سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

معرفی نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما جایگاه بسیار خاصی در نزد جوامع برخی از کشورها پیدا کرده است. مصرف این نوشابه ها همانند نوشابه های گاز دار معمولی عمومیت داشته و شیوه بسته بندی نیز مشابه نوشابه های گازدار است. نوشابه در لغت به معنای هر چیز نوشیدنی میباشد و در کاربرد عامیانه نوشابه عبارت است از یک نوشیدنی خنک معمولاً شیرین است. تاریخچه نوشابه سازی اساساً به زمانی باز می گردد که بشر علاوه بر مصرف آب آشامیدنی می توانست از افزودن موادی چون طعم دهنده ها و شیرین کننده ها به آب شربت های متعددی را تهیه کند.

ایرانیها از ۲۵۰ سال پیش روشهائی برای حرارت دادن نیشکر و تهیه کارامل در خوزستان را ابداع کرده بودند و با رقیق کردن آن شربت هایی درست می کردند که بیشتر مصارف درمانی داشت. نوشابه ها دارای حدود ۹۰٪ آب می باشند و یک نوشابه با طعم خوب ضمن رفع عطش کمک به آشامیدن مایعات می کند از آنجائیکه آب موجود در نوشابه ها سالمترین آبهاست لذا مصرف نوشابه در مناطقی که دسترسی به آب آشامیدنی وجود ندارد از نظر بهداشتی حائز اهمیت است. مصرف سرانه نوشابه در ایران ۴۸ لیتر در سال است که معادل ۱۴۴ بطری است. امروزه در سراسر دنیا صدها میلیارد دلار نوشابه گازدار به فروش می رسد و ده ها هزار کارخانه تولید نوشابه سازی وجود دارد.

نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

موارد مصرف و کاربرد نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

تولید نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما به عنوان آشامیدنی مورد استفاده قرار میگیرد که قندهای موجود در خرما بیشتر از نوع احیاء کننده آن یعنی فروکتوز و گلوکز است. این قندها در مقایسه باسا کاروز (شکر معمولی) دارای مزایای نسبی بسیار خوبی می باشند که از جمله آنها می توان به بهداشتی و طبیعی بودن آنها و همچنین قدرت شیرین کنندگی بیشتر اشاره کرد. طبیعی بودن قندهای احیاء کننده، سبب جذب راحت آن توسط بدن و نبود عوارض جانبی مانند چاقی، فشارخون، مشکلات قندی و دیابتی می باشد بنابراین با عنایت کامل به خصوصیات فوق الذکر از قند مایع خرما بعنوان ماده اولیه اصلی در تهیه نوشابه قند مایع خرما استفاده می نمایند.

بررسی کالای قابل جایگزین نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

از آنجائیکه نوشابه غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما به عنوان نوشیدنی مورد بهره قرار می گیرد میتوان انواع نوشابه و نوشیدنی های غیر الکلی را به عنوان کالای جانشین نام برد، لیکن به دلیل ارتباط با برخی مشکلات سلامتی نظیر فشار خون، بیماری های قلبی، فساد دندان، چاقی و افزایش سطح گلوکز و انسولین خون ، امکان رقابت با محصول مورد اشاره در طرح را نخواهند داشت. از سوی دیگر با تولید این محصول علاوه بر افزایش ارزش تغذیه ای حاصل از ترکیبات خرما ، با استفاده از شیره حاصل از خرمای نامرغوب درجه ۲ و ۳ که مناسب تازه خوری نمی باشد، سبب ایجاد ارزش افزوده نیز می گردد.

اهمیت استراتژیکی نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

نوشابه انرژی زا با قند مایع خرما یک ماده غذایی بسیار غنی از کربوهیدراته میباشد که بعنوان یک ماده غذایی انرژی ساز به راحتی قابل هضم و جذب می باشد به لحاظ خصوصیات ذکر شده و موجود در این ماده غذایی و فرهنگ سازی مناسب و بیان اهمیت این کالا در مقایسه با کالاهای مشابه و مقایسه مضرات کالاهای جایگزین و محدودیت مصارف آنها به دلیل اثرات مخرب و جبران ناپذیر کالاهای مشابه، این محصول را به یک محصول استراتژیک نموده و مصرف کنندگان جهانی و طرفداران خاص و ویژه ای را به خود اختصاص داده است. و از آنجا که ایران از بزرگ ترین تولید کنندگان خرما در دنیا به شمار می آید، این اعتقاد وجود دارد که این بخشی از کشاورزی از توانایی بالفعل و بالقوه فراوانی برخوردار بوده و این استعداد در آن نهفته است که در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب، توانایی قابل ملاحظه ای در عرضه به بازارهای ، جهانی داشته باشد . لازم به ذکر است که از حدود دو میلیون تن خرمای تولیدی در سال
۱۳۸۹ حدود بالغ بر ۱ میلیون تن خرما با درجات کیفی پایین محسوب می شود.

مشخصات فنی نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

مواد مغذی کلیدی در ۱۰۰ گرم قند مایع خرما

300 انرژی (کیلوکالرى)
0 پروتئین (گرم)
0 چربی (گرم)
0 کلسترول
72 کربوهیدرات (گرم)
36 منیزیوم (میلی گرم)
59 کلسیم (میلی گرم)
63 فسفر (میلی گرم)
3 آهن (میلی گرم)
1 سدیم (میلی گرم)
648 پتاسیم (میلی گرم)
50 ویتامین آ (واحد بین المللی)
9 ویتامین ب ١ (میلی گرم)
1 ویتامین ب 2 (میلی گرم)
2.2 ویتامین ب 3 (میلی گرم)
12 فولات (میکروگرم)
3 فیبر غذایی (گرم)

قند مایع خرما در پیشگیری از سرطان به دلیل داشتن مقدار زیادی منیزیوم نقش دارد .تحقیقات نشان می دهد که میزان ابتلا به انواعی از سرطان در افراد ساکن نواحی خرماخیز جهان کمتر می باشد.

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما

صنعت نوشابه سازی از سالیان دور و دراز در ایران وجود داشته است. اما در چند سال اخیر مخصوصاً در دهه گذشته بسیار این صنعت رشد کرده است. جهت تولید نوشابه نخست لازم است که فرمولاسیون تهیه محلول آماده شود. از اینرو ابتدا قند مایع خرما و آبگرم در داخل میکسر با هم مخلوط می شوند و پس از حل شدن قند مایع خرما در آب محلول حاضر به کربوکولر یا میکسر پمپاژ می گردد. کربوکولر دارای سه مخزن (گاز CO2، عصاره و محلول آب و قند مایع خرما) می باشد که اختلاط آنها را بطور دقیق و به نسبت تعیین شده در دمای پایین (۶-۴ درجه سانتیگراد) انجام می دهد.

علت تزریق گاز به محلول در دمای پایین پیشگیری از فرار گاز می باشد. محلول حاضر در این مرحله همان نوشابه می باشد که به سیستم تغذیه دستگاه پرکن ارسال می گردد. این دستگاه شامل سه ماشین در یک شاسی است که سیستم ورودی (ماشین اول) شستشوی بطری ها را بصورت چرخشی انجام می دهد بدین ترتیب که با ۲۴ فک متحرک مجهز به نازل ، بطری ها به ترتیب از ناحیه پلیت گلویی در بستر گلویی قرار گرفته و ضمن حرکت چرخشی ، آب با فشار به داخل آن پاشیده می شود و در قسمتی از مسیر دایره ای شکل ، بطری به حالت مایل قرار گرفته و آب آن تخلیه می شود و در انتهای مسیر دورانی مجددا به حالت اولیه (عمودی) برگشته و توسط سیستم ستاره ای به دستگاه پرکن تحویل می گردد.

این دستگاه نیز به شکل چرخشی عمل نموده و دارای ۳۲ نازل می باشد. که آب بندی درب بطری با نشیمنگاه نازل از طریق اعمال نیروی جک نیوماتیکی صورت می گیرد. میزان پر شدن بطری توسط سنسورهای ویژه کنترل می گردد. به هر حال بطری های پر شده بطور خودکار به سیستم درب بند تحویل گردیده که میزان محکم بستن درب از طریق کلاچ مگنتی هدهای درب بند قابل تنظیم می باشد.

