ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

سفارش طرح توجیهی

مقدمه

ساخت اولین مواد آرایشی بهداشتی به قرنها پیش بر میگرددد. زمانی که بشر با استفاده از ترکیب پودر پوست تخم مرغ، زاج سفید، بادام، تخم خشخاش، شیر، کره، میوه و سبزیحات ماسک های پوست درست می کرد. اما در سالهای 1920 بود که انقلابی در کارخانه های لوازم آرایش به وجود آمد و سایه های رنگارنگ برای چشم ها، رژگونه و رژ لبهای متنوعی ساخته شد. کرمها و لوسیونهای گوناگون برای پوست و شامپوهای نرم کننده و تقویتی مو به بازار آمد.

در سالهای 1950 و1960 مواد پاک کننده پوست، کرمها، لوسیون ها و نرم کننده هاو لوازم آرایش متنوعی وارد بازار شدند. از سالهای 1970 به بعد کارخانه ها رنگهای متفاوتی برای آرایش روز و شب و مواد و لوازم آرایش برای زیبایی، سلامتی و پاکیزگی پوست و مو ارائه کردند و مردم بیشتر و بیشتر جذب این مواد شدند.

در حال حاضر نیز با ورود فناوری نانو انواع محصولات با ویژگیهای منحصر به فرد تولید می شود تا مصرف کنندگان دارای گزینه های انتخابی بیشتر و به محصولاتی با کیفیت بهتر دسترسی داشته باشند. البته رسیدن به استاندارد مناسب برای انواع نانومواد و محصولات حاصله امری ضروری است.

محصولات مختلف آرایشی بهداشتی با استفاده از فناوری نانو تاکنون تولید شده اند که مهمترین آنها عبارتند از: خمیر دندان، صابون، شامپو، حالات دهنده و رنگ دهنده موها، کرم های ضد چروکیدگی، کرم ضد آفتاب، رژ لب و کرم نرم کننده، پودر صورت، عطرها. فناوری نانو مشابه دیگر صنایع توانسته است در این محصولات وارد شده و اثرات قابل توجهی بر بازار آن بگذارد.

نوشته های مشابه

به عنوان نمونه عرضه فرآورده های حاوی نانو ذرات ترکیبات اکسیدروی و اکسیدتیتانیوم باعث بهبود چشمگیر کارایی و مقبولیت ضدآفتابها و مواد آرایشی حاوی مواد غیرآلی شده است. کاهش جذب زیاد اشعۀ ماوراء بنفش بدون استفاده از مواد شیمیایی و رفع مشکلات عمده استفاده از این مواد مثل اثر سفیدی بعد از استفاده از آنها بر روی پوست، از مزایای مهم این فراورده های جدید است.

33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - طرح تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

سه ویژگی عمده کرمهای ضدآفتاب حاصل از نانو فناوری نسبت به محصولات قدیمی عبارتند از:

 • کاهش جذب چشمگیر اشعۀ ماوراء بنفشبدون استفاده از مواد شیمیایی؛
 • شفاف کردن محصول؛
 • امکان توزیع یافتن در بسیاری از پایه های مورد استفاده در صنایع آرایشی برای جلوگیری از تشکیل کیک(حالتی از ناپایداری این فرآورده ها)؛

تولید این نوع کرمهای ضد آفتاب که اشعه زیان آور UV را جذب میکند با استفاده از نانو ذرات اکسید تیتانیوم و اکسید روی تهیه شد، جزء اولین موارد کاربردی فناوری نانو در صنعت آرایشی بهداشتی بوده و این روند تا کنون ادامه داشته است. با پیشرفت فناوری نانو در آینده می بایست منتظر وقوع تحولاتی چشمگیر در تولیدات این صنعت بود. برخی افراد این تحول را تا حد تخیلات پیش برده اند، ساخت ماشین هایی که قادرند موی افراد و رنگ پوست آنها را به دلخواهشان تغییر دهند و چین و چروک پوست را صاف کرده و چربیهای اضافی را جمع آوری کنند.

کرمهای آرایشی به دلیل اینکه به پوست اضافه می شوند و باعث زیبایی و لطافت پوست می شوند جزو مسائل زیبایی محسوب میشوند. از نظر بیوشیمیایی پوست نیازمند مواد نرم کننده نظیر چربی ها و روغن ها و مواد مرطوب کننده است که باید توسط انواع کرم ها برطرف شود تا پوست سلامت و شادابی، زیبایی و جوانی خود را حفظ کند، بنابراین بهترین کرم برای پوست یک کرم مرطوب کننده تأیید شده توسط وزارت بهداشت است.

