سفارش طرح توجیهی
ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

معرفي نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما جایگاه بسیار خاصی در نزد جوامع برخی از کشورها پیدا کرده است. مصرف این نوشابه ها همانند نوشابه های گاز دار معمولی عمومیت داشته و شیوه بسته بندی نیز مشابه نوشابه های گازدار است. نوشابه در لغت به معنای هر چیز نوشیدنی میباشد و در کاربرد عامیانه نوشابه عبارت است از یک نوشیدنی خنک معمولاً شیرین است. تاریخچه نوشابه سازی اساساً به زمانی باز می گردد که بشر علاوه بر مصرف آب آشامیدنی می توانست از افزودن موادی چون طعم دهنده ها و شیرین کننده ها به آب شربت های متعددی را تهیه کند.

ایرانیها از ۲۵۰ سال پیش روشهائی برای حرارت دادن نیشکر و تهیه کارامل در خوزستان را ابداع کرده بودند و با رقیق کردن آن شربت هایی درست می کردند که بیشتر مصارف درمانی داشت. نوشابه ها دارای حدود ۹۰٪ آب می باشند و یک نوشابه با طعم خوب ضمن رفع عطش کمک به آشامیدن مایعات می کند از آنجائیکه آب موجود در نوشابه ها سالمترین آبهاست لذا مصرف نوشابه در مناطقی که دسترسی به آب آشامیدنی وجود ندارد از نظر بهداشتی حائز اهمیت است. مصرف سرانه نوشابه در ایران ۴۸ لیتر در سال است که معادل ۱۴۴ بطری است. امروزه در سراسر دنیا صدها میلیارد دلار نوشابه گازدار به فروش می رسد و ده ها هزار کارخانه تولید نوشابه سازی وجود دارد.

نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

موارد مصرف و کاربرد نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

تولید نوشابه های غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما به عنوان آشامیدنی مورد استفاده قرار میگیرد که قندهای موجود در خرما بیشتر از نوع احیاء کننده آن یعنی فروکتوز و گلوکز است. این قندها در مقایسه باسا کاروز (شکر معمولی) دارای مزایای نسبی بسیار خوبی می باشند که از جمله آنها می توان به بهداشتی و طبیعی بودن آنها و همچنین قدرت شیرین کنندگی بیشتر اشاره کرد. طبیعی بودن قندهای احیاء کننده، سبب جذب راحت آن توسط بدن و نبود عوارض جانبی مانند چاقی، فشارخون، مشکلات قندی و دیابتی می باشد بنابراین با عنایت کامل به خصوصیات فوق الذکر از قند مایع خرما بعنوان ماده اولیه اصلی در تهیه نوشابه قند مایع خرما استفاده می نمایند.

بررسی کالای قابل جایگزین نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

از آنجائیکه نوشابه غیر الکلی انرژی زا با قند مایع خرما به عنوان نوشیدنی مورد بهره قرار می گیرد میتوان انواع نوشابه و نوشیدنی های غیر الکلی را به عنوان کالای جانشین نام برد، لیکن به دلیل ارتباط با برخی مشکلات سلامتی نظیر فشار خون، بیماری های قلبی، فساد دندان، چاقی و افزایش سطح گلوکز و انسولین خون ، امکان رقابت با محصول مورد اشاره در طرح را نخواهند داشت. از سوی دیگر با تولید این محصول علاوه بر افزایش ارزش تغذیه ای حاصل از ترکیبات خرما ، با استفاده از شیره حاصل از خرمای نامرغوب درجه ۲ و ۳ که مناسب تازه خوری نمی باشد، سبب ایجاد ارزش افزوده نیز می گردد.

اهمیت استراتژیکی نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

نوشابه انرژی زا با قند مایع خرما یک ماده غذایی بسیار غنی از کربوهیدراته میباشد که بعنوان یک ماده غذایی انرژی ساز به راحتی قابل هضم و جذب می باشد به لحاظ خصوصیات ذکر شده و موجود در این ماده غذایی و فرهنگ سازی مناسب و بیان اهمیت این کالا در مقایسه با کالاهای مشابه و مقایسه مضرات کالاهای جایگزین و محدودیت مصارف آنها به دلیل اثرات مخرب و جبران ناپذیر کالاهای مشابه، این محصول را به یک محصول استراتژیک نموده و مصرف کنندگان جهانی و طرفداران خاص و ویژه ای را به خود اختصاص داده است. و از آنجا که ایران از بزرگ ترین تولید کنندگان خرما در دنیا به شمار می آید، این اعتقاد وجود دارد که این بخشی از کشاورزی از توانایی بالفعل و بالقوه فراوانی برخوردار بوده و این استعداد در آن نهفته است که در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب، توانایی قابل ملاحظه ای در عرضه به بازارهای ، جهانی داشته باشد . لازم به ذکر است که از حدود دو میلیون تن خرمای تولیدی در سال
۱۳۸۹ حدود بالغ بر ۱ میلیون تن خرما با درجات کیفی پایین محسوب می شود.

مشخصات فني نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

مواد مغذی کلیدی در ۱۰۰ گرم قند مایع خرما

300 انرژی (کیلوکالرى)
0 پروتئين (گرم)
0 چربي (گرم)
0 کلسترول
72 کربوهيدرات (گرم)
36 منيزيوم (ميلي گرم)
59 کلسيم (ميلي گرم)
63 فسفر (ميلي گرم)
3 آهن (ميلي گرم)
1 سديم (ميلي گرم)
648 پتاسيم (ميلي گرم)
50 ويتامين آ (واحد بين المللي)
9 ويتامين ب ١ (ميلي گرم)
1 ويتامين ب 2 (ميلي گرم)
2.2 ويتامين ب 3 (ميلي گرم)
12 فولات (ميکروگرم)
3 فيبر غذايي (گرم)

قند مايع خرما در پيشگيري از سرطان به دليل داشتن مقدار زيادي منيزيوم نقش دارد .تحقيقات نشان مي دهد که ميزان ابتلا به انواعي از سرطان در افراد ساکن نواحي خرماخيز جهان کمتر مي باشد.

بررسي اجمالي تکنولوژي و روش توليد نوشابه های غیر الكلی انرژی زا با قند مایع خرما

صنعت نوشابه سازی از سالیان دور و دراز در ایران وجود داشته است. اما در چند سال اخیر مخصوصاً در دهه گذشته بسیار این صنعت رشد کرده است. جهت تولید نوشابه نخست لازم است که فرمولاسیون تهیه محلول آماده شود. از اینرو ابتدا قند مایع خرما و آبگرم در داخل میکسر با هم مخلوط می شوند و پس از حل شدن قند مایع خرما در آب محلول حاضر به کربوکولر یا میکسر پمپاژ می گردد. کربوکولر دارای سه مخزن (گاز CO2، عصاره و محلول آب و قند مایع خرما) می باشد که اختلاط آنها را بطور دقیق و به نسبت تعیین شده در دمای پایین (۶-۴ درجه سانتیگراد) انجام می دهد.

علت تزریق گاز به محلول در دمای پایین پیشگیری از فرار گاز می باشد. محلول حاضر در این مرحله همان نوشابه می باشد که به سیستم تغذیه دستگاه پرکن ارسال می گردد. این دستگاه شامل سه ماشین در یک شاسی است که سیستم ورودی (ماشین اول) شستشوی بطری ها را بصورت چرخشی انجام می دهد بدین ترتیب که با ۲۴ فک متحرک مجهز به نازل ، بطری ها به ترتیب از ناحیه پلیت گلویی در بستر گلویی قرار گرفته و ضمن حرکت چرخشی ، آب با فشار به داخل آن پاشیده می شود و در قسمتی از مسیر دایره ای شکل ، بطری به حالت مایل قرار گرفته و آب آن تخلیه می شود و در انتهای مسیر دورانی مجددا به حالت اولیه (عمودی) برگشته و توسط سیستم ستاره ای به دستگاه پرکن تحویل می گردد.

این دستگاه نیز به شکل چرخشی عمل نموده و دارای ۳۲ نازل می باشد. که آب بندی درب بطری با نشیمنگاه نازل از طریق اعمال نیروی جک نیوماتیکی صورت می گیرد. میزان پر شدن بطری توسط سنسورهای ویژه کنترل می گردد. به هر حال بطری های پر شده بطور خودکار به سیستم درب بند تحویل گردیده که میزان محکم بستن درب از طریق کلاچ مگنتی هدهای درب بند قابل تنظیم می باشد.

پس از مراحل پر شدن و درب بندی بطری، عملیات لیبل زنی توسط ماشینی به همین نام صورت می گیرد بدین ترتیب که بطری حین دوران ، لبه آزاد برچسب را که به قسمت پیرامون میانی بطری تماس می یابد، به همراه خود گردانیده و پس از طی طول محیط بطری، برچسب توسط کاتر جدا می گردد. سپس جهت درج مشخصات قیمت و تاریخ تولید و … از دستگاه کد زن جوهر افشان استفاده بعمل می آید و سرانجام بسته بندی شیرینگ بطری ها که معمولا بصورت مجموعه ۶ تایی می باشد توسط دستگاه ردیف کن، طاقه پیچ و شیرینگ انجام می گردد که طی آن پس از ردیف شدن بطری ها لبه یک لای نایلون که در زیر قرار دارد با حرکت بازوی فوقانی به همدیگر اتصال یافته و بسته به درون اطاقک گرم انتقال می یابد که در اثر گرما پوشش نایلونی نرم شده و شکل برآمدگیهای بطری را به خود می گیرد و بلافاصله پس از خارج شدن از اطاقک ناگهان هوای سرد به بسته دمیده شده و در اثر سرد شدن نایلون منقبض گردیده و مجموعه بطور محکم در قلافی از نایلون یکپارچه می شود که توسط لیفتراک به انبار محصول انتقال داده خواهد شد.

نمودار فرآيند عمليات نوشابه گازدار

لیست ماشين آلات و تجهيزات مورد نیاز

ردیف نوع تجهيزات كشور سازنده
1 ميکسر و مخاز ن ذخيره ايران
2 شستشو ،پر کن و درب بند(٢٠٠٠ در ساعت) ايران
3 کربوکولر (ميکسچر) و مخزن و کپسول ايران
4 ليبل زن ايران
5 کد زن ايران
6 رديف کن و بسته بندي شيرينک ايران
7 نوار نقاله ايران
8 لوله و اتصالات استنلس استيل به همراه پمپ هاي انتقال ايران
9 کمپرسور هوا ايران

پيشنهاد منطقه مناسب براي اجراي طرح

انتخاب منطقه و محل مناسب براي طرح از جنبه هاي مختلف از جمله اثرات بر محيط زيست حائز اهميت است. در اين مورد بايد محل ايجاد كارخانه به فاصله قابل توجهي از مراكز شهر باشد. همچنين دسترسي به مواد اوليه و نيروي انساني نيز و دسترسي به بازار فروش و تاسيسات زيربنايي و راه هاي ارتباطي از مواردي است كه در انتخاب محل مناسب دخيل مي باشد. چه بسا اشكال در هر يك از موارد فوق ممكن است در قيمت تمام شده محصول و يا حتي كيفيت كالا اثر بگذارد. مثلا دور بودن فاصله محل توليد از بازار فروش باعث افزايش هزينه حمل و نقل و در نتيجه افزايش هزينه توليد خواهد شد و يا دسترسي نداشتن به تاسيسات زيربنايي نظير آب و برق و … موجب كاهش در اثر توليد و تغيير در كيفيت محصول نهايي خواهد شد.

با اين مقدمه با توجه به اينكه محصول توليدي يك محصول غذائي ميباشد، نزديكي به بازار مصرف يك پارامتر مهم در مكان يابي طرح است.در نتيجه استانهاي اطراف تهران و اصفهان و آذربايجان شرقي و كلا استانهاي پر جمعيت از اهميت بالاتري برخوردار هستندو در ضمن احداث اين واحد در استان آذربايجان شرقي شرايط خوبي براي صادرات محصول به کشور هاي همسايه شمالي را دارد و استان آذربايجان شرقي با جمعيتي بالغ بر ۴ ميليون پرجمعيت ترين استان ناحيه شمال غربي ايران محسوب ميشود ، لذا احداث واحد توليد نوشابه قند مايع خرما در استان آذربايجان شرقی کاملا توجيه پذير مي باشد.

نتيجه گيري

با عنايت به جايگاه ويژه محصول در جامعه ، توسعه زمينه هاي اشتغالزايي ، عدم پيچيدگي فرآيند توليد، فرمولاسيون ساده مواد اوليه و نهايتا بازار گرم محصولات مشابه ، احداث چنين واحد صنعتي را از لحاظ روابط عرضه و تقاضا كاملا منطقي و توجيه پذير مي نماياند.

امتیاز کاربران: 4.03 ( 2 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی