‌شود، به طوری که در حال حاضر زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد.
لازم به ذکر است که سرمایه لازم برای تولید زالو بسیار کم است. به عنوان مثال از ملزومات پرورش زالو تهیه استخرهایی کوچک است که عمق آن نیم متر باشد و درکف استخر، سیمان‌ها با خاک رس پوشانده شوند. بنا به گفته کارشناسان، با سرمایه اندک ۵ تا ۱۰ میلیونی می‌توان کارگاه کوچک تولید زالو را به راه انداخت.

درآمدزایی پرورش زالو در سایر کشورهادر این میان، کشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلستان و مالزی تجربه‌ای طولانی در پرورش زالو دارند و استاندارد‌های جهانی تولید این آبزی با ارزش را به خوبی رعایت کرده‌اند.
این در حالی است که قیمت زالو در ایران از چند صد تومان بیشتر نمی‌رود و حتی به هزار تومان هم نمی‌رسد. به این ترتیب است که براساس آمار منتشر شده، کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان و آلمان از تولید و صادرات زالو درآمد هنگفت ارزی به‌دست می‌آورند.
گفتنی است، زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است و در کشور روسیه بیماری‌های مختلف (سردرد و امراض قلبی و پوستی و ضعف قوای جنسی) با زالو معالجه می‌شود.
در مسکو و اوکراین نیز کرم‌های آرایشی برای رفع چین و چروک صورت تولید شده که ماده مؤثر آن از بزاق دهان زالو گرفته و استفاده‌ دارویی از این آبزی .مفید با پیشرفت علم بیشتر و بیشتر شده است

میزان سرمایه لازم برای راه‌اندازی طرح پرورش زالو • ظرفیت پرورش : ۱۰۰۰۰ عدد زالوی مادر
 • هزینه اجاره‌ بها: ۴۰۰ مترمربع موردنیاز: ۱۴ ماه × ۲ میلیون‌تومان = ۲۸ میلیون‌تومان
 • حوضچه‌ ها و مخازن: ۶ میلیون تومان
 • حوضچه‌ های لار و زالوی متوسط: ۸ میلیون تومان
 • مش پشه‌بندی (جلوگیری از فرار): ۱ میلیون تومان
 • مواد داخل حوضچه (سنگ پا، نایلون و …) : ۶ میلیون تومان
 • گرمایش و سرمایش (اسپیلت): ۱۰ میلیون تومان
 • هزینه انرژی (آب، برق، گاز): ۱۴ ماه × ۱ میلیون‌تومان = ۱۴ میلیون تومان
 • هزینه لوازم جانبی (لباس کار و …): ۸ میلیون تومان
 • هزینه‌های کارگری: ۳ نفر کارگر ثابت × ۱۴ ماه × ۱۲۰۰۰۰۰ تومان = ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
 • هزینه تغذیه (برای دوره ۱۴ ماهه): ۳۰ میلیون تومان
 • هزینه خرید زالوی مادر: ۱۰٫۰۰۰ عدد × ۳۰۰۰ تومان قیمت هر واحد = ۳۰ میلیون‌تومان
 • هزینه‌های پیش‌بینی نشده: ۱۰% × ۲۰۰ میلیون تومان = ۲۰ میلیون تومان
 • مجموع هزینه‌ها در دوره ۱۴ ماهه: ۲۲۰ میلیون تومان
 • میزان درآمد بعد از دوره ۱۴ ماهه:
  در بدترین شرایط تولید هر زالو ۶ پیله می‌گذارد که حداقل از هر پیله ۱۵ عدد زالوی لار بدست می‌آید: زالوی لار ۹۰ = ۱۵ عدد × ۶ پیله
 • تعداد کل لارها در بدترین شرایط : عدد ۹۰۰۰۰۰= ۹۰ × ۱۰۰۰۰
 • قیمت محصول در بدترین شرایط بازار ۷۰۰ تومان می‌باشد: میلیون تومان ۶۳۰ = تومان ۷۰۰ × ۹۰۰۰۰ عدد
 • سود خالص: میلیون تومان ۴۱۰ = ۲۲۰- ۶۳۰


نکته۱:
زالوی بالغ در هر دوره زایش ۸ تا ۱۰ پیله حاوی ۱۵ تا ۳۰ نوزاد می‌گذارد که در این طرح زیر حداقل تولید در نظر گرفته شده است و این در صورتی است که تولید سیر طبیعی و پرورش غیرصنعتی باشد.
نکته۲:
در صورتی که پرورش و تولید صنعتی باشد می‌توان ۲ مرتبه در ۱۴ ماه از زالو زایش گرفت که ما در این طرح فقط یک مرتبه در نظر گرفته‌ایم.
دقت فرمایید در کار اقتصادی باید هزینه‌ها را در بدترین و بالاترین شرایط قیمتی تولید محاسبه و درآمد را با کمترین میزان تولید و پایین‌ترین قیمت فروش در نظر گرفت.