یکی از مشکلات عمده و اساسی که کلیه زنان با آن دست و پنجه نرم می کنند، پیری زودرس پوست، خشکی، لک ها و چین و چروک های موجود روی پوست است که بیشتر آنها برای کاهش و یا از بین بردن مشکلات پوستی و زیباتر جلوه دادن خود هزینه های هنگفتی را متحمل می شوند و از اعمال جراحی و مواد و ترکیباتی مختلف با مارک ها و فرمولاسیون های متفاوت استفاده می کنند که ممکن است در آینده دچار صدمات و عوارض پوستی همچون تحریکات ، خارش، قرمزی و آلرژی های مختلف پوستی شوند.

بنابراین بهتر است در کودکی از پوست خود مراقبت کرده و در بزرگسالی با طریقه مصرف و نوع کرم های آرایشی و بهداشتی آشنا شوند تا دچار مشکلات پوستی نگردند.

کرم هایی برای پوست مناسب و مفید هستند که مطابق مواد تشکیل دهنده خود پوست باشند و خود پوست بتواند برای خود کرم بسازد. کرم ترکیبی است از آب و روغن و یک امولسیون، بنابراین غدد مترشحه موجود روی پوست با تولید چربی و همراه با غدد عرق و اوره و کلسترول مخلوط شده و برای پوست کرم می سازند و پوست را محافظت می کنند ولی متأسفانه ما هر روزه با شستن دست و صورت کرم طبیعی پوست را از بدن خارج می کنیم و مدت 5 ، 6 ساعتی زمان لازم است تا پوست دوباره برای خود کرم بسازد، بنابراین زنان باید در این مدت کرم جانشین پوست خود را بسازند زیرا در غیر این صورت چین و چروک هایی روی پوست ظاهر شده که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود و در طول زمان طویل و عمیق می شوند و زنان را دچار پیری زودرس پوست می کند که برگشتن به حالت اولیه بسیار سخت است.

کرم هایی که مورد تأیید وزارت بهداشت نبوده و نامطلوب باشند و حتی PH کرم با PH پوست مطابقت نداشته باشند به مرور زمان به پوست آسیب می رساند و آلودگی های میکروبی موجود در آنها باعث بیماری پوستی می شوند؛ همچنین در صورتی که حاوی فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک و… باشند در طولانی مدت باعث لطماتی به پوست می شوند و به دلیل جذب پوست و ورود به کبد، سرطان کبد را به وجود خواهند آورد و در طولانی مدت باعث مرگ مصرف کننده ها می شود.

کرم های نامناسب می توانند به قسمت سلول های سطحی پوست آسیب برسانند و در صورتی که حاوی میکروب باشند عوارضی نظیر تورم، اگزما، انواع دیگر بیماری های پوستی را به وجود آورند و در مراتب حادتر احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.

کرم های حاوی هیدروکینون

این نوع کرم ها برای از بین رفتن و کاهش لک های پوستی به کار می رود و مقدار مصرف آن در کرم های آرایشی _ بهداشتی حداکثر 2درصد است و تنها زمانی می تواند کارایی داشته باشد و تأثیرات عمیقی بر جای بگذارد که طولانی مدت ادامه پیدا کند در صورت قطع دوباره لک های پوستی تظاهر می کنند که چندان خوشایند افراد نیست.

این نوع کرم ها باید به رنگ سفید عرضه شوند و حاوی مواد رنگی نباشند زیرا یدروکینون موجود در کرم ها در عرض 6 الی یک ماه به صورت اکسید درآمده و قهوه ای رنگ می شوند که غیرقابل مصرف بوده و خاصیت خود را از دست می دهند.

اخیراً مواد سفیدکننده ضدلک ها از جلبک ها، خزه ها و سایر گیاهان دریایی گرفته و تولید می شوند که ضمن داشتن خاصیت سفیدکنندگی و ضدلک اثرات سویی روی پوست نداشته و توصیه می شوند.خانواده ها باید کرمی را استفاده کنندکه پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشد، به تاریخ انقضا و تولید حک شده روی انواع کرم توجه نمایند. ظاهر کرم را شناسایی کنند تا تغییر رنگ و بو نداشته باشند و آب و روغن آنها از هم جدا نشده باشد و بوی دلپذیری داشته باشند.

