خرید عمده روغن زیتون فرابکر
ایده هاایده های کشاورزی

آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

مقدمه

زیتون از گذشته های بسیار دور چه در پیشینه فرهنگی بشر و چه در آموزه های ادیان آسمانی نماد صلح و دوستی بوده است، تا بدانجا که کتاب هدایت بشر قرآن انسانها را با سوگند به این شجره مبارکه متذکر گردیده است.

برخی از مورخین و جغرافی دانان منشاء پیدایش زیتون را ایران و سوریه ذکر کرده اند (دو کاندول)، با توجه به اینکه امروزه صنعت تولید روغنهای ثباتی در سراسر دنیا از رونق بسیار خوبی به سبب تأثیر بر سلامت و بهداشت جامعه گردیده و با توجه به شرایط اقلیمی کشورمان و سیاستهای دولت که امروزه از طرحهای توسط باغات زیتون حمایت های بسیاری می کند زیتون گزینه ای است که با شرایط فوق الذکر هماهنگی و سازگاری داشته و قادر است در آینده ای طولانی به این اهداف و گرایشات جامه عمل بپوشاند. امید است کشورمان از لحاظ نیازهای داخلی و حضور در بازارهای جهانی و دستاوردهای علمی در این زمینه به نتایج ارزشمندی دست یابد.

آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

شرایط محیطی لازم برای کشت زیتون

 • نیازهای آب و هوایی درخت زیتون:
  بهترین عملکرد و کیفیت زیتون در مناطقی است که دارای زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم و خشک و طولانی باشد. در این شرایط است که میوه ها امکان رسیدن خواهند یافت.

  حساسیت در دوره های مختلف رشد متفاوت است. اگر در دوره استراحت گیاه دمای هوا بتدریج به ۱۳- درجه سانتیگراد هم برسد گیاه به دلیل افت تدریجی دما قادر به تحمل آن می باشد، اما اگر افت دما ناگهانی صورت گیرد ممکن است سبب نابودی و از بین رفتن گیاه شود.

  33510d34 e18e 40d9 aaae f7232c9b41f1 300x250 - آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

  دمای ۵- درجه سانتی گراد برای شاخه های بازده نفر بوده و یخبندانهای کوتاه مدت نیز با ایجاد سوراخهایی بر روی شاخه های میوه ده موجبات حمله باکتری گره زیتون را فراهم می آورد و سبب از بین رفتن آن می گردد.

  در مناطقی که نیاز مبرمایی گیاه (بین ۴۰۰ – ۱۳۰۰ ساعت ) زیر ۱۰+ درجه سانتی گراد برطرف نشود گل انگیزی صورت نگرفته و تنها درخت رشد رویشی خوبی خواهد داشت و باردهی مطلوبی نخواهد داشت. درخت زیتون در حرارت ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی گراد بیدار شده، در ۱۵ درجه سانتی گراد رشد اندامهای آن شروع می شود.

  شکوفه های آن در ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد ظاهر شده و تلقیح گلها در حرارت ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد انجام می شود. در مقابل درخت زیتون در برابر حرارتهای بالا بسیار مقاوم بوده و این در شرایطی است که خاک برای گسترش ریشه های عمومی زیتون مناسب باشد با این ریشه ها در اعماق خاک فرو رفته و از منابع آب زیرزمینی استفاده نمایند، در نتیجه مقاومت درخت را به گرمای بالای 40 درجه افزایش می دهد .

 • میزان بارندگی:
  درخت زیتون در طول فصل زمستان که در حال استراحت می باشد. جندان نیازی به آب ندارد در حالی که فصل تابستان اوج فعالیت گیاه است و در این فصل گیاه احتیاج شدیدی به آب دارد، در مناطقی که خاک عمق کافی داشته باشد قادر است بارشهای زمستانه را در خود ذخیره کندو در فصل فعالیت گیاه مورد استفاده گیاه قرار دهد بارش های بهاره نیز با تأثیر مثبت بر میوه بستن و کاهش ریزش میوه سبب افزایش محصول خواهند شد.
   

  از دیگر زمانهای بارندگی های مفید می توان به بارش های شهریور و مهر ماه اشاره کرد که سیب درشتی میوه های زیتون می گردد. اما در مناطقی که باران های شدید تابستانه وجود دارد به سیب افزایش رطوبت ، هجوم بیماریهای باکتریهایی نیز افزایش یافته و موجبات خسارت های بسیاری می گردد برای بدست آوردن محصول قابل قبول در کشت دیم زیتون، می بایست کشت در مناطقی انجام گیرد که میزان بارش سالیانه آنها بین ۸۰۰ تا ۵۰۰ میلی متر باشد، که البته زیتون امروزه در محدوده بارندگی های بین ۱۰۰ – ۲۰۰ میلی متر نیز کشت می شود که این عوامل به کمک بشر تعدیل می شود، به صورتی که در بارش های بالا و کشت بر روی تپه ها و شیب های رو به جنوب صورت می گیرد و در بارشهای کم در خاک های عمیق با قابلیت نگهداری آب و تراکم کم درختان صورت می گیرد.

 • خاک مناسب کاشت درخت زیتون:
  زیتون در دامنه وسیعی از خاک ها قابلیت کشت دارد، اما هدف از کشت زیتون بر اساس شرایط منظقه ای متفاوت است. اگر تنها کشت زیتون به سبب جلوگیری از فرسایش و با تولید اندک جهت مصارف شخصی صورت گیرد می توان آنرا در مناطق کوهستانی گشت کرد، اما اگر هدف از کشت زیتون تولید اقتصادی و انبوه باشد بهترین اراضی کشت زیتون زمین هایی با شیب کم، عمیق حاصلخیز، نفوذ پذیر به آب و با قابلیت بالای خاک برای نگهداری آب و خاکهایی با بافت رسوبی می باشد.

  زیتون در شیب های مختلفی کاشته می شود اما تولید محصول بر حسب امکان انجام عملیاتهای زراعی در شیب های مختلف متفاوت است.

 • عمق خاک:
  به لحاظ بررسی اثر عمق خاک در کاشت زیتون زمانی بهترین نتیجه به دست می آید که زیتون در زمین هایی کشت شود که ریشه درخت بتواند به راحتی در طول و عرض و عمق زمین گسترش یابد. حداقل عمق خاک زراعی برای درخت زیتون ۱/۵ – ۱ متر مکعب می باشد. اگر خاک در عمق کمی از سطح زمین دارای لایه نازکی از آهک باشد. برای رخنه بهتر و بیشتر ریشه گیاه و رسیدن به خاک مطلوب مورد نظر می بایست لایه آهک توسط ماشین های سوسولوز شکافته شود. همچنین کاشت زیتون در زمین هایی که سفره های آب زیرزمینی بالاست. مانند حفره ها با نقاط کود دره ها سبب خفگی و از بین رفتن گیاه می شود.
 • بافت خاک مناسب کاشت درخت زیتون:
  قابلیت نفوذ آب و ظرفیت نگهداری آب ارتباط مستقیمی با بافت خاک دارد بنابراین تجزیه خاک قبل از کاشت زیتون از نظر عناصر و اجزای فیزیکی ضروری است. میزان نفوذ آب در خاک های شنی حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر در ساعت می باشد. اما قابلیت نگهداری آب در این خاکها پایین است. (حدود ۵ تا 6 درصد) اما در مناطق خشک، کشت در این خاک ها مناسب تر می باشد زیرا به محض بارش آب در خاک نفوذ کرده و به ریشه های مویی می رسند بنابراین از تبخیر آب و فرسایشی جلوگیری بعمل می آید.
   

  زیتون در محدوده ای از PH های مختلف رشد می کند اما بهترین رشد تجو را در خاکهای آهکی با PH ۷ تا ۷/۵ دارد زیرا در این PH بیشترین جذب عناصر توسط ریشه زیتون صورت می گیرد. در مورد شوری خاک و اثرات آن بر روی پتانسیل عملکرد زیتون مشاهده شده است که هیچ گونه کاهش عملکردی در ds/m۲/۷>EC مشاهده نشده است ولی با افزایش EC کاهش عملکرد به صورت مقابل خواهد بود. ۱۰% کاهش تا ۳/۸EC و ٪۲۵ کاهش تا EC۵/۵ و %۵۰ کاهش تا EC8/4 ، و %۱۰۰ کاهش در EC14 .

روشهای آماده سازی بذر زیتون

 1. روش قدیمی : در این روش گوشت میوه های به دست آمده را جدا کرده و سپس لایه چربی موجود روی پوسته چوبی بذر را با سائیدن در ماسه و یا برس زدن حذف می کنیم و سپس به مدت ۲ الى ۳ روز در آب شسته و پس از خشک کردن در سایه و ضد عفونی کردن در بستر کشت می کنیم. در این روش جوانه زنی بذر 4 الى 5 ماه طول می کشد.
 2. روش جدید : در این روش مانند روش بالا، ابتدا قسمت گوشتی و سپس لایه نازک چربی روی بذر را برداشته و سپس به مدت ۲ ماه در دمای ۵ الی ۱۰ درجه سانتی گراد و با قرار دادن در ماسه مرطوب و با گذاشتن در محلی تاریک اقدام به سرمادهی بذور می کنیم.

آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

کاشت بذر زیتون

 1. کشت در فضای آزاد :
  در اقلیم هایی که زمستانهای نه چندان سختی دارند می توان بدون را در فضای آزاد کشت کرد. که این بذور در زمستانها با پوشش های نایلونی و در تابستانها بوسیله سایبانهای محافظت می شود، جهت کشت بذور در فضای آزاد نهالستان ها را به عمق ۳۰ سانتی متر شخم زده و با ایجاد جری و پشته اقدام به کشت بذور به فاصله cm5 از هم روی پشته می کنیم که فاصله پشته ها نیز 60 – 50 سانتی متر می باشد. سپس پس از کاشت آنرا آبیاری می کنیم. لازم به یادآوری است استفاده از کود حیوانی به میزان ۲۰ تن در هکتار برای نهالست ها پیش از کشت بذور بسیار مفید می باشند .
 2. کشت در بستر گلخانه :
  در این روش با ایجاد خطوط موازی به فاصله cm10 در بستر، بذور را به فاصله ۵ سانتی متر از هم در بسترهای پرلیت یا ورمیکولیت کشت می کنند و روی آن را با خاک سیک می پوشانند و آبیاری می کنند، پس از جوانه زنی و در مرحله 4 تا 6 برگی به گلدانهای نشایی ترکیب خاک زراعی + ماسه + کود حیوانی منتقل کرده و زمانی که ارتفاع نهال ها به ۱۵ الی ۱۹ سانتی متر رسیده به گلدانهایی با قطر 15 الی 20 سانتی متر و ارتفاع 25 الی 30 سانتی متر جهت پیوند انتقال می دهند.
 3. کشت در گلدان :
  در این روش ساده تر آن است که از همان ابتدا بدور را در داخل گلدانهای بزرگ کاشته که این گلدانها دارای ترکیبی به نسبت مساوی خاک زراعی، ماسه و کود دامی می باشند و پس از رسیدن به مرحله ۸ تا ۱۲ برگی در همان جا پیوند زده می شوند.

عملیات احداث باغ زیتون

 • آماده سازی زمین جهت کاشت زیتون :
  منظور از آماده سازی جهت کاشت عبارت از جمع آوری علف های هرز، از زمین بیرون آوردن ریشه درختان در اراضی خاص، جمع آوری سنگ ریزه های موجود و شخم زدن زمین و تسطیح زمین های شیب دار نیز باید طوری اصلاح شوند که جریان آب بطور یکنواخت به تمامی درختان برسد بهتر است در زمین هایی که به دلیل شیب تند قادر به تسطیح زمین نیستند از آبیاری قطره های استفاده شود، زیرا با آبیاری قطره ای هزینه ها نسبت به تسطیح کاهش بیشتری می یابد.

  پس از انجام این عملیات قدم بعدی زدن شخم عمیق است. بهترین زمان انجام شخم عمیق در تابستان با گاو آهن های مخصوص که تا عمق ۸۰ سانتی متری در زمین فرو می روند می باشد که بهتر است در حین انجام عملیات شخم کودهای آلی و معدنی نیز به زمین داده شود.

  میزان کودی که باید در حین انجام عملیات آماده سازی به زمین به آن داده شود معمولا به میزان 40 تا 60 تن کود حیوانی با ۵۰ تا ۱۰۰ تن تفاله های انگور یا سایر میوه ها می باشد یا گیاهانی نظیر شبدر یا یونجه را در زمین کاشته و سپس آنها با برگرداندن به زمین به عنوان کود سبز مورد استفاده قرار داد .

  همچنین میزان کود معدنی که باید برای جبران عناصر غذایی مورد نیاز درختان به زمین در حین شخم و قبل از کاشت داده شود با تراکم ۲۰۰ تا ۳۰۰ اصله درخت در هکتار عبارتست از 250 تا 300 کیلوگرم فسفر، 350 تا 400 کیلوگرم پتاس، همچنین در کشت های متراکم میزان کود مصرفی بیش از مقدار توصیه شده می باشد .

 • زمان کاشت درخت زیتون:
  کاشت درختان زیتون در دوره استراحت این گیاه انجام می شود، این زمان معمولا از آبان ماه تا بهمن ماه می باشد. مناطقی که زمستان های معتدل تری دارند بهتر است زودتر اقدام به کشت درختان شود. نکته قابل توجه در هنگام انتقال نهالها این است که باید مراقبت های لازم جهت جلوگیری از خشک شدن نهالها در مناطقی که حرارت هوا در این ماهها نسبتا زیاد است انجام گیرد.
 • تراکم کاشت در باغ زیتون:
  به دلیل آنکه میزان تولید در باغ مستقیما با میزان تراکم درختان ارتباط دارد و چون بیشترین باردهی درخت زیتون بر روی شاخه های خارجی در نشست که بیشتر در معرض نور قرار دارند می باشد، انتخاب فواصل کاشت مناسب در باغ از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.
  معمولا فواصل کاشت با تعداد درخت در باغ به عوامل متعددی بستگی دارد، یکی از این عوامل شرایط اقلیمی منطقه می باشد. .
  در مناطق خشک از ۱۷ تا ۷۰ اصله درخت در هکتار توصیه می شود. در شرایط نیمه خشک در صورتی که بارندگی تا 600 میلی متر برسد می توان تا ۱۳۰ اصله درخت نیز در هکتار کشت کرد. در مناطقی که میزان بارندگی تا ۸۰۰ میلیمتر برسد مانند منطقه توسکانی در ایتالیا در هر هکتار تا 400 اصله درخت نیز می توان کاشت.
 • نقشه باغ زیتون:
  برای طراحی و احداث باغ زیتون چندین طرح متفاوت وجود دارد اما در تمام این طرحها باید دقت لازم بعمل آید تا درختان زیتون هم از نور کافی برخوردار باشند، هم فاصله بین آنها بگونه ای باشد تا باغدار قادر به انجام عملیات باغی مکانیزه باشد یعنی فاصله درختان به اندازه ای باشد که حرکت ادوات کشاورزی در باغ با مشکل مواجه نشود
  1. طرح مربع: یکی از رایج ترین طرح های احداث با این طرح می باشد در این طرح درختان در فاصله های مساوی نسبت به یکدیگر قرار می گیرند و خطوط رسم شده بین چهار درخت و دو ردیف شکل مربعی را ایجاد خواهد کرد. این طرح، هم از نظر استفاده از نور کافی و هم از نظر استفاده از – ادوات کشاورزی طرح مناسبی می باشند. علاوه بر موارد فوق الذکر، امکان احداث باغ به صورت مربعی به آسانی قابل اجرا است. اما از معایب این طرح این است که اگر بخواهیم درخشان دیگری در باغ بکاریم این طرح مناسب نمی باشد، علت آن نیز کوتاه شدن فاصله درختان بر روی ردیف است که مدیریت باغ را با مشکل مواجه می سازد.
   طرح مربع کاشت زیتون
  2. طرح مستطیل: در این طرح درختان بر روی رأس های یک مستطیل قرار گرفته و هر چهار درخت شکل یک مستطیل را تشکیل می دهد. در این طرح فاصله درختان در بین ردیفها بیشتر از روی ردیفها می باشد.
   طرح مستطیل کاشت زیتون
  3. طرح لوزی: طرح لوزی مشابه طرح مربعی است با این تفاوت که در این طرح درختان نسبت به ردیف های مجاور خود به صورت اریب قرار گرفته اند، تعداد درختانی که در این طرح و طرح مربعی کاشته می شوند برابر است، اما پیاده کردن این طرح نسبت به طرح مربعی کمی دشوارتر است.
   طرح لوزی کاشت زیتون
 • چاله کنی و نحوه کاشت نهال زیتون :
  چاله ای که برای کاشت نهالهای زیتون کنده می شود باید به اندازه ای باشد که ریشه ها بتوانند به آسانی در آن رشد نمایند، در هنگام کندن چاله ها باید توجه شود که اطراف چاله ها صاف و صیقلی نگردد زیرا که صاف شدن اطراف چاله ها مانع رشد ریشه های جانبی و حرکت آب خواهد شد ریشه های نهال ها نباید به زور داخل چاله ها جا داده شوند، همچنین عمق چاله ها نباید بیشتر از عمق گلدانی باشد که نهال در آن قرار داشت.

  در هنگام کاشت نهال ها می بایست ریشه های شکسته بدقت هرس شوند، پس از قرار گرفتن نهالها داخل چاله ها باید طوری اطراف آنرا با خاک پوشاند و محکم کرد که اگر بخواهیم نهال را با دست بکشیم به سختی کشیده شود بلافاصله پس از کاشت نهال ها نیز باید آنها را آبیاری کرده، اما در آبیاری باید دقت شود زیرا زیتون به اشباع شدن خاک حساسیت دارد، پس از کاشت نهال ها 40 تا 50 لیتر آب برای هر نهال کافی است و پس از استقرار کامل نهال ها باید مبارزه با علفهای هرز انجام شده و با کاربرد کود ازت رشد مطلوب را در تمام فصل بوجود آورد. همچنین جهت جلوگیری از خم شدن نهال ها در مقابل باد باید نهالها بوسیله قیم محکم حفظ شوند.

هرس درختان زیتون

زیتون نیز مانند اغلب درختان میوه نسبت به هرس واکنش سنتی نشان می دهد. مزایای انجام هرس در زیتون عبارتند از :

 1. درخت زود به پا می نشیند
 2. میزان محصول آن یکنواخت و عملکرد آن زیاد می گردد
 3. تناوب باردهی در آن کمتر می شود
 4. عمر بهره دهی اقتصادی آن طولانی تر می شود
 5. اندازه درخت کنترل می گردد
 6. کنترل آفات و بیماری ها آسان تر می گردد

آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

زمان مناسب هرس درخت زیتون

هرس درختان زیتون در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام می شود، هرس رشد گیاه را تحریک نموده و گیاه را به صدمات ناشی از سرما حساس تر می کند، در شرایط آب و هوای ملایم و بدون سرمای بهاره، هرس را می توان در زمستان آغاز کرد. ولی در مناطقی با آب و هوای سرد، هرس زود هنگام خطرناک می باشد.

باید دقت شود هرس نبایستی تا بعد از حالت تمام گل گیاه به تأخیر بیفتد، زیرا بافت هایی در هرس حذف می شوند که مواد غذایی قبلا به طرف آنها حرکت کرده اند و منجر به از دست رفتن ذخایر گیاه می شود. همچنین هرس دیر هنگام به گیاه خسارت وارد نمی سازد، اما می تواند رشد رویشی فصل را بطور چشمگیری کاهش دهد.