پس از مراحل پر شدن و درب بندی بطری، عملیات لیبل زنی توسط ماشینی به همین نام صورت می گیرد بدین ترتیب که بطری حین دوران ، لبه آزاد برچسب را که به قسمت پیرامون میانی بطری تماس می یابد، به همراه خود گردانیده و پس از طی طول محیط بطری، برچسب توسط کاتر جدا می گردد. سپس جهت درج مشخصات قیمت و تاریخ تولید و … از دستگاه کد زن جوهر افشان استفاده بعمل می آید و سرانجام بسته بندی شیرینگ بطری ها که معمولا بصورت مجموعه ۶ تایی می باشد توسط دستگاه ردیف کن، طاقه پیچ و شیرینگ انجام می گردد که طی آن پس از ردیف شدن بطری ها لبه یک لای نایلون که در زیر قرار دارد با حرکت بازوی فوقانی به همدیگر اتصال یافته و بسته به درون اطاقک گرم انتقال می یابد که در اثر گرما پوشش نایلونی نرم شده و شکل برآمدگیهای بطری را به خود می گیرد و بلافاصله پس از خارج شدن از اطاقک ناگهان هوای سرد به بسته دمیده شده و در اثر سرد شدن نایلون منقبض گردیده و مجموعه بطور محکم در قلافی از نایلون یکپارچه می شود که توسط لیفتراک به انبار محصول انتقال داده خواهد شد.

نمودار فرآیند عملیات نوشابه گازدار

لیست ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز

ردیف نوع تجهیزات کشور سازنده
1 میکسر و مخاز ن ذخیره ایران
2 شستشو ،پر کن و درب بند(٢٠٠٠ در ساعت) ایران
3 کربوکولر (میکسچر) و مخزن و کپسول ایران
4 لیبل زن ایران
5 کد زن ایران
6 ردیف کن و بسته بندی شیرینک ایران
7 نوار نقاله ایران
8 لوله و اتصالات استنلس استیل به همراه پمپ های انتقال ایران
9 کمپرسور هوا ایران

پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

انتخاب منطقه و محل مناسب برای طرح از جنبه های مختلف از جمله اثرات بر محیط زیست حائز اهمیت است. در این مورد باید محل ایجاد کارخانه به فاصله قابل توجهی از مراکز شهر باشد. همچنین دسترسی به مواد اولیه و نیروی انسانی نیز و دسترسی به بازار فروش و تاسیسات زیربنایی و راه های ارتباطی از مواردی است که در انتخاب محل مناسب دخیل می باشد. چه بسا اشکال در هر یک از موارد فوق ممکن است در قیمت تمام شده محصول و یا حتی کیفیت کالا اثر بگذارد. مثلا دور بودن فاصله محل تولید از بازار فروش باعث افزایش هزینه حمل و نقل و در نتیجه افزایش هزینه تولید خواهد شد و یا دسترسی نداشتن به تاسیسات زیربنایی نظیر آب و برق و … موجب کاهش در اثر تولید و تغییر در کیفیت محصول نهایی خواهد شد.

با این مقدمه با توجه به اینکه محصول تولیدی یک محصول غذائی میباشد، نزدیکی به بازار مصرف یک پارامتر مهم در مکان یابی طرح است.در نتیجه استانهای اطراف تهران و اصفهان و آذربایجان شرقی و کلا استانهای پر جمعیت از اهمیت بالاتری برخوردار هستندو در ضمن احداث این واحد در استان آذربایجان شرقی شرایط خوبی برای صادرات محصول به کشور های همسایه شمالی را دارد و استان آذربایجان شرقی با جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون پرجمعیت ترین استان ناحیه شمال غربی ایران محسوب میشود ، لذا احداث واحد تولید نوشابه قند مایع خرما در استان آذربایجان شرقی کاملا توجیه پذیر می باشد.

نتیجه گیری

با عنایت به جایگاه ویژه محصول در جامعه ، توسعه زمینه های اشتغالزایی ، عدم پیچیدگی فرآیند تولید، فرمولاسیون ساده مواد اولیه و نهایتا بازار گرم محصولات مشابه ، احداث چنین واحد صنعتی را از لحاظ روابط عرضه و تقاضا کاملا منطقی و توجیه پذیر می نمایاند.

امتیاز کاربران: 4.03 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی