ایده هاایده های صنعتی

طرح توجیهی تولید انواع هود با فناوری نانو

سفارش طرح توجیهی

کاربرد هود

نقش هود تامین آسایش بهره برداران از ساختمان وایمنی کارکنان آشپزخانه و ساکنان ساختمان است هود جزء اصلی هر سیستم آشپزخانه است. وظیفه هود خارج ساختن موادزائد پخت از محیط میباشد. این مواد شامل بخار آب و مواد آلی موجود درمواد غذایی وحرارت وگازهای مضر میباشد. سوخت متداول در تامین حرارت آشپزخانه گاز (مایع یا طبیعی) و ذغال است. احتراق این مواد باعث تولید بخار آب-دیاکسید کربن و سایر گازهای مضر است هود وظیفه خارج ساختن این گازها را نیز به خارج از ساختمان دارد.

هود آشپزخانه های مسکونی با هود آشپزخانه های تجاری بسیار متفاوت است زیرا درآشپزخانه های تجاری مقادیر زیادی آب روغن درمواد زائد پخت وجود دارد و برای جلوگیری از ورود این بخارات چرب به داخل کانال انتقال هوا فیلترهای چربی گیر وصفحات منحرف کننده وجدا کننده چربی درهود تعبیه می کنند.

هود و هواکش

هود و هواکش بخش جدایی ناپذیر هر آشپزخانه ای هستند. برای خارج کردن بخار و بوی غذا وجود هواکش در آشپزخانه ضروری است. گزینه های متعددی برای هود و هواکش موجود می باشند، مانند: هود تعبیه شده، هودهای استیل، هودهای دیواری و کابینتی. انتخاب هودهای مناسب به شما این فرصت را می دهد تا بر زیبایی دکوراسیونی آشپزخانه خود بیفزایید.

هود آشپزخانه

به دلیل آنکه بخارات ودودهای گرم به طرف بالا حرکت میکنند یک دهانه ی ورودهوا بالای تجهیزات پخت درنظر میگیرند.که باتوجه به قرارگیری تجهیزات پخت هودها انتخاب میشوند.

 1. هودهای دیواری(تمام تجهیزات کناردیوارقرارگیرند)
 2. هودهای یک ردیفه(تمام تجهیزات پخت به صورت خطی درکنارهم قرارمیگیرند)
 3. هودهای دو ردیفه(تمام تجهیزات پخت پشت به پشت هم قرار میگیرند)
 4. هودهای قفسه ای(تجهیزاتی که هم ارتفاع پیشخوان هستندوکناردیوارنصب میشوند)
 5. هودهای با تخلیه از یک انتها (تجهیزات هم ارتفاع پیشخوان هستند وغذا ازیک طرف سرو میشود)

صنعت تولید و ساخت هود در ایران با توجه به گذشت زمانی کمتر از 30 سال از آغاز آن، صنعتی نوپا و جوان به حساب می آید، ولی صنعتگران خوش فکر ایرانی با ابتکار و ذوق و سلیقه فراوان در تولید انواع هود، توانسته اند کالایی را به بازار وارد کنند که نه تنها توانایی رقابت با نمونه های معروف خارجی را دارد، بلکه گوی سبقت را از همتایان اروپایی و آمریکایی خود ربوده و به گونه ای بازار معاملات این کالا را در سیطره تولیدکنندگان ایرانی نگاه داشته است.

طرح توجیهی تولید هود با فناوری نانو

در حال حاضر با توجه به اینکه تمامی قطعات و لوازم هود و هواکش های ساخت ایران در داخل کشور تولید میشود، تولیدکنندگان ایرانی، با ارایه انواع ضمانتنامه، گارانتی و خدمات پس از فروش توانسته اند نظر اکثریت متقاضیان این کالا را به خود جلب کنند، به گونه ای که نه هودهای گرانقیمت آمریکایی و نه نمونه های ارزان قیمت چینی در بازار ایران حرف چندانی برای گفتن ندارند.