کرم های روشن کننده حاوی هیدروکینون که به عنوان داروی ضدلک مورد استفاده قرار می گیرند، در درازمدت باعث افزایش تحریکات پوستی می شوند، هر اندازه که درصد هیدروکینون موجود در این نوع کرم ها بیشتر باشد، شانس ابتلا به تحریکات پوستی افزایش می یابد، به عنوان نمونه هیدروکینون 10 درصد شدیداً پوست را تحریک کرده و باعث خارش و قرمزی پوست می شود.

تأثیر کرم های ضدلک در افراد متفاوت است و بستگی به نوع ضایعه دارد، در بعضی از افراد مصرف این نوع کرم ها تأثیرگذار بوده و در برخی دیگر تغییراتی را به وجود نمی آورد، بعضی از پزشکان و صاحب نظران هیدروکینون را به عنوان درمان توصیه نمی کنند چرا که در درازمدت (بعد از 6 ماه) باعث ایجاد لک های دایمی می شدند. افراد بهتر است برای پیشگیری از افزایش تحریکات پوستی از سفیدکننده های حاوی هیدروکینون 4 درصد استفاده کنند.

همچنین برای از بین بردن یا کم رنگ کردن ضایعات و لکه های پوستی نیز می توانند از غلظت های کمتر از دو درصد استفاده نمایند؛ افراد باید بدانند در صورتی که پس از شش ماه استفاده از این کرم ها، بهبودی در وضعیت آنها حاصل نشد، مصرف آن را قطع کنند چرا که به عقیده برخی پزشکان ممکن است لک های دائمی روی پوست آنها ایجاد شود، همچنین به دلیل عوارض پوستی زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف این کرمها پرهیز کنند.

کرم های ضدچین و چروک نیز به طور کامل مشکلات مذکور را از بین نمی برد و حداقل مدت زمان طولانی باید مورد استفاده قرار بگیرند و بهتر است از کودکی و بزرگسالی از آفتاب به شدت پرهیز نمایند و در صورت لزوم از عینک های آفتابی و کلاه استفاده نمایند تا دچار عوارض پوستی نشوند.

کرم های مرطوب کننده

کرم های مرطوب کننده نیز راهی برای پیشگیری از پیری زودرس پوست محسوب می شوند زیرا استفاده از آنها علاوه بر تأمین و نگهداری آب پوست و ممانعت از تبخیر آب در لایه های سطحی پوست از پیری زودرس پوست نیز پیشگیری کرده و شادابی و طراوت پوست را موجب می شوند.

به دلیل اینکه پوست در برابر عوامل خارجی مانند آفتاب، سرما، گرما، تغذیه نامناسب، شست و شوی زیاد با مواد شوینده و همچنین گذشت زمان و افزایش سن، رطوبت و چربی خود را از دست داده، دچار خشکی و پیری می شوند؛ از این رو مرطوب نگهداشتن پوست از عارضه پیری پوست پیشگیری کرده و یا آن را به تأخیر می اندازد؛ همچنین خشکی پوست می تواند باعث عوارضی نظیر زبری پوست، پوسته پوسته شدن، خارش، ترک خوردگی و کاهش انعطاف پذیری پوست شوند. پوست آدمها با هم فرق دارد.هرکسی پوست مخصوص خودش را دارد.

بنابراین نیازهای پوست افراد مختلف نیز با هم فرق دارند. قبل ازهر خریدی برای پوست(انواع فراورده های آرایشی و بهداشتی،انواع کرمها شامل کرم ضدآفتاب،مرطوب کننده …انتخاب پاک کننده مناسب پوست و…)باید نوع پوست خود را خوب بشناسیم تا بتوانیم فراورده مناسبی خریداری کنیم. کرمها و فراورده آرایشی وبهداشتی (محصولات مراقبت از پوست) که در بازار عرضه میشوند بسیار متنوع هستند.

وقتی محصولاتی مناسب پوست خود استفاده کنید بخوبی تفاوت را حس خواهید کرد.داشتن پوستی شفاف تر نرم تر و صاف تر با انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی مناسب پوست امکان پذیراست.
پوست را براساس میزان رنگدانه و رنگ پوست به شش نوع مختلف تقسیم بندی میکنند (تقسیم بندی فیتزپاتریک).
پوست نوع یک ، پوست افراد نژادسلتیک یعنی پوست سفید موهای قرمزوچشمهای آبی است.افراد سیاه پوست بعنوان پوست تایپ شش طبقه بندی میشوند.مابقی بین این دو سر طیف قرار میگیرند.

در این تقسیم بندی اکثر ایرانیان و ساکنین ناحیه مدیترانه و خاورمیانه دارای پوست سه یا چهار هستند. هندی ها داری پوست شماره پنج واروپائیان غیر سلتیک دارای پوست شماره دو می باشند.این تقسیم بندی برای انتخاب فراورده های مراقبت از پوست چندان کمک کننده نیست.

در گذشته پوست بطور ساده به چهار نوع مختلف : خشک ، چرب ، مختلط و حساس تقسیم بندی می شد. اما این تقسیم بندی ساده ابتدایی وناقص و پاسخگوی نیازهای امروز نیست.

برخی از پوستها تمایل بیشتری برای تشکیل رنگدانه دارند.ممکن است دو نفر رنگ پوست به ظاهر یکسان داشته باشند اما یکی تمایل بیشتر ی برای تشکیل رنگدانه و برنزه شدن درمقابل آفتاب داشته باشد.دربرخی پوست درمعرض نور در تابستان تیره و پررنگ میشود.این نوع پوست احتیاج به مراقبت و محصولات آرایشی بهداشتی خاص دارد.

برخی از پوستها خشک ترند، برخی تمایل به ایجادجوش دارند.برخی از پوستها مستعد قرمزی و التهاب هستند.درتقسیم بندی جدید تمام این فاکتورها در نظر گرفته میشود. با در نظر گرفتن تمامی فاکتورها در تقسیم بندی جدید پوست انسانها به به شانزده نوع مختلف تقسیم بندی میشود.

در تقسیم بندی جدید چهارفاکتور در نظر گرفته میشود:

 1. میزان تمایل پوست به ساختن رنگدانه(تمایل به برنزه و تیره شدن در مقابل آفتاب)رنگدانه ساز غیر رنگدانه ساز
 2. میزان حساس بودن پوست(تمایل به قرمز شدن یا خارش و سوزش و یا استعداد ایجادجوش)حساس غیرحساس
 3. میزان چرب بودن یا خشک بودن پوست(برخی پوسته چرب و روغنی برخی مختلط و برخی خشکند)چرب یا خشک
 4. میزان چروک وپیری پوست ( پوست افرادجوان سفت وبدون چروک و درسنین بالاتر با چرو ک و شل است) چروک یا سفت

یک باور قدیمی وجود دارد که میگوید پوستهای چرب دیرتر چروک میشوند، ولی به همان اندازه مراقبت از آنها سخت است. البته هنوز این مسأله از نظر علمی تأیید نشده است. یک باور دیگر هم درباره پوستهای چرب، دلیل چربی آنها را غذاهای چرب، سرخ کردنیها و شیرینیجات میداند. اما در واقع این هورمونهای خاص بدن است که جنس پوست را تعیین میکند.

 • ماسکهای طبیعی
  اگر پوست چربی دارید، استفاده از ماسکهای طبیعی برای به حداقل رساندن این چربی مفید است. شاید عجیب به نظر برسد، اما استفاده از خاک رس که تبدیل به گل شده انتخاب مناسبی است. البته ماسکهای گل رس حاوی مواد منقبض کننده مانند عصاره لیمو و جو هستند که برای پوستهای چرب مفیدند.
 • نقطه درمانی
  بعضی افراد نواحی خاصی از پوست به ویژه در صورتشان چربتر از سایر نواحی است. با استفاده از مقداری دستمال تمیزکننده پوست و دستمال کاغذی خشک سعی کنید چربی را از روی این نواحی پاک کنید، بیآن که بقیه نقاط پوست چربی طبیعیشان را از دست بدهند.
 • بدون چربی
  در صورتی که از لوازم بهداشتی استفاده میکنید، سراغ لوازمی بروید که پایه اصلیشان آب است تا چربی اضافی به پوست شما منتقل نکنند. هر شب پیش از خواب صورت خود را بشویید و خشک کنید.
 • شستوشوی مداوم
  قطعاً یکی از بهترین راهکارها برای شما شستن دائمی صورت است، اما برای این منظور از شویندهای استفاده کنید که ترکیبات آن مناسب پوستهای چرب است. هنگام خشک کردن صورت هم هرگز پوست خود را محکم با دستمال نکشید و فقط آن را با دستمالی با جذب بالا خشک کنید.
 • مرطوب کننده ها
  کسانی که پوست چرب دارند هم میتوانند از دستمالهای مرطوب استفاده کنند، اما از نوع روغنی آنها استفاده نکنید؛ چون ممکن است مشکلتان را بیشتر کنند. البته بهتر است از مرطوب کننده های طبیعی کمک بگیرید،یعنی با رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب مداوم کاری کنید که صورت و پوست بدنتان همیشه مرطوب بماند.
 • منقبض کننده های طبیعی
  سراغ منقبض کننده های طبیعی بروید که در ساختارشان از عصاره مرکبات استفاده شده و میتوانند پوست را خشک و چربی آن را به خوبی جذب کنند. استفاده از کمپرس سرد یا کرم خنک کننده هم میتواند چربی پوست را بگیرد.
 • مدل موها
  باید مدل موهایتان را طوری انتخاب کنید که بتوانید آنها را از صورتتان دور نگه دارید. افرادی با پوست چرب معمولاً موهای چربی هم دارند. به هر حال موهای چرب هم میتوانند این چربی را در صورت تماس با پوست شما به صورتتان منتقل کنند.
 • حفاظت از پوست
  نگران استفاده از کرمهای ضدآفتاب نباشید، اما استفاده زیاد از این محصول پوست شما را قرمز و حتی رنگپریده میکند. این دو عارضه استفاده از ضدآفتاب، بستگی به واکنش پوستی شما دارد. در هر حال اگر به اندازه از ضدآفتاب استفاده کنید، از چرب شدن پوست جلوگیری میکند.
 • ویتامین مناسب
  هنوز مشخص نشده کدام ویتامین برای پوست چرب اثر مفید بیشتری دارد، اما در کل بد نیست با تغذیه مناسب میزان چربی پوست را به حد متعادلی برسانید. از رژیمهایی با مواد معدنی و مغذی شامل ویتامینهای A ،B ،E و روی استفاده کنید تا صاحب پوستی سالم باشید.
 • مراجعه به متخصص
  یک متخصص پوست میتواند شما را از جدیدترین روشهای مراقبت از پوست و تغذیه مناسب برای پوست چرب مطلع سازد. این متخصصان روشهای درمانی خاصی را تجویز میکنند که میتواند شما را از دچار شدن به مشکلات حاد ناشی از چربی زیاد پوست دور سازد.

مواد تشکیل دهنده انواع کرمهای آرایشی و بهداشتی

 • آلانتویین Allantoin
 • آقطی سیاه Sambucus nigra
 • آربوتین
 • NMF
 • گلیسیرین
 • گلوکامات 120DOE
 • گل همیشه بهار
 • کوکامیدو مونو اتانول آمین
 • کوانزیم 10Q
 • کمپلکس MDI
 • پلی کواترنیوم 10
 • پلی کواترنیوم
 • پروپیلن گلایکول
 • پروتئین هیدرولیز شده شیر
 • پروتئین هیدرولیز شده جوانه گندم (Hydrolyzed wheat germ protein)
 • ویتامین k
 • ویتامین A پالمیتات
 • ویتامین F
 • ویتامین E
 • ویتامین C
 • ویتامین 6B یا پیریدوکسین
 • نیاسین آمید
 • نعناع Mentha piperita
 • لیکوریس
 • عصاره گزنه Urtica dioica
 • عصاره چای سبز
 • عصاره آووکادو
 • سیلیکونها
 • روغن گل مغربی و دانه کتان
 • روغن کالندولا
 • روغن دانه انگور Grapeseed oil
 • روغن دانه آفتابگردان Helianthus Annuus seed oil
 • روغن جوانه گندم
 • روغن بادام

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده کرم های آرایشی و بهداشتی

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده ، کشورهای فرانسه ، آلمان , ایالات متحده و ترکیه می باشند.

برخی از تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز طرح تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

 • میکسر ایستاده جهت اختلاط مواد
  میکسر ایستاده جهت اختلاط مواد
 • تانک ذخیره مواد
  تانک ذخیره مواد
 • میکسر مواد اولیه
  میکسر مواد اولیه
 • دستگاه تزریق چند نازله
  دستگاه تزریق چند نازله

بررسی مواد اولیه مورد نیاز تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

ردیف مواد اولیه و بسته بندی و مشخصات فنی
1 آب مقطر
2 روغن و پرکننده
3 امولوسیون
4 انواع اسیدها
5 ویتامین
6 گلیسیرین
7 هیدروکینون (بردار لایه )
8 تیوپ کرم
9 کارتن

امتیاز کاربران: 1.3 ( 5 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x