نیاز آبی درختان زیتون

بیشترین سطح زیر کشت زیتون در جهان بصورت دیم می باشد. به همین دلیل در مورد نیاز های آبی زیتون اطلاعات تحقیق شده زیادی وجود ندارد. در بعضی از مناطق عمده زیتون کاری نیز آبیاری بصورت محدود انجام می شود و فقط جزء کوچکی از نیاز آبی زیتون تأمین می گردد، در مناطق محدودی هم آب با محدودیت روبرو نمی باشد و امکان توسعه کشت های متراکم فراهم آمده است. با این وجود طراحی سیستم های آبیاری بر اساس نیاز آبی واقعی درخت که به منظور استفاده بهینه از آب عرضه شده ضروری است.

در مناطقی که میزان بارندگی سالانه حدود 400 تا 600 میلی متر باشد، زیتون بصورت دیم کشت می شود و احتیاج به آبیاری ندارد، حتی در بعضی مناطق که متوسط بارندگی سالیانه ۲۰۰ میلی متر باشد، این درخت به رشد خود ادامه می دهد.

در حالت کلی این درخت برای رفع کامل نیاز آبی خود حدود 600 تا 800 میلی متر بارندگی در سال نیاز دارد. آبیاری و میزان آب مصرفی درخت زیتون در رشد میوه های این درخت تأثیرات گوناگونی در مراحل زمانی مختلف رشد میوه دارد .

انواع روش های آبیاری در باغ زیتون

 1. آبیاری سنتی:
  • آبیاری تشتکی
  • آبیاری نهری (نشتی)
  • آبیاری کرتی (غرقاب)
 2. آبیاری قطره ای

برداشت و فرآوری زیتون

برداشت محصول در واقع جزء مراحل نهایی یک سرمایه گذاری، تلاش و انجام اصول متکی به کلیه عملیات تحقیقاتی در باغات زیتون جهت نتیجه گیری بر اساس بهترین عملکرد و دیدن نمره رعایت صحیح مسائل باغداری یک باغ زیتون می باشد. از آنجائیکه زیتون جزء آن دسته از میوه هایی است که مصارف روغن کشی آن و صورت های دیگر مصرف آن غیر از تازه خوری می باشد ، بنابراین سعی شده در مورد فرآوری زیتون جهت استخراج روغن نیز مطالبی ارائه شود.

تعیین زمان برداشت زیتون

تعیین دقیق زمان برداشت میوه کار آسانی نیست زیرا از منطقه ای به منطقه دیگر حتی در یک منطقه از یک باغ به باغ دیگر از نظر کیفیت اختلاف زیادی وجود دارد. شرایط اقلیمی زراعی، بهداشت نباتی و میزان باردهی یک درخت از عوامل مؤثری هستند که کار برداشت را، حتی در بهترین لحظات مشکل می سازند، به همین جهت است که بهترین زمان برداشت را از راه کنترل و تجزیه میوه در آزمایشگاه تشخیص داده اند. لازم به یادآوری است که فرمولهایی نیز از سوی انستیتوهای ملی کشاورزی ارائه شده است که این فرمولها جهت دستیابی به بهترین زمان برداشت می باشند.

آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

نگهداری و حمل و نقل میوه ها

به منظور حفظ کیفیت میوه ها، بلافاصله بعد از برداشت، باید به کارخانه های روغن کشی تحویل شوند، بهترین وسیله حمل و نقل میوه ها، جعبه های پلاستیکی مخصوص با شبکه های فراوان است بطوریکه تهویه داخل جعبه ها به آسانی امکان پذیر باشد و از گرمایی که در اثر فعالیت های متابولیکی میوه ها حاصل می شود جلوگیری نماید. ظرفیت این جعبه ها از ۲۵ تا ۲۰۰ کیلوگرم می تواند متفاوت باشد اما از نظر ارتفاعی که میوه ها روی هم انباشته می شوند و احتمالا باعث لهیدگی آنها می شود باید جلوگیری کرد حمل و نقل میوه های زیتون در گونه های پلاستیکی نادرست است زیرا باعث تخمیر و ضایع شدن میوه ها می شود و این موضوع در مورد میوه هایی که کاملا رسیده است بسیار شدید می تواند باشد.

همانطور که قبلا گفته شد به منظور حصول روغنی خوب، با ویژگی های کیفی مطلوب باید میوه ها پس از برداشت بلافاصله تحویل کارخانه ها شوند. البته همیشه این موضوع امکان پذیر نمی باشد، زیرا کارخانه ها همیشه قادر نیستند. مقدار زیادی میوه در آن واحد روغن کشی نمایند. در این شرایط مقداری میوه تا زمان تبدیل در محوطه کارخانه ها باقی می ماند، بنابراین بهتر است زمان برداشت، مقدار میوه ای که وارد کارخانه ها می شوند در هماهنگی کامل باشد.

استحصال روغن از میوه زیتون

یکی از نهایی ترین اهداف کشت و پرورش زیتون استحصال روغن از این میوه می باشد. با توجه به بررسی ها و تحقیقات انجام شده بسیار در رابطه با روغن زیتون و نتایج بدست آمده از آن می توان اظهار داشت که روغن زیتون از جمله گزینه های بسیار مناسب برای سایر روغن های مصرفی که دارای جنبه های سوء بر بهداشت جامعه می باشند می توان باشد.

آموزش کامل احداث باغ زیتون و تولید روغن زیتون

روش استخراج روغن از زیتون

میوه زیتون پس از جمع آوری به کارخانه برده شده و پس از جداسازی برگ، سرشاخه، و سایر مواد از آن در مخازنی که آب در آنها جریان دارد شستشو می گردد. سپس بوسیله نوار نقاله در داخل دستگاه خرد شده و به شکل خمیر که کنجاله، روغن و آب است در می آید سپس بوسیله دستگاه ورز، قطرات روغن بهم متصل و درشت تر می گردد.

این عمل در داخل مخزن دوجداره ای که بین دو جدار آب گرم جریان دارد و دمای آن از ۳۰ درجه سانتی گراد تجاوز نمی کند حدود یک ساعت و سی دقیقه ورز داده می شود که پس از آن استخراج روغن به دو طریق امکان پذیر می گردد:

 • روش پرس: پس از آماده شدن خمیر، روی صافی هائی از جنس سلولز یا پلاستیک قرار می گیرد که تعداد آنها بین ۱۵ الى ۲۲ عدد می باشد و اعمال فشار از بالا موجب خروج روغن از کنجاله می گردد.
 • روش سانتریفیوژ: در این روش خمیر با مقداری آب مخلوط و از دستگاهی بنام دکانتور عبور داده می شود و سپس در داخل دستگاه سانتریفیوژ به علت اختلاف وزن مخصوص مواد، روغن جدا می گردد.

طرح توجیهی احداث باغ زیتون ۲۰ هکتاری (ویرایش دی ۹۸)

۲۵,۰۰۰ تومان

۱۸ صفحه فایل word و pdf
 حجم فایل : 2 مگابایت
لینک دانلود این فایل بلافاصله پس از پرداخت برای شما نمایان خواهد شد.همچنین یک نسخه به ایمیل وارد شده در صفحه پرداخت ارسال میشود.

طرح توجیهی احداث باغ زیتون ۲۰ هکتاری (ویرایش دی ۹۸)

عنوان فعالیت احداث باغ زیتون ۲۰ هکتار
ظرفیت 140  تن زیتون خام
اشتغال طرح 11 نفر
سرمایه ثابت طرح 19,084 میلیون ریال
سرمایه گذاری کل طرح 19,483 میلیون ریال
میزان زمین طرح 200,000 متر مربع
میزان زمین بنا 65 متر مربع
میزان تسهیلات مورد نیاز 15,586 میلیون ریال
نوع تسهیلات وام وام
نقطه سربه سر جاری 28 درصد
مدت برگشت سرمایه 2.5 سال
نرخ بازدهی سرمایه 36 درصد

 

سرفصل های طرح توجیهی احداث باغ زیتون ۲۰ هکتاری:

 • براورد هزینه های ثابت – جاری – درامد ها
 • زمین محل اجرای طرح
 • محوطه سازی
 • ساختمانها
 • شرح مشخصات تجهیزات مورد نیاز
 • تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • وسائط نقلیه و حمل ونقل
 • تعیین نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک بخش ها و با ذکر تخصص مورد نیاز ( تولیدی ، غیرتولیدی )
 • مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید(برای هر کدام از محصولات)
 • برآورد میزان مصرف برق ، آب ، سوخت ، ارتباطات و غیره به تفکیک تولیدی و غیر تولیدی
 • تعمیر نگهداری
 • استهلاک
 • بررسی هزینه های متغیرو هزینه های ثابت
 • هزینه های عملیاتی
 • هزینه های غیر عملیاتی
 • سرمایه در گردش مورد نیاز
 • پیش بینی قیمت فروش محصولات
 • پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات
 • صورت سود و زیان طرح
 • نقطه سر به سر
 • دوره بازگشت سرمایه

طرح توجیهی اختصاصی نیاز دارید؟

از طریق فرم زیر می توانید طرح توجیهی اختصاصی(فقط بخش مالی) را با هزینه 200 هزار تومان سفارش دهید.

لطفا قبل از ثبت سفارش به نکات زیر توجه کنید:

 1. زمان انجام کار 3 روز به شرط ارایه ورودی های لازم از طرف مشتری می باشد.
 2. این خدمت فقط برای طرح های زیر 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری قابل انجام است و طرح هایی با سرمایه گذاری بیشتر، در صورت تمایل ، از طریق نرم افزار کامفار نگارش می شود که هماهنگی لازم از طریق تماس تلفنی با شما انجام خواهد گرفت.
 3. اگر گزینه ای از فیلد های زیر برایتان مبهم است خالی بگذارید.

فرم سفارش طرح توجیهی اختصاصی (فقط مالی)

 • قیمت: 350,000 تومان

سرفصل های طرح اختصاصی (بخش مالی)

طرح توجیهی با سرفصل های زیر نگارش خواهد شد  :

 • براورد هزینه های ثابت – جاری – درامد ها
 • زمین محل اجرای طرح
 • محوطه سازی
 • ساختمانها
 • شرح مشخصات تجهیزات مورد نیاز
 • تاسیسات طرح (برقی و مکانیکی و سایر تاسیسات)
 • هزینه های قبل از بهره برداری
 • وسائط نقلیه و حمل ونقل
 • تعیین نیروی انسانی مورد نیاز به تفکیک بخش ها و با ذکر تخصص مورد نیاز ( تولیدی ، غیرتولیدی )
 • مشخصات مواد اولیه و کمکی و بسته بندی تولید(برای هر کدام از محصولات)
 • برآورد میزان مصرف برق ، آب ، سوخت ، ارتباطات و غیره به تفکیک تولیدی و غیر تولیدی
 • تعمیر نگهداری
 • استهلاک
 • بررسی هزینه های متغیرو هزینه های ثابت
 • هزینه های عملیاتی
 • هزینه های غیر عملیاتی
 • سرمایه در گردش مورد نیاز
 • پیش بینی قیمت فروش محصولات
 • پیش بینی درآمد حاصل از فروش محصولات
 • صورت سود و زیان طرح
 • نقطه سر به سر
 • دوره بازگشت سرمایه
دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest

امتیاز کاربران: 4.35 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
خرید عمده روغن زیتون فرابکر

نوشته های مشابه

دنبال کردن این پرسش و پاسخ
اطلاع از
guest
0 Comments
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس صرفا جهت سفارش طرح توجیهی
0
()
x