تقسیم بندی هودهای آشپزخانه

به طور کلی انواع هود و هواکش را میتوان به دو دسته هودهای خانگی و صنعتی تقسیم بندی کرد. هودهای خانگی همانطور که از نامشان پیدا است در منازل مسکونی و آشپزخانه شرکتها و دفاتر مختلف که متراژ پایین دارند، استفاده میشوند و هودهای صنعتی نیز در کارخانه ها و رستورانها و به طور کلی در آشپزخانه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرند. انواع هود براساس یک موتوره یا دو موتوره بودن نیز تقسیم بندی میشوند.

در حال حاضر از هر دو نوع یک موتوره و دو موتوره هود با دورهای مختلف یک، دو و سه دور در بازار وجود دارد. هودهای تایمردار نیز نمونه های نسبتا جدیدی هستند که در کنار هودهای بدون تایمر قدیمی خرید و فروش 90 و 100 سانتیمتری در مدلها و ،80 ، میشوند. تمامی هودهای خانگی موجود در بازار در 4 سایز 60 رنگهای مختلف تولید و عرضه میشوند و متقاضیان براساس اندازه گاز و طرح کابینت های آشپزخانه شان، باید یکی از این 4 سایز را انتخاب کنند.

ساختمان هود

هود از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل میشود که بخش بیرونی شامل قطعات فلزی، شیشه ای و پلاستیکی از جمله کلیدهای مربوط به لامپ، موتور و دور موتور، تایمر به همراه قاب و خرطومی هواکش بوده و بخش داخلی نیز شامل قطعاتی از جمله موتور و فیلتر هوا است. تمامی قطعات ذکر شده در بازار موجود بوده و قابل تعویض است.

همچنین مهمترین بخش هر دستگاه هود، موتور آن است که از سه نمونه ایرانی، ایتالیایی و چینی با قیمتهای مختلف در بازار موجود است. اکثر فروشندگان، آلبوم عکسی از انواع هود نصب شده در آشپزخانه ها دارند که طرحها، مدلها و رنگهای مختلف هود را در منازل مختلف به متقاضی نشان میدهد. همچنین متقاضیان باید بدانند که گرچه هودهای دوموتوره، کارایی بیشتری در مقایسه با هودهای یک موتوره دارند ولی برای آشپزخانه های کوچک که فضایی کمتر از 10 متر دارند، هود یک موتوره کفایت کرده و به خوبی جواب میدهد.به همین دلیل استفاده از هود دو موتوره با توجه به سر و صدای زیادی که دارد در آشپزخانه های کوچک توصیه نمیشود.

انواع هود

به طور کلی در حال حاضر دو نوع هود در بازار موجود است:

 1. هودهای تصفیه کننده هوا
 2. هودهای دارای خروجی هوا
 • هودهای تصفیه کننده، گرد و غبار و بو را به داخل میکشند، ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا میگیرند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه باز میگردانند.
 • هودهای دارای خروجی هوا به یک کانال متصل شده اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده میشود. این هودها به دو شکل هودهای معمولی و شومینه ای در بازار موجود است.

مکان مناسب برای نصب هود

بهترین مکان برای نصب هود بالای اجاق گاز و در فاصله 40 تا 60 سانتیمتری است. به همین دلیل به نظر میرسد هودهای معمولی کارآمدتر از نسل جدید هودهای شومینه ای و جزیره ای اند.

روش پاک کردن هود آشپزخانه

هود آلودگی موجود در هوا را به سمت خود میکشد، به همین خاطر داخل هود فضای مناسبی برای رشد کپکها و باکتریها است. حداقل ماهی یک بار، به ویژه اگر از گریل استفاده میکنید، هود را تمیز کنید. فیلترهای متالیک را میتوانید به آسانی در ماشین ظرفشویی بشویید. برای تمیز کردن هودهایی از جنس فلزهای اکسید نشدنی هم میتوانید از موم عسل استفاده کنید. یک دستمال آغشته به نفت هم به سادگی میتواند هرگونه رد چربی را از بین ببرد.

طرح توجیهی تولید هود با فناوری نانو

تجهیزات و وسایل تشکیل دهنده هود آشپزخانه

 • فیلترها:
  تمامی هودها فیلتری دارند که مقدار زیادی از چربی و گرد و غباری که گاهی وارد کانال هواکش میشود را جذب میکند. در صورتی که به هر دلیلی امکان نصب هواکش برای شما مقدور نیست، از فیلترهای زغالی استفاده کنید. این نوع فیلترها گرد و غبار و چربی را بهتر به خود جذب میکنند و گر چه به اندازه هودهای دارای هواکش موثر نیستند اما به هر حال موجب پاکتر شدن هوای آشپزخانه میشوند.

  فیلترهای متالیک طول عمر زیادی دارند و در صورتی که همراه با فیلتر زغالی استفاده شوند میتوانند بسیار کاربردی باشند. فیلترهای چربی فقط چربی را جذب میکنند و فیلترهای زغالی بوهای نامطبوع را جذب میکنند ولی به تنهایی چندان کارآمد نیستند.

 • لامپ:
  تقریبا تمامی هودها مجهز به لامپی هالوژنی هستند که به شما کمک میکند تا اجاق گاز و غذایتان را بهتر ببینید.
 • حسگر:
  برخی از هودها به حسگرهایی مجهز هستند که اجازه میدهد قدرت مکش هود با مقدار آلودگی موجود در هوا هماهنگ شود.
 • کلید تنظیمکننده دور موتور:
  هودها دارای سه سرعت هستند که میزان قدرت دور موتور را برحسب میزان آلودگی هوا تنظیم میکند. برای آنکه قدرت مکش یک هود را آزمایش کنید، کافی است یک برگ کاغذ یا تکهای نخ را زیر آن قرار دهید.

طرح توجیهی تولید هود با فناوری نانو

طراحی اندازه هود

هود با توجه به این که ازکدام یک ازانواع هودها باشد باید از اطراف تجهیزات پخت دارای پیش آمدگی معینی باشد که درجدول زیر آمده است.

نوع هود طول اضافه از طرفین (cm) طول اضافه از جلو (cm) طول اضافه از پشت (cm)
هوددیواری 15 30
هودیک طرفه 30 30 30
هوددوطرفه 15 30 30
هودقفسه ای 15
هود هلالی 30
هود باتخلیه از یک انتها 15

این اندازهای اضافی جهت پوشش کامل از اطراف دهانه هود باید گذاشته شود، هر چند دبی هوای تخلیه را افزایش میدهد.

*جهت انتخاب هواکش هود باید دبی تخلیه را محاسبه کنیم و محل نصب هواکش را معین کنیم وبا توجه به طول کانال وسرعت هوا افت فشار استاتیکی را تعیین میکنیم. دبی تخلیه به مساحت دهانه هود و نوع کار بستگی دارد.

انواع کارهود درجدول زیر آمده است.

کارسبک اجاق های کوچک-گرم خانه ها-دم کن ها تا دمای 400 درجه فارنهایت
کارمتوسط پلوپزها-گریل ها-سرخ کن ها تا دمای 400 درجه فارنهایت
کارسنگین کباب پزهای گازی وذغالی تا 600 درجه فارنهایت
کارفوق العاده سنگین تجهیزات با سوخت جامد تا 700 درجه فارنهایت

تامین هوای جایگزین

تامین هوای جایگزین میتواند به صورت مکانیکی وطبیعی باشد،ولی جریان هوای ورودی نباید باعث اغتشاش درجریان هوای هودشود. مقدارهوای جایگزین بین 60 تا 70 درصد هوای تخلیه است وبا توجه به نفوذ هوا ازدرزها وفضاهای مجاوربه آشپزخانه وتامین فشارمنفی نسبت به فضاهای مجاور دبی هوای جایگزین ازهودهایی که دارای این سیستم ها هستند استفاده کرد.

بادزن هود

باد زن هود با توجه به افت فشارسیستم ودبی هود انتخاب میشود. افت فشار استاتیکی به فیلترچربی گیر و طول کانال ومحل قرارگیری هواکش بستگی دارد. افت فشار استاتیکی درفیلتر برای کباب پزها حدودا 0.5 – 0.75 و برای سایر تجهیزات 0.5-0.25 درنظر بگیرید. درانتخاب بادزنهای سانتریفوژ درنظر داشته باشید برای افت فشارهای بالا ودبی کم وبازده بالا ازبادزن سانتریفوژ باپروانه ی خم عقب و برای افت فشار کم دبی بالا بازده کم ازبادبزن سانتریفوژ با پروانه خم جلو استفاده کنید.

در این قسمت به دلیل استفاده از تکنولوژی نانو به خصوص در قسمت فیلترینگ طرح به توضیح این صنعت می پردازیم.با ایـ توجیهی در ادامه همراه باشید.

نانو تکنولوژی

نانو تکنولوژی عبارت است از مهندسی هدفمند مواد در ابعاد کوچکتر از nm 100 جهت رسیدن به خواص و کاربردهای وابسته به اندازه ذره. از نظر تاریخی، چهل سال قبل نظریه پرداز کوانتوم و برنده جایزه نوبل ، “ریچارد فایفن” در سال 1959 در سخنرانی معروف خود تحت عنوان “آن پایین فضای بسیاری وجود دارد” به بررسی بعد نیافته ای از علم پرداخت و جرقه های رویکرد به سمت فناوری های ریز را بنیان نهاد.

فرآیند های تولید نانو ذرات

نانو ذرات، را می توان از روشهای متنوعی تهیه کرد. روشهای متفاوت به منظور بدست آوردن خواص ویژه بهینه مواد استفاده می شوند. این خواص شامل اما نه محدود به ، سایز ( قطر ، طول و حجم)، توزیع اندازه ذرات ، تقارن خواص سطحی ، پوشش های سطحی ، خلوص ، کاربری راحت ، بهره و مناسب برای تولید انبوه می باشند.

روشهای استفاده برای اهداف تجاری یا تولید نانو ذرات به 4 گروه عمده تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 1. پروسه های فاز گازی شامل تولید با پیرولیز شعله ، تبخیر در دمای بالا و پلاسما.
 2. رسوب دهی فاز بخار deposition-vapor.
 3. روشهای فاز مایع یا کلوئید که در آن واکنشهای شیمیایی در حلال ، باعث تشکیل کلوئید می شود.
 4. پروسه های مکانیکی شامل سایش ، آسیاب کردن و آلیاژسازی.

برای تمام این پروسه ها ، مرحله بازیابی ( بدست آوردن ) تقریبا” شبیه هم می باشد و شامل تکنیکهای جابجا کردن پودرها یا دوغابها می باشد.

فیلتر نانو نقره

امروزه در بازار شاهد طیف وسیعی از محصولاتی هستیم که در ساختار آنها از ذرات نانو متری نقره جهت دستیابی به خاصیت آنتی باکتریالی استفاده شده است. فیلتر های نانو سیلور ساخت شرکت نانو پاک محصول دیگری است که می توان به کمک آن خاصیت آنتی باکتریالی نانو ذرات نقره را در جهت تصفیه هوا و استریل سازی اماکن عمومی و رفع آلاینده ها و بیماری هایی که منشا باکتریایی دارند بکار برد.

عملکردهای فیلتر نانو نقره:

 • اختلال در سیستم متابولیسمی باکتریها و انهدام آن ها
 • از بین برنده بیماری هایی که منشا باکتریایی دارند

مشخصات فیلتر نانو نقره:

 • استفاده از نانو ذرات نقره با ابعادی در حدود 50-5 نانو متر در ساختار این فیلتر
 • دارنده گواهی نامه از شرکت FITIکره جنوبی در رابطه با کارایی 99% این فیلتر در جهت انهدام باکتری ها
 • مقاوم در برابر سرما-گرما و آبهای شور

کاربردها فیلتر نانو نقره:

 • قابل استفاده به صورت فیلتر های تصفیه هوا در اماکن عمومی
 • استفاده در بیمارستان ها-مطب ها و آزمایشگاه ها که بار آلودگی محیط زیاد است
 • اتاق های کودک و مهد کودک ها

طرح توجیهی تولید هود با فناوری نانو

شرح مواد اولیه مورد نیاز تولید هود

شرح تجهیزات مورد نیاز تولید هود

 • پرس هیدرولیک
 • دستگاه بسته بندی
 • تجهیزات پانچ CNC
 • خم CNC
 • قالب
 • خط تولید و مونتاژ پنوماتیک
 • خط تولید و پانچ فیلتر نانو

امتیاز کاربران: 2.8 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی