ایده هاایده های صنعتیبخش صنعت

طرح تولید پارتیشن

سفارش طرح توجیهی

مقدمه ای بر پارتیشن

در دنیای امروز که استفاده بهینه از فضا های موجود در هر شرکت و سازمان از اهمیـت ویـژه ای برخوردار است نقش پارتیشن بندی و تقسیم بندی فضا بر اساس نیاز های موجود در شرکت هـا و سازمان ها حائز اهمیت می باشد.
امروزه تقسیم بندی سالن های بزرگ بدون دیوار توسط پارتیشن ایده آل ترین شکل تقسیم بندی محیط های اداری ،شرکت ها و سازمان ها می باشد. در صورتیکه نیاز باشد در یـک محـیط اداری میتوان بدون صرف وقت و خرابی و بازسازی ناشی از ساخت و ساز، فضا های اختصاصی مورد نیاز ایجاد کرد. با توجه به سرعت بالا و سهولت نصب، وزن به نـسبت کـم در مقایـسه بـا دیوارهـا ی پیش ساخته، زیبایی خاص و رنگبندی های متنوع همچنین امکان تغییر چیدمان بر اساس نیاز های کاربران و به شکل دلخواه در بیشتر شرکت ها برای جدا سازی و اختـصاص فـضا هـا از پارتیشن استفاده می شود که باعث صرفه جویی در فضا و هزینه می شود.

به طور کلی می توان گفت پارتیشن به دو نوع پارتیشن چوبی و پارتیشن فلزی طبقه بندی می شود به این دلیل که پارتیشن های فلزی به علت سنگینی و انعطاف پذیر کمتر، ضایعات بیشتر و… که در زیر به بررسی پارتیشن های چوبی می پردازیم.
پارتیشن های چوبی بدلیل زیبایی، دوام مناسب، قابلیت جابجایی و نصب آسان جایگاه ویژه ای در بازار به خود اختصاص داده اند. مجموعه های مختلف پارتیشن چوبی، نه تنها به محیط اداری شکوه و زیبایی می بخشند، بلکه باعث بالارفتن انگیزه در کاربران می شوند همچنین نوع دیگری از پارتیشن های چوبی ، پارتیشن دوجداره میباشد که یک سیستم کامل، یک پارچه وانعطاف پذیر به شمارمی آید و بر اساس نیازهای کاربران قابل تغییر می باشد ، چراکه سهولت در مونتاژ یکی از شاخص ترین ویژگی های فنی آن محسوب می شود و همچنین این امکان را به وجود می آورد که کلیه سیم کشی های برق، شبکه و تلفن در بین دو جداره قرار گیرند.

موارد مصرف و کاربرد پارتیشن

در مورد موارد کاربرد و مصرف پارتیشن همان گونه که در بخش های قبل اشاره شد بیشتر برای تقسیم بندی فضاهای خالی بر حسب نیازپرسنل و استفاده بهینه از فضای مو جود در هر شرکت یا سازمان مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی کالاهای جا یگزین پارتیشن

به طور کلی در مورد کالاها و محصولات جایگزین برای پارتیشن می توان از انواع دیوار ها از جمله دیوار های پیش ساخته و پانل ها و حتی انواع دیگر پارتیشن از جمله پارتیشن های فلزی نام برد که البته با توجه به تنوع و زیبایی و کاربرد های فراوان پارتیشن چوبی تقاضای آن از افزایش روز افزونی برخوردار است و محصولات جایگزین آن چندان بر تقاضای پارتیشن چوبی تاثیر گذار نمی باشد.

اهمیت استراتژیکی پارتیشن

امروزه با توجه به افزایش روز افزون جمعیت در دنیا استفاده بهینه از فضا های موجود در هر شرکت، سازمان یا ارگان اعم از دولتی یا خصوصی به یکی از موضوعات حیاتی و مورد بحث مدیریتی تبدیل شده است .زیرا بیشتر سازمان ها از کمبود فضای کافی و عدم استفاده بهینه از فضاهای موجود رنج می برند.
درچند سال اخیر برای رفع این مشکل ایده های جدیدی پا به عرصه ظهور گذاشته اند که یکی از متداول ترین آن ها پارتیشن بندی فضاهای موجود است .

به طور کلی از مزیت های پارتیشن بندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده بهینه از حداکثر فضای موجود
 • استفاده از فضا های پرت موجود
 • دکوراسیون داخلی و زیبایی ظاهری شرکت
 • امکان تغییر چیدمان داخلی به شکل دلخواه
 • صرفه جویی در هزینه و زمان

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده پارتیشن

در حال حاضر مصرف پارتیشن های چوبی مخصوصا پارتیشن های ساخته شده از MDF در بازار امروز به دلیل مزایای زیادی که این محصولات نسبت به محصولات فلزی دارند دارای جایگاه بسیار خوبی می باشد و تقریبا اکثر کشورها از این محصولات استفاده می کنند.
از بین کشورهای عمده تولید کننده پارتیشن های چوبی می توان کشورهای ایتالیا، ترکیه وچین را نام برد که شرکت لاس ما بیلی ایتالیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صاحبان سبک در زمینه تولید پارتیشن است.

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید پارتیشن

به طور کلی تولید پارتیشن های چوبی به روش زیر صورت می گیرد که در ذیل به تشریح آن پرداخته شده است :
در این روش ابتدا ورقهای روکش شده MDF در قسمت برش برای تولید محصولات مختلف برش داده می شود تا ابعاد مورد نظر بر حسب نقشه های طراحی شده بدست آید پس از پایان برشکاری مجددا ابعاد و محلهای برش کنترل می گردد تا مطابقت آنها با نقشه اولیه تائید گردد. ورق های برش خورده جهت تامین منظور نهایی تولید و همچنین برش قسمتهای طرح دار به دستگاه پانل بر برده می شود پس از برشکاری در این قسمت محصول باید با نقشه نهایی مطابقت داشته باشد که این امر توسط قسمت بازرسی برش بررسی می شود.

ورقهای برش خورده در دستگاه پانل بر جهت پوشاندن محلهای برش به قسمت EDGE BANDING برده می شود در این دستگاه نوارهای PVC بر روی لبه های برش خورده چسبانده می شود و محصول پس از بررسی به قسمت مونتاژ فرستاده می شود.
برای مونتاژ قطعات آماده شده مونتاژ کاران با استفاده از وسایل و یراق آلات مورد نیاز قطعات را به یکدیگر متصل کرده و سپس به محصول تولید شده را کنترل کیفیت می نمایند. لازم به ذکر است که در این روش به جای استفاده از ماشین برش معمولی از ماشین برش CNC نیز می توان استفاده کرد.

تولید پارتیشن

با توجه به اِینکه تکنولوژی ساخت اِین محصولات در کشورمان و بسیاری از کشورهای دیگر نسبتاً یکسان است، لیکن کیفیت اجرای تکنولوژی فوق به دو سطح قابل تقسیم است که این تقسیم بندی سبب می گردد تا واحدهای فعال در این شاخه از صنعت عملاً به دو گروه عمده تقسیم بندی گردند.
در جدول زیر این تقسیم بندی شرح داده شده است:

سطح تکنولوژی شرح قطعات تولیدی
تکنولوژی بالا (اتوماسیون) این تکنولوژی از کیفیت و درجه دقت بسیار بالایی برخوردار است و سرمایه گذاری آن نیز بسیار بالا می باشدو ماشین آلات آن باید وارد شود. پارتیشن چوبی
تکنولوژی معمولی (سنتی) این تکنولوژی حالت عمومی داشته و بخش عمده واحدهای صنعتی از آن استفاده می نمایند . پارتیشن چوبی

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید پارتیشن

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد برای تولید این محصول در همه جای دنیا از فرآیند واحدی استفاده می شود با این تفاوت که تکنولوژی ماشین آلات تولید پارتیشن چوبی متفاوت است و برخی کشور ها از تکنولوژی بالاتری برخوردارند.
سطح تکنولوژی مورد استفاده در تولید این محصول در قسمت گذشته معرفی شد. از اینرو در این قسمت بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژیهای فوق الذکر آورده شده است:

سطح تکنولوژی نقاط قوت نقاط ضعف
تکنولوژی بالا (اتوماسیون) 1- قابلیت تولید پارتیشن با کیفیت بالا

2- قابلیت تولِید تیراژ بالاتر محصول

3- درصد ضایعات کمتر

1- حجم سرمایه گذاری بالا

2- استفاده از مواد اولیه با قیمت بالا تر و با کیفیت بالاتر

تکنولوژی معمولی (سنتی) قابلیت استفاده برای عموم کارخانجات حجم سرمایه گذاری قابل اجرا برای بسیاری از متقاضیان سرمایه گذاری 1- ظرفیت تولِید پایین تر

2- درصد ضایعات بیشتر

ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید پارتیشن

ردیف نام دستگاه منبع تامین
1 پانل بر 380 خارجی
2 پانل بر 320 خارجی
3 سوراخ کن 63 مته داخلی
4 فارسی بر دو کله خارجی
5 لبه چسبان خارجی
6 کمپرسور 750 داخلی
7 مکنده پوشال داخلی
8 تجهیزات مونتاژ خارجی

بررسی منطقه مناسب برای اجرای طرح تولید پارتیشن

 • تحلیل های مرتبط به دسترسی به مواد اولیه
  بیشتر مواد اولیه تولید پارتیشن ورق های MDF می باشد که در تهران و حومه ی آن و همچنین سایر استان های بزرگ و توسعه یافته ای چون اصفهان موجود می باشد .
 • تحلیل های مرتبط به دسترسی به بازار مصرف
  عمده مصرف این محصولات اعم از خانگی واداری در تهران و استانهای همجوار و یا استان هایی چون اصفهان و شیراز می باشد و با توجه به این که این مناطق درمنطقه ی مناسبی از لحاظ ساخت وساز و وجود شرکت ها و سازمان ها و ساختمان های اداری فراوان قرار دارد بازار مصرف مناسبی برای این محصولات وجود دارد .
 • تحلیل های مرتبط به دسترسی به منابع نیروی انسانی
  در تولید این محصولات نیروی انسانی متخصص خاصی مورد نیاز نمی باشد و دسترسی به نیروی انسانی ماهر و نیمه ماهر در تهران و استانهای همجوار و استان های بزرگ آسان می باشد.
 • تحلیل مربوط به شرایط زیست محیطی
  تولید پارتیشن چوبی آلودگی های زیست محیطی ندارد و منجر به ایجاد آلودگی بیشتر در این استانها نمی شود.
 • شرایط خاص و پیشنهاد منطقه مناسب
  با توجه تحلیل های صورت گرفته و همچنین در نظر گرفتن این مطلب که تا شعاع 120 کیلومتری تهران هیچ مجوزی برای احداث واحدهای صنعتی داده نمی شود منطقه مناسب برای این طرح در یکی از شهرکهای صنعتی اطراف استان تهران و یا استان های قزوین و یا اصفهان می باشد.

تجزیه و تحلیل و ارائه جمع بندی

با توجه به رشد روز افزون استفاده از پارتیشن چوبی در هر دو بخش خانگی و اداری و توجه به موارد متعدد کاربرد چنین محصولاتی و با توجه به افزایش روز افزون جمعیت در کشورمان و در نتیجه افزایش ساخت و ساز مسکن، تعداد شرکتهای خصوصی، تعداد ادارات و بانک ها و … ، بازار مناسبی برای این محصولات پیشبینی میگردد.
نتایج مطالعه بازار پارتیشن چوبی نشان از آن دارد که این بازار از رشد مصرف بالایی برخوردار است و خواص چوب های مصنوعی روکش شده موجب گردیده است بازار مصنوعات چوبی از استفاده از نئوپان با انواع روکش مصنوعی MDF چوبهای طبیعی به سمت استفاده روز افزون ازمصنوعات تغییر یابد.
بنابراین بازار پارتیشن چوبی قابل توسعه بوده و قابلیت جذب تولیدات واحدهای جدید را دارا می باشد. با این وجود ورود به بازار پارتیشن چوبی و اجرای طرح تولید این محصول دارای توجیه اقتصادی بوده و از سودآوری بالایی برخوردار است.

امتیاز کاربران: 2.3 ( 1 رای)
سفارش طرح توجیهی
گرد آورنده
ایـ توجیهی
دانلود رایگان طرح توجیهی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonتماس فقط جهت سفارش طرح توجیهی