جمع بندیاگر به دنبال شغلی زودبازده هستید، سراغ این حرفه نروید! پرورش زالو از مشاغلی است که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمند است. افراد زیادی وارد این حرفه شده اند و به علت نداشتن پشتکار زود خسته شده اند و آن را کنار گذاشته‌اند. همت و پشتکار و تخصص مهم‌ترین فاکتور برای افرادی است که وارد این کار می‌شوند. پرورش زالو از جمله مشاغل مولدی است که مشاغل جانبی زیادی در اطراف خود مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند. این کار تولیدی باعث می‌شود که اولا طب سنتی که در همه جای جهان به صورت جدی دنبال می‌شود، در ایران هم پیگیری شود و ثانیا مانع قاچاق غیرقانونی آن به کشورهایی که طالب آن هستند می‌شود و در ضمن می‌توان از این موجودات کوچک برای مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده کرد و این صنعت را هم بیش از پیش در کشور بومی کرد.

پاسخ به برخی سوالات متداول

 1. چه میزان سرمایه گذاری برای کار پرورش زالو نیاز هست؟
  برای یک کار کوچک (حتی خانگی) حداقل پانزده میلیون تومان سرمایه نیاز هست تا توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشد.
 2. کار پرورش زالو چه میزان سوداوری دارد؟
  برای کار پرورش (خرید لارو زالو و بزرگ کردن آن) حدودا در بازه زمانی ۶ الی ۸ ماهه ۵۰ -۶۰ درصد سوددهی خالص دارد و برای کار تکثیر با زالوی مولد در ۱۴ ماه حدود ۱۰۰-۱۵۰ درصد سوددهی دارد.
 3. بهترین زمان برای شروع کار پرورش و تکثیر زالو چه زمانی است؟
  بهترین زمان برای شروع کار پرورش، نیمه اول سال و نهایتا تا آخر مهر ماه بهترین زمان برای شروع تکثیر (بصورت مصنوعی) شش ماه دوم سال می باشد. البته می توان تکثیر بصورت طبیعی در نیمه اول سال هم انجام داد.

 4. 33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - پرورش زالو تجارتی پرسود و ناشناخته
 5. کار پرورش زالو به چه میزان فضا نیاز دارد؟
  کار پرورش و تکثیر زالو حداقل ۲۰ متر مربع فضای بسته و مسقف شبیه به یک اتاق ساختمان یا زیر زمین نیاز دارد هر چه محیط تمیزتر و بهداشتی تر باشد کیفیت کار بالاتر می رود. البته بهترین متراژ برای کار ۴۰ مترمربع به بالا می باشد.
 6. برای کار پرورش زالو روزانه چه میزان وقت باید گذاشت؟
  روزانه دو ساعت زمان نیاز هست که این زمان صرف تعویض آب و نظارت و نوشتن گزارش کار می شود.
 7. کار پرورش و تکثیر زالو با روش آبی انجام می شود یا با گل؟
  کار پرورش زالو با آب انجام می شود.
  کار تکثیر زالو به روش طبیعی که فقط در ۴ ماه اول سال امکان پذیر است با روش گل و جزیره سازی انجام می شود.
  کار تکثیر زالو به روش مصنوعی، با تجمیع هر دو روش یعنی روش آبی و روش گل انجام می شود.
 8. فروش زالو چگونه است؟
  آمار دقیقی از میزان مصرف زالو در کشور موجود نیست ولی آنچه که ما در بازار زالو مشاهده می کنیم نشانگر این است که در اکثر ماه های سال با کمبود زالو مواجه هستیم بنابراین فروش زالو کار سختی نیست و شما می توانید با کمی بازاریابی زالوی خود را بفروشید.
 9. خریداران زالو چه کسانی هستند؟
  دو گروه زالو خریداری می کنند، پزشکان طب سنتی و شرکت هایی که بصورت عمده خرید می کنند.شما می توانید زالو را بصورت خرد به پزشکان طب سنتی و بصورت عمده به این شرکت ها بفروش برسانید.
 10. پرورش زالو در چه مناطقی از کشور قابل انجام است؟
  چون پرورش زالو در محیط سربسته انجام می شود و دمای داخل محیط با وسایل سرمایشی و گرمایشی همیشه کنترل می شود بنابراین در تمام مناطق کشور قابل اجرا می باشد.
 11. آیا می توان در محیط باز کار کرد؟
  کار پرورش زالو فقط در شمال کشور به روش روباز امکان پذیر است.

امتیاز کاربران: 4.3 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x